E9I MUSICALPLANNEN „LURELEI" DEFINITIEF GEDRUKT 1 ~*wm W* ftolrn 1 JgpffiBae- jj ml f. I Brits protest tegen behandeling van „Ulysses" Henk van ülsen on toernee UIT DE KERKEN Billy Strayhorn overleden N.R.T. krijgt toneelprijs Den Haag verrijkt met beeld van Arp I ni-RM VANAVOND MORGEN Winst A. Heijn steeg 45% WISSELMARKT RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'! DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Johnny Hart y. Ommeren praat met K.L.M. Pd^ind 2 DONDERDAG I JUNI 1967 JANET 79 „Toch zal ik een poging wagen. Je kunt nooit weten. Bevalt het me niet, dan kan ik altijd wat anders zoeken. Misschien doe ik het beste eerst eens met de eerste bediende te gaan pra ten. Dan kom ik met de ouwe baas niet eens in aanraking. Later mis schien pas. Reusachtig interessant. Waar is 't precies?" „Hogg Williams, op de kade. Maar ik zou het niet doen Jennie." De volgende ochtend ging Jennie er niettemin op af. Boven de deur van het vierkante huis aan de met hobbe lige keien bestrate kade, stond in ver schoten letters: Hogg Williams. Zij ging er naar binnen. Een jongste be diende vroeg wat ze wenste. „Ik wilde de eerste beidende spreken?" „Meneer Thornton? Voor welke zaak?" „Ik kom eens horen of hij nog een typiste nodig heeft - in de plaats van juffrouw Bates." „O, ja, wacht maar even." De jon gen kwam terug met mijnheer Thorn ton. „Ik hoor, dat u naar de vacature solliciteert," begon deze. „Wij hebben inderdaad een typiste nodig. Ik hoop, dat u mij niet kwalijk neemt, maar u lijkt me nog wat jong. Wij zoeken iemand met ervaring." „O, maar die heb ik," antwoordde Jennie. „Typen, steno en de rest. Ik zou graag een kans krijgen." „Op proef zal wel gaan," antwoord de hij met een lachje. „Hoe is uw naam?" „Coombe - Jennie Coombe." „Och," zei hij onaangenaam verrast. „Is u misschien familie van meneer Coom be?" „Heel in de verte misschien," ant woordde zij onverschillig. „De naam is vrij algemeen in Cornwall, niet waar?" „Zeker, dat is zo. De oude heer heeft natuurlijk veel familie, maar hij gaat met niemand om. Hij leeft terugge trokken, moet u weten." Twee dagen later kwam Jennie wer kelijk van aangezicht tot aangezicht tegenover Oom Philip te staan. Toe vallig was ze wat later op kantoor ge bleven om de post af te maken. De anderen waren om vijf uur al naar huis gegaan en Jennie dacht, dat zij, met de concierge, alleen in het ge bouw was. Om kwart voor zes stond zij op het punt weg te gaan, toen ze merkte dat de deur van het privé-kan- toor nog open stond. Nieuwsgierigheid werd de achter kleindochter van Janet te machtig. Zij liep de gang door en duwde de deur open. Toen bleef ze verbaasd naar een gestalte kijken, die aan het bu reau zat. Het was een gebogen, ineen geschrompeld oud mannetje, met een bleek, rimpelig gezicht, zo mager als een geraamte. Zijn over elkaar ge klemde handen leken de klauwen van een vogel. Zijn akelig bleek gezicht en enkele witte haren staken sterk af tégen zijn vaal-zwarte kleding. Was dat nu Oom Philip? Was die dood-vermoeide, verschrompelde fi guur de vijand van haar vader? „Phi lip Coombe", klink het zacht uit haar mond. Hij schrok op en zag in de deur van zijn kantoor een meisje staan, de handen op de borst gevouwen, de kin fier omhoog geheven, haar zwarte ha ren weggeborsteld van haar voorhoofd, haar bruine ogen onbeweeglijk op hem gevestigd. Hij was niet in