Plymouth haalde Chichester na eenzame wereldreis in MYSTERIEUZE BRAND IN BRUSSEL Koningin en prins uit Canada teruggekeerd REÜNIE WERKERS BIRMASPOORWEG ECHTPAAR DOOD BIJ BOTSING koelkasten Voor weer 't eerst na 119 dagen DUIZENDEN JUICHTEN op vaste wal DE STRATEN VORSTIN DEED GROETEN VAN EM YNTEN HOTELBRAND IN DRENTE ARRESTATIES IN GOUDROOF lekkerrrr koud Bom verjaardag i Zeg het met bloemen „Teer en nicotine op sigarettenpakjes vermelden" NA REEKS ANONIEME DREIGEMENTEN SCHOON BAKEN GELUKKIG TERGEND ZICHTBAAR ARMADA Eenheidsstreven in padvinderij VERZORGSTER GEDOOD DOOR TIJGERS Reeds tien kopers voor Queen Mary Zeg het met bloemen MAANDAG 29 MEI 1967 Heel hartelijk was zaterdagoch tend de begroeting van het koninklijk paar door prinses Margriet, mr. Van Vollenhoven en prinses Wegens de omvang van de brand werden de brandweren uit geheel Brus sel gealarmeerd. Boven het pakhuis hing een enorme rookkolom. De politie was snej ter plaatse om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waaronder de brand was uitgebroken- Verleden week had een onbekende via de telefoon gedreigd dat hij een bom zou plaatsen in de Muntschouw burg. Het hele gebouw werd daarop ontruimd maar men vond geen bom. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de brand in het pakhuis verband houdt met de golf van anonieme dreigemen ten die loskwam na de brand in 't wa renhuis L'Innovation waarbij meer dan driehonderd mensen om het leven ge komen zijn. ADVERTENTIE een feest. als er bloemen in huis zijn ASSEN. Een felle brand heeft gis ternacht hotel Bieze in Borger verwoest. De schade bedraagt bijna een miljoen gulden. De brand ontstond omstreeks drie uur bij de keuken. De veertien gasten konden zich ternauwernood redden. Vier van hen, die op de eerste etage door het vuur waren ingesloten, konden zich redden door op het dak van 'een autobus te springen, die onder de ra men werd „geparkeerd". Niemand van de gasten werd gewond. De brand werd ontdekt door een in woners van Borger, dhr. K. Warringa, die net op zijn bromfiets passeerde, en buschauffeur A. Kunst uit Nieuw Bui- nen, die bij een automatiek aan de over kant van het hotel iets stond te eten. De heer Warringa trapte het glas van de hoteldeur in en verwondde daarbij zijn achillespees, de heer Kunst had in middels het goede idee gekregen zijn bus tegen de muur van het hotel te zet ten. LONDEN Een vrouw en twee mannen zijn dit weekeinde in Londen gearresteerd in verband met de grote goudroof van 1 mei. Van het goud is nog niets gevonden. Bij de overval werd voor meer dan zeven miljoen gulden aan staven goud gestolen uit een gepantserde bestel auto van een bekende handelsbank in de Britse hoofdstad- Deze diefstal ge beurde op klaarlichte dag in de Noord- londense wijk Finsbury, terwijl een van de drie man personeel van de auto ergens een zakje zilverpoeder bezorg de. Het gearresteerde drietal heeft, zo bleek zaterdag toen het voor de Lon- dense politierechter verscheen, 560.000 gulden gekregen van de opbrengst van de gestolen gouden staven. Ze zijn aan geklaagd omdat ze de roofoverval heb ben geholpen op touw te zetten met de bedoeling de opbrengst daarvan in handen te krijgen. Gearresteerd zijn een telefoniste van 23 jaar die 150.000 gulden heeft gekregen, een televisiemonteur van 37 jaar, die naar het schijnt meer dan 100.000 gulden ontving en een man van 31 jaar, die op een architectenbureau werkt. Hij kreeg -210.000 gulden. Toen de vrouw werd gearresteerd, had ze 64.000 gulden aan bankbiljetten in haar bezit. De politie kreeg de nodi ge volmachten om de bankrekeningen van het drietal en van nog enkele an deren te onderzoeken. ASSEN. Op sigarettenpak jes en in reclameboodschappen over sigaretten moeten het teer- en nicoti negehalte worden vermeld, vindt het Koningin Wilhelminafonds. Het fonds heeft staatssecretaris Kruisin* ga (sociale zaken en volksgezond heid) gevraagd de sigarettenfabrie- kanten daartoe te verplichten. Het fonds vindtzo'n verplichting van het grootste belang voor de strijd tegen longkanker. O AMSTERDAM In de synagoge van de Portugees-Israëlitische gemeente in Amsterdam wordt vanmiddag om half zes een bijzondere bidstonde gehouden voor Israël. Het opperrabinaat voor Ne derland heeft de Joodse gemeenschap daartoe gisteren opgeroepen. LONDEN Plymouth heeft Sir Francis Chichester, Engelands koene zee vaarder gisteravond laat een onvergetelijke ontvangst bereid aan het einde van zijn eenzame reis om de wereld. Sirenes loeiden, honderdduizenden juichten en kanonnen bulderden terwijl Chichester van de haveningang af met zijn vrouw en zoon aan boord en om ringd door honderden boten, langzaam naar de landingssteiger voer van de Koninklijke jachtvereniging. Het officiële einde van de reis van Sir Francis Chichester kwam gisteravond om 8.56 uur. Op dat ogenblik passeerde hij de kop van de pier van Plymouth die als een gigantische golfbreker dwars voor de ingang ligt van de brede baai van deze havenstad. Daar wachtte een motorsloep van de commandant van de Britse marine in Plymouth met aan boord lady Chichester en Giles, haar zoon. Een kanonschot weerklonk en de reis om de wereld van 226 dagen zat erop. Mannen met mouwen vol gouden galons staken bereidwillig de hand uit om de 65-jarige Chichester van boord te helpen. Hij weigerde, een beetje veront waardigd, hun hulp en sprong lenig op het stenen trapje langs de kade de eerste voet op Britse bodem na een wereldreis van 28.500 zeemijlen. BRUSSEL Een felle brand heeft gisteren in Molenbeek, een voorstad van Brussel, een pakhuis in de as gelegd waar de coulissen van de Brusselse Munt schouwburg lagen opgeslagen. Het vuur verspreidde zich over honderden vier kante meters waarbg ook een aantal leegstaande oude huizen in vlammen op gingen. Een brandweerman werd bjj het blussingswerk gewond. Even heerste er complete chaos, en kele kleine bootjes kregen een aanva ring, er weerklonk een oorverdovend geloei van scheepshoorns en claxons en van alle kanten op de honderden boten rondom de Gipsy Moth IV werd harte lijk gejuicht. Maar voor Sir Francis werd ruimte gemaakt door een achttal snelle rubberbootjes van de marine. Lady Chichester en Giles gingen aan boord van Gipsy Moth met enkele vrienden om Sir Francis te helpen bij het binnenlopen van de haven, nog an derhalve mijl weg. Kort na elkaar wer den de zeilen van Gipsy Moth allemaal gestreken en weldra dronken de Chi- chesters elkaar toe met een flink en welverdiend glas champagne. Chiches- ter startte zijn motor en bereikte zo zijn eindpunt in de haven. Brandweerboten spoten een sierlijk gordijn van waterstralen en terwijl de duisternis inviel pinkten overal in de wijde baai tientallen lichtjes op. Boven alles uit op de rotsen waar duizenden de binnenkomst volgden, lichtte een enorm vuurbaken op. Gipsy Moth werd vastgelegd aan een boei, Chichester knapte zich een beetje op, hij deed een schoon blauw zeiljas- je aan, een donkerblauwe sjaal met stippen en een nieuwe donkerblauwe zeilpet. Eerst nam hij nog een stevige dronk met steeds meer vrienden die aan boord waren gekomen en tenslotte om tien uur verliet Sir Francis voor 't eerst sinds 119 dagen zijn schip. Hij stapte over op een sloep van de haven meester van Plymouth. Hij is sinds zijn vertrek uit Sydney op 29 januari weer iets vermagerd maar ziet er toch op merkelijk fris en kwiek uit. Toen hij eenmaal weer vaste grond onder zijn voeten had, werd hij door enkele officieren van de marine onder steund. Enkele dagen geleden zei hij nog via de radio: „Ik ben mijn gevoel voor evenwicht volkomen kwijt". Toen de officiële verwelkoming door de bur gemeester van Plymouth eenmaal ten einde was, nam de burgemeester de krasse zeiler onder