Heren van VZC morgen tegen Vechtstreek Gemeentewerken betrekt eerste fase nieuwbouw Veiling Septer Tiel G L r Turkenpension Kesteren nog zonder bestemming Jeugd vist in stadspark-water Lege kramen in de Nude R.M.C. WIL VAART ACHTER STICHTING VAN STREEKSCHOOL v.v. Veenendaal tegen gerenommeerde (mil.) tegenstanders Voetbal voor bejaarden startte succesvol Waterpolo Eierveiling Ede Telefoonwacht brandweer afgeschaft VEEMARKT UTRECHT tuinb nó oc oaw Ritmeester en V.S.W. zien van plan ai Jeugd fietst in vakantie Verkeersdiploma's uitgereikt Ruimen van sloten werd aanbesteed De Luchtreiziger DINSDAG 30 MEI 1967 RESTEREN Het voormalige Tur kenpension in de Stationsstraat te Res teren dat eigendom is van Bredero's Bouwbedrijf Nederland te Utrecht heeft tot op heden nog steeds geen bestem ming. Enkele maanden geleden was er sprake van dat het pand zou gaan die nen om de buitenlandse werknemers van enkele Veenendaalse bedrijven on derdak te bieden. Een initiatief hiertoe ging destijds uit van de Ritmeester si garenfabrieken. terwijl men ook van de zijde der Kon. V.S.W belangstelling voor het pand in Resteren toonde. De heer W. van Amerongen, personeels chef van de Ritmeester, deelde gisteren desgevraagd mee, dat het plan voor goed van de baan was. Ook de woord voerder van de Kon. V.S.W., de heer J. van Barneveld, toonde zich niet enthou siast meer voor de vroegere plannen. Het pension, dat plaats biedt aan on geveer 70 personen, staat nu bijna een half jaar leeg. Turkse werknemers van de firma Bredero, die het pension voor heen bevolkten, zijn aan het begin van dit jdar ondergebracht in een pension te AMERONGEN In het Dorpshuis te Amerongen werden de diploma's uitgereikt aan de kinderen die slaag den voor het Veilig Verkeersexamen. Namens de afdeling van het Verbond werden de kinderen toegesproken door de waarnemend voorzitter, de heer F. L. J. van Bergen. Deze had eens uitge rekend hoeveel fouten er gemiddeld ge maakt waren. Bij de theorie was dit nog geen 2 fout gemiddeld en bij het praktische gemiddeld V» fout. De heer Van Bergen wenste dat in zijn klas bij de taal en rekenlessen ook zo weinig fouten gemaakt werden. Hij wees er op dat dit diploma geen enkele garan tie geeft. Het papiertje op zich is niets waard. Het gaat er om dat de kinde ren zich in het verkeer naar de regels gedragen. Het papier is het bewijs dat zij deze regels kennen, meer niet. Bij dit examen gaat het om een zaak waar het leven mee gemoeid kan zijn. Een dergelijke straf is bij ieder diploma on denkbaar en daarom is dit diploma toch weer van enorm grote betekenis. Ver volgens was het woord aan wethouder Van Barneveld, die wegens afwezigheid van de burgemeester aan de kinde ren die met lof geslaagd waren het di ploma uitreikte. In zijn inleidend woord wees hij vooral op verdraagzaamheid in het verkeer. We hebben rechten, maar ook plichten. Als iedereen wat meer op zijn plichten lette en wat min der op zijn rechten stond, zouden we een stuk verder zijn. Vervolgens reikte hij aan ieder der 16 met lof geslaagden het diploma uit, waarbij hij voor ieder een persoonlijke gelukwens had. Na dit officiële gedeelte werden er 'n aantal films vertoond. Het programma begon met een film van het Verbond van Veilig Verkeer, waarbij de beken de televisiekomiek Bueno de Mesquita een belangrijke rol speelde, tot grote hilariteit van de kinderen. Vervolgens kwam er een cowboyfilm op het doek waarna de avond werd besloten met een film van het duo Lau- rel en Hardy, zoals gewoonlijk het klap stuk van de avond. VEENENDAAL Morgenavond wordt er in het Bergbad voor de eer ste