BOLS WEER IN LEIDERSTRUI 7£tt KNSB bestuur werkt aan de modernisering Belg Willy Planckaert eerste in tiende etappe „Schotse supporters haalden de meest ridicule dingen uit" Tom Okker in kwartfinales Fortuna '54 met nieuwe trainer Vier man ontslagen na grote nederlaag van Roemeens elftal Voetbalcompetitie start 6 of 13 augustus ADO startte met winst Eusebio wilde naar Inter Nederlandse meisjes goed op dreef Lubbers verslagen door Rus Poznyak Ruzie in Twente duurt voort Harm Ottenbros op derde plaats Belgische equipe won in Montreal Verlies voor Tal Rus Sjabajev drukte nieuw wereldrecord Velasques Wagtmans kreeg geen steun van ploeggenoten Bang Vechten Gezelschap In eindspurt MVV Mager cijfer Krakend hard Ronde van Italië Veenendaler De Gooyer was bij de Europa-Cupfinale Whisky Vechtpartijen AVRO toch nog naar Edese jeugdbrandweer Fiat Handen vrij Molyn hoger Voetbal MEDINA Tennis Basketball Schaken Vondst van elf portemonnees bewees na elf jaar diefstal „Eten voor India" werd f 7 min. Centrale suiker in Chemie DINSDAG 30 MEI 1967 HAAKSBERGEN Met ogen, waarin diepe teleurstelling was te le zen, zocht Rini Wagtmans in het Twent se Haaksbergen de schuldigen. „Ik heb totaal geen steun gehad van mijn ploeggenoten. Toen ik 120 km alleen aan het peloton had zitten sleuren, was het te laat. Ik had te veel moeten doen. Het was een verschrikkelijke dag. Har ry Jansen weigerde mee te werken, Jan Bongers sprong zelfs met de kop groep mee. Ik zal er met mijn ploeg leider geen ruzie over maken, maar dit is natuurlijk geen manier van doen". Hij deed moeite zijn teleurstelling te verbergen en slenterde weg terwijl Jan Bols, die al eerder twee dagen het leiderstricot droeg, de oranje trui stond aan te trekken. De adembenemend geringe verschillen werden overigens na deze voorlaatste etappe, van Groes- beek naar Haaksbergen die werd ge wonnen door Mat van der Groezen, op treffende wijze geaccentueerd. Op de tweede plaats in het algemeen klassement namelijk staat Fedor den Hertog. Achter :;ijn naam staat echter dezelfde tijd als die van de leider. Olympia's Toer is een wedstrijd ge worden, waarin tienden van seconden gaan tellen. Ook Rini Wagtmans be vindt zich uiteraard nog op de indruk wekkende lijst met kanshebbers. Jan Bols, die gisteren tweede werd achter de negentienjarige Mat van der Groezen, put hoop op de eindzege uit de goede samenwerking in zijn ploeg van Caballero-rijders. „Uiteraard ben ik bang voor de dag van morgen, maar mijn ploeg reed sterker dan in de vorige etappes". Hij had begrip voor de felle kritiek van Wagtmans, de onttroonde leider: „Het is me wel opgevallen dat de samen werking in de ploeg van Vredestein veel beter kan. Stuk voor stuk kunnen de jongens wel fietsen, maar als Wagt- PARIJS De Nederlandse kampi oen Tom Okker heeft in de strijd om de internationale tenniskampioenschap pen van Frankrijk in Parijs voor een daverende verrassing gezorgd, door Martin Mulligan, winnaar van de open kampioenschappen van Italië en in Pa rijs als zesde geplaatst, in drie sets te verslaan, 64, 75 en 62. Voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog is een Nederlander tot de kwartfinales van dit toernooi doorgedrongen. Okker, die over een perfecte lichame lijke conditie blijkt te beschikken op 't ogenblik, wisselde vaart en lengte zo voortreffelijk af met stopballen en drop shots dat Mulligan volkomen uit zijn spel raakte. Ook deze keer de Ne derlander won al zijn voorgaande par- Tom Okker. tijen in drie sets stond Okker geen ■et af. In de kwartfinales krijgt hij nu te maken met de Zuidslaaf Pilic. Ook de ze zorgde voor sensatie in het Roland- Garrosstadion. Hij versloeg de als der de geplaatste Australiër Newcombe met 64, 63, 62. Twee jaar geleden ont moette Okker, die goed is opgewassen tegen linkshandige spelers als Pilic, de Zuidslaaf in Italië. De Nederlander won toen in vier sets, 63, 63, 5—7 en 64. Herenenkelspel, vierde ronde: David son (Austr.) versl. Gasiorek (Polen) 5—7, 0—6, 8—6, 6—2, Pilic (Zsl) versl. Newcombe (Austr.) 