Na spectaculaire zege van Israël is positie Egyptische president wankel Conflict met Mortaga Duitsers zeer actief voor Israël Vier Duitse ,staalreuzen' stichten in Europoort ertsoverslagbedrijf Zonnende jonge vrouw gewurgd Padvinder Egypte heeft vele nazi's in dienst" \RABIEREN WERDEN PAS MOEDIG TOEN „ALLES VEILIG" WAS Over de grenzen Nederlandse film bekroond v> AFSTANDEN MAN BEKNELD EEG-top in Rome was gevaarlijke zaak, zegt Luns MORTAGA LANGE TERMIJN Volgens Wiesentkal: MEISJE EN VRIEND VERDACHT VAN DODEN BABY Overslaan LANGE ADEM ONRUSTIG DONDERDAG 8 JUNI 1967 NASSER IN HET NAUW (Van onze correspondent) LONDEN De smadelijke neder laag die Israël heeft toegebracht aan Egypte kan niet anders dan fnuikend zijn voor het prestige en zelfs de posi tie van president Nasser. Zo denkt men er in loonden over. In elk geval voor zijn leiderschap over de „revolutionai re Arabische naties". Zelfs verluidde gisteren in een van de Condense avondbladen dat Nasser zijn gezag over de Egyptische strijdkrachten al had verloren. De Britse minister van buitenlandse zaken. Brown, zei gistermiddag in het Lagerhuis, dat hem uit niets was gebleken, dat Nasser van zijn macht, of van een deel ervan was beroofd. Hij doelde hiermee op een opzienbarend artikel in het Londense avondblad evenning Standard van Jon Kimche, een Britse joodse journalist, die dikwijls goed is ingelicht over de duistere verwikkelingen in de Arabische landen, maar die toch ook vaak wat al te optimistisch is. Volgens Kimche wordt Nasser nu bedreigd door generaal Mortaga, op perbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten die tegenover Israël staan. Deze generaal is, aldus Kimche, de afgelopen veertien dagen al tegen de politiek geweest die Nasser heeft gevoerd. Toch zou hij nu het bevel hebben over alle Egyptische strijd krachten, zegt Kimche. Dat zou kunnen duiden op een grootscheepse militaire staatsgreep. Mortaga zou de Russen om meer militaire hulp hebben gevraagd, en hij zou verder hebben bevolen alle Egypti sche troepen uit Jemen terug te trek ken. Er zijn daar nog vijftig- tot zeventigduizend man. Niet om tegen Israël te vechten, daarvoor zouden zij toch te laat komen, maar om de orde in Egypte te handhaven. Het kan niet anders dan dat de nieuwe verbluffende klappen die Egyp te van Israël krijgt niet alleen de positie van Nasser in gevaar brengen, maar ook die van Koning Hoessein van Jordanië, wiens positie toch al zwak was. Het verdrag met Egypte, dat Hoessein vorige week zo plotseling heeft gesloten was alleen maar een noodsprong om zijn troon te redden. Egypte en Syrië hadden het immers behalve op Israël ook op Jordanië gemunt. De Britse regering is doodsbenauwd om in de gegeven toestand maar één woord te zeggen, dat als onaardig, laat staan vijandig voor de Arabische lan den kan worden uitgelegd. De neutrali teit die Londen in acht neemt doet krampachtig en dikwijls lachwekkend aan. De betrekkingen met de Arabische staten in gevaar brengen kan bijna niet meer, er zijn zo goed als geen betrekkingen meer de Arabische staten overladen de Britten immers met de bitterste verwijten. Ja. zegt men in Londen, maar wij moeten aan onze olie denken en aan het Suezkanaal. Hoe minder wij nu zeggen, hoe eerder wij de zaak straks weer voor elkaar krijgen en hoe eerder wij weer goede vrienden zijn met de Arabieren. Met het oog op dit alles legt de Britse regering (ook de leiders van de oppositie doen dat) erg veel nadruk op de regeling op lange termijn, die er moet komen tussen Israël en de Arabi- WENEN (Reuter. UPI) —Simon Wiesenthal heeft gisteren onthuld dat hij beschikt over de namen van 29 nazi- misdadigers die beschermd worden door de Egyptische president, Nasser, en andere Arabische leiders. Volgens hem werken een paar honderd Duit sers, die veelal hun naam hebben veranderd, nu voor anti-semitische propaganda of in concentratiekampen. In een persconferentie toonde Wie senthal, die hoofd is van het joodse documentatiecentrum in Wenen, giste ren documenten waaruit bleek dat er betrekkingen bestaan tussen de Britse nationaal-socialistische partij en Egyp te. Twee van de 29 ex-nazi's die volgens Wiesenthal in Egypte verblijven zijn naaste medewerkers van Adolf Eich- mann geweest. De eerste is Alois Brunner, die nu in Kaïro woont. Hij wordt gezocht door Griekenland en Tsjechoslowakije. Tijdens de tweede wereldoorlog was hij verantwoordelijk voor de „definitieve oplossing" van het joodse vraagstuk in die landen. De tweede, Franz Abromat, woont eveneens in de Egyptische hoofdstad Tijdens de oorlog werkte hij onder Eichmann in Hongarije. Later was hij werkzaam in het concentratiekamp Theresiënstadt. Andere namen op de lijst van Wie senthal waren die van de SS-officier Wilhelm Böckler, die een belangrijk aandeel had in de vernietiging van het getto van Warchau. Hij verblijft sinds 1949 in Egypte, waar hij nu werkt in de afdeling-Israël van het ministerie van voorlichting; Dr. Heribert Helm, een arts uit het concentratiekamp Mauthausen. Hij wordt gezocht door de Oostenrijkse regering voor medische experimenten woont hij vanaf 1945 als dokter in Egypte; SS-officier Rudolf Mildner, die lei der was van de Duitse geheime politie in Kattowitsje, Polen. Een jaar of vier geleden kwam hij uit Zuid-Amerika in Egypte aan; Friedrich Warzok. Hij was comman dant van het concentratiekamp Lvov in Polen. Hij wordt verantwoordelijk ge acht voor de dood van naar schatting zestigduizend gevangenen. Ook hij woont in de Egyptische hoofdstad, waar hij in 1949 aankwam. sche staten, wanneer er eenmaal een wapenstilstand van kracht is. Daarbij wijst men hier ook steeds meer op de noodzaak van een defini tieve regeling voor een van de grond oorzaken voor het conflict tussen Is raël ende Arabieren: de kwestie van de Palestijnse vluchtelingen. De enige kritiek die de Britse rege ring laat horen heeft betrekking op de beschuldigingen van de Arabische lan den over de zg. militaire hulp van Engeland aan Israël. Minister Brown liet gisteren doorschemeren, dat het wapenembargo voor het Midden-Oos ten, dat Engeland heeft afgekondigd, weldra wel eens kan worden opgehe ven, omdat de Russen en Amerika niet positief hebben gereageerd op het Britse voorstel om alle wapenzendingen naar de strijdende partijen te staken. De stryd in het Midden-Oosten speelt zich af in een betrekkelijk klein gebied. Dat blQkt uit de vol gende afstanden in vogelvlucht: Tel AvivAmman J eruzalemAmman CairoSuez JeruzalemTel Aviv DamascusJeruzalem BeiroetTel Aviv SuezTel Aviv 96 kilometer 80 kilometer 112 kilometer 56 kilometer 200 kilometer 208 kilometer 320 kilometer BONN De Westduitse schrij ver Günther Grass is bezig een vrij willige arbeidsbri- gade te vormen om Israël te hel pen. „Hitiers z.g. Entlösung dreigt nu voltooid te wor den", zei Grass bjj een demonstratie in Bonn. „De Jo den die zyn ontko men aan de gas kamers van de na zi's, dreigen nu het Günther Grass. slachtoffer te wor den van het gifgas der Egyptenaren". Grass riep op voor hulp aan de joodse staat. In de Bondsrepubliek komen steeds meer acties ten