Maatregel treft 305 personeelsleden; oorzaak is de dalende export Personeel vandaag officieel op de hoogte gesteld p ^mz: :i Veiling Septer Tiel Oude huizen in de Dorpsstraat van Renswoude Antieke blaasbalg onthulde iets over de eerste smeden van het kasteeldorp ,o,25 Comité-Israël opgericht WAS JAN WILLEMWEL ECHT DE EERSTE SMID Vliegend gebak Geslaagd Inbraak met valse sleutel Bromfietser aangereden VEENENDAAL Met ingang van maandag 17 juli zal er bij de Nederlandse Maatschappij van Kogellagers SKF N.V. aan de Groeneveldselaan een werktijdverkorting van twintig procent van kracht worden, die zal gelden voor in totaal 305 personeels leden. De werktijdverkorting, waarover gisteren de onder nemingsraad officieel door de directie werd ingelicht, is voor lopig aangevraagd vooi een periode van zes weken. De mogelijk heid is niet denkbeeldig, dat de maatregel zich echter over een langere periode zal uitstrekken. Veel hangt in dit verband af van de ontwikkelingen op de internationale markt. De werknemers voor wie de werktijdverkorting is aangevraagd zullen daarvan de eerste zes weken geen nadelige financiële consequenties onder vinden. Na overleg met de vakbonden heeft de directie meege deeld, dat er een aanvulling op het bruto loon zal worden uit gekeerd tot honderd procent. ..e REPUBLIQtfE FRANCAISE Eerste smid Secretaris door S. LAANSMA WOENSDAG 7 JUNI 1967 WERKTIJDVERKORTING BIJ SKF PóSTES I LEGRAND PONT DE BORDEAUX SKF heeft een personeelssterkte van ongeveer zeshonderd man- Bij het personeel dat na de vakantie kor ter zal gaan werken behoren dertig beambten. De resterende 275 perso nen werken allen in de produktie- sector. Het administratieve perso neel dat onder de aangekondigde maatregel valt verricht werkzaam heden, die direct in verband staan met de produktie. In de praktijk komt het er op neer, Opgave na klasse mm maat. Appelen x Golden Delicious k.l x Golden Delicious k.2 Goudreinet Jonathan k.l Jonathan k.2 75/opw 70/75 65/70 60/65 125-133 131-139 127-131 113-117 124-132 123-130 118-125 106-115 55/60 124-126 122-124 114-116 102-106 107-109 100-110 Glasaardbeien per doosje van 2 ons 66-93 48-77 Kersen Vroege van de markt per doosje van 250 gram 55-85 39-59 Groenten Kroten per bosje 25-29; rabarber 24-30; rode kool 17-25 5-8 Spitskool 19-24; spinazie 26-35 Sla per 100 r krop 12.60-16.20 4.00-7.50 Peulen 4.00-4.60; uien per bosje 21-23 wp; wortelen per bosje 70-72 Aardappelen middel 10-16 Bloemen Asters per stuk 15-17 Afrikanen 11-18 Ageratum 13-18 Begonia's 35-37 Dahlia's 14-21 Lobelia's 13-31 4-9 Salvia's 24-26 x Is hoofdaanvoer Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. 126-131 dat er voor de genoemde 305 man een 35-urige werkweek wordt inge voerd. Na 17 juli zal men per week acht uur en drie kwartier korter gaan werken. De oorzaak van de werktijdverkor ting moet gezocht worden in de dalen de omzetten van de internationale automobielindustrie. SKF Veenendaal exporteert ongeveer 93 pet van haar totale produktie; de resterende 7 pet is bestemd voor de binnenlandse markt. Het Veenendaalse bedrijf maakt deel uit van een wereldomvattend Zweeds concern, waarvan het hoofd kantoor in Gothenburg is gevestigd. De werktijdverkorting in Veenen daal mag beschouwd worden als een maatregel, die men vanuit Zweden heeft opgelegd. Wanneer de produk tie op het huidige niveau zou worden voortgezet, zou dat een verdere voorraad vorming tot gevolg hebben. Al vanaf het begin van dit jaar zag SKF de omzet in het buitenland da len. De vraag vanuit het buitenland naar kogellagers nam af en omvang rijke orders, die een belangrijke bron van inkomsten zouden hebben bete kend werden geannuleerd. SKF levert rechtstreeks aan de auto mobielindustrie. CORRECT Volgens de vakbonden is SKF in wezen kerngezond; men beschouwt de werktijdverkorting als een tijde lijke maatregel, waarvan de duur op dit moment met geen enkele zeker heid kan worden gesteld. Van vakbondszijde bestaat waarde ring voor de wijze, waarop