Veenendaals dagblad Veiligheidsraad roept op tot het vuren Jordanië bereid tot gesprek KORTER WERKEN BIJ SKF VOOR 305 MAN ROOKWOLKEN BOVEN GAZA SLUITING SUEZKANAAL SLAG VOOR ONZE SCHEEPVAART Orde op zaken EGYPTE WIL STRIJD TOCH VOORTZETTEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei wolfheze ONDERZOEK SUEZ SPORTIEF BEROEP WACHTEN Voor Israël al 1000 vrijwilligers aangemeld ZWAAR GETROFFEN DEMONSTRATIES Koeler TEL AVIV Israëlische tankcolonnes snellen door de Sinaï-woestijn en waaieren uit in de richting van het Suez-kanaal. Radio-Cairo heeft bekendgemaakt, dat „het Egyptische volk vandaag is meegedeeld, dat de Arabische landen vastbesloten zijn de oorlog voort te zetten on danks de oproep van de Veiligheidsraad het vuren te staken". Er werd opnieuw opgeroepen tot een „totale oorlog". Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaai, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.* bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 7 JUNI I967 4le JAARGANG ISRAËLIËRS AL DICHT BIJ SUEZ-KANAAL De gesprekken over de resolutie werden gedurende de laatste uren voor de raad bijeenkwam, vooral ge voerd tussen de raadsvoorzitter, de Deen Tabor en de Amerikaanse en Russische gedelegeerden Goldberg en Fedorenko. In de oproep wordt niet gesproken over een onmiddellijk te rugtrekken van de troepen op de oude stellingen. 0 De Verenigde .Staten hebben voor gesteld een VN-onderzoek te laten Instellen naar de activiteiten van de ■vliegtuigen vuu de Amerikaanse ze&de vloot in de Middellandse Zee. Zoals bekend hebben de Arabische landen Amerika en Engeland ervan beschul digd Israël steun vanuit de lucht te hebben verleend tijdens de Israëlische aanvallen op de Arabische buurlan den. Dit leidde gistermiddag en -avond tot verbreking van de diplomatieke betrekkingen tussen Washington en Egypte, Syrië, Irrak, Algerije, Soedan en Jemen. 0 Jordanië heeft heel voorzichtig de V.S. verzocht bij Israël te bemid delen voor de onmiddellijke totstandko ming van een bestand, zo is in Wash ington vernomen. Het State Depart ment wilde dit bericht niet bevestigen of tegenspreken. De positie van ko ning Hoessein zou in Jordanië precair zijn geworden door de vrijwel totale vernietiging van de Jordaanse lucht macht door Israël. Ook het Londense dagblad „Times" meldt uit Jeruzalem te hebben vernomen, dat Jordanië be reid is besprekingen te openen. 0 Intussen zetten de Israëlische troe pen de opmars door de Sinaï-woestijn in hoog tempo voort. Het zal niet lang meer duren of de Israëliërs zul len het Suez-kanaal hebben bereikt. De legereenheden verplaatsen zich in de richting van de plaats Ismailija aan het Suez-kanaal, halverwege Port Said en Suez. Vele Egyptenaren zou den gevangen zijn genomen. Tanks en voertuigen zijn in beslag genomen. Rusland en Tsjechoslowakije heb ben Soedan aangeboden wapens te le veren voor zijn strijdkrachten. De twee landen deden dit direct nadat Soedan gisteravond zijn betrekkingen met Engeland en de V.S. had verbro ken. Tot dusver zijn de Soedanese troepen met materieel van westelijke landen uitgerust. Israël heeft bekendgemaakt, dat de spoorweg tussen Gad en Beersjeba, de belangrijkste plaats in de Negev, in de afgelopen nacht door Arabische sabo teurs is vernield. Men is overigens al met het herstel begonnen. De succesvolle militaire activiteiten van Israël leverden gisteren de vol gende resultaten op: Op Egyptische bodem hadden de Israëliërs zich meester gemaakt van de stad Gaza en van de dorpen El Arish, Abu Egueila, Koeseima, Sjeik Zuwaid en Bir Lachpan. Al deze plaatsen liggen in de Sinaï. 