Corruptie in bedrijfs leven wordt strafbaar Nederland zal alles doen om strijd te helpen staken Oliestop treft Engeland meest Abba Eban trots op leger en Nederland dankbaar Vergif gedaan in vaders bier koelkasten ARABISCHE LANDEN BENADELEN ZICHZELF IN ERNSTIGE MATE U. SPOEDDEBAT IN TWEEDE KAMER OVER MIDDEN-OOSTEN 1.25 't Spijt ons Bankovervallers krijgen 5 jaar Ambassade van V.A.R. bewaakt Israëlische minister op Schiphol Jaar gevangenisstraf geëist lekkerrrr koud NADER BESCHOUWD SPECIALIST 25 stuks BESTAANSRECHT ZONDER RESERVE 'n Klein menings verschil ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder VRIJGESPROKEN Ten onrechte veel vraag naar huisbrandolie V akantietoeslag voor arbeids ongeschikten MISHANDELING PILSDRINKERS KINDERLIJK ledereen, altijd, overal! WOENSDAG 7 JUNI 1967 DEN HAAG Corruptie in het bedrijfsleven, het geven en aannemen van steekpenningen, zal over enige tijd strafbaar zijn. De Tweede Kamer heeft gisteren een wetsontwerp aangenomen dat deze bedrogsdelicten bedreigt met een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar en een boete van maximaal honderdduizend gulden. Vijf Jaar nadat deze kwestie in de Tweede Kamer ter sprake was ge bracht, is zij nu wettelijk geregeld. Anderhalf jaar geleden nam minister Samkalden de voorstellen van de door zijn voorganger mr. Beerman ingestel de Commissie-Mulder volledig over en nu ging de Kamer er geheel mee akkoord. Namens de commissie van justitie werd slechts gesproken door de socialistische afgevaardigde mevrouw mr. Singer-Dekker. Minister Polak had er nog een aanvulling op: Een commissie uit het bedrijfsleven is vrijwel klaar met de voorbereiding van een bureau dat voorlichting over deze nieuwe regeling zal gaan geven. „Op deze manier kan het bedrijfsle ven zelf veel doen tegen dit ergerlijke kwaad", zei de minister, die toezegde zoveel mogelijk te zullen meewerken, zonder dat dit bureau een verlengstuk wordt van het openbaar ministerie. Voorts zal er een officier van justitie worden aangewezen die zich speciaal met omkopingszaken zal bezig houden. „Corruptie begint met attenties die een intentie hebben", zei mevrouw Singer-Dekker. „Het leidt tot chantage en dan zit men in de spiraal naar beneden. Deze regeling is noodzakelijk. De onderneming heeft in onze tijd een maatschappelijke functie en het kan de samenleving niet koud laten wat er in de onderneming gebeurt." De regeling is zo, dat iemand die te goeder trouw giften aanneemt en dit aan zijn werkgever vertelt, geen last zal krijgen. Degene die dit in strijd met de goede trouw verzwijgt is strafbaar, evenals de man die dusdani ge geschenken uitdeelt dat hij wel kan aannemen dat de ander zijn mond zal houden. De opsporing zal moeilijk zijn, meende mevrouw Singer-Dekker, maar minister Polak dacht dat hij wel politiemensen kon vinden die voor dit werk geschikt zijn. Zij zouden wel begrip moeten hebben voor de usances in het bedrijfsleven. Het wetsontwerp werd zonder hoof- delijkije stemming goedgekeurd. ADVERTENTIE maar 'n grotere advertentie voor Navy Clob zon n teveel geld gaan kosten Gewoon een pakje uitstekende sigaretten maken is nog te doen. Het wordt wat moeilijker om 25 uitmuntende Amerika nen in 'n passend pakje te steken voor slechts 1,25. Maar we hebben 't voor elkaar gekregen. Zonder spaarzaam met de kwaliteit te hoeven zijn. Dat moeten 'we daardoor nu wel met reclame voor .Navy Club. Jammer. In 'n grotere adver tentie zou 't allemaal beter zijn uitgeko men. Maar er kan alleen maar 'n kleintje af. Omdat u 't tenslotte toch wel moet we ten, nietwaar? Dat Navy Club er is. 25 per pakje van 1,25. Vijf lekkere Amerikanen méér voor 'n heel kwartje minder. U rookt er goed van. En daar gaat het uiteindelijk om. Al hadden we ook nog graag verteld hoe we daarvoor verscheidene fijne tabak ken met elkaar hebben vermengd. Toch lastig om zo met ruimte te moeten Woekeren. DEN HAAG Isracl moet blijven voortbestaan. Op dit punt bestond gisteren tijdens het spoeddebat in de Tweede Kamer over het Midden-Oosten volledige overeenstemming. Ons land zal