Schuld ligt voor overgrote deel bij de bewoners zelf RIT VAN OMAC Ruim baan voor de brandweer Opa's wil geen wet Op reportage met DE VALLEI Frummel B. en WRhenen schrijven Veenendaal over de slechte hygiënische toestand in woonwagenkamp: AANWEZIGHEID VAN KAMP HOUDT TOERISTEN THUIS Avondvierdaagse vlot gestart Hooibroei Veenendaalse politie won twee prijzen Expositie in de raadzaal Hema wil dicht op maandagmorgen Vissertjes vernielen plantsoenen Bestrijding van distels Commandant Van Beek: de laatste keer was t weer flink tobben! Met 20 km over „de Taets Gasbedrijf moderniseert en restaureert villa HOGERE JAARWEDDE VOOR DE VEENEmAALSE WETHOUDERS MAATREGELEN Veel geslaagden voor verkeersexamen BEZWAARSCHRIFT Bang Loos alarm Een zorgeloos, zonnig gezicht! DINSDAG 6 JUNI 1967 VEENENDAAL Naar het oordeel van het college van B. en W. van de gemeente Rhenen, zijn de bewoners van het woonwagenkamp aan de Middel- buurtseweg voor het overgrote deel zelf schuldig aan de slechte hygiënische toestand die er in het kamp bestaat. Het college reageerde in een brief op het verzoek van de gemeente Veenendaal om inlichtingen te verschaffen over de werking van de gemeenschappelijke regeling die in het onderhoud van het kamp voorziet en waarbij ook de gemeente Veenendaal is aangesloten. Het raadslid M. G. H. Hendriks (KVP) had zich tijdens enkele raadsvergaderin gen kritisch uitgelaten over het functioneren van deze regeling en hij maakte de gemeente Rhenen onder meer het verwijt dat men het geld dat Rhenen van de aan deze regeling deelnemende gemeenten ontvangt niet op effectieve wijze zou besteden. Het Veenendaalse college van B. en W. besloot daarop te rade xe gaan bij het gemeentebestuur van Rhenen, dat nu zijn zienswijze in een uitvoerig schrijven bekend heeft gemaakt. Over de werking van de gemeen schappelijke regeling, waarbij de zorg over het kamp aan onze ge meente is toevertrouwd, zijn voor zo ver ons bekend nooit moeilijkheden gerezen" aldus stellen burgemeester en wethouders van Rhenen in hun antwoord. Zij vervolgen: „De exploitatie van het kamp is, in verband met de mentaliteit van het merendeel der bewoners, een aange legenheid welke voortdurend moeilijk heden geeft. Wij kunnen niet tegen spreken dat de hygiënische toestand op het kamp vaak slecht is. De schuld hiervan is voor het overgrote deel te wijten aan de bewoners zelf. De bakken waarin het afval moet worden gestort worden slechts spora disch gebruikt. Verder drijven veie bewoners handel in oude materialen, welke ongeordend worden opgeslagen. Deze bezwaren zijn te ondervangen door het houden van een doorlopend toezicht, hetgeen uiteraard grote kos ten met zich brengt. Bij deze vorm M. G. H. Hendriks vragen van exploitatie komt men in de rich ting van het zogenaamde regionale kamp, hetgeen de kernvraag is in de nota van de heer Hendriks. Wij zijn en blijven van mening dat deze gemeente niet de geschikte plaats is voor een dergelijk kamp en wel om de volgende redenen: 0 De gemeente is rijk aan natuur schoon. De laatste jaren is dit gebied uitgegroeid tot een belangrijk recreatiecentrum afgezien van het feit dat een groot woonwagenkamp de schoonheid van de omgeving ontsiert, zal het zeer zeker ook afbreuk doen aan het bezoek van vakantiegangers aan deze gemeente. 0 Omvorming van het bestaande kamp tot regionaal kamp zal een aanzienlijke gronduitbreiding vragen. De aangrenzende landerijen zijn cultuurgronden. Een zodanige uitbrei ding betekent derhalve een sterke aan tasting van het agrarisch gebied. 