,Sinemania 2000' in filmweek N.R.T. verwierf rechten voor nieuwste stuk van Hochhuth Beatle-auto kreeg een kwastje Oorlogsfilm IJ Druk op olie Hynckes-expositie in Arnhem UIT DE KERKEN FINANCIËLE NOTITIES VANAVOND MORGEN Grote groei bij Brocades WISSELMARKT RADIO- en DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart Winst Bijenkorf neemt nog toe Kon. Zout gaat Britten adviseren Daggeld gestegen Pagina 2 DINSDAG 30 MEI 1967 JANET 77 „Neen, maar!" Het gezicht tegen over haar tekende blijde verrassing. Ben jij Jennie? De kleine Jennie van Christoffel Zij riep naar achter: „Martha, kom eens gauw. Wel, heb ik van mijn leven! Wie had dat ooit ge dacht!" Een andere vrouw op leeftijd, het levende evenbeeld van haar zuster, maar korter en dikker, trad uit de achterkamer te voorschijn. „Wat is er aan de hand?" „Hier is het dochtertje van Christof fel... groot geworden en volwassen. Herinner jij je Jennie nog wel, Mar tha?" „Wat zeg je, dat is toch niet waar? Grote hemel ik kan het nauwelijks ge loven. Waar kom jij zo opeens van daan, kind, waar heb je al die jaren gezeten? Kom binnen, liefje en laten we je eens goed bekijken". Zij namen haar mee naar het keu kentje, dat uitzicht bood op de haven. De gordijnen waren nog niet dicht. Door het raam zag Jennie hoe de schemering over het water daalde en de lichtjes flonkerden van de schepen. Het vertrek was klein en gezellig. In de haard brandde een vrolijk vuur. De tafel stond gedekt voor een eenvoudig avondeten... brood, kaas en warme croquetten. De kamer werd door vier kaarsen verlicht, welker vlammen bewogen op de avondkoelte, die door het open raam naar binnen drong. Een poes zat zich voor de haard te wassen. In een hoek stond een ouderwetse gla zenkast vol aarde werk. Langzaam en plechtig tikte de hangklok. Zachtjes zong het water in de ketel boven het vuur. Van de haven drong het ram melen van een ketting tot deze stilte door. Jennie nam alles gretig in zich op. Dit waren nagalmen van vergeten dro men. Opeens wist ze weer, dat ze vroe ger op de arm van haar vader uit het raam van de slaapkamer ook zo naar de lichtjes in de haven had gekeken. Zij zag om zich heen. Naar het gezel lige haardvuur, de brandende kaar sen, de schaduwvlekken, die langs de zoldering speelden, het gereedstaande maal, de vriendelijke gezichten van beide vrouwen, die vertederd, in gulle hartelijkheid haar de handen toesta ken. Jennie wendde het hoofd af. Zij zag niets meer door haar tranen. Maar zij voelde zich oneindig gelukkig. „U weet niet, wat dit voor me betekent", zeide ze, „maar hier voel ik me hele maal thuis, eindelijk thuis". IX De volgende dag werd er heel wat afgepraat. De tantes moesten alles precies horen, waarom ze van huis was weggelopen. Ze wilden ook alles weten van dat grote Londen, dat ze nooit gezien hadden. Wat vreselijk voor zo'n kind, al die jaren in een on metelijke stad, en wat hadden die der tien jaren haar veranderd! En dan die oorlog en al die onzekerheid. Ja, zij hadden gehoord, dat Harold ge sneuveld was, maar ze wisten het niet van Willie. Uit Plyn waren er ook heel wat gevallen. Velen vonden de stad totaal veranderd, maar gelukkig toch niet bedorven. Later op de dag liep Jennie de heu vel op. De haven trok haar het meest, de schepen, de zeiljachten, de steigers bij het station, het wijde havenfront en dat stukje open zee aan de haven ingang. Toep ging zij de velden door, op weg naar het kerktorentje, dat bo ven de berghelling uit rees. Jennie kwam in Lanoc. Zij