0 In Jordanië *e~d bet oude stadsdeel van Jeruzalem vei-overd en de plaatsen Shu Fat, Beit Ixa, Nebl Sa muel, Zur Bahar en Sjeik Aziz. Voorts de stad Latroen en Janin, in het noordwesten van Jordanië. Het Pales tijnse oudheidkundig museum in het Jordaanse deel van Jeruzalem is in handen van Israël. Archeologen heb ben de beroemde Dode-Zee-rollen on der hun hoede genomen. Israël heeft zich gisteravond bij monde van zijn minister van Buiten landse aken, Abba Eban, gunstig uit gelaten over de resolutie van de Vei ligheidsraad. Tenuitvoerlegging van het besluit zou echter afhangen van „de absolute en oprechte aanvaar ding en medewerking van de andere partijen", aldus Eban. President Johnson heeft voor de televisie een beroep op de strijdende partijen ge daan onverwijld het besluit van de V- raad ten uitvoer te brengen. Tijdens de debatten in New York hebben de afgevaardigden van de V.S. en En geland zich fel verzet tegen de Egyp tische beschuldiging, dat vliegtuigen van deze landen steun aan Israël had den verleend. De Rus Fedorenko herhaalde het Sovjet-standpunt, dat Israël met de agressie was begonnen. Hij repte overigens met geen woord over de beschuldigingen van Nasser aan het adres van de V.S. en Engeland. Het Egyptische oorlogsgebral, dat de afgelopen dagen door de radio klonk, is van toon veranderd. Amerika is nu de grootste schurk, die de op mars van de Arabische legers zou heb ben tegengehouden. Gisteravond wer den er zelfs door Egypte geen militai re communiqués meer verstrekt over de toestand aan het front in de Sinal- woestijn. Wel werden er nog enige pa triottische liederen ten gehore ge bracht, afgewisseld met felle leuzen, voornamelijk tegen de V.S. gericht. AI Achram, het gezaghebbende Egyptische dagblad, heeft gemeld, dat in de afgelopen nacht bij Fort Quaitbay, aan de ingang van de ha ven van Alexandrië, vier Israëlische kikvorsmannen gevangen zyn geno men. De politie zou met behulp van hefschroefvliegtuigen nog zes Israëli sche klkversmannen zoeken. Premier Wilson heeft het Lagerhuis gezegd, dat Engeland de leveranties van wapens aan de oorlogvoerende landen in het Midden-Oosten voorlopig heeft gestaakt. VEENENDAAL Opnieuw zal er in de Veenendaalse industrie een massale werktijdverkorting van kracht worden. In overleg met de vakbonden heeft de directie van de Nederlandse Maatschappij van Ko gellagers SKF N.V. besloten de werkweek voor 305 personeelsleden terug te brengen tot 35 uur. De werk tijdverkorting is voorlopig voor zes weken aangevraagd en zal op maan dag 17 juli ingaan. De maatregel be treft 275 personen die werkzaam zijn in de produktie-afdelingen en 30 be ambten. Met de vakbonden is overeengeko men, dat er over de eerste periode van zes weken een aanvulling op het bru to loon tot 100 procent zal worden uit gekeerd. De directie zal die maatregel van daag aan het personeel bekend ma ken; gisteren werd de ondernemings raad ingelicht. De oorzaak van de werktijdverkor ting ^bij SKF, waar ongeveer 600 men sen werken, moet worden gezocht in de dalende omzetten van de interna tionale automobielindustrie. Het Vee nendaalse bedrijf, een onderdeel van een Zweeds concern ondervindt hier van de terugslag, doordat grote orders voor kogellagers worden geannuleerd. De directie acht het voor het bedrijf noodzakelijk dat deze maatregel tot werktijdverkorting minstens een pe riode van twintig weken zal omvatten. Elders in dit nummer meer bijzon derheden over SKF. Premier Tsjoe En-Lai van China heeft een boodschap aan Nasser gezonden, waarin hij Egypte verze kert van de krachtige steun van de regering en volk van China. Premier Kosygin van Rusland heeft Harold Wilson een boodschap gezonden, die verband zou houden met het Franse voorstel tot overleg tussen de „grote vier". ADVERTENTIE I Een gemotoriseerde Israëlische colonne rukt op in de strook van Gaza in de buurt van het Egyptische bolwerk j Khan Yoenoes. Bij Khan Yoenoes zelf is zwaar gevochten. Op weg er heen ontmoetten de Israëliërs geen tegen stand van betekenis. Ja! Want er wordt telkens weer een beroep gedaan op je sportiviteit anderen te helpen. En een 'wbi/hrae -opleiding biedt de kans op de bovenste trede te komen. Doe als vele enthousiaste