FINANCIEEL NIET HAALBAAR Bouw Chr. Huishoudschool opgeschort; plan gewijzigd TIJDENS BIJENMARKT OOK HONINGAANVOER Nu gekozen voor goedkopere bouw Grote tentactie des Heils Leg er Vliegtochten boven de Gelderse Vallei De heer D. Dillingh is blij met I.T.O. Opleidingsklas niet alleen voor a.s. Lyceïsten Jaarverslag Hazenberg had vijf maanden „vertraging Op 18 juli 3550 4079 Alle man van Veense stam AGENDA Ophaaldienst van grof vuil Groene Kruis vergadert Schoolhoofd al benoemd Geslaagden Chr. Streeklyceum Vergat oud secretaresse het op de bus te doen Rijdt niet met een glaasje want u bent het haasje HOOG i BURGERLIJKE STAND AMERONGEN DINSDAG 30 MEI 1967 MIST U UW dagblad DE VALLEI? Bel: tot 17.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 uur VEENENDAAL De bouw van de nieuwe Chr. Huishoudschool op een terrein aan de Tinneweide in het uitbreidingsplan De Engelenburg zal langer op zich laten wachten dan het schoolbestuur aanvankelijk had voor zien. Er was reeds een ontwerp door een architect gemaakt, maar de te kening heeft men inmiddels la ten wijzigen, omdat gebleken was. dat het ministerie geen vergunning zou afgeven voor de oorspronkelijke opzet. De heer H. M. van Schuppen, voorzitter van het schoolbestuur, zei desgevraagd dat men nu gekozen had voor een goedkopere bouwmethode om zo de kosten te drukken. „Wij zijn nog steeds met het ministerie bezig", zo luidde zijn commentaar, „en zoals de zaken er nu voorstaan hopen we in het voorjaar van 1968 met de bouw te kunnen starten". Van het nieuwe ontwerp is nog geen definitieve tekening gereed. Nu het oorspronkelijke plan finan cieel niet haalbaar is gebleken, bete kent dit een onverwachte tegenslag voor het schoolbestuur. Mevrouw J. Maris-Keulemans, die tot voor kort secretaresse was, liet zich dan ook in deze zin uit. „De zaak is nu zo goed als stil komen te liggen", zei ze onder meer. Het aantal leerlingen van de chr. huishoudschool is de laatste jaren zo gegroeid, dat de huidige school aan de Stationssingel te klein is geworden. Als noodoplossing heeft men enige tijd geleden de beschikking gekregen over de lokalen van de oude St Willibror- dusschool aan de Nieuweweg, die nu min of meer als dependance dienst doet. Deze oplossing werd destijds dankbaar aanvaard, omdat deze diver se voordelen bood aan leerlingen die van buiten (Renswoude, Ederveen) kwamen. Het terrein aan de Tinneweide, aan de zuidkant van de Grift tegenover de nieuwbouwwijk De Punt, werd van de gemeente gekocht. Het schoolbestuur achtte deze plaats bijzonder geschikt voor de bouw van de nieuwe school, te meer daar men er bewust naar streef- VEENENDAAL Naar aanleiding van het artikel van Adr. P. de Kleuver in ons nummer van zaterdag j.l. heeft de schrijver van verschillende perso nen het verzoek gekregen ook eens iets dergelijks over de oud-Veenen- daalse familienamen te publiceren. De heer De Kleuver verzoekt ieder die van overlevering aangaande zijn naam iets weet en van oude Veenendaalse stam is, hem daarover te informeren. VEENENDAAL Het bestuur van de afdeling Veenendaa) van de Vereni ging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland overweegt om dit jaar tijdens de jaarlijkse bijenmarkt ook een honingmarkt te organiseren. De bijenmarkt wordt dit jaar gehouden op dinsdag 18 juli op het terrein achter het postkan toor aan de