Onthullend boek over Rost van Tonningen UITBREIDING VAN STAATSDEELNEMING IN DE K.L.M. is autorijden een rekensommetje? eflAT FIAT-AGENT Vreemdelingen uit O.-Nigeria x gaat van a naar b. Kroniek van ondergang van mateloze ambitie en kuiperij Overvaller deed zich voor als politieman Bruidegom stal snoep voor feest BOSBRANDEN TEISTEREN CANADA Stuntvlieger neergestort zwaar gewond Koningin opende Benelux-tunnel VeenendaalJ. JANSEN EN ZOON Kinderen verdronken Strijd Geldingsdrang Omkeer Onthullend Beschamend Lijk van schipper aangespoeld FRANSE KERNPROEF CONTINUÏTEIT AANBOD PER SCHIP DOOR BOMEN NIEUW TEAM Pyromaan richtte in Ridderkerk bijna miljoen schade aan Twee Nederlandse bloemenhandelaren „plukten" struiken in Antwerpen Beloning voor goede tip in moordzaak Die X bent U. Van A gaat U naar B met 110 felle kilometers per uur. In een auto die met 767 cc snel optrekt, rap inhaalt en pittig door rijdt. Vier mensen en hun bagage worden door 32 pk's veilig voort gestuwd. De prijs is 4245 gulden en de naam is Fiat 600. En daarmee wordt een dubieus rekensommetje opeens een onwrikbare formule. Een axioma: „de kortste weg met f 4245.- naar echt, eerlijk en oprecht autogenot is altijd een Fiat 600". Dat is een van de vele auto-formules van de grote Fiat fabrieken! lang niet kinderachtig! m DINSDAG 6 JUNI 1967 De titel van het boek dat vandaag door het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie wordt gepubliceerd is was ontmoedigend en ongeïnspireerd: Cor respondentie van mr. M. M. Rost van Tonningen, deel I. Het boek, uitgegeven bij Martinus Nijhoff in Den Haag, telt duizend blad zijden en het bevat slechts een keuze uit de correspondentie van M. M. Rost van Tonningen tot mei 1942 het tweede deel dat over enkele jaren zal ver schijnen, zal een weerslag van de corespondentie uit de laatste levensjaren van deze Nederlandse topnazi bevatten. HASSELT Zondagmiddag is het 3- jarig zoontje van de familie H. de Bruin uit Hasselt op het Zwartewater overboord geslagen uit het jachtje, dat zijn vader bestuurde. De rijkspolitie te water had zondagavond het lijkje nog niet gevonden. In de polder Mastenbroek vlaic bij Hasselt is een tweejarig zoontje van de familie J. Kroes in een sloot bij de ou derlijke woning verdronken. Men kan zich afvragen of dit alles niet wat veel aandacht is voor de schrifturen van een der betrekkelijk veel Nederlandse landverraders, want zo op het eerste gezicht is M. M. Rost van Tonningen een gewone NSB'er geweest die in de oorlog president van de Nederlandsche Bank werd een baantjes-jagende profiteur naar het schijnt. M. M. Rost van Tonningen is ech ter veel meer geweest: in zijn figuur krijgt de grote strijd achter de scher men tussen de Nederlandse landverra ders gestalte. Ook in een bezettingstijd is er zel den een zwart-wit-situatie: niet alle Nederlanders waren of helden, of ver raders, of kat-uit-de-boom-kijkers. Niet alle actieve Duitsers waren bru te rechtsverkrachters. Dat alles wordt bijzonder duidelijk in de zeer gedetailleerde inleiding die de historica mevrouw drs. E. Fraen- kel-Verkade is samenwerking met A. J. van der Leeuw aan de correspon dentieverzameling vooraf heeft laten gaan. Aanvankelijk was mr. M. M. Rost van Tonningen een ambitieuze jonge man, die als jurist bij de Volkenbond terceht kwam en daar niet onverdien stelijk werk deed.Hjj ontmoette de groten van zjjn tijd: Mussolini, Doll- fuss, Schuschnigg, Von Papen. Als volkenbondsautoriteit was hij in staat een zekere invloed op het wereldge beuren uit te oefenen en hij deed dat niet onintelligent, al spreekt uit zijn correspondentie toch telkens weer een overmatige bezorgdheid voor eigen baat. Om betere toekomstmogelijkheden te bemachtigen, verdiepte hij zich een aantal jaren in bankzaken, maar zijn geldingsdrang bezorgde hem vele vij anden. Als volkenbondsvertegenwoor diger in Wenen maakte hij de moord op kanselier Dollfuss mee en in zijn dagboek gaf hij uiting aan de smart om deze moord, want hij was een per soonlijke vriend van Dollfuss geweest. In zijn dagboek schreef hij op 30 juli 1936: „Zoo reis ik naar Genève af en eerst gedurende de reis als ik rustig kan denken valt het besef van het ver lies van Dollfuss met volle zwaarte op mij. Hij was een nobel, dapper en gaaf mensch." Omdat door toedoen van Duitse na zi's zijn vriend was vermoord, was Rost van Tonningen een felle tegen stander van Hitier en zijn misdadi gers, totdat vrij plotseling de grote ommekeer kwam: hij ontmoette Himmler wiens beschermeling hij werd en Hitier. Hij sloot zich aan bij de NSB, verliet de Volkenbond en werd hoofdredacteur van de NSB- krant Het Nationale Dagblad. Bijna onmiddellijk na die benoe ming begon tussen hem en Mussert een splijtzwam te groeien: Mussert, het in wezen ondermaatse mannetje, meende dat hij Nederland een zekere zelfstandigheid zou kunnen bezorgen in een nazi-Duitse statenbond Rost van Tonningen wilde Nederland in het Groot-Duitse Rijk laten opgaan. De gedegen inleiding van mevrouw Fraenkel-Verkade is voor de strijd binnen de Nederlandse nazipartij ont hullend. Deze strijd leek principieel, maar was dikwijls vol eigenbaat, want op het terrein van arrogantie en machtsbelustheid vonden Mussert en Rost van Tonningen elkaar als waar dige partners: uit de correspondentie komen walgelijke figuren naar voren, die elkaar konkelend de buit misgun nen. De inleiding vertelt echter meer dan de geschiedenis van opportunistische mannetjes: zij geeft een verrassende doorkijk naar het leven in bezet Ne derland, dat minder goed duidelijk was voor de Nederlanders die er niet direct bij betrokken waren: het lijde lijk verzet van goede vaderlanders, de ondergang van de socialistische or ganisaties, de revolutie in het sociaal- economische leven in Nederland. Vooral aan dat laatste facet is veel aandacht besteed in de inleiding en men komt al lezende tot de ontdek king dat niet alles wat tijdens de oor log ontstond na de bevrijding negatief is beoordeeld vele bezettingsmaat regelen op sociaal-economisch gebied zijn na de ooFlog overgenomen. Hoewel Rost van Tonningen in het hele boek centraal staat, is er om zijn schrale en tragische figuur een mach tig brok bezettingsgeschiedenis ont staan, die verhelderend werkt. Rost van Tonningen zelf, die tijdens de bezetting tevergeefs zocht zijn ma- HEDEL. De Rijkspolitie van Tiel heeft het afgelopen weekeinde een ben de gearresteerd, bestaande uit de 37-jar- rige M. P. van O., zijn negentienjarige vriendin A. K., de 39-jarige J. S., de 37-jarige mevrouw Van O., haar negen tienjarige zoon N. G. P. van O. en de negentienjarige J. de M. Zaterdag had de bende ingebroken bij de aannemer M. van Eek uit Gameren. De buit was veertigduizend gulden. Op 19 mei hadden leden van de ben de een overval gepleegd op de hout handelaar V. van Bogert uit Hedel. Daarbij had -S. zich uitgegeven als lid van de Rijkspolitie. Hij had een soort uniform aangetrokken met een witte koppel. De houthandelaar, die met zijn wa gen naar huis reed, kreeg een stopsein omdat hij een verkeersovertreding zou hebben begaan. De „agent" stapte daar na ook in de wagen en reed naar een afgelegen plek, zogenaamd voor rem proeven. De heer Van Bogert werd toen besprongen door Van O. en door het meisje A. K., dat zich als man had verkleed. Bij de worsteling werden de drie gestoord en namen zij de benen. Meinout Rost van Tonningen, derde van links met vest temidden van de opper-plunderaars, zoals FischbÖck, de onlangs in Duitsland ontdekte in weelde levende, uitschudder van de Nederlandse joden (eerste links). O teloze geldingsdrang te bevredigen, is na de oorlog ellendig en op een voor Nederland beschamende wijze aan zijn einde gekomen: als politieke ge vangene in Scheveningen is hij door zijn Nederlandse bewakers zo ernstig mishandeld en vernederd hij werd onder meer herhaaldelijk met 't hoofd in een gierton gehouden dat hij in wanhoop zelfmoord pleegde, nog voor het proces tegen hem kon worden ge opend. Dat trieste levenseinde zal in deel II worden behandeld. De correspondentie van Rost van Tonningen overleefde de oorlog bijna geheel. Uit de tienduizenden brieven, die alle door mevrouw