Film „Gelderland" te kort voor juiste karakteristiek Arnhemse Toneelschool Vijf kandidaten legden met succes eindexamen af Reportage-team tv is nog in Israël Radioploeg naar Israël UIT DE KERKEN FII VANC IËLE NOTITIES en TELEVISIEPROGRAMMA'S VANAVOND MORGEN Wall Street viel mee Geen paniek op Amsterdamse effectenbeurs JUNI 1967 DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart T Notering van obligaties CAM nog voor 1 juli DIVIDENDVOORSTELLEN Pagina 2 JANET „Geef me je hand", zei John. Hij trok haar met zich mee, op de boeg spriet. Daar bogen ze zich over de boeg van het schip. „Je hebt Janet Coombe nog nooit eerder gezien hè? Daar is ze, vlak onder je." Jennie keek aandachtig naar het wit te schegbeeld, met het zwarte haar, dat uit het bleke gelaat was wegge- kamd, met zeewaarts gerichte blik en omhooggeheven kin. „O!" riep Jennie. „Wat zou ik haar dolgraag hebben gekend. Ik wou dat ze nog leefde!" „Zij is niet gestorven." „Hoe bedoel je?" „Zij weet, dat wij hier samen zijn." „Dat geloof ik ook stellig". Zij za gen elkander aan met een glimlach. „Jennie, weet je wel, dat je spre kend op haar lijkt?" „Op dat schegbeeld? Is het heus?" „Het is een wonder, dat ik juist vandaag naar het schip moest komen kijken", zei John in gedachten. „Ik ben blij, dat het zo was. We zouden in ieder geval elkaar wel bij een andere gelegenheid hebben ont moet, omdat we neef en nicht zijn." „Achternicht en achterneef!" Zij tuurden in het ondiepe water en zagen een krab op de bodem rond scharrelen. John raapte een stukje glas van het dek en gooide het naar het dier. Ze lachten doen ze de krab achteruit zagen schuiven. „Jennie, ik geloof, dat ik me jou nog wel kan herinneren, toen je klein was." „Werkelijk?" „Ja, je kwam wel eens mee naar de boerderij. Je was toen een nogal bedeesd en verlegen kind." „Heus? Ik geloof dat ik me jou ook wel kan herinneren. Daar was een grote jongen, John, en daarmee heb ik wel in de wei gespeeld. Hij liep veel harder dan ik en ik kon hem nooit inhalen." „Dat zal ik vast wel geweest zijn." Hij gaf een trap tegen de verschan sing. „Jennie, vertel me eens waar om je by oom Philip bent gaan wo nen." „Dat weet ik zelf niet. Het is een geraffineerde wraakneming." „Ik snap niet, waarin de wraakne ming bestaat." „Dat begrijp ik. Dat weet ik ook al leen maar." „Is het dan zo afschuwelijk geraffi neerd?" „Ja, afschuwelijk." Hij moest lachen, of hij wilde of niet, bij het ernstige gezichtje dat zij trok. „Je bent van huis weggelopen, hè?" „Uit Londen. Niet van huis. Hier hoor ik thuis, in Plyn." „Hou je van Plyn?" „Hm-hm." „Ik ook." Ze keken uit over de ha ven en volgden met hun blik de wie kende meeuwen. „Hoe oud ben je eigenlijk, Jennie?" „Negentien." „Je ziet er jonger uit!" „Dat vind ik zelf helemaal niet." Na een poosje vervolgde hij: „Heb je zin bij gelegenheid eens een kijkje te komen nemen op de verf? Als je niets beters te doen hebt. Misschien vind je het wel interssant." „O ja.... dat zal ik graag doen." „Als je oom Philip maar thuis laat!" „Wat dacht je?" „Jennie... luister eens. Als het je daar te machtig wordt.... als je het bijvoorbeeld opeens niet meer bij hem kunt uithouden.... zul je het me dan komen zeggen?" „Goed, John, dat beloof ik je. Je bedoelt, dat ik zo'n beetje op je kan rekenen, voor het geval ik in de put zit?" „Nee, niet zo'n beetje, maar vol komen en te allen tijde." „Dat vind ik verschrikkelijk aardig van je." Zij floot en keek op haar polshorloge. „Ik moet nu beslist naar huis." Zwijgend liepen zij naar de valreep. „Zal ik je soms ergens heen bren gen met mijn bootje?" „Nee, ik loop altijd door de wei." Zij ging de valreep af en stapte in haar lichte schuitje. „Wacht nog even!" riep John. Hij keek zo onvriendelijk, dat ze half benauwd was wat er ko men zou. „Luister eens.... wat zou je ervan zeggen, als we hier eens een gewoonte van maakten? Ik bedoel, om hier