Overkapping van theater geeft passiespel nieuwe toekomst in Tegelen j Anatevka slaat 1 alle records UIT DE KERKEN Dirigent Cluijtens overleden Franse chansonnic verongelukt Schilderij gestolen van Braque Uitgifte van convertibles door Bols N.V. VANAVOND MORGEN Spanning gebroken RfiOiO- m TELEVISIEPROGRAMMA'S FINANCIËLE NOTITIES Hogere omzet en 14 pet. dividend bij Van Swaay DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS GEEN ALCOHOL BIJ SNELVERKEER TELEVISIE T.V. LANGENBERG JERM Johnny Hart Suikerwerk heeft het moeilijk RUHAAK, GUNSTIGE GANG VAN ZAKEN 2 MAANDAG 5 JUNI 1967 JANET Maar toen ze opkeek van de stapels brieven op haar schoot, zag ze iemand in de deuropening van de hut naar haar staan kijken. Het duurde even voor een van hen sprak. Jennie, die eerst te veel geschrokken was om zich te bewegen, dacht een ogenblik Christoffel met zijn lange be nen en zijn blonde, verwarde haren voor zich te zien als in een visioen, dat spoedig verdween. Ze zag toen een jongeman, die ze nog nooit eerder ont moet had. John, die over de droge klei tot bij de schoener was gelopen, had ge merkt, dat er een bootje aan stuur boord bij de valreep gemeerd lag. „Indringers", had hij terstond gedacht en was zacht naar de kajuit gelopen. Daar was hij met kloppend hart blij ven staan, met saamgetrokken oogle den, want het leek hem Janet Coom- be zelf, die daar geknield bij de ta fel zat, de handen gevouwen, haar zwarte haar van het voorhoofd wegge- borsteld. Toen verdween ook voor hem dat visioen weer en zag hij een to taal onbekend meisje, wie de tranen over de wangen liepen. „Hallo", zei John. „Hallo", zei Jennie, die haar ogen afdroogde met de rug van haar hand. „Heb je ergens om zitten huilen?" vroeg hij. „Ja." Toen John een stap nader kwam zag hij de doos op tafel staan. „Hoe heb je dat kastje open gekre gen?" vroeg hij. „Ik heb er net zo lang aan gemor reld tot het open ging." „Ik dacht, dat ik het zo stevig had dichtgeslagen, dat er geen bewegen aan was." „Had jij die doos dus opgeborgen?" „Ja, een jaar of zes geleden, denk ik. Voordien stond-ie gewoon daar op de bank. Ik was bang, dat-ie zou wor den beschadigd of een of andere nieuwsgierige dwaas er in zou neuzen. Ik merk nu, dat-ie zelfs in het kast je niet veilig was!" „Je vindt mij dus een nieuwsgie rige dwaas?" „Ik ken je te weinig, om dat te durven beweren. Heb je de brieven weer opgeborgen?" „De meeste wel, maar deze wilde ik houden." „Welke bedoel je? Je hebt de ge sloten enveloppen toch niet openge maakt Vind je dat geen vuile streek Ik had ze opzettelijk onderop gelegd. Ze horen toe aan iemand die overle den is.... die meer dan vijfentwintig jaar geleden is gestorven." „Dat weet ik." „Wist je dat werkelijk? Maak je er dan een gewoonte van brieven van gestorvenen open te maken Jennie wendde het hoofd af. „De lust is me vergaan om het ooit weer te doen.... Er spreekt zoveel ongeluk, zoveel droefenis uit, dat ik de waar heid liever niet had geweten." „Waren het die brieven, waarom je zat te huilen?" „Ja." „Wat voor reden had je daarvoor?" Hij kwam nu naast haar op de bank. „Ik ken je helemaal niet.... weet niet, waarom ik je antwoord zou moe ten geven. Je noemde me daarnet een nieuwsgierige dwaas. Laten we het daar maar op houden." „Spijt me.... dat was grof van me. Maar je moet weten, dit schip is van mij. Ik was nijdig, dat een vreemde, een onbekende, hier zo maar aan boord was geklommen." „Dat begrijp ik." „Die papieren hebben je enig idee gegeven, vermoed ik. Dit schip is nauw betrokken by het leven van man nen en vrouwen, die elkaar hebben liefgehad en nu zijn gestorven. Het was volkomen verkeerd van je, die ongeopende brieven te gaan lezen." „Waarom verkeerd, als