Veenendaals v dagblad Eerste doden in het huidige conflict Israel tekent de eis tot vrije doorvaart WIJ Buiten „Tekort ziekenfondsen is groter dan geraamd" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Genezen naar Vietnam inde Kijkgeld gaat 1 januari omhoog Met negens en tienen i§ Wilson overlegt in Washington buitenlands geld reisverzekering mm Houtenfabriek zal 325 man ontslaan De Gaulle laat Israël in de steek Nauwer samengaan bepleit „Ze weten niet waar Israël ligt Monique even in „sprookjesland" 5 G- o^<3 OOÖ-VOUO ORGA.RIPEL Fraai zomer weekeinde Vroege trekkers Korter werken NEUTRAAL BOTSING Toeristen uit Cairo terug Ernstig bezinnen Beneden de maat NUTSSPAARBANK 3 a >my3>wv>i n3 ioin 'onw '03HA ïaooa weert stekende en bloedzuigende insekten 3 Tomaten goedkoper Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 06385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en RecL- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden '1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 3 JUNI I967 4le JAARGANG A Drie Viëtnamese kinderen, twee 5-jarige meisjes en een 9-jarige jongen, die in Nederland een medische behandeling hadden ondergaan, keerden gisteren genezen naar hun land terug. De medische behandelingen werden bekostigd door het Nederlandse publiek terwijl Nederlandse specialisten hun medewer king belangeloos gaven. ft##: té* De mensen die beweren dat het intel ligentiepeil van de Betuwse kinderen beneden het gemiddelde ligt kunnen dat in geen enkel opzicht waarmaken. Dit is de conclusie die een commissie trekt na een onderzoek te hebben ingesteld naar de onderwijstoestanden binnen het Gelders Rivierengebied. 9 De firma Van Eist, die de laatste jaren in Veenendaal het bewijs heeft geleverd tot heel wat in staat te zijn, gaat op 13 juni aanstaande het duizend ste huis opleveren. 0 Ongeveer drie-kwart van de bevol king in De Klomp en Ederveen is Ned. Hervormd. Dit is een van de uit komsten van een onderzoek naar de be volkingsopbouw, dat aan het einde van het vorig jaar in Ede werd gehouden. In beide dorpen zijn verder de mannen de vrouwen de baas. In aantal weltever staan. Voor de Wageningse kantonrechter verscheen vrijdag een kwekeling die moeilijkheden had met de Franse taal. De kantonrechter was duidelijk in zijn vonnis. Daar was geen woord Frans bij. IVu de jonge spreeuwen zijn uitge- vlogen, horen we hen de hele och tend tetteren en snateren in de eike bomen achter het huis, waar ze door vader en moeder gevoerd worden. Het zijn drukke lawaaiige huishoudens, maar weldra zullen we er niet veel meer van bemerken. De ouden blijven nog wel op het gazon foerageren vooral wanneer mijn vrouw pas ge maaid heeft doch de nazaten trek ken met vele soort- en leeftijdgeno ten naar de veeweiden (en later het hooiland) waar ze door de vale kin derkleren heel wat minder aantrek kelijk zijn dan hun ouders in 't voor jaarskleed. Ook uit N.-Duitsland ver schijnen van die vroege reizigers en door uitgebreide onderzoekingen werd bevonden, dat een belangrijk gedeelte van deze buitenlanders het op de Ne derlandse kersenbongerden voorzien heeft.' Onze laatste zomervogels arriveren in hun vaderland gedurende de gehele meimaand, maar tegen het einde en vooral begin juni valt er toch al enige herfsttrek op te merken, ai kunnen we dan moeilijk reeds van het najaar spreken. Kieviten maken troepsgewijs een ruipauze door in juli en augustus op lage graslanden en moerasgebie den. Over de Gelderse Vallei beginnen ze al rond te zwerven. Met wat geluk tippen we voorts begin juni in ons Veluwse naaldhout de eerste kruis bekken, azend op het zaad. Ze heb ben dan al gereisd van hoog-noorde- lijke toendra's naar