de arm en bracht hem naar een grote open auto vóór,de intocht in de stad. Gipsy Moth IV is thuisgekomen van haar wereldreis alsof ze voor een week einde naar Frankrijk was geweest, zo keurig zag de boot eruit. Het was de Lord Mayor, de burgemeester van Ply mouth, die Sir Frandis officieel verwel komde. „U hebt een baken ontstoken voor on ze jeugd", zei hij tot de krasse zeiler die verwonderd, met de handen in de zij, naar zijn voeten keek, in witte gymnastiekschoentjes, verwonderd om dat die voor het eerst weer vaste grond voelden. De burgemeester wenste hem voorlopig vrede en rust toe, maar Chi chester zei in zijn kort dankwoord dat hij daar voorlopig genoeg van heeft ge had. Een triomfantelijke rijtoer door Ply mouth in een open auto, door straten die omzoomd waren met vele duizenden juichende mensen, bracht het gezin Chi chester naar het stadhuis. Sir Francis zat achterop, met beide armen wuivend naar alle kanten. Op zijn gezicht een overgelukkige grijns. De tocht om de wereld van een man van 65 jaar in een zeilboot die normaal een bemanning heeft van zeker zes kop pen, een tocht vol gevaren om Kaap de Goede Hoop op de heenweg en terug door de wateren van Kaap Hoorn, de beruchte zee ten zuiden van Zuid-Ame rika, is volbracht. Tergend langzaam was het laatste deel van de glorieuze thuiskomst van Sir Francis Chichester verlopen. Vrij dagavond leek het nog zeker dat hij Plymouth in de loop van zaterdagoch tend kon bereiken maar toen hij nog 150 zeemijlen van de thuishaven was, begon de wind hem parten te spelen. Zo zelfs dat Gipsy Moth zondagochtend vroeg nog 103 mijl van Plymouth ver wijderd was. De wind was die dag bijna gaan lig gen maar stak plotseling weer op, echter uit de verkeerde richting. Op zeker ogenblik voer Chichester zelfs naar de Franse kust. Zondag werd de toestand steeds on zekerder, tot Chichester 's avonds om zes uur via de radio meedeelde dat hij vast van plan was nog die avond bin nen te lopen. Plymouth stond toen stampvol met vele tienduizenden be wonderaars. Het slachtoffer van al die belangstel ling was in Engeland het hele weekein de bijna voortdurend zichtbaar voor de vele miljoenen die zijn thuiskomst via de televisie volgden. Van boten die met hem meevoeren op de laatste etap pe werden vele malen beelden direct naar Engeland geseind. Van gisteravond zeven uur af had Gipsy Moth hulp van het opkomend ge tij. Toen was het jacht nog tien mijl van Plymouth en het liep vijf knopen. Sir Francis zat doodkalm in de tentvor- mige opbouw die op de stuurhuis is aan gebracht om zijn zeilen in de gaten te houden zonder dat hij aan dek hoeft te komen. Van het aanbreken van de dag was het Engelse vasteland voor hem zichtbaar. Hij was dit weekeinde ook allesbehalve meer eenzaam in zijn boot. Twee mijnenvegers escorteerden hem samen met boten vol televisiecamera's. fotografen, journalisten en radiover slaggevers. Naarmate Plymouth dich terbij kwam groeide dit escorte tot een armada van kleine boten. De mijnenvegers en enkele kanon neerboten en patrouilleboten van de marine zorgden ervoor dat ze niet te dicht bij Gipsy Moth kwamen. „Houd afstand!" stond er op grote borden op de mijnenvegers. Boven dit alles vlogen vliegtuigjes en helikopters heen en weer. Bij het bin nenlopen van de wijde baai van Ply mouth gebruikte Sir Francis Chichester voortdurend zijn megafoon om de boot jes om hem heen te waarschuwen hem voldoende ruimte te laten voor de ma noeuvres die hij moest uitvoeren. Toen Sir Francis gisteravond laat ge vraagd werd of hij nog eens een reis om de wereld zou kunnen maken, ant woordde hij gevat: „De eerste week niet". Waarom hij deze reis heeft onderno men kon hij zo kort na het volbrengen ervan niet beantwoorden. „Ik kan u wel zestig antwoorden geven", zei hij. Allerlei vragen die op Sir Francis werden afgevuurd waren voor hem te