64, 63. 62, Roche (Austr.) versl. Kodes (Tsj.) 64, 6—2, 8—10, 2—6, 64, Gulyas (Hong.) versl. Spear (Zsl.) 46, 62, 63, 63, Okker (Ned.) versl. Mulli gan (Austr.) 64, 75, 62, Drysdale (Z.-Afr.) versl. Holecek (Tsj.) 64, 63, 63, Darmon (Fr.) versl. Hewitt (Z.-Afr.) 62, 63, 60, Emerson (Austr.) versl. Egorof (Rusl.) 63, 6—2, 6—2. Damesenkelspel, derde ronde: Bue- no (Braz.) versl. Godwin (Z.-Afr.) 6-3, 60, Turner (Austr.) versl. Vapiclova (Rusl.) 6—3, 6—3, Kink (VS) versl. Gourlay (Austr.) 60, 97, Van Zijl (Z.-Afr.) versl. Toyne (Austr.) 63, 75, Tegart (Austr.) versl. Fales (VS) 6—3, 1—6, 7—5, Schutze (W.-Dld) ver sloeg Terras (Fr.) 62, 61, Dürr (Fr.) versl. Harter (VS) 6—0, 6—2. Damesdubbelspel, derde ronde: Ber- ner/Urban (Can.) versl. Groenman/ Stöve 6—2. 4—6, (A-0. mans zegt, dat er op een gegeven mo ment flink aan getrokken moet wor den, dan gebeurt er niet zo gek veel". De kleine Brabander heeft het ge merkt. Vol zelfvertrouwen, waarmee hij menigeen heeft verbaasd, was hij ook gisteren aan de start verschenen. Hij wist, dat het een kwestie van se conden was, maar hij voelde zich ont zettend sterk. Toen hij dan ook ont dekte, dat steun van ploeggenoten vrij wel achterwege bleef, kreeg hij de al lure van een groot winnaar door vanaf de eerste kilometer aan de kop van het peloton te rijden en de talrijke vlucht pogingen in de eerste fase te verijde len. Zijn grootheid bewees Wagtmans toen hij moest vechten tegen eeh tien tal, dat in Doesburg na 55 kilometer al was begonnen aan een imposante opmars. Het waren Hesen, Hoogzaad, De Wit, Groenewegen, Duyker, Bra- venboer, Deelen, Hoogerheide, Koster en Mikkelsen. Hun voorsprong was vrij snel al gegroeid tot twee minuten een record in deze zestiende Toer van Olympia. Veel groten vond men welis waar niet in deze hoofdmacht, maar in een wedstrijd, waarin seconden tellen, kan een crack gauw kansloos worden en kan bovendien een figurant snel behoren tot de favorieten. Daar was bijvoorbeeld de geweldig strijdlustige Groenewegen, die vijf keer probeerde te ontsnappen. Met zijn ne gen vluchtmakkers doordravend had hij zelfs enige tijd riant uitzicht op oranje. Door de schitterende streken rond Ruurlo en Borculo snelden de vluchters voort, terwijl de geschrok ken Wagtmans het peloton opzweepte. De Brabander slaagde, het tiental moest capituleren maar Wagtmans had noodgedwongen héél veel- kracht ver speeld. Dat zou blijken in de slotfase toen er reputaties op het spel werden gezet. Mat van der Groezen, de latere win naar, was aanvankelijk in zijn vlucht een éénling. Hij kreeg echter snel ge zelschap. Elf man kreeg hij tenslotte achter zich aan, onder wie Den Her tog, Zoontjes, Bols en Zoetemelk. Het was daarna meermalen Den Hertog, die alleen weg wilde, doch hij slaagde niet. Verwondering wekte toen overi gens wel, dat de Caballero-rijders van Gerard Peters niet in felle actie kwa men om Jan Bols naar het oranje te rijden. In elk geval: de twaalf man moes ten positie kiezen in een slotfase, die vol dramatiek was. Twintig kilometer voor de streep teisterde een massale valpartij het peloton. Opvallend slacht offer was Jan Krekels, die in het alge meen klassement als derde op slechts vijftien seconden stond. Hij voelde een stekende pijn in de schouder, reed ril lend door naar de finish, waar Toer- arts Rolink een gebroken sleutelbeen als oorzaak van de pijn aanwees. De