i 19 RAIFFEISENBANK Honderden handelaren in brandstoffen willen hun bedrijf opheffen Stijging werkloosheid "l sterkst onder jeugd DAVINO TAFELIJS GEEF DRIE UUR LOON VOOR DE ISRAËLIËRS Kamercommissie wenst unaniem: Egyptenaar steunt Israël Libanon voert „oorlog" niet windbuksen \n spaarbank en alle bankzaken We hebl>eii geen geld voor Friendships koop ik meer effecten voor hetzelfde geld... PREMIE SPAARPLAN Schepen maken grote omweg via Kaap „IN HAIFA VAN OORLOG WEINIG GEMERKT met ruim 2 miljoen spaarders. Associatie verlangd zodra de kruitdamp is opgetrokken Luchtvaartterrein Noordoostpolder 16 juni open Vlissfingen krijgt nieuwe kazerne Zwolse brandweer moest Machten op sleutel Interpol zoekt gestolen vogeltje f rijivilligers DIVIDENDVOORSTELLEN DONDERDAG 8 JUNI 1967 Uitgeweken landgenoot: Over een paar toeken is alles weer rustig99 SCHIPHOL Een KLM-vliegtuig met 150 passagiers, in hoofdzaak Ne derlanders, is gisteravond uit Beiroet in Libanon op Schiphol aangekomen. De Nederlanders hadden van de Ne derlandse ambassade het advies gekre gen tijdelijk uit te wijken voor het ge val er ook in Libanon gevechten zou den uitbreken. Hoewel Libanon officieel de oorlog heeft verklaard aan Israël, is het Liba nese leger nog niet in actie gekomen. Wel wordt de bevolking via de radio opgehitst tegen de Israëliërs. „Veel geschreeuw, maar geen mili taire actie", zo kenmerken de meeste passagiers de oorlogstoestand in Liba non. Ze vonden het echter verstandig de kans te grijpen het land te verlaten voordat er ongelukken gebeuren, want er zijn wel anti-Amerikaanse betogin gen geweest en wat straatrellen. De zestigjarige geoloog prof. Th. Ra- van uit Utrecht geeft al tien jaar colle ge aan de Amerikaanse universiteit in Beiroet. „Ze schreeuwen wel hard in de straten en ik geloof dat jorigelui met windbuksen op Israëlitische vliegtuigen hebben geschoten, maar van oorlog heb ik niets gemerkt". „Het leger van Libanon is naar de grens getroken, verder niet. Ik heb gisteravond rustig zitten bridgen en ik heb groot slem geboden en gehaald", zegt de bebaarde hoogleraar op Schip hol. ROG 180 Toch vond hij het verstandig het advies van de ambassadeur maar op te volgen nu het nog kan. „Ik ben ervan overtuigd in september weer te rug te kunnen gaan. We wilden eerst nog met twintig Nederlandse auto's in konvooi naar Nederland rijden, via Turkije, maar dat bleek toch onmoge lijk. Ik schat dat er nog 180 Nederlan ders in Libanon zijn". Voor deze groep hoopt de KLM bin nenkort een tweede vlucht uit te voe ren. De Amerikanen hebben van de Libanese regering eveneens toestem ming gekregen hetzelfde te doen voor hun landgenoten, maar verzoeken van Duitse en Franse luchtvaartmaatschap pijen werden afgewezen. De heer J. Bennink en zijn gezin behoorden ook tot de passagiers. Hij werkt voor het Amerikaanse bedrijf General Electrics, dat hem adviseer de tijdelijk naar Nederland te gaan. „Ik verkoop Röntgenapparaten in het Midden-Oosten en er viel toch niets meer te verkopen in deze situatie. De oorlogsverklaring van Libanon lijkt me meer politiek dan emotioneel. Als de storm geluwd is, gaan we weer terug. Tot die tijd wonen we bij mijn ouders in Arnhem". Deze groep Nederlanders heeft van haar bezittingen maar een klein deel in koffers kunnen meenemen, maar al len zijn ervan overtuigd binnenkort te- i rug te kunnen gaan. „Ach, ze. hitsen el kaar erg op, zoals dat in het Midden- Oosten gaat, maar over twee weken is alles weer rustig", zegt