Brabantse onderwijzer zijn sprinttalent ontdekt Okker in Parijs van de baan Brit Graham Hill ver beneden baanrecord van Zandvoort Als Haenen „nao veure" ging kreeg tegenstander de stuipen FIFA buigt zich over rondom W K voetbal problemen Belg Eddy Merckx bracht opnieuw etappe op zijn naam Vier grootmeesters aan de leiding Spanning in tweede divisie tot laatste moment behouden Nederlandse ploeg voor Tour compleet Strenge controle op gebruik van doping Zes maal 13 goed in sporttofo „Olympisch dubbeltje in Duitsland Ter Mors naar Rot Weiss Essen Ad de Jong wil het nu waarmaken Vanaf 1962 Tijdens de training „De lange" zet er een punt achter Schuchter Weemoed In Ronde van Oostenrijk SPORT ||gp4 van hier en daar Favorieten ZATERDAG 3 JUNI 1967 „Ik had alle omstandigheden mee. Het was heerlijk warm weer, de zwakke wind had ik in de rug en de baan was in uitstekende staat. Juist omdat ik wist geen tegen stand van betekenis te hebben, liep ik zeer ontspannen. Onmiddellijk nadat ik de finish was gepasseerd, had ik dan ook het gevoel een goede tijd te hebben gemaakt, 10,6 of wellicht zelfs 10,5 sec. Maar toen ik hoorde, dat liefst drie juryleden voor mij 103 sec hadden afgedrukt, was ik toch wel even beduusd. Deze tijd betekende im mers, dat ik „even" het Nederlands record van wijlen Chris Berger en Rob Heemskerk had geëvenaard". Aldus Ad de Jong, die man, die zondag j.l. de vader landse atletiekwereld in beroering bracht. Voor velen na genoeg onbekend had hij bij wedstrijden in Hulst deze (zelfs voor internationale begrippen uitstekende tijd) op de chronometers gebracht. Of er inderdaad sprake zal zijn van een officiële erkening als Nederlands record, is wel licht twijfelachtig, omdat de formeel voorgeschreven windmeter ontbrak, maar dit doet niets af aan het feit, dat de Nederlandse atletiek dit seizoen een top-sprinter in de gelederen heeft, die zeker nog voor enige opmerke lijke verrassingen kan zorgen. Zelf is de 20-jarige Steenbergenaar onder alle ophef, welke hij met zijn toptijd heeft veroorzaakt, zeer rustig. „Ómdat ik in de wintermaanden flink had getraind, wist ik dat ik aanmer kelijk snellere tijden in de benen had dan de 10,7 sec., die ik vorig jaar juli in Wenen liet noteren. De minder goede weersomstandigheden hadden mij tot nu toe belet dit metterdaad te tonen." Wordt de student aan de Ho gere Pedagogische School ,,De Vos- senberg" te Oudenbosch alom een „grote onbekende" genoemd, toch is het ook weer niet zo, dat hij eerst kort geleden de atletiekwereld is bin nengestapt. Zijn onderwijzersstudie („ik heb mijn hospitant-tijd achter de rug; in september a.s. hoop ik mijn hoofdakte te behalen") belette hem tot voor kort voldoende tijd aan zijn training te besteden. Door een enthousiaste vriend van de ULO in zijn woonplaats daartoe aangezet, kwam De Jong in de zomer van 1962 voor het eerst aan de start, en wel bij school-atletiekwedstrijden. Daarbij toonde hij zich zozeer supe rieur aan zijn medeleerlingen, dat enige bestuursleden van de plaatse lijke atletiekvereniging „Diomedon" op deze jongeman opmerkzaam wer den gemaakt. In september 1962 daarvan lid geworden, liep hij nog in dat zelfde jaar (als eerstejaars B- junior) de 100 meter in 12,2 sec. Uit het met foto's verluchte knipselboek van de jonge atleet blijkt, dat hij het seizoen-'63 kon afsluiten met een tijd van 11,7 sec., terwijl hij in het daar opvolgend jaar méér dan regionale bekendheid verwierf door 11,1 sec. voor de 100 meter te doen afdrukken. De 6,65 meter-sprong bij het vérsprin- gen toonde aan, dat hij ook