ingewikkeld. „Stel mij simpele vragen", vroeg hij. „Vergeet niet dat ik ben als iemand die na vier maanden in een onderaardse grot te hebben verbleven, plotseling weer naar boven wordt ge bracht. Neem mij niet kwalijk, ik kan geen antwoord geven op moeilijke vra gen". Toen Chichester werd gevraagd hoe het rondom Kaap Hoorn was geweest, antwoordde htf dit: „Ik geef toe, ik was bang. Wie gewend is aan de Atlan tische Oceaan heeft er geen begrip van wat daar beneden gebeurt. Ik heb 't al leen in mijn kleine boot overleefd met goed geluk". Sir Francis werd ook gevraagd of hij voldoening voelde na het beëindigen van zijn reis. „Ik geef eerlijk toe dat ik er het meest van houd iets te doen dat nog nooit eerder is volbracht, maar de meeste voldoening schuilt in het doen ervan. Als het eenmaal is vol bracht, is het eigenlijk jammer". Christina. De laat ste verwelkomt hier haar vader. ADVERTENTIE Dubbel dankbaar mooiste dagl OVERASSELT De besturen van de Kath. Verkenners, de Nederlandse Gidsenbeweging, de Nederlandse Pad vindersvereniging en het Nederlandse Padvindersgilde overwegen stappen te ondernemen om zo snel mogelijk een federatief samengaan te realiseren. Dit heeft de hoofdcommissaris van de Kath. Verkenners, de heer H. Post, zon dag meegedeeld op de koempoelan, de bijeenkomst van leiders en leidsters van deze beweging in Overasselt. Voor het samengaan gaan de gedachten uit naar een „Scouting Nederland", een vorm waarbinnen, aldus de heer Post, unifor miteit en pluriformiteit voor alle be langhebbenden aanwezig zullen moeten zijn. ADVERTENTIE SCHIPHOL „Mooi en interessant" noemde koningin Juliana zaterdagochtend by haar terugkeer op Schiphol de veertiendaagse reis die zjj met prins Bernhard door Canada heeft gemaakt. „Van onze emigranten heb ik de indruk gekregen dat zij vaak dank ztf eigen groot doorzettingsvermogen -r een heel goed leven in Canada hebben opgebouwd en dat het hun in allerlei opzichten goed gaat. Ze hebben me vooral verzocht de hartelijke groeten te doen aan Nederland en aan alle vrienden en familie leden en dat doe ik hierbij", zei de Koningin. De journalisten was verzocht geen vragen te stellen. Nadat de Koningin haar reisindrukken had verteld, vroeg Prins Bernhard echter onverwachts: „Heeft iemand misschien nog vragen te stellen?" Hierop volgden enkele mo menten van pijnlijke stilte, totdat een journalist zei: „De Rijksvoorlichtings dienst heeft ons juist gezegd, dat we geen vragen mochten stellen". „O, is dat gezegd. Dat was in ieder geval niet mijn schuld", zei de Prins. De DC-8 Albert Schweitzer waarmee het koninklijke paar terugkeerde, moest wegens grondmist een half uur worden „opgestapeld". Het toestel moest met vijf andere vliegtuigen rustig zijn beurt afwachten. Dat kostte een half uur. Koningin en Prins werden opgewacht door prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven met een margriet in zijn knoopsgat prinses Christina, premier De Jong en minister Bakker (verkeer en waterstaat). ROUAAN. Twee losgebroken tijgers hebben zaterdag in een dressuurcentrum bij Rouaan in Frank rijk een 21-jarige verzorgster verscheurd. Tientallen politiemannen werden naar het park, waar de dieren rondzwierven, gestuurd. Na. enkele uren slaagde men er in de tijgers naar hun kooi terug te drijven. SCHEVENINGEN Uit twintig lan den zaten zaterdag mannen die in Bir ma, Thailand en Indonesië krijgsgevan gen hebben gezeten aan de nasi-go- reng. Dat gebeurde in een groots opge zette reünie, waarvoor alle zalen van het Kurhaus in Scheveningen waren afgehuurd en waarvoor 1756 mensen waren gekomen. Zeker achthonderd anderen moesten worden afgewezen wegens plaatsge brek. Vijftig a zestig man waren toch nog aan de deur verschenen, 's Mid dags streek men met de hand over het hart en werd het groepje er nog bijge- propt. De dag heeft alle verwachtingen overtroffen. Tot