mevrouw H. Baard uit Den Haag. Haar man heeft 'n functie bij een ontwikkelings project in Libanon, waar men hem ad viseerde tijdelijk naar Nederland te gaan. De heer Pool, die de afgelopen jaren in Oost-Pakistan (Dakka) heeft ge woond om een opdracht voor de ont wikkelingshulp uit te voeren was met vakantie in Libanon. „De meeste Li- banezen vinden de handel heel wat belangrijker dat het al of niet bestaan van de staat Israël. Ik geloof dat Liba non als eerste van alle Arabische lan den weer relaties zal aanknopen met Israël," zegt de heer Pool. KAM PCOMMAIS DAIS T SILLER IIS ARREST DEN HAAG (ANP). De Oostenrij ker Anton Siller, commandant van drie concentratiekampen tijdens de Tweede Wereldoorlog, is gearresteerd in Golling bij Salzburg in Oostenrijk. Hij wordt beschuldigd van medeplich tigheid aan de moord op joden in Poolse concentratiekampen in de pe riode van 1941 tot 1944. De nu 59-jarige Siller, was in 1943 commandant van het concentratiekamp bij Lvov, waarin Simon Wiesenthal hoofd van het Joods oorlogsdocumenta tiecentrum in Wenen gevangen heeft gezeten. BETREK ISRAEL SNEL IN Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De 28-jarige Egyp tenaar Sherif Zanfali wil bloed geven voor Israël. Hij heeft al een fors bedrag gestort voor de Israël-actie. „Ik ben geen landverrader", vindt de vlot Nederlands sprekende Egyptenaar, die sinds 1965 als havenarbeider in Rotterdam werkt. „Maar wat Egypte nu heeft gedaan is hoogst onrechtvaar dig." Zanfali staat aan de kant van Israël. „De joden zitten op hun eigen grond. Zij hebben recht om daar te leven. Nasser heeft een persoonlijke haat tegen de joden. Hij wil hen vernietigen en dat gaat ten koste van zijn volk, dat moet boeten voor Nassers militaire uitgaven." Drie en een half jaar heeft Zanfali in Egyptische krijgsdienst (verplicht) gediend. Hij zwaaide af als sergeant. „Ik kan nog tot 1972 worden opgeroe pen, maar ik zal weigeren. Egypte is een mooi en rijk land, maar zolang Nasser het bewind in handen heeft, blijf ik hier." Zanfali vindt zijn landgenoten niet uitgesproken laf. maar wel kleinhartig. „Je roept de Egyptenaren met een fluitje bijeen, maar je jaagt ze ook weer met een stokje uit elkaar." Met nadruk wijst Zanfali erop. dat hij geen hater is van het Egyptische volk. „Het volk heeft dit niet gewild. Het is Nasser geweest. Hij heeft de jodenhaat erin gepompt. Het volk heeft het geslikt en is bang en danst nu naar het pijpen van Nasser en zijn militaire Vrouw vertelt: if ROTTERDAM De eerste drie reizigers die tijdens het uitbreken van de oorlog in Israël waren, zijn gisteren per vliegtuig in Nederland aangeko men. Eén van hen, die zes maanden in Israël heeft gewoond omdat haar man een studiebeurs in Israël heeft, toonde zich wat ontsteld over de berichten die in Europa over de strijd worden gepubliceerd. Zij woonde in een flat in Haifa, waar het ondanks alle Egyptische berichten tot nu toe volkomen rustig is geweest. Had zij de oorlog zien aankomen? „Er waren in de afgelopen maanden enkele ernstige incidenten geweest. Toch beschouwden velen in Israël de mobilisatie van Egypte als een politiek dreigement. We waren alleen maar bang dat het voor alle partijen op een prestigezaak zou uitdraaien". „Maandagmorgen om acht uur gin gen in Haifa de sirenes. Ik wist toen nog niet dat de oorlog was uitgebroken en ik dacht dat het gewone fabrieks sirenes waren. Toen het geloei bleef aanhouden zette ik de radio aan en toen pas hoorde ik dat Israël