Diplomatiek offensief om strijd te helpen staken Brown: hoop op V-raad gevestigd r r SITUATIE NA EEN DAG OORLOG Massale hysterie onder Arabieren OMYL Stokebrand Jean Rey voorzitter van nieuwe E.E.G.-commissie Kunstgebitten Doodstraf voor Speek LUCHTALARM IN TEL AVIV LADY CHICHESTER IN CONFLICT MET ,HAAR' RECLAMEMAN BOLSBERRY SODA Werkwijze van luchtvaart maatschappijen onder de loep GEVECHTEN IN CHINA Vliegen in de keuken? Muggen in de slaapkamer? LONDEN Alles doen om een wapenstilstand te helpen bereiken en niet partij kiezen. Daarop komt de positie van Engeland neer na het uitbreken van de oorlog in het Midden- Oosten. VERSCHILLEN BOODSCHAPPEN WAPENS LICHTPUNTJE ONDUIDELIJK verkoelend - dorstlessend per hele liter 9,45 jf ONGELUKKEN AANVAL BIJGELOVIG Babylijkje onder laag puin ontdekt Er zij'n vele middelen om die beestjes te bestrijden. Zo bestaan er insectendoders, die u 'in de kamer ophangt maar weet u wel hoeveel dat kost voor alle kamers? Daarom is een spuitbus als OMYLzo voordelig. OMYL spuit u daar en wanneer het nodig is. Vliegen, muggen, fladderende motten? Spuit OMYL: zuinig, frisse geur. directe en langdurige werking. Al vanaf f 3.65. Eén spuitbus voor alle kamers. Het was overduidelijk, dat Hoe sein probeerde zijn troon te bc veiligen tegen de veelvoudige dru van de crisis, want er kan maas wei nig genegenheid bestaan tussen hem en degenen, die hem voortdurend een verrader hebben genoemd en zijn om verwerping hebben geëist. Aangehouden wegens handel in pornografie BRIEF VOORZICHTIG DINSDAG 6 JUNI 1967 BEMIDDELEN, GEEN PARTIJ KIEZEN 0 5 juni 1967: Luchtalarm in Tel Aviv. Het drukke centrum van de zaken wijk is verlaten. In de schuitkelders wachten de mensen rustig af. ADVERTENTIE Dentofix houdt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U 's morgens een weinig Dentofix op de plaat strooit. U heeft dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbeha gen, want Dentofix doet zijn plichtl Dit moderne, antiseptische poeder werkt als een beschermend kussen en houdt boven dien de adem fris. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Van onze correspondent) LONDEN Er is een conflict ontstaan tussen Lady Chichester en de man die de aanzienlijke zakelijke belangen behartigde voor haar en haar man, die vorige week in Enge land is teruggekeerd na zijn reis om de wereld in zijn zeilboot Gipsy Moth IV. Het gaat om zeer belang rijke contracten, waarmee vele tien duizenden guldens zijn gemoeid. De man met wie Lady Chichester het aan de stok heeft is Basel Char les Dean, hoofd van een public re- lationsfirma in Londen. Hij begon eind maart voor de familie Chiches- ter te werken, maar vorige maand kwam daar al een eind aan. Charles Dean pakte de zaak naar de zin van de familie Chichester veel te groots aan. De public relations - deskundige heeft allerlei lucratieve contracten afgesloten waardoor de naam van Sir Francis Chichester of de afbeel ding van zijn boot mogen worden gebruikt op zeilkleren, borden, een soort ganzenbordspel e.d. Dat kan de beroemde zeiler wel een half mil joen gulden in het laatje brengen. EEN MILJOEN Een zondagsblad heeft becijferd dat hij meer dan een mijoen gulden kan verdienen aan deze contracten phis de lezingen die hij misschien gaat houden, de rechten van de film die er wordt gemaakt over zijn leven en het boek dat hij over zijn wereld reis gaat schrijven. Charles Dean neemt geen genoe gen met de manier waarop hij door Lady Chichester aan de kant is ge zet. „Ik ben er eerder gedesillusio neerd over dan verbitterd", heeft hij gezegd. „Dit is allemaal erg onple zierig". Hij overweegt er een rechtszaak van te maken want hij beschouwt zich nog steeds als de public rela tions man van de familie Chichester en als haar zakelijk vertegewoor- diger. De brief waarin Lady Chiches- ter hem meedeelt dat zij verder van zijn diensten geen gebruik wenst te maken, heeft Charles Dean naast zich neergelegd. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Brown, noemde gisteren de Veiligheidsraad en de UNO de enige werkelijke hoop om enige mate van rust en orde in de wereld te krijgen. Hij vindt dat dus ook de aangewezen weg om het conflict tussen Israël en de Arabische landen aan te pakken. Voor alles moet de Veiligheidsraad volgens Engeland de oorlogvoerende landen in een resolutie oproepen de strijd te staken. Er werden in het Lagerhuis van verscheidene kanten pogingen onder nomen om Brown uit zijn tent te lok ken, om hem te verleiden pro- of an ti-Israëlische opmerkingen te maken. Hij weerde die allemaal af met steeds hetzelfde antwoord: deze zaak is niet zwart of wit, er zitten kanten aan waarover men van mening kan verschilen. Waar het nu op aankoont is meehelpen aan het tot standkomen van een wapenstilstand. Het enige dat de Britse minister van buitenlandse zaken wilde zeggen was dit: Israël heeft recht op een eigen bestaan als natie. Dat moet worden erkend, welke regeling er ook uit de bus mocht komen om een einde te ma ken aan de strijd. Brown weigerde zich uit te laten over de vraag, wie de oorlog is begon nen. „Dat weet ik niet", zei hij, „de zaak is niet duidelijk". Premier Wilson heeft gisteren, zodra het onheilspellende nieuws uit 't Mid den-Oosten in Londen begon binnen te komen, dringende boodschappen gestuurd aan president Johnson, pre mier Kosigin, president de Gaulle en andere regeringsleiders. Minister Brown ontving de diploma tieke vertegenwoordigers in Londen van een groot aantal mogendheden, die van de tien Arabische landen geza menlijk. Dat alles in het kader van Engelands diplomatieke offensief, om de strijd te helpen staken. De Britse regering heeft verder alle schepen onder Engelse vlag aangera den voorlopig voor 24 uur niet door het Suezkanaal te varen. De Britse strijdkrachten in het Midden-Oosten hebben opdracht gekregen om zich niet bij de strijd te laten betrekken. Engeland is verder voorstander van een bijeenkomst op diplomatiek niveau in de Uno van Engeland, Amerika, Frankrijk en de Sowjetunie. Het voert overleg met andere landen die wapens leveren aan het Midden-Oosten over de vraag of die leveringen moeten worden gestaakt. Gisteren nog vertrok er uit een haven in Oost-Engeland een Israëlisch vrachtschip met Britse wa pens. Hoewel iedereen heeft kunnen aan voelen, dat er een uitbarsting moest komen, is het uitbreken van de vijan delijkheden voor Londen toch nog als een verrassing gekomen. De verrassing geldt vooral het tijdstip waarop het is gebeurd. Men had namelijk de indruk, dat er een adempauze was ingetreden. Engeland is nog altijd van mening dat ook de Sowjetunie niet van zins is om direct bij de strijd te worden be trokken. Het feit dat ook de Amerika nen niet van plan zijn om dit te doen, is het enige lichtpuntje in de zeer duistere toestand. Amerika, Frankrijk en de Sowjetu nie hebben zich in het conflict neu traal verklaard, net als Engeland. De Sowjetunie heeft beloofd dat zij zich geheel zal gedragen als de Amerika nen: mochten die zich actief met de strijd bemoeien, dan doen ook de Rus sen dat en in dezelfde mate. Frankrijk is trouwens een stap ver der gegaan dan de andere grote mo gendheden. Het had al verklaard dat het onmiddellijk in geval van vijande lijkheden zijn wapenleveringen zou stopzetten aan de partij die het eerst had geschoten. Nu het zo onduidelijk is wie het eerste schot heeft gelost, heeft de Franse regering besloten om alle wapenleveringen aan de landen in het Midden-Oosten stop te zetten. Dat zijn Israël, Egypte, Syrië, Libanon, Koeweit, Irak, Jordanië en Saoedi- Arabië. ADVERTENTIE a aa as* LONDEN Er zal een speciaal on derzoek worden ingesteld naar de ma nier waarop de luchtvaartmaatschap pijen in Engeland werken. Dit heeft de Britse regering gisteren aangekondigd na de twee rampen die de Britse lucht vaart het afgelopen weekend hebben ge troffen. Daarbij zijn, zoals