behoeve van Israël op gang. De stad West-Berlijn stuurde voor honderdduizend mark geneesmid delen naar Israël. De Westduitse vak centrale verklaarde zich solidair met de Israëliërs en kocht voor drie mil joen mark Israëlische staatsleningen. In Hamburg wordt vanavond een stille tocht gehouden, waaraan alle burgers kunnen deelnemen. De sociaal democratische partij S.P.D. sprak zich uit voor behoud van de joodse staat. De gezamenlijke protestantse jeugdor ganisaties sloten zich aan bij de reeds begonnen actie van het Duits-Israëlisch genootschap. De Bondsregering, die politiek neu traal wil blijven, zal aan Westduitse burgers geen toestemming geven om aan Israëlische of .Arabische zijde te gaan meevechten als vrijwilligers. Men kan eventuele vrijwilligers niet verbie den uit West-Duitsland te vertrekken, tenzij het om juist opgeroepen dienst plichtigen gaat. Onbekenden hebben intussen 's nachts aanslagen gepleegd op het Amerika Huis en het Engelse consu laat-generaal in Hamburg. Er ont stonden onbetekenende brandjes. ROTTERDAM Vier grote Duitse staalbedrijven hebben besloten voor geza menlljke rekening in Europoort een ertsoverslagbedrijf te stichten met een capa citeit van elf miljoen ton per jaar. Op de plaats van de vroegere Beer willen zij hiervoor een sterk geautomati seerd bedrijf oprichten, dat een kadelengte van zeshonderd meter nodig heeft. In het ertsoverslagbedrijf werken de volgende Duitse giganten samen: Mannesmann, August Thyssen, Hüt- tenwerke Oberhausen en Hütten- werke Oberhausen. De twee laatstge noemden werkten al samen in de N.V. Kruwal, die een overslagbedrijf in de Waalhaven exploiteert. Deze willen echter samen met twee nieuwe partners profiteren van de mo gelijkheden om in Europoort schepen van 50.000 ton en groter te ontvangen die niet in de Waalhaven voor de wal kunnen komen. Het samengaan van de vier Duitse staalbedrijven in een gezamenlijk erts- overslagbedrijf betekent voor Rotter dam een verdere groei van de totale hoeveelheid erts, die via deze haven al wordt aangevoerd. Uit het besluit van deze vier volgt echter ook dat het plan van zeventien staalbedrijven in West-Europa om ge zamenlijk een ertsoverslag- en artsver- edelingsbedrijf in Rotterdam te stichten van de baan is. Het eerste bedrijf dat destijds uit deze groep stapte, was de Nederlandse Hoogovens in IJmuiden. Het samengaan van deze vier Duitse bedrijven zet een definitieve streep on der de plannen van de zeventien. Hun belangen bleken in verschillende geval len tegengesteld te zijn. Tot de bouw van een ertsveredelings installatie (pelletiseringsbedrijf) naast een groot ertsoverslagbedrijf in Rotter dam zal het waarschijnlijk ook niet spoedig komen. Naast het pelletiseringssysteem is een andere wijze van ertsvoorbewerking ontwikkeld. De voordelen van pelletise ring aan de kust zijn ten dele achter haald door moderner transportmiddelen voor erts. ENSCHEDE. De Enschedese poli tie heeft het achttienjarige meisje H. en haar Italiaanse vriend V .L. (25) aangehouden. Zij worden ervan verdacht hun pasgeboren zoontje om het leven te hebben gebracht en onder een hoop puin bij het ouderlijk huis van het meisje te hebben verborgen. Beiden wonen in bij de ouders van het meisje Het paar heeft al een zoontje van ruim één jaar. Van onze correspondent PARIJS Niet alleen joden maar ook arabieren melden zich in Parijs als vrijwilligers, zij het dat zij het iets voorzichtiger aandoen. Op de eerste dag van de gevechtshandelingen waren er nauwelijks driehonderd die zich bij de Egyptische ambassade