zondags te komen praten." Even aarzelde Jennie. Hij scheen het zelf vervelend te vinden. Daarom wou ze niet dadelijk toestemmen. „Meen je het echt?" vroeg ze tas tend. „Eerlijk, echt!" Toen glimlachte hij. „Goed, aangenomen!" „Goed, aangenomen!" „Dag Jennie!" „Dag John!" Nu Jennie als dame-de-compagnie bij haor oom fungeerde, kwam zij natuurlijk niet meer op kantoor. Ze had trouwens ook geen geld meer no dig. De toelage, die hij haar voor het huishouden gaf, was meer dan genoeg voor al wat zij nodig had. Jennie was allesbehalve verkwistend van aard. Toen ze echter merkte, wat een moei te het haar oom kostte afstand te doen van elke shilling, verdubbelde ze een voudig haar uitgaven. Ze wist, dat hij uit angst om eigen zieleheil niet durf de te weigeren. Hij had zich nu een maal in het hoofd gezet, dat dit ach ternichtje van hem zijn redding van de angst voor de dood betekende. Zo lang zij er was, zouden Janet en Jo seph hem met rust laten. Hij klemde zich uit angst aan haar vast. Daarom zei hij er niets van, al zag hij met smart hoe zij zijn geld met handenvol wegsmeet. Jennie wist, dat ze hem daarmee pijn deed. Daar trok ze zich niets van aan, integendeel, ze lachte erbij en dacht aan Christoffel, hoe die geleden had onder het grote leed, dat deze oude man over hem en zijn neven had gebracht. Dat was haar geraffineerde wraakneming, waar over zij tegen John gesproken had. Toen het huis op het Marine-terras van buiten helemaal was opgeknapt en geschilderd en ook van binnen van kelder tot zolder gemoderniseerd, op nieuw gestoffeerd en gemeubileerd was, richtte Jennie haar aandacht op Plyn zelf, de ziekenhuizen en instel lingen van liefdadigheid, de zending inbegrepen. Toen er een gedeelte van het heuvelland als natuurreservaat en recreatiegebied voor de bevolking moets worden aangekocht, stond de naam Philip Coombe met een aanzien lijk bedrag bovenaan de lijst van inte kenaren. Er groeide een machteloze haat bij Philip tegen dat meisje, dat de ogen van Joseph en ook de manieren van Joseph had, en dat al zijn moeizaam bijeenvergaarde rijkdom door haar handen liet glijden, zonder dat hij er iets tegen kon doen. (Wordt vervolgd) iiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiin fliiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiMiiiui iiiiiiimiuiiiiiiiiimiiiiiii 3522. Het moment van vertrek naderde snel. Op Tar mac heerste grote bedrijvigheid rond de Naald, die zijn glanzende, spitse neus bijna nieuwsgierig en sid derend van ongeduld omhoogrichtte naar de azuurblau we hemel. Twee stoten op een claxon kondigden aan, dat de „countdown" over vijftien minuten begon. Er werden vele handen geschud, Sandra werd voor de laat ste maal omhelst door Charley, wie het huilen nader stond dan het lachen, nu zijn makkers zonder hem ver trokken. Kolonel Vanderbrink gaf piloot Storm nogmaals allerlei wijze raad. Maar tenslotte draaide de zware deur van de luchtsluis achter het viertal dicht en daar mee verstomde al het vaarwelgeroep van de vrienden daar beneden, die zich nu snel van het platform ver wijderden. Professor Dubois overtuigde zich er voor alle zeker heid van, dat de cilinder-doos met zijn vreemde in houd stevig in de strongbox verankerd lag. Buck be keek nog eens weemoedig zijn geliefde pijp, voor hij het ding opborg. Aan boord van een ruimteschip wordt nu eenmaal niet gerookt, want zuurstof is te kostbaar om te bederven met nicotine-dampen. De vier mensen gespten zich vast in de anti-G stoelen en kort daarop drukten de raketten het schip loeiend en gierend om hoog 81. Rechter Tie kijkt in het rond naar de kring bij het altaar. Wanneer niemand iets zegt, vervolgt hij: „Tau stal het goud, maar hij had een vennoot, of liever een opdrachtgever, die hem gewaarschuwd had waar en hoe hij het goud kon stelen. Voor een ervaren slotenmaker als Tau was het niet moeilijk het raam van buiten open te krijgen, het