Sandbrinkstraat. Er worden weer prijzen voor de beste korven en kasten beschikbaar gesteld, die zullen worden uitgereikt door burgemeester mr. dr. J. Hazenberg. VEENENDAAL Heden, dinsdag Raiffeisenbank, Hoogstraat: 20.00 uur: Ledenvergadering. RESTEREN Veilinghal, 19.45 uur: COV Euphonia te Rhenen met „Die Jahreszeiten"; be geleiding: USO. Medewerking: Annet te de la Btje, sopraan; Jan Waayer, tenor en David Hollestelle, bas. AMERONGEN Gemeentehuis, 20.00 uur: Raadsvergade ring. LEERSUM Terrein tegenover brandweerkazerne, 19.30 uur: Officiële ingebruikneming van nieuw branweennaterieel. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal. Geen voor stelling. Morgen, woensdag VEENENDAAL Eltheto, 19.30 uur: Modeshow Diepe- veen. AMERONGEN Dorpshuis, 20.00 uur: Sluitingsavond NVVH. Medewerking van mej. mr. C. J. van de Hurk. LEERSUM Hotel 't Centrum, 20.00 uur: Raadsver gadering. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „De Lokvogels". ÜN1 de met de nieuwbouw zo ver mogelijk uit de buurt van de school aan de Sta tionssingel te blijven. Dit om de sprei ding van de leerlingen te bevorderen. De gemeente is vrij vlot tot de ver koop overgegaan, want het bedoelde terrein was in het uitbreidingsplan al bestemd voor bijzondere bebouwing. De wethouder van onderwijs, de heer R. Koppenberg, zei de plannen van het schoolbestuur met belangstel ling te volgen. Hij zei ook, dat de bouw van de nieuwe school een zaak is, die in feite alleen het schoolbestuur aangaat. „We blijven als gemeente natuurlijk wel graag van de vorderin gen op de hoogte", aldus de wethouder die verder van mening was dat het ze ker nuttig zou zijn als het schoolbe stuur ook met de gemeente contact on derhield. „We weten dat de plannen er zijn, maar meer ook niet", aldus de heer Koppenberg. Bij het gemeentebestuur is overi gens de vraag gaan leven of de geko zen plaats voor de nieuwe schooi op dit moment nog wel zo aan te beve len zou zijn. Een hoog gebouw zou ze- AMERONGEN Zaterdag aan staande zal geen grof vuil worden op gehaald. Van gemeentewege is een nieuwe regeling samengesteld welke luidt als volgt: Grof vuil zal worden opgehaald op elke eerste woensdag van de maand in het dorp ten noorden van de Kon. Wil- helminaweg en elke derde woensdag van de maand de Kon. Wilhelminaweg zelf en het gebied ten zuiden van deze weg. Alleen gebundeld tuinvuil, afval ver pakt in dozen, oud huisraad en andere bundels worden tot een maximumhoe veelheid van een halve kubieke meter gratis op deze dagen opgehaald. Voor de maand juni wordt grof vuil dus opgehaald op woensdag 7 juni voor Amerongen noord en op woensdag 21 juni voor Amerongen zuid en de Kon. Wilhelminaweg. EDERVEEN Het bestuur van het Groene Kruis afdeling Ederveen heeft voor woensdagavond 31 mei de jaarlijk se ledenvergadering uitgeschreven. Op de agenda komt onder meer een tte- stuursverkiezing voor. VEENENDAAL Van donderdag 8 tot en met zondag 11 juni zal het korps Veenendaal van het Leger des Heils nog meer dan anders „aan de weg timme ren". Op het parkeerterrein voor het OCB-gebouw aan de Sandbrinkstraat zal dan een grote tent staan waarin het evangelisatiebUeenkomsten zal houden. In de middaguren worden spe ciale bijeenkomsten voor kinderen be legd, waar onder meer een goochelaar en een buikspreker zullen optreden. De avondsamenkomsten zullen door beken de