0 Vele woonwagenbewoners ver richten gedurende de fruitoogst werkzaamheden in de Betuwe en het gebied van de Kromme Rijn. Het is daarom gewenst voor een regionaal kamp een plaats aan te wijzen, wel ke in de onmiddellijke nabijheid van de Betuwe is gelegen. Het bestaande kamp te Rhenen voldoet niet aan deze eis. 0 Het is gewenst dat rekening wordt gehouden met de omstandigheid, dat bijna alle woonwagenbewoners de Rooms-Katholieke godsdienst belijden. Voor een goede aanpassing bij de be- EDE Om half zeven gingen maan dagavond de eerste van de ruim 1100 deelnemers aan de avondvierdaagse van start vanaf de Thomaslaan. Het aantal individuele wandelaars was ongeveer even groot als het aantal dat in groeps verband liep. De leeftijdsgroep van 8-14 jaar loopt 10 km, 15 en ouder 15 km. Individuelen konden echter kiezen welke afstand zij wensten te lopen. Uitgaande van de route van de eerste avond, komt er de drie volgende een kleine wijziging in het parcours, zodat de tippelaars niet iedere avond hetzelfde stuk behoeven af te leg gen. Het grootste gedeelte van het parcours loopt door de Edese bossen. De enige moeilijkheden die het Wandelkomité heeft ondervonden bij de organisatie, waren van verkeerstechnische aard. De problemen konden worden opgelost door de medewerking van de Arnhemse poli tie. Deze heeft een zevental verkeers- brigadiers ter beschikking gesteld van het Comité, voor ondermeer de regeling van het verkeer. Donderdagavond a.s. ligt de finish bij hotel Buitenzorg. Blauw-wit zal zich dan in haar nieuwe uniform aan het publiek presenteren. Om half negen wordt het officiële défilé gehouden ter afsluiting van de avond vierdaagse van dit jaar. volking en voor het verkrijgen van menselijke en sociale bijstand moet voor deze bevolkingsgroep de voor keur worden gegeven aan een ge meente, welke overwegend Rooms- Katholiek georiënteerd is. Vanzelfsprekend behoort het tot on ze taak de onderhouds- en hygiënische toestand van het bestaande kamp op een redelijk peil te houden. Hiertoe zijn in het verleden al di verse maatregelen genomen. In 1964 is een krediet op de kapitaalsdienst geraamd en werd ook uitgevoerd de aansluiting van het kamp op het elek triciteitsnet, de bouw van nieuwe w.c.'s benevens een grote vuilnisbak. Het lag in de bedoeling om tevens het gehele wegdek te verbeteren. Dit laatste kon niet worden uitgevoerd in verband met het grote aantal wagens waarvan de bewoners onwillig waren om de nodige ruimte te maken. Thans is de bezetting van het kamp veel minder en is in uitvoering: de verbe tering van het wegdek, de toegans- weg, het uitdiepen van de sloot, het herstel van de omheining en een grondige reiniging van het kamp. De kosten van de laatstgenoemde werk zaamheden zullen naar ranging f 8100. bedragen waarvan een gedeelte uit 't nog resterende krediet op de kapitaal- dienst kan worden bestreden. Wij hopen dat na uitvoering van de werkzaamheden het kamp weer in een redelijke staat komt te verkeren. Het zal van de medewerking van de be woners afhangen of het kamp dan verder ook in een redelijke staat blijft. Wij zien dit laatste wel als een AMERONGEN Met het oog op het gevaar voor het ontstaan van brand door hooibroei wordt er bij be langhebbenden op aangedrongen, de nodige waakzaamheid in acht te ne men en tijdig voorzorgsmaatregelen te treffen, indien hooibroei in belang rijke mate wordt waargenomen. Gewezen wordt op de bepalingen in de algemene politieverordening dezer gemeente alsmede 'aan het bepaalde ih art. 158 van het wetboek van straf recht. Ingevolge dit artikel wordt ieder, aan wiens schuld waaronder tevens wordt verstaan onvoorzichtig heid, achteloosheid, nalatigheid, ver zuim of gebrek aan voorzorg brand te wijten is gestraft, .w.: a. indien door de brand gevaar voor goederen ontstaat met ten hoogste 3 maanden of ten hoogste f 600,-; b. indien door de brand levensgevaar voor een ander ontstaat, met ge vangenisstraf van ten hoogste 6 maanden of ten hoogste f 600,-; c. indien