Omzet steeg in '66 met ruim twintig procent VERTELT HET UW KINDEREN. Verzetsstrijders bijeen op groot congres in Ede Gesterkt tot weerbaarheid Rus bekeek V.S.-Apollo ruimtecapsule STATIONSWEG 128 - EDE v 19 Weemoed en feestelijkheid Spionagezaak in Schotland Gematigde verwachtingen in jaarverslag Wegener Tien maanden eis voor neer steken verloofde Supermarkten beveiligd Drukcapaeiteit KOMNG FE1SAL THA*S IN BRUSSEL Naar industrieterrein Bestuur MET GEHOORD Amerikaan gelooft minder in het rapport-Warren WONDER Kamerleden vragen over onze export naar Israël STATIONSWEG 128 - EDE TELEFOON 08380-3025 SPECIAALMEUBELFABRIEK Eig. J. M. v. d. Veer DONDERDAG I JUNI A.S.OM 10.00 UUR OPENEN WIJ ONZE NIEUWE SHOWROOM Ter gelegenheid van deze opening houden wij een GRANDIOZE MEUBELSHOW Tijdens deze show zijn wij geopend van 9.00—.12.30 en van 13.30-21.00 uur. MET RUIM 600 M2 SHOWRUIMTE tot en met zaterdag 3 juni DINSDAG 30 MEI 1967 De omzet van Wegener's Couranten Concern n.v. is in het boekjaar 1966 ge stegen van f 9,3 tot f 11,2 miljoen, een stijging van ruim 20 procent. Hierdoor kon de normale kostenstijging ruim schoots worden opgevangen, zo deelt de directie in het heden verschenen jaarverslag mede. Het exploitatiesaldo voor afschrijvingen nam toe van f 1.76 miljoen tot f 2.02 miljoen. Na toegeno men afschrijvingen op bedrijfsmidde len en op bedragen, betaald voor de goodwill van overgenomen nieuwsbla den, en een hogere post Interest, na vennootschapsbelasting en een dotering aan de Egalisatiereserve Investerings aftrek, resteert een voordelig saldo van f 647.236,- (v.j. f 640.135). Voorgesteld wordt, zoals gemeld. 25 procent divi dend (v.j. 22 procent). In 1967 moet rekening worden gehou den met een verminderde stijging van advertentie-omzetten als gevolg van de invloed van andere reclame-media en van een onzekere conjunctuur, alsmede met hogere exploitatiekosten en extra kosten voor versterking van verkregen belangen. De directie deelt dit mede onder het hoofd „Vooruitzichten" en sluit hierbij, zij het wat minder som ber, aan bij de schets, die de aftreden de voorzitter van de Ned. Dagbladpers, mr, W. A. M. van der Kallen jl. vrijdag gaf van de dalende rentabiliteit bij de dagbladen. Wegener heeft zijn belangen in de dagbladsector versterkt door de omzetting van een tweemaal per week in de Gelderse Vallei verschijnend nieuwsblad in een dagbladeditie, die te zamen met een in december begonnen editie voor Ede, deel uitmaken van de combinatie Nieuwe Apeldoornse Cou rant - Noord Veluws Dagblad. De eigen redactiestaf van deze dagbladen en de nieuwsvoorziening ondergingen een ruime uitbreiding. Een belangrijke vergroting van de technische courantenproduktie was in 1966 niet mogelijk, omdat de in het na jaar van 1963 opgestelde 48-zijdige rota tiepers volledig was bezet. In de loop van het vierde kwartaal en in het be gin van het nieuwe boekjaar kon even wel de uitbreiding van de pers tot 80 zijden met twee vouwmachines en twee BRUSSEL Koning Feisal van Saoedi-Arabië is maandagmiddag voor een officieel bezoek van vier dagen in Brussel aangekomen. Hij werd op het vliegveld Zaventem door koning Bou- dewjjn en prim Albert begroet. Koning Feisal, die gekleed was in 'n witte tuniek met een met goud afgebooi- de djelleba (hoofddoek) was vergezeld van zijn broer prins sultan Ibn Abdey AcCmz, die minister van Defensie en de luchtmacht is. Zij brengen het bezoek aan België op uitnodiging van koning Boudewijn en koningin Fabiola. De koninklijke gasten zullen dinsdag een bezoek brengen aan het Belgische atoomcentrum te Mol. Een diner dat koning Feisal dinsdagavond in Brussel zou aanbieden is afgezegd in verband met de nationale rouw voor de slachtof fers van de brand in de Innovation van de vorige week. De Ambassade van Saoedi-Arabië heeft bekendgemaakt, dat het geld dat dit diner gekost zou hebben, zal worden gestort in het