dwaalde tussen de graven op het kleine kerkhof, zoekend naar dat ene graf. Een tijd lang zocht ze tever geefs. Ten leste kwam zij aan een doornenhaag met een iep en daar zag ze vele zerken met de naam Coombe. Sommigen glad en nieuw, an dere met klimop en mos overdekt, verweerd van ouderdom. Hier lagen Herbert Coombe en zijn vrouw en Samuel met zijn vrouw Po sy. Daar was iemand, die Elisabeth Stevens heette en haar man Nicholas. Vlak bij de haag was een grafsteen, ouder dan alle andere, een beetje ver zakt. Klimop groeide er zo dicht over heen, dat Jennie er iets af moest ruk ken, wilde zij de bijna uitgewiste let ters ontcijferen: Janet Coombe van Plyn, geboren april 1811, overleden September 1863, en Thomas Coombe haar echtgenoot, geboren December 1805, overleden in September 1882. Zij rusten in vrede." Er was geen oudere zerk dan deze. Zouden dit de oudste Coombes zijn geweest, de stamhouders van de fa milie? Even links hiervan zag ze twee afzonderlijke graven. Hierlagen Su san Collins Coombe, innig geliefde echtgenote van Joseph. In het andere een kleiner graf, lag ook een vrouw van hem: Annie, vrouw van Joseph Coombe, overleden 1890, vierentwintig jaar oud". Joseph lag hier niet. Was hij haar grootvader geweest, van wie haar moeder verteld had, dat hij zo'n zelfzuchtige, hardvochtige man was geweest? Arme Annie, vierentwintig... Toen eindelijk vond ze wat ze zocht, ter zijde op een glooiend gedeelte, met scherp gebeitelde, grote letters in lichtkleurige steen: „Christoffel Coom be, zoon van Joseph en Susan Collins Coombe, die manmoedig zijn leven of ferde op de avond van 5 April 1912, oud zesenveertig jaren". Hier knielde Jennie neer en trok iets van het al te verwilderde gras uit de grond. Zij ontdekte een lege vaas bij de haag. Zij vulde die met water uit een kraantje bij de kerk en zette de gele narcissen, die zij had meege bracht, in de vaas op haar vaders graf. Toen bleef zij even staan kijken naar het groepje graven; de laatste rustplaats van haar famlieleden, zo vredig op het kleine kerkhof. In het zekere besef, dat zij nu van zorg en rampspoed waren bevrijd, liep zij over de velden naar Plyn terug. Halverwege de heuvel vroeg zij aan een jongetje of hij ook wist waar het Klimop Huis stond. Hij schudde het hoofd en beweerde, dat er zo'n huis in heel Plyn niet bestond. Toen zij volhield, dat zij er zelf had gewoond, vroeg hij het aan een vrouw aan de overkant. „O, dat is Zeezicht, wat u bedoelt," gaf de vrouw te verstaan. „Vroeger heette dat, geloof ik, het Klimop Huis?' „Weet u, juffrouw, er zit nu geen blaadje klimop meer aan!" grijnsde de jongen. „Het is helemaal opge knapt. Meneer en mevrouw Watson wonen er tegenwoordig. Kijk, daar in de verte staat het, midden in die tuin.' Jennie wandelde wat onzeker naar het vierkante, vrij grote huis, dat door een geschoren heg was omgeven. Het had een groen tuinhek. Een keurig on derhouden pad liep naar de voordeur. De deur was ook lichtgroen geschil derd. Het dak was blijkbaar ver nieuwd, want de oude leien waren door glimmend-zwarte dakpannen ver vangen. (Wordt vervolgd) AMSTERDAM In het kader van de zesde Internationale Filmweek Arnhem (12-17 juni) verzorgt de Stichting Film centrum op 14 juni in het Saskia-theater te Arnhem een programma over het beeld van de toekomst in de film. Het programma isgetiteld „Sinemania 2000" De titel ig ontleend aan die van de te kenfilm „Automania 2000", een satyre van Halas en Batchelor over verkeers problemen in de toekomst. In