staat een woord te zeggen. Hij greep zich met beide han den vast aan de leuningen van zijn stoel en staarde naar deze droomver schijning uit een lang begraven verle den. Er bestonden geen jaren meer, geen tijd, geen dood. Het was Janet zelf, die daar voor hem stond, Janet die schitterde aan de boeg van haar schip, Janet, zoals hij haar in zijn jongensdromen voor ogen had gezien, Janet, die Joseph had voorgetrokken boven hèm. Philip staarde onafgebroken naar de in schaduwen gehulde verschijning in de deuropening. „Waarom ben je hier?" vroeg hij. „Is dat om, na al die jaren, wraak te nemen voor Jo seph?" „Waarom voor Joseph?" vroeg Jen nie. „Ben je dan zijn zoon Christoffel vergeten?" „Met hem heb ik nooit ruzie gehad" riep Philip uit. „Die kreeg eenvoudig zijn verdiende loon. Ben ik soms aan sprakelijk voor de mislukkingen in mijn familie?" Jennie merkte een spotlach op het gezicht van haar oom en nu werd zij kwaad. „Zo, noem je Christoffel dus een midlukkeling", zei ze op felle toon. „Een mislukkeling, alleen omdat hij een eenvoudig man was en volkomen te goeder trouw. Een mislukkeling, omdat iedereen van hem hield, hem respecteerde en betreurde bij zijn dood. En jij zelf dan - noem jij je zelf soms geslaagd? Wat heb jij ooit van je leven voor je medemensen over gehad? Je wordt door iedereen in Plyn gehaat. Ze laten je alleen maar met rust, omdat je nu een oude, afgeleef de man bent, tot niets nut of in staat...." f- f ipf 1 -J f W A npr - |r 1 Philip leunde voorover, hoorbaar 5 ademhalende, de ogen samengetrok- 3 ken. „Wie ben jij in Gods naam?" 3 vroeg hij. Jennie lachte. Wat bespottelijk, dat s de mensen voor dit bevende oude s mannetje bang waren geweest. „Wie jj denk je wel dat ik ben?" klonk het verachtelijk uit haar mond. „Een geestverschijning Iemand uit een 3 ver verleden Kijk je eens beven, uit 3 angst, dat ik je eens aan mocht ra- z ken!" 3 Nu kwam hij onvast overeind, steu- 5 nende op zijn stok. Langzaam liep hij op haar toe en tuurde naar haar ge- 5 zicht. „Wie ben je?" vroeg hij zacht. 3 „Wie ben je?" Ze gooide het hoofd achterover en 3 lachte zoals Janet het vroeger had 3 gedaan, zoals voor haar Joseph en 3 Christoffel gelachen hadden. „Ik ben jj Jennie Coombe", zei ze. „Ik ben de 3 dochter van Christoffel, de mislukke- 3 ling." Hij stond haar verbijsterd aan te 3 kijken, nog altijd aarzelend, nog al- 5 tijd ietwat afwezig. „Jennie... ik ken 5 geen Jennie.Had Christoffel dan 'n 3 dochter?" Ze knikte, niet wetende hoe zij het 3 had, getroffen door zijn rare manier 3 van doen. „Ja", ging zij voort. „Ik 3 ben Jennie. Ik werk al een paar da- jj gen op uw kantoor. Ik was namelijk benieuwd de man eens te ontmoeten, 3 die mijn vader en mijn grootvader ge- 5 ruïneerd heeft." Nu was Philip zichzelf weer mees- 3 ter. „Ik maak je m'n compliment over 3 je schitterende spel. Je had actrice 3 moeten worden. Wie had je overigens 3 permissie gegeven hier in mijn ka- 3 mer te komen?" „Als u dacht mij daarmee te inti- 3 mideren, dan hebt u het lelijk mis", 3 gaf ze ten antwoord. „Het komt er 3 ook niet op aan of u hier de baas E bent. AMSTERDAM Het Lurelei- cabaret, dat zoveel nieuwe zaken in onze nationale kleinkunst heeft geïntroduceerd, is zover dat de plannen van het gezelschap nu definitief zyn geworden. De mu sical „De Stunt", waarvoor Guus Vleugel tekst en liedjes en Ruud Bos muziek schreef, zal 2 