Oudste hondenras ter wereld? Een ontmoeting met Quemi en Haruko De in Amerika bijzonder populaire bandleider Xavier Cugat zal nooit in zijn periodieke televisieshow optreden zonder voor de lens te komen met zijn beide Chihuahua's onder de armen. Wij in Europa zijn (nog) van dit beeld verstoken, en daarom is het goed dat wij uit de mond van een Warnsveldse psychologe en hondenliefhebster het één en ander mogen vernemen over de Chihuahua, momenteel 't meest „er voque" zijnde honderas in de Ver enigde Staten. Wat Europa betreft gaat Frankrijk vóór in de mode van de Chihuahua die al jarenlang tot de „top-teen" behoort van de Amerikaanse hondenwereld. In het land van Marianne en De Gaulle deed de Chihuahua zijn intrede al in 1936. De in nevenstaand verhaal voor komende dr. Laverman uit Warnsveld heeft twee van deze Chihuahua's waarmee zij wil gaan fokken om het ras ook in Nederland meer bekendheid te geven. Dat haar naam in dit ver haal meermalen moest worden ge noemd was onvermijdelijk, maar het beviel haar maar half. „Het gaat uit sluitend om informatie in bredere kring over de Chihuahua, het mini- hondje waarover slechts in superla tieven te vertellen valt", zegt zij. De heilige hondjes van Warns veld „Chibaba Chibaba Chiba-ba." Herinnert u 't zich nog? Een uit Amerika overgewaaid dansliedje dat in de na-oorlogse jaren door iedereen in Nederland werd meegezongen. Wat Chibaba betekende vroeg niemand zich af. Wjj ook niet. Eerst sedert enkele dagen weten wjj dat de Chi-hua-hua, waarvan het woord Chibaba een verbastering is, de naam was van een heilig hondje van de Azteken en Tolteken die het tegenwoordige gebied van Mexico in Mid- den-Amerika bewoonden vóórdat aan het eind van de vijftienede eeuw Columbus met zijn ei en gevolgd door woeste conquistadores naar deze streken kwam om er met veel bloedvergieten de westerse en ka tholieke beschaving te brengen. „DOCHTER VAN DE LENTE" In kynologische kringen is men het er nog niet over eens of de Chihuahua tot het alleroudste of tot één van de oudste hondenrassen ter wereld be hoort. Wèl weet men in deze deskundige kring dat twee exemplaren van dit zeldzame ras in Warns- veld wonen. Om precies te zijn: in één vah de ambtswoningen van de psychiatrische inrichting „Het Groot Graffel", waar de nog jeugdige vrou welijke psychologe mejuffrouw dr. A. D. Laverman deel uitmaakt van de medische staf. Het fokken van de Chihuahua's is voor dr. Laver man méér dan een hobby. De miniatuurhondjes vormen voor haar een band met de Verenigde Sta ten van Amerika, het land waar zij gedurende elf jaar verbleef alvorens haar studie in de psychologie aan de Boston University te voltooien. Dat was verleden jaar. Naar Nederland repatriërend heeft dr. Laverman de 3V2-jarige beige-kleurige Haruko en de ruim één jaar oude blauwgrijze Quemi, allebei teefjes, mee naar huis genomen om een bedrage te leveren aan de kweek van dit zeldzame ras in ons land. Dit is in zoverre gelukt dat Haruko, hetgeen in het Japans „Dochter van de lente" betekent, al tot tweemaal toe vier jongen gekregen heeft, terwijl voor Quemi al een bruidegom werd gevonden, die eind mei of begin juni van dit jaar z\jn echtelijke verplichtingen in Warnsveld zal komen vervullen. In kynologische kringen trekt deze bruiloft veel belangstelling, want de Chihuahua is nu eenmaal een héél bijzonder hondje. Behalve in Warnsveld wordt het ras alleen gekweekt door een Amerikaan se dame ergens in Limburg, en door een kennel in het Zuidhollandse Cappele-aan-de-IJssel. PHISTO HOORT ER OOK BIJ Terwijl wij met dr. Laverman zitten te praten komt Phisto binnen. Phisto, voluit Mephistopheles ge naamd naar de overste der demonen, is een rode kater die het met de beide Chihuahua's best vin den kan. Vanuit z(jn hoogte ziet hij met een zekere wilwillendheid op de beide dwerghondjes neer. Ja, zegt dr. Laverman, wier schoot een geliefkoos de verblijfplaats voor Haruko en Quemi vormt, oorspronkelijk was ik een kattenliefhebster, maar toen ik in de „States" met de Chihuahua's