meldden. Toen echter bekend was geworden, dat deze vrijwilligers toch niet zouden kunnen worden vervoerd, omdat alle liegvelden in de Arabische landen gesloten waren, steeg hun aantal plot seling tot 1200 op dinsdag en tot 1500 op woensdag. De betogingen ten gunste van Israël, die dagelijks op verschillende plaatsen in Parijs worden gehouden, nemen zulk een omvang aan dat de leiders van de joodse gemeenschap gevraagd hebben, het aantal betogingen sterk te verminderen. Deze zijn namelijk de oorzaak van geweldige verkeersopstop pingen en zij stellen de Parijse politie voor onoplosbare problemen. De leiders van de joodse gemeen schap hebben gevraagd nog slechts daar betogingeft te houden, waar zij voor het verkeer geen bezwaar opleve ren en het aantal tot één per dag te beperken. Tevens is verzocht niet te betogen in de wijken, waar veel ara bieren wonen. De stad Toulouse heeft Messidor 67, een artistieke en muzikale manifesta tie, die elk jaar wordt gehouden en telkens aan een ander land is gewijd, afgelast. Dit jaar was het festival namelijk gewijd aan Rusland, en het zou de volgende week geopend worden door het Filharmonisch Orkest van Leningrad. Daar Toulouse speciale banden heeft met Tel Aviv, heeft de burgemeester gemeend, vanwege de Russische hou ding in de crisis het festival een jaar te moeten overslaan. BERGEN OP ZOOM. De vijftigja rige C. Horsten uit Bergen op Zoom is gistermiddag tussen de draaiende cabi ne van een graafmachine en een muur van een loods bekneld geraakt en kort daarna overleden. Het ongeluk gebeur- j de op het terrein van de machinefa briek N.V. Holland. De 68-jarige H. Heysteel uit Den Haag is gisteren in het ziekenhuis over leden aan de verwondingen die hij een week geleden had opgelopen bij een verkeersongeluk. De man was toen met zijn bromfiets op een auto gebotst. WERVERSHOOF. De 45-jarige A. Verdonschot uit Wervershoof is gister nacht in een Hoorns ziekenhuis overle den, nadat hij enkele uren eerder vlak bij zijn huis onder een personenbusje was geraakt. Het slachtoffer stak ach ter een bus om de straat over. DEN HAAG. Minister mr. Luns was het er gisteren met de Tweede Kamer over eens dat het zogenaamde topoverleg in de Europese Economische Gemeenschap een slechte zaak is en het gevaar in zich draagt dat de gemeenschap wordt uitgehold. De minister van buitenlandse zaken kon meegaan met de liberaal mr. Berkhouwer, die meende dat de bij eenkomst van de regeringshoofden in Rome tenslotte toch nog wel gunstig was uitgepakt, omdat de toetreding van Engeland aan de Europese minister raad werd overgelaten. Toch deelde hij volstrekt de bezorgdheid van de socia list mr. Van der Stoel over de houding van West-Duitsland. De Frans-Duitse samenwerking is wel erg toegespitst op het toegeven aan de Franse wensen, zei mr. Luns. Het topoverleg, zo probeerde de minister gisteren de Tweede-Kamer commissie voor buitenlandse zaken ge rust te stellen, is een bijeenkomst zonder bevoegdheden. Hij noemde het een Nederlands succes dat in Rome kon worden verhinderd dat een af spraak werd gemaakt voor een reeks top-bijeenkomsten en het instellen van een eigen secretariaat daarvoor. Het is wel de bedoeling van Frankrijk om door middel van het top-overleg de gemeenschap uit te hollen, maar de kans dat dit slaagt noemde mr. Luns uiterst gering, omdat daarvoor een stemmigheid is vereist. De toetreding van Engeland tot de E.E.G. zag de christelijk-historische woordvoerder mr. Bos een zaak van heel lange adem worden. Zonder dat Frankrijk een veto behoeft