het verre Europa. Dè maand voor deze gasten is echter juli. 3-6-'67 A. B. WIGMAN DEN HAAG Het kijkgeld wordt met ingang van 1 januari verhoogd van 36 tot 40 gulden, het wettelijk toegestane maximum. Het verhoogde kijkgeld zal pas ver schuldigd zijn bij betaling van de eerst volgende termijn. Over de daarvoor lig gende maanden hoeft het hogere tarief niet te worden betaald. In voorbereiding is een wetsontwerp tot verhoging van het luistergeld. Verhoging wordt nodig geacht wegens de financieel moeilijke situatie bij de omroep. De zendtijd op het tweede televisie net wordt per 1 oktober uitgebreid met zes uur per week, vier uur minder dan de NTS had gevraagd. De uitzen dingen kunnen dan op werkdagen een uur vroeger beginnen. De regering heeft er rekening mee gehouden dat de NTS ook op Nederland II 'n volledig nieuws- journaal wil brengen. 0 Aan de reclamezendtijd, nu 95 minu ten per week, wordt met ingang van 1 januari tien minuten toegevoegd. In de avonduitzendingen op het eerste net wordt een nieuw blok ingevoegd, de re clametijd op zaterdag komt te verval len. Verdere verruiming van de reclame zendtijd heeft de regering uitgesteld om dat de advertentie-omzetten bij de dag bladen de laatste maanden sterk terug lopen. HELMOND/WINTERSWIJK On geveer 325 man personeel van de schroefboutenfabriek Everts en Van der Weyden in Helmond zullen worden ontslagen. De directie heeft namelyk besloten het bedrijf volgend jaar over te brengen naar Heerlen. De directie van de Oranje Nassaumjjnen verleent daarbij haar medewerking. Het bedrijf dat sinds een eeuw in Helmond is gevestigd, kan niet meer uitbreiden of vernieuwen. In Heerlen zullen die mogelijkheden wel bestaan. Door de nieuwe vestiging kan het bedrijf in aanmerking komen voor de speciale faciliteiten die gelden voor niéuwe bedrijven in Limburg. Twee honderd Limburgers zullen nieuw werk kunnen vinden. De koninklijke tricotfabriek G. J. Willink te Winterswijk wil voor ruim honderd van het 600 man tellende per soneel de werktijd tot vijftig procent terugbrengen in de komende zes weken Door de zachte winter is de voorraad winterondergoed flink opgelopen. We gens de voorraden bij de handel, vreest men dat ook de orders niet al te royaal zullen binnenkomen. Brj de afdelingen modieus ondergoed en merklingerie heeft de directie overi gens geen klagen. De directie wil de uitkeringen voor gehuwde mannen en kostwinners tot honderd procent van het laatste loon verhogen. DEN HAAG Israël is bereid een verklaring te tekenen, waarin 't recht op vrije doorvaart voor sche pen van alle landen door de Golf van Akaba wordt bevestigd. Het was hiertoe uitgenodigd door de Verenigde Staten, die met Engeland en een tiental andere zeevarende landen, de tekst bestuderen. Het is zeer waarschijnlijk, dat premier Wil son, die op het ogenblik in Washing ton is, hierover met president John son van gedachten wisselt. Publikatie van de verklaring wordt zeer spoedig verwacht. Een van de punten zou zijn dat van de ondertekenaars wordt verwacht, dat zij hun rechten op doorvaart door de Golf zullen uitoefenen. Tot dus ver bestond in Washington onzeker heid of Israël hieraan zou willen meewerken. Premier Wilson zei vrij dag in Ottawa, vanwaar hij naar Washington vertrok, dat voor het be zweren van de crisis spoed geboden is. Egypte waarschuwde vrijdag dat het geen schending van zijn „territo riale wateren" zal dulden. De belan gen van de zeevarende mogendheden zullen groot gevaar lopen wanneer zij aan een daad van agressie tegen ons hun medewerking verlenen, zo ver klaarde de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken in een communi qué. Elke collectieve maatregel van deze landen zal Ègypte