totaal zullen zeven korte films worden vertoond. Hierbij zijn drie pre mières voor Nederland: „De Rhinoce- rossen", een verfilming van het gelijk namige verhaal van Ionesco door Jan Lenica, „Wath on earth", in opdracht van de National Film Board of Canada vervaardigd door Kay Pindal, en „De Vlieg" van Aleksander Marks en Vladi mir Jutrisa (Joego-Slavië). De laatst genoemde film heeft de grote prijs voor de beste tekenfilm gewonnen op het in april van dit jaar gehouden festival van de korte film te Oberhausen. De films zullen worden ingeleid door drs. J. A. Hes. In de foyer van het Saskia- theater zal door de Werkgroep 2000 een stand met futuristische literatuur wor den ingericht. ROTTERDAM Het Nieuw Rot terdams Toneel heeft de rechten ver worven van „De soldaten", het nieuw ste stuk van Rolf Hochhuth, de auteur van „De plaatsbekleder". Of het ook gespeeld zal worden in het komende seizoen, kan pas worden beoordeeld als de tekst beschikbaar is. Piet van der Meulen, die oorspron kelijk van plan was Nieuw Rotterdams Toneel te verlaten, zal nu na een studie reis van twee maanden naar Polen, toch weer terugkomen en zich voorna melijk blijven bezighouden met het werven van publiek. Op 1 september begint Nieuw Rot terdams Toneel met een Kleine Zaal- produktie in het Piccolotheater. Er zullen dan twee Nederlandse eenak ters en een Amerikaanse worden op gevoerd. Onder regie van Piet van der Meulen wordt gespeeld „Solo voor dub belfluit' de eenakter waarmee de Rotterdamse student Carel de Roover een onlangs gehouden toneelschrijfwed strijd heeft, gewonnen. Piet van der Meulen regisseert diezelfde avond te vens „De witters" van Hans Andreus en Rob de Vries voert de regie van het Amerikaanse „Allergy". In de Grote Schouwburg begint op 3516. Buck trok het onschuldigste gezicht van de we reld en breidde de armen uit. „Gut kind, ik zei het al leen maar voor je eigen bestwil hoor!" gromde hij een beetje in zijn wiek geschoten. „Ik wil je helemaal niet afschrikken, maar de toestanden waarmee wij daar op Pluto te maken krijgen, zullen alles behalve aange naam zijn. Een temperatuurtje van honderden graden onder nul, brrr!" Hij haalde de schouders op en greep weer naar het wetenschappelijk rapport. „Laten we zien wat er nog meer in staat over onze nieuwste planeet. Pluto is een ster van de 15e grootte en alleen zichtbaar door de sterkste kijkers. Zijn ware omvang is waarschijnlijk twee-derde van de aardmassa. De hellingshoek van zijn baan bedraagt ruim 17 graden ten opzichte van de ecliptica, d.w.z. het vlak der aardbaan. Wat je noemt een dwarse jongen dus. Nou de rest lezen jullie zelf maar". „Het spijt me eigenlijk dat we niet meer met de „Zeepbel" gaan", vond piloot Storm. „Die heeft ons al tijd zo trouw gediend. Maar hij heeft door onze laatste ontmoeting met die onzichtbare vijand zoveel te lijden gehad, dat het twijfelachtig is of hij ooit weer in dienst genomen zal worden". 75. De oude schrijver van het gerecht wenst Rechter Tie eerbiedig goedemorgen. „Je bent eerder terug dan ik dacht!", merkt de rechter tevreden op. „Vertel maar eens wat je dienstreis naar ons buurdistrict heeft opgele verd!" „Helaas niet zo heel veel, edelachtbare. Maar u moet bedenken dat het al bijna een jaar geleden is dat de Keizerlijke Schatmeester daar verbleef en het was maar voor één nacht. Hij heeft daar maar één bezoeker gehad. Hij was moe van de reis en...". „Wie was die be zoeker?", onderbeekt de rechter gespannen. „Alleen maar een