maal dit seizoen een bijna vol pro gramma waterpolo afgewerkt. Om acht uur speelt het eerste herenteam tegen Vechtstreek en het is goed moge lijk dat VZC wederom voor een ver rassing komt te staan. Nu treedt de ploeg echter meer compleet aan. Daar voor, om half acht, duiken de dames te water om het op te gaan nemen te gen De Vest 1 en om zeven uur speelt het team van heren 2 tegen PCG 2. Het duel VZC contra Vechtstreek kan in menig opzicht een interessante strijd gaan worden, daar de ploeg o.a. op Yvo Koomen na compleet is. Cel Slotboom zal in deze ontmoeting nog niet zo goed voor de dag kunnen ko men als anders. Hij is namelijk juist herstellende van een rugblessure. Ook keeper Henk van der Meer is van een hersenschudding wel zover hersteld dat hij te water kan gaan. Vechtstreek is altijd een bekwaam spelende ploeg geweest en VZC zal de handen hieraan vol hebben. VZC zal deze strijd moeten winnen, daar het anders voorlopig volledig is uitgescha keld voor de titel. Heren 2 is vrijwel geheel samengesteld uit wat oudere en geroutineerde spe lers en zal moeten spelen tegen PCG 2 uit Gorinchem. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de routiniers de punten wel thuis zullen houden. De damesformatie is weer geheel anders geformeerd dan hét kampioefts- team van verleden jaar. Een prognose van de strijd tegen De Vest 1 is daar om moeilijk te geven, hoewel het niet waarschijnlijk is, dat de punten in het Bergbad gehouden kunnen worden. De jongens-adspiranten gaan vrij dagavond naar Culemborg om daar hun leeftijdgenoten van CRB te be kampen. EDE Bij de Coöperatieve Veluwse Eierveiling alhier werden maandag 361.800 stuks eieren aangevoerd. De han del was rustig. De prijzen waren: van 54-55 gram f 8,76f 9,39; van 58-59 gram f 10,15f 10,41; van 62-63 gram f 11,19f 11,60 en van 64-65 gram f 11,55—f 12,00. Alles per 100 stuks. Utrecht. Aangezien de huisvesting van de buitenlandse werknemers in Veenen- daal steeds een moeilijk probleem vormde, werden op initiatief van de Rit meester sigarenfabrieken de mogelijk heden van het pension in Resteren on derzocht. „Inderdaad bestond enkele maanden geleden het plan om de buitenlandse werknemers van enkele Veenendaalse bedrijven in Resteren onder te brengen. Bij nader inzien zien wij hier echter helemaal vanaf. Als wij het pension vol willen hebben moeten er in totaal 70 buitenlanders in worden ondergebracht. Het aantal Spaanse gastarbeiders is te gering om alleen hen in het pension onder te brengen. Aangezien wij geen Turken en Spanjaarden gezamenlijk kunnen huisvesten in verband met de totaal verschillende leefgewoonten, moet van het gehele plan worden af gezien", aldus de heer W. van Ameron gen, die in Resteren de mogelijkheden voor zijn bedrijf heeft onderzocht. De heer J. van Barneveld zei dat er wel eens terloops over de mogelijk heden was gesproken. We hebben er wel eens rond geneusd, maar voorlopig gebeurt er nog niets", merkte hij op. Een woordvoerdster van Bredero's Bouwbedrijf Nederland verzekerde, dat voor zover bekend, nog geen definitieve bestemming voor het pand in Resteren bestond. Wel vertelde zij, dat er enige tijd geleden een bespreking was ge voerd met de Ritmeester. Daarna heeft de firma Bredero niets meer van de Ritmeester vernomen. „Wij zouden bijzonder graag willen weten waar we aan toe zijn. Als men uit Veenendaal geen interesse meer toont zullen wij het pand hoogstwaarschijnlijk verkopen of verhuren", aldus de woordvoerdster. EDE Met ingang van 1 Juni ver trekt de laatste telefoonwacht van het Edese Brandweercorps, de heer E. A. G. van Hoogenhuyze. Burgemeester