oktober in Enschede in voorpremière gaan. „De Stunt" zal eerst drie maan den lang in de provincie worden ingespeeld, waarna de officiële première op 5 januari in het Am sterdamse Nieuwe De La Mar- theater wordt gegeven. „We hebben drie jaar lang aan deze musical gewerkt", lichtte Lureleileider Eric Herfst gisteren toe.. „We zijn blij dat Annie Schmidt met „Heerlijk duurt het langst" voor ons het spits heeft afgebeten. Het is een waagstuk, maar we hebben zo'n intermezzo na al die jaren cabaret hard nodig". De jonge regisseur John van de Rest zal de spelleiding verzorgen. Van de Rest, die met zulke opmer kelijke toneel- en televisiestukken als „Hoe groen is Julia", „Als er geen zwarten bestonden" en „De meiden" al succes heeft geboekt, is van mening dat voor een echte Nederlandse musical, voor en door jonge mensen gemaakt, ook een jonge Nederlandse regisseur en geen buitenlander nodig is. „De Stunt" speelt zich af in het hedendaagse hippe Amsterdam. Het is de bedoeling dat er veel actuele toespelingen in zullen voorkomen. Choreograaf is Johan Verdoner, hoofd rollen zullen Jasperina de Jong en Wil lem Nijholt vervullen. Andere belang rijke rollen worden gespeeld door Jack Dixon (VPRO-regisseur), Mary van den Berg (van de vroegere Bouwmeester revue), Aart Staartjes (van „Studio", waar hij in „De Kneep" schitterde), Marian Berk (medewerkster van Lure- lei), Ger Smit, Trudy Labij en Ad Hoey- man. De decors zijn van Jan Beutener. Het Lureleicabaret blijft daarnaast be staan met Sylvia de Leur, Anne-Marie Oster, Eric Herfst en Gerard Cox. LONDEN De Britse filmproducen ten zullen bij de internationale federa tie van filmproducenten protesteren te gen de manier waarop de film „Ulys- 3 ses" van Joseph Strick op het filmfes- Wordt vervolgd) E tival van Cannes van dit jaar is behan- 3 deld. minim ii iiiiiiiiiiiiii IIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllll iiiiinMiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiinni iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimmiiiim 3518. Het gezelschap ging nu helemaal op in voorbe schouwingen van de komende grote reis, die hen ver der zou voeren dan zij ooit geweest waren, met hogere snelheden dan zij ooit bereikt hadden! Over de tafel lagen allerlei paperassen verspreid, die het antwoord gaven op al hun vragen. De gehele constructie van de „Naald", de talloze nieuwe snufjes die er bij de bouw in verwerkt werden, het principe van een nog meer opgevoerde hyperdrive, de sobere en toch uiterst comfortabele verblijven, kortom over de hele linie had den de experts verbeteringen aangebracht. Zeer grote aandacht was besteed aan de temperatuurregeling, zo wel binnen in de Naald als in de speciaal voor Pluto ontworpen ruimtepakken. „Wil je geloven, dat die enorme looplatten mij het meest fascineren?" zei Arend. „Het lijken warempel wel waterski's zo breed zijn ze. De deskundigen heb ben zeker de overtuiging dat er ontzaglijk veel sneeuw op Pluto ligt. Ik meende dat die pulversneeuw bijna gasvormig moest zijn. Enfin, we zullen 't wel merken, als we er in stappen!" 