Aspergekwekers in de weer tot de langste dag HONDERD RODE BARETTEN Parachutisten reünie in bijeen Ede Zondagsscholen schonken zending een Landrover MEER WAAR VOOR UW GELD 0.79 3.50 6.00 1.00 Plant, die het daglicht niet mag zien Water voör VV V-kantoor op „Springen kunnen jullie wel, zingen niet" Israël nam bloemen aan, Egypte niet Ongeval door slecht zicht Autobrand snel geblust Monumentenlijst aan de orde in Leersums raad NZV-actie Rijden maarbracht i 22.000op Israël, indien ik u vergeet" Auto reed in op groep jongens „Aangespoelde" auto was gestolen Demonstratie van brandweer BESCHUIT geen 2, maar 3 rollen JAM, H.H. I, geen 3, maar 4 potten HOTELKOFFIE geen 3, maar 4 potten 1 blik LUPACK HAMBURGERS geen 1.19, maar VERS VLEES 239 279 299 GROENTE en FRUIT 49 149 139 EINDELOOS GEEN SPRIETJE ETIKET BURGERLIJKE STAND HERDENKING Volgens T.V.•rubriek V.S.-militairen zouden deserteren via Amsterdam „VERZOENINGSPOGING" VAN SCHOLIEREN GEEN ALCOHOL BIJ SNELVERKEER ta bestuderen. In de middagvergade- KIND ONDER TREIN Oliemaatschappij wil in Nederland bedrijf stichten Bij vleeswaren SCHOUDER- KARBONADE RIBKARBONADE HAASKARBONADE VERSE ANDIJVIE HANDAPPELEN ZEEUWSE KLEIBINTJES MAANDAG 29 MEI 1967 EDE De asperge-oogst is op de Veluwe in volle gang. Langs de Koeweg op het 28 hektare grote asperge-veld van de Veluco con- servenfabrieken uit Oosterbeek en Geldermalsen speuren veertig ste kers nauwkeurig of de aarde ergens begint te barsten, want daar komt een scheut omhoog. Voor de as perge zijn kopje boven de grond steekt wordt hij uitgegraven, ge stoken en in 'n hengselmandje ge legd; want zodra de nog witte plant aan het daglicht is blootge steld wordt hij blauw en dan is hij minder waard. Er is steeds meer vraag naar dit produkt, in Nederland gaat men steeds meer asperges eten en ook de export naar Duitsland neemt elk jaar toe. Vandaar dat in Brabant grond te weinig is voor deze teelt en dat men nu ook op de Veluwe, met groot succes, asperges teelt Dit is het derde jaar dat men hier oogst Op 28 maart werd met steken be gonnen en dat gaat door tot de langste dag. Dan wordt gestopt want de plant moet ook voedsel ver zamelen voor het komende jaar. Enkele weken na 21 juni zal het nu kale veld overdekt zijn met het fijne aspergegroen, dat wel 1.70 hoog wordt De Koeweg begint op de Otterlo- seweg en loopt door tot in het hart van de Veluwe. Een eindeloze weg, eindeloos lang en eindeloos mooi. Eerst door het Edese beuken- en ei kenboe, waar het bruine bladerenta- pijt nooit opgenomen wordt. Overal liggen stapels boomstammen die door een paard en wagen wvrden weggevoerd, net een plaatje uit een boek van Ot en Sien. De Tradwars over en dan ineens is er het stra lende zonlicht over heide, gras en laag struikgewas. De groene dennen dragen kaars jes in alle nuances beige, hier en daar bloeit gele brem en de lijster bes draagt haar witte bloemen. Over heuveltjes en langs kruisingen met zandwegen die nog verder de hei in gaan, verdwijnt de Koeweg weer in De heer De Heus (links) en zijn collega een loof- en naaldbos. Langs de be moste wallen begroeid met bosbes- senstruikjes staan bomen met wor tel boven de grond, alsof ze de voe ten uit de aarde willen trekken. Een eindje verder wordt druk gewerkt. Hier is men bezig met een mini- dragline grote sleuven in de weg te graven en hierin gas- en waterlei dingbuizen te leggen om de kwets bare verbinding met Otterlo en Hars kamp te verbeteren. In de achterhoede wist men de sporen van de civilisatie weer uit door de sleuf zorgvuldig dicht te gooien. Nog een paar machtige beukenbo men en dan is daar, rechts van de weg, dat wondere aspergeveld. Er groeit geen sprietje boven de grond, alleen ploegsporen van een halve meter diep lopen langs de glooiing van een brede