Fraenkel-Ver- kade werden gelezen een werk van vele jaren is voor deel I een keuze gemaakt van ruim driehonderd docu menten, die op goede wijze het model geven van een wonderlijk leven en in wijder verband: van de drijfveren, die een groep mensen tot misdaad dreven omdat zij op macht hoopten. Het boek zal geen bestseller worden daarvoor is de prijs (f 60,-) te hoog en de inhoud te gespecialiseerd. Wel zal het boek voor geïnteresseerden en vaklieden een rijke bron van informa tie zijn, waarvoor het Rijksinstituut waardering verdient. SOEST Om de kosten van zijn bruiloftsviering enigszins te drukken plunderde de 18-jarige A. L. W. uit Soesterberg enkele weken voor zijn huwelijk een afgelegen restaurant bij Soest. Ten behoeve van het huwelijk werd een enorme hoeveelheid snoep, koeken, drank e.d. buit gemaakt. Maar de vingerafdrukken, die hij achterliet, zijn hem tenslotte noodlot tig geworden, mede omdat W. al eens eerder met de justitie in aanraking was geweest. Precies tien dagen na zijn huwelijk werd de jongeman in zijn woonplaats gearresteerd. De politie heeft ook de 23-jarige A. W. W. uit Zeist aange houden onder verdenking van mede plichtigheid. In zijn woning werden goederen afkomstig van andere inbra ken gevonden, alsmede een revolver en zelfgemaakte wapenstokken. SIOUX LOOKOUT (Reuter). Ruim honderd bosbranden teisteren sinds enkele dagen de Canadese pro vincie Ontario. Het meest bedreigd werd gisteren het gebied om Sioux Lookout in Noordwest-Ontario. Daar brandt twintigduizend hectare. De vlammenzee werd aangewakkerd door een felle noordwestenwind. De meeste van de 2.700 inwoners van het stadje zijn geëvacueerd. De mannen die de brand bestrijden, staan vrijwel machteloos tegen de snel uitbreidende vuurhaard. Iedere beschikbare man werd opgeroepen mee te helpen. De communicatie in het gebied wordt bemoeilijkt doordat som mige kabels zijn doorgebrand. Honderd vijftig leerlingen van een school ia een indianenreservaat konden alleen nog per kano over de rivier ontkomen aan de vuurdood. DEN OEVER Het stoffelijk over schot dat enige tijd geleden drijvende werd aangetroffen ter hoogte van Ande ren bij de Duitse kust in de Sylt, is waarschijnlijk dat van schipper S. Lont van de Wieringer kotter WR 6 Pieter Albert. De weduwe van de schipper heeft kledingstukken en een horloge herkend al» afkomstig van haar man. Er worden momenteel pogingen in het werd gesteld het stoffelijk overschot naar Hippolytushoef over te brengen voor nadere identificatie. De kotter, waarvan men sinds 11 januari van dit jaar niets meer heeft vernomen, had behalve schipper Lont ,og drie be manningsleden aan boord. PARIJS De Fransen hebben gisteren een kernproef de eerste van een serie genomen in het zui delijke deel van de Stille Oceaan, zo is in Parijs bekendgemaakt. In een regeringsverklaring wordt gezegd, dat het ging om een proef met een kernapparaat van geringe explosieve kracht. De proef werd ge nomen boven de atollengroep, bekend onder de naam Moeroeroa. DEN HAAG Btf de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend dat be oogt de deelneming van het r(jk in het aandelenkapitaal van de N.V. Koninklij ke Luchtvaart Maatschappij uit te breiden met ruim vijftig miljoen gulden. De minister van Verkeer en Wa terstaat, drs. J. A. Bakker, schrijft in de memorie van toelichting op het ontwerp, dat het herstel van de zware verliezen die de KLM in het tijdvak 1961 t/m 1964 heeft geleden sneller heeft plaatsgevonden dan werd ver wacht. Als oorzaken hiervan kunnen wor den genoemd de zeer levendige vraag naar luchtvervoer in de wereld in de laatste jaren welke groter was dan voorzien en verder de grote inspan ning van het bedrijf zelf om tot een efficiënte gestroomlijnde organisatie te komen. Voorts kon als gevolg van de technische ontwikkeling de kost prijs per geproduceerde tonkilometer steeds meer omlaag worden gebracht, ondanks het klimaat van stijgende prijzen en lonen, waarin ook de lucht vaartmaatschappijen moeten opere ren. De financieringspolitiek, zo ver volgt minister Bakker, was in de ver- liesperiode