goud door lood te vervangen en tenslotte weer door het raam te verdwijnen dat hij achter zich weer op slot deed. De diefstal was dus prachtig gelukt. Toen kwamen er echter complicaties. Tau vond dat hij als de man die de diefstal uitgevoerd had, recht had op de hele buit. Bovendien koesterde hij een wrok tegen zijn vennoot, die het met de vrouw van Tau hield. In plaats van het goud met zijn vennoot te delen, verborg Tau het dadelijk na de diefstal ergens in deze verlaten tempel". „Het is een mooi verhaal!" roept de Prefekt uit. „Maar waar zijn uw bewijzen?" De goudsmid Lie Mai schudt zijn hoofd. „Dat is toch ongerijmd, edel achtbare!" zegt hij ongelovig. „Gesteld dat de dief het goud inderdaad hier in deze stad verborg in plaats van dadelijk naar een ander district te vluchten, dan had hij toch nooit deze tempel als bergplaats gekozen? een verlaten tempel, waar iedereen zomaar in en uit kan lopen!" HILVERSUM Er is nog steeds een reportage-team van de Nederlandse te levisie in Israël. Het team bestaat uit Wil van der Smag t(Vara) en de came ramannen Frans Verhey en Jan Kloek. Het was de Vara gisteren niet bekend waar het drietal zich bevindt. Gister morgen is een telexbericht naar Tel Aviv verzonden met het verzoek aan Van der Smagt om zo mogelijk telefonisch contact op te nemen met Hilversum. Het telefoonverkeer tussen Israël en Nederland is echter sterk ver traagd. Bij de Vara heeft men er geen idee van of deze week nog filmmateriaal van het team zal binnenkomen. Wan neer een telefoon-verbinding tot stand komt zal dit gesprek waarschijnlijk in het NTS-journaal worden uitgezonden. Het team van de Vara is ruim een week geleden in Israël aangekomen met de bedoeling er twee weken te blijven. Het reportage-team van de NCRV, dat als eerste Nederlandse ploeg over de situatie in Israël rappor teerde, is vorige week al teruggekeerd. HILVERSUM Voor de Nederland se radio vertrekken vandaag de ver slaggevers Piet Kort en Jan Scholtens per El Al naar Israël. Een van hen zal proberen Cairo te bereiken. Nu wordt de berichtgeving uit Cairo verzorgd door Walter Hauptmann van de West- duitse radio. In de radiostudio's in Hil versum is een permanente luisterdienst ingesteld om de berichten van verslag gevers en correspondenten in het Mid den-Oosten en van andere radiostations op te vangen. O ARNHEM Van 8 juni tot en met 3 september a.s. zullen in het Gemeen temuseum te Arnhem een veertigtal tekeningen in Oostindische inkt van Henk Broer uit Amsterdam worden tentoongesteld. In opdracht van Esso Nederland NV worden door de heer Otto Neijenhoff van elke provincie kleurenfilms ge maakt. Na Limburg. Friesland, Zuid- Holland, Groningen en Noord-Brabant, kwam gisteren in het Saskia Theater in Arnhem de film over Gelderland in première. De opzet van deze films is het ka rakter van iedere provincie zo duidelijk mogelijk uit te laten komen. We heb ben de vorige films niet gezien, maar wat deze film over Gelderland betreft voldoet hij toch niet geheel aan de op zet. Het was zeer juist gezegd aan het be gin, dat Gelderland de grootste provin cie is. Bovendien is de provincie nog verdeeld in drie geheel verschillende Een fragment uit de film „Gelderland" in het Openluchtmuseum te Arnhem. O natuurlijke landschappen. Betuwe, Ve- luwe en De Graafschap. Volledig kan men niet zijn, maar met een film van slechts twintig minu ten over deze uitgestrekte gebieden, met zijn vele kunstbezit, historische monumenten, folklore, culturele evene menten, sport en spel, industrie (en wel zeer bijzondere), valt de onvolle digheid des te sterker op. Ondanks de handicap van tijd is Neijenhoff er in geslaagd de camera speels door de provincie te laten dwa len. Hij is er wel in geslaagd enkele karakteristieke hoogtepunten sterk naar voren te laten springen, die een juist beeld vormen van de provincie, maar er staan ook teveel dode punten