de brand iemands dood ten gevolge heeft met ten hoogste een jaar gevangenisstraf. VEENENDAAL De Veenendaalse politie heeft twee tweede prijzen in de wacht gesleept. Tijdens de op 27 mei in Amersfoort gehouden schietwedstrijden met pistool voor politiekorpsen uit de provincie Utrecht behaalde de uit vijf man bestaande korpsgroep van de Veenendaalse politie de tweede plaats. Bij deze wedstrijden werden ook per soonlijke prijzen uitgeloofd. De Veenen daalse reserve-agent H. J. Hondveld ein digde hierbij op de vijfde plaats. Aan de schietwedstrijden namen zes groepen deel. Vorige week werd in Soest een sterkbezet volleybal-toernooi voor de po litie gehouden. Ook hierbij eindigde het Veenendaalse team op de tweede plaats. VEENENDAAL Voor het onlangs gehouden verkeersexamen voor lagere scholen slaagden 553 van de 582 kinde ren. 51 slaagden met lof en 29 moesten worden afgewezen. De geslaagden ont vingen een diploma en een insigne. Evenals verleden jaar vond ook dit jaar geen officiële diploma-uitreiking plaats. Verschillende schoolhoofden had den daar verleden jaar al bezwaar tegen gemaakt en bleven er ook dit jaar bij dat het beter was, de diploma's en in signes in de klas uit te reiken. De uit slagen van de verkeersexamens op de middelbare scholen zijn ook bekend. De deelnemers, afkomstig' van de Her vormde ULO-scholen I en II en de Christelijke Huishoudscholen I en II, legden alleen een schriftelijk examen af. Er waren 272 deelnemers waarvan er 81 moesten worden afgewezen. Van de 191 geslaagden kregen er twee de eer volle vermelding „met lof". noodzakelijkheid, daar het toch niet aangaat dat telkens weer, door de mentaliteit van belanghebbenden overheidsgelden moeten worden be steed voor hetzelfde doel." Het Veenendaalse college heeft in middels aan de raad meegedeeld, dat men zich met deze zienswijze geheel kan verenigen en dat men boven dien van mening is, dat de gemeente Rhenen geen verbeteringen of grote onderhoudswerken behoeft uit te voe ren, indien de? bewoners niet van plan zijn hieraan mee te werken. Raadslid Henkdriks had bij het college even eens geïnformeerd naar de plannen VEENENDAAL Gisteren hield de politie op de Klaas Katerstraat een meisje aan op een bromfiets. De poli tie had namelijk het vermoeden, dat zij nog niet oud genoeg was om deze te mogen berijden. Inderdaad bleek het meisje pas veertien te zijn. Ze wist wel dat ze zestien moest zijn om bromfiets te rijden, maar ze dacht dat het met grootvaders toestemming ook wel kon. Grootvader zal wel spijt heb ben van het verlenen van zijn toe stemming, want zijn bromfiets is in beslag genomen. AMERONGEN Traditiegetrouw z~'. ook dit jaar weer een zomertentoon- stelling worden gehouden in de raadzaal van het gemeentehuis. Dit jaar zal de tentoonstelling zijn gewijd aan de Del tawerken. Een aantal kunstenaars heeft in opdracht van het rijk een groot aan tal, merendeel grafische werken ver vaardigd. Een gedeelte van deze kunst werken zal in Amerongen te zien zijn. De tentoonstelling staat weer onder auspiciën van de Stichtse Culturele Raad. Als tijdvak voor de tentoonstelling is vastgesteld de periode van 28 juni tot 18 augustus. De aandacht van aanstaande bruidsparen wordt er op gevestigd, dat in genoemde periode in de raadzaal geen huwelijken worden voltrokken. Stelt men er prijs op in de raadzaal in het huwelijk te worden verbonden, dan wordt geadviseerd het huwelijk vast te stellen op een dag voor of na de genoem de periode. Eventuele huwelijken tijdens de tentoonstelling zullen worden voltrok ken in een kleinere kamer. VEENENDAAL Het warenhuis B. Bos (Hema) heeft bij het gemeentebe stuur een verzoek ingediend tot wijzi ging van de verplichte halve-dagslui- ting voor de warenhuizen. Naar aan leiding van dit