jonge mensen. Kies als beroep het helpen van zieke medemen sen. Bel of schrijf naar de efdeling Personeelszaken I I -| /*>-* P«*Zi.k.nhu., lot Ou. V*aorgine vm Gemot- en Zenuwzieke." WOLFHEZE bij Arnhem. Tel. 08308 - 241 Een van de vele Egyptische leger auto's, die tijdens de snelle opmars van de Israëlische troepen in de strook van Gaza in brand werden geschoten. Volgeladen met strategische goede ren en bloedplasma is gistermiddag 'n Boeing 720 van de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al van Schiphol opgestegen naar Tel Aviv. Het toestel was 's morgens leeg uit Israël op Schip hol geland. Het vliegtuig had militair materieel aan boord afkomstig van de vliegbasis Gilze-Rijen. Het gaat hier om radartoe stellen, lichte luchtdoelartillerie, reser ve-onderdelen voor vliegtuigen en jeeps. Als de Verenigde Naties dat vragen, wil Nederland binnen 24 uur zeshonderd mariniers naar het Midden-Oosten stu ren. Beschikbaar zijn verder een be voorradingsschip, helikopters, schepen voor patrouillediensten, een zelfstandig pantserinfanteriebaltaljon (het 44ste uit Zuidlaren) en een geneeskundige een heid ter sterkte van zelfstandige genees kundige compagnie. De eerste negen Nederlandse vrijwil ligers die maandag in Parijs zijn aan gekomen op doorreis naar Tel Aviv, kunnen voorlopig niet verder. Van het Amsterdamse Centraal Sta tion vertrekt morgen een groep van veertig man naar Parijs. In het gebouw van de Joodse Jeugd vereniging aan de Gabriël Metsustraat in Amsterdam was het gisteren een hek senketel. De hele dag door zitten tien tot twaalf mensen vrijwilligers in te schrijven. Er hebben zich daar al ruim duizend mensen aangemeld. In het Cen- traal Israëlitisch Ziekenhuis worden ze door een team van artsen gekeurd. Het Rode Kruis heeft een bureau Conflict Midden-Oosten opgericht. Men kan hier om inlichtingen vragen over familie en vrienden in het Midden-Oos ten. De Nederlandse scheepvaart is door de sluiting van het Suezkanaal zwaar getroffen. Ons land behoort tot de voor naamste gebruikers van het Suezkanaal De rederijen, die op het ogenblik wor den gedupeerd zijn Shell Tankers en de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart mij. De schepen zullen bij een langdurige sluiting van het Suez-kanaal de aan zienlijke omweg om Kaap de Goede Hoop moeten maken, wat 'n stijging van de vrachtkosten tot gevolg zal hebben door de langere vaartijd en de noodzaak om meer schepen te charteren. Op de chartermarkt worden flinke prijsstijgin gen verwacht De verzekeringsmaatschappijen heb ben met ingang van 10 juni de molest- verzekering voor de vaart op en via het Midden-Oosten opgezegd. Na die datum zullen de assuradeuren gaan werken met nieuwe premies voor molestverzekeringen op schepen die ge vaarlijke routes bevaren. Een kleine vyfduizend Groningers hebben gisteravond gedemonstreerd voor Israël. Tijdens een bijeenkomst op de Grote Markt vergeleek de Am sterdamse rabbijn J. Soetendorp de po litiek van president Nasser met het na- tionaal-socialisme. Hij roemde Neder lands openlijke steun aan Israël. In Utrecht liepen gisteravond zeven honderd mensen mee in een stille tocht. Er was gevraagd geen leuzen te roe pen en spandoeken mee te dragen. Twee spandoeken met de leuzen „Leve Is raël, hang Nasser" en Nasser, St. He lena is nog vrij" werden onderweg op gerold. Provo's deelden stenciltjes uit waarop Nasser een misdadiger werd ge noemd. De demonstratie verliep rustig. In Emmen hielden duizenden middel bare scholieren een protestmars tegen het Arabische optreden in het Midden- Oosten. Tijdens de optocht werd gecol lecteerd. De vijf jongelui die maandagavond in Amsterdam werden aangehouden om dat zij tijdens een demonstratie voor Israël „Nasser, moordenaar" hadden geroepen, zijn vrijgelaten. (Van onze weerkundige medewerker) Na de bloeiende temperatuur van 25 graden Celsius gistermiddag in Zuidoost-Nederland en 