fonds voor hulp aan de slachtoffers en de na bestaanden van de ramp. transporteurs worden benut. De thans ter beschikking staande capaciteit stelt het bedrijf in staat twee dagbladen of andere couranten gelijktijdig te druk ken. Tengevolge van de tot stand geko men redactionele en technische samen werking met de Uitgeversmij C. Misset n.v.' te Doetinchem zal de produktie in hoogdruk-rotatie belangrijk toenemen. In het vierde kwartaal van 1966 ston den de bedrijfsresultaten onder ver zwaarde druk van aanloopkosten voor de verbetering en uitbreiding van de nieuws- en huis-aan-huisbladen en voor de verdere groei van de dagbladedities. Deze aanloopkosten, ten bedrage van f 120.000,-, werden ten laste van de ex ploitatierekening gebracht, zodat een aanwezige reserve „Introductiekosten nieuwe uitgaven" onaangetast bleef. De in 1965 door de n.v. verworven drukkerij, voorheen Ponsen en Looyen te Wageningen, de Handelsdrukkerij te Apeldoorn en het clichébedrijf droegen eveneens tot de winst bij. De directie deelt mede dat de snelle groei van het clichébedrijf, in slechts enkele jaren nadat het nieuwe pand Kanaalstraat 13 werd betrokken, een verdere aanpas sing in organisatie en behuizing noodza kelijk maakt. Een plan wordt uitge werkt om het clichébedrijf over te plaatsen naar het industrieterrein aan de Stadhoudersmolenweg. De totale exploitatiekosten voor af schrijvingen en interest stegen van f 7,5 min tot f 9,2 min. De loonpost, incl. sociale lasten, maakte 39 procent van de totale exploitatiekosten uit. Het aantal personeelsleden nam toe van 283 tot 335. De liquiditeitspositie kon worden verbeterd. De netto-investerin gen beliepen in 1966 f 915.000,- (in 1965: f 2,9 min). De afschrijvingen namen toe van f 591.000 tot f 759.000. In het jaarverslag wordt het overlij den gememoreerd van de 92-jarige oud- president-commissaris der n.v. de heer Alexander van Brero, alsmede het feit dat diens zoon, de heer ir. A. J. van Brero, in 1966 25 jaar president-com missaris is geweest. In verband met de verzwaring van de taken der directie als gevolg van de groei van de onderneming is besloten in de op 8 juni a.s. te houden algeme ne vergadering van aandeelhouders de heer H. Elfring, tot dusver onderdirec teur, voor te dragen als technisch di recteur. De heer M. A. J. Hendriks, die sinds 1936 aan het bedrijf is verbonden, laatstelijk als hoofd exploitatie, is per 1 januari 1967 benoemd tot onderdirec teur. Indien de vergadering tot deze uit breiding van de directie besluit, zal de raad van commissarissen aan de huidi ge directeur, de heer G. Spanhaak, de statutaire bevoegdheden verlenen, wel ke aan de functie van president-direc teur zijn verbonden. De verhoging van het dividend wordt door commissarissen en directie verant- komstig de bij de recente emissies geda- komstig de bij de recente emmissie geda ne toezegging, geleidelijk een groter deel van de winst aan aandeelhouders, over een toegenomen eigen kapitaal, wordt uitgekeerd. De groei van het bedrijf blijft het echter noodzakelijk maken aanzienlijke bedragen te reserveren. Voorgesteld wordt van het ter beschik king van aandeelhouders staande winst saldo van f 647.236,07 een bedrag van f 407.471,- toe te voegen aan de algeme ne reserve. MAASTRICHT - De 29-jarige Turkse arbeider Ercan S. uit het Duitse grens- dorpje Ubach-Palenberg bekende giste ren voor de Maastrichtse rechtbank dat hij op 24 februari in de Moulln-Rouge- bar in Heerlen met een stilet had ge stoken. Drie keer had hij daarmee zijn verloofde Anna Lindelauf (20) uit Heerlen, barjuffrouw in de Moulïn-Rou- gebar, in borst en buik verwond. De Turk meende zelf dat hij maar een keer had raak gestoken. Wegens poging tot doodslag vorderde de officier van justitie mr. J. H. W. Houben 10 maan den onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Ercan S. gaf in een gefluisterde dia loog met een tolk toe dat hij