Ajax legde ook beslag op fel begeerde KNVB-beker Vaderdag nadert «eer- Successen voor Rini Wagtmans Italiaans honkbalnegental verraste Europees kampioen Transfernieuws Amateurelftal ongewijzigd Belangstelling voor Lauret (Terneuzen) Dames-tennisploeg uitgeschakeld FBA in Rome opgericht Westdultse boksers tenen Nederland Italiaan Zandegu won achttiende etappe Rusland tegen Chili met 2-0 voor Caballeroploeg naar Luxemburg Frankrijk verbeterde Europees record Celtic Glasgow won benefietwedstrijd PietSimon en Albert. Winst Nuninga sloeg in verlenging toe: 2-1 Nederland boog in slotfase Méér Knokken Enerverend Door knieën Ronde van Oostenrijk DONDERDAG 8 JUNI 1967 AMSTERDAM Voortgestuwd door een luid yellend, toeterend en pistolen afvurend legioen van Ajax-supporters heeft landskampioen Ajax de dubbel ge haald. In de tweede minuut van de tweede verlenging tegen NAC, noodzakelijk geworden door een stand van 11 na de reglementaire speeltijd, lobde bal vir tuoos Keizer de bal uitgekookt op het hoofd van de vrijstaande Nuninga. On houdbaar voor doelman Van der Merwe, die zich honderd minuten lang tegen het steeds maar weer aanstormende geweld van de landskampioen als een held had geweerd, vloog de kopbal van Nuninga in de uiterste bovenhoek. De strijd was beslist: 21. AJAX won dus naast de landstitel ook de zo begeerde Nederlandse beker. Eindelijk kwam bij Rinus Michels de lach weer op het zorgelijke gezicht te rug En eindelijk ook kon de onge duldig popelende jeugd van Ajax bezit nemen van het terrein. Er was stemming genoeg in het sta dion in de Watergraafsmeer tot de nok gevuld met 22.000 toeschouwers toen scheidsrechter Van Ravens het beginsignaal floot. Een stemming, die weldra omsloeg in een donderend ge juich toen de Amsterdammers al met een duidelijk maakten dat zij, storm achtig aanvallend, de beker wensten te winnen. De verdediging van NAC boog diep tioor maar barsten wilde ze niet. Ook' niet toen na nauwelijks negen minuten een ziedend schot van Swart op de kruising te pletter sloeg. Er kwam zelfs meer rust in de ach terhoede van NAC toen bleek dat Van Van onze correspondenten. AMSTERDAM De voetballers Lenz en Jongbloed hebben zich bij DWS op eigen verzoek op de transfer- lijst laten plaatsen. Ook Bes, Adam, Richelman, Van der Weyer en Soethout hebben te kennen gegeven van club te willen veranderen. DWS zette zelf op de lijst Boogaard, Bregman, Hogenbirk, Wildbret, Mulder en Hoffs. DOS heeft doelman Van Dongen van de derde-klasser Flakkee een contract voorgelegd. Leusenkamp van de eerste-klasser Quick uit Oldenzaal gaat volgend sei zoen voor Heracles spelen PEC contracteerde twee jeugdige spelers van Go Ahead, te weten Lam- mers en Langevoort. ADVERTENTIE der Merwe zelfs geen ontzag had voor schoten van nauwelijks drie meter af stand. En wat Ajax eigenlijk voor on mogelijk had gehouden, NAC kwam zo waar nog tot tegenacties. Toch leek de druk die de aanval van Ajax op de de- VOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA N.V. KERKSTR. 25. AMSTERDAM. TEL. 23 27 27| ARNHEM Het Nederlandse ama teur-voetbalteam, dat woensdag 14 ju ni in Arnhem voor de voorronde van het Olympisch toernooi 1968 tegen Fin land uitkomt is hetzelfde als enkele weken geleden, toen het in Helsinki met 00 gelijk speelde tegen de Scan- dinaviërs. De opstelling luidt: Bos Vlissingen) Delmonte (Middelburg), Lonnee (AFC) Mel (DCG) en De Vries (ZVV); Scheu- rink (Quick '20) en Leget (UVS); De Vos (Middelburg) Ouwens (TOP), Jan de Wit (ZW) en De Ridder (Vlissin gen). Prins Claus zal de wedstrijd bijwonen. Voor de ontmoeting wordt de dertien jarige Henk Ooink uit Haaksbergen ge huldigd als zeshonderdduizendste lid van de K.N.V-B. TERNEUZEN De 21-jarige Eugene Lauret, speler van de amateur-voetbal club Terneuzen, is