4 dagen LONDEN J148.- I 2§ Jonge Nederlanders op weg naar Israël voor hulp Ons land heeft genoeg olie voor zeker drie maanden nu 25 stuksl.50 Nederlands materieel voor Israël WARME SYMPATHIE VOOR ISRAËLIËRS ALLEMAAL IJS? ZEELANDVAKANTIEREIZENBOEKJE Kabinet houdt spoedzitting over situatie Midden-Oosten Geen dreigend tekortmaar in geval nood ligt bezuinigingsplan gereed Ook vliegtuig met medicamenten vertrokken Zo fijn... zo lekker en vele andere reizen per dagboot naar Groot-Brittannië in het bij uw reisbureau VOORHEEN 20 STUKS 1P NU ZELFDE PRUS MAAR BETERETABAKKEN. PROEF MAAR. UW GOEDE KEUS! Licht, geurig en zo zacht ARRESTATIES OOK MORELE STEUN VREDE HOOGSPANNING Schip nog bijtijds weg uit Akaba EERSTE GROEPJE DUIZEND MAN Honderden willen vliegen naar Israël Hoek van Holland-Harwich DINSDAG 6 JUNI 1967 ADVERTENTIE ROTTERDAM De oorlog in het Midden-Oosten zal voor autorijdend Nederland voorlopig geen ernstige gevolgen hebben. De aanvoer is beter ver zekerd dan in 1956, toen de Suez-crisis voor een zondags rijverbod zorgde. Mocht de toestand echter gaan spannen dan zal het ministerie van economische zaken niet dralen tijdig in te grijpen. Concrete plannen voor een bezuinigings actie liggen in Den Haag gereed. DEN HAAG Israëlische vliegtui gen hebben naar pas gisteren be kend werd in het afgelopen week einde op de vliegbasis Gilze Rijen Ne derlands militair materieel opgehaald. Nog voordat in het Midden-Oosten een oorlog dreigde, hadden Nederland en Israël onderhandeld over de overne ming door Israël van materieel dat bij de Nederlandse krijgsmacht als overtol lig te boek staat: Israël heeft radar toestellen, lichte luchtdoelartillerie, reserve-onderdelen voor vliegtuigen en jeeps overgenomen. Een deel van de apparatuur is per schip vervoerd. Het meeste materieel is al in Israël. Nederland heeft gezegd dat ook de rest zal worden afgeleverd. Uit Nederland komt ook morele steun voor Israël. Het comité Vrede voor Israël heeft alle kerken in Neder land gevraagd zondag een bidstond en een collecte voor het Israëlitische volk te houden. Van het geld zullen onder meer medicamenten worden gekocht. Het comité heeft ook een handteke ningenactie op touw gezet die bijzon der goed loopt. „Wij hebben nog geen mensen ontmoet die weigerden te teke nen", zei de woordvoerder van het co mité, de heer J. Worp. „Natuurlijk zijn we ons ervan bewust dat een handteke ning geen kanon of machinegeweer kan vervangen. De actie moet daarom meer worden gezien als een belang rijke morele steun aan het sympathie ke volk van Israël". De stichting Nes Ammim (Banier der natiën), die indertijd is opgericht om de verstandhouding tussen de jo den en de christenheid te verbeteren, heeft haar apparatuur, kantoor en giro nummer (55556) aangeboden. „De gif ten stromen binnen", zei de heer Worp. In de Grote Kerk in Den Haag zal morgenavond een bijzondere bijeen komst, gewijd aan Israël, worden ge houden. Sprekers zijn onder anderen: burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfscho ten van Den Haag, ds. F. Slomp (Frits de Zwerver), prof. dr. H. Berkhof, het lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland J. Pasman uit Voorburg, oud-minister J. Smallenbroek en een aantal Tweede-Kamerleden. De Rotterdamse afdeling van de Landelijke Hulpactie Israël houdt mor genavond in de Margriethal in Schie dam een vergadering over economische steun aan Israël. Hier zullen spreken: mr. P. A. Blaisse, Tweede-Kamerlid voor de K.V.P., dr. W. Drees, oud-mi nister-president, prof. mr. P. J. Oud, minister van staat, oud-minister J. Smallenbroek, mr. A. Stempels, hoofd redacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, en burgemeester W. Thomas sen. De demonstratie liep uit op wanorde lijkheden. Vijf jongelui werden gear resteerd. Voor het consulaat van Israël ontplofte een rookbom. Daar voldeed men ook niet aan het verzoek van de politie de rijbaan vrij te maken. ADVERTENTIE SIBEMA-VERKOOP, bel 04490-5055 In het Centraal Israëlitisch Ziekenhuis in Amsterdam