hucht omhoog en het is of ze daar boven in de blauwe lucht verdwijnen. Bovenaan tekent zich een eenzaam figuurtje tegen de hemel af, dat telkens bukt om iets ir. een mandje te leggen. De veer tig mensen die hier werken vind je op het grote veld nauwelijks terug. Tweemaal op een dag lopen ze de zelfde weg in de diepe voren, want asperges groeien vlug, wel vier cen timeter per dag. „Dit ls het derde jaar dat we oogsten van dit land. Een seizoen brengt 70 tot 75 ton as perges op," vertelt de heer J. P. de Heus, de opzichter. De Veluco, of liever gezegd de tuinbouwdeskundige van de fabriek, ir H. Kool uit Ede, die dit veld heeft aangelegd, heeft met dit veld niet gegokt. Eerst is in Wageningen on derzocht of de grond geschikt was voor aspergeteelt. Toen het onder zoek gunstig uitviel is men ertoe overgegaan het voormalige rogge veld te beplanten met aspergerwor- teks, die men uit Brabant haalde. Twee jaar lang werd. niet geoogst want zoveel tijd hebben de wortels nodig om uit te zetten. Dar. kan men verscheidene jaren achter elkaar oogsten voordat weer nieuwe wortels moeten worden geplant. Een trekker brengt de asperges naar een grote schuur aan de over kant van de Koeweg. Daar worden ze gawfassen, op maat gesneden en In kistjes verpakt. In de fabrieken worden de besten, de sleepasperges met witte koppen, heel ingeblikt. De andere worden ge- de heer Musters op het veld. sneden en gaan voor de soep in li terblikken. Het is wel eens niet te voorkomen dat er bij zijn met blau we koppen, want als het erg warm is kunnen de stekers de groei soms niet bijhouden, die asperges gaan in elk geval in de soep. „De Veluco, genoemd naar de Veluwe omdat de eerste fabriek in Oosterbeek was, is in grootte de tweede conservenfa- briek in Nederland", zegt de heer De Heus trots, „we hebben ook ei gen doperwtenvelden in de Flevopol- ders en we verwerken vijf zes mil joen blikken appelmoes per jaar." Over de asperges vertelt hij nog: „Er komen er ook uit Formosa, maar die zijn van mindere kwaliteit, de Nederlandse zijn de beste. Maar," zegt hij spijtig, „de Nederlandse huis vrouw kijkt nooit naar het etiket als ze asperges koopt." Op de terugweg naar de bewoon de wereld is het op het kwinkeleren van de vogels na, zelfs stil op dat gedeelte van de Koeweg waar zo- straks gewerkt werd aan de gas- en waterleiding; het is schafttijd. De dragline staat stil, de grote bek als een jonge vogel naar de grond ge richt, gereed om gulzig te happen. V EENEND AAL Tijdens de hevige regenbui van gisteravond botste de bromfietser H. A. K. uit Veenendaal op de Patrimoniumlaan tegen een gepar keerde auto. Hij moest voor onderzoek in het Julianaziekenhuis worden opge nomen. RHENEN Zaterdagavond werd de vrijwillige brandweer gealarmeerd voor een autobrand. Een personenwagen stond geparkeerd nabij de in aanbouw zijnde bejaardenflat op het uitbreidings plan „Domineesberg" en was daar in brand gevlogen door tot nog toe onbe kende oorzaak. De vrij nieuwe wagen was eigendom van de heer R. uit Wage ningen. Nog voordat de brandweer ter plaatse arriveerde had men de binnen brand al kunnen blussen, zodat de spuit gasten geen dienst meer behoefden te doen. RHENEN Het VW-informatiekan- toor, gelegen in het centrum van Rhe- nen, dus geenszins in het superonrenda- bele gebied, was nog steeds met voor zien van een aansluiting op het water leidingnet. Het bestuur van de VVV heeft zich met een verzoek tot de „huis baas" gericht, zijnde het gemeentebe stuur van Rhenen, met het verzoek een dergelijke aansluiting te willen bewerlfc stelligen. Het gemeentebestuur heeft in tussen al besloten een aansluiting tot stand te laten brengen. Het enige na deel is nu nog, dat het kantoortje niet beschikt over een toilet. Ook hierover worden de gesprekken weer