de direc tie in onderhandeling is getreden. Vandaag zal het personeel officieel worden ingelicht. „De directie heeft begip getoond voor de moeilijkheden, waarin de betrokken personeelsleden zouden kunnen geraken. Er is op zeer correcte wijze gehandeld", aldus luidde het commentaar dat de vak bonden gisteravond gaven- De directie zal haar standpunt be kend maken in een officieel commu niqué, dat vandaag zal verschijnen. De personeelschef van het bedrijf, drs. H. J. van Aller zei gisteren de werktijdverkorting niet te ontkennen, maar hij wenste zich wel van verder commentaar te onthouden, omdat hij op de officiële verklaringen van de directie niet vooruit wilde lopen. Naast de ongunstige ontwikkelin gen, die zich in de automobielindus trie hebben voorgedaan, is wellicht de concurrentie die wordt ondervon den van landen achter het ijzeren Gordijn en van Japan een factor die tot de werktijdverkorting heeft ge leid. In de Veenendaalse industrie wer den al eerder massale werktijdver kortingen van kracht tot op heden echter alleen in de textielT en wolbe- drijven. Voor velen komen de maat regelen van SKF dan ook als een verrassing. VEENENAAL Na eindexamens aan het Chr. Lyceum slaagden van de afdeling MMS de volgende kandidaten: Lies Beimers, Veenendaal; Nenna van den Brandhof, Veenendaal; Jessie de Haas, Kesteren; Jobje Heij, Veenen daal; Gerda Jansen, Veenendaal; Hen- nie de Kruyk, Scherpenzeel; Marijke Kijne Rhenen; Cornelie van Leeuwen, Veenendaal; Anneke Rozemeijer, Vee nendaal; Liesbeth Ruttenberg, Eder- veen; Ineke van Schuppen, Veenendaal en Miek Treffers, Rhenen. Drie kandidaten moesten worden af gewezen. VEENENDAAL Tot nu toe onbe kende personen hebben maandagavond ingebroken in het zomerhuisje van de heer Jansen uit Den Haag. Zij ont vreemdden een butagasstel met fles en regelaar, 8 wollen dekens en enig ge reedschap. De heer Jansen heeft aan gifte gedaan bij de politie. De recher che zal een nader onderzoek instellen. Men vermoedt dat de daders zich met een valse sleutel toegang tot het huisje hebben verschaft. Ter gelegenheid van de herdenking van Amelia Earhart gaf de Surinaam se posterijen twee zegels zonder toe slag uit. Datum van uitgifte 3 juni. De Nederlandse Antillen geeft op 4 juli een Hedenmorgen ten gemeentehuize VEENENDAAL Vanmorgen is er in Veenendaal een actie-comité „Israël" opgericht dat ten doel heeft de bevol king van dit land financieel by te staan. Voorzitter van dit comité is Veenen- daals burgemeester mr. dr. J. Hazen berg. Verder hebben in het comité zit ting vertegenwoordigers van de plaat selijke industrie, de vakbonden en van het convent van predikanten. Er zullen binnenkort enkele acties worden gevoerd, waaronder op a.s. vrij dag een huis-aan-huis collecte in de hele gemeente, die van twee uur 's mid dags tot 8 uur 's avonds gehouden zal worden. In dezelfde tijd kan men op vijf punten in de gemeente zijn giften storten in speciaal voor dit doel opge stelde bussen. VEENENDAAL Gistermorgen werd op de Kerkewijk, hoek Raadhuisstraat de bromfietser J. W. van de B. uit Utrecht aangereden. De heer J. W. V. uit Vreeswijk reed in zijn auto m noordelijke richting. Hij wilde linksaf, de Raadhuisstraat inrijden en verleen de daarbij geen voorrang aan de brom fietser, die rechtdoor wilde oversteken. "Er was alleen materiële schade. We moeten zuinig worden op het kleine beetje oude woningbezit van Renswoude. De monumenten staan uitgezonderd de boerderijen alle aan de Dorpsstraat. Wie thans Renswoude, uit de richting Scherpenzeel, binnenkomt, ziet links en rechts bedrijvigheid van in aanbouw zijnde fa brieken en magazijnen. In een flits ziet men enkele nieuwe huizenrij- achter zich liggen. De historieliefhebbers, of zij die een oog hebben voor achter zich liggen. De historie liefhebbers, of zij die een oog hebben voor wat oud en schoon is, hebben dan de Hervormde Koepelkerk, de schil derachtige, maar vervallen nieuwe Buut en het Kasteel gezien. Doch er is meer. In