voor dit nummer méér dan normale aanleg had. De grote sprong naar de top in de vaderlandse atletiek althans bij de junioren kwam echter in 1965. Hoewel hij zelf zijn trainingsprogram ma's moest opstellen en voorts geen sintelbaan in de buurt had om zich voor te bereiden, slaagde hij erin zo wel bij de 100 meter (in 10,8 sec.) als bij het vérspringen (7,42 meter) het zuidelijk juniorenrecord scherper te stelen. Door deze prestaties kreeg ook de KNAU méér belangstelling voor de 1,85 meter lange blonde atleet. Voorzover zijn studie hem dit toestond kreeg hij in de winter '65-'66 in Breda van de Rotterdamse coach Eijkeboom de nodige technische aan wijzingen om zijn start-, loop- en springtechniek te verbeteren. Óf het nu door de studie kwam, dan wel door andere oorzaken, een feit was dat het „rendement" niet meteen zichtbaar werd. Tót hij bij internatio nale wedstrijden te Wenen in het ka der van NKS-ontmoetingen plots de gewenste vorm had en een tijd van 10,7 sec. op de „klokken" bracht. Hoewel hij voorts de 200 meter in 22,6 sec. liep en kort daarop bij het vér- springen 7.22 meter liet opmeten, ver liep het seizoen-'66 toch ook weer niet geheel7 overeenkomstig de verwach tingen. Zoals gezegd, heeft Ad de Jong in de wintermaanden keihard getraind om zijn conditie op te voeren. Hoewel hij vol lof is over de aanpak van trai ner Eijkeboom, is de Steenbergenaar van mening, dat ook zijn deelnemen aan volley- en basketbal in schoolver band zijn conditie ten goede is geko men. Hoe het zij, vanaf de eerste wedstrijd van dit seizoen ging het prima. „Vooral toen ik in Zierikzee onder niet-gunstige omstandigheden 10,7 en 22,2 sec. liep, wist ik, dat ik nog aanmerkelijk sneller kon," Voor de KNAU was dit alles aanleiding De MOSKOU Na acht ronden van het internationale schaaktoernooi in Mos kou hebben vier grootmeesters geza menlijk de leiding. Gipslis (Rusland), Spassky (Rusland), Bobotsov (Bulga rije) en Gligoric verzamelden allen vijf punten. Wereldkampioen Tigran Petros jan heeft vier punten. Jong uit te nodigen voor de training voor het 4 x 100 meter-team onder leiding van de heer Westphal dat door het vertrek van Leo de Winter naar de Verenigde Staten best wat verster king kan gebruiken. Omdat hij als hospitant al voldoen de lessen heeft gegeven, heeft de Steenbergse atleet thans voldoende tijd eens extra te trainen. Normaal traint hij driemaal per week, veelal op het in slechte staat verkerende clubterrein. „In augustus a.s. krijgt onze vereniging een echte vrien denkring een beter terrein. Had ik niet veel ambitie gehad, dan zou ik al lang zijn gestopt. In de toekomst hoop ik ook eens voor de 200 meter te kun nen trainen. Daarvoor heb ik tot nu toe in feite geen gelegenheid gehad, omdat ons terrein daartoe de ruimte mist." Behalve de 100 meter is het juist laatstgenoemd nummer, waarop de West-Brabander grote mogelijkhe den heeft, te meer daar hij eerst na 70 meter op volle snelheid ligt. Ons inziens zijn zijn mogelijkheden hier bij ook groter dan bij het vérsprin gen, waarbij zijn prestatie-curve zeer wisselvallig is. Vóór hij in het najaar in militaire dienst moet, wil hij bewijzen wat hij metterdaad waard is. Als zijn grootste rivalen beschouwt hij de PSV-er Wim Blom en de Siomo- atleet Piet Tamminga, van welke laatste hij (door zwakke starts) dit seizoen al tweemaal heeft verloren. Beiden ontmoet hij zondag a.s. bij de Driedistrictenwedstrijd in Bever wijk en één week later bjj de wed strijden om de „Gouden Spike" in Leiden. Aan zijn „stand" is de Steenbergenaar nu wel verplicht bij beide gelegenheden een goede pres tatie te leveren en daarmede zijn entree in het nationale team wel haast te verzekeren. Of de 10,3 sec.