tegenover. Zo kregen het museum Kröller-Müller op de Hoge Veluwe en het Openluchtmuseum te Arnhem te veel aandacht op een enkel fragment. Maar we zeiden het reeds twintig mi nuten is te kort voor een documentaire die een juist beeld moet geven van de grootste provincie. Misschien is het ook nog mogelijk, dat de geluidstechniek wat beter aan gepast wordt. Het zal de sfeer van de film zeker ten goede komen. T. H. De vijf afgestudeerden van de Arn hemse Toneelschool en tweemaal ge slaagd hebben zaterdagavond hun open baar eindexamen gedaan voor een volle Arnhemse schouwburg. Tweemaal ge slaagd, voor het zover was. Immers niet alleen bleek hun proeve van be kwaamheid voldoende te zijn om hun het diploma te bezorgen, maar ook slaagden zij er in alle vijf emplooi te vinden bij de Nederlandse toneelgezel schappen. Fenneke Fockema Andreas en Wik Jongsma blijven bij Theater, Jan van Royen gaat naar de Nederlandse Come- die, Maria Stiegilis is geëngageerd door de Haagse Comedie en Hans Dagelet gaat de gelederen versterken van Cen trum. Dat hun met goed gevolg be kroonde studie toekomstmogelijkheden inhoudt, is door deze engagementen dus wel bewezen. Trouwens zij bewezen het zaterdagavond -al enigszins bij hun openbaar eindexamen. Nog wel niet rijp, maar de routine zal gauw ge noeg worden opgedaan. Opvallend wa ren ditmaal de uiteenlopende typen, met zeer verschillende mogelijkheden. De verspreiding over de verschillende ge zelschappen geeft dat eigenlijk het bes te weer. Voor de pauze kwamen de nieuwe talenten niet erg los. Fragmenten uit „Onder het Melkwoud" hadden teveel de allure van plagiaat. Zelfs Pinters „De Dwergen", dat in die periode nog de beste presentatie kreeg kon ons niet geheel los maken van de gedachte, dat we hier met de top van het amateur toneel te doen hadden. Misschien kwam dat ook wel door de weinig variabele regie. Na de pauze stond Claus' „Thy- estes" op het programma. Nu we het op de planken zagen is het ons wat te gengevallen. Het is toch niet zo sterk geschreven als we dat van Claus had den verwacht. Het spel werd echter het hoogtepunt van de avond. Speciaal Wik Jongsma toonde hier in zijn rol van Thyestes zijn grote capaciteiten. Overigens mag van het andere nieuwe lid van Theater Fenneke Fockema Andreas in de toe komst veel verwacht worden. Dat de jongelui na de pauze beter uit de verf kwamen dankten zij aan de bijzonder fantasierijke regie en de voortreffelijke enscenering, die er beide veel toe bij droegen dat het geheel een bijzonder aantrekkelijk schouwspel is geworden. Het publiek was in zijn enthousiasme royaal met de bijval. Het vijftal heeft dan ook wel op bijzondere wijze de goede naam van de Arnhemse Toneel school hoog gehouden. Een glunderende Ben Groenier was dan ook de tevre denheid van het gezicht af te' lezen. T. H Geref. Gemeenten: Bedankt: voor Scheveningen: H. Rijk- sen te Gouda. Chr. Geref. Kerken: Beroepen: te Nieuw-Vennep: W. de Graaf te Hasselt. Geref. Kerken (Vrijgemaakt): Beroepen: te Voorburg: W. G. de Vries te Groningen-Helpman. Vrije Evang. Gemeenten: Bedankt: voor Groningen: L. Oost te Veendam. HILVERSUM I 18.00 Licht pianospel (gr.) 18-20 Uit zending van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie. 18.30 Musicerende dilettanten: Accordeon Vereniging: amusements muziek. 18.50 Onderne mend: nws. en commentaren. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Concilie postbus. 19 35 Moderne muziek (gr.). 19.45 De zingende kerk: gesprek over gewijde muziek. 20.00 Omroeporkest en zangsolist: moderne muziek. 20.40 Viool en piano: moderne muziek. 21.05 Voordracht. 21.35 Radio Filharmonisch sextet: klassieke en moderne muziek. 22.00 Kunst: cultureel programma. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 De witte waaier, hoorspel. 23.30 Stereo: Metro- pole-orkest: amusementsmuziek. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18 30 Licht orkest. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Muziek mozaïek. 20.00 Nws. 20.05 Zing met ons mee: liedjesprogramma. 20.35 Op de zomertoer: gevarieerd pro gramma. 21.50 Jazz Spectrum. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Omroep orkest en zangsoliste (gr.): klassieke en moderne muziek. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.45 Voor de kleuters: De Mi- nimolen. 18.50 Journaal. STER: 18.55 Reclame. VARA: 19.00 De Lucy Show. 19.25 Koning Klant: consumentenrubr. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Jour naal. STER: 20.16 Reclame. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.45 Black New World II, progr. van zang, dans en muz. in Noord-Amerika. 21.35 Een dag uit het leven van... een bekend Neder lander. 22.05 Vrij entree, cabaretprogr. 22.25-22.30 Journaal. 23.00-23-30 Teleac: Kernfysica (34). NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. NTS: 20.05 The Virgi nian, TV-film. 21.15 De Droom, TV-ope- ra. STER: 21.56 Reclame. NTS: 22.00- 22.15 Journaal. HILVERSUM I. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Klassieke gr. muz. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Lichte gr. muz. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: inf. v. va kantiegangers. 8.45 Stereo: Vocaal trio Griekse muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de huisvr. 10.30 Morgendienst. 11-00 Lichte gr. muziek. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Act., event, gr. muz. 12.50 Operamuz (gr). 14 00 De wilde vaart, detective-hoorsp. (dl. 4). 14.25 Amuse- mentsmuz. (gr). 15.05 Moderne en klas sieke kamermuz. (opn.). 15.50 Bijbel vertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd- 17.00 Lichte gr. muz. 17.50 Over- heidsvoorl.: Mens en samenleving. In ternationale jeugduitwisseling. Een uit zending van het ministerie van CRM. HILVERSUM II. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Uitgeslapen: lichte gr. muz- en repor tages. (7.30-7.35 Van de voorp., pers- VARA: 8.00 Nws. 8.10 Uitgeslapen: L. gr. muziek en rep. (8-30-8.35 Van alle markten thuis, pr. voor de vrouw). 9.00 Stereo: Klassiek strijktrio (gr.). 9.10 Stereo: Klassieke pianomuz. (gr). 9.40 AVRO: Schoolradio. VARA: 10.00 Lichte gr. muz- 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de huisvr. 11.40 Altviool en piano: mod. muziek. 11.55 Lichte gr. muziek. 12.22 Voor het plat teland. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Stereo: Metropole orkest. 13.00 Nws. 13.10 Act. en kalender. 13.25 Waar de wijsjes zijn: liedjes van over al. 13.50 Gesproken portret. 14-05 Ste reo: Radiokamerorkest en solist: klas sieke en moderne muziek. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Nws. 16.02 Lichte gr. muziek. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Simbel: een simpel progr- v. middelba re scholieren. 17.30 Jazzmuziek. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act- 9.05 Ka- leidoscoop: solisten en orkesten. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminen: verzoek- platenprogr. (11.00 Nws). 12.00 Nieuws. 12.02 Operette-varia. 13-00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Zet 'm op: plaatjes en praat je. (14.00 Nws). 15.00 Nws. 15.02 Lich te muziek voor een Hollands publiek. 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt: platenpro. van de Jeugdafdeling. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05 Rhythm and Blues. 17.35- 18.00 Country and Western muziek. DINSDAG 6 JUNI. DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journaal (van giste ren). 10.20 Die ^ktuelle Schaubude. 11.00 Der Zopf tragt wieder rosa Schleife. feuilleton. 11.30 Acrobatisch progr. 12.00-13-30 Actualiteiten kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Voor de kinderen. 18.00-18.05 Nws. (Regionaal progr.: NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.16 lm Zeitraffer. 