uit te spreken, kan het zoveel chicanes ma ken dat het nog jaren duurt voordat er een beslissing valt. Maar vroeg of iaat zal het volgens mr. Bos moeten komen tot een belangrijke botsing met Frank rijk over een spoedige toelating van Engeland. Een gesloten front van de andere vijf zag mr. Luns als de enige oplos sing van dit probleem en Nederland zal zich zeker voortdurend blijven inspan nen om dit tot stand te brengen. De minister hoopte dan alleen maar dat ons land daarin dan niet alleen zou komen te staan. (Van onze correspondent) AKEN Zevenentwintig rechercheurs uit het aan Limburg grenzende Duit se grensgebied en een zes man sterke moordbrigade van de Akense politie, z(jn ingezet om de oplossing te zoeken in de even gruwelijke als brutale moord op de 27-jarige Louise Lieck uit Heinsberg. De jonge vrouw werd dinsdagmiddag door haar vader ontkleed in de tuin achter de ouderlijke woning gevonden. Met twee stukken touw en een roestige jjzerdraad was ze gewurgd. De politie beschikt over een paar aanwijzingen omtrent de identiteit van de dader. Daarvan wil zij liever niets prijsgeven. Ook de Limburgse politie is daarvan niet in kennis gesteld. Was dat wel het geval geweest, dan zou de dader wel licht gistermorgen in handen van de Rijkspolitie in Herkenbosch zijn geval len. Daar heeft een inwoner uit Roer mond gistermorgen om vijf uur een gesprek gevoerd met een man, van wie nu vermoed wordt dat hij de moord heeft gepleegd. Dat was een Duitser tussen twintig en 25 jaar, gekleed in een broek en een shirt. Het shirt was met bloed besmeurd. De Duitser had een damesfiets bij zich en gedroeg zich opvallend onrus tig. Naar gisteren bleek is dinsdag kort na de moord in Heinsberg een dames fiets gestolen. De Roermondenaar vertelde zijn be levenis van die morgen aan de politie in Herkenbosch. Die wist toen nog niet wat zich in het nauwelijks tien kilome ter verderop liggende stadje had afge speeld. De ligstoel waarin Louise Lieck voor het laatst van de zon heeft genoten, stond gisteren nog op dezelfde plaats op het grasveldje achter het huis aan de Hochstrasze in Heinsberg. De vrouw is tegen twee uur gekleed in een eendelig badpak in die stoel gaan liggen. Haar vader begon op diezelfde tijd aan zijn dagelijkse mid dagslaap. Tegen drie uur werd tim merman Lieck gewekt door de tele foon. Een vrouwenstem vroeg Louise even aan de telefoon te roepen. Buiten vond vader Lieck de stoel leeg. Hij ontdekte zijn dochter een achttal me ters verderop in de tuin naakt tussen struikgewas. Wat verlegen met de situatie riep hij zijn huishoudster erbij. Een paar se conden later ontdekten zij dat Louise slachtoffer van een wurgmoord was geworden. Eerst was zij aangerand. De 64-jarige Belg Jean Rey die van de West-Duitse professor Walter Hallstein de taak overneemt. Economische Gemeenschap (EEG) leiding te geven aan de Europese heeft de reputatie, iemand van scherpzinnige zakelijkheid te zijn, die moeilijkheden zal voorkomen als hij kan. In de 9Vi jaar, gedurende welke hij lid van de commissie van de EEG is geweest, is Rey bekend geworden als de eeuwige optimist, die het hoofd kan bieden aan moeilijke situaties. Rey is een vriend van de VS en wil Engeland in de EEG hebben, maar dit meer door onverdroten zwoegen bereiken, dan door verzet te gen Frankrijk. Hij zou Engeland niet ten koste van alles aanvaarden en ze ker niet ten koste van de vooruitgang van de gemeenschap, zeggen zijn naaste medewerkers. "Van de eerste jaren van het „Euro- peanisme" af heeft Rey de Euro pese eenheidsbeweging