77. Rechter Tie neemt een slokje van de thee die Tsjiao Tai voor hem heeft ingeschonken en mompelt: „Waar kan het ontbrekende stukje zijn dat deze legkaart sluitend maakt?". Hij loopt in de kamer heen en weer met zijn handen op de rug. Tsjiao Tai denkt na met een diepe rimpel op zijn voorhoofd maar hij komt er niet uit. Na een poosje vraagt hij: „Welke legkaart be doelt u, edelachtbare?". ,Er zijn niet één, maar twee legkaarten, Tsjiao Tai. Elk is op zichzelf nu wel com pleet. Maar hoe pas ik die twee legkaarten aan elkaar? Daar zit em de kneep, zie Je!". Rechter Tie loopt gerui me tijd rusteloos heen en weer, als een beer in zijn kooi. Plotseling blijft hij voor Tsjiao Tai stil staan. „Her inner je wel, Tsjiao Tai, dat we in het dossier Vermiste Personen zagen dat een metaalbewerker, Tau geheten, verleden jaar als vermist is opgegeven? Wat zei de Ko ning der Bedelaars ook weer over die vent, Tsjiao Tai?". „Nou, hij beweerde dat Tau een meester was in het openen van sloten en dat hij ze ook weer netjes dicht kon maken. Verder dat...". „Precies!", onderbreekt de rechter. „Laat me de plattegrond van de tempel nog eens zien! Dat plan dat die Lentebloesem of hoe die dienstbode heet jou gegeven heeft!" Rechter Tie grist het vel papier uit Tsjiao Tai's handen en bestudeert het aandachtig. De organisatoren krasten vlak voor de vertoning van deze film een aantal Franse ondertitels door, uit vrees het publiek (grotendeels genodigden en filmcritici) te schokken. Daarop trok Strick de film uit de competitie terug. AMSTERB^Mk bekende acteur Henk ^ran Ulsen gaat morgen naar Su riname en de Nederlandse Antillen. Uitgestuurd door de Sticusa, die de culturele contacten met de West ver zorgt, zal hij voorstellingen geven van „Het dagboek van een gek" (in het Nederlands en het Engels) en een pro gramma van liedjes brengen. Een groot deel van zijn taak zal ver der bestaan uit het regisseren van Sha kespeare's „Midzomernachtsdroom". De première zal op 2 november zijn, ter gelegenheid van de opening van de nieuwe schouwburg in het Curagaose Willemstad. De vertaling in het Papia mento is van de in ons land wonende dr. Jules de Palm. Maar behalve deze verstrekkende ac tiviteiten heeft Van Ulsen nog grotere plannen. Hij bereidt een wereldtournee voor (met hulp van het Internationaal Theater Instituut) naar Midden- en Zuid-Amerika en als de omstandighe den meezitten zelfs naar Australië, Hongkong en India. Zijn liedjesprogramma getiteld „Im pulsen" zal in het najaar op een lang speelplaat worden uitgebracht. Annie Schmidt, Alexander Pola en Ernst van Altena hebben hiervoor de teksten ge leverd. Muziek en arrangementen zijn van Ruud Bos en Joop Stokkermans. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Nieuwerhoorn (toez): J. W. Th. Cohen Stuart, kand. te Utrecht; te Poortvliet: J. Hovius te Dordrecht; te Giessen-Oudekerk: P. Datema te Sua- woude (Fr.). Geref. Kerken: Beroepen: te Een (Dr.) en te Schoon- rewoerd: A. A. Zwaai, kand. te Winters wijk; te Nieuwkoop-Woerdense Verlaat: R. J. A. Hanenburg te Geesteren-Gelse- laar, die dit beroep ook aannam. Aangenomen: naar Doorn (vac. J. Kuiper): A. Griffioen te Rhoon. Chr. Geref. Kerken: Beroepen: te Maassluis: M. C. Tanis te Barendrecht; te Kampen: H. Biesma te Stadskanaal, die bedankte voor 's Gravenhage-West. Geref. Kerken (Vrijgemaakt): Beroepen: te Enschede-Noord (als missionair predikant op Westelijk Nieuw-Guinea)H. J. Begemann, kand. te Gouda. Aangenomen: naar Edmonton (Cana da): D. de Jong te Brampton (Ontario), v/h te Middelstum. Vrjje Evang. Gem: Beroepen: te Enschede: H. F. Huson te Velp. Geref. Gemeenten: Aangenomen: naar Moerkapelle: A. F. Honkoop te Goes. Het „Stunt-team" van Lurelei. V.l.n.r. staand Hans Tobi, Eric Herfst, Johan Verdoner, Ad Hoeymans, Trudy Labij, John van de Rest, Willem Nijholt, Guus Vleugel en Jan Beutener. Zit tend v.l.n.r.: Jack Dixon, Jasperina de Jong en Mary van den Berg. NEW YORK De bekende Ameri kaanse jazzcomponist en -arrangeur William Strayhorn, beter bekend als Billy Strayhorn, is woensdag op 51- jarige leeftijd ten gevolge van een ern stige ziekte overleden. Samen met Duke Ellington .schreef hij onder meer successen als „Take the A-train" en „Lush Life". Voorts droeg hij als arrangeur belangrijk bij tot de roem van jazz-zangeres Lena Horne. EINDHOVEN. De tweejaarlijkse toneelprijs van de Philips' vereniging te Eindhoven is voor dit jaar toege kend aan Nieuw Rotterdams Toneel voor de door Richard Flink geregis seerde voorstelling van „Hamlet" met Eric Schneider in de titelrol. DEN HAAG. De gemeente Den Haag heeft het bronzen beeld „Torso" dat Jean Arp in 1957 maakte ten ge schenke gekregen. De schenkster is mevrouw A. Arp-Hagenbach te Locar no in Zwitserland. HILVERSUM I 18.10 Sportrubr. 18.30 Halte: progr. voor twintigers. 19.00 Nws en weer- praatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Gewij de müiz.: verzoekprogr. 20.00 Stereo: Lichte v>prk.muz. 20-10 De wilde vaart, detective-«Koorspel. (dl. 4.). 20.35 Avond permissie, 'prograrnriia in en rondom de Protestants Militaire club te Maarn. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Boekbespr. 22.45 Kerkorgelcon cert: mod- muz 23.15 Wonen zonder midden: uitzending over wonen en sa menleven in een stadsgebied. 23.45 Stereo: Licht instrumentaal sex tet. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitzen ding van de KVP. Kaarten op tafel, een uitzending over politieke zaken, die de aandacht verdienen- 18.30 Tout a toi: licht progr. uit Parijs. 18.55 De ge sproken brief. 19.00 Stereo: Cello en piano: mod. muz. IKOR: 19.30 Mens en Bijbel: bijbelgespr. 19.55 Kerk ver af en dichtbij. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Kunstkroniek. 20-30 Stereo: Radiophil- harm. ork. met solist: klass en mod. muz. 21.10 Veel liefs van Karen, hoor spel. 22.30 Nws. 22.40 Act 22.55 Lichte gr.muz. 23.55-24-00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.45 Pipo de Clown. 18.50 Jour naal. STER: 18.55 Reel. 19.00 Nts: De Verrekijker, internat, jeugdjourn. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.28 Openbaar Kunstbezit. 19.43 Toeristische tips- 19.46 Uitz. van de ARP. Ster: 19.56 Re el. NTS 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reel. AVRO 20.20 Avro's Televizier- 20.45 De dood van een handelsreiziger, toneelspel. STER: Reel. NTS: 23.10 Journ. 23.15-23.45 Teleac: Automatise ring (13 - herh. van maandag *jl.). NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reel. KRO: Bill Dana Show. 20.30 Gamma: vorderingen in de we tenschappen. 20.45 De Wally Show. 21.25 Muz- progr. rond Claudio Monte verdi. STER: 22.10 Reel. NTS: 22.15- 22.30 Journ. CVK/IKOR: 22.15-22.30 Dichterbij: Progr. over de bijbel. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende wrd. praatje. 7.15 Li. gr.muz. (7.30-7.32 Nws.) 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Li. gr. muz 8.30 Nws. 8.32 Ber voor vakantie gangers 8.45 Hoogmis. 9.45 Waterstan den. 9.50 SchoMrad. 10.10 Stereo: Auba de: klass. gr.mqz. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Stereo: Metropole-ork. en zangsol. li. muz. 12.27 Med. v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Platennws. 13.30 Muz. uit vankantielanden: Spanje, Finland, Duitsland en Sicilië (gr.). 14.00 Promenade-ork.: am.muz. 14.30 School rad. 15.00 Pizzicato: muz. middagmaga zine met ber. en boekbespr. 17.00 Coda: muz.pr. voor jonge mensen. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Li. gr.muz. VPRO: 7.55 Deze week. VARA: 8.00 NWS. 8.10 Li. gr.muz. 9.00 Stereo: KI. Italiaanse kamermuz. (gr.). 9.35 Stereo: Pianorecital: mod. muz. 10.00 School rad. 10.20 Li. gr.muz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. AVRO: 11.30 Lez. over de volksmuz. Uit Spanje en Portugal. 11.55 Beursber.%2.nr) JLf. irigtr. ehsemble en zangsol. 12.27 Möd. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorl.: Uitz. voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Venster op de hedendaagse muz.: muz. lez. 14.10 Poëziekroniek. 14.20 Showavond, gev. pr. VPRO: 15.30 Thuis, praatje. 16.00 Nws. 16.10 Namiddagconcert: A. Rad.- kamerork. en sol.: klass. muz. B. Om roep dubbelkwartet: mod. muz. 17.00 Voor de kinderen. 17.10 Stereo: Muz. aanwinsten. 17-45 Act. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Li. gr.muz. 10.00 Nws. 10.02 Verzoekplaten- pr. Arbeidsvit. (11.00 Nws.). VPRO: 12.00 Nws. 12.02 Uit de buitenl. pers. 12.05 Een uurtje Frans. 13.00 Nws. 13.02 Uit de buitenlandse pers. 13.05 El pée: gev. platenpr. 14.00 Nws. 14.02 Uit de buitenlandse pers. 14.05 2 x Top 10. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Muziekkantjes: li. muz.pr. 16.00 Nws. 16.02 Showtime: populaire Amerikaanse muz. 16.30 Sor bet: li. platenpr. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Pop-Party. DONDERDAG 1 JUNI 1967 DUITSLAND I. 10.00 Nieuws. 10.05 Journ. (van gis teren) 10-20 Sportspiegel 10.50 film- portage. 11.20 Gevarieerd program ma. 11.45 Kleiner Amor - grosse Wir- kung. 12.00-13.30 Actualiteitenkroniek. 14.55 Nieuws. 15.00 Staatsiebezoek van de Sjah van Perzië. 16.45 Voor de kin deren. 18.00-18.05 Nieuws (regionaal programma N.D.R. 18.05 Actualiteiten. 18.16 Es geht ums Geldt 18.50 Zand mannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.21 Die seltsamen Methoden des Franz Josef Wanninger, filmserie. 19.59 Program ma overzicht WDR. 18.05 Nieuws. 18.10 Overzicht voor de komende week- 18.12 Kookpraatje. 18.25 Jour naal. 18.50 Voor de kinderen. 19.00 Journaal. 19.10 Das Geheimnis der weissen Masken. 19.40 Sendung und Echo: Intermezzo-brievenbus). 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Die spani- sche Puppe, TV-spel. 21.35 Neue Ord- nung fur die Orden, filmreportage- 22.20 Argentijnse volksmuziek. 23.05 Journ., weeroverz. en commentaar. DUITSLAND II. 18.10 Nieuws en weerbericht. 18.20 Actualiteiten en muz. 18.55 Pferdchen, Pferdchen, kort TV-spel (herhaling). 19.27 Weerbericht. 19-30 Nieuws en thema van de dag. 20.00 Vergissmein- nicht. grote TV-quiz. 21.30 Aktion Sor- genkind, liefdadigheidsuitzending, aan sluitend: nieuws. 21.45 Journalisten- vragen - politici antwoorden. 