en wet houders hebben besloten het instituut van de telefoonwacht af te schaffen. De dienst Centrale Meldingspost zal na diensttijd uitsluitend door beroepsperso- neel verricht worden. Mede door het vertrek van de heer Hoogenhuyze zal de beroepskern met een man versterkt wor den. Op 1 juni zal de vrijwillige brand weerman E. Hendriksen Bzn in beroeps- dienst komen. De heer Hendriksen is reeds vijftien jaar vrijwilliger en heeft onder andere het diploma pompbediener en persluchtmaskerdrager. UTRECHT, 29/5 Aangevoerd 389 dieren. Prijzen: luxe paarden 1100-1560, werkpaarden 1000-1500, oude paarden -1525, 3-jarige paarden 800-1150, 2-ja- rige paarden 750-900, veulens 325-650, hitten 675-875, slachtpaarden 2.80-3,70 per kg geslacht gewicht, jonge slacht paarden 3,70-4,10 per kg gesl. gew. Han del willig. Aanvoer 50.000 stuks. Prijzen f 11,50 tot f 12,25 voor grote per honderd stuks, f 9,00 tot f 11,00 voor kleine per hon derd stuks. De handel was traag. RHENEN Al jaar en dag is de dienst van gemeentewerken Rhenen gehuisvest in de zogenaamde „barak ken" aan de Molenstraat. Het betreft hier het vroegere „pesthuis", waarvan een gedeelte in gebruik is bij het Streekmuseum. Voor dit doel is het ge bouwtje uitermate geschikt, maar ze ker niet (meer) voor de huisvesting en onderbrenging van een dienst gemeen tewerken met uitgebreid rollend ma terieel. Op de bovenverdieping van het nu nog in gebruik zijnde gebouw zijn de „kantoren" gehuisvest. Het zijn niet meer dan hokken. Ook het perso neel heeft daar de kantine. Enige tijd geleden werd naast de brandweerka zerne aan de Kerkstraat een garage gebouwd. Daarin werden al verschil lende wagens ondergebracht en men kon er ook al kleine reparaties ver richten. Maar een oplossing was het eigenlijk niet. De gemeentebestuurders wijzigden de plannen en besloten tot de bouw van een nieuw gebouw, inge richt naar de eisen des tijds en op te trekken in het Koningin Elisabeth- plantsoen met de voorzijde grenzend aan de Bantuinweg. Hier kon in ver schillende lagen worden gebouwd. De eerste fase is nu bijna gereed en zal naar alle waarschijnlijkheid in de ko mende maand in gebruik worden ge nomen. Met de bouw en inrichting van deze eerste fase is f 300.000.ge moeid. Dan zal vermoedelijk het nu nog in gebruik zijnde deel van het „pesthuis" bij het Streekmuseum wor den getrokken en de garage aan de Kerkstraat wordt een welkome uit breiding voor de ook al weer te klein geworden brandweerkazerne, die er aan grenst. De eerste fase, die nu bijna klaar is, bestaat op de begane grond uit een rui me werkplaats, een wasgelegenheid en drie garageboxen. Op de verdieping, die gelijkvloers ligt met de Bantuinweg, is een kantoor aanwezig voor twee opzich ters, één voor het gemeentelijk woning bedrijf en één voor de dienst onderhoud wegen. Verder bevindt zich er een ruim magazijn. In de wasgelegenheid bene den bevinden zich douches en kleedge legenheid voor het personeel. Ook de toiletruimte is hier, fris en royaal opge zet. Zolang de tweede en derde fase nog niet zijn verwezenlijkt zal de kleedruim te worden gebruikt als kantine. De twee de fase zal bestaan uit het bijbouwen van vijf boxen met een broeikas voor de plantsoenendienst. De derde fase en dus de voltooiing zal bestaan uit de kantine met kantoren op de thans ge reed gekomen tweede verdieping. In het modern geoutilleerde gebouw bevindt zich in de werkplaats een zwa re hefbrug met een automatisch door- smeerstation. De wasplaats voor de au to's heeft een hoogte van niet minder dan zes en een halve meter. Dit is ge daan om de kiepwagens erin kwijt