Onrust in Berlijn na dood demonstrant Nieuwe autotunnel trekpleister Mevrouw Haaks is pas getrouwd... en blijft werken MANTANO „Ervaren agent ziet met blote oog of bromfietsers te hard rijden" DE VALLEI ook Uw dagblad Chef Tilburgse verkeerspolitie hoopt op een proefproces Bijna overal Muggezifters hwtt, ItiUc. fti ik. M* HibCthto Ik 4/W 'bi tiAhtUl iv» - Ï5 Mfattw'S Mtrr 'ji aajM (Jmt Swu&ZA ZCVOcrv25 Student door politie neergeschoten WAARSCHUWING ARRESTATIE DR. LLOYD BERKNER GISTEREN OVERLEDEN HOLLANDIA TRICOTAGEFABRIEK N.V. Kerkewijk 57 - Veenendaal (hOM mij* erwdi tofrt. Heerlijk zuivere, zee-frisse Fresh-up activeert de huid, houdt deze soepel en fris dankzij de stimulerende en huidversterkende werking. Fresh-up, dè mannelijk-fris- se after-shave lotion. met doserende depper 2.25-3.75-6.50 met masserende roller 2.85-4.25 MAANDAG 5 JUNI 1967 ONDER GEREGELDE CONTROLE POSTBUS 28t-TELEFOON 05760-21095-APELDOORN (Van onze correspondent) BONN Ondanks een demonstratieverbod hebben Westberljjnse studenten gisteren met zwarte vlaggen betoogd op de plek waar de student Benno Ohne- sorg zaterdag de dood vond door een kogel uit een politiepistool. De 26-jarige student was in het hoofd geschoten bjj de relletjes tijdens het bezoek van de sjah van Perzië en stierf in een ziekenhuis. Terzelfder tjjd mislukte in West-Ber- Ijjn een poging om de auto van de sjah te rammen met behulp van een elektro nisch bestuurde Volkswagen. In West-Berlijn heerst al lang een uiterst gespannen verhouding tussen de linkse studenten en de overheid, in het bijzonder de politie. Vrijdagavond, toen de Sjah en keizerin Farah een bezoek brachten aan de Opera, kwam het daar tot een complete veldslag. Na roerige demonstraties ging de politie met gummistokken en waterkanonnen de studenten te lijf, die uitgerust ble ken met knuppels, ploertendoders en stenen. Op de Krummestrasse werd een re chercheur door acht demonstranten in een hoek gedreven, op de grond gesme ten en getrapt en bedreigd met mes sen. De man trok zijn pistool en loste een schot, dat Ohnesorg in het hoofd trof. Volgens de politie wilde de re chercheur alleen collega's waarschu wen om hem te ontzetten en zou het schot door ricocheren de student heb ben getroffen. Zaterdagmorgen reed de Sjah naar het vliegveld Tempelhof, vanwaar hij naar Hamburg zou vertreken. In het stadsdeel Berlijn-Kreuzberg begon een geparkeerde Volkswagen, waar nie mand in zat, plotseling te rijden. Later bleek, dat de auto een ingewikkeld me chanisme bevatte, waardoor hij vol gens een bepaald programma kon wor den bestuurd. In Hamburg werd de Sjah overwe gend vriendelijk ontvangen. Voor het raadhuis waren niettemin ook een dui zendtal, merendeels jonge, demonstran ten aanwezig, die zwaaiden met zwar te vlaggen en spreekkoren aanhieven. Tien van hen werden gearresteerd. Gistermorgen brachten de Sjah en zijn vrouw een kort bezoek aan Lübeck, waar zij door duizenden mensen harte lijk werden toegejuicht. Daarna vloog het vorstenpaar naar Parijs. WASHINGTON Dr. Lloyd Viel Berkner, een geleerde die pionierde op het gebied van de elektronika en de ruimtevaart, is zondag in de ouder dom van 62 jaar aan een hartaanval overleden. Berkner heeft tal van prijzen ge kregen voor zijn wetenschappelijke werk op het gebied van de bovenste lagen van de atmosfeer en radiogol ven. Verleden jaar ontving hij de eer ste medaille voor gewichtige openba re diensten van de NASA, de nationa le dienst voor lucht- en ruimtevaart. Dr. Berkner heeft het idee van het internationale geofysische jaar gestal te gegeven. Dat jaar werd voor het eerst in 1957/1958 gehouden. EEN ervaren politieman kan met het blote oog vaststellen of ie mand te hard rijdt. Of de Nederlandse rechter