Veenendaals dagblad Egypte schoot op Liberiaanse olietanker Buiten WIJ Lancering van Europese satelliet in Y.S. mislukt Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Machtsstrijd bij K.G.B. inde Gevangene in pyjama uit ziekenhuis ontsnapt 27 NIEUWE KARDINALEN V-RAAD KIBBELDE OVER EN WEER Paus ontvangt E.E.G.-top NASSER EN ESJKOL SCHERMEN MET MACHTIGE VRIENDEN Bejaard echtpaar bij autobotsing omgekomen Amerikaanse draagraket had mankement GROTE VERSLAGENHEID BIJ ESTEC IN NOORDWIJK Landbouwschap heeft in 1967 „best geboerd Nationale rouwT in België Grote explosie in V.S. dreigt Meer bewolking Glorie van mei VRIENDEN DECREET V-RAAD COMMISSIE Betalingssysteem garagebedrij ven Ontsnapten met gegijzeld echtpaar gepakt MAANDEN UITSTEL Werkspoor gaat jachten bouwen AARDAPPEL PRIJZEN STIJGEN NIET MEER Bur. voor redactie en administratie r Prins Bernhardlaarr 28, VeenendaaT, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 ön 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en 7- -^den ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 30 MEI I967 4I« JAARGANG A In de grootste anti-Israëlische de monstratie te Cairo tot dusver daar gehouden, werden door de 25.000 demonstranten balderen met doods hoofden en leuzen meegedragen. Ook beeltenissen van de Egyptische dictator overste Nasser, ontbraken niet in de oorlogszuchtige stoet. 1 (Foto rechts) CAIRO Een Egyptisch oorlogsschip heeft gisteren een waarschuwingsschot gelost om een Liberiaanse tanker van een Amerikaanse maatschappij terug te wijzen die de afgesloten Golf van Akaba wilde binnenvaren. Dit bericht de gezaghebbende Egy ptische krant Al Ahram vandaag. De krant, die het schip niet bij name noemde, zei dat de tanker gistermor gen onderschept werd door een Egyptische torpedobootpatrouiile bij de nade ring van de toegang tot de Golfc van Akaba. In het duister werd het schip door schijnwerpers beschenen waarop de Amerikaanse kapitein het bevel kreeg terug te keren. AI Ahram berichtte, dat hij geen acht sloeg op het bevel en de waarschu wing kreeg dat bij doorvaren drie schoten in de lucht gevuurd zouden worden voordat een vierde op de tanker gericht zou worden. Een waarschuwingsschot werd gelost voordat het schip zijn koers veranderde en op volle kracht de Rode Zee weer opvoer, aldus Al Ahram. ARNHEM De 77-jarige heer M. H. J. Hanrath en zijn 74-jarige echtgeno te C. G. J. M. Hanrath-Schretler uit Montfoort bij Roermond zijn gisteren in de namiddag bij een autobotsing op de Apeldoornseweg te Arnhem om het leven gekomen. In hun auto, waarin ook hun 43-jari- ge dochter, verpleegster te Amsterdam zat, reden zij de afrit bij motel Arn hem af. Nadat de heer Hanrath bij de voorrangsweg was gestopt en enkele auto's had laten passeren, draaide hij de Apeldoornseweg op, waarbij toen zijn auto werd gegrepen door 'n vracht wagen die in de richting Apeldoorn reed. De heer Hanrath en zijn echtge note waren op slag dood, de dochter en de vrachtwagenchauffeur liepen lich te verwondingen op. WANROY In Wanroy (N.B.) is gis termiddag de 13-jarige jongen L. Na- buurs uit Wilbertoord (gem. Mill) bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. Brand Zestig kostschooljongens zijn in pyjama gevlucht bij een brand. Het Edmond Périer Lyceum in Tulle (Frankrijk) werd grotendeels verwoest, maar geen van de internen liep verwon dingen op. T angs wegen en lanen zien we nogal eens een andere soort meidoorn dan de oude, vertrouwde figuur van het platteland, die in menige boer en- tuin thans verblindend wit, scharla ken of rose bloeit. De vruchten noemt men wel meelbessen of -peertjes, hoe wel die naam eigenlijk toekomt aan 'n Sorbus-soort met