te kunnen, die bij een open stand ook de vuilniswagen een grote hoogte be reiken. De drie autoboxen zijn lager, maar van een grote oppervlakte. De verschillende magazijnruimten hebben allemaal al een bestemming. In de ruime hal komen de toiletten uit, evenals de was- en kleedruimte, waarin zich kleurige douches bevinden. Daarachter ligt de kelder voor de cen trale verwarming, voorzien van een vol automatische gasinstallatie. Ook de trap naar boven vindt men in die hal. Boven aan die trap ligt het kantoor voor de beide genoemde opzichters. De opzich ter van het gemeentelijk woningbedrijf gaat hier ock spreekuur houden. De in gang naar het kantoor ligt voor het be zoek aan de Bantuinweg. Langs een smal trapje komt men vanaf de Ban tuinweg binnen. Van daaruit gezien loopt men gelijkvloers* Het terrein ligt nogal hellend, zoals overal in Rhenen. De ingang voor het rollend materieel ligt in de Molenstraat. Daar is dwars door het Roningin Elisabethplantsoen heen een verharde toegangsweg aange legd. Daarnaast zijn gazons in wording, zodat het niet storend kan worden ge noemd. Achter de omsluitende muur ligt een groot parkeerplein, met opslag ruimten voor materiaal, die geheel aan het oog worden onttrokken. Het maga zijn op de verdieping grenst aan de Ban tuinweg. Daar is een laadperron ge maakt met een grote kanteldeur, zodat men gemakkelijk kan laden en lossen. Vanuit deze afdeling loopt straks ook een soort kraaninstallatie naar de gro te garage, zodat men zware vrachten op deze wijze gemakkelijk kan verwer ken. Deze eerste fase is al een grote voor uitgang. RHENEN Nu de gemeente Rhenen voor de verkoop van import kersen en ander fruit dat niet door de kwekers in de Nude zelf is ge- teelt een stokje heeft gestoken, zul len de automobilisten die anders ruimschoots gebruik maakten van de fruitverkoop langs de weg, moe ten wachten tot de kersen rijp éljn, alvorens zij weer „volle kramen" in de boomgaarden aan de Nude zul len aantreffen. Zoals wij gisteren al schreven heeft de gemeente de Nu- de-kwekers verboden andere produk- ten den zelfgekweekte kersen in de stalletjes aan de man te brengen. Dat men al met dit verbod rekening heeft gehouden blijkt uit deze foto. Een lege kersenkraam. Als binnen- AMERONGEN Bij het openbaar aanbesteden voor het schoonmaken van 4,8 km schouwsloten werd als volgt in geschreven: A. Hasselaar te Rhenen 2640,—; Ned. Heide Mij te Amers foort 1760,E. van Essen te Vee nendaal 2940,J. Harskamp te Bar neveld 3250,W. Harskamp te Bar neveld 3360,C. Boers te Ede 3990,—. Het werk is gegund aan de laagste in- achrijver. kort het kersenseizoen aanbreekt, zal het in de boomgaarden tussen Wageningen en Rhenen weer een drukte van belang zijn. Tot zo lang dus rust en lege kramen in de groe ne boomgaarden, die straks weer zullen worden „opgetuigd" met vlag gen en spandoeken. RHENEN Het bestuur van de Rhenense Middenstands Centrale wil haast gemaakt zien met de oprichting van de streekschool voor de midden stand aan de Groeneweg. De R.M.C. heeft zich daartoe in een uitvoerig schrijven gericht tot het bestuur van de Kamer van Koophandel, dat bij de stichting van een dergelijke onderwijs inrichting gunstig moet adviseren, wil len de plannen op grond van de Mam moetwet kans van slagen hebben. ,Van de brief, die ondertekend is namens 't bestuur door de heren A. J. Bovenschen, voorzitter, P. van Londen, secretaris en D. A* van Thuyl, penningmeester, werd een afschrift gezonden aan de in specteur van het lager onderwys in de inspectie Amersfoort, aan het college van burgemeester en wethouders en aan de gemeenteraad van