gemeld, 160 mensen om het leven gekomen, voor het grootste deel vakantiegangers. Zij vlogen in gecharterde vliegtuigen: één stootte zaterdag neer bij Perpignan in Zuid-Frankrijk, een ander zondag in de Engelse stad Stockport. In beide gevallen ging het om vlieg tuigen van niet-genationaliseerde lucht vaartmaatschappijen, die in opdracht vlogen van reisorganisaties die goedko pe vakanties in het buitenland verzor gen. De onafhankelijke maatschappijen hebben de laatste jaren aanzienlijk meer ongelukken gehad met hun vlieg tuigen dan de twee genationaliseerde. Bovendien kwamen die meestal voor bij vluchten buiten de normale dienstregeling, dus met vakantiegan gers, e.d. Men vraagt zich hier dan ook af of deze maatschappijen wel voldoende de hand houden aan de veiligheidsvoor schriften. Voor hen gelden dezelfde be palingen als voor de genationaliseerde maatschappijen BEA en BOAC. De onafhankelijke ondernemingen zeggen dat zij even scherp worden ge controleerd als de beide andere. Het overheidsonderzoek zal uitwijzen of er misschien toch het een en ander valt aan te merken, zoals velen vrezen. NEW YORK (Reuter). Richard Speck, de 25-jarige zeeman, die op 14 juli vorig jaar in Chacago acht ver pleegsters heeft vermoord, is gisteren ter dood veroordeeld. Het vonnis zal worden voltrokken door de elektrische stoel. Speek werd voornamelijk veroor deeld na het getuigenis van Corazon Amurao, een Philippijnse verpleegster, die als enige aan de moordenaar ontsnapte door zich onder een bed te verstoppen. Voor het vonnis werd uitgesproken zag Speek er heel opgewekt uit Hij glimlachte herhaaldelijk tegen de toeschouwers in de overvolle zaal. Op de publieke tribune zaten de ouders van verscheidene van de vermoorde verpleegsters. CAIRO (Reuter) In vrywel alle Arabische landen was het gisteroch tend zeer rumoerig toen bekend werd dat de oorlog met Israël eindelijk was uitgebroken. De meeste regeringen vonden het noodzakelijk om een verkla ring uit te geven waarin stond dat z(j zich in staat van oorlog met Israël be schouwden. In feite was dat overbodig, want verreweg de meeste Arabische lan den beschouwden zich al sinds 1948 in oorlog met de joodse staat. Daarom liepen in Algiers, in Bei roet, in Damascus, in Amman, in Cairo en in Tunis de mensen te hoop. Zij demonstreerden tegen de Wester se mogendheden en tegen de Joden. Poppen met davidsterren op werden bij honderden tegelijk verbrand en langzamerhand maakte zich een soort massale hysterie van de mensen meester. Sirenes maakten daaraan in Cairo en Amman, de hoofdstad van Jorda nië, radicaal een einde. Israëlische vliegtuigen verschenen boven deze steden en bombardeerden de vliegvel den. Berichten dat zij ook de steden zelf gebombardeerd hadden, bleken later onjuist. Het was de Israëlische luchtmacht er slechts om te doen zo spoedig mogelijk de luchtmacht van de vijand uit te schakelen. Het Egyptische leger opende de aanval in de buurt van Gaza. Snelle gepantserde colonnes van het Israëli sche leger maakten daarop een om trekkende beweging door de woestijn en veroverden Khan Yoenoes in de strook van Gaza. Daarmee .sneden zij de oprukkende Egyptenaren van de rest van het Egyptische leger af. De Israëlische troepen drongen meer dan 30 km door op Egyptisch terri toir. Zij ontmoetten geen tegenstand van betekenis. In Jeruzalem, dat deels Jordaans, deels Israëlisch is, werd gisteroch tend ook zwaar gevochten. Het was het enige gedeelte van het „front" waar andere Arabische troepen dan Egyptische tot het offensief overgin gen. Jordaanse eenheden drongen door tot in het gebouw waarin de waarnemers van de Uno gehuis vest waren geweest. Verder schijnen zij niet te zijn gekomen. Hun aanval liep vast in het vuur van de Israëli sche verdedigers en enkele uren later maakte de Israëlische regering be kend dat ook het gebouw weer in Is raëlische handen was. Elders langs Israëls grenzen heers te rust. Wel zijn er zware