als een „in breuk op zijn soevereiniteit" beschou wen. Op een kabinetsvergadering heeft president De Gaulle vrijdag beklem toond dat Frankrijk ten aanzien van de crisis strikt neutraal blijft. Het uit breken van vijandelijkheden zou het ergste zijn wat gebeuren kan en daar om zal het land dat als eerste, waar dan ook, wapengeweld gebruikt, niet op steun van Frankrijk behoeven te rekenen, aldus de president. Waarne mers zien hierin een duidelijke waar schuwing aan Israël, dat Frankrijk dan de levering van wapenen en an der strategisch materieel zal stopzet ten. De luchtmacht van Israël steunt voornamelijk op Franse toestellen. Ten aanzien van de door Amerika en Engeland voorbereide gemeen schappelijke verklaring van maritie me mogendheden over het recht van vrije doorvaart in de Golf van Akaba zei de Franse minister van Voorlich ting, dat dit niet past in het raam van het door Frankrijk gewenste en op de kabinetsvergadering van vrijdag nog eens door De Gaulle bepleite viermo- gendhedenoverleg. Op het ogenblik wordt de verklaring door de Franse regering bestudeerd. De contacten met de Sowjet-Unie over het Franse plan voor viermogendhedenoverleg zijn, na de aanvankelijk afwijzende Russische houding, inmiddels hervat. De neutraliteitsverklaring van De Gaulle heeft in Israël wrevel gewekt. Regeringsfunctionarissen onthielden zich van commentaar, maar in goed- ingelichte Israëlische kringen noem de men het een bittere pil dat het land, dat tot dusver als een van de trouwste bondgenoten van Israël be schouwd werd, zich nu terugtrekt. Tijdens een eerste botsing aan de Syrisch-Israëlische grens sinds het be gin van de crisis, zijn vrijdag in Gali- lea twee Israëlische militairen en een Syriër om het leven gekomen. Vol gens een bericht uit Tel Aviv onder schepte een Isralische patrouille een groep Syriërs, die sabotage wilde ple gen. Radio-Cairo maakte bekend dat pre sident Nasser vrijdag heeft geant woord op 'n boodschap, die president Johnson hem op 23 mei had gezonden. De inhoud is niet bekendgemaakt. De Jordaanse regering riep vrijdag haar ambassadeur in Bonn terug. De ze stap stond in verband met de leve ring van gasmaskers door de Bonds republiek aan Israël. Men houdt er rekening mee dat Jordanië, het enige Arabische land dat zijn betrekkingen met Bonn onlangs herstelde, het di plomatiek contact voorlopig in de ijs kast zal zetten. De Arabische weield verbrak twee jaar geleden de betrek kingen met West-Duitsland, nadat dit ambassadeurs met Israël uitwisselde. De eerste van de 20.000 gasmaskers zullen heden naar Israël worden ge transporteerd. UTRECHT De arts H. A. J. J. M. Speleers, voorzitter van de Federatie van door verzekerden en medewerkers beheerde ziekenfondsen (V.M.Z.), ge looft dat het tekort van de ziekenfondsen over 1966 en zeker over dit jaar gro ter zal worden dan aanvankelijk werd geraamd. Een raming kan hij niet ma ken, maar een aanzienlijk tekort lijkt hem waarschijnlijk. SCHIPHOL Vermoeid, maar opge lucht, is gisteravond laat met 4 uur vertraging een groep van 89 Neder landse vakantiegangers, die twee we ken geleden niets vermoedend naar Egypte vertrokken, uit Cairo in een vliegtuig van Misrair (United Arab Airlines) op Schiphol aangekomen. Volgens de 23-jarige Paulien Goedege- beuren uit Den Helder, die na een verblijf van een jaar in Cairo als hostess in verband met het stopzetten van alle vakantiereizen naar Egypte door het Eindhovense reisbureau FIT, uit Cairo is teruggeroepen, heeft de spanning in het Midden-Oosten het vakantiegenot van de groep danig on dermijnd. „Verscheidene malen hebben we de he le avond en nacht in het pikdonker gezeten, want dan werd de hele stad verduisterd en