Veenendaals v dagblad NASSER BESCHULDIGT VER. STATEN JOND pleit voor militaire steun Suez- kanaal dicht Buiten Irak: geen olie naar Middellandse Zee WIJ aan Israël De eerste stap Neutraal Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Luchtmachten Arabische landen nagenoeg uitgeschakeld Ook zware gevechten aan de Syrische grens Spoedzitting kabinet Hele familie op *t slechte pad inde Nieuwe strepen ter beperking van inhalen Kalvermesters beboet voor inspuiten Levend verbrand Verdachte viel rechter aan Geschonden fauna ONJUIST GALILEA VERLIEZEN GETROFFEN ALLEEN... KERNENERGIE GESPREK OVER CUBA Hoge Hongaarse partij functionaris afgezet VASTENDAG BLOEDPLASMA KUNSTVEILING SURINAME Iets koeler Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaa?, Teief. 08385-3550 (adm.), 3757 fen 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. DE VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden *1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 6 JUNI I967 41e JAARGANG I Deze foto werd gemaakt enige uren voordat de vijandelijkheden in het Midden- Oosten begonnen: een Israëlische artillerie-eenheid in de buurt van Gaza. SUCCESVOLLE ACTIES ISRAEL TEL AVIV De militaire activiteiten tegen de Arabische strijdkrachten verlopen voor Israël succesvol; dat mag men tenminste opmaken uit de door de legerleiding verstrekte communiqués over de oorlog in het Midden-Oos ten. Egyptische en Israëlische legereenheden hebben de hele nacht gevechten geleverd in de Sinaï-woestijn. Oorlogsschepen hebben Tel Aviv onder vuur genomen. CAÏRO De regering in Cairo heeft besloten het Suez-kanaal voor de scheepvaart te sluiten. In een offi ciële verklaring van het opperbevel van de Egyptische strijdkrachten, welke door radio-Caïro werd omge roepen werd vanochtend gezegd: „Ter. gevolge van de inmenging van de regeringen van de Ver. Staten en G root-B rittannië in de Israëlische mi litaire agressie en de luchtbescher ming die zij Israël door middel van hun vliegdekschepen hebben gebo den, is het officieel noodzakelijk de scheepvaart in het Suez-kanaal te staken". DEN HAAG Via de ambassadeurs in Den Haag heeft de Nederlandse re gering boodschappen gezonden aan En geland, Frankrijk, Rusland en de Ver enigde Staten. De regering spreekt de verwachting uit dat deze landen hun mensen in de Veiligheidsraad zullen opdragen zich tot het uiterste in te spannen voor een wa penstilstand. in het Midden-Oosten. Vandaag komen het kabinet en het seniorenconvent uit de Tweede Kamer in spoedzitting bijeen om de toestand te bespreken. Voor uitvoerige berichtgeving over Nederlandse activiteiten inzake het Mid den-Oosten zie men elders in dit blad. fXnze grauwe klauwier of negen- doder behoort tot de vogels, die door het verdwijnen van doornige hagen, wallen en bermen, welke zijn geliefd oponthoud vormen, sterk te rugliepen. De boerenjeugd van dertig jaar geleden kende hem nog best en nu is elke N.J.N.'er gek op een ont moeting! Het tegenwoordige geslacht mist het milieu, de Gelderse wallen, nauwelijks meer en kan daarom niet beseffen, wat het eraan heeft ver speeld; het is onwetend van hun tast-i bare en onstoffelijke waarde. Door de ruige samenstelling vormden zij een aangenaam, veilig verblijf en kweek plaats voor haas en fazant, veldhoen en konijn, ree, duif en eend, doch evenzeer van wezel, bunzing en har mei, om van de vele zangvogeltjes maar te zwijgen, alsook van de aan gename variatie in de plantenwereld, die oog en hart bekoorde. Thans zijn de een na de ander de prachtige na tuurlijke afscheidingen, die sinds eeuwen landbouwgronden, kampen, wei- en hooilanden verdeelden, ge slecht en de vrijgekomen stroken bij de akkers getrokken. Landschappelijk bezien, valt dit zeer te betreuren, het microklimaat, waarmee men de laat ste jaren nogal in de weer is, wordt verstoord en door het vertrek van plant en dier ging veel moois ver loren. De klauwier is slechts een der vele voorbeelden, die ik zou kunnen noemen. 