stapelde mevrouw J. van Gelder-Pinto, de secretaresse van het Medisch Hulpcomité Israël, gisteren de dozen met bloedplasma en medicijnen op. DEN HAAG Het kabinet komt vandaag in spoedzitting bijeen om de toestand in het Midden-Oosten te be spreken. Minister Luns, die gisteren de ministerraad van de EEG in Brus sel bijwoonde, keert in de loop van de ochtend met een militair toestel op Ypenburg terug. Minister Roolvink, gisteren eveneens in Brussel, keerde na telefonisch overleg met premier De Jong nog gisteravond huiswaarts. Voor de openbare vergadering van de Tweede Kamer kwam vanochtend het seniorenconvent bijeen, bestaande uit de voorzitters van de grote fracties. Het heeft ongetwijfeld bekeken of nog een debat over het Midden-Oosten moet worden gehouden. Waarschijnlijk zal het seniorenconvent het er van la ten afhangen of de regering na het kabinetsberaad van vandaag te ken nen geeft dat zij met een verklaring voor de Kamer zal komen. Premier De Jong liet gisteren weten dat hij verontrust was door het uitbreken van de gevechtshandelingen in het Midden- Oosten. Hij hoopte dat de Veiligheids raad erin zou slagen de vijandelijkhe den te doen ophouden. Op het ministerie van buitenlandse zaken werd intussen onder hoogspan ning gewerkt. Bij afwezigheid van mr. Luns werden op het Plein achtereen volgens de ambassadeurs van Frank rijk, Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten ontvangen door de secretaris-generaal, dr. E. O. Ba ron van Boetzelaer, die hun een bood schap van de regering overhandigde. Daarin zegt de regering van deze lan den te verwachten, dat zij hun mensen in de Veiligheidsraad zullen opdragen „zich tot het uiterste in te spannen teneinde een wapenstilstand in het Mid den-Oosten tot stand te brengen". Een dergelijke stap is tegelijkertijd ondernomen in de hoofdsteden van de overige elf staten-leden van de Veilig heidsraad, door onze ambassadeurs ter plaatse. Minister Luns zei in Brussel dat de Nederlandse regering met emotie van de ontwikkelingen in het Midden- Oosten kennis had genomen. In eerste instantie zal de Veiligheidsraad een eind moeten maken aan de vijandelijk heden. „Ik hoop dat Israël niet zal wor den overweldigd en dat het mag voort bestaan in vrede en vrijheid in de toe stand zoals hij nu is", zo voegde hij daaraan toe. n ROTTERDAM Een uur voor de oorlog in het Midden-Oosten uitbrak heeft het Nederlandse schip Mataram, van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, de haven van Akaba kunnen verlaten. Drie Nederlandse schepen bevinden zich nog in Egyptische havens: de Ron do van de Stoomvaart Maatschappij Ne derland, de Sepia van Shell Tankers en de Kloosterkerk van de VNS. Van de eerste twee is nog geen bericht ontvan gen. Bij de meeste Nederlandse rederijen, die diensten onderhouden op havens in het Midden-Oosten, nam men gisteren een afwachtende houding aan. Alleen de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij in Amsterdam gaf de ka piteins van de schepen, die havehs in Egypte, Israël, Syrië en Libanon als be stemming hadden, opdracht deze havens te mijden. I Vier sprekers betuigden in een half uur tijds op het Rotterdamse Schouw burgplein van hun warme sympathie je gens Israël. Een collecte onder de bijna drieduizend betogers bracht bijna acht duizend gulden op. ROTTERDAM In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag z(jn gisteravond in derhaast belegde openbare bijeenkomsten gehouden waarin duizenden Nederlan ders hebben getuigd van hun sympathie voor Israël. Ook vandaag worden massale betuigingen van medeleven gehouden. In Rotterdam had burgemeester Tho massen aan de betoging de voorkeur gegeven boven de feestelijkheden rond de opening van de Beneluxtunnel. „We kunnen maar weinig doen", zei burge meester Thomassen in rok tot een kleine drieduizend Rotterdammers op het onvoltooide Schouwburgplein. „Ik vrees dat neutralisme ons dadenloos zal maken, maar Israël is door duizen den banden van sympathie verbonden met Nederland". „Ik bestrijd", riep het