Rhenen. „In Rhenen", aldus het schrijven „is een grote behoefte aan geschoold per soneel in de dienstverlenende sector. Wel is er een school die de naam heeft van „Streekschool voor de middenstand en praktische algemene vorming"» Er wordt onderwijs gegeven in vrijwel al le vakken, die worden voorgeschreven voor scholen voor lager middenstands- onderwijs volgens de Mammoetwet. Zowel door het gemeentebestuur, als door 't rijkschooltoezicht, de schoolart- sendienst, de ouders en wat voor de middenstand het belangrijkste is de bedrijven waar leerlingen geplaatst werden, wordt vol lof over het gegeven onderwijs en de daarbij behorende vorming gesproken. Van de leerlingen van het 4e leerjaar slaagde 100 pet. voor het middenstand diploma. Daarenboven ontvangen de leerlingen van het tweede, en vooral van het 3e en 4e leerjaar een brede algemene vorming (onder meer ver- koopkunde, etaleren, omgangsvormen, Engels, machineschrijven). De autoriteiten verlenen in elke vorm alle mogelijke medewerking. Gaarne verzoeken wij u daarom gunstig te wil len adviseren voor het verkrijgen van de status van beroepsschool voor de middenstand. Wilt u tevens het arbeids bureau afdeling schooltesten op de gro te betekenis van deze school voor Rhe nen en omgeving opmerkzaam maken? Het verontrust ons namelijk zover uit onze gegevens blijkt dat sedert het testen door dit bureau, de naam van deze school in de adviesbriefjes nauwelijks meer genoemd wordt, wat het aantal leerlingen niet ten goede VEENENDAAL Woendag a.s. om zeven uur zal het eerste elftal van: voet balvereniging Veenendaal op het Sala mander-terrein een wedstrijd spelen te gen een militiare selectie uit Ermelo. De opstelling van het bezoekende team is als volgt: doel: De Vries (Kim- bria) achter: Dingemans (Vlugh. en Kracht, Christiaanse (FC VW), Hop (DOH), Blatmer (PSV) midden: v. d. Haar (GVVV) Van Voorn (Elinkwijk) voor: Kuipers (Tiglieja), Van Eerde (VHK), Jansen (NEC) en Sukkel (FC Gooiland). Het belooft gezien deze gerenom meerde formatie van de militairen een aantrekkelijk duel te worden woens dagavond. Opgave na klasse mm maat. Appelen 75/opw 70/75 65/70 55/60 111—115 x Golden Delicious k.l 117—125 120—124 116—120 102—104 x Golden Delicious k.2 110—124 99—123 98—118 92—101 Goudreinet k.2 118120 x Jonathan k.l 106109 105108 x Jonathan k.2 9496 Fabrieksfruit: per 100 kg f 10, Glasaardbeien per doosje van 200 gram 5786, 3967. Groenten: bloemkool per stuk 15— 21; kroten per bosje 1826; savooiekool 31 33; spitskool 2428; spinazie 1123; sla per 100 krop f 11,0018,00; peulen 4,905,60; aardappelen middel 1921. Bloemen: afrikanen per stuk 2426; ageratum 713; begonia's 3641; lobelia's 1420; petunia's 715; salvia's 1633; violen 36. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. komt. Door het arbeidsbureau is met de middenstand nimmer enig contact gezocht". Tot zover de brief van de R.M.C. RHENEN Gisteravond werd de eerste voetbalwedstrijd gespeeld in het kader van de avondcompetitie voor de Autobustocht Rhenense bejaarden. De „Drumband Rhenen" zorgde voor een vrolijke muzikale mars naar het ge meentelijk sportpark „Candia", waar bijzonder veel belangstelling was, het geen een behoorlijk bedrag betekende in de pot voor de autobustocht. Er werden twee wedstrijden gespeeld, namelijk Opperboys-firma Siefkes, uit slag 20 en Rhenense Handbal Club Arena, uitslag 62. De tweede competitieavond is vastge steld voor woensdag 31 mei, opnieuw met twee Wedstrijden. Voor de organi satoren is het te hopen, dat de publie ke belangstelling werderom groot is. Daarvan kunnen straks de bejaarden weer