in aan raking ben gekomen hebben deze hondjes de poesen van de ereplaats in mijn hart verdrongen. Dr. La verman spreekt accentloos Nederlands, maar men bemerkt toch dat zjj door de „American way of li ving" is aangeraakt, en de conversatie met haar huisdieren wordt dan ook geheel in het Engels ge voerd. „Haiko (afkorting van Haruko), go to bed", zegt de meesteres, en „Stay in there" als Haruko en Quemi hun nachtverblijf hebben opgezocht om de fotograaf in staat te stellen een plaatje van hun hemelbedje te maken. Het kost enige moeite, want ten slotte is het klaar lichte dag en de hondjes laten zich niet gemakke lijk voor de gek houden. Geen wonder, want hun intelligentiequotiënt staat als nummer 2 op de ranglijst tussen de herder en de poedel. Nog niet zo lang geleden nam de poedel de tweede plaats in, maar sedert de officiële intrede van de Chihuahua in het hondenstamboek heeft deze de poedel van die plaats verdrongen. En naast hun intelligentie staat ook him gehoor zaamheid op 'n zeer hoog peil. Gedurende de laatste jaren heeft de Chihuahua op dit gebied tijdens hon denshows zelfs nog hogere ogen gegooid dan her ders, poedels en Deense doggen. En deze dieren vor men een zware concurrentie. ONZEKERHEID OVER DE HERKOMST Dat de Chihuahua tot één van de oudste honden rassen ter wereld behoort, daarover z(jn de geleer den het wel eens, zegt dr. Laverman. Maar over hun genealogie hangt een waas van geheimzinnig heid. Er zijn twee theorieën: De meest gangbare mening is dat de hondjes, die de naam van de Mexicaanse provincie dragen waar in zij voor het eerst werden ontdekt, de verre na zaten zijn van voorouders die als huisdieren in hoog aanzien stonden bij de Azteken en Tolteken, de hoog beschaafde bewoners van Midden-Amerika die in de zestiende eeuw door de Spanjaarden werden ver jaagd en uitgemoord. Deze volkeren beschouwden de Chihuahua's als heilige hondjes. Na hun dood kregen zij ook een laatste rustplaats in de graven van hun bazen. Deze theorie wordt door gedane vondsten bij op gravingen gesteund. Niet alleen fossielen, maar ook beeldjes van de Chihuahua zijn in Aztekengra- De rode kater Phisto, afkorting van Mephistopheles, doet zijn duivelse naam geen eer aan. Met de beide miniatuurhondjes is hij de beste maatjes ven in Midden-Amerika gevonden. In vakkringen strijdt men echter nog over de vraag of de opge graven skeletjes van deze hondjes afkomstig zijn, of misschien van ongeveer even grote knaagdieren. Naast deze zogenaamde Mexicaanse theorie vindt ook de Chinese theorie veel aanhangers. Volgens deze theorie zouden de Chihuahua's uit China ge- importeerd zijn ter gelegenheid van een in het jaar 1785 in Mexico City gehouden tentoonstelling. De aanhangers van deze opvatting hebben een ethno- logische verklaring bij de hand: de oude Chinezen hadden immers de neiging om van alles te verklei nen? Men denke bij voorbeeld maar eens aan hun befaamde dwergboompjes. Welnu, waarom zou den zij dan een gelijksoortig experiment niet met hun huisdieren hebben uitgehaald? Anders dan in het Mexico, waar men in museau beeldjes van de Chihuahua kan aantreffen, zocht men in China evenwel tevergeefs naar afbeeldingen van het miniatuurhondje, en volgens dr. Laverman kan men het in de zee van historische vaagheden en genealogische vermoedens nog maar het best op de Mexicaanse theorie houden. Zeker is alleen dat reizigers uit de Verenigde Staten de hondjes in de jaren tussen 1875 en 1900 in Mexico hebben ontdekt, en enkele exemplaren hebben meegenomen naar «iiun „States", waar ze kort na de eeuwwisseling als behorend tot een afzonderlijk ras werden erkend en ingeschreven. Sedertdien wordt de Chihuahua dan ook algemeen als een Amerikaans produkt be schouwd. „Made in the United States" SIGNALEMENT De Chihuahua bestaat in langharige en in kortha- rige vorm. De beide Warnsveldse hondjes z(jn kort- harig. De Chihuahua weegt gemiddeld 3 a 4 pond. Van neus tot staartpunt je gemeten is hij ongeveer 40 a 45 centimeter lang bij een schouderhoogte