in oorlog was". Hoe was de reactie in de stad? „In Haifa was niets van spanning of paniek te bespeuren. De kinderen gin gen gewoon naar school, er kwam geen run op levensmiddelenzaken en ieder een deed gewoon zijn werk. Zelfs maakte men geen haast met het kopen van verduisteringspapier. De toestand in Israël is minder dramatisch dan men uit de berichten hier zou opmaken". „Zo is het beslist niet waar dat de olieraffinaderij bij Haifa is gebombar deerd. Vanuit mijn flat had ik uitzicht op de raffinaderij en zij stond nog onbeschadigd toen ik dinsdagnacht vertrok". Hebt u iets van de directe oorlog gemerkt? „Op het vliegveld hoorde ik maan dagnacht schieten in de verte. Waar schijnlijk was dat van de gevechten in Jeruzalem of aan de Jordaanse grens. Alle mensen die familie of kennissen in Haifa of omgeving hebben kunnen echter gerust zijn: de oorlog is daar bijna geruisloos voorbijgegaan tot nu toe". ADVERTENTIE Milium SIUTHMS Zóvelen geven hun vertrouwen aan de Raiffeisenbank. Samen sparen zij meer dan 5 miljard gulden. SHERIF ZANFALI geld en bloed kliek. Ik weet zeker dat de meeste Egyptenaren helemaal geen oorlog wil len, maar nu kunnen ze niet anders." Indonesische minister: SCHIPHOL Indonesië zit te sprin gen om de eerste twintig Friendships die het bij Fokker heeft besteld, maar het is te arm om ze te kunnen betalen. Dat zei de Indonesische minister voor de luchtmacht, Rasmin Nurjadin, gis teren op Schiphol. De minister was op doorreis van Londen naar okio. Op het ogenblik is een Indonesische delegatie bij Fokker. Of deze met Fok ker een financiële overeenkomst pro beert te sluiten, is niet zeker. De Indo nesische ambassade gaf ons gisteren als commentaar dat enkele mensen van het Indonesische ministerie van lucht vaart voor informeel contact met Fok ker in Nederland zijn. De delegatie komt uit Parijs, waar zij de luchtvaart tentoonstelling bekeek. „Zij hebben geen uitdrukkelijke vol machten om met Fokker over de finan ciering van de eerste twintig Friend ships voor de Indonesische luchtmacht maatschappij Garuda te praten", al dus de ambassade. Twee jaar geleden sloten Fokker en de toenmalige Indonesische regering een contract voor de bouw van een vliegtuigfabriek bij Djakarta. Door ge brek aan geld is aan dit project nooit begohhén: 1 Minister Nurjadin zei dat het vlieg verkeer tussen de Indonesische eilan den aan bloedarmoede lijdt. Er zijn eenvoudig geen vliegtuigen. De lucht macht houdt de vliegverbindingen zo veel mogelijk in stand, maar haar vliegtuigen zijn nauwelijks geschikt voor passagiersvervoer. EEG-WERK 55 DEN HAAG De commissie voor Buitenlandse Zaken van de Tweede Kamer heeft zich gisteren unaniem uitgesproken voor een snelle associatie van Israël met de Europese Economische Gemeenscheap. Een motie van die strek king van de liberaal Berkhouwer werd doorgezonden naar de voltallige verga dering van de Kamer. „Israël klopt op de poorten van Europa", zei mr. C. Berkhouwer. Minister Luns (Buitenlandse Zaken) bevestigde, dat Israël zelf meent: „Een bevredigen de ontwikkeling van de economie maakt een associatie praktisch onontkoom baar". En de socialist Oele zei: „Zodra de kruitdamp is opgetrokken, moet Israël worden betrokken by onze vooruitgang". Op 1 juli loopt het handelsverdrag af tussen Israël en de gemeenschap. In Tel Aviv denkt men nu aan een doua ne-unie, waartegen volgens mr. Luns zuiver economisch gezien geen bezwa ren bestaan. ISOORD AFRIKA Zoveel medewerking Israël kan ver