6 juni '67 A. B. WIGMAN Het ziet er wel naar uit, dat Israël de heerschappij in de lucht heeft ver overd. Over de verliezen kan nog niet veel met zekerheid worden ge zegd, daar de schatingen onder de combattanten sterk uiteenlopen. De commandant van de luchtmacht van Israël heeft meegedeeld, dat er gis teren maar liefst 374 Arabische vlieg tuigen zijn neergehaald, terwijl Israël er 19 verloor. Cairo heeft grotere verliescijfers over Israëls acties. Kaart van het gebied rond de Middellandse Zee, waarop staan aangegeven de landen, die op het ogenblik met Israël in ooflog zijn, en de landen die troepen zenden welke tegen Israël worden gebruikt. President Nasser van Egypte heeft vanmorgen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië beschuldigd van aan vallen op Arabische strijdkrachten in Jordanië en van het leveren van een luchtdekking boven Israël. Deze be wering kan gevaarlijke consequenties met zich brengen. Zij opent de deur voor een mogelijke gewelddadige Arabische actie tegen de Amerikaan se en Britse belangen in de Arabi sche wereld en roept voorts 't spook beeld van een Russische interventie op. Gezegd werd dat koning Hoessein hierover vanmorgen naar Cairo op gebeld had. Hij verklaarde dat de Jordaanse radar deze activiteiten op gemerkt had. Hoe de vliegtuigen op de radar werden geïdentificeerd werd evenwel niet bekendgemaakt. De Arabische olieproducerende lan den hebben gisteren in Bagdad beslo ten geen olie meer te leveren aan lan den die Israël in de huidige oorlog helpen. Arabische nationalisten heb ben gedreigd met geweld tegen de be langen van Westelijke landen, die steun verlenen aan de Israëliërs. Zowel Washington als Londen heeft de beschuldiging van Egypte tegenge sproken. Israëlische troepen ter sterkte van een divisie hebben gesteund door tanks een groot offensief ontketend op de westelijke oever van de Jor- daan bij Jenin in het noordelijke deel van Jordanië. De stad Jenin werd be zet. De harde gevechten in Jeruzalem duren onverminderd voort. De be langrijkste gevechten concentreren zich op het schiereiland Sinaï, waar Israëlische tanks gisteravond 72 km waren opgerukt, en in de stad David. De beschieting van Israëlische dor pen bij de Syrische en Jordaanse grens heeft de hele nacht voortge duurd. Grensplaatsen bij Galilea werden zwaar beschoten door Syrische troe pen. Volgens militaire autoriteiten in Caïro hebben de Israëliërs het groot ste deel van hun land- en luchtstrijd krachten ingezet aan het Egyptische front. Zij wierpen 7 bataljons infante rie en artillerie in de strijd tegen Egypte's infanterie en tanks. „Te velde lieten wij de vijand het uiterste vergen van zijn krachten en in het bijzonder van zijn tankwapen. De achtereenvolgende aanvallen wer den afgeslagen", aldus Al Achram, het belangrijkste Egyptische dagblad. Caïro beweert dat Israël gisteren bij een aanval op een militaire post in El Antilla in het oostelijk deel van de Sinaï bijna 30 tanks verloor. Ara bische tanks zouden hierna tot het of fensief zijn overgegaan om door te dringen tot voorbij de grens van Is raël. Dat zou dan de eerste penetra tie in Israëlisch gebied zijn van de Egvptenaren sinds het begin van de vijandelijkheden. In de grensgebieden met Syrië en Jordanië kwamen vanochtend vroeg meldingen van zware gevechten, maar men kon er niet uit opmaken wie er daar nu aan de winnende hand is. Zowel Israël als de Syriërs en Jor- daniërs zeggen overwinningen te heb ben geboekt. Paul Schutzer uit Parijs, een foto graaf van het Amerikaanse blad „Life", is vanmorgen vroeg om het leven gekomen, toen hij met een Is raëlische rupsbandvoertuigen meereed en door Egyptisch vuur werd getroffen. Schutzer maakte foto's van de Isra- elisch-Egyptische tankslag in Sinaï. Premier Esjkol van Israël zei te hopen dat de vredelievende landen en volkeren niet afzijdig zullen blijven, maar dat zij Israël zullen helpen in het conflict met de Arabieren. Israël staat alleen tegen de strijd krachten uit