veel grotere bloe men, eetbare langwerpig-geelachtige vruchten en blaren met een viltig-zil- vergrijze onderkant. Beide zijn even wel min of meer wrang, zoetzuur en geschikt voor moes, jam etc. doch voorlopig hebben we genoeg aan de sneeuwbloesem, die vaak als een sym bool voor een gelukkig huwelijk gold. Het meedragen van takken in een brui loftstoet was zeer gebruikelijk. Faust verborg zijn toverboek onder een mei doornstruik en ook wordt gemeld, dat een zeker heiligman eens zijn staf in de grond had gestoken en hem ander daags tot een prachtige haagdoorn om getoverd vond. Zulke verhalen treffen we herhaaldelijk in het volksgeloof aan en ze schenken aan onze Cratae gus een boeiende achtergrond. Als kin deren vonden wij het prachtig te ho ren, dat men zich diende te hoeden voor het omkappen van zulk een mei- se glorie. Een houthakker, die dit niet schelen kon, werd door een splinter in 't oog getroffen en moest sindsdien stekeblind verder leven. Zo stond dat in een oud schoolboek en we vonden het een billijke straf, want we hielden veel van het witte bloemhout der len te. 30-5-'67 A. B. WIGMAN Dit was het eerste incident waarbij een koopvaarder werd teruggestuurd sedert de Golf van Akaba, Israëls enige toegang tot de Rode Zee, door Egypte werd afgesloten. Het incident werd, ♦ez£~ien net een kleine schermutseling in de „strook van Gaza", gebracht onder de vette kop: „botsingen te land en ter zee". De krant berichtte verder dat de vo rige dag drie Israëlische torpedoboten die geladen met dieptebommen naar de ingang van de Golf koersten te rugkeerden naar de haven Eilat, toen zij een Egyptische torpedoboot jager en een aantal torpedoboten in het vizier kregen. Kort voordat gisteren de Veiligheids raad bijeen kwam (om 8 uur 's avonds Ned. tijd) hebben de Egyptische presi dent Nasser en de Israëlische premier Esjkol dreigende taal gesproken. Uit hun woorden bleek dat het gevaar van een gewapend conflict nog altijd even groot is. Elk der twee staatslieden schermde met beweerde hulp van machtige bond genoten: President Nasser beweerde ronduit dat zijn minister van Defensie van een bezoek aan Moskou was terugge keerd met de verzekering dat de Sow- j et-Unie zich achter Egypte zou plaat sen wanneer het in een gewapend con flict met Engeland en Amerika zou ge raken. 0 Esjkol verzekerde het Israëlische parlement dat de grote mogendhe den, vooral Engeland en Amerika, Is raël hebben beloofd dat zij samen dui delijk zouden maken dat zij niet zullen dulden dat de Straat van Akaba, die toegang geeft tot de Israëlische haven Eilat wordt afgesloten van de vrije zee. Ook andere zeevarende mogendheden zouden willen demonstreren dat zij de afsluiting van de Straat van Akaba door Egypte niet kunnen toestaan. Dat de spanning weer stijgende is in het Midden-Oosten bleek ook uit een nieuw incident, ditmaal in de buurt van Gaza. Volgens het opperbevel van het Egyptische leger hebben Egyptische groepen gisteren het vuur moeten ope nen op drie Israëlische militaire voer tuigen die zich op Egyptisch grondge bied hadden gewaagd. Israël en Egypte gaan nog steeds door met het treffen van oorlogsvoorbe reidselen. Zo heeft het Egyptische par lement president Nasser toegestaan om bij decreet te regeren en alle maatrege len te nemen die de toestand noodzake lijk zou kunnen maken. Voorts is Egyp te begonnen zijn troepen terug te trek ken uit Jemen, waar de strijd tegen de door Saoedi-Arabië gesteunde mQnar- chisten enige tienduizenden manschap pen en 'n groot deel van de luchtmacht opeiste. Al deze dingen samen deden gisteren opnieuw de spanning in het Midden Oosten toenemen op het ogenblik waar op de Veiligheidsraad