-tijd van Hulst een grote „uitschieter" is geweest, zullen wij spoedig weten. Maar ook indien hij deze tijd niet meteen herhaalt, durven wij stellen, dat in De Jong een groot sprint-talent schuilt, dat zijn idool Bob Hayes wel niet in de schaduw zal stellen, maar mogelijk heden in zich heeft om de klassieke sprintnummers in ons land wat méér reliëf te geven. De ploegen ln de tweede divisie van het betaald voetbal hebben er tot aan de laatste competitiedag de spanning volop ingehouden. Het is zelfs nog niet zeker, dat morgen de beslissing om trent de ploegen, die naast Haarlem naar de eerste divisie promoveren, al valt. De beste kansen om te promove ren heeft ongetwijfeld HVC, dat bij 'n overwinning zeker is het volgend sei zoen in een hogere afdeling uit te ko men. FC VW en Veendam hebben een zelfde puntentotaal en zullen, wanneer zij winnen van resp- Hilversum en Wil- helmina een beslissingswedstrijd moe ten spelen. Er is evenwel ook nog kans op meer beslissingswedstrijden, want wanneer T'VC zou verliezen van Excel sior en die kans is zeker niet denk beeldig kan zelfs Roda JC ook nog naast de Amersfoorters komen, terwijl er theoretisch voor Fortuna VI. nog een kans is op een beslissingswedstrijd. Een blik op de ranglijst leert, hoe veel mogelijkheden er nu nog zijn en hoe de beslissing nog kan worden uit gesteld. Voor het overige is het programma nog slechts een formaliteit en kost het spelen van de resterende wedstrijden de betrokken verenigingen vermoede lijk alleen nog maar geld. Het program ma luidt verder: Hermes DVS - EDO, Zwolse Boys - Heeremveen, Wagenin- gen - SC Gooiland, NOAD - Helmon- dia '55, AGOW - PEC. AMSTERDAM De Nederlandse ploeg, die op 30 juni in Angers in de Ronde van Frankrijk zal starten, is compleet. Na overleg met de eerder ge selecteerde zeven renners, met ploeglei der Wout Wagtmans en wegcoach Mid dellink, zijn door de sportcommissie alsnog de Brabander Huub Zilverberg en Bas Maliepaard en de Limburger Huub Harings gekozen. Van de zeven leden van de „kern ploeg", was alleen Jo de Roo vrijdag middag niet aanwezig bij een bespre king op het bureau van de KNWU. De Zeeuw is nog ziek thuis na een val in de Ronde van Italië. Wel in Den Haag waren Jan Janssen, Gerben Karstens, Wim Schepers, Henk Nijdam, Cees Haast en Jos van der Vleuten. De sport commissie heeft ook twee reserves aan gewezen: als eerste Harm Ottenbros en als tweede Cees Lute. Bi de uiteindelijke ploeg ontbreekt Arie den Hartog, die, zo geeft de sport commissie toe, tot onze sterkere ren ners behoort. Hij is echter gepasseerd omdat alle betrokkenen bij de selectie van mening zijn, dat Den Hartog te veel werk heeft moeten verrichten in de Ronde van Spanje en nu nog in de Ita liaanse Giro PARIJS De Nederlandse kampioen Tom Okker is samen met zijn Australi sche partner Ray Ruffels uitgeschakeld in de halve finale van het herendubbel spel in het toernooi om de internationa le kampioenschappen van Frankrijk. Okker en Ruffels verloren in vier sets (2-6, 3-6, 6-3, 6-8) van het Australische kampioenspaar John Newcombe en To ny Roche. De Nieuw zeelander Denis Hulme ves tigde vrijdag tijdens de training op het circuit van Zandvoort een nieuw baan record met 1.26.8 (174 km/u). Het was echter van korte duur, want de Brit Graham Hill deed het even later nog sneller, n.l. in 1.25.6 (176.2 km/u). Op de foto Hulme in actie. MAASTRICHT Eén van de mar- kantse voetballers in