profiteren. VEENENDAAL Het visseizoen is geopend en de Veenendaalse jeugd heeft daar direct op inge haakt. In de onlangs gegraven kana len die tussen de groenstroken van het „stadspark" aan de oostkant van de Engelenburg lopen, werd gisteren druk gevist. Tientallen ad- spirant-hengelaars deden er hun uiterste best om de kleine voorntjes die vanuit de Grift met grote scholen de zijkanalen inzwemmen aan de haak te slaan. Een wat al te enthousiaste jeugdige tnsser kwam daarbij zelfs in het water terecht, Gelukkig liep het goed af en hield hij er niet meer dan een nat pak van over. Vandaar dat het geen kwaad kan als er nogmaals op ge wezen wordt dat enig toezicht van volwassenen bij dit visfestijn be paald niet overbodig is.... VEENENDAAL De EVPV „de Luchtreiziger" nam deel aan de wed vlucht vanaf Corbeil. Afstand 437 km. De duiven werden om 6 uur in vrijheid gesteld. De eerste duif meldde zich bij B. H. C. Schuurman om 12.13 uur. De verdere uitslag is B. H. C. Schuur man 1-7-8-11-13-24-26; R. J. Kooten 2- 21-22; O. Nekeman 3; W. J. v. Dam 4-18- 23-25; A. v.d. Bovenkamp 5-6-10-14-16; G. Fasse 7-15-18; H. v. Barneveld 17; A. v. Barneveld 19-28; C. Spies 20; W. Wolfsen 27. Zondagmorgen a.s. inkorven voor Noyon van 8 tot 9 uur. Mevr. Van S.-de B. te Veenendaal wil graag iets naders weten over de „Hoya" (wasbloem). De Hoya heeft voor twee jaar terug schitterend ge bloeid, doch heeft 't nadien laten afwe ten. „Hoe te handelen", wordt gevraagd. Ik wil deze vraag met genoegen beant woorden en zal er nu een artikeltje aan wijden. Na lezing kan de geachte vragenstelster zelf nagaan hoe of de behandeling van de plant is geweest, doch ik houd het voorlopig op „foutief". Laten andere lezers en lezeressen er hun voordeel mee doen Daar gaan we dan: De wasbloem (Hoya) is een sier lijke en rijkbloeiende klim- of hang- plant die nog te weinig in onze moder ne interieurs wordt aangetroffen. Alge meen wordt zij „wasbloem" genoemd, waaraan haar wasachtige bloemen (prachtig) zeker schuldig zijn. Men mag rustig aannemen dat de Hoya een oude, klassieke plant is voor de kamer en zeker behoort tot de dankbare altijd groene rankende planten en zeer fraai bloeit. De bloemen geven een heerlijk geurtje af, de geurende bloemsterren staan gegroepeerd tot een rond scherm en geven honingdruppeltjes af. Echt iets bijzonders, iets moois De kleur van de bloem is roomwit, tot zachtrose, met een rood hartje. De plant moet een lichte plaats voor het raam, verlangt veel warmte, doch let op dat de felle zon haar niet bestraalt. Hiertegen op het zonnigst van de dag beschermen. Zo min mogelijk de Hoya verplaatsen, bij het verplaatsen vallen de knoppen af. Laat haar dus steeds op dezelfde plaats staan. Bij andere soorten planten moeten de uitgebloeide bloemscherrnen steeds wor den verwijderd, doch dat mag men bij de Hoya niet doen. Dat mag onder geen beding gebeuren en wel om de volgen de reden: op het oude bloembeginsel ontwikkelen zich steeds weer nieuwe bloemen. Wil de Hoya (Wasbloem is mij ook best af) niet meer bloeien dan ligt dat dus aan de verkeerde behande ling. Ga bij deze plant als volgt te werk: in de wintermaanden moet de plant de rusttijd doormaken. Er mag zoveel water gegeven worden dat de potaarde niet geheel droog wordt. Dus zeer, zeer spaarzaam met het water toedienen. Is de rusttijd voorbij (in maart) dan tijdig water geven, doch let wel op dat er geen water op het schoteltje blijft staan, daarbij moet men de plant geregeld met lauw water be sproeien. Dit nu is het hele geheim van de smid. Wilt u zelf een Hoya opkweken uit 'n stek, neem dan een