in New York bij een kwam. De bijeenkomst had twee redenen: Een Egyptisch verzoek om een spoed- bijeenkomst teneinde Israël te veroor delen als agressor sinds 1948; Het aanhoren van het rapport dat se cretaris-generaal Oe Thant heeft opge steld naar aanleiding van zijn bezoek aan de Egyptische hoofdstad Cairo. De Amerikaanse afgevaardigde be gon met Egypte een voorstel te doen dat ongetwijfeld onaanvaardbaar was. Hij vroeg tijdelijke opheffing van de Egyptische blokkade van de Golf van Akaba om de Veiligheidsraad in staat te stellen rustig naar een oplossing te zoeken zonder de kans dat er zich ge vaarlijke incidenten zouden voordoen. Het Amerikaanse standpunt is dat de Golf van Akaba tot de vrije zee behoort en dat geen land, zelfs geen oeverstaat het recht heeft daar een blokkade in te stellen. Oe Thant adviseerde in zijn rapport zaterdag de gemengde bestands-com missie, sinds 1956 buiten werking, weer inti- stellen. El-Konv aanvaardde dit voorstel. Hij verzocht de Veiligheids raad, generaal Odd Bull, de Noorse chef van staf van de bestandstoezichtscom- missie der V.N. opdracht te geven het hoofdkwartier van de commissie binnen twee weken te heropenen in-El Auja. De Israëlische ambassadeur Gideon Rafaël verklaarde dat Egypte de be standscommissie weer wilde instellen „als dekmantel voor diezelfde oorlogs- hitserij waar de bestandscommissie juist een eind aan moest maken." De Russische ambassadeur Nikolai Fedorenko verklaarde: „De ware schul dige in de gevaarlijke cumulatie van spanningen is eens te méér Israël, dat natuurlijk nooit had kunnen optreden zonder de directe en zijdelingse steun van bepaalde imperialistische mogend heden, die de koloniale overheersing in 't land der Arabieren weer invoeren. Wij zijn ervan overtuigd dat Israël be schermers heeft, die bereid zijn iedere mogelijke militaire hulp te verlenen". UTRECHT De Bond van Automo biel-, Garage- en Aanverwante Bedrij ven (BOVAG) gaat, na overleg met de postcheque- en girodienst, binnenkort een nieuw betalingssysteem voor auto mobilisten invoeren, waarbij de auto mobilist door middel van speciaal ge drukte girokaarten zijn reparatie- of benzinerekening kan betalen. De girodienst zendt op verzoek van de garage een boekje blauwe girokaar ten aan de klant Op deze kaarten zijn niet alleen de persoonlijke gegevens van de cliënt-rekeninghouder gedrukt, maar ook naam, adres en gironummer van het garagebedrijf alsmede gegevens die het mogelijk maken, door het invul len van enkele cijfers of bedragen de verrichte werkzaamheden of de gele verde materialen,, benzine of smeermid delen te specificeren. Bij „contante" betaling met een dergelijke kaart, die door de voorgedrukte gegevens ook als factuur dienst kan doen, hoeft de klant er alleen zijn handtekening nog maar op te zetten. De garage zendt de kaar ten aan de girodienst en kan dan bin nen enkele dagen op overschrijving re kenen. MOSKOU In de leiding van de Russische geheime politie, de KGB, heeft een stille zuivering plaats ge had sedert het hoofd van de dienst 10 dagen geleden plotseling werd afge zet. Volgens welingelichte zegslieden is het afzetten van Vladimir Y. Se- mitsjastny als voorzitter van de com missie voor staatsveiligheid (de KGB) een onderdeel van een machts- t strijd in het Kremlin. De zegslieden hebben verklaard dat de naaste medewerkers van Semits- jast-ny zijn overgebracht naar minder invloedrijke, maar gemakkelijke pos ten. Semitsjastny zelf is vice-premier van de Oekraïne een veel lagere post dan hij eerst bekleedde. Hij is als hoofd van de KGB opge volgd door Joeri W. Andropof, oud 52 jaar, en tot dusverre een der partij secretarissen in de