uitsluitend afgestemd op het handhaven van een minimale li quiditeit. Stelt men echter de conti nuïteit van de onderneming bij de fi nanciering voorop hetgeen zonder meer een vereiste is dan kon men daarmee niet blijven volstaan. De financiële basis diende zodanig te worden verbreed, dat een gunstige verhouding vlottende activa/vlottende passiva werd bereikt, althans gunsti ger dan het geval was. Dit en een ver betering in de verhouding eigen ver mogen/vreemd vermogen doen de onderneming beter bestand zijn te gen eventuele tegenslagen en verho gen de kredietwaardigheid. Toen door de bankiers van de KLM het aanbod werd gedaan de plaatsing van f24.744.000 gewone aan- LAGOS (AP) Buitenlanders in Oost-Nigeria zoeken een veilig heenko men nu deze staat, die zich vorige week losmaakte van de Nigeriaanse fe deratie, een algemene mobilisatie heeft afgekondigd. Vliegtuigen brengen vreemdelingen onder wie Nederlan ders, naar Lagos, de zetel van de fede rale regering van Nigeria. Amerika en Engeland houden schepen bij de hand die zonodig eveneens evacués mee kun nen nemen. Het merendeel van de mensen die tot nu toe uit Oost-Nigeria, dat zich sinds zijn afscheiding republiek Biafra noemt, zijn geëvacueerd, zijn vrouwen en kinderen van employés van aard- oliebedrijven in het gebied om Port Harcourt. Velen van hen hebben de Amerikaanse nationaliteit. West-Duitsland heeft een vrachtschip uit Kameroen naar Port Harcourt gedirigeerd, Frankrijk zal zijn onderdanen eveneens per schip in veiligheid brengen. De Nigeriaanse charge d'affaires in Nederland, A. R. Lapido, gaf gisteren in Den Haag een overzicht van de toestand in zijn land. Sprekend over wat hij noemde de rebellie van luite nant-kolonel Ojoekwoe van Oost-Nige ria, deelde hij mee dat Nigeria buiten landse mogendheden heeft verzocht de nieuwe republiek op geen enkele ma nier te steunen of te erkennen. delen bij het publiek tegen de koers van 200 te garanderen, heeft de KLM- directie, in overleg met de ambts voorganger van minister Bakker en diens ambtgenoot van Financiën, dit aanbod geaccepteerd. Hierbij heeft hun zeer duidelijk voor ogen gestaan de noodzaak het meerderheidsaandeel van de staat in de KLM te handhaven. Dit aandeel in het gewone aandelen kapitaal bedroeg 50,5 en staat na de emissie, doordat de staat heeft deel genomen voor 252.435 aandelen, op hetzelfde percentage. Totaal zijn thans geplaatst 2.499.375 gewone aan delen, waarvan bij de staat 1.262.175. EINDHOVEN Een vlieger van het Nederlandse stuntteam Whisky Four ontsnapte gistermiddag op het nippertje aan een gruwelijke dood toen zijn toe stel, een Republic F-84-F, in de buurt van de vliegbasis Eindhoven te pletter sloeg> De vlieger, de 25-jarige luitenant P. C. Schuur uit Putten, kon zijn loodrecht naar beneden suizende vliegtuig nog precies op tijd met de schietstoel verla ten. Ernstig gewond werd hij in het Eindhovense ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde om ongeveer kwart voor drie. Het stuntteam werkte een oefenprogramma af. dat eindigde met de zgn. „Bomburst": een manoeu vre waarbij de vier vliegtuigen lood recht tot grote hoogte klimmen om daar na in verschillende richtingen uit elkaar te vliegen. De toestellen maken daar bij een steile duik naar beneden. Bij deze stunt kwamen drie vliegtui gen gistermiddag op veilige hoogte, 4500 meter, weer in horizontale positie. Het toestel van vlieger Schuur echter kon niet meer' op tijd recht komen. Met brullende motoren dook de straaljager op de grond af. Nadat de vlieger met zijn schietstoel op waarschijnlijk geringe hoogte naar buiten was gesprongen, raakte het toe stel een boom en een loods van het bij de vliegbasis gelegen Pantser Infante rie Rijopleidingen Centrum (Piroc) van de landmacht. Van de loods werd het dak weggeslagen. De straaljager had inmiddels zoveel hoogte verloren, dat hij nog driehonderd meter door de top pen van de bomen raasde. Tenslotte ex plodeerde het toestel in de buurt van een munitiedepot, nadat het tegen enke le betonnen palen terecht was gekomen. Binnen enkele minuten was de