Egypte, Syrië, Jordanië, Irak, Saoedi-Arabië, Libanon en Koe weit. Daarnaast zijn legeronderdelen uit Marokko, Algerije en Libië onder weg naar het front, terwijl ook Soe dan en de republiek Jemen zich op maken om militairen te zenden. Alge rijnse straaljagers zijn in Egypte aangekomen. Bij pogingen van de leden van de Veiligheidsraad om tot een akkoord te komen over een oproep voor een bestand in het Midden-Oosten, heb ben zich gisteravond nieuwe moeilijk heden voorgedaan. Van betrouwbare zijde is meegedeeld dat de Russische afgevaardigde, Fedorenko, die be reid scheen een eenvoudige oproep tot beide partijen voor een bestand, gepaard gaande met het terugtrek ken van de troepen, te aanvaarden, zich later bedacht en nu wil dat de raad de „agressie van Israël" veroor deelt Zowel Egypte als Israël beschikt over kerninstallaties, die bij bombar dering plaatselijk gevaar voor radio actieve besmetting kunnen opleveren. 0 Arabische commando's hebben gisteren een Israëlische pijplei ding dichtbij de strook van Gaza op geblazen. 0 Irak heeft besloten geen olie meer naar de Middellandse Zee te pompen. 0 President Johnson heeft gister avond voor de derde maal op een dag met zijn ministers van Buiten landse Zaken en Defensie, Rusk en MacNamara, van gedachten gewis seld over het Midden-Oosten. RIDDERKERK De poll*. Rid derkerk heeft vijf personen aangehou den, verdacht van diefstal en vernie ling. Drie van hen zijn minderjarig. Vier van de vijf behoren tot één fami lie. Zij zijn afzonderlijk aangehouden, omdat ieder van hen zich in dezelfde pe riode aan een ander vergrijp had schul dig gemaakt. Uit deze Ridderkerkse familie werden de 32-jarige huisvrouw A. C. N. en haar 65-jarige moeder C. H. aangehouden, omdat zij winkeldiefstallen hadden ge pleegd in een supermarkt. Een dertien jarig zusje van de huisvrouw werd be trapt toen zij een portemonnaie rolde in een warenhuis. Een eveneens 13-jarig broertje van het meisje pleegde samen met een veertienjarig vriendje enkele inbraken in de afgelopen maand. Zij vernielden daarbij eenmaal het huis raad in een woning. Van de opbrengst van hun inbraken kochten zij o.m. een stiletto, waarmee zij een willekeurige veertienjarige jongen op een stille weg bedreigden. Zij zetten hem de dolk op de keel. Dit drietal is maandag voorge leid bij de officier van Justitie in Rot terdam, mr. P. A. H. Bos. DEN HAAG Met ingang van 1 juli krijgen automobilisten te maken met waarschuwingsstrepen op de wegen. De strepen gaan vooraf aan de doorgetrok ken strepen die niet overschreden mo gen worden. De waarschuwingsstrepen onderschei den zich van de onderbroken strepen, doordat de onderlinge afstand tussen de strepen tot een jlerde is teruggebracht. De waarschuwingsstrepen zullen boven dien driemaal zo lang zijn als de onder broken strepen. De automobilist krijgt daardoor de indruk dat de streep dicht- vloeit. De waarschuwingsstreep geeft aan dat het gevaarlijk is op de rijstrook van het tegemoetkomende verkeer te komen. Als het tegenliggende verkeer dat toelaat, mag echter wel een brom fiets of een ander langzaam rijdend voertuig worden ingehaald. Mosje Dajan. de Israëlische minister van Defensie (links) en de Egyptische opperbevelhebber Abdul Hakim Am er. WASHINGTON De raad van de organisatie van Amerikaanse staten heeft gisteren besloten een bijeen komst van de- ministers van Buiten landse Zaken van de lidstaten te be leggen over de Cubaanse inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de latijns-Amerikaanse landen. Venezuela had om de bijeenkomst verzocht WENEN De opperste hoeder van de communistische ethiek in Hongarije, de leider van het „cen trale comité voor toezicht op het volk", Gyoergy Varga, is van zijn functie ontheven en uit de partij ge stoten wegens corruptie. m 0 Gistermiddag is het bezoek van het marinesmaldeel aan Rhenen begon nen. Commandant Bus maakte na het afmeren van zijn squadron aan de Rhe- nense loswai zijn opwachting op het gemeentehuis. Dit bezoek werd later beantwoord door burgemeester Bosch Ridder van Rosenthal. Het maritieme bezoek aan Rhenen duurt drie dagen. 