goudsmid, edelachtbare. Mijn collega van het gerecht daar heeft me geholpen die man op te snorren. Hij zei dat de Schatmeester hem in zijn logement heeft ontboden om een goudstaaf vakkundig in kleine stukjes te zagen, zonder dat er iets van het goudzaagsel verlo ren ging. Die goudsmid herinnerde zich dat nog precies, edelachtbare, want door de openstaande slaapkamerdeur zag hij naast het bed een kistje staan van rood leer, met opengeslagen deksel. En dat kistje zat boordevol met prachtig blinkende goudstaven! Toen begreep de goudsmid waarom hij die staaf moest stukzagen: het kistje zat zo vol dat die grote staaf er anders niet in zou kunnen". 74. Prins Chop-Choy daalde langs de touwladder af tot hij tot zijn middel ln het water stond. „Brrr!" rilde hij. „Naargeestige sfeer hier! Het stroken eigenlijk niet met Prinselijke Waardigheid om door drabbig water te wa den. Maar ik zijn genoodzaakt niet één middel onbe proefd te laten om verloren parel terug te vinden! Hé, Avondlandspion, waar zitten jij? Ik Prins Chop- Choy willen eens met jou spreken!" Langzaam bewoog de valse Prins zich voorwaarts maar nergens ontdekte hij iets, dat zelfs maar op de aanwezigheid van een le vend wezen duiden kon. „Hij zullen toch niet verdronken zijn?" mompelde hij, terwijl hij het afgodsbeeld nader de, waarachter vandaan Tekko hem nauwlettend gade sloeg. „Oh eh... nee... eh kijk! Hier liggen zijn uniform! Hij zijn hier dus wel geweest! Ja, dat kunnen ook niet anders! „Wacht maar eens even vriend!" mompelde Tekko binnensmonds, terwijl hij één van de keien op raapte die tussen de losse stenen armen achter het af godsbeeld lagen. „Dan zal ik jou eens even laten zien, dat het wel degelijk anders kan dan jij het je voorge steld had!" Vanuit de nis achter het afgodsbeeld keilde Tekko de steen de ruimte in en met een plons verdween het ding in de diepte. „Help! Wat is dat!" kreet Prins Chop-Choy, terwijl hij zich met een uitdrukking van af grijzen op zijn gezicht met een ruk omdraaide. Tot grote verbijstering van de directie van de Rolls Royce-fab rieken heeft beatle Joh. Lennon zijn Phantom V laten beschilderen op originele doch wel oogverblindende wijze. Hoofdkleur van de wagen is nu geel, „dat zo geel is, dat het geler dan geel is". ARNHEM De zomertentoonstel ling 1967 ia het Gemeentemuseum te Arnhem is., evenals vorige zomer, een overzlchttj, .^«toonstelling van een schil der uit de zogenaamde neorealistische school. Ditmaal is het Raoul Hynckes, die in ruim 40 schilderijen een overzicht van zijn werk geeft. De expositie wordt zaterdagmiddag om 4 uur geopend en blijft te zien tot en met 27 augustus 1967. De letterkun dige Johan van der Woude zal de ten toonstelling inleiden. Gelaarsde soldaten banen zich een weg door een moeras. Tegelijkertijd zingt Nancy Sinatra .These boots are made for walking" (deze laarzen zijn gemaakt om mee te wandelen). Een na vrante dubbelzinnigheid. Steeds dezelfde militairen krijgt men op verschilende momenten ne in ver- schilende situtaies en stemmingen te zien. Ook gedood of gewond in het heetst van de strijd, in een landschap vol natuurschoon, dat zich welft rond steden en dorpen met verwonderde be jaarden, angstige moeders, mooie meis jes en lieve kinderen. Zeer jonge mannen zien zich genood zaakt, een einde te maken aan het leven van hen onbekende generatiegenoten, die zich op hun beurt genoodzaakt zien, een einde te maken aan het leven van die zeer jonge mannen. Fragmenten uit „Het Peloton Ander son", de film die de