benaderd door on der andere de Belgische club Beve- ren-Waas. Tegen het elftal uit die stad heeft hij onlangs met het Zeeuwse elftal gespeeld en zijn spel heeft kennelijk nog al indruk op de Belgen gemaakt. Er zijn nog andere Belgische clubs die in prin cipe wel belangstelling hebben voor Lau ret; er is ook een Nederlandse vereni ging die in de eredivisie speelt en die contact heeft opgenomen. Welke club, blijft voorlopig nog een geheim. Lauret speelde meestal in de achter hoede bij zijn club, maar de laatste zes wedstrijden was hij middenvoor. Zijn produktie van dertien doelpunten in die zes wedstrijden heeft hier en daar op zien gebaard. Voorlopig sorteert hij wat zich bij hem als gegadigde meldt. „Het is per slot de eerste keer dat ze zo bij me aan komen lopen. Ik heb met derge lijke zaken geen routine en bekijk het dus maar rustig." WEST-BERLIJN (ANP) Het Ne derlandse damestennisteam is in de eerste ronde van het toernooi om de Federation Cup in West-Berlijn door Italië uitgeschakeld. De Italiaanse da mes namen een beslissende voorsprong van 20 in de beide enkelspelen. Trudie Groenman verloor met 57, 36 van Lea Pericoli en Lidy Jansen Venneboer van Maria Theresa Riedl, met 36, 63, 61. Het dubbelspel, dat nog slechts een formaliteit is, wordt vandaag gespeeld. LINZ (ANP) Voor de Nederlander Rini Wagtmans leverde de in tweeën verdeelde vijfde wielerrit in de Ronde van Oostenrijk grote successen op. De Brabander, die gisterochtend de 150 km lange etappe van Innsbruck naar Kaprun won, eindigde gistermiddag, toen de karavaan in een 90 km lange etappe door het hooggebergte van Kaprun naar Linz werd gevoerd, als derde. Een en ander had tot gevolg, dat hij zijn landgenoot Den Hertog, die 's morgens de Tsjech Dolezal van de eerste plaats had gestoten, van de top in. het algemeen klassement haalde. De uitslagen waren: eerste gedeelte: 1. Wagtmans (Ned) 3.56.08; 2. Kranister (Oost) 3.56.53; 3. Den Hertog (Ned) z.t.; 4. Skerl (Zsl) 3.56.55; 5. Smolik (Tsj) 4.00.45; 6. Coppola (It) 4.05.18. Een grote groep renners eindigde in dezelf de tijd als Coppola. Tweede gedeelte: 1. Frisch (Oost) 3.25.39; 2. Valencic (Zsl.) 3.28.53; 3. Smolik (Tsj) 3.31.20; 4. Wagtmans (Ned) z.t.; 5. Dolezal (Tsj) z.t.; 6. Skerl (Zsl) 3.34.43; 7. Csenar (Zsl) 3.35.53; 8. Zapala (Oost) z.t.9. Inthaler (Oost) z.t.; 10. Johanns (Oost) zt. Klassement over beide delen: 1. Wagtmans (Ned) 7.26.28 (bon. inbegr.); 2. Skerl (Zsl) 7.31.08 (bon. inbegr.); 3. Smolik (Tsj) 7.32.05; 4. Frisch (Oost) 7.32.33; 5. Valencic (Zsl) 7.35.47; 6. Den Hertog (Ned) 7.36.26; 7. Dolezal (Tsj) 7.38.14; 8. Csenar (Zsl) 7.42.47; 9. Zapala (Oost) z.t.; 10. Ithaler (Oost) z.t.; 30. Van Vught (Ned) 8.01.06; 41. De Groot (Ned) 8.22.14. Na vijf etappen luidt de stand: 1. Wagtmans 24.55.49; 2. Smolik 24.55.55; 3. Den Hertog 24.57.51; 4. Dolezal 24.59.23; 5. Skerl 25.07.22; 7. Valencic 25.11.15; 8. Frisch 25.11.40; 9. Janiak 25.11.57; 10. Huster 24.12.09. Johan Cruyff scoort hier het eerste doelpunt voor de Amsterdammers. fensie van NAC uitoefende, tot 'n snel le beslissing te leiden. De Bredanaars echter wénsten gewoon niet te capitu leren. Trots, ongebroken en met opge heven hoofden haalden ze het rustsig- naal. De start van Ajax in de tweede helft zou menig elftal op een grote achter stand hebben gezet. Onafgebroken rol- d ende aanvallen al stanks de vijande lijke linies binnen, waar ze evenwel al le gestuit werden door een ondoor dringbare muur. Een hard schot van Cruyff, uitstekend geschaduwd door Pelkmans, sloeg te pletter op de vuisten van Van der Merwe en schoten van Groot, Muller en Keizer en Swart on dergingen hetzelfde lot. Zelfs een voor Van de Merwe onbereikbaar schot van Van Duivenbode mocht er niet in. Via de onderkant van de lat stuitte de bal terug