wachten van Nederland, zo voorzichtig is de regering bij de associatie van N. Afrikaanse landen als Tunesië en Ma rokko. „De regering heeft geen behoef te aan een voortgang van de besprekin gen over een associatie met deze lan den". Mr. Luns ging nog een stap ver der: „Voor de speciale behandeling die Algerije nog steeds geniet als oud-de partement van Frankrijk bestaat geen enkele juridische grond. Nederland zal daar zeker een hartig woordje over la ten vallen." De heer Van Mierlo (D '66) bepleit te nog ontwikkelingshulp voor de Ara bische landen, opdat daarmee de oor zaak van de spanningen in het Midden- Oosten kan worden weggenomen. Mi nister Luns vreesde evenwel dat de haat tegen de joden door het opheffen van de armoede niet wordt weggeno men. Bovendien blijkt het nationaal in komen per hoofd van de bevolking in sommige Arabische landen als Koeweit en Lybië hoger te zijn dan in Neder land. GRIEKEISLAISD Minister Luns had wat moeite met een motie, ingediend door de socialist Oene. De minister vertelde dat hij in de ministerraad van de EEG op 't stand punt had gesteld dat „zeer behoedzaam" moest worden gedaan met de verdere tenuitvoerlegging van het associatie-ak koord tussen Griekenland en de gemeen schap. „En dat mag u uitleggen als stil staan", voegde hij er aan toe. Ir. Oele wilde dat standpunt toch vast leggen in een motie. De commissie keek wat tegen de tekst aan, maar deel de overigens wel de opvattingen van de socialist. Tenslotte vond men el kaar. De regering moet haar invloed aan wenden om de verdere uitvoering van het akkoord op te schorten, „zolang ge kozen volksvertegenwoordigers in hun bewegingsvrijheid worden belemmerd, en een parlementaire democratie niet kan functioneren" in Griekenland, al dus de motie. AMSTERDAM Bijna 300 van de ruim 5500 brandstoffenhandelaars in ons land willen hun bedrijf opheffen. Zij hebben financiële steun gevraagd bij het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor het Midden- en Kleinbedrijf. Slechts een tiental heeft zich gemeld voor ontwikkelingshulp, aldus staatssecretaris Van Son (Economische Zaken) gisteren in Amsterdam. Hij sprak daar op het jubi leumcongres (het zestigste) van de Nederlandse Bond van Handelaren in Brand stoffen. Drs. Van Son waarschuwde tegen defaitisme bij de kolenhandel, nu deze zich op eert keerpunt van zijn bestaan bevindt. „Voor ondernemers die tijdig de bakens weten te verzetten zijn er ongetwijfeld mogelijkheden." Anders dan voor kolen zijn de toekomstmogelijkheden voor huis brandolie uitstekend, zo meent de heer J. de Bruyn, voorzitter van de Stich- EMMELOORD De direeteur-gene- raal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer W. J. Kruys, zal vrijdag 16 juni het aan de Banterweg te Emmeloord gelegen luchtvaartterrein Noordoostpol der officieel openen. Dit vliegveld mag worden gebruikt door vliegtuigen met een maximum landingsgewicht van drieduizend kg. Deze limiet zal in de toekomst kunnen worden verhoogd. Het vliegveld zal b.v. kunnen worden gebruikt door de „algemene luchtvaart" (zaken- en sport- vliegtuigen) en door de landbouwlucht- vaart. Ter gelegenheid van de opening zal de Rijksluchtvaartschool demonstratie vluchten houden. Tussen elf en twaalf uur 's morgens zal een dertigtal bui tenlandse en Nederlandse vliegtuigen op het vliegveld Noordoostpolder lan den dat doel zal zijn voor een naviga- tievlucht van de luchthaven Rotterdam af die door de Koninlijke Nederlandse vereniging voor Luchtvaart