18-50 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.21 Gevaarlijke experi menten. 19.59 Progr.-overz. WDR: Nws. uit Nordrhein-Westfalen. 18.10 Der klei ne Vagabund, TV-film. 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 Privé,detec tive Honey West, TV-film. 19.40 Gev. progr.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Filmreportage over dieren. 21.00 ie Hoffnungslosen, Hongaarse speel film. (Niet geschikt voor jeugdige kij kers)- 22.35 Journaal en weerber. Aan sluitend: commentaar. 22.50 Sportuit slagen. 23.35 Nws. DUITSLAND II. 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 Kein Fall für FBI, TV-film. 19-27 Weerber. 19.30 Nws. en thema van de dag. 20.00 Sportspiegel. 20.30 Documentaire. Aansluitend: nws. 21.15 New Orleans, Bourbon Street, detecti ve-film. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers). 22.00 Economische rubr. 22.30 Nws. en thema van de dag. ïiiiiiuiiiiuiiiiiimimiiiiiiiiuui iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiniiiiiiu 80. Tekko, die vanuit zijn ooghoek gluurde om te zien wat of dat lawaai te betekenen had, wist met veel moeite een schaterlach te onderdrukken toen hij die twee daar over de grond zag rollebollen. Wel verander de hij een klein beetje van stand maar niemand schonk daar enige aandacht aan. Intussen hadden een paar an dere soldaten die op last van Prins Chop-Choy ook naar Tekko zochten de plaats des onheils bereikt en hielpen zij hun gevallen makker snel weer overeind. „Vooruit, zeggen op! Waar zijn Ba-Mih spion!" bries te de soldaat terwijl hij de schilder van de grond op trok. „Vergeving, edele ridder! Ik niet begrijpen? Ik zijn doof!" bibberde de schilder die heel erg geschrok ken was. „Waar zijn Ba-Mih spion die hier langs geko men zijn?" schreeuwde de soldaat dreigend. „Jij moe ten hem gezien hebben!" „Vergeving, edele krijger", haastte de man zich te antwoorden. „Hier zijn werke lijk niemand langs gekomen! Ik hebben heus niets ge zien!" Nu, daar jokte de man geen woord aan en dat zagen de soldaten ook wel aan zijn gezicht. Zij keken nog even om zich heen, tuurden over de balustrade de omtrek af en holden toen weer verder. De schilder nam de verfpot weer op en wilde juist de kwast over Tekko's buik halen toen deze zich voorover boog om de wegrennende soldaten na te kijken. Met een kreet van schrik sprong de man achteruit en staarde vol ontzetting naar het bewegende afgodsbeeld. 6A DE NAAR DE VERGADERING VANAVOND f WAAROM NIET 9 DE TOESPRAKEN VERVELEN ME. NEW YORK De koersdaling in Wall Street is erg meegevallen. De ontwikkeling tijdens het eerste beurs- uur, toen meer dan vier miljoen aan delen van eigenaar verwisselden, deed het ergste vrezen. In dat ene uur daalde het indexcijfer van indus triële aandelen met 20,77 punt, dat is bijna evenveel als na de moord op president Kennedy op 22 novem ber 1963, toen de koersindex 21,16 punten zakte. Daarna echter volgde een herstel, waardoor de koersindex uiteindelijk vijftien punten daalde. De omzet was met 11,1 miljoen aan delen op drie na de grootste van de New Yorkse effectenbeurs. Op de American Stock Exchange werden 4,69 miljoen aandelen behandeld. De Amsterdamse effectenbeurs was op een koersval in New York te ver vooruit gelopen. Het gevolg was dat de aandelen van de internatio nale fondsen (Koninklijke Olie, Uni lever en Philips) tijdens de avond- handel weer wat konden stijgen ver geleken met de middagbeurs. In New York bleef de koersdaling voor Ko ninklijke Olie beperkt tot 1 3/4 dol lar, voor Unilever tot driekwart dol lar en voor Philips tot een halve dol lar. Aandelen KLM echter verloren drie dollar. Tijdens het eerste beursuur in Wall Street ging voor vijf miljard dollar aan koerswaarde verloren. De omzetten waren zo groot dat de tic ker, die de handel bij moet houden, vele minuten bij de handel achterop raakte. Later op de dag nam de han del aanzienlijk