kopgroep echter merkte het niet en ijlde voort. Zij had, met een voor sprong van tegen de minuut, vijf ren ners in haar gelederen die een kans hadden op de leidersplaats. Dat waren, in volgorde Den Hertog, Zoontjes, Prinsen, Bols en Zoetemelk. Het werd, tenslotte, Jan Bols. Zijn commentaar na de huldiging: „Ik dacht niet dat ik iets kon presteren, vandaag. Het ging niet zo best in de eerste kilometers. Later, in die eind- MAASTRICHT De Geleense voet balclub Fortuna '54 heeft trainer Heinz Marotske ontslagen. Als opvolger is aangesteld Wim Latten, die reeds en kele malen de Geleense formatie on der zijn hoedé heeft gehad. Voor het laatst was dat in 1954, toen Fortuna de nationale voetbalbeker won. Da* het het bestuur van de Geleense club ernst is het volgend seizoen sterk voor de dag te komen, blijkt uit het feit, dat de bekende Westduitser Horst Ernst van Borussia Mönchen-Gladbach is gecontracteerd. Voorts vertoeft manager Huub Kal len in Zwitserland, waar hij besprekin gen voert met Theunissen. Van de oude kern van Fortuna staat het vast, dat Beenen, H. en T. Gol- steyn, Rutten, doelman Packbeers, Munsters en Fischer zullen blijven. Reservedoelman Van der Wall vertrekt naar het Belgische Racing White, waarvan Vliers trainer wordt. Coenen is een contract aangeboden door de Westduitse club Bayer Leverkusen. Bij MW is voor het nieuwe seizoen de volgende spelers een contract ter ondertekening aangeboden: Körver, Rooderburg, Zenden, Toennaer, M. Thai, Brassé, Nemes, Gorissen, Geur- ten, Bonfrère, Hoenen, Brokamp, Her ben, Quaedackers en Willems. Met de overige spelers, onder wie Druyts, Slaats, Bergstein, Palmen, Roukens, Pellaars, W. Thai, Fredrix, Lion, Olie schlagers, Smeets, Vrösch en Weigel werd het contract vooralsnog niet ver lengd. Zij hebben de vrijheid naar een andere vereniging uit te zien. Van der Groezen passeerde in Haaks bergen als eerste de finish in de zesde etappe van Olympia's Toer, maar de als tweede eindigende Bols had nog meer reden tot tevredenheid. De rit van gisteren leverde hem de leiderstrui op. spurt, aasde ik natuurlijk op bonifi catie. Dertig seconden veroverde ik met mijn tweede plaats en ook dat was een verrassing omdat ik niet best zat toen de spurt werd ingezet". Hij kreeg de oranje trui omdat h(J in deze zesde rit hoger eindigde dan Den Hertog. Het zal vandaag in de eindrit naar Amsterdam om tienden van se conden gaan. Nummer twaalf in het algemeen klassement (Peter Kissner) heeft bijvoorbeeld een achterstand van 59 seconden op de leider. Een ritwin naar krijgt 60 seconden bonificatie... De zestiende Toer van Olympia kan na bijna 1100 km coursen in spurt worden beslist. 1. Van der Groezen, 163 km in 3.36.15 (met bon. 3.35.15), 2. Bols z.t. (met bon. 3.35.45), 3. Zoontjes z.t. (met bon. 3.36.00), 4. Gazda (Polen), 5. Prinsen, 6. Barendregt, 7. Hesen, 8. Van Uytsel (Belg), 9. Wouters. 10. Blaudzun (Den), 11. Den Hertog (allen in dezelfde tijd als de winnaar), 13. Nieuwkamp 3.37.13, 14. Kissner z.t, 15. Bongers z.t. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Bols 20.12.13, 2. Den Hertog z.t., 3. Zoontjes 20.12.24, 4. Wagtmans 20.12.27, 5. Bongers 20.12.39, 6. Baludzun (Den) 20.12.36, 7. Krekels 20.12.42, 8. Prinsen 20.12.44, 9. Holst 20.12.49, 10. Rentmees ter 20.13.07, 11. Zoetemelk 20.13.09; 12. Kissner 20.13.12, 13. Nieuwkamp 20.13.27, 14. Pijnen 20.13.41, 15. Jansen 20.13.51. Het algemeen sprintklassement na zes etappes: 1. Zoontjes 6 pnt., 2/3 Den Hertog en De Groot 5 pnt. Het algemeen puntenklasssment: 1. Wagtmans 76 pnt., 2. Jansen 60 pnt, 3. Zoontjes 59 pnt, 4. Blaudzun (Den) 52 pnt. Leferink heeft de strijd gestaakt. Paul, Stolle en Pieters verschenen niet aan de