Franse cineast Pierre Schöndorffer maakte toen hij zes weken lang door Viëtnam trok met het peloton van de Amerikaanse neger sergeant Joseph Anderson. Schöndorffer heeft er geen politieke film van willen maken, maar alleen de oorlog in beeld te willen brengen. Door de objectieve weergave van een fragment uit de vi cieuze cirkel waar de mensheid zich maar niet uit schijnt te kunnen wer ken, heeft hij eerder een anti-politieke film gemaakt. Op indrukwekende wij ze werd dat gisteravond duidelijk tij dens de vertoning ervan in het televisie programma van de VARA. Een meesterlijke film, al had er eigenlijk geen onderwerp rrtoeten be staan dat aanleiding gaf tot de ver vaardiging van een en ander. J. v. d. K. Geref. kerken: Beroepen: te Sneek (vac. P. Clement): J. D. B. v. d. Meulen te Ommen. Benoemd: tot hulppred. te Harmeien: W. Schouten, em. pred. te Bennekom, aie deze benoeming ook aannam. Aangenomen: naar 's-Gravenhage- Oost (vac. D. J. Roos): S. v. d. Linde te Grotegast: naar Zaandam (vac. C. van Rij): P. Boonstra te Roermond. 8 september het seizoen met „De eer ste mevrouw Fraser", waarin Enny Meunier onder regie van Pim Dikkers e.. in een decor van Harry Wich hoofd rol zal spelen. Johan Greter voert cie regie van Molières Tartuffe, die op 22 septem ber in première gaat. Deze bekende komedie van de schijnheiligheid is in ons land behalve door een Frans ge zelschap, voor het eerst in 1957 vertoond door de Nederlandse Comedie met Ko van Dijk in de titelrol. Bij het Nieuw Rotterdams Toneel zal die vertolkt worden door de Luc Lutz, terwijl verder onder meer meewerkten Loudi Nijhoff, Kitty Janssen, en Lies Franken en Eli Blom. De derde première is die van „Jean ne of de leeuwerik" (L'Alouette). van Jean Anouilh, die hierin op zijn eigen wijze evenals andere dramaturgen van onze tijd als Shaw, en Claudel de ge schiedenis van Jeanne d'Arc heeft ge dramatiseerd. Onder regie van Richard Flink zal Annet Nieuwenhuyzen de ti telrol spelen. Voor de rest van het seizoen zal een keuze worden gedaan uit de volgende stukken: „Komedie spelen" (World war 2Vï), een huwelijkskomedie die ge speeld zal worden door Pim Dikkers en Lies Franken;, ,The unknown sol dier and his wife" van Peter Ustinof, dat eind juni te New York in wereld première gaat; „Het huwelijk" van de Poolse schrijver Gombrowicz en „Les mouches(De vliegen) van Sartre, dat in Nederland alleen nog maar in diver se voorstellingen van studenten te zien is geweest- Van de mogelijkheid tot een goede bezetting zal het afhangen of het NRT het stuk van Marie Sophie Nathusius, dat.,,,Vroom interview" heet, zal wor den gespeeld. Er zijn tenslotte eerste besprekingen gaande tussen Piet Kijzer, de produ cent van de musical „Anatevka", die van plan is de musical „I do, I do" (Het hemelbed) van Jan de Hartog in Nederland te gaan uitbrengen. De heer Kijzer wil als hoofdrolspelers daarin graag de beschikking hebben over An net Nieuwenhuyzen en Eric Schneider. Bij NRT wordt nu nagiegaan of een coproduktie met de heer Kijzer moge lijk is. Het Piccolotheater zal met veertig avondvoorstellingen in het seizoen een volwaardige functie krijgen in het werk van het Nieuw Rotterdams Toneel. Er zijn voor de premières van de Klei ne Zaalprodukties dan ook aparte abon nementen uitgegeven. HILVERSUM I 18.00 Licht pianosp. (gr). 18.20 Uitz. van de A.R.P. Spreker: mr. W. de Kwaadsteniet, secr. van de A.R.P. 18.30 De Springplank: jonge artiesten met ork. begel. Tussen 18.30-19.30 Evtl. onderbr. voor verslag Olympia's Tqur door Ned. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Verslag Olympia's Tour door Ned* 19.40 Conciliepostb. 19.45 De zingende kerk: ged. over muz. vormgeving en vernieuwing in de liturgie. 20.00 Frysk Orkest, Toonkunstkoor en sol.: klass. gew. muz. 21.05 Geboortereg. en de ka tholieke kerk: 't proces van 'n gewe tensvraag. 21.30 Pianorecital (opn): kl. muz. 22.00 Kunst: cult. pr. 22.30 Nws. 22.40 Overw. 22.45 Dag land: klank beeld over België. 23.15 Context: 14-d. magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.45 Stereo: Gitaar met ritm. begel. (gr). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Licht in- strum. ensemble. 18.55 Paris vous par- le. 19.00 Muziek Mozaïek: gev. pl.progr. (Tussen 19.30 en 19.40 Versl. Olympia Tour door Ned.). 20.00 Nws. 20.05 Zin gen geblazen: liedjespr. 20.35 Op de zo- mertour: gev. pr. 21.50 Jazz Spec trum. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Opn. uit de finale van het conc. voor sol. en ensembles, georganiseerd n.a.v. het 20-jarig bestaan van het Ned. Impres. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS/NOT: 10.20-12.00 Schoolt.v. NTS 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Journ. STER 18.55 Reel. KRO: 19.00 Hong. muz. en dans. 19.10 Batman, TV-film voor de jeugd. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. KRO: 20.20 Politiek gesproken, satirisch pr. 21.00 Dodelijke mest (Silent dust), TV-film van de Engelse TV-serie The Aven gers. 21.50 Vanavond in Nieuwspoort. 22.25 Epiloog. NTS: 22.30 Journ. 22.35- 22.40 Samenvatting Olympia's Tour. 23.00-23.30 Teleac: Kernfysica (33). NEDERLAND ïl NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reel. VPRO: Hollywood en de sterren: fragm. uit film uit de dertiger jaren. 20.30 Fr. chanspns. 20.55 Onaan tastbaar... doc. over clandestiene wa penhandel in Amerika uit de jaren der tig. 21.40 Filmportret van de beroemde Amerikaanse regisseur-producer David Merrick. STER: 22.05 Reel. NTS: 22.10- 22.25 Journ. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: KlaSs. strijkkwartet (gr.). 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Li. gr.- muz. 8.00 Nws. 8.10 Stereo: Gewijde muz. 8.30 Nws. 8.32 Li gr. muz. 9.00 Voor de zieken 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.30 Morgendienst. 11.00 Li. gr. muz. 12.27 Med. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Hervorm de kerkdienst 13.00 Variant: act., rep. en veel muziek 13.30 Operafragmen ten (gr.). 14.00 De wilde vaart, detecti ve-hoorspel (dl. 3). 14.25 Am.muz. (gr.) 15.05 Klass. en mod. kamermuz. (opn.) 15.50 Bijbelvert. voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Five o'clock, praat je. 17.15 Li. gr.muz. 17.50 Overheids- voorl: Werk en welzijn. Een rep. van Claude Belloni over 5 jaren beroepen- manifestatie. ibtVERSUM n. VARA: 7.00 Nws. en ocht.gyrnn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Uitgeslapen: li. gr. muz. en rep. (7.307.35 Van de voorpa gina: persoverz.). VPRO: 7.55 Deze week. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Uitgesla pen: li. gr.muz. en rep. (verv.) (8.30— 8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de vrouw). 9.00 Stereo: Klass. gr. muz. AVRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Li. gr.mpz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 RVU: Filmrevue, door H. Wielek. 11.32 Cello en piano: mod. muz. 11.50 Li. gr.muz. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Stereo: Tango- rumba-ork. m. zangsol. 