luchtge vechten geleverd, waarin aan weers zijden verliezen werden geleden. De juichkreet van de Arabieren, dat zij al 80 Israëliche vliegtuigen neerge schoten hadden, stond gisteravond echter in een merkwaardige tegen stelling tot de Israëlische mededeling dat de luchtmacht van Syrië niet lan ger gevreesd behoefde te worden. Van enige activiteit van de troepen van Libanon, dat in het noorden aan Israël grenst, of Syrië, dat noordoost van Israël ligt, is de hele dag geen sprake geweest. Dat raadsel werd verklaard toen tegen de avond van de eerste oorlogsdag van Arabische zijde werd bekendgemaakt dat de bond genoten van Egypte zich opmaakten om aan de strijd te gaan deelnemen De regering van Israël, die gisteren een beroep deed op alle vrijheidslie vende landen om haar bij te staan, heeft laten weten dat zij zo weinig mogelijk berichten zal geven over de strijd. Zij meent dat gedetailleerde berichtgeving alleen maar in 't voor deel van de vijand kan zijn. Alleen wanneer de militaire of de politieke toestand dat uitdrukkelijk vereist zal zij mededelingen doen over het ver loop van de oorlog. Terwijl de strijd ook in het duister voortging de Joden vechten bij voorkeur 's nachts omdat zij weten dat de Arabische soldaten in het don ker bang zijn voor gfeesten verga derde de Veiligheidsraad onafgebro ken. Er scheen gisteravond een rede lijke kans te zijn dat de grote mo gendheden (Amerika, Rusland, Enge land en Frankrijk) samen een reso lutie zouden ondersteunen. Deze vier landen hebben nu in elk geval één ding gemeen: dat zij alle 4 neutraal zijn. Zij zouden het eens zijn geworden over de wenselijkheid om samen met de andere leden van de Veiligheidsraad de strijdende par tijen te vragen de strijd te staken en een wapenstilstand te sluiten. Die resolutie zou worden ingediend door Argentinië en Brazilië. De Zwit serse regering maakte gisteravond bekend dat zij gaarne haar goede diensten zou aanbieden als bemidde- lares tussen de partijen. ENSCHEDE Op een braakliggend terrein aan de Leliestraat in Enschede hebben omwonenden onder een laagje puin het lijk van een pasgeboren jon gen gevonden, dat in doeken was ge wikkeld. Verondersteld wordt dat het kind nog slechts enkele dagen op deze plaats heeft gelegen. Dr. J. Zeldenrust heeft sectie verricht. ADVERTENTIE Een Organon produkt TYe persoonlijkheid van één man doet duidelijk uitkomen, dat een explosie in het Midden-Oosten wel licht onvermijdelijk was. Hij symboliseert de verwarring, de verbittering, de verwarrende rivali teit onder de Arabieren, welke tot deze oorlog dreef en de Westelijke mogendheden kan verwikkelen in een gevaarlijke krachtmeting. Achmed Sjoekairy, 59 jaar, grijs van haar en een fel spreker, heeft zichzelf en zijn Palestijnse „bevrij dingsorganisatie" (P.B.O.) gezworen, niet alleen Israël te vernietigen, maar ook twee Arabische tronen omver te werpen, die van Hoessein van Jorda nië en die van Feisal van Saoedi-Ara- bië. De warboel in het Midden-Oosten is vorige week nog verwarder gewor den, toen president Gamal Abdel Nas ser van Egypte een pact met Hoes sein van Jordanië sloot en hem „broe der" noemde, terwijl dezelfde Nasser nog geen maand geleden dezelfde Hoessein heeft gebrandmerkt als „de Hasjemietische agent van de Ameri kanen en Engelsen" en hij in het ver leden zo goed als moord op Hoessein heeft gepredikt. Nog verbijsterender is, dat toen Hoessein naar Cairo vloog om het pact te ondertekenen, Sjoekairy, de man, die het rijk van Hoessein heeft opgeëist als deel van een toekomstige Palestijnse republiek, zijn reisgezel was. Glimlachend zat Sjoekairy naast Hoessein, toen deze zijn nieuwe ve drag met Nasser ondertekende. J-|oessein en Feisal van Saoedi-Ara- bië zijn beiden door de VS ge steund en bewapend als mogelijke matigende krachten in hun omge ving. Maar geen Arabisch regime vooral geen troon kan hopen op veiligheid, indien het zich niet aan sluit bij het enige, dat