hervat. Wellicht gelukt ook dit op korte ter mijn. LEERSUM Het college van B- en W. is verdeeld over de handhaving op de monumentenlijst van drie huisjes aan de Rijksstraatweg. Het gaat hier om de percelen 125 tot en met 129. Enerzijds is men van mening dat de huizen niet langer als monumenten moe ten worden aangemerkt, omdat zij in de naaste toekomst een ernstige hinder paal zullen vormen voor het steeds drukker wordende verkeer over de Rijksstraatweg. Een lid van het colle ge denkt hier anders over. Volgens zijn oordeel is de mogelijkheid niet uitgeslo ten dat er in de toekomst een rondweg rondom Leersum komt, waardoor het verkeer over de Rijksstraatweg aanzien lijk zal verminderen. Het college is wel eensgezind omtrent de wenselijkheid om het oude „Het Spijk" aan de Zandweg op de monu mentenlijst te plaatsen. In de vergade ring van 31 mei zal het oordeel van de raad hierover worden gevraagd. Ondertrouwd: Hendrikus van Veld huizen, te Lunteren en Hendrina van de Vliert te Renswoude. EDE Zaterdag maakten de parachutisten van het regiment speciale troepen in het voormalige N.O. Indië een geweldige sprong in het verleden. In de onderofficierskantine van de Johan Willem Friso-kazeme werd de vierde reünie gehouden van de bond van oud-parachutisten. De ruim honderd leden van deze bond die Hier met hun dames waren, herleefden in hun ge sprekken de bewogen jaren tussen 1946 en 1950. De bekende schrijver An thony van Kampen, die als gast aanwezig was. zal in samenwerking met zijn uitgever en de bond van oud-parachutisten een boek over deze periode van de „mannen met de rode baret" schrijven. De rode baret, die geen officieel uniform-onderdeel meer is sinds het bataljon parachutisten wed opgelost in het Nederlandse leger, maar die toch door allen trouw wordt bewaard. Het weerzien was groots. Iedereen was meteen „in." Bijnamen bleken een taai leven te hebben. „Van sommige mannen kende ik alleen de bijnamen," vertelde mevrouw Wellink, wier man, de majoor Wellink uit Den Helder, na aankomst eerst buiten een batterij sa té-bakken ging inspekteren. En als toe- liching op een paar bijnamen die ver rast en blij als welkom door de kanti ne schalden: De „Schollekop" werd zo genoemd omdat hij uit Scheveningen kwam, „Stofwolk" deed altijd zoveel stof opwaaien met zijn motorfiets." Al is het dan een mannenaangelegenheid, de dames komen ook mee. Niet de eer ste keer. Dat was vier jaar geleden in Tivoli in Arnhem. De Bond, opgericht op initiatief van majoor Witte, kapitein Boon, le luite nant Garritsen en adjudant Reinders, stond toen nog in de kinderschoenen. Maar het weerzien na vijftien jaar moet een belevenis zijn geweest. De tweede keer in Ede kwamen de dames mee. „Van veel mannen kenden we' alleen maar de bijnaam", vertelde mevrouw Wellink, „maar het was alsof we ze kenden door de verhalen die we ge hoord hadden. We kenden om zo ter zeggen de achtergrond van iedereen en daardoor was het ijs zo gebroken. Het was zo in goede aarde gevallen, dat we de andere keren ook altijd mee kwamen." De majoor Willink versjouw de buiten een paar saté-bakken, geper foreerd stalen bakken waar in al houts kool lag. Straks zou op de gloeien de houtskool saté worden geroosterd. Het echtpaar Wellink was geen moei te te veel geweest: een dag om half zes opstaan om 2300 stuks saté te ma ken en de majoor had in Leeuwarden de saté-bakken „versierd", die via Den Helder naar Ede waren gebracht. „Een echt koloniaal idee," was de lof die de heer en mevrouw Wellink door de an deren werd toegezwaaid. De voorzitter, kapitein Boon, stelde de officiële ope ning uit tot iedereen elkaar begroet had. In een telegram aan Hare Majesteit de Koningin getuigden de oud-paraschu- AMSTERDAM Volgens een oit- aending van Attentie, de actualiteiten