13.00 Nieuws. 13.10 Act. en kalender. 13.25 Waar de wijsjes zijn: liedjes van overal. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Sopraan en piano: mod. liederen. 14.30 Viool en pi ano: klass. en mod. muz. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Nws. 16.02 Li. gr.muz. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansork. en solisten. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Kalei- doscoop: AVRO-solisten en -ork. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminen: verzoek- pl.pr. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Operettemuz. 13.00 Nws. 13.02 Actuali teiten. 13.05 Zet 'm op!: vrolijk pl. pr. (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.02 Li. muz. voor een Holl. publiek. 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt: pl.pr. van de Jeugdafdeling. 1700 Nws. 17.02 Act. 17.05 Rhythm and Blues. 17.36-18.00 Country Western muziek. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (van gisteren) 10.20 Die aktuelle Schaubude. 11.00 Flucht, relsgesch. 12.00-13.30 Act. kron. 16.40 Nws. 16.45 Voor de kinderen. 18.00-18.05 Nws. (Reg. pr. NDR: 18.05 Act. 18.16 lm Zeitraffer. 18.50 Zandm. 19.00 Act. 19.21 Reiten Reisen, Rosen - stöcke: het Holsteinse Zwitserl. 19.59 Pr. overz. WDR: 18.05 Nws. 18.10 Mad- chen für alles, spel. (herh.). 18.25 Journ. 19.10 De avont. van'Hiram Hol- liday: Schweizer Meise (herh.). 19.40 Ballade, voordr.). 20.00 Journ. en weer- ber. 20.20 Rudi Carell Show. 21.05 Hoch- zeitsnacht, spel. 22.10 Cartoon 2, gete kende humor. 22.55 Journ, weerber. en commentaar. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 Kein Fall für FBI, TV-film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en thema van de dag. 20.00 Sportsp. 20.30 Unge- liebte Parteien? onderzoek. Aansl.: Nws. 21.15 Solo für O.N.C.E.I., mis daadfilm. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers). 22.05 Aspecten. 22.35 Nws. weerber. en thema van de dag. HHmiltllUIHIHIHHIMWHMmm AMSTERDAM De internationale verwikkelingen beginnen langzamer hand hun invloed op de internationale waarden uit te oefenen, waarbij de Koninklijke Olie, als direct betrokken partij bij de dreigementen van Irak, zelfs even onder de ƒ130 zakte. Ook al kwam er later een licht herstel, het verlies van de dag bedroeg toch ca f 3. Philips en Unilever werden in dit marktbeeld meegetrokken en kwamen met een verlies van ruim 2 en ƒ1 uit de bus. Voor Hoogovens werd daaren tegen iets meer betaald. KLM verloor per saldo 7. Bij de scheepvaartwaarden kon de Rotterd. Lloyd het verlies van vrijdag gedeeltelijk inhalen (plus 4). De obligatiemarkt kwam er gelukkig •iets beter af waardoor de kansen voor de onlangs aangekondigde 6 procent BNG - lening tegen 99 iets beter komen te liggen. Op de lokale markt overwogen de verliezen ofschoon de textielindustrie zeer vriendelijk reageerde op de in het uitzicht gestelde overheidshulp. Voor Nijverdal - Ten Cate was men bereid 4 punten meer te betalen terwijl Gelder man 8 punten opliep. Verder noemen wij in deze sector nog Blydenstein en Stoomspinnerij Twenthe, die een lichte vooruitgang boekten. Winsten werden verder geboekt door: Nutricia die 15 punten boven de laatste biedkoers tot verhandeling kwam. Naarden Chemie (plus 16), Alb. Heijn, Simon de Wit, Amev (10 punten hoger bieden) en Ogem. Aan de verlieszijde viel over een breed front een teruggang te constate ren van 5 8 punten waarbij gere nommeerde beleggingspapieren waren zoals