Veenendaals v dagblad Hevige tank- en luchtgevechten in de Negev gemeld Russen willen liever buiten de strijd worden gehouden Ook Syrië valt aan Buiten WIJ Succes voor Kiesinger Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei V.-raad in Piloot meed stadscentrum inde Egypte licht CHARTERTOESTELLEN VOL ENGELSE VAKANTIEGANGERS CHU-kamerleden en district Nederlands gezin verongelukt in I unesie Jongeman sloeg meisje neer met stuk beton MOEDER EN ZOON PREDIKANT Kans op enige mot )regen TEL AVIV - Langs de Israëlische zuidgrens in de Negev-woestijn woedt vanaf vanmorgen zeven uur een hevige tankslag tussen Israëlische en Egyptische leger eenheden. Wie de strijd is begon nen, kon vanmorgen nog niet worden beoordeeld. De eerste melding kwam uit Tel Aviv, waar de Israëlische radio omriep, dat de Egyptenaren een aanval op Israëlisch gebied hadden gedaan. Even daarna meldde Caïro, dat Israël „zijn agressie tegen Egypte was begonnen". President Nasser heeft inmiddels Jordanië en Syrië verzocht „te helpen de Is raëlische aanval af te slaan". „De tijd is aangebroken om ons te wreken", aldus Egypte. OPROEP Verlies VERSCHIL RESERVISTEN AGRESSIE Groningers zeventig jaar getrouwd TEGEN BERG OPEIS PLEK VOORIN MILITAIR UIT TREIN GEVALLEN C.D.U. WINT IN NEDERSAKSEN N.P.D.: 10 ZETELS RESULTAAT Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, VeenendaaJ, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Red.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent MAANDAG 5 JUNI I967 4le JAARGANG OORLOG IN ZUIDEN VAN ISRAEL ONTBRAND De Sovjet-Unie zal in het Is raëli sch-Arabische conflict een houding aannemen die overeenkomt met die van de Verenigde Staten, zo heeft men van ingelichte zijde in Moskou te kennen gegeven. Voor de directe toekomst zal de Sovjet-Unie haar technische hulp aan de Arabische landen voortzetten zon der rechtstreeks deel te nemen aan 't conflict, zo zei men. Een westelijke inmenging ten voordele van Israël zou een Russisch ingrijpen in gelijke graad ten bate van de Arabische staten tot gevolg hebben, aldus de doorgaans goedingelichte Russische kringen in Moskou. Het persbureau in Caïro heeft al het neerschieten van 42 Israëlische vliegtuigen gemeld. Syrië heeft korte tijd na het uitbre ken van de oorlog de algemene mobilisatie van de burgerverdediging afgekondigd. Alle artsen en verpleeg sters moeten zich melden bij hun pos ten. In Jordanië is de staat van beleg ingegaan. Radioberichten spreken van een succesvolle opmars van de Israëli sche troepen. De Egyptische artillerie zou reeds tot zwijgen zijn gebracht. Syrië heeft zich gemengd in de strijd tegen Israël. Het radiostation van de Syrische re gering heeft alle Arabieren opgeroepen de wapens tegen Israël op te nemen, nadat „de zionisten ondersteund door de TAeze maand nog eens bladerend in de nieuwe „Avifauna van Noord- Brabant" trof mij het verspreidings kaartje van de Grauwe Klauwier, waaruit bleek, dat van deze destijds geenszins zeldzame vogel slechts een half dozijn broedgevallen in 1963-'65 in de provincie bekend waren. Reeds in 1954 werd op de rapide teruggang gewezen (toen waren er echter plm. 50 paren in N-Brabant) en sindsdien ging het rooien van doornheggen en het opruimen van bermbegroeiingen in onverminderd tempo voort, zijnde de voornaamste oorzaak. Dit klopt precies met mijn eigen ervaring. Om trent de laatste wereldoorlog troffen we deze fraaie vogelfiguur in de om geving der Gelderse Vallei op menige plaats aan, zelfs wel vlak aan de ver harde weg met zijn mei- en slee doorns, egelantieren, bramen en an der stekelruig, terwijl hij ook in het duin niet zeldzaam mocht heten. Als jongens wisten we reeds, dat er eieren van geheel opvallende verscheiden heid van de klauwier stamden, al meenden we abusievelijk, dat dit verband moest houden met de leef tijd der respectieve wijfjes, want we waren toen nog niet wijzer. Nu weten we, dan de onderlinge individuen tot zoölogisch gedifferentieerde z.g. „gen- tes" beheren, waarvan elk zijn eigen eitype (niet variëteit) heeft. Zo viel er nog wel het een en ander aan dit miniatuurroofvogelt je met zijn merk waardige manieren te beleven en be treuren wij het als een verlies, dat er nog maar zo schaars eentje wordt ge zien. 5-6-67 