alles doen, zowel in als buiten de Verenigde Naties, om mee te helpen een eind te maken aan de strijd. De vrije vaart in de Golf van Akaba moet worden gewaarborgd. Als er na beëindiging van de oorlog weer een strijdmacht van de Verenigde Naties in dit gebied komt, zal ons land er zeker militaire eenheden aan leveren. UTRECHT De rechtbank in Utrecht heeft de daders van de roofover val op de Nederlandse Middenstands- bank in IJsselstein, op l september vorig jaar, veroordeeld tot vyf jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Het zijn de 29-jarige kelner W. van de T., de 24-jarige rij-instructeur C. B. en de 24-jarige loodgieter J. van R. Bij de overval hadden ze 41.000 gulden buitge maakt. De Haagse politie heeft het zekere voor het onzekere genomen en een extra bewaking ingesteld bij de ambassa de van de Verenigde Arabische Republiek. ADVERTENTIE Spreken la bloemen geven is goud BEIROETH (Reuter. AP) De Arabische wereld en Algerije hebben de olie-toevoer naar de Verenigde Sta ten en Engeland stil gelegd, zy be schuldigen de landen van „openiyke en totale steun aan het zionistische gang- ster-Israël". Irak en Koeweit hebben de olieleveringen aan deze landen ge staakt, Libanon en Syrië hebben elke verscheping verboden. Algerije heeft tevens de Engelse en Amerikaanse maatschappijen die in het land werken onder staatstoezicht ge plaatst. Regeringscommissarissen zijn aangesteld onder andere by Esso, Sin clair Oil, Philips Petroleum, Mobil Oil, Veedol en El Paso. De Brits-Nederland se Shell is voorlopig buiten schot ge bleven. Irak heeft opdracht gegeven de ge hele olieproduktie in het land te sta ken. Het land heeft de ministers van buitenlandse zaken van de buurlanden byeengeroepen voor een conferentie morgen in Koeweit om verdere stap pen te bespreken. In de Iraq Petroleum Company, die in dit land werkt, zyn Engelse, Nederlandse, Amerikaanse en Franse belangen vertegenwoordigd. De beslissing van Koeweit treft o.a. de Anglo-American Kuwait Oil Com pany, een van de grootste olieprodu centen in het Midden-Oosten, met een gemiddelde dagproduktie van twee miljoen vaten. Het land heeft aange kondigd soortgelijke maatregelen te nemen tegen „alle landen die Israël steunen." Het Arabische boycot treft Enge land meer dan de Verenigde Staten, Koeweit voorziet byvoorbeeld in 23 procent van Engelands invoer, Irak 5,2 procent. Een Londense oliedeskundige berekende het verlies aan royalties door de oliestop op 2 miljard gulden voor Koeweit en 1,4 miljard voor Irak. Minister Luns (buitenlandse zaken) at gistermiddag voordat hij voor het debat over de oorlog in het Midden-Oosten naar de Tweede Kamer ging, in Sociëteit De Witte in Den Haag met de directeur-generaal internationale samenwerking van zijn ministerie, drs. J. Meyer. De sympathie van regering en Ka mer voor Israël was algemeen. Dit bleek duidelijk uit het debat. Bij de Boeren gingen de gevoelens echter niet zo ver, dat zij daarvoor dienstplichtigen ter beschikking wilden stellen, zoals hun woordvoerder Harmsen zei. De Kamer antwoordde ook over het algemeen sober op de regeringsverklaring van premier De Jong. Alleen de socialistische fractievoor zitter drs. Den Uyl was uitvoeriger. Hij kwam met het voorstel een contingent militairen te leveren aan een toekom stige strijdmacht van de Verenigde Naties, hij vroeg een bijdrage van de regering aan een hulpprogramma voor het gehele gebied en verder zo'n ruimhartig mogelijke medewerking aan particuliere acties, daarbij inbegrepen de export naar Israël. De Kamer kon de regeringsverkla ring van premier De Jong van harte onderschrijven. De minister-president had vooropgesteld, dat het bestaans recht van Israël boven iedere discussie stond, maar dat eerst „deze afschuwe lijke oorlog moest worden beëindigd". De Nederlandse regering zal deelne men aan alle initiatieven om te komen tot een staking van de vijandelijkhe den en een regeling van het probleem. „Zo ooit, dan moeten de Verenigde Naties nu hun bestaansrecht bewijzen", aldus de premier. Over de vraag wie als aanvaller moet worden