het mes had gebruikt. „Ik was me zelf niet meer", verweerde hij zich. Hij was nog al kwaad geworden omdat hij zijn ver loofde (bij wie hij al 5 maanden intrek had genomen) die avond wat al te vriendelijk was tegenover de barklan ten. Hij had het meisje bij zich geroe pen. Toen ze weigerde met hem apart te gaan zitten om daarover te praten, flitste het stilet open en stak Ercan S. driemaal toe. Het mes en het truitje, dat Anna Lin delauf die avond droeg, leverden ge noeg bewijs voor de poging tot dood slag. De officier van justitie had er geen bezwaar tegen dat de gedagvaar de getuigen, het slachtoffer, een politie man en de barhoudster, niet werden gehoord. De verdediging evenmin. „Dat mes is een deugdelijk wapen om iemand mee dood te steken", zei de officier van justitie. Hij liep op de rechtbank toe om nog eens te demon streren hoe diep het mes in 't lichaam kan doordringen. „Het slachtoffer gaat ook niet helemaal vrijuit", meende hij. „Haar vriend heeft haar al eens eerder met dat mes bewerkt. Toch hield ze hem aan de lijn." Anna Lindelauf schreef ontroerende brieven aan het openbaar ministerie om haar Ercan weer zo gauw mogelijk bij haar te mogen hebben. „Ze wil zelfs nu nog met hem trouwen. Het is mijn zaak niet", zei mr. Houben, „maar het is wel een heel smalle basis voor een gelukkig huwelijk." De raadsman, mr. F. Hustinx uit Maastricht, plaatste de verdachte in een „toestand van schuldeloosheid". „In Turkije liggen de verhouding wel iets anders dan hier", meende hij. „Daar eist een man een vrouw hele maal voor zich alleen op, desnoods ge wapenderhand. Dat heeft de verdachte hier ook willen doen." WASHINGTON Zesenzestig pro cent van de Amerikanen gelooft niet langer dat de moord op president Ken nedy het werk van één man was, maar meent dat er sprake was van een meer uitgebreide samenzwering, aldus een opinie-onderzoek door het bureau „Louis Harris Poll". Volgens het onderzoek is het aantal personen dat volledig geloof hecht aan het rapport van de commissie-Warren, volgens welke Lee Harvey Oswald de enige moordenaar van Kennedy was, in de afgelopen twee maanden met bijna de helft afgenomen. Zeven van de tien ondervraagden zijn ervan overtuigd dat er „veel be langrijke onbeantwoorde vragen" zijn. Als reden voor de ommezwaai van de publieke opinie wordt het onderzoek van officier van justitie Garrison naar de moord genoemd. Slechts 19 procent gelooft nog steeds dat Os wald alleen het plan tot de moord be raamde en vijftien «procent heeft geen mening. 9? EDE „Vooral de jeugd vanaf achttien jaar is wel kom in De Blije Werelt op vrijdag 9 juni van kwart voor elf 's ochtends tot twaalf uur en zaterdag van tien uur tot en met de lunch. Het kost niets." Dit zegt de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland in het programma van het congres, dat op de zojuist genoemde dagen in Ede wordt gehouden. Daarmee is meteen al iets gezegd over het doel van deze bijeen komst. De strijders van toen willen niet alleen elkaar nog eens ontmoeten, maar ook iets doorgeven van de bete kenis die hun strijd voor de toekomst had, aan de jon geren. Het bestuur van de afdeling Ede zegt er djt van: „is het nog nodig, de oorlogsjaren levendig te houden? Is hier een ondertoon van zelfverheerlijking of zelfhand having te bespeuren? Beslist niet. Maar zoals men in een bedrijf bedrijfsblind kan worden, zo kan men ook wen nen aan de verworvenheden van deze tijd, al het andere ziet men aan voor boze dromen van anderen, van zwart kijkers. Maar het verzet had een geestelijke ondertoon, niet altijd helder en duidelijk, met vage grenzen tussen „avontuur en afkeer" en „het moet om Godswil." Dit laatste was bij zeer velen de hoofdlijn in het verzet. Maar men vergeet zo gauw." Als boodschap van het congres ziet het bestuur de profetie van Joël: „vertelt het uw kinderen opdat z(j het doorgeven aan hun kinderen en die aan de volgen