stek van een bloei ende plant. Misschien dat een kennis er u aan kan helpen. Koopt men een jonge plant zonder knoppen (ze worden meestal verkocht met bloemknoppen) dan bestaat er grote kans dat deze van een slecht bloeiende moederplant af komstig is. Dan heeft u wel een klas sieke plant, doch het is dan niet uitge sloten dat u vergeefs op bloemen zult wachten. Koop dus steeds een Hoya- plant waarbij de knoppen te zien zijn. Een kamerplant, die ettelijke jaren terug onder de populaire behoorde, vroeger op alle buitenplaatsen sterk vertegenwoordigd, doch thans steeds minder wordt aangetroffen, een hang- plant bij uitnemendheid ,is de Moeder plant. Haar wetenschappelijke naam is „Saxifraga Sarmentosa". Deze plant zal bij velen nog wel bekend zijn. De bedoelde Moederplant bestaat uit een rozet van bladeren, die aan een kort in eengedrongen stengel bevestigd zijn. Zij vormt jonge takken, die in plaats van omhoog, zijwaarts uitgroeien en over de potrand gaan hangen. Wan neer de stengel nu ver genoeg van de „Moederplant", in dubbele betekenis van het woord, verwijderd is, dan wordt er aan die stengel een heel klein fijn moederplantje geboren, dat spoedig een rozetje van bladeren vormt en in alle opzichten het evenbeeld van de moeder is. Nauwelijks is dat kindje enige weken oud of zij maakt nieuwe takken, waar aan weer kinderen geboren worden en zo gaat het steeds door. Houdt hierbij nu in het oog, dat de eerste stengel ongeveer 25 tot 30 cm lang zijnde weer hetzelfde doet en zich steeds naar alle zijden stengels ontwik kelen en vertakken, dan kar men na gaan hoeveel kinderen er in één zomer geboren kunnen worden en welk aller aardigst gezicht het geheel oplevert. Al die jonge plantjes kunnen voor de vermenigvuldiging dienen. Probeer het eens, zet zo'n klein moederplantje in een potje met poreuze grond en in kor te tijd geeft het de bewijzen, dat het haar eigen huishouden voert. Niet minder fraai is de Moederplant in bloei. Aan de vertakte rechtopstaan de stengel bloeien dan een massa klei ne bloempjes, waarvan drie bovenste blaadjes rose zijn, terwijl de twee on derste, wit gekleurd, op dominee-befjes gelijken. Dat een moeder met zoveel kinderen (ik telde aan één „Moeder plant" eens honderd en negentien kin deren), flink bemest moet worden, dat zal wel duidelijk z(jn. Denk er om dat uw Amaryllis nu goed in de groeitijd is. Zij moet krach ten verzamelen, om 't volgend jaar weer te kunnen bloeien. Geef haar dus nu volop water en eens per week be mesting. De Gloxinia houdt men liefst zo lang mogelijk in bloei, dus zorg voor een gunstige standplaats, vooral niet in de zon. Zij verlangt echter wel een licht plaatsje. Denk er wel om dat de pot grond niet droog wordt en houd de plant krachtig door eens in de week be mesting te geven. Houd deze behande ling vol tot de bladeren beginnen te verwelken. In het najaar als de rust periode daar is, dan het watergeven steeds verminderen totdat het blad is afgestorven .Laat haar in de pot volko men droog overwinteren. Ik kom op de verdere behandeling te zijner tijd wel terug. Verzorg de Gloxinia zoals ik hierboven vertelde. E. J. GRIJSEN - RHENEN. EDERVEEN Voor de leden van verschillende hervormde jeugdverenigin gen in Ederveen en de schooljeugd van 10 tot 16 jaar, zullen op 5 juli en 19 augustus fietstochten worden georga niseerd. Als plaatsen waarheen de va kantiefietstochten zullen leiden worden Apeldoorn en Arnhem genoemd. Jonge lui die voor deze fietstochten belangstel ling hebben kunnen zich wenden tot de onderwijzers de heren Blaauwendraad en Van Beek.

De Vallei | 1967 | | pagina 5