Zuid-Limburg, Giel Haenen (32) van Fortuna '54, heeft besloten het komende seizoen niet meer in het betaalde voetbal terug te keren. Enigszins gedwongen door de nieuwe constellatie het opheffen van de 2e elftallen en daarmee gepaard gaande Mt)NCHEN De Internationale Voetbalfederatie (FJ.F.A.) vergadert in MUnchen om o.a. veranderingen aan te brengen in de regeling van de wereld kampioenschappen. Voetbaileiders uit 25 landen zjjn vertegenwoordigd. Verwacht wordt, dat vooral van de zjjde van Afrikaanse en Aziatische lan den een poging zal worden gedaan om de vier Britse vertegenwoordigingen Engeland, Schotland, Noord-Ierland en Wales te beperken tot een enkele. De Afrikaanse landen kunnen tezamen maar een elftal afvaardigen. Om die reden had Afrika zich voor de kampioen schappen van 1966 uit de voorronde te ruggetrokken. Van Britse zijde kan heftig verzet tegen een wijziging worden verwacht. Komt er een verandering, dan is het on waarschijnlijk dat dit al bij de kam pioenschappen van 1970 in Mexico zal worden toegepast. Op zijn vroegst zou dit in 1974 gebeuren, wanneer de we reldtitel in Duitsland zal worden be twist. Wel is het vrijwel zeker, dat in de wereldkampioenschappen het systeem van kwart- en halve finales zal verdwij nen. Daarvoor in de plaats komen twee groepen voor de laatste acht. De twee eersten in elke groep spelen in de finale en de nummers twee van elke groep om de derde en vierde plaats. Na 1970 zou de wereldkampioen ook aan de voorronde moeten deelnemen in plaats van, zoals nu, dadelijk in de eindronde te worden geplaatst. Dat zou betekenen, dat er in de voorronde om 15 plaatsen wordt gestreden in plaats van 14. Het organiserende land plaatst zich, zoals steeds is gebeurd, dadelijk in de eindronde. Wat de voetbalsituatie in de Ver. Staten betreft, heeft F.I.F.A.-president Sir Stanley Rous verklaard: „Als de thans niet-erkende bond erkend gaat worden door de Amerikaanse Voetbal bond, worden de zaken anders. Dit is geen FJ.F.A.-probleem. De niet-erkende National Professional Soccer League (N.P.S.L.) is vrij in het kiezen van haar methoden en reglementen, maar zolang zij niet voldoen aan de bepalingen van de Amerikaanse Voetbalbond United States Soccer Football Association WENEN De organisatoren van de Ronde van Oostenrijk voor amateurs hebben bekend gemaakt dat voor deze achtdaagse etappewedstrijd een strenge controle op het gebruik van stimuleren de middelen zal worden gehouden. De Ronde van Oostenrijk kwam, ge combineerd met de doping, twee jaar ge leden opvallend in het nieuws nadat de Nederlander Wim Schepers (eerste in het algemene klassement), de Pool Rys zard Blawdzin (vierde) en de Oostduit- se. Rüdi Tanneberger na de zesde rit op beschuldiging van gebruik van stimule rende middelen uit de strijd werden ge nomen. Aan de ronde van dit jaar, die de ren- (U.S.S.F.A.) zullen zijn niet erkend worden." Maar Ken Macker, de commissaris van de N.P.S.L., is ook in München. H^j zou van plan zijn om de Amerikaan se Bona aan te bieden: een jaarlijkse contributie van 5.000 dollar, tien pro cent van alle recettes en vier procent van de tv-rechten. Sir Stanley gaf toe, dat de zaak die per gaat. „Een van de eerste dingen die zij moeten afschaffen", zei hij, „is al die apparatuur, waarmee de scheids rechters aan hun pols en op hun rug ronddraven." Sir Stanley liet de kwestie van recla me-televisie tijdens de geoorloofde on derbrekingen van het spel open. Maar hij liet merken niet gelukkig te zijn met andere niet-officiële onderbrekingen, die thans zouden plaatsvinden om tijd