voorgaande artikelen werd er iets over geschreven. Thans zal het over de oudste smederij gaan, die Renswoude (nog) rijk is. Kort na de bevrijding in 1945 stop te voor de smederij van Van Voorst (Dorpsstraat 74) een grote Ameri kaanse slee. Een heer stapte uit en trad geinteresseerd de oude winkel binnen. Hij verzocht de smederij nog eens te mogenzien, want, zo zei hij zijn voorvader was nog smid geweest in dezelfde hoefstal. Wie dat dan wel was? Wel, een zekere Davelaar, die nog voor de smeden Van Essen dit pand met zijn hamerslagen had ge vuld. Al was dit dan meer dan 125 jaar geleden, men kende ook in smederij Van Voorst deze naam. Overlevering of een sterk verhaal van een sterke smid? Niets van dat alles; de herin nering was jarenlang aangebleven door een simpele blaasbalg. U weet wel, zo'n ding waar het vuur mee werd aangewakkerd. Deze blaasbalg nu lag zo'n 100 jaar in de smederij. De eerste ja ren zal hij nog wel gebruikt zijn door de opvolgers van Davelaar, die met vaardige hand zijn naam op de blaasbalg had geschilderd. Het is een trieste, doch natuur lijke zaak, dat alles wat oud wordt, slijt. En zo ging het ook met de blaasbalg: hij kwam in een verge ten hoekje terecht en sleet daar let terlijk en figuurlijk zijn jaren. Tot dat een grondige schoonmaak hem voor de dag bracht en hij als waar deloos prul tenslotte bij de vodden- boer belandde. Het was spijtig voor de nakomeling van Gerrit Davelaar, maar goed, de smederij stond er tenminste nog en tot op heden is zij zelfs schoon in haar ouderdom! Jammer dat drie van de vier muurankers verdwenen zijn; slechts het vierde anker, een zeven is nog aanwezig en dat klopt: het huis da teert van, 1700 en zoveel. Bijbelvaste Valleilezers zullen bij dit opschrift even glimlachen en den ken, de eerste smid was Tubal-Kan, de vader van de smeden. De eerste bekende Renswoudse smid, die woon de in de thans nog bestaande sme derij aan de Dorpsstraat was Ger rit Davelaar. Als zodanig wordt hij genoemd in het oudste bevolkingsre gister van Renswoude en dat da teert van omstreeks 7195. Hij had drie kinderen en bewoonde de smid se tot 1818. Of de smederij voor zijn komst al bestond, staat wel vast (het huis dateert van ongeveer 1750) maar wie voor Davelaar smid was is helaas niet meer na te gaan. De eerste smid was een zekere Jan Corsze. Omstreeks 1640 verricht te hij smeedwerkzaamheden aan de Hervormde kerk; eerlijkheidshalve moet erbij vermeld worden dat kerckeboeck van Renswoude schrijft „aen Jan Corsze de smit in Venen- dael". Kennelijk had men ter plaat se nog geen smid die het zware werk aan de kerk kon verrichten. Maar een hoefsmid was er toch wel? Ik kan me niet voorstellen dat de Heer van Renswoude en de boeren hun paarden in Veenendaal lieten beslaan. En dan spreek ik nog niet eens over de herstelwerkzaamheden die aan huis, hof en materialen ver richt moesten worden. Bij het verder doorlezen van de kerkrekeningen stuit ik op een ker- keraadsvergadering van 23 mei 1658. Een van de punten die op deze ver gadering besproken werden was het volgende: „Alsoo de kerekmeesters van Renswoude aangesproken sijnde van Jan Willemsen tot betalinge van sijn reeckeninge over gelevert ijser en arbeytsloon aan kerek en predikantshuijs, nu al eenige jaren geleden, deselfde niet konden vol doen, vermits sij geen penningen in handen hadden, is dese saacke den kerekenraadt voorgehouden," enz. Om een lang verhaal kort te ma ken, de Heer van Reede van Rens woude werd in de zaak gemengd en Jan Willémsen kreeg zijn geld. Be langrijk in dit bericht is echter het feit dat Jan Willemsen ijzer heeft geleverd en er mee heeft gewerkt, aangezien hij arbeidsloon vraagt, 't Lijkt mij dus niet denkbeeldig dat De smederij in vogelvlucht zoals de situatie ruim 10 jaar geleden was. Jan Willemsen smid was. En aange zien hij zowel in de lidmatenlijst als in het doopboek van Renswoude voorkomt was Jan Willemsen dus in gezetene van het dorp en, totdat het tegendeel blijkt zullen we