die brieven mijn eigendom zijn?" „Waar heb je het over?" „Die brieven heeft mijn vader ge schreven aan mijn grootvader." „Dan ben jij Jennie?" „Ja... ik ben Jennie. Ben jjj John?" „Ja, dat ben ik." „Wil je een zakdoek hebben, Jen nie? Hier heb je er een, die vrij schoon is." „Graag." Ze nam zijn zakdoek aan, veegde haar tranen weg en snoot haar neus. „Nu zie je er netjes uit. Ik ben vrij onhebbelijk tegen je geweest. Neem me dat niet kwalijk." „Dat is in orde. Hoe kon jij ook we ten, wie ik was?" „Dat weet ik niet. Had lk kunnen raden. Dus jij woont tegenwoordig bij oom Philip? Kun je nogal met hem opschieten? Dan zou jij de eerste we zen." „Ik geloof, dat de mensen zo bang voor hem zijn geweesr, dat het lang zamerhand een legende is geworden. Hij is alleen maar een ongelukkig oud mannetje, die bang is voor de dood." John gaf hierop geen antwoord. Hij zocht In zjjn zakken. „Heb je er be zwaar tegen als ik een pijp opsteek?" „Neen". Een tijdje was hij doende met stop pen en aansteken. Toen ging hij voort: „Hoor eens, Jennie, niet meer aan die je moet brieven maar s denken. Het is allemaal erg lang geleden, vind 5 je ook niet? Je bent zo overstuur ge- raakt bij de gedachte, dat je vader nooit vergiffenis werd geschonken. Ik kan me oom Christoffel hier in Plyn best herinneren. Ik was nog maar een kleine jongen, maar hij leek me de gelukkigste, vriendelijkste man ter we reld, volkomen harmonieus en tevre den. Hij tobde dus ook niet meer over die kwestie met je grootvader. Hij was er overheen en had het gevoel, dat alles goed was, zoals het was ge gaan. Ik heb verbazend veel van hem gehouden. Hij was de beste vriend van mijn vader". Jennie raakte zijn armen aan. „Je mag zijn brieven gerust lezen. Laten we het dan samen doen." Hij keek haar van terzijde aan. „Mag ik? Dat is lief van je, Jennie." Zij legde ze voor zich open op ta- AMSTERAM. De musical „Ama- tevka" heeft zaterdag voorlopig af scheid genomen van het Amsterdamse theater Carré. Er staan nu voorstellin gen op het programma in Utrecht, Scheveningen, Tilburg en Rotterdam. „Anatevka" heeft in deze eerste reeks voorstellingen in Carré alle re cords gebroken; zelfs het succes van „My fair lady" werd met 23 dagen overtroffen. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Arnhem (vac. F. de Roest) (toez.): L. Schellevis te Gouda. Aangenomen: naar Wijckel (toez.): A. E. D. A. Ravesloot te Den Helder. Aangenomen: de benoeming tot direc teur van de Stichting voor Kerkelijk Sociale Arbeid te 's-Gravenhage: J. Germans te Enschede. Muylwijk te Garderen; voor Varsseveld Muylwijk te Garderen; voor Versseveld (vac. J. M. de Mjj) (toez.): W. Coole te Leeuwarden. fel en zij zaten dicht bij elkaar te le- zen, met hun hand onder de kin. Toen HPEGELEN 4500 bezoekers vulden zondagmiddag het openluchttheater ze ze hadden gelezen, borg Jennie ze, „De Doolhof" in Tegelen, waar een bijna vierhonderd mannen en vrou- dend^seen woord te zeggen- weer in wen tellende speelgroep van het industriestadje twee jaar later dan aanvan- kelijk was voorzien het passiespel zijn negende speelseizoen instuurde. de doos. „Hoe kwam die doos hier?" vroegs ze even later. Die was van 5 Sinds 1930 wordt het spel in Tegelen Je grootvader. Toen z vanaf 1940 met een herhaaldelijk Dick Coombe gezagvoerder werd, heeft s gewijzigde tekst van pater Jac. die haar gebruikt. De brieven van je schreurs - om de vijf jaar in de Te- vader zijn er vermoedelijk in gelegd, s gelse Doolhof opgevoerd. Twijfel aan toen Joseph Coombe naar Sudmin was s de zin Van een Passiespel en daardoor gebracht. ontstane aarzeling om het theater te Ze borgen de doos weer boven in overkappen om de bezoekers voor zon het kastje, waar Jennie haar