de geslachten. Die boodschap wordt gebracht door mannen en vrouwen, die de wreekheld zelf hebben ondergaan. Er zal de roep in worden herkend Van hen, die willen zeggen dat het nooit meer mag gebeuren, dat er nooit meer zullen mogen z\jn de eindeloze angst, de moordpartijen, de wreedheid en de roof, de miskenning van alle menselijkheid. Die boodschap zal centraal staan In de referaten o.ni. van dr Heinrich Grüber uit West-Berlijn over het onderwerp geestelijke weerbaarheid en ds J. Over- duin, resp. vrijdag 9 en zaterdag 10 juni. Het programma gepreciseerd: vrijdag om 10.45 spreekt dr Grüber in De Blije Werelt, zaterdag 10 juni om 10 uur 's ochtends ds Overduin en pater P. N. v. d. Brink in de Beatrixkerk. Op die zelfde zaterdagochtend, om 11 uur, is er een dodenherdenking bij het mauso leum in Ede. omdat het zo centraal en bovendien in een prachtige omgeving ligt. Wy vonden het besluit riskant en vroegen beraad. Dank zy de spontane medewerking van onze burgemeester, de royale en joviale assistentie van de militaire autoriteiten, de te verwachten activiteiten van onze leden en bovenal de cumulatie van twee belangrijke bestuursfuncties in de N.F.R. van onze secretaris, kon het jonge „Ede" de opgedragen taak aanvaarden. W'aar Burgemeester dr P. J. Platteel zegt in het programma over dit congres: De voorstelling die ik mij heb ge maakt van het congres is, dat het zich zal afspelen in een sfeer die een menge ling is van weemoed en feestelijkheid, van herdenken en vooruitzien. Immers zij die in de oorlogsjaren in het bezette vaderland metterdaad en naar vermogen weerbaar waren, komen nu samen met de bedoeling de geestelijke weerbaarheid op te wekken die nodig is om onder alle omstandigheden als natie in vrede en vrijheid een waardig bestaan te kunnen leiden. Deze dienst aan de natie, zij moge dan minder riskant en gevaarlijk, min der concreet en direct zijn, vraagt onder de huidige omstandigheden niettemin groot verantwoordelijkheidsbesef. Voor velen is zij moeilijker en slechts door be wuste volharding op te brengen. Er wor den op allerei gebied met verbijsterende snelheid zekerheden en waarde-oordelen indersteböyen gekeerd. In de ontmoeting een congres wordt door de gezamen lijke herinnering de innerlijke zekerheid opnieuw bevestigd en in relatie gebracht tot de maatschappelijke situatie van he den. Ook Ede is voor de geschiedenis van het verzet historische grond. Moge thans in haar Blije Werelt de geesten opnieuw tot weerbaarheid gesterkt worden. En de heer H. van de Pol, voorzitter van de afdeling Ede: Ongetwijfeld werd Ede uitverkoren NEW YORK De elektronische in dustrie komt de supermarkten, die jaarlyks voor aanzienlijke bedragen door winkeldieven worden bestolen, te hulp. Zy heeft een waterdicht systeem bedacht, dat waarschuwt wanneer een niet betaald artikel de winkel verlaat. De winkelier kan onverschilig welk artikel voorzien van een radioactief „stipje", dat, wanneer men het arti kel ter afrekening aan de kassa aan biedt door de caissière wórdt „geneu traliseerd". „Vergeet" de klant ech ter te betalen, dan komt het waar schuwingssysteem in werking, dat aanvankelijk bij het passeren van de kassa discreet een bord doet oplich ten met bijvoorbeeld de woorden „Denkt u aan onzecassière6" Mocht de klant zich hiervoor „Oostindisch doof" houden, dan treedt een alarm in werking, dat kan variëren van bel en knipperlicht tot het automatisch slui ten van de winkeldeur en het roepen van politie. Warenhuizen en supermarkten in de Verenigde Staten verliezen jaarlijks van twee tot zeven procent van hun omzet aan winkeldiefstallen. wij nu vergaderen, in „De Blije Werelt", was de laatste jaren van de oorlog een opleidingskamp voor landwachters. „De VVormshoef", destyds zetel van de S.D., een oord van onbeschryflijke verschrik king, heeft zyn naam gegeven aan een prachtig gemeentelijk sportpark en is nu ook een