0 Het streven naar dorpsverfraaiing in het Gelders Rivierengebied zal ook volgend jaar weer gestalte krijgen in een actie niet als motto „Ons dorp moet mooier worden". 0 De gemeente Rhenen heeft gere ageerd op een schrijven van het Veenen- daalse gemeentebestuur omtrent de toestand van het woonwagenkamp aan de Middelbuurtseweg. Het Veenendaalse gemeentebestuur ging hiertoe over na dat het K.V.P.-raadslid de heer M. G. H. Hendriks de Rhenenaren had verweten het onderhoud in het kamp te verwaar lozen. „Niet wij zijn schuldig dat er in het kamp zo'n rommel is maar de be woners zelf," zo schrijft Rhenen aan Veenendaal. Overigens ziet men in Rhe nen het kamp liever vandaag verdwij nen dan morgen. „Het houdt de toeris ten weg", zo zegt men. ROERMOND De Roermondse eco nomische politierechter mr. H. Mors huis, stuurde gisteren 5 kalvermesters uit Oirlo, Weert, Nederweert en Helden met een boete van 260,naar huis, omdat ze een deel van hun kalverstapel met oestrogenc voor consumenten gevaar opleverende stoffen hadden ingespoten. Een inwoner uit Meerssen mede-eigenaar van zo'n veestapel werd veroordeeld tot 100,boete. De officier van justitie, mr. R. Gon- salves, had even tevoren heel wat zwaardere straffen tegen de Limburgse veehouders geëist voor deze overtre ding van de „Verordening van het Pro- duktschap voor vee en vlees 1961". Hij vorderde tegen de zes Limburgers vier weken onvoorwaardelijke gevangenis straf en een eveneens onvoorwaardelij ke boete van 1.000, Alle zes de verdachten ontkenden hardnekkig iets af te weten van de inspuitingen. Zelf hadden ze het niet gedaan en anderen hadden nooit toe gang tot de stallen, verklaarden ze een parig. De politierechter, mr. Morshuis noch de officier van Jüstitie mr. Gonsalves kon de bron van de voor de volksge zondheid gevaarlijke stoffen achterha len. BUURMALSEN Op de Rijksstraat weg Buurmalsen-Culemborg is gister middag een kleine auto geslipt, tegen een heining gebotst en vervolgens tegen het nabijstaande tolhuis gevlogen. De auto vloog direct in brand. Men kon de chauffeur die uit het voertuig hing en om hulp riep, niet meer redden. De man, de 23-jarige R. C. Pqjns uit Culemborg, is levend verbrand voor de ogen van vele toeschouwers. Het slacht offer was pas vier dagen getrouwd. De auto is totaal verwoest. GRONINGEN Het hoofdbestuur van de onafhankelijk liberale Jonge renorganisatie Vrijheid en Democratie heeft n.a.v. de toestand in het Midden- Oosten in een telegram de Nederlandse regering gevraagd Israël onmiddellijk met alle mogelijke middelen te hulp te komen. Het hoofdbestuur van de JOVD is van mening dat de Nederlandse regering „ondanks mogelijke verstrekkende internationale gevolgen, niet zou mogen aarzelen om, indien het bestaan van een zelfstandige staat Israël en daarmee het leven van de Israëlische bevolking in gevaar zou komen, militaire eenheden in te zetten aan de zijde van Israël". Daarbij denkt het hoofdbestuur in de eerste plaats aan de door de Neder landse regering permanent ter beschik king van de VN gestelde eenheden. Ook indien de omstandigheden dergelijke vertrekkende maatregelen van Neder landse zijde thans overbodig zouden maken, dringt de JOVD er bij de rege ring op aan een verdrag van militaire steun met Israël te sluiten. Het opperrabbinaat voor Nederland heeft besloten donderdag 8 juni aan te wijzen als boete-, bid- en vastendag, waarop men zich de gehele dag zal onthouden van eten en drinken en ge beden zal worden „om een eervolle vrede naderbij te brengen", zo heeft op- perrabijn A. Schuster medegedeeld. Het opperrabbinaat wordt gevormd door de opperrabbijnen van het Neder lands-Israëlitisch en het Portugees-Is raëlitisch Kerkgenootschap. Het is voor de eerste maal na de oorlog dat het opperrabbinaat heeft besloten tot een vastendag van dit soort. Er zullen die avond diensten in de synagogen in Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht worden gehouden. De Israëli sche minister voor godsdienstzaken heeft aan de Joodse gemeenten in de wereld verzocht een vastendag, zoals waartoe nu is besloten, te houden voor het welzijn van de staat Israël. In het Zuidlimburgse mijnwerkers dorp Waubach meldden zich maandag avond 262 donors voor de bloedplasma- actie ten behoeve van Israël. Deze ac tie werd georganiseerd door de plaatse lijke afdeling van 't Nederlandsche Roo- de Kruis. Het bloed is nog vannacht naar het bloedplasmacentrum van het Ned. Roode Kruis te Amsterdam ver voerd. In totaal stelden de donors 131 liter bloed ter beschikking. Het Joods cultureel centrum „Beth Ami" in Amsterdam organiseert zon dag een kunstveiling, waarvan de op brengst ten goede komt aan de Collec tieve Israëlactie, waarvan de heer L. Palache directeur is. „Beth Ami" heeft voor de veiling grote medewer king gekregen van de kant van beel dende kunstenaars, die gratis werken beschikbaar stellen. In Paramaribo is opgericht een co mité „voor Israël" dat tot doel heeft na te gaan op welke wijze Israël kan worden bijgestaan in zijn strijd tegen de Arabieren. Vooral wordt gedacht aan het zenden van geld en medica menten. Dit zal in nauw overleg met het Israëlische Rode Kruis geschieden. Naast het werkcomité, dat hoofdzake lijk uit jongeren is samengesteld, werd een comité van aanbeveling gevormd, waarin vele vooraanstaande personen uit de Surinaamse gemeenschap zitting hebben genomen. De Joodse gemeente in Suriname heeft vandaag 20.000 gul den naar Israël overgemaakt. BREDA De president van de straf kamer van de Bredase rechtbank, mr. A. Stemfoort, heeft het groene „ver- dachtenhekje" zien sneuvelen. De 35-ja- rige Tilburger J. K., die vorig jaar augustus samen met zijn stadgenoot L. ontsnapte uit het Huis van Bewaring in Breda en die daarna het inbrekerspad voor de zoveelste maal had betreden, kwam zijn 30e veroordeling incasseren. Nog voordat de president die bekend had kunnen maken, schreeuwde de over zijn toeren zijnde K. dat hij geen uitspraak wenste. Toen de president probeerde hem duidelijk te maken dat hij na de uitspraak in hoger beroep kon gaan, wrong K. zich tussen het hekje en de groene tafel en probeerde de president te pakken te krijgen. Toeschietende parketwachters wisten die aanval te verhinderen. Bij deze schermutseling sneuvelde hét groene hekje. K. zag nog wel kans over de tafel heen te trappen, ipaar geen van de rechters werd geraakt. Nadat K. uit de rechtszaal was ge voerd deed de president bij versték uit spraak: 3 jaar gevangenisstraf met af trek. De officier van justitie had 2% jaar geëist. (Van onze weerkundige medewerker) Vochtige oceanische lucht drong vandaag met zuidwestelijke wind tot onze omgeving door. Aan de kust ver oorzaakte het binnenstromen van de zachte en vochtige lucht plaatselijk mist, terwijl er in het noorden van het land plaatselijk wat lichte regen viel. Boven Engeland ligt een front, waar achter zich koelere en minder vochti ge lucht bevindt. Dit front zal ons land in het komende etmaal passeren. De regenactiviteit van het front boven Engeland was vanmorgen gering. Na de frontpassage zal het in het alge meen wisselend bewolkt zijn, waarbij er plaatselijk een bui zal vallen. De temperatuur zal morgen in het alge meen minder hoog worden dan van daag. Het onherroepelijke is gebeurd. Gisteren is het tot een openlijk treffen geko men tussen de Israëlische strijdkrach ten en die van de Verenigde Arabische Republiek. In Nederland en overal in de wereld, die wij partieel aanduiden met de vrije wereld, is de laatste weken het medeleven met Israël groot. Van Joodse zijde is herhaaldelijk gezegd, dat er geen reden is tot paniek. De zeventien procent van het kleine volk dat zich negentien jaar geleden in het erfgoed Israël vestigde, heeft de woestijn groen gemaakt, maar behal ve dat grootse werk de opbouw van een cultuurcentrum in de schra le zelfzuchtigheid van het