sprekers van het Leger des Heils en bekende muziekkorpsen worden opge luisterd. Zaterdagmiddag zal men op verschillende punten in Veenendaal kun nen luisteren naar het optreden van een muziekkorps uit Scheveningen, dat ook een bezoek aan het Julianaziekenhuis zal brengen. De bijeenkomst van donderdagavond zal onder leiding staan van de komman- dant van het Leger des Heils in Neder land, commissioner Kaare Westergaard, die samen met zijn echtgenote naar Veenendaal komt. Hij zal vergezeld zijn van zijn secretaris, majoor Ruysink, die eventueel voor vertaling van het door de commissioner gesprokene zal zorgdra gen. De muziek wordt die avond ver zorgd door een muziekkorps uit Utrecht. Vrijdagavond zal een speciale jonge- rendienst georganiseerd worden, waar aan wordt meegewerkt door een combo uit Utrecht. De leiding van deze avond is in handen van kapitein R. Poppema uit Doesburg. De samenkomst op zater dagavond wordt muzikaal opgeluisterd door het muziekkorps uit Scheveningen. Die avond zal de plaatselijke komman- dant luitenant v.d. Hart de leiding heb ben. Als gastspreker treedt dan op de gereformeerde predikant ds. J. Ytsma. Op deze avond wordt de nieuwe docu mentaire over het Leger des Heils „Met hart en hart" vertoond. Zondagmorgen houdt men de norma le samenkomst in de eigen zaal, om de rust tijdens de godsdienstoefeningen niet te storen. Zondagavond wordt dan de slotbijeenkomst van de tent-actie ge houden. Gesproken wordt dan door de „kandidaten-secretaris" (de man die be last is met de selectie van a.s. Heilsof ficieren) majoor C. Nieuwland uit Am sterdam. Het muziekkorps uit Scheve ningen zal ook zondag medewerking verlenen. Voor de kinderen zal er die week een kleurwedstrijd gehouden worden, waar voor platen uitgedeeld worden. Ook kan men die platen in die week afhalen bij de officieren, Klaas Katerstraat 57. Op de platen staat aangegeven waar ze weer ingeleverd moeten worden en waar de prijsuitreiking plaatsvindt. ker bezwaren opleveren voor de bewo ners van de flats in de nabijheid, om dat zij dan minder zonlicht in hun woningen krijgen. Met deze factor zal in het nieuwe ontwerp wellicht rekening gehouden zijn. De plaats waar, naar men hoopt begin volgend jaar zal worden gestart met de bouw van een nieuwe Chr. huis houdschool. VEENENDAAL Tot hoofd van de Ned. Herv. Lagere School die in „De Engelenburg" wordt gebouwd is benoemd de heer E. G. Minderhout, hoofd van een Chr. school te Oostvoor- Voor het eindexamen Gymnasium van het Chr. Streeklyceum te Ede slaagden alle 18 kandidaten, nl. voor Gymnasium-alpha: Han Dijkstra, Cor Loeve en Nicolette Sprey te Ede, Sander Schouten te Bennekom, Jan Klok en Ab Snitselaar te Lunteren, Hannie ter Harmsel en Jan Hazeleger te Barneveld, Wim Schaap te Leerbroek; voor Gymnasium-bêta: Hans Admiraal, Bep Hansman en Jur Rijksen te Ede, Jan de Gooyer en Reijer Jochemsen te Bennekom, Ton Bras en Klaas van Harn te Lunteren, Edward Piepers te Wage- ningen, Jan van de Vendel te Wekerom. De honingverkoopactie brengt echter nog vele moeilijkheden met zich mee; of zoals onze zegsman het formuleerde: „Er zitten nog vele voetangels en klem men aan".. Er zullen dan ook nog ver schillende besprekingen betreffende de ze actie gevoerd moeten worden en ook zullen er nog verschillende instanties moeten worden benaderd voor men de finitief kan zeggen