socialistische- Tweede - Kamerlid drs. A. J. Lems, „dat dit een rassenoorlog is of een godsdienstoorlog". De socialistische ouct-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel: „Wie de schuld draagt aan deze oorlog is ieder een duidelijk. Egypte riep op tot oorlog tegen het land waar Arabieren onder betere omstandigheden leven dan in Egypte zelf". De Rotterdamse opperrabijn der Joodse gemeente, L. Vorst, koos tot zijn motto: Eenzaam maar niet al leen. Het christelijk-historische ge meenteraadslid dr. F. J. Krop stelde onder luide bijval voor dat de regering honderd miljoen gulden uit de pot voor ontwikkelingshulp zou uitrekken voor steun aan Israël. „Als de Joden nu niet worden geholpen, zal de mensheid zich onsterflijk belasten". Een kleine honderd leden van het Haagse provotariaat en van de Paci- fistisch-socialistische Jongeren Werk groep hebben gisteravond voor de am bassade van de Verenigde Arabische Republiek en van Israël gedemon streerd. Voor de ambassade van de VAR joelden zij „Nasser moordenaar" en boden zij een brief aan, waarin werd aangedrongen op onmiddellijke beëindi ging van de oorlog in het Midden-Oos ten. Bij de ambassade van Israël steun den zij schriftelijk de vrijheidsstrijd van de Israëliërs. Op de tocht door de Haagse binnen stad droegen zij borden mee met de opschriften „Met militair geweld geen vrede maar dood" en „Wapenfabrica- ge is misdaad". Door Amsterdam trok gisteravond een ruim twee kilometer lange stoet van zeker zesduizend mensen. „Houdt Nasser tegen", „Nasser een tweede Hitier" en „Geen tweede München" waren de leuzen waaronder de duizen den het Arabische optreden veroordeel den. Intussen blijft de stroom van mensen die zich als vrijwilliger voor Israël aan melden, aanhouden. Aan de Gabriël Metsusstraat in Amsterdam is een spe ciaal kantoor ingericht voor het opvan gen van vrijwilligers. Vandaag vertrekt van het Amster damse Centraal Station 'n tweede groep die bestaat uit vijftien jonge vrijwilli gers. Donderdag vertrekt een groep van een man of veertig. In totaal hebben zich duizend vrijwilligers gemeld. Op het Parijse vliegveld Orly was het gisteren een chaos. Van daaruit is de enige verbinding met Israël nog moge lijk. Uit alle delen van de wereld kwa men er Israëli's aan die naar hun va derland terug moesten om te dienen. Ook kwamen er veel Isralische toeris ten die hals over kop naar hun land te rugwilden. Vrijwel alle reizigers waren kalm en ernstig. Van paniek was geen sprake. Gisteren steeg op Orly slechts een vliegtuig van de Israëlische luchtvaart maatschappij ELAL op. Het kwam uit New York en had 97 mensen aan boord. Van de 32 lege plaatsen werden er slechts enkele voor vrijwilligers be stemd. De andere waren voor Israëli's die in hun vaderland in dienst moeten. Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons gisteravond: Bij de Jsraëlische ambassade in Keu len hebben zich tot dusver ongeveer zeshonderd mensen gemeld voor hulp verlening in Israël. Als enige bijzonder heid deelde de ambassade mee dat on der hen ook oorlogsvrijwilligers waren. ADVERTENTIE Negen jongelui vertrokken gistermor gen van het Centraal Station in Am sterdam naar Parijs. Vandaar willen ze door naar Israël om er als vrijwilligers te werken. AMSTERDAM Geen enkel vlieg tuig van de K.L.M. is in het Midden- Oosten gestrand. Alle vluchten naar dat gebied zijn geannuleerd. Bij de Israëlische luchtvaartmaat schappij El AI melden zich honderden mensen, die snel naar Israël wilden. Op het kantoor In Amsterdam was het gis teren de gehele dag een koortsachtige activiteit. DEN HAAG De P.T.T. moest gis teren wachtlijsten opstellen, toen na het bekend worden van het gewapende con flict in het Midden-Oosten méér Neder landers dan normaal een telefoongesprek met de Arabische wereld aanvroegen. De P.T.T. verwacht dat gesprekken die gisteren werden aangevraagd pas tegen het einde van deze week tot stand kunnen wórden gebracht. Gewoonlijk duurt de wachttijd niet langer dan één dag. De P.T.T. maakt bij het tot stand