rubriek van de NCRV, is in Amster dam ten minste één organisatie werk zaam die Amerikaanse deserteurs uit Duitsland helpt. Deze militairen, vier- tot vijfhonderd, zouden zowel op eigen initiatief als door middel van pamflet ten deserteren. De zaterdagavond uitgaande film is gemaakt door een Frans-Duitse film ploeg. Hij toonde o.m. in Londen ge drukte pamfletten, waarin Amerikaan se soldaten in West-Duitsland worden aangemoedigd te deserteren op grond van de oorlog in Vietnam en waarbij hun wordt aangeraden zich met de Amsterdamse provo's in verbinding te stellen. De film liet beelden zien van het uitreiken van dergelijke pamflet ten bij aankomst van Amerikaanse verlofgangers op het Amsterdamse Centraal Station. Bij de Koninklijke Marechaussee, de Amsterdamse politie en de Spoorweg recherche is van een georganiseerde leegloop van het Amerikaanse leger niets bekend. De politie gaf als com mentaar dat weliswaar deserteurs uit het Amerikaanse leger in West-Duits land de wijk naar Amsterdam nemen, maar dat het hier individuele geval len betreft. De marechaussee noemt de gefilmde gang van zaken „niet onmogelijk De provo Due van Weerlee zei gister avond dat Provo zich niet met dit soort activiteiten heeft beziggehouden. DEN HAAG Tachtig scholieren hebben gistermiddag in Den Haag ver geefs geprobeerd de Verenigde Ara bische Republiek en Israël met elkaar te verzoenen. Ze trokken zonder toestemming naar het huis van de Egyptische ambassadeur in de Surina- mestraat. Ze wilden hem een bos bloemen aan bieden met het verzoek die op zijn beurt weer te overhandigen aan zijn Israëlische collega. Het verzoek werd afgewezen. Zelfs de bloemen werden niet a angenomen. Bij de Egyptische ambassade hadden de jongelui even min succes. Bij de Israëlische ambassade werden de bloemen wel aangenomen. Of ze aan de Egyptische ambassadeur zou den worden gegeven is niet bekend. De tocht door Den Haag had vier arrestaties tot gevolg. De arrestanten hadden geen gevolg gegeven aan het verzoek van de politie om door te lo pen en af te zien van een bezoek aan de Egyptische ambassade. Een van hen werd bekeurd. Hier en daar viel een rookbommet je. De politie had de situa tie goed in de hand. De jongelui moesten twee keer worden verspreid. Groot .was de verbazing van de honderden bezoekers van Congres 101 van de Nederlandsche Zondagsschool Vereeniging, toen zaterdag aan het eind van de ochtend bijeenkomst het doek van het toneel in de grote zaal van de Stads schouwburg „Orpheus" te Apeldoorn werd geopend en zich op het toneel een met bloemen versierde witte landrover bleek te bevinden. De congresvoorzit ter ds. J. ter Schegget uit Diemen droeg dit voertuig namens de kinderen van de zondagsscholen over aan de secretaris van de Hervormde Raad voor de Zending, mr. H. J. Penning. De landrover zal gebruikt worden voor het zen dingswerk op Oost-Java. De aanschaf kon ruimschoots bekostigd worden uit de opbrengst van de actie „Rijden maar", die de zondagsscholieren sinds sep tember van het vorig jaar hebben gevoerd. Deze actie werd geïntroduceerd op de gewestelijke ontmoetingsdagen, die in het najaar van 1966 overal in het land zijn gehouden. Met behulp van een opdrachtenspel, waarbij een denk beeldige route van 1000 km op Oost-Java moest worden „gekocht" en afge legd, kwamen de eerste bedragen van de leiders en leidsters der zondagscholen binnen tot een totaal van f2300.Dit spel kon op de zondagsscholen ook gespeeld worden. De eindopbrengst bedroeg f22.000,terwijl er voor een landrover f 10.900,nodig was. Het overige geld is gebruikt voor de aan koop van zondagsschoolmaterialen, die zaterdag door Apeldoomse zondags schoolkinderen in de nieuwe wagen werden geladen. Bovendien kon mr. Pen ning nóg een cheque worden overhandigd. ring