start. Het dagploegenklassement: 1. Euro mast 10.48.45, 2. Amstelbier 10.49.43, 3. Ovis z.t., 4. België 10.50.41, 5. Denemar ken z.t., 14. Polen 10.54.29. Het algemeen ploegenklassement: 1. Amstelbier 57.41.59, 2. Vredestein 57.43.33, 3. Euromast 57.45.44, 4. Ovis 57.45.55, 5. Smith-Acifit 57.46.19, 8. Denemarken 57.48.01, 12. België 57.54.47, 14. Polen 57.57.04. BOEKAREST De nederlaag (71),. die het Roemeense voetbalelftal in Zürich leed tegen Zwitserland in een wedstrijd die meetelt voor het Europese kampioenschap, is vier voor aanstaande figuren in de Roemeense Voetbalbond zwaar aangerekend. Tijdens een spoedzitting van de Roemeense Sportbond, waaronder ook de Voetbalbond ressorteert, besloot men de voorzitter van de Voetbalbond, de twee trainers en de clubarts onmid dellijk te ontslaan wegens het „volledig falen" van de nationale ploeg. ROTTERDAM. Het ligt in de bedoeling van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond (KNVB) de compe titie in de tweede divisie van het betaalde voetbal te laten beginnen op zondag 6 augustus. Indien het aantal clubs in deze divisie vermindert tot twintig of lager eventueel door fusies of door het teruggaan naar het amateurvoetbal dan zal de competi tie in de tweede divisie, evenals die in de eerste en eredivisie, aanvangen op zondag 13 augustus. Voor de zogenaamde „B-elftallen" be gint het nieuwe seizoen op zaterdag 12 augustus. Het amateurvoetbal in district Zuid I begint op zondag 3 september. Voor de districten West I en II, Oost en Zuid II is de aanvangsdatum bepaald op zon dag 10 september. Voor het district Noord is de aanvangsdatum van het seizoen 1967'68 nog niet bekend. ADVERTENTIE 20 SENORHAS 1.50 SAN FRANCISCO (ANP). De Haagse eredivisieclub ADO is in het wereldvoetbaltoernooi, dat in Amerika door de internationaal erkende United Soccer Association wordt gehouden, uitstekend van start gegaan. De Engel se eerste-divisieclub Sunderland moest er in San Francisco met 61 aan geloven. Bij de rust hadden de Hage naars met 2—0 de leiding. Na een langzaam begin hervonden de Nederlanders al snel het ritme. In de 26e minuut scoorde Houwaart uit een strafschop het eerste doelpunt. Vier minuten later trof Maassen het net met een harde schuiver (20). In de tweede helft drukte ADO onder luide toejuichingen van het achtduizendkoppige publiek door en Houwaart (2) en Maassen brachten de stand -op 5—0. De Engelsman Colin redde de eer in de 74e minuut alvorens Heynen de eindstad op 61 kon bepalen. LISSABON Het Portugese sport blad A Bola berichtte gisteren, dat Eusebio gevraagd heeft in Internazio- nale te mogen spelen, maar dat coach Helenio Herrera hem heeft afgewezen. Eusebio zou donderdag zijn verzoek tot Herrera gericht hebben toen Inter tegen Celtic Glasgow speelde. Herrera zou hebben geantwoord, dat ofschoon Eusebio één van de beste spelers ter wereld is, hij niet bij Inter zal kunnen komen als gevolg van het verbod om meer buitenlandse spelers naar Italië te laten komen. Volgens A Bola heeft Torres, de mid denvoor van Benfica, overschrijving naar de grote rivaal van Benfica, Spor ting, aangevraagd. Torres zou de over schrijving gevraagd hebben, nadat Ben fica zijn toelagen had ingetrokken om dat hij als gevolg van eep blessure ruim een maand niet kon worden op gesteld. SURBITON Het Nederlandse ten- nismeisje Ada Bakker, dat als voorbe reiding op Wimbledon deelneemt aan enkele Engelse grasbaantoernooien, heeft maandag in de eerste ronde van de kampioenschappen van Surrey met 6-3, 6-1 gewonnen van de Britse speel ster J. Cooper. De tweede Nederlandse speelster Astrid Suurbeek won even eens haar partij voor de eerste ronde. Zij zegevierde met 6-1, 6-1 over de Brit se