verzoek heeft een uit raadsleden bestaande commissie on der 327 plaatselijke winkeliers een en quête gehouden, waarbij men kon kie zen tussen twee mogelijkheden. Of men gaf er de voorkeur aan de bestaande woensdagmiddagsluiting te handhaven, of men prefereerde de door het warenhuis B. Bos voorgestelde maandagmorgensluiting. De uitslag van de enquête toonde aan dat de overgro te meerderheid van de winkeliers in de bestaande toestand geen verandering wilde zien (224 voor de woensdag, 45 voor maandag. Toch stelt het college de raad nu voor de warenhuizen (in feite rekent de Kamer van Koophandel alleen de Hema tot deze categorie) toe te staan op maandagmorgen gesloten te zijn tot een uur 's middags. B. en W. hebben zich namelijk tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht gewend en van die zijde werd geadviseerd de verplichte halve- dagsluiting voor de warenhuizen op maandag vóór 13.00 uur te bepalen. 0 Op veel plaatsen in het woonwagen kamp heerst een onbeschrijflijke wan orde O die er bestaan om een regionaal woonwagenkamp te stichten. De Pro vinciale Griffie heeft desgevraagd la ten weten ,dat dit project nog in studie is zodat geen definitieve toezeggingen kunnen worden gedaan. Landbouwer Henken heeft mede na mens een aantal andere bewoners van de Middelbuurtseweg een be zwaarschrift bij het college van Gede puteerde Staten van Utrecht inge diend tegen de voorgenomen oprich ting van cp»» lagere school in het kamp e verwacht dat hij in zijn ontvankelijk zal wor den ïdat hij niet in de ge- meei woont. VEENENDAAL Sinds het vissei- zoen geopend is, hebben veel jeugdige personen hun hengelgeluk beproefd in de vijvers van het Schrijverspark. Ijverig zochten ze naar een mooi visplekje en vergaten door hun geestdrift dat ze zich op de pas aangelegde plantsoenen begaven. Hierdoor is veel schade aan gras en bloemen aangebracht. Gemeen tewerken heeft de politie verzocht er streng op te letten, dat niet meer ver nielingen worden aangericht. EDE De OMAC zal zaterdag 10 juni een oriëntatierit houden die om 19.00 uur bij café „De Waldhoorn" in Otterlo start. Deelnemers voor deze 65 kilometer lange rit die uitgezet werd door de heren C. Bruil en C. van Groot heest kunnen zich vanaf 18.30 uur op geven bij De Waldhoorn. Er zal gere den worden volgens het KNMV-regle- ment 1965. AMERONGEN Landbouwers of eigenaars van cultuur- of woeste gron den zijn verplicht de op hun gronden voorkomende distels intensief te be strijden. Dit volgens de Provinciale Verorde ning distelbestrijding, vastgesteld in april 1950. Vooral nu de distels hun zaadknop pen gaan openen moet voorkomen wor den dat aangrenzende percelen wor den besmet. De besmetting die zeer nadelig is voor landbouwprodukten, hoeft niet plaats te hebben wanneer de distels, voordat zij tot zaadverstuiving komen, worden vernietigd. Van de zijde van het Landbouw schap wordt dan ook ernstige aandrang uitgeoefend om toch de distels "inten sief te bestrijden. Temeer daar wegens nalaten hiervan de nalatige hiervoor strafrechtelijk kan worden vervolgd, terwijl het bovendien de overheid het recht heeft om de dis tels, op kosten van de gebruiker van be smette gronden, te laten verwijderen. Men zij dus gewaarschuwd en ver- nietige de distels voor zij tot klachten aanleiding geven. 