A. B. WIGMAN Egyptische havenarbeiders demon streren in Port Said op kleine vaar tuigen tegen de aankomst van de Ame rikaanse torpedoboot jager „Dyess". imperialistische mogendheden de agres sie zijn begonnen". „Het uur voor de strijd heeft gesla gen. Wij hebben vele jaren op dit mo ment gewacht. Laten alle Arabieren hun haat tegen de agressors laten ont vlammen en zich naar het front spoe den", zo klonk over de radio. De omroe per van radio-Damascus wond zich zo op, dat hij op het laatst hard begon te schreeuwen. Hij onderbrak verscheidene malen zijn bekendmakingen met „llah Akbar" (Al lah is groot). Het persbureau van 't Midden-Oos ten meldde Israëlische luchtaanval len op vliegvelden bij Cairo en de Ka naalzone. Het Israëlische kabinet is in spoed zitting bijeengekomen, evenals dat van Jordanië. Radio-Cairo riep het volgende om: „Israël zal het verschil tussen 1956 en nu leren. De Arabische volken hebben twintig jaar op dit gevecht gewacht. De tijd is nu voor de Arabieren geko men om Israël een les te geven, die het niet zal vergeten, de les van de dood". 0 Inwoners van Jeruzalem hebben in telefoongesprekken met Amman mee gedeeld, dat kort nadat het nieuws van de gevechten tussen Egypte en Israël door de Jordaanse radio waren bekend gemaakt er ook gevechten uitgebroken zijn in Jeruzalem. Eenentwintig Israëlische eenheden reservisten zijn vanochtend onder de wapenen geroepen. De oproep werd via de radio bekendgemaakt door de vermelding van codenummers. Bovendien zijn alle voertuigen, die voor de Defensie van belang zijn, ge vorderd. Een dergelijke maatregel is in het verleden alleen genomen tijdens de Sinai-campagne. De vertegenwoordigers van ver scheidene luchtvaartmaatschappijen in Athene hebben meegedeeld dat het vliegveld van Caïro voor alle burger- vliegtuigen is gesloten. Een vliegtuig van de Griekse Olym pic Airways, dat om kwart voor zes in Athene was opgestegen voor Caïro, keerde terug naar de Griekse hoofd stad. Een soortgelijke bekendmaking werd gedaan door het bureau van Transworld Airlines in Athene. Egypte heeft de Veiligheidsraad vanmorgen officieel ervan in kennis gesteld dat Israël agressie tegen de Verenigde Arabische Republiek Egypte is begonnen en vliegvelden aanvalt, aldus een communiqué van het Egyptische ministerie van Bui tenlandse Zaken. MOSJE DAY AN actie GRONINGEN Dinsdag zal 't echt paar H. J. van Nieff en J. van Nieff- Reints zijn 70-jarig huwelijksfeest vie ren. Hermannes Johannes van Nieff, en Johanna Reints zijn beiden 89 jaar. Hij is geboren op 24 juni 1877 in Gro ningen, zij op 29 december 1377 even eens in Groningen. Het echtpaar, dat negen kinderen kreeg van wie er nog acht in leven zijn, geniet een goede ge zondheid. Bij vliegrampen 160 doden (Van onze correspondent) LONDEN Honderdzestig doden en twaalf overlevenden. Dat is de ba lans van twee rampen die binnen twaalf uur de Britse burgerlucht vaart dit weekeinde hebben getroffen. In beide gevallen verongelukte er een gecharterde DC-4 vol Engelse vakantiegangers onder wie veel kin deren. Deskundigen hebben voor de ram pen nog geen enkele verklaring. De DC-4 is een viermotorig passa giersvliegtuig van Amerikaanse ma kelij, dat al twintig jaar in gebruik is- De vliegtuigen zijn beide bij de landing verongelukt. De eerste ramp gebeurde zater dagavond in de buurt van de Zuid- franse stad Perpignan, op een plaats waar sind de oorlog al tien passa giersvliegtuigen zijn verongelukt. Ditmaal sloeg 't vliegtuig tegen de helling van een berg te pletter, even voor de landing op het vliegveld van de stad. De DC-4 ontplofte als een bom, toen hij in een ravijn terecht kwam. Niemand heeft deze ramp overleefd. De 83 passagiers waren onderweg voor een vakantie aan de Costa Brava. Er was een vijfkoppi ge bemanning aan, boord. De tweede slag trof de Britse luchtvaart zondagochtend om tien uur. Toen stortte een Argonaut, een variatie van de DC-4, neer in het hart van de dichtbevolkte industrie stad Stockport in Cheshire. De piloot die het ongeluk heeft overleefd, heeft een nog veel grotere ramp voorkomen door ervoor te zorgen dat zijn vliegtuig neerkwam op de enige open plek in 't centrum van de stad, een sterk hellend stuk land, nauwe lijks honderd meter van een zieken huis, op vijftien