Sowjet-Unie. De laatste tien jaar is hij belast ge weest met de betrekkingen met com munistische partijen in de Oosteuro- pese landen. PONTIAC (Michigan) De politie heeft een wegens moord veroordeelde en twee andere gevangenen gegrepen enkele uren nadat zij een ethtpaar had den ontvoerd en op een rit jicht uur door Michigan hadden meé^Chomea. Het trio werd verrast toen het sliep in het huis van een vriend nabij Pon- tiac. De ontsnapten boden geen verzet. Het ontvoerde echtpaar was zicht baar geschokt maar ongedeerd. Een van de drie ontsnapten was een moordenaar die 14 jaar had uitgezeten van een levenslange gevangenisstraf De Veenendaalse bijenmarkt wordt dit jaar op 18 juli gehouden. Hoewel het nog anderhalve maand duurt voordat dit jaarlijkse festijn voor de imkers zal plaats vinden heeft de afdeling Veenen- daal van de Ned. Vereniging tot bevor dering van de bijenteelt de tijd hard nodig om het geheel op poten te zetten. Men wil namelijk aan de bijenmarkt ook een honingmarkt verbinden. 0 Binnenkort zal het mogelijk zijn om vanaf Schiphol rondvluchten boven de Gelderse Vallei te maken. Hoogvliegers onder de dagjesmensen kunnen zich hier voor in verbinding stellen met een Edes reisbureau. O Gebrek aan financiën heeft het be stuur van de chr. huishoudschool doen besluiten de plannen voor de bouw van een nieuwe school wat soberder te ma ken en de uitvoering wat op te schor ten. Verwacht wordt dat niet voor be gin volgend jaar met de bouw zal wor den begonnen. 0 De Rhenense Middenstands Centrale heeft zich met een brief tot de Kamer van Koophandel gewend om wat meer vaart te zetten achter de plannen om tot een streekschool in Rhenen te ko men. NOORDWIJ K De lancering van de Esro-2 de eerste sateliet waaraan door tien Europese landen is gewerkt is mislukt. De lancering had van nacht om 3.06 uur plaats op de Amerikaanse luchtmachtbasis Vandenberg in Californië. Om 3.45 uur vanmorgen echter moest in het technisch centrum van het Europese ruimtevaartprogramma te Noordwijk worden meegedeeld dat door het niet goed functioneren van de Amerikaanse Scout-draagraket de met zoveel spanning tegemoetgeziene lancering op een mislukking is uitgelopen. Terwijl het licht van een nieuwe dag de in grondmist gehulde Noordwijkse dreven onthulde, trok een schaduw over de gezichten van degenen die zich de afgelopen twee jaar alle moeite hebben gegeven de eerste werkelijke Europese satelliet een succes te doen z(jn. Het is 'n bittere teleurstelling voor de Europese mannen en vrouwen van wetenschap en techniek dat hun moeite en het bedrag van bijna 22 miljoen gulden dat de ESRO-2 vergde, in een paar seconden letterlijk in de ruimte verdween. De Brit dr. Potter, leider van het controlecentrum van het technisch cen trum van het Europese ruimtevaart programma (Estec) maakte deze wan bof bekend. Kort voordat dr. Potter zijn gehoor de voor de velen die aan de Esro-2 had den gewerkt verbijsterende mededeling deed, had de Oostenrijker dr. Otner, Eslab-specialist, in een telefoongesprek met de Brit dr. D. E. Page van het Europese ruimtevaartcentrum, die in Californië was, uit de eerste hand ver nomen dat het mis was gegaan. Het falen van de lancering wordt officieus geweten aan het niet goed functioneren van de „Damper" van de derde trap van de Scoutdraagraket. Die derde trap zelf is wel tot ontbranding gekomen, maar door het mankement is de vierde trap niet ontbrand en dat betekende de ondergang. Over twee dagen is pas definitief te zeggen wat de oorzaak van de misluk king is. De lancering zou oorspronkelijk heb ben plaatsgehad in maart. Kort voor de lancering deelden de Amerikanen echter mee, dat de beloofde Scout-ra