S. Martin. ROME Tijdens de Europese boks kampioenschappen voor amateurs in Rome is de Nederlander Rudi Lubbers in het middengewicht verslagen door de Rus Poznyak. Lubbers werd in de derde minuut van de eerste ronde voor acht tellen neergehaald door de Rus, die titelhouder in deze klasse is. Poz nyak kreeg geen kans een eind aan de partij te maken, maar hij zegevierde tenslotte op punten. ENSCHEDE. De reeds maanden dreigende breuk in de Twentse basket- ballwereld is compleet. Na een bijzon der rumoerige en emotionele buitenge wone algemene vergadering besloot districtsvoorzitter G. R. Dikland voor de tweede keer binnen het tijdsbestek van vier maanden zijn functie neer te leggen. Tevens overwegen zijn mede bestuurders het voorbeeld van de heer Dikland te volgen. Aanleiding tot deze onverkwikkelij ke affaire vormt nog steeds de contro verse die er bestaat tussen de vereni gingen Treffers en Jugglers. Deze controverse bereikte het hoogtepunt in een enkele maanden geleden gespeelde competitiewedstrijd. De speler Jorna van Treffers brak in dit forse duel zijn middenhandsbeentje, waarna de vader van de betrokken speler een aanklacht indiende bij de officier van justitie wegens het opzettelijk toebrengen van lichamelijk letsel. HOOG BEZOEK Het hoofdbestuur van de Basketball- bond heeft thans gemeend handelend te moeten optreden en heeft voor vrijdag een buitengewone algemene vergadering uitgeschreven. Het bondsbestuur zal worden verte genwoordigd door de heren P. Storm (voorzitter) en B. Rosebeek (vice-voor zitter), terwijl de heer Dikland in zijn functie als lid van het hoofdbestuur de vergadering zal voorzitten. AMSTERDAM De Koninklijke Ne derlandse Schaakbond KNSB is een ui termate nette organisatie, met forse tra dities, specifiek van karakter en vrij wars van te luidruchtig langs de weg timmeren. Dat die bond overigens perfect heeft gefunctioneerd mogen we (vooraf) wel even releveren, omdat het aantal acti viteiten in Nederland dat van alle West- europese staten overtreft en met suc ces wedijvert met schaaklanden als de Sovjet-Unie en Zuid-Slavië. Daarom is er slechts reden tot tevre denheid in algemene zin doch de schaakorganisatoren zijn minder vol daan. Dat laatste is zonder meer een plus, omdat de neiging tot rustig door gaan gemakkelijk zou kunnen gaan overheersen. Wat de schakers bijvoorbeeld zeer verdriet is het feit, dat van de miljoen Nederlanders, die deze kunst min of meer machtig zijn, slechts vijftiendui zend .mensen de weg naar het georgani seerde schaakleven insloegen. Dat is inderdaad een zéér mager cij fer gezien de mogelijkheden, die het grote aantal beoefenaren geeft. De hoofdzaak is geldgebrek, waardoor de werkkracht sterk is aangetast; daar- nast rijst de vraag of de KNSB niet het eindpunt amateurisme-in-elk-opzicht heeft bereikt en zal dienen te overwe gen of 'n zekere verjonging niet aan de orde moet komen. De eventuele verjonging stelle men zich overigens niet te woest of ondoor dacht voor reeds het karakter der schaakspelers kan een gezonde rem zijn doch wél mag worden gesteld, dat als de schakers hun langzaam ge groeide wil naar modernisme aan de orde stellen het ogenblik zeker niet te vroeg is gekomen. Op de bondsraadsvergadering kwam onlangs een belangrijk facet van het binnenshuis-overleg aan de oppervlak te: discussie over een eigen bondsbu- reau. Voor diverse sport- of culturele orga nisaties moge een centraal punt in een organisatie met vijfhonderd verenigin- POTENZA De Belg Willy Planc kaert heeft gisteren de tiende etappe van de Ronde van Italië, een 145 kilome ter lange rit van Bari naar Potenza, gewonnen. Onze landgenoot Harm Ot- tenbros eindigde op de derde plaats. De Spanjaard Jose Perez