aangemerkt, wilde de heer De Jong niet spreken. „Dit moe ten wij aan de geschiedschrijving over laten", zei hij. De toestand is te ingewikkeld en te ondoorzichtig. Als oorzaak van de crisis wees hij echter wel het afsluiten van de Straat van Tiran door de Arabische landen aan. Premier De Jong wees ook op de verantwoordelijkheid van de grote mo gendheden in dit conflict door hun bijdragen in de bewapeningswedloop in het Midden-Oosten. Hoewel het eerst de bedoeling was dat drs. Schmelzer als voorzitter van de grootste fractie namens de gehele Kamer op deze verklaring zou ant woorden, na schorsing van een uur, liep het met deze opzet helemaal fout, omdat drs. Den Uyl ook wilde spreken. Daarop eisten ook de andere fractie voorzitters hun recht op, zodat het onderling beraad uitliep tot bijna twee uur. Toen kwam er een hele rij sprekers, nadat drs. Schmelzer een door tien fractievoorzitters boer Koekoek uitgezonderd ondertekende motie had ingediend. Deze motie betekende volstrekte steun aan het regeringsbeleid. Het was een uitspraak waarin de eerste verant woordelijkheid voor het waarborgen van het voortbestaan van Israël werd gelegd op de schouders van die landen die in 1948 meewerkten aan de erken ning van de nieuwe staat. De motie drong er verder bij de regering op aan al het mogelijke bij te dragen tot dit vredesdoel. Duidelijker en scherper dan de rege ring kon doen, legden de woordvoer ders de schuld van de actie bij Egypte. „De spanningen zijn opgeroepen door de Arabische landen" zei de liberale fractie-voorzitter mr. Toxopeus. Egypte heeft steeds geroepen om de vernietiging van Israël. Mr. Aantjes zei namens de Anti- Revolutionaire Partij, dat onze sympa thie zonder reserve aan de kant van Israël ligt. Wij kunnen niet neutraal zijn. „Algemeen gaan de gevoelens van het Nederlandse volk duidelijk naar Israël", aldus de christelijk-historische fractievoorzitter Mellema. „Langer pra ten zou de zaak eerder schaden dan dienen", meende mr. Van Mierlo van D'66. Premier De Jong en minister mr. Luns beschouwden de uitspraak van de Kamer als een grote steun voor het regeringsbeleid. Minister Luns ant woordde drs. Den Uyl, dat ons land zal meedoen aan een nieuwe strijdmacht van de Verenigde Naties. DEN HAAG „Wil je een beetje vergif meebrengen voor je vader?" had de 47-jarige Haagse huisvrouw B. in augustus vorig jaar aan haar toen 18- jarige zoon Joop gevraagd. De jongen, later door een psychiater als gevoelsarm geschetst, voldeed prompt aan dit verzoek door op de verjaardag van het ge zinshoofd van een tuinderij in Pijnacker een druppelflesje parathion mee te brengen. Bijna een uur lang stelde de presi dent van de Haagse rechtbank, prof. mr. J. C. van Hattum, hierover gister morgen vragen aan de jongen, want moeder en zoon hadden samen de ADVERTENTIE Ceel b\oemen geroet het „laatste woord" ADVERTENTIE ADVERTENTIE ?K£0 Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL „Gezien tegen de ach tergrond van het gevaar de krachtin spanningen en de succesvolle weerstand is dit de mooiste dag uit de moderne ge schiedenis van Israël, die ook zeker als zodanig bekend zal biyven". Abba Eban, minister van buitenlandse zaken van Israël, is trots op de verrich tingen van het Israëlische leger en dankbaar voor de houding en de steun van het Nederlandse volk. Hij was gis teren een uur op Schiphol, waar hij over stapte in een K.L.M.-toestel naar New York om daar de Verenigde Naties toe te spreken. Minister Eban, die een hoofdrol speelt in het internationale geschil, kwam rechtstreeks uit Jeruzalem. De ambassa deurs van zijn land uit Londen en Den Haag waren voor geheim overleg naar Schiphol ontboden, waar zij drie kwar tier in een kamertje met minister Eban spraken. „Ik ben van plan in de Verenigde Na ties een verklaring af te leggen over de politiek van Israël in het Midden-Oos ten op dit zo dramatische en historische moment in het bestaan van Israël. De wereld heeft de afgelopen weken kun nen zien hoe Israël werd bedreigd met agressie en geweld door de buurlanden, vooral door Egypte, dat