ieders verrassig daag den pastoor A. Vergeest, die in die barre dagen het oecumenisch team leid de, en ds. J. Oranje uit Brazilië, lid van dat team, nog op. De secretaris van prins Bernhard las namens de Prins een boodschap voor, waaruit bleek dat de Prins meeleefde met het grote gezelschap. Koningin Juliana kreeg een telegram, waarin de reünisten hun aanhankelijkheid betuig den. Vertegenwoordigers van de En gelse federatie van ex-politieke gevan genen legden een krans bij het monu ment van de marine op de boulevard van Scheveningen. Alle aanwezigen hadden vijf gulden inschrijfgeld moeten betalen. Geestdrif tig besloot men het bedrag, dat tot tienduizend gulden werd afgerond, te schenken aan de Nederlandse Oorlogs gravenstichting, die direct daarop mee deelde dat een fonds zal worden ge vormd voor nabestaanden om graven van overledenen in Indonesië, Thai land en Birma te bezoeken. Dr. J. P. Koets, Wethouder van Amsterdam en ex-werker aan dë spoorlijn in Birma, legde uit dat het doel van de bijeenkomst bestond uit twee punten: het nog eens beleven van het kostbaarste dat men uit die tijd heeft overgehouden kameraadschap en om het Nederlandse volk te la ten weten dat Nederlanders wel dege lijk strijd hebben geleverd in het ge bied Indonesië, Birma en Thailand. Wim Kan, eveneens oud-Birmagan- ger, zorgde voor de bevrijdende lach. „In die tijd hebben wij zij aan zij geleefd met magere Hein. Niemand zou toen geloven dat we ooit nog eens met Albert aan tafel zouden zitten", zo zinspeelde hij op het grootwinkelbe drijf Albert Heijn, dat de bijeenkomst had georganiseerd. Van onze correspondenten VRIES De 51-jarige J. Hulshof en zijn 41-jarige vrouw zijn gistermiddag in Vries (Drente) met hun bromfiets door een auto gegrepen toen zij een kruising overstaken. De heer Hulshof was op slag dood, zijn vrouw overleed in een ziekenhuis in Assen. MAURIK In Maurik slipte gister middag de 28-jarige D. van Keulen uit Tiel met zijn auto. De wagen sloeg en kele malen over de kop, waardoor d® bestuurder werd weggeslingerd. Hij overleed kort na aankomst in het zie kenhuis. BERKHOUT Het driejarige jonge tje M. C. J. Negenman uit Berkhout werd gisterochtend bij het oversteken door een auto gegrepen. Het kind was op slag dood. RIJSWIJK Zaterdagnacht is in Rijswijk de 25-jarige mejuffrouw P. A. van G. uit Den Haag om het leven gekomen, toen zij met haar auto een overstekende kat wilde ontwijken. De auto reed op een wegafzetting in en sloeg over de kop. SLEEN In Sleen is zaterdagavond de 78-jarige H. A. van der Velde uit De Kiel om het leven gekomen, toen hij door een bromfietser werd aangere den. BERLICUM In Berlicum is zater dagmiddag de elfjarige R. van den Groenendaal bij het oversteken van d® weg door een auto gegrepen. De jon gen was op slag dood. ERMELO In een ziekenhuis in Er- melo is gisterochtend de achtjarige Jan Geurts uit Putten overleden. Hij werd zaterdag in zijn woonplaats door een auto gegrepen toen- hij met zijn fiets een uitrit uitkwam. ZWOLLE De 67-jarige mevrouw J. S. gravin van Limburg Stirum-Repe- laer van Driel uit Aerdenhout is zater dagavond in een ziekenhuis overleden. Zij was vrijdag op de weg Zwolle - Harderwijk met haar auto tegen een andere auto gebotst. ELST In een ziekenhuis in Nijme gen is de 27-jarige S. Loonstra uit Eist gewond bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats. Hij had een auto geen voorrang verleend. LONDEN. Reeds nu zijn er ten minste tien gegadigden die de Queen Mary willen kopen als het schip dit jaar uit de vaart wordt genomen. Een van de potentiële kopers is een Ame rikaanse groep die de 81.000 ton meten de Queen Mary zou willen gebruiken als drijvend handelscentrum. De groep heeft acht miljoen gulden geboden. ADVERTENTIE Examen Een geslaagd welkom d m8n voor ®en ge*30» ADVERTENTIE 71520

De Vallei | 1967 | | pagina 5