kwamen de tongen hierover los en werden allerlei bezwaren tegen de'op vattingen van drs. Ter Schegget naar voren gebracht. De spreker ging naar aanleiding hiervan op verschillende punten van zijn betoog nog nader in. Zowel in de morgen- als in de mid dagvergadering werd veel gezongen. Het optreden van Mirjam en Stephen met Israëlische liederen werd kenne lijk zeer gewaardeerd door de aanwe zigen. In de middagpauze maakten ve len van de gelegenheid gebruik een tentoonstelling van zondagsschoolmate rialen in een van de zalen van Orpheus te bezichtigen. De middagvergadering droeg een huishoudelijk karakter. Drs. Ter Schegget verzekerde mr. Penning bij de aanbieding van deze bijzondere zendingsbijdrage, dat de kinderen de actie „Rijden maar" met veel overgave des harten hebben ge voerd. Mr. Penning kon moeilijk onder woorden brengen, hoe dankbaar „Ocgstgeest" vopr dit geschenk is. Hij zei de jeep graag zelf naar Oegst- geest te willen rijden, opdat deze van daar met inhoud naar Oost-Java kan worden getransporteerd. Als herinne ring aan deze gebeurtenis ontvingen alle aanwezige Apeldoomse kinderen een boekje van mr. Penning. Drs. G. H. ter Schegget, verbonden aan „Kerk en Wereld" te Driebergen, een zoon van de voorzitter van dit NZV-congres, had 's morgens een refe raat gehouden over het onderwerp „Is raël, indien ik u vergeet". Hij bracht daarin ondeer meer naar voren, hoe no dig het is de Bijbel opnieuw te ver staan. Wij vergeten maar al teveel, zo verklaarde drs. Ter Schegget, dat de Bijbel. Hij zou ze willen aanmerken voor Joden is geschreven. Maar al te veel is de Bijbel door de Christenheid op een westerse manier benaderd. Vol gens de referent gaat het in de Bijbel om het leven hier en nu en niet om het hiernamaals. Allerlei gevestigde menin gen noemde hij op grond hiervan on juist. Principes bijv. zijn volgens drs. Ter Schegget niet overeenkomstig de Bijbel. Hij zou ze willen aanmerken als „afgoden". Hij nodigde zijn toe hoorders uit de oude Schrift opnieuw ROETENBACH. Vier jongeman nen zijn gisternacht om het leven gekomen en drie ernstig gewond bij Roettenbach in de Westduitse staat Beieren toen een auto op hen inreed. De jongelui van zestien tot twintig jaar oud - waren in beschonken toestand. De jongens zouden op de rij baan hebben gelopen en automobilisten hebben lastig gevallen. De mannelijke bevolking van het Zwit serse kanton Schaffhausen heeft zondag met 6849 tegen 8399 een voorstel ver worpen de vrouwen in het kanton stem recht te verlenen. Een dergelijk verzoek werd ook door de mannen van Zilrich in November vorig jaar afgewezen. tisten van hun trouw en aanhankelijk heid. Degenen, die in de loop der jaren de kameraden ontvallen waren, werden met enige minuten stilte herdacht. Het „zingen" van het parachutis tenlied vormde de schakel tussen het officiële gedeelte en het gezellig samen zijn vooral doordat de kapitein Boon tot grote hilariteit de vocale muzikale prestatie openharig afkraakte met de opmerking: „Springen kunt u wel, maar zingen niet". Tegen twaalf uur leidde kolonel De Koning, destijds comman dant van de opleiding parachutisten, 'n film in, die indertijd in Hollandia was opgenomen tijdens de opleiding. Eerst het „grondwerk" de comman do-training. De parachutist is namelijk een commando, die zich met een pa rachute verplaatst. Het was in Nieuw Guinea een zeer realistische opleiding. „Losse flodders" kwamen er niet aan te pas. Er werd met scherp ge- Van een onzer verslaggevers CASTRICUM De Rijkspolitie van Bakkum gemeente Castricum keek gistermorgen om half vijf vreemd op ,toen de strandvoogd en strandtenthouder J. Bakker opbelde met de mededeling dat een complete auto op het strand was aangespoeld. De auto was ongeveer zes jaar oud en droeg een Nederlands