openlijk heeft verklaard dat het Israël wil vernietigen. Israël heeft echter op glorieuze en succesvolle wyze weerstand geboden. Als een klein, vredelievend volk resoluut zijn legale rechten verdedigt, kan het reke nen op een gunstige beoordeling door de wereldopinie", aldus minister Eban. De minister denkt Amerika over twee dagen te verlaten. - ADVERTENTIE ♦o te* Q°( (6de 9e*° bloemen ;n hu,9 loote- Abba Eban, de Israëlische minister van buitenlandse zaken (met bril) te midden van de pers op Schiphol. MAASTRICHT De 46-jarige auto busondernemer P. G. uit Valkenburg is door de Maastrichtse rechtbank vrijge sproken van overtredingen van het Ry- tijdenbesluit. G., directeur van Oranjereizen, was al in 1966 door de kantonrechter in Maastricht veroordeeld. Hy was in hoger beroep'gegaan. Niet hij, maar zijn vrouw was de werkgever van de chaufeurs ge weest die te weinig rust zouden hebben gekregen. O AMSTERDAM De Amster damse rechtbank heeft de veertigjarige kelner M. B. uit Amsterdam veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hij had op 2 deepmber met de 36-jarige schilder G. de P. en de veertigjarige P. B. uit Amsterdam een roofoverval gepleegd op een filiaalhouder in Amstelveen. De P. en B. kregen elk vier jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Bij de overval hadden zij de filiaal houder in zijn garage vlak bij zijn huis neergeslagen en hen. beroofd van de aktentas met zesduizend widen. ROTTERDAM De oorlog in het Midden-Oosten heeft ten onrechte tot een vergrote verkoop van huisbrand olie geleid. De grote oliemaatschappijen in ons land melden vrijwel alle een gro tere vraag van particulieren en industrie naar hun produkten. De PAM noemt de toestand geiyk aan die van een plotseling ingevallen strenge winter. De mensen willen de olie zo snel mogeiyk in huis hebben, „vaak bij het onredelijke af". De maatschappij beschikt over voldoende voorraad, maar het distributie-apparaat is niet in staat de sterk vergrote vraag onmiddeliyk te bevredigen. Shell spreekt van „een lichte verho ging van de afzet" en beklemtoont dat er geen enkele reden voor paniek is: „De voorraad in West-Europa is groot ge noeg; wel moet rekening worden gehouden met hogere vracht- en be- voorradingskosten Esso meldt vooral een grotere vraag van de industrie, waaonder de elek trische centrales. Vele particulieren ne men de gelegenheid te baat hun huis brandtank vast voor de komende winter te vullen, een besluit waarmee de Esso wel biy is. De maatschappij heeft er al- tyd naar gestreefd de bevoorrading zo veel mogeiyk aan het eind van het stookseizoen te laten gebeuren. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met algemene stemmen goedgevonden dat degenen die onder de arbeidsongeschiktheidsverzekering (W.A.O.) gaan vallen of die uitkeringen krygen krachtens de interimwet invali- diteitsrentetrekkers in aanmerking ko men voor een vakantietoeslag. Een op het laatste moment ingediende wijzi ging van het wetsontwerp maakt het bovendien mogelijk dat dit vakantie geld met terugwerkende kracht tot 1 juli wordt gegeven als de Eerste Kamer het wetsontwerp pas na deze datum zal aannemen. Er was geen enkele kritiek op het voorstel van minister Roolvink (sociale zaken en volksgezondheid). De commu nist J. F. Wolff en de pacifist dr. B. van der Lek pleitten nog voor het opnemen van een vakantietoeslag in de A.O.W. en de A.W.W. Van een onzer redacteuren HET ziet er naar uit dat de Arabische landen zich met hun ge meenschappelijke strijd tegen Israël diep in eigen vlees zullen snijden. Sedert de strijd om het Suezkanaal van 1956 hebben de grote oliemaat schappijen ter verzekering van een zo groot mogelijke stabiliteit van de olie voorziening het aandeel van de Arabi sche landen in de Westeuropese impor ten van ruwe olie laten dalen van 65 tot 50 procent. In diezelfde periode steeg het aandeel van de olieproduce rende landen in Noord-Afrika en West- Af rika van één procent tot 28 procent. Het optreden tegen Israël in 1956 heeft die landen, welker hoofdbron van inkomsten de aardoliewinning is, zeer