22.45 Nieuws, weerbericht en thema van de dag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiimiimii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 76.De weg naar de uitgang wist Tekko zich nog goed te herinneren en even later stond hij, knipperend met de ogen tegen het felle licht, op 't bordes. „Zo, nu moet ik niet sluw en slinks naar beneden sluipen als een vreemde spion anders hebben zij mij zo door!" mompelde Tekko, terwijl hij naar twee fors gebouwde krijgslieden keek die onder aan de trap op wacht ston den. „Ik ben nu Prins Chop-Choy en moet iedereen res pect afdwingen! Vooruit, de weg naar de vrijheid ligt voor mij open. Ik heb de parel en daarmee de macht!" Met opgeheven hoofd schreed Tekko kalm en waardig naar beneden en de soldaten lieten hem ongemoeid pas seren. „Zo gaat-ie goed!" mompelde onze vriend, „nu nog mijn draagstoel en dan maar laten lopen!" Hij klapte een paar keer zachtjes in de handen en onmid dellijk verschenen de dragers met het primitieve ver voermiddel. Onze held nam plaats, maakte zonder een woord te zeggen een ongeduldig gebaar met de hand en daar ging hij. „Al met al is mij dit avontuur toch nog meegevallen!" grinnikte Tekko. „Het enige wat ik nog te doen heb is die twee dragers straks ongemerkt kwijt te raken er dan is 't beurd!" Maar daarin ver giste hij zich dan toch want Prins Chop-Choy de echte kwam eerder bij dan Tekko gedacht had. En toen 't eenmaal goed tot de Prins doorgedrongen was wat er met hem gebeurd was waren de poppen aan 't dansen. Ziedend van woede rende hij naar de touwladder en roepend en tierend verscheen hij in de grote zaal die Tekko even te voren zo zelfverzekerd verlaten had. NIEMAND DOET WAT EN NIETS GEBEURT ER. WAT ZOU ER HIER OOK KUNNEN GEBEUREN. INDITZ00T3E. VAL ME NIET LASTIG, IK BEN BEZI6- IIIIIIHIIIIUUIIIII iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiirii uiiinui UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIO AMSTERDAM. De Russische vlootbeweging heeft op de Amsterdam se beurs een drukkende invloed gehad. Er was vooral voor rekening van het publiek wat „schrikaanbod" waarte genover zich maar schoorvoetend ko pers plaatsten. Zodoende zakten de hoofdfondsen na een flauwe opening tijdens beurs nog verder in. Koninklij ke Olie maakte daarbij, als regel de laatste tijd, de grootste buiteling. De notering zakte zelfs even beneden de 127. Per saldo ging er rond 2 verloren. Philips daalde ca. 1.50 en Unilever ruim 1. A.K.U. verloor 1. Hoog ovens liet het verlies bij enkele pun ten. De lokale markt was al evenzeer van streek. Ook hier overwoog het aanbod zij het dat de handel zeer stil was en de dalingen toch in hoofdzaak werden veroorzaakt door een soort koperssta king. Van de hoofdfondsen waren Bührmann, Kon. Zout, Brocades, Norit, Blauwhoed, Heineken, Bijenkorf, Na- tionale-Nederlanden, Key Kramer weer lager. Gelderland-Tielens, Leeu warder Papier, Ned. Dagbladunie en Vlismar verlaagden hun vorige laat- prijzen zonder dat het ook nu weer tot notering kon komen. In reactie waren voorts: Fokker, Lijempf, Ver. Glas en Wilton terwijl Meteoor opnieuw lager kwam. Van de slechts weinige gestegen fondsen vielen op Kemo, Amev, R.V.S., Elsevier en Scholten-Honig terwijl Albert Heijn gunstig op het verslag reageerde. Aan delen Bensdorp, die de vorige dag zo willig waren geweest, waren nu 10 punten lager niet te plaatsen. De scheepsvaartsector was eveneens flauw met verliezen tot 3 punten. Ook de cultures moesten terug. De obligatiemarkt was nauwelijks prijshoudend tot lager. Ook de lenin gen van de Gemeentenbank gingen omlaag. NABEURSKOERSEN Kon. Olie I 126.80—127.40; II 125.90- 126.80; Unilever II 88.70—89 g.l.; Phi lips