om.... een prooi te worden van v. d. Merwe. Toch zou NAC bezwijken. Het kon ook niet anders. In de achttiende mi nuut priemde Keizer een boogbal tot bil de verste paal. Aalgladde Cruyff stöncr op de goede plaats en kopte!'in: 1--0. ROME (ANP) De krachtsverhoudin gen aan de top van het Europese honkbal zijn goeddeels genivelleerd. Dat is gisteren duidelijk geworden in Rome, waar het Nederlandse team Europees kampioen sedert 1956 een verrassende, doch onbetwiste nederlaag van 76 moest incasseren tegen de ploeg van Italië, die onder leiding van haar nieuwe Amerikaanse coach Bob Thompson flinke vorderingen heeft gemaakt. Het was de eerste wedstrijd i nde reeks van vier, die komend weekeinde met duels in Haarlem en Rotterdam wordt afgesloten. De Italiaanse triomf heeft veel enthou siasme gebracht op het zonnige, doch voor Nederlandse begrippen te kleine terrein van de Campo Acquacetosa. „Eindelijk...", schreeuwde catcher Gigi Cameroni uitbundig, toen na een slo pende negende innings de zege een feit werd. Cameroni moet daarbij hebben teruggedacht aan het Europese titel- toernooi van 1956 te Madrid, waarin Nederland zijn grootste rivaal Italië De toeschouwers brulden om méér, doch Ajax geloofde het wel. Rustig spe lend, alsof men reeds wilde gaan „be vriezen", dacht men het einde te halen. Grapjes in de achterhoede echter maak ten ook dit Ajax erg nerveus. Een vrije trap van Suurbier tegen Ad Graaumans even buiten het strafschopgebied vormde 5 minuten voor het einde de in leiding tot de niet verwachte gelijkma ker. Zelfzuchtige Bouwmeester plaatste de bal naar Westers, die met een bekeken hoofdknik de verkeerd opge stelde doelman Bals versloeg: 11. In de eerste verlenging moest het dan maar gebeuren. Swart schoot, Nu ninga schoot, Cruyff schoot, maar Van der Merwe wenste nog niet door de knieën te gaan. Voor de kopbal van Nu ninga in de tweede minuut van de 2e verlenging moest hij echter diep het hoofd buigen. De race van de jeugd naar de shirtjes kon beginnen. Eén maakten zij er buit. Het stukje doek werd de aanleiding om er eens fijn voor te gaan knokken, zo dat de politie ook nog aan het werk mocht. Trots toonde aanvoerder Bals de beker die hij uit handen van de heer Meuleman, voorzitter van de KNVB mocht ontvangen. Woorden waren bij deze overhandiging overbodig. Ze gin gen verloren in de aanzwellende toejui chingen. AJAX: Bals, Suurbier, Pronk, Vaso- vic en v. Duivenbode; Groot en Muller; Swart, Cruyff, Nuninga en Keizer. NAC: v. d. Merwe; v. Gorp, v. Ier land, Ati Graaumans en Pelkmans; Rijnders en Vesters; De Grauw, Bouw meester, Vermeulen en Ad Graaumans. Ger Bals houdt de beker in triomf om hoog. ROME (ANP) Nederland en Italië hebben in Rome een nieuwe interna tionale honkbal-organisatie opgericht, de Fédération Baseball pour Amateurs (FBA), die nauw zal samenwerken met de overkoepelende amateurbonden in de Verenigde Staten, Zuid-Amerika en Japan. Alle nationale federaties van Europa zullen worden uitgenodigd zich bij de FBA aan te sluiten. President van het voorlopige bestuur is de heer E. van Steeden, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Honk- balbond. Secretaris is de Italiaan A. Pettinella. Voorts zijn in het voorlopige bestuur benoemd de heren G. Ghellini, voorzitter van de Italiaanse bond, en G. van der Heijden (Nederland). De internationale activiteiten van de nieuwe organisatie zullen onder meer tot uiting komen in een Europese tournee van het nationale team van Cuba deze zomer. De Cubanen zullen wedstrijden spelen in Italië, Nederland en waarschijnlijk Spanje. Voor 1968 zal een Japanse selectie- ploeg worden uitgenodigd. Onderhan delingen zijn verder gaande met stu denten-organisaties in de Verenigde Staten. SAARBRUCKEN Van de boksers, die West-Duitsland in Rome