er waren zelfs geen kaarsen. De mobilisatie in Cairo wis tenminste als twee weken voor men er hier over hoorde, begonnen", zo meende zij. Volgens haar ligt ook het werk aan de Assoeandam in rie Nijl stil en zijn vrijwel alle daar werkzame Russische technici en ar beiders naar Beiroet geëvacueerd. Evenals in Israël, is het toerisme in Egypte geheel tot stilstand gekomen. Vele hotels zijn gesloten. Ook vele fa brieken zijn dicht, omdat de mannen onder de wapenen zijn geroepen. „De mensen worden enorm opgezweept door radio, televisie en kranten tegen Israël", zo vertelde zij. „Buiten Ca iro, in kleinere plaatsen, waar we nog wel enkele excursies per bus naar toe hebben gemaakt, weet het ongeletter de deel van de bevolking, niet of nau welijks waar Israël ligt, maar het loopt mee in de talloze demons ti'aties met spandoeken en spreekkoren en i het wil bloed zien." Gekapseisd Doordat een kleine vrachtboot, de Catarina, bij Lourengo Marques (Mozambique) kapseisde, zijn vrijdag elf Afrikanen verdronken, zo hebben de havenautoriteiten van Loren- go Marques, de hoofdstad van Portu gees Oost-Afrika vandaag bekendge maakt. De in Amsterdam geboren Australi sche Monique Mulder uit het ten noorden van Sydney gelegen plaatsje Umina kwam gisteren per Qantas Boeing 707 in Nederland aan. Zij was de winnares van een retourvlucht, in een wedstrijd door het zondagsblad „Sun Herald" uitgeschreven in samen werking met de Australische lucht vaartmaatschappij. DEN HAAG De zeventienjarige Anette van Herkhuizen heeft gisteren ge schiedenis gemaakt op haar school. Zij slaagde voor het H.B.S.-diploma A met een lijst waarop vier tienen en zeven negens prijkten. De tienen waren voor Frans, boekhouden, handelsrekenen en economie. Zoiets is in de geschiedenis van de school, het christelijk lyceum Overvoorde, nog nooit voorgekomen. Anette blijft er zelf nogal nuchter onder: „Ik heb er hard voor moeten werken". Plannen voor verdere studie houdt ze voorlopig voor zich. By de opening van de algemene ver gadering van de federatie V.M.Z. in Utrecht sprak de heer Speleers van „een Impasse in het ziekenfondswezen". Commissies onderzoeken thans of een verantwoord eigen risico mogelyk is om een verdere styging van uitgaven uit de algemene kas en dus van de premie af te remmen. Men schynt, aldus dokter Speleers, echter een heilige angst te hebben voor het vestigen van de aan dacht op het feit, dat ook de inkomsten zouden kunnen verminderen door de ver anderde conjuncturele ontwikkeling. Bij het opstellen van de begroting is men uitgegaan van een gunstige ont wikkeling van het totaal der premie loonsom. Het wegvallen van overwerk uren en toeslagen en de toegenomen werkloosheid moeten echter leiden tot een geringere toeneming dan men aan vankelijk heeft gedacht. Dokter Speleers vreest dat in de ko mende jaren niet alleen de expansie moet worden gefinancierd, maar ook het oude en nieuw ontstane tekort, ter wijl de zwakkere conjunctuur de nood zakelijke forse premieverhoging niet of moeilik zal kunnen verwerken. Het vin den van oplossingen zal niet gemakke lijk zijn. De te nemen maatregelen zul len de populariteit van het ziekenfonds wezen niet bevorderen. De heer J. G. Leibbrandt, gedelegeer de van de V.M.Z., deed de volgende sug gestie: „Mede in verband met de vraag stukken, waarmee de ziekenfondsen en hun organisaties, zowel intern als daar buiten en in de komende jaren worden geconfronteerd, ljjkt het alleszins de moeite waard, dat de ziekenfondsorga nisaties zich nog eens ernstig bezinnen op de vraag of een nauwer samengaan is te realiseren". Wat de interne vraagstukken betreft dacht de heer Leibbrandt aan fusies tussen plaatselijke ziekenfondsen, die