ket niet beschikbaar was op dat mo ment. Het zal tenminste een drie a vier maanden duren voordat er een andere Amerikaanse Scout-raket beschikbaar is, zo wordt aangenomen. Een tweede Esro-2 is in principe vrij spoedig ter beschikking omdat men, bedacht op een eventuele mislukking, veel van de apparatuur die nodig Is voor de serie experimenten die men met de eerste Esro-2 had willen uitvoeren, in duplo heeft gebouwd. Toch wordt aangenomen dat het proberen van die apparatuur en het samenstellen van de tweede satelliet van dit type ook nog wel enige maan den zal vorderen. De 74 kg wegende satelliet had zeven wetenschappelijke experimenten moe ten uitvoeren ter vergaring van gege vens over de zon en straling in de ruim te. De kosten voor de vervaardiging en lancering van de Esro-2 worden gedra gen door Nederland, West-Duitsland, België, Denemarken, Frankrijk, Italië, Engeland, Spanje, Zweden en Zwitser land. UTRECHT (ANP) Werkspoor- Utrecht gaat in opdracht van de Jacht en Scheepswerf C. van Lent Zonen vijf polyester casco's bouwen voor motorjachten met een lengte van 12Vi meter, een breedte van 4,01 mster en een diepgang van 0,96 meter. Het ligt in de bedoeling de verkoop van deze kruisers in samenwerking met Van Lent zodanig over de wereld markt uit te breiden, dat van dit type in de komende jaren een grote serie kan worden gemaakt. De schepen krij gen een snelheid van twintig knopn. Van onze correspondent ARNHEM Voor de derde maal in korte tijd is een gedetineerde uit een Arnhems ziekenhuis ontsnapt. De 27- jarige Duitser R. K. uit Marl, in hechtenis genomen wegens een inbraak in Winterswijk, was vrijdag in het Arnhems gemeenteziekenhuis opgeno men. rfij had een acute blindedarmontste king en werd onmiddellijk geopereerd. Nog geen dertig uur na deze operatie, in de nacht van zaterdag op zondag, nam hij de benen. Met een regenjas over zijn pyjama liftte hij naar Ruurlo. Daar vroeg hij een inwoner van Borculo hem naar de grens te brengen. Deze vertrouwde de Duitser in pyjama niet en bracht hem naar het politiebu reau in Winterswijk. De politie heeft zich daar over hem ontfermd en hem daarna overgebracht naar het Centraal gevangenisziekenhuis in Vught. DEN HAAG De ministers De Block (Economische Zaken) en Lardi- nois (Landbouw en Visserij) verwach ten in de nabije toekomst geen sterke prijsstijging voor consumptie-aardap pelen. Zij delen dit mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid mej. Kessel (KVP). Op grond van het verloop van de no teringen op de aardappelbeurs te Rot terdam, zo zeggen de ministers, mag aangenomen worden, dat de groothan- delsprijzen na een plotseling vrij scherp oplopen gedurende de eerste weken van de maand mei tegen het einde van de ze maand zullen zijn teruggekeerd tot het prijsniveau van de maand april. Men mag derhalve verwachten, dat de ze momenteel neerwaartse prijsbeweging in de nabije toekomst haar weerslag zal vinden ook in de consumentenprij zen. A Paus Paulus ontvangt de regerings leiders, die bij gelegenheid van de Europese topconferentie in Rome zijn. Ook de Commissie van de Europese Economische Gemeenschap werd door hem ontvangen. Tot Hallstein en zijn mannen zei de Paus dat „de Europese eenheid noodzakelijk is, zowel op politiek als op economisch gebied". Premier De Jong en minister Luns gaven de Paus een kostbaar boek, dat zij gedrieën bekeken. De ministers ontvingen een herinneringsmedaille. (Voor verslag zie elders in on,s blad). 