dan ook nog bereid is de over treder te veroordelen, moet tijdens een proefproces blijken." Dat zegt de chef van de Tilburgse verkeerspolitie, hoofdinspecteur J. M. Martens (53). In overleg met de offi cier van Justitie, mr. J. M. Huygen uit Breda, liet hij enige tijd geleden wegens overtreding van de maximum snelheid een bromfietser bekeuren. Dat gebeurde door twee Tilburgse politiemannen, die zonder gebruik te maken van apparatuur, vaststelden, dat de bromfietser duidelijk veel te hard door Tilburg reed. De kantonrechter veroordeelde de man vorige week tot 25 gulden boete, nadat de verdachte had toegegeven dat hij te hard had gereden. Dat was een streep door de rekening van hoofdinspecteur Martens en de officier van justitie. Zij hadden ge hoopt dat de bromfietser niet zou bekennen, waardoor een interessante juridische strijd had kunnen ontbran den over de vraag of het vaststellen van deze overtreding met het blote oog al of niet rechtsgeldig was geweest. De officier van justitie heeft de heer Martens nu opdracht gegeven voor een nieuwe bekeuring van een ander slachtoffer te zorgen. Hoofdinspecteur Martens: „Wij gaan door. Natuurlijk hopen wij op een proefproces. De moeilijkheid is echter dat ik niet geloof dat het met het blote oog constateren van een snelheidsover treding vandaag-de-dag al door de kantonrechter zal worden geaccep teerd. Zoeiets heeft tijd nodig." „Vergeet niet: De rechterlijke macht heeft een gevestigde mening dje in leven wordt gehouden door exacte snelheidsmetingen met degelijke appa ratuur. Op het ogenblik zullen er in Nederland niet veel rechters zijn die een verdachte voor te hard rijden willen veroordelen als zij niet nauw keurig weten met hoeveel kilometer de maximumsnelheid werd overschre den. Deze opvatting moeten wij probe ren te doorbreken." „In de rechtspraak moet een nieuwe mogelijkheid komen: Ook de man die duidelijk te hard heeft gereden moet veroordeeld kunnen worden. Het is dan niet meer belangrijk hoevéél hij te hard reed. Het feit dat hij te hard reed moet genoeg zijn. Zoiets is door erva ren politiemensen wel degelijk met het blote oog vast te stellen." Samen met de officier van justitie voert de heer Martens dus een actie die, als de juridische strijd is gestre den, voor de Nederlandse rechtspraak nieuwe mogelijkheden kan openen. De actie van hoofdinspecteur Martens is hoofdzakelijk gericht tegen te hard rijdende bromfietsers. „In bijna alle steden vormen brom fietsers een probleem voor de politie. Zij houden zich zelden aan de maxi mum-snelheid. Automobilisten zijn wat de maximumsnelheid betreft een min- 0 Hoofdinspecteur J. M. Martens. O der groot probleem. Zij gaan alleen op het gaspedaal staan als de weg er zich voor leent Bromfietsers daarentegen rijden te pas en te onpas hard. Zelfs in de nauwe straten van de binnenstad trekken zij zich van niemand iets aan. Vooral de jongeren scheuren er op los." „Iedere bromfietser weet dat zijn overtreding alleen met apparatuur nauwkeurig kan worden gemeten. Van de politiemensen die wij op straat hebben lopen gaat dus geen enkele preventieve werking uit, want ook al zien de bromfietsers een agent, dan nog blijven zij hun gang gaan. Zij zijn zelfs in staat om de agent vriendelijk gedag te zwaaien, omdat zij weten dat onze man hun toch niets kan maken", zegt hoofdinspecteur Martens. Hij is overigens niet van plan iedere agent met het blote oog snelheden te laten controleren. „Wij hebben hier op het ogenblik maar twee mensen die dat kunnen. Dit tweetal is dag-in dag-uit met de radarwagen op de weg en heeft daardoor grote ervaring opgedaan in het schatten van snelheden. Zij doen de hele dag niet anders. Als zij een auto zien dan schatten zij altijd eerst met het