brand weer van de vliegbasis op de plaats waar het toestel was neergekomen. In korte tijd werd een begin van brand ge blust. Het stuntteam Whisky Four kwam medio 1965 in het nieuws toen tijdens een demonstratie bij de vliegbasis Woensdrecht twee van de viervliegtui- gen neerstortten. Aanvankelijk werd het stuntteam daarna opgeheven, tot dat in april van dit jaar enkele ervaren straal jagerpiloten van de vliegbasis Eindho ven werd gevraagd een nieuw team sa men te stellen. Na het ongeluk van gisteren heeft de bevelhebber der luchtstrijdkrachten, ge neraal A- B. Wolff, opdracht gegeven voorlopig alle oefenvluchten van het nieuwe team te staken. Ook de demon stratie die op 25 juni boven het Brus selse vliegveld Melsbrouck zou worden gegeven ter gelegenheid van de Belgi sche dag van de luchtvaart, gaat niet door. ROTTERDAM Met klinkende mun van koningin Juliana is gisteravond Ne derlands eerste toltunnel, de Benelux- tunnel tussen Vlaardingen en Pernis, ge opend. Met een zwierig gebaar wierp zij vanuit een rijdende autobus een rinke lende rijksdaalder in het mandje van één van de tolstraten op het op de zui delijke kant gelegen Tolplein, waarna het verkeerslicht op groen sprong en de bus kon doorrijden. Nadat mr. J. Heusdens, president- commissaris van de Beneluxtunnel NV, de vorstin een voor een liefdadig doel bestemde cheque had aangeboden, maakte zij de laatste tocht met het wa genveer tussen Pernis en Vlaardin gen. Het veer zal nog tot eind dit jaar in de vaart blijven voor personenvervoer, hetgeen verscheidene mensen ertoe aan gezet heeft de tunneldirectie er in brie ven toe te bewegen een pendeldienst met opstapwagens voor voetgangers, fietsers en bromfietsen in te stellen. De directie heeft zich hierover nog niet uit gelaten. Drs. J. A. Bakker, minister van Ver keer en Waterstaat, zei in een toespraak na afloop van de openingsplechtigheid dat zijns inziens toltrajecten in ons land een uitzondering moeten blijven. RIDDERKERK De totale brand schade in Ridderkerk bedroeg in 1966 rond de f 660.000.De helft hiervan moet op rekening worden geschreven van de pyromaan, die in de nacht van 6 op 7 april 1966 twee boerderijen in brand stak. Het jaar ervoor bedroeg de schade door branden in Ridderkerk bijna 1,1 miljoen, waarvan het grootste gedeelte ook op rekening van de nimmer gegre pen pyromaan kwam te staan. Een en ander blijkt uit het dezer dagen ver schenen rapport van de vrijwillige Rid- derkerkse brandweer. BRUSSEL Twee Nederlandse bloe menhandelaars zijn in Antwerpen ver oordeeld omdat zij onlangs op een do mein bij Wuustwezel een duizendtal rododendronstruiken hadden „geplukt" en op hun vrachtwagen geladen met het oog op verkoop in Nederland, zo meldt het Brusselse blad ,Het Laatste Nieuws'. Een kreeg zes maanden gevangenis straf, waarvan vier voorwaardelijk, en een boete van 600 gulden, de ander drie maanden waar van twee voorwaarde lijk en een gelijke boete. De vrachtau to werd verbeurd verklaard. AMSTERDAM Drieduizend gul den ligt klaar voor degene die aanwij zingen kan geven die leiden tot de ar restatie van de moordenaar van de 37-jarige Cobi van der Voort. Haar lijk werd op de middag van woensdag 3 mei gevonden in de woning van de vrouw aan de Prinsengracht in Amster dam. Hoewel nog altijd meer dan tien re chercheurs aan de moordzaak werken, is de politie bitter weinig met haar onderzoek opgeschoten. Eén ding weet zij zeker: de naam van de moordenaar kwam voor in de agenda van de vrouw. Even zeker is echter, dat de moordenaar het boekje heeft meegeno men toen hij Cobi van het leven had beroofd. De politie is ervan overtuigd dat er nog mensen zijn die goed bruikbare tips kunnen geven, maar die tot dusverre niets van zich hebben laten horen om bijvoorbeeld zichzelf niet te compromitteren. Vandaar de be loning van drieduizend gulden. 4 cil., 767cc, 32 pk, 110 km/u., centrifugaal oliefilter, autokachel en defrosters, ruiten sproeiers, neerklapbare achterbank, carrosserie met Aqualit-behandeling (anti-roest). OOO NIEUWEWEG 188-190 TELEFOON 08385-2536

De Vallei | 1967 | | pagina 4