Midden- Oosten heeft het zich tot de tan den bewapend. De Israëlische strijd krachten hebben een goede reputatie. We zouden kunnen volstaan met het geloof in dat volk, zijn leger en zijn luchtmacht, ware het niet dat een Is raëlische vrijheidsstrijd andere krachten en machten oproept, die te zamen een ernstige bedreiging voor de wereldvrede zullen betekenen. Dat is het apocalyptische aspect van een strijd in het Midden-Oosten. De solidariteit hier te lande met Israël is hartverwarmend. Primitief is de haat waarmee de moderne Pharao's de ring om de kleine, jonge staat gaan sluiten. Onbegrijpelijk zijn de verwikkelingen op internationaal ni veau want terwijl de Arabische bond genootschappen met de dag groeien, schijnt de tegenweer af te zwakken en het aanvankelijk ingenomen stand punt van de „blokkade-brekers" niet meer haalbaar te zijn. Israel is er de laatste weken meer dan ooit alleen komen te staan. Geen reden tot paniek? Vol zelfvertrou wen komt die rustige stem van een volk, dat al vaker alleen heeft ge staan, over uit het bedreigde land. Ook voor ons, in de niet-Joodse wereld, geen reden tot paniek? In een recent verleden is dat ook eens gezegd: „Er zijn in 1933 mensen ge weest die hebben gezegd, toen de rui ten van Joodse winkels werden ka potgeslagen: het zijn Joodse win kels. Dat was niet waar", zei rabbijn Soetendorp de vorige week op een bij eenkomst. „Niet de Joodse winkels werden stukgegooid, maar de we reld!" Toen werd de eerste stap gezet. De laatste ligt ons nog vers in het geheu gen. In Israël zijn in deze weken vele ver zen gezegd uit psalm 69* „Hoer mij en kom mij met uw hulp te stade". Het gebed om de vrede en oin Israël mag bij ons niet blijven binnen de muren der synagogen. Na de eerste vierentwintig uur van de oorlog in het Midden-Oosten zqn de politieke kaarten nu duidelijk op tafel komen te liggen. West en Oost, met uitzondering van China, hebben ver klaard zich te onthouden van acties ten gunste van een der strijdende partijen. Het woord neutraliteit in een conflict als deze haatcampagne tegen Israël dekt onze gevoelens niet en wekt wrevel. Wie de geschiedenis kent van het Joodse volk, dat binnen een generatie geen adempauze wordt gegund, kan zich met het belaste woord neutrali teit nauwelijks verenigen. Wie de Ara bische leiders in Goebbelse wartaal hoort brallen, is geneigd zaken van hart en verstand door elkaar te halen. Neutraliteitsverklaringen hebben een slechte reputatie en oogsten, daar het hier duidelijk om recht tegen onrecht gaat, terecht weinig sympathie. Maar, sympathie met Israël mag ons niet verhinderen in de westelijke neu traliteit een duidelijk doel te zien, na melijk het openhouden van de deur naar een bestand tussen de strijden den. Inmenging van de grote mogend heden in deze oorlog zal de deur met een harde klap doen dichtslaan. Israël kent zijn vrienden. Het zullen voorshands niet de groten der aarde zijn. Geen macht ter wereld, zelfs niet de gezamenlijke machten, hebben de veiligheid van Israëls grenzen kunnen waarborgen. Israël zal het alléén doen en dat is opnieuw het wonder van dit kleine land, dat méér is dan een land, méér nog dan een vaderland: een be loofd land. Israël is in zijn kortstondig bestaan ge wend geraakt aan dreigementen. Toen Egypte weer eens dreigde Israël in de Rode Zee te zullen werpen, zei de gro te staatsman Ben Goerion: „Dan zul len de golven zich weer splijten", waarmee hjj uiting gaf aan zijn geloof in deze bekende uitspraak: „In Israël is een realist iemand die in wonderen gelooft". Wonderen hebben het Joodse volk be geleid. Zij, die deze mensen uit bal lingschap op vlotten zagen thuisko men, hun een warm hart toedragen, hopen op weer een wonder in deze on gelijke strijd, omdat zij geloven in de moed van hen die de staat vestigden de mannen van de vroegere Haga- nah, de Irgoen, de Stern en de groep der Maccabeeën. Dat helpt bij het doorslikken van de bi*Ure pil vaa da naiitraUUK.

De Vallei | 1967 | | pagina 1