blote oog hoe hard de automobilist rijdt. Dan pas drukken zij de knop in die de radar-apparatuur in werking stelt. Het gebeurt zelden dat zij er met hun schatting naast zitten. Zij kunnen tot op vijf of tien kilometer nauwkeurig snelheden schat ten. Een gewone straatagent zal dat niet kunnen." „Het is mijn bedoeling om, wanneer wij de juridische strijd hebben gewon nen, een ploegje politiemensen op te leiden. Iedere weggebruiker moet er van doordrongen raken dat het belang rijk is zich aan de maximumsnelheid te houden omdat hij ieder ogenblik kan worden betrapt, zowel door een mét als zonder apparatuur uitgeruste agent", aldus de heer Martens. Over zijn strategie zegt hij: „De officier van justitie is enthousiast over deze actie, in tegenstelling tot de kantonrechter. Dat betekent dus dat wij moeten proberen de rechter gelei delijk van gedachten te laten verande ren. Ik wil proberen hem ééns in de twee weken te confronteren met een verdachte die door een politieman met het blote oog werd betrapt op te hard rijden." „Denk nu niet dat wij hier in Tilburg muggezifters zijn," zegt de heer Martens. „Op iedere maximum snelheid leggen wij een marge van vijf of tien kilometer. Wij zullen heus geen automobilist of bromfietser bekeuren omdat hij respectievelijk 55 of 35 kilo meter per uur meeft gereden." „Het wordt anders wanneer je bij voorbeeld met een auto zeventig kilo meter gaat rijden, terwijl vijftig kilo meter is toegestaan", vindt hoofd inspecteur Martens. „Dat is een duide lijke overtreding die met het blote oog gemakkelijkst is vast te stellen." 0 LIMA De bisschop van Puno, mgr. Julio Gonzalez, heeft verklaard, dat moeders in de door droogte ge teisterde Peruviaanse provincie Puno hun pasgeboren baby's om het leven brengen, omdat zij het niet kunnen aanzien, dat zij van honger omkomen. ROME De 18-jarige Antonio Bruno, die in de Verenigde Staten 'n hartoperatie zou ondergaan, is zater dag om het leven gekomen toen de ambulance, die hem naar het vliegveld zou brengen in Rome tegen een auto van de douane botste. De patiënt, die tijdens de reis voortdurend zuurstof kreeg toegediend, werd bij de botsing uit de ziekenauto geslingerd. Er wa ren zes gewonden. ROTTERDAM Ongeveer honderd duizend mensen hebben zaterdag in de Beneluxtunnel gewandeld. Het was hun eerste en laatste kans, want van daag zal de Koningin deze tol-tunnel openen, waarna bij alleen nog maar voor het autoverkeer toegankelijk zal zijn. De politie kon de onafgebroken stroom van bezoekers ternauwernood met behulp van luidsprekers in goede banen leiden. Zaterdagmiddag al moest een zie kenauto naar de tunnel worden ge stuurd. Een 74-jarige Rotterdammer, die de tunnel wilde bezichtigen, werd plotseling onwel en kreeg ernstige ademnood. Bij aankomst in het zieken huis was hij al overleden. Nu de Beneluxtunnel vandaag wordt geopend, wil de ANWB het wegwij- zersysteem in de buurt van deze nieuwe oeververbinding drastisch wij zigen. In samenwerking met Rijkswa terstaat zal de bond 142 nieuwe weg wijzers van verschillende soort gaan plaatsen. Daarbij zijn dan 72 lichtweg- wijzers en 26 zogeheten portalen, waarvan de grootste een afmeting hebben van vijf bij drie meter. Tegelijk met het in gebruik nemen van de Beneluxtunnel zal de Wegen wacht van de ANWB aan de noorde lijke en de zuidelijke kant van de tun nel op de doorgaande routes gaan pa trouilleren. Want er moet nog heel wat aange schaft worden voor haar huisje. En zij vindt haar werk prettig. Het is licht werk. schoon en ge zellig. Want ze werkt bij Hollan- dia. Heus, bij Hollandia is het fijn werken en er wordt goed ver diend. Kom eens praten of bel voor inlichtingen. Ons adres is: Tel. 08385-3641 Foto Agfa

De Vallei | 1967 | | pagina 4