99 DEN HAAG (A.N.P.) Het land bouwschap heeft vorig jaar best ge boerd. Er werd een batig saldo geboekt van ruim twee miljoen gulden. Dat is ruim een miljoen meer dan werd begroot. Uit de rekening en verantwoording van inkomsten en uitgaven, die het dagelijks bestuur van het landbouw schap aan het bestuur heeft aangebo den blijkt, dat de inkomsten van het schap in het afgelopen jaar hoger waren dan begroot en de uitgaven lager. Er kwam meer geld binnen door een hogere opbrengst van de heffin gen, de inkomsten uit afgesloten begro tingsjaren en het saldo uit vorige begrotingsjaren. De uitgaven waren minder door lagere kosten van het secretariaat en geringe huisvestings- en bureaukosten. Het dagelijks bestuur wil het saldo van 2.184.109,55 gulden (geraamd was 935.154,31 gulden) toevoegen aan de algemene reserve die daardoor op een kleine zes miljoen gulden komt. ROME (Reuter) Paus Paulus heeft gisteren 27 nieuwe kardinalen be noemd. van wie dertien Italianen. Het aantal kardinalen stijgt door de benoe ming tot 120, het hoogste aantal dat de kerk ooit heeft gehad. Een van de nieuwe kardinalen is mgr. Giuseppe Beltrami, de pauselijke nuntius in Nederland. Met hem werden nog vijf Vaticaanse diplomaten tot kardinaal benoemd. Onder de nieuwe kardinalen zijn vier Amerikanen, drie Fransen en voorts eeh in Duitsland, geboren Argentijn, een Boliviaan, een in Nederland geboren Belg, nu pauselijk nuntius in Portugal, een Duitser, een Indonesiër, een Pool en een Zwitser. Het college van kardinalen bestaat nu uit 39 Italianen, tien Fransen, negen Amerikanen, zes Spanjaarden, vijf Duitsers en 51 kardinalen van diverse nationaliteiten, onder wie tien Aziaten en vijf Afrikanen. BRUSSEL In geheel België werden heden de vlaggen halfstok gehesen ten teken van rouw om de circa 300 slacht offers van de ramp in de Innovation. Koning Boudewijn en koningin Fabio- la woonden om elf uur de uitvaartdienst van de slachtoffers bij, die kardinaal Suenens opdroeg in de basiliek van de Koekelberg in Brussel. In de basiliek, die plaats biedt aan 5000 mensen, werd het stoffelijk overschot van een niet ge ïdentificeerd slachtoffer opgebaard. Radio en televisie hebben hun pro gramma's ingrijpend gewijzigd. Zij brengen uitgebreide reportages van de plechtigheden in de basiliek en daarna van de teraardebestelling op het kerk hof van Brussel-Evere, waar de ab- soute zal worden verricht door katholie ke, protestantse, joodse en mohamme daanse geestelijken. Vele openbare fees telijkheden in het land zijn afgezegd. SPARTANBURG (Zuid-Carolina) Nabij Spartanburg in de Amerikaan se staat Zuid-Carolina is een goederen trein ontspoord, waardoor drie tank wagons, gevuld met alcohol, omsloegen ontploften en in brand vlogen. Er be staat gevaar dat het vuur een wagon met munitie bereikt. Het hoofd van de politie in het district verklaarde: „Er is genoeg ontplofbaar materiaal om 't gehele district op te blazen". Er is een verboden zone van 5 vier kante kilometer ingesteld aangezien de ^munitiewagon 45 ton TNT bevat Een rookkolom tot een hoogte van duizend meter is op grote afstand te zien. Een politiefunctionaris verklaarde: „De ex plosie kan zich binnen een half uur of binnen 24 uur voordoen". Aangezien vandaag de luchtdrukver- schillen in onze omgeving gering zijn, i§ er weinig wind. Met een zuide lijke bovenstroming wordt enigszins onstabielev lucht aangevoerd. Hierin komt een veranderlijke bewolking voor, waaruit plaatselijk enkele buien vallen. Een lagedrukgebied, dat van ochtend boven Zuid-Duitsland lag, trekt inmiddels langzaam in de rich ting van Denemarken. Hierdoor zal de wind in ons land morgen uit richtin gen tussen noord en west gaan waaien. De temperaturen zullen in het algemeen dan ook lager zijn dan van daag. Er zal vrij veel bewolking zijn met kans op enige regen of enkele buien.

De Vallei | 1967 | | pagina 1