de Arabieren verenigt: de haat tegen Israël. Beide koningen zijn in gevaar gebracht door de aanvallen van Nasser en Sjoe kairy, maar zij hebben meer gevaar te duchten van hun eigen volken, als zij een Arabisch eenheidsfront afwij zen. Sjoekairy's machtige persoonlijk heid achter de schermen heeft er veel toe bijgedragen, dat Hoessein ver plicht is geweest, tot een vergelijk te komen met mannen, die hadden ge zworen hem ten val te brengen. Voor Sjoekairy is de „hihad" (heili ge oorlog) tegen Israël een histori sche noodzakelijkheid. Hij heeft Pa lestina, Israël en Jordanië tezamen afgeschilderd als een eenheid, die moest worden bevrijd. Nog geen jaar geleden heeft hij de eis gesteld, dat „de bevrijding van Palestina met de bevrijding van Jordanië van zijn reac tionair, verraderlijk regime" moest beginnen. Het is deze onenigheid van de Ara bieren, of liever een eenheid in dode lijke vijandschap, die Israëls grootste bondgenoot is in de huidige oorlog. Als de Arabieren wat verwacht wordt militaire nederlagen lijden, zal die onenigheid onmiddellijk het hoofd opsteken en de terugtrekkende troepen zouden mogelijk wel eens on derling slaags kunnen raken. Daar helpt dan geen mondelinge overwin ning, in de studio's van Radio Cairo bevochten, iets aan. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft een 52-jarige man aange houden, die geruime tijd handel heeft gedreven in pornografie. Bij hem thuis werden niet alleen boeken gevonden, maar ook foto's, negatieven en dia's. Ook is een lijst in beslag genomen met adressen van ongeveer twintig Neder landse afnemers in Amstelveen, Eind hoven, Den Haag, Maastricht en Zeist. De Rotterdamse politie heeft ook In terpol van de aanhouding in kennis gesteld. De 52-jarige Rotterdammer be trok zijn materiaal onder andere uit Scandinavië, Duitsland en zelfs uit Sin gapore. De mensen die het materiaal afnamen hebben een bekeuring gekre gen. Ook een Rotterdamse boekhande laar die een trouw afnemer bleek te zijn, is bekeurd wegens het voorhan den hebben van pornografische lec tuur. Van onze redactie economie BRUSSEL De Belg Jean Rey wordt voorzitter van de Commissie, die na 1 juli moet waken over de drie Europese gemeenschappen. De Ne derlander Mansholt blijft vice-voorzit- ter, zoals hij dat ook in de afgelopen tien jaren is geweest. Mr.Sassen,nu lid van de Commissie van Euratom, zal eveneens worden benoemd tot lid van de gemeenschappelijke Commis sie. Deze besluiten zijn gisteren in Brus sel genomen door de ministers van Frankrijk, Italië, Duitsland en Bene lux. Wegens de toestand in het Mid den-Oosten waren de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie groot ste landen van de gemeenschap niet aanwezig. Desalniettemin heeft men een brief opgesteld die vandaag zal worden ge zonden naar de regering van Enge land, Ierland en Denemarken. Deze landen hebben gevraagd toegelaten te worden tot de EEG. De ministers hebben de kandidaat leden toegezegd dat zij overeenkom stig de bepalingen van het verdrag de aanvraag zullen behandelen. Frank rijk verzette zich ertegen dat in de brief zou worden opgenomen de zin: „op korte termijn". Minister Luns heeft gezegd dat men „heel voorzichtig" moet manoeuvre ren met de betrekkingen met Grie kenland. Dit land is geassocieerd met de EEG, maar sinds de militaire staatsgreep bestaat er in Nederland een zekere huiver om de economi sche betrekkingen nauwer aan te ha len. TOKIO (AFP). Ongeveer duizend aanhangers van de communistisch Chi nese leider Mao Tse-toeng zijn gedood of gewond bij felle gevechten met poli tieke tegenstanders in Hsoetsjow in de Chinese provincie Honan. Dit hebben Japanse correspondenten gelezen op aanplakbiljetten in Peking. De tegenstanders van Mao hadden, gewapend met explosie ven en gewe ren, verscheidene gebouwen bestormd. Vierhonderd Rode Gardisten, die van elders te hulp waren gekomen, werden gevangen genomen.

De Vallei | 1967 | | pagina 6