af. Tegen de middag hadden de mpeste fondsen alweer een deel van hun aanvankelijk ver lies ingehaald. Oliefondsen kregen het zwaar te verduren. Jersey Standard was 1 1/4 dollar lager; Texaco verloor 1 7/8 dollar en Occidental Petroleum, die onlangs een staking bekend maakte bij haar bedrijven in Syrië, verloor 5Vt dollar. Het indexcijfer van de sporen was ruim drie punten lager. Chicago and Northwestern Railroad incasseerde een verlies van 3 dollar, na eerst veel lager te zijn geweest. Radio Corporation was mede door een staking bij zeven van haar fa brieken bijna 1 dollar lager. De Amsterdamse effectenbeurs werd gekenmerkt door een praktisch volledi ge kopersstaking. De kooporders die nog werden opgegeven, waren in hoofdzaak afkomstig van terugkopende baissiers. De handel werd daardoor uiterst klein van omvang. Er was geen sprake van paniek. Doordat de markt uiterst „dun" was, veroorzaakte aan bod van slechts enkele aandelen hier en daar een forse koersval. Zoals te verwachten was moesten ook nu weer aandelen Koninklijke Olie het meeste terug. Hier zakte de koers na een reeds fors lagere inzet tijdens beurs terug tot 118,60, tien gulden of vijftig punten beneden de slotprijs van vrijdag. Op dat punt van de arbitrage bereid enig materiaal op te nemen, hetgeen leidde tot een iets hoger slot, maar per saldo gingen toch bijna negen gulden of 45 punten verlo ren. Ook de overige internationale waarden als Philips en Unileger waren flauw. De lokale markt was bezaaid met hier en daar zware koersverliezen om dat kopers van aandelen verstek lieten gaan. Billiton verloor ca. zes gulden of dertig punten, Bols vijf gulden of 25 punten, Brocades 44 punten, Konink lijke Zout 26 punten. Het verzekerings concern Nationale-Nederlanden was twintig punten lager niet te plaatsen. Daarnaast stelde zich een lange reeks van fondsen die vele punten omlaag vielen. Opmerkelijk was de stijging van tien punten voor Albert Heijn op grond van de formidabele ontwikkeling van het concern, zoals bleek uit het onlangs ge publiceerde jaarverslag. Hoger waren verder nog Hellingman en Hoek's Zuur stof. Opvallend flauw waren de staats fondsen en de leningen van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Ver liezen van ongeveer een procent waren geen uitzondering. De nieuwe lening van de B.N.G., die vorige week werd uitgegeven tegen 99 pet, kwam op 97 Va pet. terecht bij een rente van 6>,4 pet. Uiteraard konden de scheepvaartfond sen en de cultures zich niet aan de al gemene daling onttrekken. K.L.M. was vijftien gulden lager. AMSTERDAM „Als de Centra le Administratie Maatschappij (CAM) de toelichtingen, die de Vereeniging voor den Effectenhandel op 24 mei heeft gevraagd, snel verstrekt, is het nog mogelijk dat voor 1 juli voorlo pige notering voor de obligaties CAM tot stand komt. Het ontwerpprospec- tus dat zowel door het bureau van de vereniging als door de CAM moet worden goedgekeurd, zal dan echter zeer snel gereed moeten zijn. Dit verklaarde het hoofd van de afdeling fondsenbehandeling van de Vereeni ging, de heer H. G. Martin, vgen- over de rechter-commissaris bij de Amsterdamse rechtbank, mr. J. A. Schroeder. De heer Martin werd ver hoord op verzoek van mr. R. J. Po lak, aandeelhouder van de Exploita tie Maatschappij Scheveningen, om te onderzoeken of aan het vonnis in kort geding van de Haagse recht bank, waarbij was bepaald dat de CAM voor 1 mei de balansen en de verlies- en winstrekeningen met ae vereiste toelichting aan het bestuur van de Vereeniging had moeten voor leggen op straffe van een dwangsom van f 5000,- per dag te betalen aan mr. Polak, gehoor is gegeven Zoals bekend is de CAM in hoger beroep gegaan tegen deze uitspraak. Schuttersveld De Koninklijke Textielfabrieken Gebr. Van Heek (Schuttersveld) in Enschede stellen voor het dividend over 1966 te verlagen van 8 tot 6 procent.

De Vallei | 1967 | | pagina 2