Jan Wil lemsen de eerste smid van Renswou de noemen. Het zou interessant zijn als ook de oorspronkelijke smederij nog eens werd ontdekt. Of zou de tegenwoor dige smidse op dezelfde plaats zijn blijven staan? Na Gerrit Davelaar, die dus reeds in 1795 smid was aan de Dorpsstraat en die in 1809 in het erfpachtregis- ter voorkomt, kwam de smederij aan het geslacht van Van Essen. Op 31 oktober 1818 verkreeg Cor- nelis van Essen, ijzersmid, het huis met toebehoren in eigendom. Corne lls was in 1785 in Epe geboren. Hij kwam naar Renswoude en huwde er met Feitje van Altena, dochter uit de bekende molenaarsfamilie, die in een vorig artikel reeds besproken is. De enige zoon uit dit huwelijk, er waren twee kinderen, de zoon Ge rard Richard en de dochter Evert je, volgde zijn vader op in de smede rij. Dit duurde tot 1879; hij werd toen namelijk gemeente-secretaris en de smederij werd enkele jaren daarna verkocht. Op 11 december 1882 verkocht ge meente-secretaris (oud-smid) Gerard Richard van Essen ,,'n huis, schuur- berg met hoefstal, erf en tuin, staan de en gelegen te Renswoude", die hij met zijn inmiddels ongehuwd- overleden zuster Evertje had ge- erfd, aan Hendrik van Voorst Dirks- zoon, smid te Ermelo. Van Voorst kon „het goed" in ge bruik nemen op 1 januari 1884. Als hij de smederij echter eerder wilde gaan gebruiken moest hij Van Es sen daar drie maanden van te vo ren van op de hoogte brengen. Een andere bepaling, vastgelegd in het koopcontract, besliste dat de verko per en zijn huisvrouw gedurende hun leven het aangrenzende perceel blijven bewonen en dat zij het recht behouden „om met paard en rijtuig te mogen rijden over den uitweg naar den publieken weg achter het verkochte huis gelegen, welken uit weg vrij en onbelemmerd moet zijn wanneer zij van hun regt willen ge bruik maken". De koopsom bedroeg f 3.000,-. Tot op heden is de smederij ei- Een oude opname van de eerste smederij. gendom van de familie Van Voorst. Er is echter wel iets aan het uiter lijk veranderd. Op bijgaande foto is duidelijk te zien dat de smidse toen aan het huis grensde. Nu vindt men op deze plaats een keurige galante riewinkel. De brede openslaande deuren en het grote hoge raam heb ben plaats moeten maken voor twee nette winkelramen en de er tussen gelegen winkeldeur. Het huis heeft gelukkig zijn oude vorm behouden. Tenslotte nog een enkele opmer king over het hoge uit twee verdie pingen bestaande herenhuis naast Van Voorst (links op de foto), dat in bovengenoemde koopakte voorkomt als „het aangrenzende perceel". Ook dit huis is oud, waarschijnlijk zo'n 200 jaar. We weten helaas wei nig van de bewoners af. Omstreeks 1810 woonden er een familie Tente. Een 50 jaar later kwam de familie Van Essen er wonen; enkele doch ters uit dit geslacht hielden er voor 1940 een postagentschap. Daarna kwam het huis aan de familie Van Son en de tegenwoordige eigenaar, die het huis in keurige staat heeft gebracht, is de heer Vogtschmidt. Daarmee zijn we door de oude huizen aan de Dorpsstraat te Rens woude heen. In een slotartikel nog iets over de „herbergen". serie van vier zegels uit voor de so ciaal-culturele instellingen. Toeslag 6 plus 3, 10 plus 5, 20 plus 10 en 25 plus 11. Nederlandse munt f 1,80. De Belgische posterijen heeft een bij zondere zegel uitgegeven ter herden king van de staatsman Paul-Emile Jan- son. Paul-Emile Janson werd te Brus sel op 30 mei 1872 geboren. Op politiek gebied werd hij in 1914 tot volksverte genwoordiger gekozen voor het district Doornik en bleef ononderbroken een parlementair mandaat in Kamer of se naat uitoefenen, Tijdens de laatste we reldoorlog was hij in ballingschap in Nice, waar hij in 1943 wordt aangehou den om vervolgens opgesloten te wor den te Fresnes. Daarna wordt hij weg gevoerd naar Duitsland, waar hij in 1944 in het kamp van Weimar over leed. Uit de grote hoeveelheid van Franse zegels lichten we er een paar uit. Op acht mei werd een zegel uitgegeven met de voorstelling van de Grand