0 De brandweergarage aan de Taets van Amerongenweg in Renswoude. Als de brandweer uitrukt staan er meestal wel auto's in de nabijheid van de garage geparkeerd die een vlotte doorgang belemmeren. RENSWOUDE Al drieënveer tig jaar heeft brandweercomman dant Gerrit van Beek (60) bij nacht en ontij de strijd aangebonden met vlammen en rook. Een leven, waar- in het avontuur en de bereidheid anderen te helpen voorop stonden, ligt nu achter hem, want Van Beek zal zijn uniform binnenkort voor goed uittrekken. Hij zegt: „Ik maak me nogal druk en ik ben nu op een leeftijd gekomen dat ik een beetje moet gaan bedarenGerrit van Beek, die jarenlang melkslijter en kruidenier is geweest, maar nu een belangrijke portie van zijn dagelijks werk aan zijn zoon heeft overge dragen, praat over zijn carrière bij de brandweer op een wijze, dat de vonken er af spatten. Een vrij klei ne, vlug redenerende, kwieke man, die keihard kan zijn als hij in func tie is. Als de sirene heeft geloeid en de deuren van de brandweerkazerne opengegaan zijn, heeft hij als com mandant nog maar een doel voor ogen: zo snel mogelijk het vuur te lijf en hij vindt het onvermijdbaar dat men daarbij wel eens niet onge vaarlijke risico's moet nemen. Vooral in het verkeer. Maar als er dan mensen zijn, die het de bandweer lastig maken als deze uitrukt of in voile actie is, kan Van Beek zich kwaad maken. Vooral de laatste tijd is het her haaldelijk voorgekomen, dat de ne velspuit na een brandalarm met 'n gangetje van twintig kilometer door de Taets van Amerongenweg voort sukkelde, omdat de doorgang werd belemmerd door geparkeeerde auto's. Hij heeft er al met het ge meentebestuur over gesproken, want de affaire zit hem hoog. „Vooral toen we de laatste keer gealarmeerd werden was het weer flink tob ben zegt hij met grote stel ligheid. Naast de nevelspuit beschikt men in Renswoude over een motorspuit, die aan een bestelwagen wordt vast gekoppeld. In de regel rukt men het eerst met de nevelspuit uit. De com mandant zegt: „Als ijc vier of vijf man bij elkaar heb, vertrekken we al, als het nodig is komen ze net even later met de motorspuit en dat is makkelijker gezegd dan gedaan, want het nieuwsgierige publiek loopt ons nogal eens voor de voeten. Met de eerste wagen gaat het best maar als het nieuws van de brand zich heeft verspreid is er voor de motorspuit soms bijna geen doorkomen meeri aan...." Vorige week werd er brand ge meld bij het 'bouwbedrijf Vèfmeu- len. De vrijwilligers van de Rens- woudse brandweer moesten zich met de zware nevelspuit zig-zaggend een weg banen langs de geparkeerde au to's in „de Taets". „We zijn van na ture nogal driftig en dan komt daar het gedraai om al die auto's nog eens bij...", vertelt commandant Van Beek, die als persoonlijke op lossing van dit euvel een parkeer verbod ziet, dat zou moeten gelden voor één kant van de straat. In de vergadering, die het college van B. en W. dezer dagen hield, is dit on derwerp een punt van bespreking geweest en Van Beek kan daarom voorlopig niets anders doen dan de resultaten daarvan af te wachten. „Kijk e~ns", legt hij uit, „het zou makkelijk gebeuren dat we in onze haast tegen zo'n geparkeerde wa gen zouden vliegen, dat kan fataal zijn... want je zult als brandweer een aanrijding krijgen, zodat je niet verder kunt...". In een van de laatste raadsverga deringen heeft de heer H. Stoer het auto-probleem tijdens de rondvraag aan de orde gesteld. De burgemees ter gaf toen als zijn mening het een moeilijke zaak te vinden. De reactie van de heer Stoer was toen: „Hele maal niet moeilijk, laten ze de au to's maar op het plein voor de kerk zetten, daar hebben ze prachtig de ruimte..." Met de garantie dat het college van B. en W. de kwestie nog eens nader onder de loep zouden nemen werd de zaak voorlopig afgedaan. Van Beek is er echter allerminst ge rust op, dat de situatie op korte ter mijn zal worden verbeterd. Overigens was die brandmelding van vorige week niets anders dan loos alarm. Voor zo ver de comman dant zich kan herinneren was dit de tweede keer in zijn loopbaan dat hij en zijn mannen om de tuin werden geleid. „Een keer vinden we niet erg, maar als dergelijke grappen- -• 3}}fup pSou d<n utiz aunpu uoa (09) qaag uda Q makerij