meter van het hoofd bureau van politie, op enkele meters van huizen rond het veld en van een garage waar een grote hoeveelheid benzine was opgeslagen. Op het nippertje heeft de DC-4 vier torenflats gemist. Het toestel was bezig met de aanloop voor de lan ding op het vliegveld van Manches ter, vijf minuten vliegen naar het noord-westen. Dit vliegtuig keerde juist terug van Mallorca, waar de 84 Engelse vakantiegangers aan boord waren gegaan. Behalve de piloot heeft ook een stewardess er het leven afge bracht, net als een jongen van tien jaar en zijn broer van veertien. Zij zaten voorin het vliegtuig met de an dere overlevenden in totaal twaalf. Enkelen zijn zwaar gewond, maar verkeren niet in levensgevaar. Het vliegtuig dat bij Perpignan neerstortte, vloog voor Air Ferries Ltd., een dochtermaatschappij van British United, de grootste zelfstan- seerde Britse luchtvaartmaatschap- Engeland. Sinds de oorlog zijn negen vliegtuigen van de twee genationali seerde Britse luchtvaartmaatschap pijen neergestort. Daarbij kwamen 247 mensen om het leven. Van de onafhankelijke maatschappijen zijn 22 vliegtuigen neergestort. Daarbij verloren 720 mensen het leven. (Zie ook elders in dit blad) UTRECHT Het hoofdbestuur van de CHU heeft in z'n zaterdag te Utrecht gehouden vergadering besloten de CH- kamerleden nauwer te betrekken bij het werk van de kiesverenigingen. Aan de fracties uit Eerste en Tweede Kamer zal verzocht worden elk van de Kamerleden een district toe te wijzen. Dit district moet overeenkomen met het arbeidsterrein van een CH-kamerkring- vereniging. Het is de bedoeling dat het Kamer- kringbestuur en het aangewezen Ka merlid over en weer elkaar raadplegen bij allerlei en vooral politieke vraag stukken. De Unieraad (politiek adviescollege van de CHU) heeft de uitnodiging aan vaard om tot een gesprek met de CH- jongerenorganisatie te komen. De landelijke bestuursraad van de CHJO verzocht op 18 mei j.l. aan de Unieraad om een gezamenlijke openlij ke gedachtenwisseling over zaken als het partijstelsel, de christendemocrati sche samenwerking en de vernieuwing van de CHU aan de hand van de CHJO- brochure „Een poging tot heroriënte ring". De Unieraad heeft het dagelijks be stuur gemachtigd voort te gaan met het op gang zijnde gesprek tussen KVP, ARP en CHU. Van het in Stockport neergekomen vliegtuig lagen de resten midden tussen de huizen. Het enige herkenbare deel van de DC-4 was de staart. 0 In tegenstelling tot andere textiel- concerns in het land kan de K.V.S.W. te Veenendaal prat gaan op een gezonde situatie. Niettemin rekent de directie er op ook in aanmerking te komen voor een uitkering van de overheid nu men van regeringswege heeft bekendge maakt 150 miljoen beschikbaar te stel len voor de textielindustrie. De politie in Opheusden gaat een diepgaand onderzoek instellen naar de inbraken die de laatste maanden met de regelmaat van de klok worden ge pleegd in Kesteren en Opheusden. In het afgelopen weekeinde werd in een galanteriewinkel vierhonderd gulden buit gemaakt. 0 Het Groene Kruis in Ederveen heeft een nieuwe voorzitter in de persoon van dokter Rademaker. Diens collega dokter Hey achtte de tijd gekomen om de voorzittershamer over te dragen. In Rhenen is ongeveer drie duizend gulden bijeen gebracht voor de tocht met de bejaarden. Hoewel de pot nog niet voldoende bevat om de deelnemers aan deze tocht een gezellige middag te garanderen, heeft men toch goede hoop op t(jd over het benodigde geld te kun nen beschikken. HARDERWIJK Tussen Hulshorst en Harderwijk is vannacht om onge veer half één een militair uit een trein gevallen. Hij moest zwaar gewond in 't Boerhaaveziekenhuis te Harderwijk op genomen worden. De militair is afkom stig uit Breda. rri SCHIPHOL Op de laatste dag van zijn vakantie is KLM-vlieger J A. Oos- terveer uit Den Haag met zijn echtge note, mevr. Oosterveer-Middelkoop en zijn 4-jarig zoontje bij een auto-ongeluk in Tunesië om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde vrijdagmiddag 6 km ten noorden van Tunis op een autoweg. Met grote snelheid botste de heer Oosterveer, een van de jongere vlie gers van de KLM, met zijn auto tegen een andere wagen, die bestuurd werd door de Algerijnse diplomaat Abdelma- jid Biout. Deze kwam