had ge- 5 en regon te vrijwaren, hebben van die vonden. John zei: j,We zijn dus neef 5 vijf r en jaar gemaakt. Tonnfom Nr p :<eer zal het spel deze zomer wore speeld. Daarvoor zijn al bij na 35.000 plaatsen gereserveerd (en be taald). Op 2 juli moet het Passiespel in Te- Ze gingen de kajuitstrap op en 5 gelen plaats maken voor de schutters uit Nederlands en Belgisch Limburg. en nicht, Jennie. „Achterneef en achternicht!" „Niet eens zo verdraaid vér!" Jennie lachte. „Kom mee naar dek", vervolgde John, „ik moet je iets laten zien. liepen naar voren naar de bak. (Wordt vervolgd) ii ii111 3521. Vooral het laatste gedeelte van hun verlof ver streek snel en vóór zij het wisten, was het al zover, dat zij orde op zaken moesten gaan stellen voor de grote reis. Op de morgen vóór hun vertrek belde Charley op. „Ah, mister O'Shaughnessy! Horen we dan eindelijk iets van je?" deed Arend verontwaardigd. „Het lijkt wel of je ons ontwijkt, man! Waar hang je de hele dag uit?" „Kom nou! Je weet toch, dat ik een prachtige baan heb gekregen bij het testcentrum! Nu krijgt mijn vrouwtje Titia haar zin en ze heeft gelijk ook. Al dat gezwalk door het hemelruim is eigenlijk gekkenwerk en nog riskant bovendien!" verklaarde de roodharige, doch er klonk weinig overtuiging in zijn stem. „Trouwens, er is slechts plaats voor vier man in de Naald, niet waar? Zeg, ik kom morgen op het veld afscheid van jullie nemen, hoor! Is dat goed?" Natuurlijk was het goed. Stel je voor, die ouwe trou we kameraad met z'n fraaie sproetenhoofd! Arend stond enige tijd in gepeins verzonken; toen mompelde hij: „We zullen hem wel missen onderweg. Als je 't mij vraagt, zou hij toch liever morgen mee omhoog gaan, die mooie baan ten spijt. Helaas, er zijn slechts vier plaatsen!" Sandra kreeg bijna een gevoel van schuld, omdat zij de vierde „man" was! lit SÈ 1111 iï 80. Rechter Tie staat midden in de hal van de verlaten tempel. De voormalige Prefekt Woe heeft zich bij de laatste zuil opgesteld, met de goudsmid Lie Mai naast hem. De goudsmid negeert zijn broer, de schilder Lie Ko, zorgvuldig; die staat bij de zuil tegenover hen, nog altijd in zijn versleten plunje. „Ik betuig u mijn dank voor uw aanwezigheid, heren", zegt Rechter Tie stijf. Dan komt de abdis binnen, gevolgd door haar dienstbo de Lentebloesem. Nadat de rechter haar welkom heeft geheten, leidt hij zijn gasten zwijgend achter in de hal, waar de grote altaartafel staat. De Prefekt wil wat zeg- gen, maar als hij Rechter Tie's koud, onbewogen gelaat ziet komt hij daarop terug. De rechter schraapt zijn keel. „Verleden jaar overnachtte de Keizerlijke Schat meester in deze stad. Hij had vijftig goudstaven bij zich, die hier werden gestolen". „Die zaak is gesepo neerd, meneer!", roept de Prefekt uit. „Die kan alleen heropend worden, indien er nieuw bewijsmateriaal ge vonden wordt!". „Dat is er", zegt Rechter Tie kalm. „Ik heb ontdekt dat de dief een slotenmaker is, Tau ge heten. Hij was van tevoren ingelicht dat de Schatmees ter al dat goud bij zich had, in een roodleren koffertje". en Het stadje zal die dag het decor zijn voor het „Oud-Limburgs schut tersfeest". Tegelen betreurt het, dat Ne derlandse reisbureaus de weg naar Te gelen en het Passiespel niet hebben kunnen vinden. De Beekse arts Gabriel Beckers die zijn dokterspraktijk prijs gaf voor een carrière bij het toneel regis seert samen met André Thijssen uit Tegelen de grote groep amateurspelers. Gabriel Beckers is erin geslaagd de mannen en vrouwen van allerlei slag en leeftijden twintigste eeuwse hartstochten in het passiedrama te la ten leggen. Hij ontnam het spel veel mysterie, maar gaf het driftige dialo gen in het hogepriesterlijk gevecht te gen de vermeende 