veel gekost aan gederfde inkom sten. Ook Egypte had en heeft er in een belangrijk opzicht slecht bij geboerd. Sedert de strijd om het Suezkanaal gaat een zeer groot deel van de aardolieproduktie van het Mid den-Oosten om Kaap de Goede Hoop heen in zeer grote tankers naar Euro pese havens. DE landen van West-Europa ver bruikten in mei 1966, ruim een jaar geleden, 8.170.000 vaten aardolie per dag. De helft daarvan kwam uit het Midden-Oosten. In absolute zin is se der 1956 het goeddeels arbeidsloze inkomen van de landen van het Mid den-Oosten uit de leveranties van aardolie aan West-Europa wel flink gestegen omdat de aardolieproduktie in die jaren sterk is toegenomen, maar relatief zijn die landen door de achter uitgang van hun aandeel in die leve ranties achteruitgeboerd. Nog meer schade door het derven van inkomsten ondervond Egypte, om dat thans meer dan een kwart van de ontzaglijke hoeveelheden aardolie die West-Europa verbruikt, uit Noord- Afrika en West-Afrika komt. Voor het vervoer daarvan overzee heeft men het Suezkanaal helemaal niet meer nodig. Bovendien verminderde relatief de raffinagecapaciteit van de landen van het Midden-Oosten sedert 1956 ook heel sterk. De raffinaderijen in -die landen hadden in 1955 samen een gecapaciteit van 2.250.000 tot 7.800.000 Dat was 6,1 procent van de wereldca paciteit. In 1964 hadden ze samen een capaciteit van 1730.000 vaten per dag, maar dat was nog slechts 3,2 procent van de wereldcapaciteit. In die zelfde periode steeg de Westeuropese raffina ge capaciteit van 2.250.000 tot 7.800.000 vaten per dag, of in procenten van de wereldcapaciteit van 7,6 tot 23,1. Ook in dat opzicht maakten de grote olie maatschappijen zich dus sedert 1956 veel minder afhankelijk van de landen van het Midden-Oosten. DEZE ontwikkeling kan zich, on der de invloed van het nieuwe gewa pende conflict in het Midden-Oosten, sterk doorzetten in de komende jaren. De grote oliemaatschappijen verwach ten thans dat omstreeks 1970 West- Europa per dag tien miljoen vaten aardolie zal verbruiken, en daarmee 57 procent van de energiebehoefte kan dekken. Die cijfers waren in 1955, vlak voor de strijd om het Suezkanaal: 1.859.000 vaten per dag, of 19 procent van de Westeuropese energiebehoefte. In de afgelopen jaren is in West- Europa een ware omwenteling in de energieproduktie op gang gekomen waarvan het einde nog niet in zicht is. De verdeling van het energieverbruik in West-Europa naar grondstoffen was, uitgedrukt in procenten, in 1955: steen kool 77, olie 19, aardgas 1, waterkracht 3. Die verdeling zal in 1970 naar schatting zijn: steenkool 34, olie 57, aardgas 6, waterkracht 3. Indien de landen van het Midden- Oosten en ook Egypte hun eigen belangen goed hadden begrepen in 1956 zouden zij zich toen niet met steun van de Sowjetunie in het avon tuur hebben gestort waaruit zij slechts schijnbaar als overwinnaars te voor schijn kwamen. Inmiddels heeft West- Europa van alle energiemarkten in de wereld verreweg de sterkste groei te zien gegeven en zich steeds beter beschermd tegen verstoringen van de olieaanvoer naar West-Europa. Die bescherming, door middel van belangen van de grote aardoliemaat schappijen, zal naar het zich laat aanzien na afloop van het huidige conflict in het Midden-Oosten nog meer in het nadeel van de olieproduce rende landen daar gaan uitvallen. DIT zal ook zo zijn indien de olieproducerende landen in Noord- Afrika alle gaan meedoen aan de afpersingspolitiek van de landen van het Midden-Oosten. Een blik op de cijfers over de beschikbare oliereser ves in de wereld kan geen twijfel daarover laten bestaan. De belangen die op het spel staan zijn zo immens groot dat de vertegenwoordigers van die belangen in geval van nood niet zullen aarzelen met een tijdelijke wij ziging in de bevoorrading van West- Europa met aardolie ten nadele van de Arabische landen. Van al die landen behoeft alleen Irak niet grotendeels afhankelijk te zijn van de opbrengsten uit oliewin ning. Dat land zou, indien het zich daarvan minder afhankelijk wilde ma ken, zijn landbouw tot