wat er precies gaat gebeuren. De Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt hoopt echter wel dat de actie zal kunnen worden gerealiseerd. „Het zou prachtig zijn echte, onvervalste, zui vere Nederlandse honing rechtstreeks van de imker aan het publiek te ver kopen", aldus onze zegsman. De problemen die 't bestuur nog heeft op te lossen zijn bijvoorbeeld die van omzet en aanbod. De bijenmarkt wordt zoals gezegd op een dinsdag gehou den. Het is dan ook marktdag. Volgens VEENENDAAL/EDE Met ingang van woensdag 21 juni zal het mogelijk zijn om rondvluchten te maken boven een gedeelte van de Gelderse Vallei en de Veluwe. Het initiatief hiertoe gaat uit van de heer W. Bloem, directeur van het Edese reisbureau Pronto. De vluchten worden uitgevoerd met een Dakota vanaf Schiphol. Inclusief het busvervoer zal een vlucht 45 gulden per persoon gaan kosten. Voor dit bedrag kan men een heel uur in het luchtruim verbleven. De vluchten zullen worden aangepast aan de verlangens van de passagiers. Als er bijvoorbeeld veel belangstelling is voor een vliegtocht boven Veenendaal, zal deze plaats ruimschoots vanuit het luchtruim worden bekeken. „We hebben geen vaste route", zo deelde de heer Bloem mee. „De tocht wordt in feite door de passagiers zelf bepaald VEENENDAAL De Chris telijk Nationale School I aan de Coniferenlaan, (hoofd de heer D. Dillingh) heeft de zesde klas onder gebracht in twee lokalen. In die twee lokalen zitten in totaal 36 leer lingen. Hiervan gaan er 6 naar de LTS, II naar de Huishoudschool, 12 naar de VLO en 7 (toevallig allemaal jongens) naar het Lyceum. De heer Dillingh schetst het aantal, dat naar ULO en Lyceum gaat als „voor deze school vrij normaal." Zoals de laatste jaren steeds het ge val is geweest, zijn er ook dit jaar weer geen leerlingen bij, die naar de VGLO gaan. „Daarop oefen ik beslist geen invloed uit," zegt de heer Dillingh, „maar blijkbaar heeft dit schooltype de aantrekkings kracht voor de ouders verloren. Er zijn hier zoveel mogelijkheden voor vervolgonderwijs, als Huishoud school, Lagere Technische school en zelfs individueel technisch onder wijs. Vooral met die laatste school ben ik blij, dat ze gekomen is, al lijkt het of de ouders het als iets minderwaardigs beschouwen als hun kind daar naar toe gaat. De ouders moeten echter begrip heb ben voor de moeilijkheden, die de kinderen hebben bij de zuivere leer vakken. Vaak hebben dez.e jongens wel een goede handvaardigheid en zo kunnen ze toch een volslagen plaats in de maatschappij krijgen," aldus de heer Dillingh. Die twee zesde klassen op de school van de heer Dillingh wil niet zeggen, dat de ULO- en Lyceum-kan didaten in de ene en de rest in de andere klas gezet zijn, maar op de ze school heeft men een splitsing ge maakt naar intelligentie. Zo zitten er ook kinderen die naar de LTS gaan tussen en „dat is echt wel goed voor deze kinderen. Indien ze goed mee kunnen komen, dan zullen we ze op school ook zoveel mogelijk moeten le ren. Later kunnen ze daar veel gemak van hebben. Ik denk bijvoorbeeld aan die leerlingen die later naar een UTS gaan. Wij verschaffen ze op de ze manier een goede basis", ver klaart de heer Dillingh. Ook de heer Dillingh hoopt, dat de verlaging van de leerlingenschaal niet al te lang op zich zal laten wach ten. „Ik acht dit hierom van groot belang, omdatöhet onderwijs