krachtig ge steund, van het ogenblik af, waarop de Fransman Robert Schumann in 1950 zijn plannen voor een federaal Europa naar voren bracht. Hij is van mening, dat generaal De Gaulle tenslotte akkoord zal moeten gaan met een soort centrale regering met werkelijke bevoegdheden. Kortgeleden is hij een soort held geworden door het succes, dat hij heeft geboekt met de aanpak van de moeilijke onderhandelingen over de wereldhandel in de Kennedy-ronde. „Als rechtsgeleerde is hij een on derhandelaar van nature", zeiden zijn collega's, „en daarbij bezit hij de ont wapenende oprechtheid van een pad vinder". Oey is onvermoeibaar geweest in het afdwingen van concessies, eerst van de zes leden van de EEG om hen gezamenlijk te doen aantre den, teneinde te onderhandelen als een eenheid en vervolgens toen hij te genover de grote handelspartners van de EEG in de Kennedy-ronde de be landen van EEG verdedigde. JEAN REY geen welpje meer Hij is als protestants liberaal in de politiek gekomen in 1935, toen hij lid werd van de gemeenteraad van Luik, zijn geboorteplaats. Na 1948 door zijn regering benoemd tot plaatsvervangend afgevaardigde bij de derde algemene vergadering van de VN. Onder premier Evskes heeft hij in 1949/1950 korte tijd deel uitgemaakt als minister voor Wederopbouw. La ter in 1954, heeft hij korte tijd de por tefeuille van Economische Zaken be heerd. Als doctor in de rechten woonde hij in 1959 de eerste bijeenkomst van de raadgevende vergadering v an de Raad van Europa bij. Sinds 1958 is hij lid van de commis sie van de EEG en als zodanig is hij van de aanvang af belast geweest met de buitenlandse aangelegenheden van de gemeenschap, waarbij men hem soms de enorme ijver heeft ver weten, die hij betoonde in het bevor deren van de betrekkingen met lan den buiten de gemeenschap eerst Griekenland, Turkije, Israël, de Liba non en Iran en later Oostenrijk en Spanje. ..Rey wil altijd maar associëren, hij wil associëren tot er de dood op volgt", mopperde een van zijn colle ga's in het begin van dit jaar, toen Rey besprekingen met Joego-Slavië voorstelde. Oey is emotioneel en het is bekend, dat hij aan de onderhandelings tafel wel eens kwaad wordt, maar hij bezit ook in hoge mate het vermogen gewekte ontstemming met een lach tot bedaren te brengen. Rey, die tijdens de Belgische terug tocht naar Frankrijk in 1940 dapper heeft gevochten als reserve-luitenant van de infanterie, is in militaire rap porten eervol vermeld en werd begif tigd met het oorlogskruis. Als gevangene in Duitsland was hij opstandig en probeerde te ontvluch ten, maar hij werd gegrepen en naar een strafkamp voor „Deutsch-feindli- chen" in Eischted in Beieren gezon den, evenals de zoon van Stalin. In de gevangenis trad hij op als protestants predikant. Zijn vader, die dominee was, en zijn moeder, zijn in 1940 beiden in Frank rijk bij een bombardement om het le ven gekomen. Rey is na zijn eerste vrouw verlo ren te hebben, opnieuw in het huwe lijk getreden. Zijn zoon heeft een functie bij de Belgische centrale bank. AMSTERDAM De Nederlandse speelfilm „De minder gelukkige terug keer van Jozef Katus naar het land van Rembrandt" van Wim Verslappen en Pim de la Parra heeft op h®* Italiaanse filmfestival in Pesa" eerste prijs gewonnen. De Ned' filmers moeten die prijs delen in Braziliaan Arnaldo Jabor, wiens „Openbare mening" eveneens de Yr ste bekroning verwierf. Bij de prijsuitreiking was beha makers ook aanwezig de a Shireen Strooker, die een belai rol in de bekroonde film speelt.

De Vallei | 1967 | | pagina 11