te geven voor commercials. LIDO DEGLI ESTENSI De 14de etappe van de Ronde van Italië heeft geen enkele wijziging in het klassement gebracht. Na de rit van 94 km van Ric- cione naar Lido degli Estensi schoot het hele peloton in dezelfde tijd als de winnaar Eddy Merckx over de streep. Met deze ritzege onderstreepte de 21- jarige Belg zijn reputatie- Het was na melijk zijn tweede overwinning in de eerste grote etappewedstrijd, die hij in zijn loopbaan rijdt. De twaalfde rit, die eindigde op een bergpas, ruim 2000 meter boven de zee spiegel, was al met voorsprong door Merckx gewonnen. De renners hebben op het absoluut vlakke parcours langs de Adriatische Zee voor het eerst in deze ronde een op vallend hoog gemiddelde gereden, na melijk 45,138 km per uur. De tiendui zenden vakantiegangers langs de route hebben onder de hete zon weinig meer gezien dan een gehaast voortstuivend, maar compact, peloton. Bij de passage van Ravenna ontstond een korte vlucht poging, waarbij Merckx en de Italianen Motta, Dancelli, Bitossi en Carletto be trokken waren. Het vijftal kon niet meer dan een paar honderd meter voor sprong nemen. In de eindsprint was Merckx duide lijk sneller Willy Planckaert, vorig jaar winnaar van de groene trui in de Ron de van Frankrijk. Hij bracht daarmee België zijn zesde etappezege in deze 50- ste Ronde van Italië. In totaal hebben de „buitenlanders" tot nu toe tien rit ten gewonnen. De uitslag van de 14de etappe luidde: 1. Merckx (Belg) 94 km in 2 u 4 min 56 sec.; 2. Planckaert (Belg); 3. Neri (It); 4. Pifferi (It); 5- Zandegu (It); 6. Baldan (It); 7. Dancelli (It); 8. Minie- ri (It); 9. Ottenbros (Ned); 10. Bassi (It); 15. Tummers (Ned). De klasseringen van de andere Ne derlanders: 61. Den Hartog; 82. Lute. Het algemeen klassement na de 14de etappe is: 1. Perez-Frances (Sp) 70 uur en 29 se conden; 2- Moser (It) op 28 sec; 3. Merckx (Belg) op 50 sec; 4. Schiavon (It) op 53 sec.; 5. Zilioni (It) op 1.03; 6. Motta (It) op 1.13; 7. Bitossi (It) op 1.24; 8. Adorni (It) op 1.28; 9. Anque- til (Fr) op 1.28; 10. Pingeon (Fr) op 1.34; 36. Den Hartog (Ned) op 28 03; 37. Ottenbros (Ned) op 30.22; 75. Tummers (Ned) op 1.15.15; 88. Lute (Ned) op 1.36.22. DEN HAAG De cijfers van sportto- to 48 luidden: Deelnemers: 448.734; bru to inleg: 602.241,60 gld; prijzenbedrag: 198.740 gld. Eerste prijs; 109.307 gld, 6 deelnemers, bruto 18.217,80 gld; twee de prijs: 59.622 gld, 177 deelnemers, circa 339 gld en derde prijs: 29.811 gld, ners over de zwaarste bergpassen in de 336 deelnemers, per kolom 89 gulden. Alpen voert in het traject van bijna 1500 kilometer, neemt ook een ploeg van drie Nederlandse renners deel. Rini Wagtmans, Leen de Groot en Fedor den Hertog, kandidaten voor de natio nale ploeg in de Ronde van de Toekomst, zijn aangewezen. In totaal starten mor gen voor de Ronde van Oostenrijk 52 renners uit Tsjecho-Slowakije. Italië, Luxemburg, Joego Slavië, Polen, Oost- Duitsland, Nederland en Oostenrijk. BONN De minister-presidenten van de Duitse deelstaten hebben op hun bijeenkomst van vrijdag in Bonn beslo ten om op ieder toto- en lottoformulier een toeslag van 10 pfennig te leggen met ingang van 1 oktober. Dit zogenaamde „Olympia-groschen" zal worden gebruikt voor de financie ring van de benodigde Olympische ac commodatie in München, waar de zomer spelen van 1972 worden gehouden. Een gedeelte zal ook worden gebruikt voor de voorzieningen, die in Kiel nodig zijn voor de daar te houden Olympische zeilwedstrijden. De bedoeling is, dat met dit extra „dubbeltje" wordt doorgegaan tot een bedrag