daartoe eigenere beweging wel wil len overgaan, doch de keuze van lande lijke organisatie als rem ervaren, ver dergaande mechanisatie van de zieken fondsadministraties, die alleen bij sa menwerking tussen meer ziekenfonds organisaties effect kan sorteren, werk gebiedindeling in het kader van de ruim telijke ordening en het ontstaan van zgn. satellietsteden, omvang en wijze van uit voering van de controle op de verstrek kingen en het verzamelen en bewerken van statistische gegevens. Het wetsontwerp zlekenhuisbouw houdt geen helangryke verbetering in omdat het legaliseert wat tot nu toe via het beschikbaar stellen van bouwvolume geschiedt. Hoewel het onder controle houden van het aantal ziekenhuisbed den als een belangrijke aangelegenheid moet worden beschouwd, is het voor ons een wettelijke regeling van het zieken huiswezen ver beneden de maat. Dit zei dr. H. Festen, arts-gedelegeer de van de V.M.Z. Naar zijn mening is het wetsontwerp zelfs niet wat in de considerans en in de memorie van toe lichting wordt beloofd, namelijk „een doelmatige voorziening in de behoefte aan ziekenhuizen". ADVERTENTIE voor en BONDSPAARBANK KERKEWIJK 6 - VEENENDAAL. Papandreoe Edmund G. Brown, de vroegere democratische gouverneur van Californië, zal Andreas Papandreoe verdedigen in het procese waain hem een poging tot hoogverraad wordt ten laste gelegd. Prins Claus zag bos hout en mens Na een brede oriëntatie te hebben gekregen van de ac tiviteiten van de Recreatiege meenschap Veluwe, heeft prins Claus gisteren ook een bezoek gebracht aan de Bos- en Hout tentoonstelling in het Apeldoorn- se Berg en Bos, waar hij een forum bijwoonde dat discus sieerde over onderwerpen met betrekking tot bos, gemeente en recreatie, waarover 's morgens ir. C. Staf, president-directeur van de Kon. Ned. Heide Mij en D. Bouman, directeur Landelijke Eigendommen Apeldoorn had den gesproken. Toen er ook maar even tijd voor was, bezocht prins Claus het expositieterrein, waar hij zeer veel belangstelling toonde voor de verschillende facetten van de Nederlatidse bosbouw. Tot spijt van de duizenden be zoekers op de bosweide moest de Prins terug naar het bos-congres kort voordat de Olympiade der boswerkers het hoogtepunt be reikte, namelijk de finale der al lersterkst en. Kampioen met vlag en wimpel werd de Loenense boswerker Modderkolk, die on middellijk na de laatste bijlslag op de schouders van zijn colle ga's ging. SAO MIGUEL (Azoren) De West- d uit se tanker Essberger Chemist 12.883 ton, is gisteren ten zuiden van de Azoren ontploft en gezonken. ADVERTENTIE 3D O O =>*c3 0) O m Ï(D n 0)3 3J (D O O X-Q) 03 H 2 O "O o a> <D 3 O) <D <D 1 DJ J3 N O CD O) CD CQ CD O CD CQ CD Q O) DEN HAAG De tomaten zullen binnenkort in grotere hoeveelheden en tegen een prettiger prijs in de winkel komen. Dat mag worden verwacht nu het Centraal bureau van de tuinbouw veilingen de minimumprijs voor dit pro- dukt drastisch heeft verlaagd. Het gevolg: Gisteren zijn voor het eerst weer alle aangevoerde tomaten verkocht, (Van onze weerkundige medewerk&r) De vooruitzichten voor het week einde zijn uitstekend. Een vlak gebied van hogeluchtdruk trekt langzaam van de Britse eilanden naar onze omge ving, waardoor de depressies de eerste dagen buiten spel blijven en de wind van weinig betekenis is. Vandaag gn morgen zal het in Gelderland vrijwel overal droog blijven, met opnieuw flinke zonnige perioden en geleidelijk een verdere stijging van tempertuur tot boven de 20 graden. Donderdag en vrijdagmiddag kwam het zeer lo kaal in Oost-Nederland nog tot een plensbui met onweer. Er blijft in de namiddag een klein kansje op een dergelijke warmtebui bestaan.

De Vallei | 1967 | | pagina 1