brengen van gesprekken met het Mid den-Oosten gebruik van stations in Lon den, Parijs en Bern. Het gevaar voor een ernstig tekort aan olie is belangrijk verminderd door enkele ontwikkelingen sinds 1956: De zes landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap (Benelux, Frankrijk, West-Duitsland en Italië) hebben elkaar beloofd een strategische olievoorraad aan te houden voor een verbruik van minstens zestig dagen. Ons land kan aan die voorwaarde ruim schoots voldoen. De aanwezigheid van vele grote raffinaderijen de capaciteit daarvan is zeker twee maal het binnen landse verbruik heeft gezorgd voor een voorraad van ruim vijf miljoen ton, genoeg om in ons land drie maanden vooruit te kunnen. leverancier van West-Europa een minder sterke positie in dan in 1956. Het aandeel in de invoer, 422 miljoen ton, verminderde sindsdien van tachtig tot nog geen zestig (voor ons land 65 pet. De oorzaak daarvan was de sterke op komst van enkele Afrikaanse landen, die samen al 25 pet van de Westeurope- se olieinvoer voor hun rekening namen. De belangrijkste producenten zijn: Libië, waar in 1959 olie werd ontdekt en dat nu al jaarlijks 72 miljoen ton le vert tot vijf miljoen ton meer dan de oliestaat Irak. Nigerië, dat het afgelopen jaar voor ruim 20 miljoen ton olie zorgde. Daarnaast zijn er dan nog een aantal Frans sprekende landen waaronder Algerië die samen Afrika tot een ge ziene olieleverancier stempelen. Reeds nu koopt West-Duitsland meer olie in Afrika dan in het Midden-Oosten. Het zal niet lang meer duren of ook Frank rijk is zo ver. Van betekenis is ook dat de oliemaatschappijen in Afrika over ruime reserve-capaciteit beschikken om in tijd van nood de oliestroom sterk uit te breiden. Als negatief punt moet echter wor den genoemd de mogelijkheid, dat deze landen zich solidair verklaren met de Arabische wereld en de kraan dicht zullen draaien indien het westen zich in het conflict mengt. Verder wordt de Ni- geriaanse olie-aanvoer bedreigd door 'n aantal binnenlandse moeilijkheden. Het Suezkanaal is van minder in vloed op de oliestroom naar West- Europa dan in 1956. Het kanaal is slechts geschikt voor schepen tot 45.000 ton, zodat menige olietanker er zijn er van 200.000 ton toch al de langere route rond Kaap de Goede Hoop moeten nemen. De aan voer uit Perzië behoeft dus niet te stag neren. Als laatste geldt voor Nederland de prettige bijkomstigheid van eigen olie- en aardgasbronnen: De eerste voorzien in maar liefst twintig procent van het binnenlandse olie-verbruik, de laatste vormen een belangrijke steun in de rug van onze energievoorziening. AMSTERDAM Nauwelijks 24 uur nadat daartoe een hulpcomité was opgericht vertrekt vandaag een vlieg tuig uit ons land naar Israël met aan boord een chirurg en een grote partij bloedplasma, snel verband, eerste-hulp- sets en een middel dat als vervanging van bloedplasma kan dienen. Het Israëlische Rode Kruis had om medische hulp gevraagd. De Amster damse arts dr. B. Sajet die in 1948 ook al als vrijwilliger dienst nam in het Israëlische leger vormde daarop gisteren een hulpcomité. In het Centraal Islaëlitisch Zieken- hulsv ormde zich in korte tyd een enor me voorraad medicamenten die door farmaceutische fabrieken waren ge schonken of tegen inkoopprijs waren aangeboden. Ook meldden zich velen als donor. Gisteren is al een groepje van negen jongelui uit Amsterdam naar Parijs vertrokken. Een meisje had het laten afweten. Uit Parijs zouden de vrijwil ligers doorvliegen naar Israël. Het is overigens lang niet zeker of ze ooit in Israël zullen aankomen. Op het Parijse vliegveld Orly was gisteren niet bij be nadering te zeggen wanneer het eerst volgende vliegtuig naar Israël zou op stijgen. Dit was voor veel vrijwilligers een enorme teleurstelling. Zij wisten zelfs niet of ze moesten overnachten in de vertrekhal van het vliegveld of ergens in Parijs. Ze gaan naar Israël om daar de plaatsen op te vullen van Israëli's die hun banen in de steek moesten la ten om te dienen.

De Vallei | 1967 | | pagina 9