kenteken. Omdat het opkomend tij was, kon de politie pas om ongeveer twaalf uur 's middags de auto, die tot het dak toe in het zoute water had gestaan, goed bekijken. Via het kenteken kwam de politie er achter dat de eigenaar van de wagen sinds kort in Heemskerk moest wonen. Voordat deze zich echter meldde, wist de politie al dat de wagen vrijdag nacht voor zijn huis was ontvreemd. Pas voordat hij naar zijn werk ging omstreeks half twee liep de eige naar, de heer W., even bij de politie langs om te vertellen dat hij zijn wa gen miste. BERGEN OP ZOOM Op een onbe waakte overweg bij zijn woonplaats Bergen op Zoom is de achtjarige Hans je Feuerstein gistermiddag onder een trein uit Roosendaal terecht gekomen. Hij was op slag dood. Hij had met zijn fietsje de spoorlijn willen oversteken. Het is het vierde do delijke ongeluk op deze overweg binnen enkele weken. schoten tijdens de oefeningen. Militairen verzekerden dat na een sein van een plek te verdwijnen op dezelfde plaats tien seconden later mortiervuur insloeg. Daar werd al de band van kameraad schap gesmeed die de jaren zou trot seren. Immers, in zo'n geval moest ie dereen kost wat het kost van die plek weg en de kameraad die niet kon mee komen, om welke reden ook, werd mee genomen. De keuring voor de toelating tot de opleiding bepaalde zich tot intel ligentie en stabiliteit. Nederlands spre ken was bijvoorbeeld geen eis. Allea diende door elkaar: Hollanders, Indo- Europeanen en rasechte inheemsen. Het was een stomme film die ver toond werd, maar er kwam zoveel te meer geluid uit de zaal. Vooral de ei genlijke parachutistenopleiding kreeg spontaan commentaar: „Dat is Tjima- hi" en „als je zover bent ben je van een heleboel ellende af." Bij het eerste springen: „Daar gaat ie!" Tenslotte de bekroning van de oplei ding, de uitreiking van de „wings" in tegenwoordigheid van generaal Spoor en opgespeld door generaal majoor En- gle. Na de film volgde de realisering van het „koloniale, idee." Saté-barbecue op het kazerneterrein. En daarmee was de stralende dag nof maar op de helft! AMSTERDAM Een grote olie maatschappij hoopt in ons land alsnog een stuk grond te krijgen om een be drijf te vestigen. Dit vertelde ir. F. Posthuma, directeur van het Gemeen telijk Havenbedrijf in Rotterdam, gis teren op Schiphol nadat hij en andere leden van de Rotterdamse delegatie waren teruggekeerd van hun reis door Noord-Amerika. De oliemaatschappij de heer Post huma weigerde de naam te noemen heeft indertijd in Europoort een stuk grond van 125 hectaren aangeboden gekregen. Zij ging er toen niet op in, rnaar heeft daar nu grondig spijt van. De maatschappij zou graag alsnog in aanmerking komen voor een terrein. „Hoe het nu verder gaat en of er kans op is, is nog niet bekend. Daar over moet nu natuurlijk verder wor den gepraat". Het maakte de heer Posthuma overigens niet veel uit of het bedrijf zich zou vestigen in Rotter dam of aan het andere eind van de pijpleiding van Europoort naar Am sterdam. De reis van de delegatie, die bestond uit gemeentebestuurders en zakenlie den en die werd geleid door burge meester W. Thomassen, is volgens de burgemeester een succes geworden. „Het is niet te zeggen of er nu bedrij ven of tonnen goederen uit zullen rol len, maar de grond is op zijn minst rijp gemaakt'. Enkele zakenlieden zijn in Amerika gebleven om de contacten te verstevigen en om tot zaken te ko men. LEERSUM Op dinsdagavond, 30 mei om half acht zal op het terrein aan de Pomplaan een demonstratie gegeven worden met' het nieuwe brandweerma teriaal. Iedereen die hiervoor belangstelling heeft wordt gaarne uitgenodigd de de monstratie bij te wonen. 500 gram GESNEDEN kg Extra fyne BLACK WINE SAP 8 stuks Onze superieure (DRIELINGEN) 5 kg

De Vallei | 1967 | | pagina 6