Pont de Bordeaux (Grote brug van Bordeaux) ook wel de vierstedenbrug genoemd. Deze brug verbindt Brussel-Parijs-Ma- drid-Lissabon. Deze brug is een aanslui ting op de oude brug Pont de Pierre, die op bevel van Napoleon in 1822 werd gebouwd. De brug heeft zeven tien bogen. Pont de Bordeaux heeft een capaciteit van 7000 auto's per uur. De dagcapaciteit is rond 36.000 auto's. Onder de brug gaan de zeeschepen door. Lengte 870 meter, hoogte (hang brug) 53 mtr., breedte 20 meter met vier autobanen, twee fiets- en twee voetgangerspaden. Voor de constructie werd gebruikt 7700 ton staal en 116.000 m3 beton. Een andere groot-formaatze gel is een herdenkingszegel ter gelegen heid dat twee vliegers met hun tweedek- kertje „de Witte Vogel" probeerden een verbinding tot stand te brengen tussen Parijs en New York. Helaas ging vliegtuig en bemanning verloren. De derde groot- formaatzegel toont het gebouw Hotel Goüin. Dit hotel werd in 1470 tot een museum gemaakt en kreeg een Gotische voorgevel. In late re jaren is in twee fasen weer restau ratie uitgevoerd wat tot gevolg had dat het gebouw versierd werd met twee voorgevels. Eén in de Middeleeuwse en één in de Renaissancestijl. Beide stij len zijn behouden gebleven, toen het hotel in 1956 weer hersteld werd van de geleden oorlogsschade. Tevens wordt er al een groot-formaatzegel uitgege ven voor de Olympische winterspelen in Grenoble in 1968. Wat dat betreft wil Frankrijk zeker de eerste gouden plak in de wacht slepen. In vogelvlucht de nieuwe uitgaven van de rest van de wereld. Engeland Bloemenserie (6) eveneens met fosfor- strepen. Canada: heel bescheiden een zegel van de EXPO- Brazilië: Uno-Me- teo dag (1), Poolse Madonna (I). Bul garije: Antieke munten serie (6), Chi li: Congres geboortebeperking (2). Cu ba: Helden der revolutie (3), Pre histo rische mens (7) Denemarken: 800 jaar Kopenhagen. Finland: Windmolen Uusi- kaupunki (1), anto TBC- serie (3). Al giers: Twee luchtpostzegels voorstel lende landschappen. Irak: Ha jeer jaar (1). Iran: Bezoek koning van Tailand (1), Schermen (1), Nat. olie-industrie (1). Japan( Museum (1), Week van de Filatie (1). Jordanië: Dierenserie (6), UNO 20 jaar (1), UNO-gebouw in Geneve (2). Israël: Herdenkingsmonu ment (1), Luchtmacht (3). Luxemburg: 50 jaar Lions club. Polen: herdenking martelaren '40-'45 (3), intern, wieler ronde (1). Portugal: Fatima (4). Mona co: Int. honden tentoonstelling (1), Mi gratie (1), Rotary conventie (1) UNO int. toerisme-jaar (1), Auto's, sportwa gens (15). Rusland: Ruimtevaartdag (3), Lenin herd. (5), Partisanen (3). Dat was dan weer een kleine greep uit de zeer grote aantallen nieuwe ze gels die de afgelopen weken weer op de postzegelmarkt verschenen. Chef Toorenburg, werkzaam in de keukens van het restaurant op Ouwe hands Dierenpark, is beslist niet voor! een kleintje vervaard. Maar de zer dagen dacht hij toch werkelijk, dat het in zijn domein spookte. Toen hij toevallig in de gebakafdeling keek,] zag hij tot zijn niet geringe verbazing zo maar een gebakje door de lucht „vliegen" Toen hij zijn ogen goed had\ uitgewreven zag hij achter het gebak je zowaar een doodgewone huismus. De brutale vogel had het gebakje van een plaat „gepikt" en was er mee aan de haal gegaan toen hij onraad hoor-, de. „Het was een komisch gezicht",] zegt chef Toorenburg, „dat taartje te; zien vliegen. Ik moest werkelijk goed kijken om te ontdekken dat er ook nog een mus aan vast zat." In een ander deel van de keuken hebben meesjes al eerdere malen een! nestje gebouwd en daar hun jongen uitgebroed. Daar ze te lastig werden] heeft het keukenpersoneel nu maat-, regelen genomen om toekomstige nes tenbouwers de pas af te snijden. Een] ander mezenpaar heeft jongen ter we reld gebracht in een holle tafelpoot op het terras van het restaurant, waar! dagelijks honderden bezoekers om heen zitten, zonder dat de vogeltjes zich daaraan storen. Of zouden ze soms weten dat ze in een dierentuin wonen.

De Vallei | 1967 | | pagina 3