van 23 centimeter. Hij kan in alle denkbare kleuren voorkomen; ook bestaan er gevlekte exemplaren. De kortharige soort is verreweg in de meerder heid. Hoewel in 't miniatuur uitgevoerd is het spie renstelsel van de Chihuahua bijzonder goed ontwik keld, en behalve zeer snel is de Chihuahua ook bij zonder waaks. Een allemansvriend is h(j beslist niet, maar als het ijs tussen hem en de mensen eenmaal gebroken is kan hij in hoge mate hartelijk en aanhankelijk zijn. Verder hebben de diertjes als bijzondere eigenschap dat zij gauw zindelijk zijn. Het is geen zeldzaamheid als de Chihuahua, die bij zijn geboorte hooguit 10 centimeter meet, binnen de zes weken geleerd heeft waar men zijn behoefte wel en niet mag doen. De Chihuahua kan zonder moe te worden urenlang op zijn ranke pootjes lopen, en hardlopen doet hij nog liever. Dat doet hij bijvoorbeeld bij het jagen op konijnen en eekhoorntjes. Daarbij verloochent hij zijn Mexicaanse afkomst niet; zijn voorouders wer den namelijk als rattenvangers ingezet. Bij gebrek aan ratten vangt de Chihuahua ook gaarne vliegen, en hij is daarbij razendsnel. Hebben deze en dergelijke bezigheden hem ver moeid, dan verblijft de Chihuahua gaarne op de schoot van de meesteres. Daar is het warm, en de Chihuahua is nu eenmaal erg kouwelijk. Hij is ten slotte van subtropische afkomst. In de winter draagt hij dan ook gaarne een truitje, een speciaal op maat vervaardigd mini-truitje. Muzikaal is de Chihuahua ook. Dat wil zeggen dat hij dol is op allerlei soorten muziek, behalve wan neer deze wordt voortgebracht door de blokfluit. De klank van dit instrument maakt hem volkomen hysterisch, aldus dr.Laverman, die natuurlijk ook de vakliteratuur over de Chihuahua bijhoudt. Wij bladeren in een vrij dik Chihuahua-boek en le zen daaruit dat deze hondensoort in twee types voorkomt: het Cobby-type en het Deer-type. De Cobby-Chihuahua staat wat korter op zijn poten, heeft ook een kortere nek, en is wat steviger van bouw dan de Deer-Chihuahua die met zijn langere nek en poten heel sterk aan Walt Disney's Bambi doet denken. Vandaar ook de benaming „Deer" hertentype. De naar verhouding zeer grote uit staande oren hebben de beide types gemeen. Ook komen beide types in vermenging voor, en het resultaat van deze vermenging wordt nu juist door de Warnsveldse hondjes gedemonstreerd. Verdere bijzonderheden zijn dat de Chihuahua helemaal geen hondenluchtje heeft en dat hij maar weinig blaft. Zijn eetlust is enorm, en deze strekt zich ook uit tot het met smaak verorberen van vruchten. „Bij honden is dit een grote zeldzaamheid", zegt de ba zin. Een spoor- of buskaartje behoeft men voor de Chi huahua niet te kopen als men mtet zijn viervoetige vriendje op reis gaat. Met deze verklaring wil dr. Laverman natuurlijk helemaal geen propaganda voor het ontduiken van geldende vervoersbepalingen maken, doch slechts aantonen da't de afmetingen van de hondjes zodanig zijn dat zij gemakkelijk in een damestas of in een mantelzak kunnen worden meegevoerd. Een grote merkwaardigheid van de Chihuahua is tenslotte nog dat bij de meeste exemplaren van zijn ras de fontanel de opening in het schedeldak die ook bij de geboorte van mensenkinderen meest al nog niet dichtgegroeid is gedurende het gehele hondenleven geopend blijft. Dr. Laverman demon streert het, en ja, het gat in Quemi's kopje, zicht baar geworden door het strakgetrokken velletje, is precies zo groot als een kwartje! W', :%v; Boven: De jonge aan de psychiatrische inrichting ,Jlet Groot Graffel" te Warnsveld verbonden psychologe dr. A. D. Laverman met haar beide Chihuahua's in de tuin achter haar dienstwoning Rechts: Grote oren, een spits snoetje en lange, ranke pootjes: men herkent het ,Jiertentype"zegt de Warns veldse eigenares en fokster van de Chihuahua's Geheel rechts: Moeten toe nu al naar bedf En de zon is nog niet eens onder" schijnen Haruko en Quemi te willen zeggen bij 1 opzoeken van hun nachtverblijf om daarin voor de fotograaf ts poseren

De Vallei | 1967 | | pagina 11