van 500 miljoen mark (ruim 450 miljoen gulden) is bereikt. Overigens zal slechts de helft van ieder „Olym pia-groschen" voor de dekking van de kosten van de spelen worden gebruikt. De andere helft is bestemd voor de uit betaling van de prijzen, die ook bij de ze extra-toeslag te winnen zijn. ff afvloeiing van spelers heeft hij ge meend dit besluit vroeger te moeten nemen dan oorspronkelijk in zijn be doeling lag. In het bezit van het trai nersdiploma B heeft hij een trainers- functie, met volledige vrijheid van han delen, aanvaard bij de Limburgse eer- ste-klasser Rios '31 uit Pey-Echt. Het „Haenen nao veure", zal niet meer over de velden klinken. De strijd kreet, die door de toeschouwers ge bruikt werd wanneer bij MVV, of zo als het laatste seizoen bij Fortuna, een achterstand moest worden weggewerkt. Waren veel aanvallers bij voorbaat kansloos tegen zijn onverzettelijk, maar altijd correct optreden, verdedigers kregen de stuipen op het lijf als „de lange" zich naar voren begaf. Het luk te hem vele malen met doelpunten in de laatste minuten een achterstand weg te werken. Als vijftienjarige begon Haenen een schuchtere poging te doen om te voet ballen bij de vierdeklasser Eijsden. Het beviel hem niet. Twee jaar keek hij geen bal meer aan: daarna beproef de hij zijn geluk bij MW. Slechts één jaar bleef hij in Maastricht. Vervol gens verhuisde hij met de toenmalige trainer Victor Havlicheck, die wel wat in de lange, bonkige gestalte van Hae nen zag, naar Rapid JC. Vier jaar bleef hij deze club trouw. Als middenvoor scoorde hij er in één seizoen 22 doelpunten en vierde hij er het behalen van de landstitel. In 1961 keerde Haenen terug naar MW. Tus sen de vele degradatieproblemen door bereikte hij bij MVV het ideaal, waar naar iedere voetballer verlangend uit ziet: verkiezing in het Nederlands elf tal. In de wedstrijd tegen Zweden, in 1964, speelde hij zijn enige interland. „Eigenlijk", zegt Haenen, „had ik ge dacht mijn voetballoopbaan bij MW te beëindigen, maar door bepaalde om standigheden ben ik naar Fortuna'54 gegaan. En hoe tegenstrijdig het mis schien ook klinkt, bij Fortuna heb ik een fijn jaar gehad. Zeker wat de lei ding betreft. In al de jaren, dat ik op de velden heb mogen rondhollen, ben ik geen betere leider tegengekomen dan Huub Adriaans. Ze mogen in Geleen wel blij zijn dat deze man Fortuna leidde. Zonder Huub was Fortuna red deloos verloren geweest". Als chef-organisatie efficiency bij de tegelfabriek van de N.V. Koninklijke Sphinx Ceramique is Haenen het voet ballen als een tweede zaak blijven be schouwen. „Eerst werken, dan voetbal len. Je gezin moet voorop blijven staan. Ik heb er sober voor geleefd om het zo lang mogelijk vol te kunnen houden, maar het moet toch zeventig procent een hobby blijven". Eigenlijk is Giel Haenen nooit van plan geweest om eens een eerste elftal te gaan trainen. De jeugd had zijn voorkeur. Maar nu schieten zijn ogen vuur als hij het woord jeugd in zijn on middellijke nabijheid hoort vallen. „Ze, en dan bedoel ik alle betaalde voetbalclubs, hebben het Nederlandse voetbal een slechte dienst bewezen. Nog niet zo direct met het afschaffen van de tweede elftallen, maar wél met het degraderen van de jeugd-selectieteams. Er blijft niets van over. Voor mij heeft het Nederlandse voetbal nog nooit zo een dreun gekregen. Om dan nog maar niet te spreken over de idealen, van veel toekomstige trainers. Ze zijn mooi naar de bliksem geholpen". „Maar", zo vervolgt Haenen, „er zal nog wel eens met weemoed aan dat be sluit worden teruggedacht. Vooral als