blijde wereld. Het zijn de „Hagespraken" geweest die Lunteren bekendheid in de geschiedenis gegeven hebben. Die jaarlijkse hoogtij dagen van de NSB op de Goudsberg moesten imponeren en hebben inderdaad veel zwakke geesten misleid. Daartegen over was er in Lunteren een groep ge leerden, die al in de zomer van 1940 zeer scherp de gevaren van de bezetting doorzag. Dr J. Koopmans, één uit deze „Lun- tersche Kring" schreef zijn „Bijna te Laat". Zijn helder betoog opende veler ogen, speciaal yan hen die gemeend had den de Ariërverklaring toch nog wel te kunnen ondertekenen. De „Luntersche Kring" heeft ons volk in 1940 een grote dienst bewezen met duidelijk te stellen, dat wij ons nooit van onze verantwoor delijkheden kunnen afmaken door te wij zen op moeilijke omstandigheden enz., doch dat integendeel bepaalde situaties juist een persoonlijke keus eisen, een keus die vaak zwaar lijkt, doch eenmaal genomen, de mens weer zijn vrijheid hergeeft. Wij hopen en vertrouwen dat het con gres 1967 niet alleen ons, de N.F.R., iets zal doen, doch ook dat dit zal doorwer ken in heel ons volk en zal bijdragen tot het echte welzijn van Nederland en al de landen waarmee wij verbonden zyn. De Israëliërs zeiden bij de opbouw van hun land: „Wie niet in het wonder ge looft, is geen realist." PARIJS Gisteren heeft de Russi sche ruimtevaarder It. kol. Pavel Bjel- jajef op de Parijse lucht- en ruimte vaarttentoonstelling, een kwartier door gebracht in de tentoongestelde Apollo- ruimtecapsule. Hij had op hartelijke wijze kennis ge maakt met de Amerikaanse astronaut Michael Collins en deze nodigde hem uit, de capsule van binnen te bezichti gen. Collins ging met hem naar binnen om hem voor te lichten en gaf in snel tempo antwoord op een lange reeks vragen, die de Rus op hem afvuurde. Later maakten beiden een rondgang door het Amerikaanse paviljoen, waar opnieuw vragen werden gesteld. Bjeljajef vroeg onder meer aan Col lins, welk gewicht de Amerikaanse ra ket Saturn V in een baan om de aarde LONDEN De man die zondag in Duncon in Schotland in de omgeving van de marinebasis te Holy Loch is ge arresteerd onder beschuldiging van spionage is de 30-jarige Schotse book maker William MacAffer en is dus geen Duitser zoals aanvankelijk werd ge meld. Na een kort verhoor is hij maan dagochtend in voorarrest gesteld. Er zijn geen bijzonderheden over de aard van de spionage bekendgemaakt, maar, naar verluidt, zou een bemanningslid van het Amerikaanse onderzeebootmoe derschip „Simon Lake" bij de kwestie betrokken zijn. kan brengen. „200.000 pounds (90.000 kg) of 90 ton", antwoorde Collins. Wijzend op de Gemini-cap: e vroeg Bjeljajev hoe deze wordt bestuurd. „Automatisch of met de hand", ant woordde Collins. Bjeljajef vertelde dat hij de eerste Russische ruimtevaarder was ge weest, die de Voschod II had gevlogen met handbesturing. Toen Collins hem vroeg, hoever van het voorafbepaalde punt hij was ge land, antwoordde Bjeljajef: „Mijn lan ding is wat moeilijk geweest en daar door was de afstand tamelijk groot." Bjeljajef en Collins hadden elkaar vrijdag voor het eerst ontmóet en een toast met wodka ingesteld op de Sovjet- Amerikaanse samenwerking in de ruim te. AMSTERDAM (ANP). De leden van de 'Tweede Kamer Van Thijn en Van den Doel (soc.), hebben de minis ters van financiën en buitenlandse zaken gevraagd of de Nederlandse bedrijven de afgelopen week terughou dendheid hebben getoond bij de export naar Israël. Mocht dit zo zijn dan vragen zij de ministers of ze bereid zijn, tijdelijk het zogenaamde politieke risico te dekken voor alle export van Nederlandse goederen door Nederland se exporteurs, wanneer zij hun export pakket niet hebben verzekerd bij de Nederlandse Credietverzekeringsmaat- schappij. De beide Kamerleden vragen dit om een verzwakking van de bevoorra dingspositie in Israël te voorkomen. FEEST» SHOWROOM SEYFFER

De Vallei | 1967 | | pagina 4