'gezagsondermijning daarvoor terug. Hij stuwde de belan grijkste spelers en speelsters naar haast professionele hoogten. Grafisch ontwerper Fr. Verstraelen (27) vertolker van de zware Christusrol in het bijna vier uur durende spel, Elly Siebgens-Denessen (33), de Maria in het Tegelse passiespel, de ambtenaar van de PTT Jan Ophey - Johannes -, G. Denes sen (63) tuinman in „De Doolhof" en nu al voor de achtste keer van de partij in de rol van Annas, en de hon derden anderen leggen in september de toneelkostuums af om ze pas na ja ren weer uit de mottenkisten te ha len. Voor het bestuur van de stichting „Passiespelen Tegelen" brak met de première van zondag de spanning van jaren weifelen. „Het pas eind vorig jaar genomen besluit het Passiespel een nieuw speelseizoen te laten bele ven, betekende ook het besluit het the ater te overkappen. In 1960 warm af wisselende regen en felle zon bijna ca tastrofaal voor de exploitatie en dus het voortbestaan van het theater", zegt PARIJS (Reuter) De wereldver maarde dirigent André Cluytens is gisteren in een ziekenhuis in Par\js na een langdurige ziekte overleden. Hij was 62 jaar oud. André Cluytens werd in 1905 in Ant werpen geboren. Hij studeerde daar aan het Koninklijk Conservatorium. Het lag in zijn bedoeling pianist te worden. In 1921 won hij een eerste prijs, een jaar later de eerste prfls voor harmonie en contrapunt. Op zijn 21ste jaar kreeg hij door ziekte van een gastdirigent onver wacht de kans om een operapremière te leiden, namelijk Bizets „Parelvis sers". Vier jaar later was hij al tweede dirigent bij de Koninklijke Schouwburg in Antwerpen. In 1932 vertrok hij als dirigent en artistiek leider van het Capitoltheater naar Toulouse. Drie jaar later werd hij dirigent van de opera te Lyon, weer drie jaar later werd hij in dezelf de functie benoemd in Bordeaux. In deze jaren trad hij voor het eerst als concertdirigent in Parijs op. In 1947 werd hij dirigent van de Parijse Opéra Comique en in 1960 volg de zijn benoeming tot dirigent van het Filharmonisch Orkest van Brussel. de voorzitter van de stichting „Pas siespelen", de industrieel J. Teeuwen (67) uit Tegelen. De overkapping kwam er ten koste van een lening van 600.000 gulden. Een 2700 vierkante meter groot stalen dak steunt met de achterzijde op v-vormi ge kolommen en is van voren opgehan gen in een reusachtige stalen boog van 30 meter hoog en 65 meter breed. Die boog is nu al een symbool van Tege- lens Passiespel. De stalen boog steunt aan weerszijden op 250 ton zware be- tonfundamenten. Het voor Europa nog unieke bouwwerk is hoe ongeloof waardig ook in een maand tijds gereed gekomen. De eindexaminandi van de Amster damse Toneelschool. V.l.n.r. Edda Ba- rends, Burney Every, Elsje de Wijn, Wim van der Grijn, Jeanneke Stam, Agaath Meulenbroek, Cox Habbema, Rutger Hau- er en Reint de Vries. TOULOUSE. De Franse chanson nier René Louis Lafforgue is zaterdag bij een verkeersongeluk in Toulouse om het leven gekomen. Hij was 39 jaar oud. Lafforgue is de schepper van onder meer „Julie la rousse". DUBLIN. Een schilderij van Geor ges Braque is in het vorige weekeinde tijdens het vervoer van de Roemeense hoofdstad Boekarest naar Dublin ver dwenen. Het zou samen met nog een honderdtal andere werken in de Fran se ambassade worden tentoongesteld. Interpol stelt een onderzoek in- HILVERSUM I 18.20 Uitz- voor de Comm. Partij van Nederland. 18.30 Lichte gr. muz. voor de tieners. 19.00 Nws. en weerpr. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek uit uw vakantieland: Joegoslavië - Italië - Spanje. 20.15 Een kind van de zee, hoorspel. 20.55 Stereo: Berlijns Filhar monisch orkest en solist: klass. muz. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Boekbespr. 