II 86.50—86.70. ZAANDAM Albert Heijn heeft in 1966 een winst geboekt van 10,4 mil joen. Dat is 45 pet. meer dan de f 7,2 miljoen, die het jaar daarvoor werd verdiend. De verkopen namen toe met 8 pet. tot f 610 miljoen. Van de omzet werd 1,71 pet. winst. In 1965 was dat percentage 1,51. INVESTERINGEN DIT JAAR VER DUBBELD TOT 50 MILJOEN Eind december had het concern 410 winkels in bedrijf, drie meer dan een jaar eerder. Dit jaar verwacht Albert Ileijn tenminste vijftien supermarkten en vijf zelfbedieningszaken te kunnen openen. Hierdoor en door meer verko pen in de bestaande filialen wordt voor 1967 weer een aanzienlijke stijging van de omzet in het detailbedrijf verwacht en een nettowinst, die zeker niet lager zal zijn dan die van vorig jaar. MEER AVONDVERKOOP De omzet van de filialen steeg in het afgelopen boekjaar eveneens met 28 pet., van ƒ418,5 tot 535,5 miljoen, zoals wij in februari meldden. De netto resultaten voor rente en belasting wa ren ca. 50 pet. hoger. In het jaarver slag pleit de raad van bestuur nog eens voor avondverkoop in meer gemeenten, vooral op vrijdagavond. In de aankoop van terreinen voor nieuwe vestigingen werden in 1966 aanzienlijke bedragen gestoken. In de produktiebedrijven werd voortgegaan met vernieuwing en uitbreiding van de capaciteit. De uitbreiding van de broodfabriek in Zwanenburg komt in 1967 gereed. Ook is dit jaar een begin gemaakt met de uitbreiding van de chocoladefabriek in Zaandam. Hier zijn trouwens plannen ontwikkeld om het hele gebouwencomplex van het produktiebedrijf uit te breiden. Alles bijeen stegen de investeringen in 1966 van ƒ16,16 miljoen tot 26,07 miljoen. Dit jaar komen zij op 50 miljoen. De liquide middelen stonden eind december op f 43,2 miljoen tegen 40 miljoen een jaar eerder. Samen met de vrijkomende afschrijvingen zullen zij dit jaar nog toereikend zijn. Te zijner tijd zal echter uitbreiding van het eigen of vreemde vermogen op lange termijn noodzakelijk zijn. ROTTERDAM (ANP) Phs. van Ommeren heeft op het ogenblik geen concrete plannen voor nieuwbouw van zeeschepen. Dit deelde het bestuur mee in de jaarvergadering. Schreiner Aerocontractors, die eind 1966 een volledige dochter is geworden (in plaats van een deelneming van 50 pet.), is meer dan voldoende van werk voorzien. Met onder andere de K.L.M. zijn besprekingen gaande over samen werking bij de exploitatie. De Noord- zeeveerdiensten, waarin Van Ommeren met vijf andere rederijen deelneemt, ontwikkelen zich zeer bevredigend. De roll on roll off schepen zijn druk bezet. De vrachtenmarkt voor tankers en droge lading bewoog zich in de eerste maanden van dit jaar nog op een laag peil. In de andere sectoren van het concern heeft zich de gunstige tendens van 1966 voortgezet. Voor het wegval len van inkomsten in de binnentank- vaart door pijpleidingen heeft Van Ommeren onder meer compensatie in het vervoer van gas, dat met de Handelmaatschappij Vulcaan wordt aangepakt. De investeringen zullen dit jaar wellicht iets onder de afschrijvingen blijven. AMSTERDAM, 31 mei Con ante prijzen: Londen 10.06110.07; New York 3.60JV—3.60A; Montreal 3.32|— 3.331; Parijs 73.281—73.331; Brussel 7.251—7.261; Frankfurt 90.481—90.531; Stockholm 69.91169.961; Zürich 83.461—83.511; Milaan .r7.62i—57.67y2 Kopenhagen 51.97152.021; Oslo 50.381 50.4314; Wenen 13.9513.96; Lissabon 12.553—12.57i.

De Vallei | 1967 | | pagina 2