ontwikkeling kunnen brengen. Dat laatste begon de regering van Irak in te zien nadat Irak onlangs in een conflict met Syrië over de heffingen op doorvoer van aardolie naar de Middellandse Zee het onder spit dolf. Die heffingen werden 14,6 dollarcent per vat Iraakse olie dat door buisleidingen door Syrië naar de Mid dellandse Zee wordt gepompt. De oude heffing was 9,5 dollarcent per vat. Het is echter de vraag of Irak ernst zal maken met de ontwikkeling van de landbouw. Indien Irak dat deed zou dat land immers het schitterende voor beeld volgen dat Israël de omringende landen van het Midden-Oosten heeft gesteld! parathion gebruikt om de vader op 2 september zijn verjaardag te vermoorden. In het zestiende flesje bier van de jarige leegde de zoon een pipetje parathion, waarna de moeder aan haar echtgenoot het biertje gaf. Kort daarna was de 48-jarige werkman overleden. Veel verweer had Joop B. niet op de vraag van de president hoe hij tot deze daad was gekomen. Nauwelijks ver staanbaar was zijn antwoord: „Voor mijn moeder en de kinderen". Met moeite kwam de uitleg dat de zware werkman doorgaans enkele dagen per week goed dronken was en in die toestand moeder en kinderen herhaal delijk mishandelde. De jeugd van Joop B. was evenmin gelukkig te noemen. Uit een gezin van veertien kinderen was hij reeds op tweejarige leeftijd bij anderen onder gebracht, waardoor vader- of moeder binding vrijwel geheel ontbrak. Al eerder had zijn moeder om vergif m gevraagd, maar toen hac^ Joop gewei gerd. Hij voelde wel aan waarvoor het vergif zou worden gebruikt. Later hoorde zijn moeder dat op de tuinderij waar Joop sinds een paar weken werkte vergif was en opnieuw drong zij bij haar zoon erop aan dit vergif mee te brengen. „Ze zei me toen wel dat het voor vader was", bekende Joop aarzelend. Joop gaf toe, omdat hij meende hiermee aan een oplossing te werken voor de vrede in het huisgezin. Het verjaardagsfeest begon gezellig. Alle kinderen waren thuis en omdat het allemaal forse pilsdrinkers waren, steeg de feestvreugde spoedig. Later op de avond werd de werkman vervelend. Hij ging schelden en uitte dreigemen ten. Op dat moment, kort voor midder nacht, besloten moeder en zoon met parathion in te grijpen. Joop opende het flesje bier, moeder ging er mee naar een slaapkamer waar de parathion was opgeborgen, waarna zoon Joop, ondanks de twintig flesjes bier die hij naar binnen had gewerkt, met vaste hand een pipetje met para thion volzoog en leegde in het bier. Zonder glas dronk de jarige werk man met forse teugen zijn pils en danste nog wat met zijn vrouw en dochter. Even later viel hij neer in zijn stoel en overleed kort daarop in zijn bed. Joop was direct na de danspartij naar bed gegaan. Een uurtje later, een familielid had inmiddels een dokter gewaarschuwd, hoorde hij dat zijn vader was overleden. De mening in het psychiatrisch rap port weergegeven geestelijk ge stoord, kinderlijk, gevoelsarm en een gevaar voor de maatschappij be streed Joop met: „Ik heb mijn vader wel vermoord, maar daarom hoef ik niet voor iedereen gevaarlijk te zijn". De officier van justitie, jhr. mr. C. H. P. W. van der Poll, maakte het kort in zijn requisitoir. Eigenlijk trad hij in de plaats van de verdediger, mr. A. Mout. Hij noemde de moeder, thans in het ziekenhuis en daarom niet gehoord, de kwade genius van Joop. „Het initiatief is geheel van de moeder uitgegaan. Aan normbesef heeft het de verdachte altijd ontbroken, maar dat is begrijpelijk want wie zou het hem geleerd moeten hebben?", vroeg de officier zich af. Jhr. mr.Van der Poll adviseerde de rechtbank een gevangenisstraf van een jaar en een onvoorwaardelyke terbe schikking van de regering stellen. „Er moet voor deze jongen een weg over blijven tot terugkeer in de maatschap pij. Uitgangspunt van de strafmaat moet heropvoeding zijn". Voor de verdediger, mr. Mout, viel weinig meer te zeggen. Hij bestreed de moedwil tot vermoorden en stelde dat het actief handelen van de verdachte was te wijten aan drankmisbruik. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 7