dan op wat gemoedelijker manier gegeven kan worden, zonder te veel com manderen. Bepaalde grote steden, als Den Haag hanteren al een lage re leerlingenschaal, dan het rijk voorschrijft. Die gemeenten nemen dan de kosten van de boventallige leerkracht op zich. Dat zal in Vee nendaal als kleine plaats wel niet haalbaar zijn, denk ik", zegt de heer Dillingh, die ook met de zwak-begaaf- den rekening wil houden: „Het per centage zwak-begaafden ligt op de Nederlandse ^cholen gemiddeld op 25 pet en ik heb de indruk, dat dit aantal nog groeit. Een oorzaak daar van moet gezocht worden in het feit, dat deze kinderen over het alge meen uit de grotere gezinnen komen. Deze kinderen moeten echter op de gewone lagere school blijven, om dat ze „te goed" voor de BLO zijn. Het is niet juist, volgens de des kundigen om zoveel mogelijk kinde ren naar ae BLO te sturen, omdat dit ook voor de kinderen schadelijk is. Indien ze zij het met moeite mee kunnen op de gewone lage re school, dan moeten ze daar blij ven. Het opvangen in de klas kan echter veel gemakkelijker, indien de leerlingenschaal verlaagd is. Ik zou daarvoor dan ook graag extra aan dacht van de autoriteiten willen vra gen", aldus de heer Dillingh. Tonneke van Hardeveld gaat in september naar een Ulo. Daarna wil ze kinderverzorgster worden, want „mijn broertje is op een school voor dove kinderen en daar wil ik graag werken", motiveert Tonneke. In haar vrije tijd beoefent ze een nogal „za kelijke" hobby, ze is namelijk, even als een vriendin bezeten van het Mo- nopoly-spel. Rob Doeve gaat naar het Lyceum, omdat zijn broer er ook op is. Wat hij gaat worden weet hij nog niet, al denkt hij aan landbouwkundig in genieur, maar het heeft nog de tijd, vindt hij. Als z(jn huiswerk af is gaat hij voetballen. Hannie Berkhof gaat naar de Huishoudschool, later wordt ze kin derverzorgster. Ze motiveert haar keus met: „Ik houd veel van kinde ren en ik vind het wel leuk ook." In haar vrije tijd wandelt ze veel met kinderen uit de buurt, waaron der een lichamelijk gehandicapt meisje. Harrie v.d. Hoef wil bij zijn oom gaan werken, over enkele jaren. Daarvoor gaat hij eerst naar de LTS om autoplaatwerker of automonteur •te worden, want die oom heeft een autohandel. Nu reeds brengt hij een groot deel van zijn tijd door in de zaak van die oom, voor het wassen van auto's. Is hij daar niet mee be zig dan voetbalt h(j. maar niet in een club. Korfballen doet hij wel in club verband. Dit zijn ze alle 36: Dinie van Beek, Hannie Berkhof, Co- bie Blankestijn, Durk Boelens, Wim van Capelle, Reinie Dillen, Joop van Dijk, Rob Doeve, Ellie van Eist, Jo ke de Fluiter, Teunie van de Haar, Tonneke van Hardeveld, Corrie Hei kamp, Dorrie Hertog, Harrie van de Hoef, Hans Kaesten, Herman ten Ka- te, Mieke Krouwel, Bart van Leeuwen Ria Lucas, Marjan Mollema, Hannie Mulder, Tineke van Muyden, Eddie Nieuwenhuys, Rob Olislagers, Jeane van Ravenswaay, Thera Rebel, Hil- bert Rebel, Theo Rustenhoven, Jan- nie van Schaik, Dick Schoeman, Di- neke van Stuüvenberg, Frits Sukkel, Teus Versteeg, Jan Vroman, Anke Wagto. het bestuur kan dit niet alleen een voor deel, maar ook een nadeel betekenen: „We moeten er zeker van z(jn dat er voldoende mensen komen". Ook het aan bod brengt zorgen met zich mee. Ten eerste zal er voldoende honing moeten z(jn, maar de organisatoren willen dan ook