is georgani seerd. Deze dertig vliegtuigen zullen 's middags van de Noordoostpolder door vliegen naar Twente. VLISSINGEN De vier oude schepen die in de Vlissingse binnenha ven tot legeringsruimte dienen voor de Koninklijke Marine, gaan verdwijnen. De eerste paal voor een comfortabel kazernecomplex, dat 1 juni 1970 klaar moet zijn, is geslagen. Bij de kazerne wordt ook een atoom schuilkelder gebouwd, die ruimte biedt aan 630 man. ting voorlichtingscentrum oliestook, een der sprekers op het congres. In 1975 zal het verbruik volgens hem zijn verdubbeld. In de laatste vijftien jaar is het bijna twintig maal zo groot geworden. Zijn verwachting stoelt o.a. op de verwachte groei van centrale verwar ming in ons land. Slechts twintig procent is met c.v. uitgerust, tegen zeventig tot negentig procent in België, Denemarken en Zweden. Het verbruik van kolen voor ver warming zal in de komende vijf jaar echter met 55 procent teruglopen. De omzet zal dan tot 1,8 miljoen ton zijn geslonken, zo voorspelde de heer B. Slobbe, directeur van de mijn Laura en Vereeniging in Eygelshoven. Daar van zal 1,6 miljoen ton door onze Limburgse mijnen worden geleverd. ZWOLLE. De Zwolse brandweer heeft gisteren een tijdje moeten wach ten voor een gebouw waarin brand was uitgebroken. Het personeel, dat van de brand niets afwist, en van de lunch pauze terugkwam, stond buiten. Het kon niet aan de slag omdat niemand een sleutel bij zich had. Die moest eerst worden gehaald in de woonkern Ittersum in Zwollerkerspel. Pas daarna kon de brandweer het vuur bestrijden. In het gebouw waarin het Overstichtgenootschap tot Bevorde ring en Instandhouding van het Lande lijk en Stedelijk Schoon in Overijssel is ondergebracht, gingen drieduizend dia's verloren. De oorzaak van de brand is vermoe delijk kortsluiting. (Van onze correspondent) SOEST. De politie van Soest heeft Interpol met een ongebruikelijke taak belast: de opsporing van een in Soest gestolen vogeltje. Het diertje is waarschijnlijk ont vreemd door een in Bochum in Duits land wonende vogelliefhebber, die er wel een reis naar Soest voor over had. Het gaat om een zeer kostbaar en zeld zaam exemplaar, een barnard-parkiet ter waarde van ongeveer drieduizend gulden. De Duitser, die wist dat de 29-jarige J. A. van Brummelen in Soest in zijn volière een barnard-mannetje had, kwam in het weekeinde in Soest op be zoek. Pas gisteren bleek dat hij tijdens zijn bezoek de parkiet uit de volière heeft weten te halen. Een vogelhandelaar elders in Duitsland heeft onlangs een barnardwijfje verkocht aan een hem onbekende man, vermoedelijk aan de zelfde inwoner van Bochum. ADVERTENTIE Ja, elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandeien. En dat kunt ook voor elkaar krijgen! Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor 500,— aan effectenbewijzen kopen, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra aandeeltje te kopen. (Of u moet persé die lege bladen Ghana In uw postzegelalbum willen opvullenHoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Hypotheekbanken zullen u graag inlichten over het Premie Spaarplan. Basis voor persoonlijk bezit ROTTERDAM Na gedurende een dag de ontwikkelingen in het Midden- Oosten te hebben afgewacht, hebben gisteren alle Nederlandse rederijen met diensten door het Suezkanaal be sloten hun schepen om de Kaap de Goede Hoop te sturen. Tal van buitenlandse scheepvaart maatschappijen hebben gisteren een zelfde beslissing genomen. Schepen, die