Kon. Zout, Heineken, Spaarne- stad, Holec en Wyers. De fusiekandidaten Gist en Brocades gingen resp. 6 en 9 punten achteruit. Grotere verliezen werden geboekt door Bols die ƒ3,50 goedkoper werd, de verzekeringsaandelen Holsoc en Nat. Nederlanden en Kemo, die 19 punten terugviel. Voor General Banden werd de laatprijs nog eens met 10 punten teruggebracht tot 25. Waar zullen de kopers vandaan moeten komen? MEPPEL Door de voortdurende groei van Brocades Limited (een van de beide buitenlandse dochters) heb ben de Koninklijke Pharmaceutische Fabrieken *v/h Brocades-Stheeman en Pharmacia begin dit jaar een tweede Engelse dochteronderneming opgericht. Dit staat in het jaarverslag over 1966, dat verder vermeldt dat het prospectus over de fusie met de Koninklijke Ne- derlandscbe Gist- en Spiritusfabriek in de tweede helft ya/i juni verschijnt. De omzetten. van. d,e groothandel van Brocades stegen vorig jaar met bijna 15%. De verkoop van de eigen fabri katen naar het buitenland nam ruim 18% toe. De brutowinst op goederen steeg van f 24.8 tot 26.8 miljoen. De diverse inkomsten bedroegen f 2.6 (2.3) mil joen, de salarissen, sociale lasten en pensioenuitkeringen f 14.6 (12.9) mil joen. Na aftrek van f 7.1 (6.9) miljoen algemene bedrijfskosten resteerde als winst f 7.7 (7.3) miljoen. De afschrij vingen stegen van f 1.3 tot 1.4 miljoen. Aan de reserverekeningen wordt f 4.03 miljoen (in 1965 f 3.79 miljoen) toe gevoegd. Voorgesteld wordt weer 20% divi dend over het vorig jaar door een agio- bonus van 2%% tot f 11.033 miljoen verhoogde aandelenkapitaal. Vanwege de fusie wordt daarnaast 20% in agio- aandelen voorgesteld, waardoor het aandelenkapitaal op f 13.239.600 komt. Brocades-Lohmann, waarin voor 50% wordt deelgenomen, boekte in 1966 reeds een bescheiden winst. AMSTERDAM (ANP) In de ko mende jaren zal de Bijenkorf van tijd tot tijd met emissies komen. Op heel korte termijn is er echter, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, niet een te verwachten. Dit zei het bestuur in de jaarvergadering. De expansie zal evenwel zoveel mogelijk uit eigen middelen worden gefinancierd. De gunstige ontwikkeling zet zich ook in het lopende boekjaar voort. Het bestuur slaagt er opnieuw in de grote kostenstijgingen door een goede ont wikkeling van de omzet in grote lijnen het hoofd te bieden. De winst neemt toe, ondanks de lasten van de expansie. HENGELO De Koninklijke Zout- Ketjen gaat voor een waarde van 2,5 miljoen advies en bijstand geven aan de British Salt Company. Deze onder neming zal een nieuwe fabriek t.w.v. 20 miljoen bouwen in Middlewich (Cheshire). Hier komen een zuive- rings- en verwerkingsinstallatie. De Koninklijke Zout deelde nog mee dat een financiële deelneming in de nieuwe fabriek niet uitgesloten moet worden geacht. AMSTERDAM Het naderende einde van de maand heeft de geld markt opnieuw krapper gemaakt. Het tarief voor daggeld is daarom verder verhoogd van 3% tot 4 pet., waarmee is teruggekeerd op het niveau van 23 mei. Het ziet er naar uit, dat de geld markt nog krap bl(jft. Donderdag moet 300 miljoen worden gestort op de jongste staatslening en ook moet nop veel belasting worden betaald. AMSTERDAM, 29 mei. Londen 10.06% -10.07 New York 3.60A- 3.60A; Montreal 3.32H-3.33A: Parijs 73.30%-73.35%; Brussel 7.25*,-7 26% Frankfort 90.49 %-90.54%; Stockholm 69.90-69.95; Zurich 83.47-83.52; Milaan 57.63% -57.68%; Kopenhagen 51.99%- 52.04%; Oslo 50.41-50.46; Wenen 13.94%-13.85 Lissabon 12.56%- 12.57%.

De Vallei | 1967 | | pagina 2