22.50 Stereo: Licht instr. ensemble. 23.00 In een landom- draai: amusementsprogr. over Joego slavië. 23-55 - 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 "Licht in strumentaal trio. 18.50 Kinderkoor. 19.15 Stereo: Vibrato, een grammo- foonplatenprogr. voor stereo-liefhebbers 19.40 Humanistisch Verbond: Humanis tisch perspectief, een toespr. door prof dr. W. van Dooren- NRU: 19.50 Openb. Kunstbezit. 20.00 Nws. 20.05 Radio Fil harmonisch orkest en groot omroep koor: klass. en moderne muz. 21.00 Pacem in Terris (II), report, over de tweede wereldconferentie over de vre de te Genève. 21.30 Pianorecital (gr): moderne muz. 22.00 Let the peoples voor amateurkoren. 22.30 Nws. 22.40 IKS, een sprong in het duister. 23.55 - 24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.45 Voor de kleuters: De Minimolen. 18.50 Journ. STER: 18-55 Reel. CVK/IKOR/RKK19.00 Kenm. de wekelijkse act. rubriek over kerk en samenleving. VPRÓ: 19.30 Omsin geld: muz. en dans. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ- STER: 20.16 Reel. VPRO: 20.20 Wereld op wielen, maga zine op automobiel- en verkeersgebied. 20.50 Ja - Nee - Geen mening. 21.40 Aah... dèle: amusementsprogr. 22.20 Overkant, korte film. NTS: 22.30 - 22.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort- STER: 20.01 Reel. KRO: 20.05 Karamoja, TV- film uit de Engelse natuurfilmserie Survival. 21.00 Bioscoopsuccessen van weleer. Hallelujah (1929), speelfilm, (beide keuringen 14 jr). STER: 22.40 Reel. NTS: 22.45 Journ. 23-90-23^0 Te- leac: Automatisering (13A). HILVERSUM I. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Lichte gramipofoon- muziek. (7-30-7.32 Nws.) 7.55 Overwe ging. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: informaties voor vakantiegangers. 8.45 Voor de huisvrouw. (9.25 Conciliepostbus; 9.35 Waterstanden). 10.00 Aubade: klassie ke grammofoonmuziek- 11.00 Voor de zieken. 12.00 Stereo: Musette orkest. 12.18 Marktberichten voor schippers. 12.20 Voor de landbouwers. 12.27 Mede delingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Aktualiteiten. 12.50 Mik!: licht ensemble met solisten. 13.30 Mu- siësta: licht gevarieerd muziekprogr. 14.20 Schoolradio. 14.40 Stereo: Licht instrumentaal ensemble. 15.00 Pizzica to!: muzikaal middag magazine. 17.00 Overheidsvoorlichting: Muziekleven in de Nederlandse Antillen - II. Spreker: Henk Dennqpt. 17.10 Voof de jeugd. HILVERSUM II. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymna stiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.55 Deze dag- AVRO: 8.00 Nws. 8.10 actualiteiten. 8.15 Lichte grammo foonmuziek. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klassieke grammofoonmuziek. 10.00 Voor de kleu ters. 10-10 Arbeidsvitaminen: populair verzoekplatenprogramma. (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursberichten. 12.00 Pro menade orkest en zangsolist. 12.27 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzen ding voor de landbouw. 12-40 Stereo: Licht orkest. 13.00 Nws. 13.10 Actuali teiten. 13.30 Stereo: Klassieke grammo foonmuziek. VARA: 14.40 Schoolradio. AVRO: 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Alt viool en piano: moderne muziek. 16-00 Nws. 16.02 Stereo: Klassieke kamermu ziek. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York calling. 17.20 Lichte grammofoon muziek voor de jeugd. HILVERSUM III. TROS: 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9-07 Pr-r-r-r-t: platenprogramma. VA RA: 10.00 Nws. 10.02 Kwink: pop- en cabaretmuziek. (10.30 Geen ja, geen nee). (11.00 Nws.) 12.00 Nws. 12.02 Ekspres: licht platenpro gramma. (13-00 Nws.) 14.00 Nws. 14.02 Verzoekplatenprogramma voor de vrouw. 