in de Middellandse Zee voeren in de richting van het Suezkanaal zijn om gekeerd en zullen door de Straat van Gibraltar en langs Kaap de Goede Hoop hun reis voortzetten. Het vaarplan van schepen, die in de Rode Zee en de Indische Oceaan rich ting Suez voeren, is eveneens gewijzigd. Ook deze schepen zullen de lange tocht om de zuidpunt van Afrika moeten ma ken. He.t staat vast dat deze aanzienlijke verlenging van de routes een flinke stijging van de vrachttarieven tot ge volg zal hebben. Eén zogenaamde con- DEN HAAG Het aantal werkloze mannen in ons land is in mei teruggelopen met ruim 11.000. In totaal waren eind vorige maand 63.842 mannen zonder werk. In vergelijking met vorig jaar steeg de werkloosheid sterk onder de jeugdigen. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid zegt in het maandelijks overzicht, dat de teruggang in de werkloosheid die zich voordeed altijd in mei optreedt. Er komt dan opleving in de bouw, de landbouw en de horeca-bedryven. De gunstige ontwikkeling als gevolg van het seizoen wordt echter verzwakt door de conjunctuur en andere factoren. Wordt de seizoensopleving buiten be schouwing gelaten, dan blijkt de werk loosheid voor mannen te zijn gestegen met 4.800. In april was de toeneming 9.100. De werkloosheid in de leeftijdsgroep beneden 25 jaar steeg vergeleken bij vorig jaar ruim driemaal zo sterk als in de groep van 50 tot 65 jaar. Bij de 19-jarigen waren er in mei 4.144 werklozen (vorig jaar 989) en bij de 19- tot 24-jarigen 11.523 (2.822). De vraag naar mannelijke arbeids krachten liep van eind april tot eind mei op van 41.882 naar 45.942. Uit de ADVERTENTIE OPROEP STICHTESG VAN DE ARBEID: DEN HAAG De Stichting van de Arbeid heeft alle werkgevers en werk nemers opgeroepen om door vrijwillige bijdragen het sociaal-economisch herstel van Israël te steunen. De Stichting vindt dat het Nederlandse bedrijfsleven Israël in staat moet stellen na het einde van de oorlog te blijven voortbestaan als onaf hankelijke en vrije natie. De Stichting stelt voor dat de werknemers in de komende weken of maanden drie uuur loon en als het kan nog meer aan Israël afstaan. De werkgevers zouden dit bedrag moeten verdubbelen. Staatssecretaris dr. F. H. M. Grapper- haus (financiën) heeft belastingfacilitei ten verleend voor giften aan Israël. Over loon voor overwerk ten bate van de hulpactie hoeven geen loonbelasting, inkomstenbelasting en premie A.O.WV A.W.W. te worden geheven. Over schen kingen hoeft geen schenkingsrecht wor den betaald. Voor gratis geleverde goe deren hoeft geen omzetbelasting te wor den betaald. Bijdragen aan de hulpactie voor Is raël zijn aftrekbaar voor de inkomsten- loon- en vennootschapsbelasting. Handen in het haar De hulpactie voor Israël neemt in ons land zulke grote vormen aan dat de co mités met de handen in het haar komen te zitten. Overal in het land gaan de collectebussen rond of worden financiële acties op touw gezet: In Utrecht wordt zaterdag een grote geldinzameling gehouden. In Tilburg is een tiendaagse actie aan de gang. In heel Brabant wordt geld ingezameld. De actie eindigt op 16 juni met een avond in de Tilburgse Stads schouwburg. Bekende artiesten treden gratis op. Zo'n voorstelling wordt in de nacht van zaterdag op zondag ook ge geven in het congrescentrum van de RAI in Amsterdam. Alle kunstenaars zijn opgeroepen een deel van hun inkomsten af të staan aan de hulpactie voor Israël. 