daarbij eveneens om het leven. UTRECHT Zondagavond om on geveer half negen is de 23-jarige secre taresse, mejuffrouw L. Hintum uit Utrecht, in Bunnik in de omgeving van het theehuis Rhijnauwen door een cir ca 20 a 22-jarige jongeman neergesla gen met een stuk beton. Het meisje liep daarbij een hersenschudding op. Samen met de 43-jarige arts mevrouw J. Groenewegen, die ook uit Utrecht komt, wandelde de secretaresse in de richting van het theehuis, toen zij een paar keer werden gepasseerd door een jongen op een fiets. Toen zij verder liepen zagen zij hem languit op een bank liggen. De twee vrouwen vervolgden rustig hun weg tot op ongeveer 40 meter van de bank. Toen werd de jongste door de jongeman neer geslagen. Hij maakte zich snel uit de voeten toen de andere vrouw begon te gillen. Het signalement van de dader luidt: oud 20 a 22 jaar, flink postuur en don ker of zwart haar. Hij droeg een bril met donker montuur, had een donker blauw pak aan en reed op een bijna nieuwe fiets. 0 In de Maarten Lutherkerk in Amster dam zijn gistermiddag een moeder en haar zoon gelijktijdig bevestigd tot predi kant in de Evangelische Lutherse Kerk Mevrouw M. Mostert-Schendelaar (57) wordt predikant in haar woonplaats Den Bosch, haar zoon G. J. Mostert heeft een beroep aangenomen naar Oude Pekela. Mevrouw Mostert ging in 1958 oude ta len studeren. Drie jaar later begon zij zo wel een studie in de theologie aan de Gemeentelijke Universiteit in Amsterdam als een studie voor opleiding tot pre dikant. Haar zoon studeerde eveneens eerst oude talen. Hij begon in 1962 aan de studie in de theologie. Daarna ging hij met zijn moeder verder aan het semina rie. HANNOVER Bij de verkiezingen in de Duitse deelstaat Neder-Saksen hebben de sociaal-democraten zondag 66 zetels in het nieuwe parlement ver worven (tegen 73 in 1963). De CDU kwam van 62 op 63 zetels, terwijl de Vrije Democratische Partij van 14 op 10 zetels terugviel de NPD behaalde 10 zetels. De nationale democraten waren slechts 0,1 procent sterker dan de vrije democraten. De andere 4 partij en, die kandidaten voor de verkiezin gen hadden gesteld, slaagden er niet in de 5 procent van de stemmen te krijgen, die nodig zijn voor het ver overen van een zetel. De zetelwinst van de CDU wordt beschouwd als een duidelijke aanwij zing voor de populariteit van Kiesin ger. Bovendien is deze zetelwinst een bevestiging van de socialistische vrees dat de CDU het meeste profi teert van de grote coalitie te Bonn. Ondanks de verwachtingen van de opiniepeilers volgens welke de NPD iets meer dan 5 procent zouden krij gen, slaagden de nationalisten er met een ruime meerderheid in ook in het parlement van Neder-Saksen een vaste voet te verkrijgen. Zij zijn thans in de parlementen van zes van de tien Duitse deelstaten (exclusief Berlijn) vertegenwoordigd. De NPD had niet zoveel succes als verleden jaar bij de verkiezingen in Beieren en Hessen. Het resultaat is te vergelijken met dat van de in april gehouden verkiezingen in Sleeswijk- Holstein en Rijnland-Palts. Officieel wordt geraamd dat 76 pet. van de 4.760.000 stemgerechtigden naar de stembus is getrokken. Tijdens het weekeinde passeerde de as van een langgerekte zone van hoge luchtdruk onze omgeving. Daardoor werd de wind zondag zuidwestelijk. Met deze zuidwestenwind drong in de loop van de dag veel bewolking tot ons land door, waardoor het aan zee niet warmer werd dan 16 graden. In het oosten van het land liep de tem peratuur tot 20 a 23 graden op. Na het langzaam zuidwaarts trekken van de zone met hoge luchtdruk kon reeds zondagavond een depressiefront tot ons land doordringen. Dit bracht in de kuststreek plaatselijk zeven millimeter regen. Vandaag passeerde een rug van ho ge luchtdruk. Als gevolg hiervan werd het weer gekenmerkt door zonnige pe rioden. Daarentegen bereikte een sto ring vonmorgen de westkust van Ier land. Zij trekt in de richting van Schotland. De regenzone van deze sto ring kan vanavond en vannacht in ons land enige regen of motregen brengen. Blijft de regen uit, dan neemt in elk geval de bewolking toe. Na het passe ren van de storing zal het weer mor gen gekenmerkt worden door perio den met zon. De temperatuur zal wei nig verandering ondergaan.

De Vallei | 1967 | | pagina 1