15.00 Nws. 15.02 Gevarieerde grammofoonplaten. (16.00 Nws.) 17.00 Nws. 17.02-18.00 555en en 666en. DUITSLAND L 10.00 Nws. 10.05 Journ. (van giste ren). 10.20 Sporthournaal. 11.35 Skaat en muz. 12.00-13-30 Act. kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Voor de vrouw. 17.40 Geva rieerd progr. 18.00-18.05 Nws. (Region, progr. NR: 18.05 Act. 18-16 Sportjour naal. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.21 TV-film. 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.05 Nws- uit Nordrhein-Westfalen. 18.10 TV-film. 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 TV-film. 19.40 Reis- report.). 20-00 Journ. en weerbericht. 20.15 Report., analyses en meningen. 21.00 Vragenspel. 21.45 Filmreportage. 22.30 Nws. en weerbericht. Aansluitend: commentaar. 22.45 Documentaire- DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Actuali teiten en muz. 18.55 Reisquiz. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en thema van de dag. 20-00 Protest.-godsdienstige uitz. 20.15 Uit onderzoek en techn. Aalnsl. nws. 21.00 Das Haus der Lady Alquist, voor jeugdige kijkers). Aansl.: advie zen aan bioscoopbezoekers, 22.55 Nws, weerber. en thema van de dag. 3IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIUUJ 79. De schilder die de afgodsbeelden aan 't vergulden was, was erg hardhorend om niet te zeggen doof. Bo vendien ging de man geheel in zijn werk op. Dit alles tezamen voor 'n omstandigheid die voor Tekko bui tengewoon gunstig was, want de man merkte niet eens dat er iemand achter hem stond. Tekko merkte echter wel aan 't geluid van snel naderende voetstappen dat er ogenblikkelijk gehandeld moest worden. Hij greep de grote pot verguldsel die achter de schilder op de grond stond, tilde hem hoog boven zijn hoofd en goot 'n groot deel van de inhoud over zich heen. In dikke drop pels droop de trage vloeistof over zijn lichaam en be dekte hem met een glanzende goudlaag. „Opschieten Taks!" mompelde onze vriend terwijl hij in een elegan te houding roerloos naast 't beeld ging staan waaraan de schilder met zoveel overgave werkte. Juist op het moment dat Tekko zijn plaats op 't platform ingeno men had stormde de soldaat als een dolleman de hoek om. Hj lette noch op de schilder noch op de pot ver guldsel, die Tekko achteloos weer op de vloer had neer gezet en zo kwam 't dat de krijgsman struikelde. Met een harde smak kwam de achtervolger op de grond terecht en in zijn vaart sleurde hij de verguldartiest met zich mee. WAT HET IS, K9 HWMIII «rUk.u.ülT Ij II iiiiiiiimimimiiiiiiiiiiiimmu /)OiC I I AMSTERDAM Het bestuur van de N.V. Erven Lucas Bols maakt bekend, dat aan de op 14 juli te hou den algemene vergadering van aan deelhouders zal worden voorgesteld over het boekjaar 1966 een dividend in contanten uit te keren van f 6,60 per gewoon aandeel over het met 5 pet verhoogde kapitaal (v.j. f 6,60 waarvan evt. f 1 in aandelen). Het bestuur is verder voornemens een beroep op de kapitaalmarkt te doen door uitgifte van een in gewone aan delen converteerbare o bligatielening ten bedrage van f 8.560.000. Inschrijving geschiedt met recht van voorkeur voor aandeelhouders in de verhouding van 1 op 2. Koers van uitgifte en rentevoet zullen wor den vastgesteld in overeenstemming met de dan geldende omstandighe den. De looptijd is ten hoogste 15 jaar met verplichte aflossing na 6 jaar in 10 gelijke termijnen. Ver vroegde aflossing is te allen tijde toegestaan en wel in de eerste zes jaar tot een koers van 102 pet, daar na a pari. De mogelijkheid tot conversie in gewone aandelen wordt opengesteld na twee jaar behoudens vervroe ging in geval van vervroegde aflos baarstelling en gedurende een tijd vak van vier jaar. De conversiekoers