Frances behield de leiding in het algemeen klassement. In de Ronde van Italië lijkt een wa penstilstand gesloten: het algemeen klassement heeft na de tiende etappe, een 145 km lange rit van Bari naar Po tenza, waarin niemand een serieuze aanval op de positie van de leiders on dernam, geen enkele verandering on dergaan. De etappe leverde tenslotte een zege op voor de Belg Planckaert, die de sprint van het grote peloton won. Kort na de sprint probeerden Rudi Altig en de Deen Ole Ritter uit het pe loton weg te komen, maar hun pogingen liepen op niets uit. Meer succes had na 20 km een groepje, met onder anderen San Miguel en Binggeli, maar de hoofd- Harm Ottenbros VEENENDAAL De enige Veenendaler. die van zeer nabij getuige heeft kunnen zijn van de doldrieste tonelen welke zich na afloop van de wedstrijd Internationale Mi laan en Celtic Glasgow in het Internationale Stadion in Lissabon hebben afgespeeld is de heer Jac. J. de Gooyer. Deze textielhandelaar aan de Buurtlaan-West had het voorrecht de finale om de Europa Cup te kunnen bijwo nen, doordat hij een prijs won, welke door een bekende leverancier van de heer De Gooyer beschikbaar was ge steld. De Veenendaler, die bepaald geen voetbalenthou siast is en volgens hemzelf totaal geen verstand heeft van deze sport, heeft deze fantastische match nogal nuchter bekeken en ook de taferelen op de tribunes en na afloop op de grasmat zeer sceptisch gadegeslagen. „Een belevenis was het echter wel", aldus de gelukkige prijs winnaar, die nog het meest werd geïmponeerd door het zeer grote aantal Portugese politieagenten, die met ka rabijnen gewapend en gestoken in totaal verschillende uniformen, de orde moesten handhaven. Donderdagmorgen vertrok de heer De Gooyer, samen met nog tien ande- textielhandelaren met het vliegtuig naar Lissabon, waar zij om ongeveer half drie arriveerden. In het stadion kwam het gezelschap midden tussen 'n kolonie lallende Schotten in te zitten, die hevig zwaaiend met flessen whiskey een nogal onduidelijke „com- munity-singing" produceerde. „Wat 'n spektakel", vertelde ons de heer De Gooyer, die zijn luidruchtige buurlui reeds voor de wedstrijd met niet gerin ge verbazing gadesloeg. Over de wedstrijd was de Veenenda ler weliswaar „tevreden", doch het feit, dat hij totaal geen verstand van voetballen heeft, remde zijn geestdrift toch aanmerkelijk. Gedurende de wed strijd (Celtic had op dat moment de gelijkmaker nog niet gescoord), ver baasde hij zich hevig over de in het groenwit uitgedoste Schotse supporters rondom hem, die de meest ridicule din gen uithaalden. „Er zat er één bij, van wie ik dacht, dat ie een hartverlamming zou krijgen. Deze man zat zich zo op te winden en wrong in zulke vreemd soortige bochten, dat ik dacht: Die komt niet meer bij". Het Nederlandse gezelschap heeft 't stadion pas verlaten, toen vrijwel ie dereen weg was en was derhalve nog getuige van de uitbundige tonelen op het veld, waarvoor de Schotse suppor ters zorgden. Knielende, groen-witte fi guren, di< de grasmat kusten en dank baar over het veld sprintten. Naar de heer De Gooyer de volgen de dag vernam, zouden er nog grote vechtpartijen zijn geweest op het vlieg veld. Dronken Schotten zouden hier in één grote wolk van whiskylucht elkaar verdrongen hebben om 't eerst weer naar hun vaderland terug te ke ren. Vrijdag omstreeks 16.30 uur zijn de Nederlanders teruggekeerd. De heer De Gooyer had het allemaal bepaald twijfelachtig gevonden, als leek. Hoewel deze uitbundige taferelen vooral bij internationale ontmoetingen steeds meer voorkomen in de voet balwereld, moge voor de gedragingen van de Schotten toch wel als excuus gel den, dat het jaren is geleden, dat de he gemonie van de Zuideuropese clubs in de strijd om de Europa Cup is door broken....