er geen goed jeugdig materiaal meer komt. Voor mij hebben ze alleen maar bereikt, dat de jeugd kapot wordt ge maakt. Ik zie haar al meehobbelen tus sen spelers van dertig jaar, die dan de mentaliteit van die jeugd moet opbren gen. Ze laten me lachen, als een uit vorm zijnde speler door de jeugd zal moeten worden opgevangen. Nee, nu zullen er van deze jeugdspe lers prestaties worden verwacht, waar voor zij nog niet rijp zijn. Zij zullen de trainingen van de full-profs moeten volgen en wat al niet meer. En dat allemaal om het financieel aantrekke lijker te maken. Waarom niet drastisch gesaueerd Eerste en tweede-divisieclubs en ook eredivisieverenigingen die op de rand van de afgrond zweefden, hebben nu weer enig houvast om het nog een jaartje uit te zingen". Het grootste gevaar komt volgens Giel Haenen evenwel voor de amateur sector. Ook de amateurs zullen het ko mende seizoen een belangrijke rol gaan spelen. „Voor mij gaat de status amateur op de helling. Het grote overschot aan spe lers zal naar de amateursector afvloei en. Er wordt nu al geronseld want er is altijd wel iemand te vinden, die er geld voor over heeft om een bepaalde speler in zijn elftal op te nemen. En dat bij clubs, die veelal spelen met minder dan vijfhonderd toeschouwers. Ook zij zullen dat niet vol kunnen hou den en gaan vervolgens de grond in". Toch neemt Giel Haenen met wee moed afscheid van de sport, waarin hij jarenlang vreugde en verdriet heeft be leefd. „Ik heb nachten wakker gelegen. Moet ik stoppen of doorgaan. De elle boogbreuk in de wedstrijd tegen Ajax bracht me weer een stapje dichter bij mijn besluit. Dan komt het prachtige gebaar van Ajax, door het sturen van een enorme fruitmand. Je begint weer te twijfelen. Van al je vrienden, zowel spelers als scheidsrechters, moet je afscheid ne men. En dat valt zwaar. Oude vrien den, Dick Tol en Tonny van der Linden, stopten er dit seizoen mee. Ik ook". Van 19 juni tot 15 juli gaat Giel Hae nen nog even zijn vaderlandse plichten vervullen. Een herhalingsoefening roept hem voor die tijd weer in militaire dienst. „Daarna ga ik mij volledig con centreren op mijn nieuwe, ongetwijfeld zware taak als trainer bij RIOS '31. We zullen geen titel najagen, maar het streven is toch om RIOS op den duur weer kampioen van Nederland te ma ken". ENSCHEDE Egbert Ter Mors (26), schakelspeler van FC Twente, zal het komende seizoen uitkomen voor de on langs uit de Duitse Bundesliga gedegra deerde club Rot Weiss Essen. Ter Mors, die via Enschedese Boys en Go Ahead twee jaar geleden voor Fc Twente be gon te spelen, maakte enkele malen deel uit van het Nederlandse jeugdelf- tal en het Nederlands B-elftaL ZANDVOORT De Brit Graham Hill is tjjdens de training van vrijdag op het circuit van Zandvoort met zijn Lotus-Ford vijf volle seconden beneden het baanrecord gebleven, waarvan Jim Clark en Dennis Hulme met 1.30.6 (166.6 km/uur) gezamenlijk houder zijn. Colin Chapman applaudisseerde spon taan. De directeur-constructeur van Lo tus had daarvoor alle reden. „1 min. 25,6 sec" stond op het bord te lezen, waar mee de helpers van de Britse renstal coureur Graham Hill te kennen gaven dat hij op de eerste trainingsdag voor de Nederlandse Grand Prix op Zand voort het ronderecord met vijf volle se conden had verbeterd. Een ongelooflijke prestatie van de oud-wereldkampioen amper een twaalf uur t voren te ruggekeerd uit Amerika, waar hij zon der veel succes de kleuren van Lotus in de 500 mijlsrace van Indianapolis verdedigd had met zijn Lotus-Ford. Het debuut van de nieuwe renwagen, uitgerust