22 a 23 graden in Gelderland gaat het kwik in de tweede helft van deze week wat om laag. Bij de luchtaanvoer uit west tot noordwest zal het donderdag en vrij dag niet veel warmer worden dan 16 18 graden. De invloed van een hogedrukgebied ten zuiden van Nederland neemt af, die van een diepe depressie boven Scandinavië wordt juist groter. In de koelere stroming zullen wel zonnige perioden voorkomen, maar de kans op een plaatselijke bui is groter gewor den. In Noord-Engeland en Schotland wordt rekening gehouden met de mo gelijkheid van nachtvorst, die karak teristiek is voor het nu doorkomende weertype. Ook in onze omgeving doen belang hebbenden er goed aan op hun qui vive te zijn nu de komende nachten kouder zullen worden. UTRECHT Het anderhalf jaar oude zoontje Cornells Adriaan van de familie Neerbos aan de Beatrixlaan in Eist is gistermiddag verdronken in een vijver voor het huis van een van de buren. De situatie in het Midden-Oosten, die aan het begin van deze week zo snel explosief werd, is bezig weer snel te veranderen. De strijdende partijen zyn gemaand het vuren te staken. De Ger maanse hetze der Arabieren dat Is raël van de kaart zou worden geveegd, is voorlopig althans verstomd. Israëlische troepen staan tot voor de plaatsen waar zy ook elf jaar geleden de Egyptenaren hadden teruggedre ven. Nergens aan Israëls 1250 kilo meter lange, kwetsbare grens heeft een Arabier zijn voet binnen de kleine staat gezet. Het politieke en militaire succes der Israëli's heeft de Veiligheidsraad als het ware gedreven naar een resolu tie, waartoe de afgevaardigden direct maandag hadden moeten besluiten, maar waarvoor in de politieke ver houdingen nog geen plaats was. De kaarten waren al wekenlang ge schud, maar zij lagen nog niet open. Nu dat wel het geval is, rest de Raad geen andere keuze. Het vuren zal nu moeten worden ge staakt. Het is duidelijk, dat aan die toch eigenlijk eenvoudige opdracht geen bepaling gekoppeld kon worden over het terugtrekken van de troepen binnen de oorspronkelijke linies. Elf jaar geleden toen Israël eeti uitval in de Sinai deed en na vier dagen voor het Suez-kanaal stond, gebeurde dat wel en van dat moment af is Is raël dag-in-dag-uit geplaagd met in filtraties uit de Arabische landen. Er zal veel wijs beleid nodig zijn om de vrede te herstellen en te bestendigen. Zowel aan de kant van de Verenigde Naties als van de zijde der Israëli's. Meer dan ooit dringt de eis te komen tot degelijke afspraken. Het verleden heeft bewezen dat met de leiders der Verenigde Arabische Re publiek dergelijke afspraken niet ge maakt kunnen worden. Daarom zal in het Midden-Oosten en dat is de eerste taak van de Arabieren zelf orde op zaken moeten worden ge steld door staatslieden die vertrouwen genieten en dat verdienen. Israël heeft dat al gedaan sinds de onafhan- keliu id in 1948. Orde op zaken zal aan het pogen om in het Midden-Oosten tot goede, duurza me verhoudingen te komen, vooraf moeten gaan en het is duidelijk dat met schreeuwers geen afspraken ge maakt kunnen worden. Onze bewondering gaat uit naar het volk van Israël en zijn strijdkrachten, die geen andere keuze hadden dan het offensief. Het werd een zeer snel le afrekening. Wij mogen echter in onze opluchting over het feit, dat Nassers aangekon digde vernietiging van de staat Is raël voorlopig op niets is uitgelopen, niet voorbijzien dat Israël nu meer dan ooit onze hulp hard nodig heeft. De acties in stad en land beginnen voor een deel nu eerst goed op gang te komen. Er zal veel en goed gedaan moeten worden. De Veiligheidsraad der Verenigde Naties heeft gisteravond opgeroepen tot een onmiddellijk staakt-het-vuren in het Midden-Oosten. Deze uitspraak was het resultaat van intensief overleg achter de schermen, waarbij de Sovjet-Unie tenslotte afstand deed van de eis, dat Israël wegens agressie zou moeten wor den veroordeeld.

De Vallei | 1967 | | pagina 1