zal niet lager zijn dan de beurskoers. Bij conversie zal, behoudens voor afrondingen, geen gedeeltelijke beta ling in contanten worden verlangd. Het prospectus zal binnenkort ver schijnen. DEN HAAG Aan het jaarver slag 1966 van maatschappij voor in dustriële ondernemingen Gebr. Van Swaay N.V. wordt het volgen de ontleend: Het totaalbedrag aan afgeleverde en gefactureerde opdrachten in 1966 de omzet is ten opzichte van 1965 gestegen met 24 pet tot f 79,2 min. Ook het totaalbedrag aan ge boekte orders, f 96,7 min., overtrof in belangrijke mate dat van verle den jaar en wel met bijna 20 pet. De som der nog niet-afgeleverde or ders per ultimo 1966 is ten opzichte van 1965 met ruim 21 pet toegeno men tot f 101,4 min. Het saldo bedrijfsrekening 1966 be liep rond f 5,60 min, tegenoveo ca. f 4.03 min qyer 1965, een stijghjg dus met 39 pet. Doordat bij de/bepaling van de verschuldigde vennootschaps belasting over 1966, in tegenstelling tot 1965, geen fiscaal aftrekbare ver liezen uit voorgaande jaren verre kend kunnen worden en bovendien het tarief van deze belasting van 45 op 47 pet werd gebracht, is het net toresultaat over 1966 vergeleken met 1965 niet in dezelfde mate gestegen als het saldobedrijfsrekening. Niet temin is sprake van een toeneming van de nettowinst over 1966 - die f 2.287.538 beloopt - met 4 pet ten opzichte van die over 1965. Het geconsolideerd resultaat be droeg over 1966 f 5.599.692, tegenover f 4.026.773 over 1965. Na aftrek van afschrijvingen ad f 1.458.987, belas tingen ad f 1.546.802 en rekening hou dend met het saldo van overige ba ten en lasten, resteert een netto winst van f 2.287.538 tegenover f 2.192.396 in 1965. Voorgesteld wordt over het in middels met ruim 5 pet verhoogde kapitaal een dividend uit te keren van 14 pet in contanten (vorig jaar 14 pet, waarvan desgewenst 5 pet in Naar dividendreserve B. wordt aandelen). toegevoegd f 529.658 alsmede het statutaire bedrag van f 183.151. De reserve wordt daardoor in totaal ver sterkt tot f 9,54 min. Het aantal medewerkers per 1 ja nuari 1967 bedroeg met inbegrip van de eigen vestigingen in 't buiten land, doch zonder de deelnemingen 1710, tegenover 1650 in het voor gaande jaar. AMSTERDAM Voor de suiker werkindustrie was 1966 weer een moei lijk jaar. De buitenlandse concurrentie op de binnenlandse markt nam belang rijk toe. De landen van het oostblok bleven actief. Het exploitatiesaldo daalde van 360.000 tot 345.000, maar de winst steeg iets van 116. 640 tot 116.970, waaruit weer 10 pet. dividend wordt voorgesteld. Ook in de Europese Economische Gemeenschap is het nog geen rozegeur en maneschijn, aldus het verslag. Werd in 1966 door de Nederlandse industrie suikerwerk naar België geëxporteerd, dan moest voor de suiker 77 cent per kg. worden betaald, terwijl de Duitsers bij export van dezelfde produkten naar België ca. 32 cent moesten betalen. De concurrentiepositie van Kiene in België werd hierdoor volkomen ondergraven. In de eerste maanden van dit jaar heeft de omzet zich gunstig ontwikkeld. De belangrijkste produktie-afdelingen werkten op topcapaciteit. Het resultaat over 1967 wordt met enig optimisme tegemoet gezien. Het grote probleem is alleen de enorme prijsstijging voor Arabische gom. DEN HAAG De gang van za ken in 1966 is, volgens het verslag, voor N.V. voorheen Ruhaak en Co, gunstig geweest doordat een hogere omzet kon worden bereikt, waarbij de brutowinst in sterkere mate toe nam dan de exploitatiekosten. Het aantal medewerkers, incl. die werk zaam bij het kantoor te Perth (W. Australië), bleef onveranderd 87. De op de Nederlandse markt ge richte afdelingen hebben wederom een belangrijke activiteit ontwikkeld

De Vallei | 1967 | | pagina 2