met een drie liter V-8-motor, die Keith Duckworth van de Cosworth- Company en Colin Chapman gezamen lijk hebben ontworpen, was indrukwek kend. In de morgenuren deden Graham Hill en Jim Clark het nog betrekkelijk rus tig aan, in de middagtraining werd het uiterste gevergd van de Ford-motor, die zo'n 400 pk moet kunnen ontwikke len. Niet alleen Lotus zorgde op Zand voort, waar de coureurs onder bijzon-- der goede weersomstandigheden hun verkenningsrondjes konden draaien, voor een kleine sensatie. Amper minder indrukwekkend waren de verrichtingen van Dan Gurney, topman van de Anglo-* American racers. Ook de V-12 Eagle Weslake van de Amerikaan was uit zonderlijk snel. Gurney moest zijn Brit se rivaal slechts tweetiende seconde toestaan. Hoewel de startopstelling pas vast ligt als vandaag, laat in de mid dag, de zwart-wit geblokte vlag aan geeft, dat de laatste training ten einde is, staat nu al vrijwel vast, dat de Lo tus-Ford en de Eagle Weslake beide ten minste een plaats op de eerste rij van het veld zullen opeisen. Toegegeven, Lotus en de Anglo Ame rican-racers starten zondagmiddag als de favorieten in de derde race, tellend voor het wereldkampioenschap cou reurs. De Nieuwzeelander Denis Hulme, eerste in het klassement van de wereld titel, is met zijn Repco-Brabham deson danks een gevaarlijke concurrent. Hij had voor zijn snelste ronde weliswaar 1,2 seconde meer nodig dan Graham Hill, doch het beproefde produkt van coureur-constructeur Jack Brabham zal wellicht in een slijtageslag langer weer stand bieden, dan de kort geleden ge reed gekomen renwagens van Hill, Clar ke, Gurney en Ginther. John Surtees, met zijn 34 jaar letter lijk een jeugdige grijsaard, kan al even zeer de prognose verstoren. Zijn witte Honda heeft veel aan snelheid gewon nen. De ervaring en vechtlust van de oud-wereldkampioen motorrenners en autocoureurs zouden wel eens kunnen maken dat hij aanmerkelijk hoger in het klassement van de Grand Prix ein digt, dan de kale trainingstijden doen vermoeden. Opmerkelijk waren vrijdag de be scheiden klasseringen van de drie Fer rari's. Voor de dood van Lorenzo Ban- dini, die bezweek aan zijn verwondin gen, opgelopen in de Grote Prijs van Monaco, was het Italiaanse merk een voorname kanshebber voor de wereld titel. Chris Amon, Mike Packes en Lu- dovico Scarfiotti konden zich echter vrijdag niet mengen in het gevecht met de allersnelsten. Zaterdag wacht hun nog een „herkansing". Het blijft echter zeer de vraag of de drie musketiers van teammanager Franco Lini genoeg kwaliteiten bezitten om de mogelijkhe den van de vuurrode renwagens uit Modena volledig uit te buiten. De volgorde van de trainingstijden van de eerste dag luiden: 1 Graham Hill (G.-B.) met Lotus-Ford 1.25.6 (176.2 km/uur) 2 Dan Gurney (V.S.) met Eagle Wesla ke 1.25.8 3 John Surtees (G.-B.) met Honda 1.26.6 4/5 Jim Clark (G.-B.) met Lotus-Ford en Dennis Hulme (N.-Z.) met Repco Brabham, beiden 1.26.8 6 Jochen Rindt (Oostenr.) met Cooper Maserati 1.26.9 7/8 Jack Brabham (Austr.) met Brab ham Repco en Chris Amon (N.-Z.) met Ferrari, beiden 1.27.1 9/10 Mike Parkes (G.-B.) met Ferrari en Mike Spence (G.-B.) met BRM, beiden 1.27.4 11 Bruce MCLaren (N.-Z.) met McLa ren 1.27.9 12 Jacky Stuart (G.-B.) met BRM 1.28.2 13 Ludovico Scarfiotti (It.) met Ferrari 1.28.6 14 Pedro Rodriguez (Mex.) met Cooper Maserati 1.28.7 15 Bob Anderson (G.-B.) met Brab ham 1.29.0 16 Chris Irwin (G.-B.) met BRM 1.30.6 De Amerikaan Ritchie Ginther en de Zwitser Jo Siffert zullen pas vanmiddag voor het eerst trainen.

De Vallei | 1967 | | pagina 7