alleeg honing van de beste kwa liteit verkopen. Dit maakt het wat moei lijker om voldoende honing voor de ac tie te krijgen. Het enthousiasme ontbreekt in ieder geval niet, zodat zowel de bijenmarkt als de honingverkoopactie een grote kans van slagen heeft. Natuurlijk spelen d« weersomstandigheden ook een belang rijke rol, maar daar maken de organisa toren zich voorlopig nog niet druk om. AMERONGEN - Bijna 5 maanden zijn er verstreken sinds de dag dat het jaarverslag over 1965 en 1966 van het dierenpark De Hazenberg te Ameron gen verscheen en de dag waarop het aan de donateurs werd toegezonden. Het verslag werd in december van het vorig jaar door de voorzitter van het bestuur, mr. dr. K. F. O. James, en de toenmalige secretaresse, me vrouw C. Mulder-de Bruin, afgeslo ten. Dezer dagen is het echter pas de deur uitgegaan. Mr. James toonde zich verbaasd toen hij hiervan op de hoog te werd gesteld. „Ik heb er geen en kele verklaring voor", zo zei hij des gevraagd. Hij verwees vervolgens naar de nieuwe secretaresse, mevr. G. R. Dwars-Kuypers in De Bilt, die sinds januari deel uitmaakt van het bestuur. Maar ook zij kon niet ophelderen waar om het verslag nu pas openbaar werd gemaakt. „Mevrouw Mulder, de vorige secretares se heeft waarschijnlijk vergeten om het verslag terug te sturen," was een van haar suggesties. „Haar juiste be weegreden ken ik echter niet ik heb haar maar een paar keer gesproken." De nieuwe secretaresse vertelde dat haar voorgangster haar een grote map had overhandigd waarin zich al le stukken die bij het secretariaat be horen, bevonden. Verder zou zij geen instructies hebben gehad. Mevrouw Dwars bestreed het e chter dat mevr. Mulder het bijltje er plotseling bij zou hebben neergelegd. „Ze heeftal een jaar geleden gezegd dat ze er per 1 januari 1967 mee zou stoppen." Het secretariaat is daarna enige tijd vacant geweest. In februari werd me vrouw Dwars benoemd en tevens de 2e secretaresse, mevr. J. C. Koppen de Neve uit Amerongen. De heer Ja mes zei over deze beetuursuitbrei- ding: „Het secretariaat is zo omvang rijk en brengt zoveel werk met zich mee, dat een tweede secretaresse een vereiste werd..." Mevrouw Mulder is momenteel met va kantie. Het jaarverslag heeft zij waar schijnlijk vanaf haar vakantie-adres verstuurd. De enveloppe waarin het verslag werd verzonden, was afge stempeld in de Brabantse plaats Mid- delbeers. Mevrouw Dwars gaf de verzekering dat de gang van zaken rond het verzame len van 't jaarverslag in de bestuurs vergadering, die vanavond zal worden gehouden, aan de orde zal worden ge steld. Het jaarverslag zelf brengt, afgezien van het feit dat het al vijf maanden oud is, weinig nieuws aan het licht. Het volstaat met een vrij oppervlak kige beschrijving van de activiteiten in de jaren 1965 en 1966. Over 1965 wordt slechts gezegd dat dit „vooral een jaar geweest is van wisselingen in het bestuur in de persoon van de be heerder en voorts een van plannen maken voor en van voorbereiding van wat in het volgend jaar zou moeten worden gerealiseerd". AMERONGEN Geboren: Johanna Lucille, dochter van L. A. van Eeuwflk en H. Reijerse. Ingekomen personen: D. Hup, Slaper dijk 4 van Veenendaal; K. H. Peene- man, Pr. Bernhardlaan 26 van Zeist. Vertrokken personen: C. E. Maertz- dorff-Henzen, Prins Bernhardlaan 69 naar Leersum.

De Vallei | 1967 | | pagina 3