^ macht stond de vluchters niet meer dan één minuut winst toe. Toen dit groepje was ingelopen, bleek de strijdlust, mede door de grote hitte, geheel verdwenen. Ruim 100 km lang gebeurde er niets, tot eerst Zilioli en toen Motta en Ador- ni wegsprongen. Twintig km voor de eindstreep waren de gelederen echter weer gesloten. 1 Planckaert (Belg) 145 km in 4.17,17 (gem. 34,814 km/uur); 2 Zandegu (It); 3 Harm Ottenbros (Ned.); 4 Echevarria (Sp.); 5 Rudi Altig (W.Dld); 6 Ritter (Den.); 7 Maino (It); 8 Bitossi (It); 9 Farisato It.; 10 Merckx (Belg.); 11 Arie den Hartog Ned., allen z.t. als Planckaert; 71 Lute (Ned.); 4.22,35; 91 De Roo (Ned.) 4.26,14; 103 De Wolf (Belg.), z.t. Het algemeen klassement luidt: 1 Perez Frances (Sp.) 48.33,19; 2 Moser (It) 48.33.22; 3 Schiavon (It) 48.34.01; 4 Bitossi (It.) 48.34,06; 5 Gonzales (Sp.) 48.34.09; 6 Carletto It. 48.34,28; 7 Merckx (Belg.) 48.34,29; 8 Motta (It.), z.t.; 9 Gimondi (It.) 38.34.22; 10 Ador- ni (It.), z.t.; 36 Den Hartog (Ned.) 48.54.48; 38 Ottenbros (Ned.) 48.57.22; 63 De Roo (Ned.) 49.24,33; 88 De Wolf (B.) 49.44.27; 92 Lute (Ned.) 49.46.28. MONTREAL De Belgische equipe Emile Severyns-Patrick Sercu heeft de zesdaagse van Montreal gewonnen. Het Zwitsers-Nederlandse koppel Fritz Pfenninger-Peter Post eindigde met een ronde achterstand op de derde plaats. De eindstand luidde: 1. Severyns-Sercu (Belg.) 804 pnt.; 2. Eugen-Lykke (Den.) 401' pnt. Op een ronde: 3. Pfenninger-Post (Zwits./Ned.) 630; 4. Faggin-Bugdahl (It./Dld.) 550; 5. Kemper-Oldenburg (Did.) 333. MOSKOU Oud-wereldkampioen Tal (Rusland) heeft maandag in Mos kou in de zesde ronde van het interna tionale schaaktoernooi van zijn landge noot Keres verloren. De overige acht partijen, waaronder die tussen wereld kampioen Petrosjan en Smyslof, ein digden in remise. Na de zesde ronde heeft de Hongaar Portisch met vier punten alleen de leiding. PERM De 31-jarige Russische ge- wichtheffer Michael Sjabajov heeft maandag in Perm een nieuw wereldre cord drukken in het halfzwaargewicht gevestigd. Sjabajov kwam tot 169 kg en verbeterde daarmee het oude re cord van de Pool Marek Golab met 'n halve kg. EDE Verleden week werd de film opname van het Edese jeugdbrandweer- corps met hun eigen blusvoertulg wegens het slechte weer door de AVRO afge last. Hopelijk zal het filmdebuut van de jeugdbrandweerlieden nu plaats vinden morgen om half drie op het terrein ach ter de kazerne aan de Klinkenberger- vveg. Woensdag 7 juni zal het program ma dan in het middagprogramma van de AVRO worden uitgezonden. gen (in onderbonden georganiseerd) 'n vanzelfsprekendheid z(jn, de schakers gaan niet gauw over één nacht ijs. Het moet al krakend hard vriezen alvorens ze een grote stap overwegen en uitvoe ren. Het is in niet geringe mate aan de voortvarende planning van de (nieuwe) voorzitter van de KNSB, mr. F. Goud smit, te danken, dat het begrip „bonds- bureau" concrete vorm heeft gekregen. De heer Goudsmit stammende uit een schakersfamilie is weliswaar niet bezeten van het spel, doch het is hem min of meer persoonlijk een gruwel als, waar ook ter wereld, iets aan een or ganisatie ontbreekt. Hij is van beroep organisatie-advi seur en geniet al bij voorbaat van een project als de KNSB, waar nog zo lek ker veel op poten valt te zetten. Zijn lange-termijn-denken is bij al die door zetterij voor de schakers een geruststel ling, want de plannen mogen dan wel een volledige maquette te zien geven, dat Keulen en Aken in één dag een soort revolutiebouw zullen door maken valt niet te vrezen. Het wordt geen vluggertje, meer een correspondentie- partij. Die opvatting van veel en vertakt doordenken