0 Alle directeuren en rectoren van scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs is gevraagd op hun scholen geldinzamelingen te hou den. Een oproep via de radio om zich aan te melden als vrijwilliger heeft een vloed van gegadigden opgeleverd. Er waren er al vierhonderd ingeschreven. Van hen zijn er nog 27 in Parijs. Ze weten nog niet wanneer ze kunnen door vliegen naar Tel Aviv. De stichting Nes Ammin Nederland in Rotterdam zal voorlopig twee van de bij haar ingeschreven vrijwilligers uitstu ren naar Israël. Het zijn Wim van der Hout uit Utrecht en Stien Slagmolen uit Sleeuwijk. Zij gaan in Galilea de oogst helpen binnenhalen. Verlanglijst Het hoofdkwartier van de hulpverle ningsactie in Amsterdam kreeg gisteren een verlanglijst uit Israël. Verbandmid delen, injectiespuiten en transfusiesets stonden bovenaan op de lijst. Bij de Rotterdamse afdeling van het Rode Kruis zijn al zoveel mensen ge weest die bloed willen afstaan, dat op 13 juni in de Ahoy'-hal aan de Hofdijk een bloedafname-avond moet worden gehouden. In de Schiedamse Margriethal is gis teravond 'n massale protestbijeenkomst voor Israël gehouden. Vierduizend aan wezigen barstten in luid gejuich uit toen dr. F. J. Krop. voorzitter van het ge nootschap Nederland-Israël, voorstelde honderd miljoen gulden uit de pot voor ontwikkelingshulp te bestemmen voor Israël. Tientallen collectanten haalden emmers vol geld op. Honderden donors meldden zich. LINDETEVES-JACOBERG Onveranderd dividend ever 1966 van 20 procent in contanten. De jaarverga dering wordt in juli gehouden. GROENPOL Onveranderd dividend over 1966 van 25 procent, waarvan 20 procent in con tanten en 5 procent in aandelen De jaarvergadering is op 23 juni. De aan delen Groeneveld, Van der Poll Co's Elektrotechnische fabriek worden op de incourante markt genoteerd. Een tanker, die bijvoorbeeld van Aba- dan naar Rotterdam vaart, zal nu een weg moeten afleggen, die bijna twee maal zo lang is ference, waarbij rederijen zijn aange sloten met diensten op India, Pakistan en Ceylon, heeft de tarieven gisteren al verhoogd. Op goederen, die met ingang van vandaag in de afzonderlijke havens worden geladen, zal een toeslag van 17Vt procent worden geheven. Deze toe slag geldt ook voor zendingen die al waren geboekt. De Sjah van Perzië en zijn vrouw, keizerin Farah, zijn gisteren uit Parijs naar hun land teruggekeerd. Wegens de crisis in het Midden-Oosten heeft het paar een voorgenomen bezoek aan de Verenigde Staten en Canada uitge steld. gegevens van het ministerie blijkt, dat in Limburg tien pet van de werkloos heid als oorzaak heeft het teruglopen van de pendel naar Duitsland. In Noord-Brabant wordt ruim vijf procent van de werkloosheid veroorzaakt door het dalen van de pendel naar Zuid-Hol land. De werkloosheid onder de mannen in Rotterdam daalde van 2.618 in april tot 2.090 in mei. Ook nam de vraag naar arbeidskrachten toe, namelijk van 6.853 naar 7.505. De werkloosheid daalde in de bouwberoepen en in de sector metaal, terwijl ook het aantal ongeschoolden dat zonder werk was flink terugliep. Volgens de heer H. G. Hogenkamp, chef bemiddeling van het gewestelijk arbeidsbureau in Amsterdam, is er nog steeds een overspannen arbeidsmarkt in de Randstad Holland. In dit gebied (de provincies Noord en Zuid-Holland en Utrecht) waren eind mei 13.550 man nen werkloos en bedroeg de vraag naar arbeidskrachten 32.414. In overig Ne derland daarentegen was het aantal werklozen 50.292 waartegenover een vraag stond van 13.548. •2 r

De Vallei | 1967 | | pagina 13