zich gaat herhalen, ja, dat kan niet. Stel je voor dat er echt brand uit breekt terwijl wij uitruk ken voor een vals alarm.. Van Beek zegt vastberaden dat de dader, die deze „brandmelding" op zijn geweten heeft een flinke portie straf heeft verdiend. „Maar het is een tref als de politie hem te pak ken krijgt...", voegt hij er snel aan toe. Het materieel van de vrijwillige brandweer is. naar het oordeel van de commandant „prima". Ruim tien jaar geleden werd er een nieuwe ne velspuit aangeschaft, die nog steeds in goede conditie verkeerd. „We hebben de spullen goed voor el kaar", kan Van Beek dan ook met trots opmerken en hij laat doorsche meren dat er ook tijden zijn ge weest dat de kwaliteit van het mate rieel veel te wensen overliet. „Ik heb me wel eens kwaad gemaakt", bekent hij enigszins verontschuldi gend. Opmerkelijk is, dat het personeel van de brandweer het liefst 's nachts uitrukt. Volgens Van Beek is het voor velen nogal moeilijk om zich plotseling uit werkkring of bedrijf los te maken, als de sirene gaat. 's Nachts geldt dit niet „Je hebt dan niets aan je hoofd en je kunt je helemaal bij het blussingswerk be palen...". Tenslotte nog deze opmerking van Gerrit van Beek, die bijna een halve eeuw paraat is geweest: „Met het materieel dat we nu hebben zijn we nergens bang voor. Voor de grootste boerderijbrand nog niet...." Deze woorden houden ongetwijfeld een geruststelling voor Renswoude in, te meer daar ze uit de mond komen van een man, die weet hoe hij de Rode Haan aan moet pak ken ADVERTENTIE VEENENDAAL De villa naast de gasfabriek op de Kerkewijk te Veenen daal ondergaat op het ogenblik twee behandelingen: hij wordt gemoderni seerd en gerestaureerd. Het interieur van het huis wordt gemoderniseerd. VEENENDAAL Het college van B. en W. stelt de raad voor de jaarwedden van de wethouders te verhogen. Volgens de huidige normen kan een wethouder in een gemeente van 24.001 tot en met 30.000 inwoners maximaal f 14.100,— ver dienen. In mei van het vorig jaar besloot de raad de jaarwedden te koppelen aan het inwonertal en wel zodanig dat tussen 26.001 en 27.000 de jaarwedde wordt bepaald op 85°/o van het maximaal aanvaardbare bedrag. In de praktijk komt dit er op neer, dat de Veenendaalse wethouders nu f 11.964,gaan verdienen, mits de raad hier zijn goedkeuring aan geeft. Tot op heden bedroeg het wethouderssalaris f 11.160,per jaar. De benedenverdieping wordt ver bouwd tot een moderne kantoorruim te die voldoet aan de eisen van deze tijd. De bovenverdieping van de wo ning zal als een comfortabele woon ruimte uit de metamorfose te voor schijn komen. De onderdirecteur van het Gemeentelijk Gasbedrijf, de heer A. van Schaik zal de nieuwe bewoner van het huis worden. Het exterieur van het huis ondergaat ook een veran dering. Het zal zorgvuldig worden ge restaureerd. Als de steigers over enke le weken verdwenen zijn, zal het huis er ongeveer net io uit zien als om streeks 1904, toen het werd gebouwd. De heer Van Schaik vertelde: „Ik heb de oude tekening gezien. Het zal helaas niet mogelijk zijn het huis precies vol gens die tekening te restaureren, maar het gebeurt wel zo nauwkeurig moge lijk." Ook de tuin rond het huis, die nu nog veel weg heeft van een stukje Afrikaanse steppe, zal worden verbe terd, zodat als alles klaar is het woon huis-kantoor als een statige villa op de Kerkewijk uit de verf zal komen. Elke donkere bril is nog geen goede zonnebrilVergelijkt U maar. En ontdek, hoe een echte zonnebril U een zorgeloze kijk op de zomer geeft. Een veilige bril. Veilig in de auto. Aangenaam in alle omstandigheden. En ook Uw omgeving ziet U anders. Modieuzer aantrekkelijker... •X- Zie ook onze Polaroid kollektie. OPTIEK KERKEWIJK 17 - VEENENDAAL f

De Vallei | 1967 | | pagina 3