hebben de schaakbestuurde- ren van laag tot hoog in hun voorzitter ontdekt. Daarom gaven zij hun princi piële fiat aan een bondsbureau. Dat „ja"-woord was nog niet alge meen. De Stichts-Gooise Schaakbond stelde zich in feite op het standpunt, dat wat voorheen geheel door amateurs (vrije-tijdwerkers) is gedaan ook in den vervolge moet kunnen. Dat „tegen" heeft overigens in de praktijk nog geen invloed, omdat de onderbonden pas op de najaarsvergadering een definitief be sluit zullen nemen. Het bondsbureau dan. met een levens grote KNSB-directeur, zal in de ver re toekomst de gonzende bijenkorf moeten worden van waaruit de meest uiteenlopende schaakzaken kunnen wor den behandeld. Het bestuur van de KNSB aldus wordt in de toelichting op het plan ge hoopt zal tot hoofdzaak krijgen plan ning, het opsporen en aanpakken van „projecten", terwijl via het bondsbu reau-dé praktische, alledaagse werk zaamheden „en nog yéél meer" dienen te lopen. Terwijl de diverse bestuurderen in totaal zo'n 2.500 zich thans honder den en honderden man-uren met admi nistratieve rompslomp moeten bezighou den zal als het bondsbureau lang zaam maar zeker vele praktische uit voerende taken aan zich trekt een geweldige bestuurscapaciteit vrijkomen, die naast het interne bondswerk zeker in sterke mate op naar-buiten-tre- den zal kunnen worden gericht. De in de aanhef vermelde verschrikkelijke af stand tussen een miljoen schakers en vijftienduizend betalende leden zal on getwijfeld kunnen worden ingekrompen èls die bestuurders hun handen meer en meer vrij krijgen. Als men terugkeert naar de stand van zaken op dit ogenblik duikt de oer-Hol- landse vraag „wie zal dat betalen" op. We willen dit facet in een volgend arti kel onder ogen zien. DELFT Elf jaar geleden werd er in een Delfts zwembad gestolen. De dief had het vooral voorzien op porte- monnaies. Sinds gisteren heeft de Delftse politie het onomstotelijk bewijs van die diefstallen in handen. Een bewoner van een huis in Delft vond in de ruimte tussen twee plafonds elf lege portemonnaies. Volgens de politie werden ze destijds door een toen zestienjarige jonger gestolen. Een vervolging kan niet mee worden ingesteld, omdat het misdrijf i verjaard. DEN HAAG (ANP). De actie Eten voor India heeft nu zeven miljoen gulden opgebracht. De stichting Eten voor India gaat nog duizend ton melk poeder kopen en die naar India ver schepen. Tienduizend ton tarwe zijn reeds gekocht. Totaal is nu voor 6,5 miljoen gulden besteed. AMSTERDAM De resulta ten van de Centrale Suiker Maatschap pij zullen dit boekjaar tenminste gelijk z(jn aan die van 1965/1966. Het be stuur, dat dit in de jaarvergadering meedeelde, ziet in de toekomst geen expansie van enige betekenis in de suikerproduktie. De afzet zit vrij vast en geeft niet veel ruimte voor uitbrei ding. Alleen de chemische sector biedt behoorlijke mogelijkheden. In het afgelopen boekjaar is ƒ23 miljoen aan lonen en sociale lasten uitgegeven tegen 25 miljoen een jaar eei-der. De daling is veroorzaakt door dat een deel van de salarissen van de Wester Suikerraffinaderij is weggeval len en verder door rationalisatie. De investeringen zullen dit jaar ca. ƒ13,5 miljoen bedragen. Hiervoor is geen beroep op de kapitaalmarkt nodig. ROTTERDAM De Koninklijke Lak-, Vernis- en Verffabriek Molyn Co, zal over 1966 een dividend voorstel len van 12Vt procent waarvan desge wenst 5 procent in aandelen. Vorig jaar werd 10 procent betaald. De jaarverga dering wordt op 19 juni gehouden. 0 DEVENTER De beslissingswed strijd om het jeugd-voetbalkampioen- schap van Nederland tussen Go Ahead en Feyenoord wordt zaterdag 10 juni, aanvang 19 uur, in Deventer gehouden.

De Vallei | 1967 | | pagina 13