tijdens de Europese amateurkampioenschappen vertegenwoordigden, zullen alleen half- 'zwaargewicht Peter Geber, die in de Italiaanse hoofdstad zilver 'veroverde en zwaargewicht Renz deel uitmaken van de ploeg, die 16 juni in Hildesheim tegen Nederland uitkomt. Op verzoek van de Nederlandse Boks- bond valt de ontmoeting in het vliegge- wicht uit, in plaats daarvan wordt het halfzwaargewicht dubbelgezet. De Duit se ploeg ziet er volgt uit: Bantam: Pillarz; verder: Gailus; licht: Meindl; lichtwelter: Cornand; weiter: Stuck; zwaarwelter: Millich; midden: Jarmer; halfzwaar: Gerber en Wiek; zwaar: Renz. UDINE (ANP) De Italiaanse wiel renner Zandegu heeft de achttiende etappe van de Ronde van Italië gewon nen. Zandegu versloeg in de eindsprint van de 167 km lange rit van Vincenza naar Udine een grote groep renners, die allen dezelfde tijd als de winnaar kregen toegewezen. De Italiaan Schiavon behield de leiding in het algemeen klassement. De uitslag was: 1. Zandegu (It) 167 km in 4.09.44, 2. Altig (W.-Dld) z.t., 3. Van Vlierberghe (Belg) z.t., 4. Merckx (Belg) z.t., 5. Destro (It.) z.t., 6. Dancelli (It) z.t., 7. Taccone (It.) z.t., 8. Guerra (It.) z.t., 9. Pifferi (It.) z.t., 10. Durante (It), 24. Den Hartog (Ned.) z.t., 25. Lute (Ned.) z.t. Algemeen klassement: 1. Schiavon (It) 82.54.48, 2. Gabica (Sp) op 5 sec, 3. Anquetil (Fr) op 1.15, 4. Gimondi (It) op 2.16, 5. Balmamion (It) op 2.29, 6. Merckx (Belg) op 3.13, 7. Adorni (It) op 3.22, 8. Perez Frances (Sp) op 3.37, 9. Altig (W-Dld) op 3.50, 10. Pingeon (Fr) op 4.00, 42. Den Hartog (Ned) 83.40.58, 89. Lute (Ned) 84.52.55, De Nederlanders Tummers, Otten- bros en de Belg Dewolf verschenen niet aan de start voor de achttiende etappe. ombarmhartig met een nederlaag van 160 van het veld speelde. Ditmaal lagen de krachten aanmerkelijk dichter bij elkaar en alles wijst er op, dat het oude beeld van spannende duels tussen Nederland en Italië zal terugkeren. Het is een strijd geworden met een enerverend scoreverloop. De aanvals drift van de Italianen kreeg al gestalte in de eerste innings toen werper Ton Terneuzen drie punten moest toestaan. Dat gebeurde na een vier wijd voor Passarotto en een homerun van Rinal- di, die gevolgd werd door een onnauw keurigheid in het Nederlandse buiten- veld, wat Glorioso ditmaal spelend als eerste honkman met een verre slag verder uitbuitte. Terneuzen heeft zich daarna goed hersteld: in drie van de volgende zes innings kreeg hij slechts het minimum aantal tegenstanders tegenover zich en in feite kwam hij alleen in moeilijkhe den wanneer de in het Amerikaanse top-honkbal geschoolde korte stop Ri- naldi tegenover hem in het slagperk trad. Rinaldi is een slagman van formaat gebleken; hij sloeg op Terneu zen twee keer een homerun en een twee-honkslag, die hem uiteindelijk een gemiddelde opleverden van 0.750. Nderland had de strijd geopend met een vroege homerun van Boudewijn Maat. In de tweede innings volgde Terneuzen, met Stroker op de honken, zijn voorbeeld en dat leverde op dat moment een stand van 33 op. Daarna heeft de Oranjeformatie nauwelijks meer openingen kunnen forceren in de Italiaanse defensie, die eigenlijk alleen bij de uitvoering van dubbelspelen faalde. Gewone honksla- gen werden nauwelijks geslagen; van de vijf veilige tikken, die werden geplaatst, waren er vier homeruns, en dat, terwijl werper Pachetto toch eigenlijk niet onbespeelbaar was. In de zevende innings kreeg Neder land tenslotte zeer goede uitzichten op de zege. Pachetto moest na een vrije loop aan Richardson het veld ruimen en zijn opvolger Silva kreeg een al even deprimerende ervaring toen John de bal ver buiten het hek sloeg, wat tot een stand van 641eidde. Arindeü: kapitale fout. In de achtste innings echter ging Nederland door de knieën. Coach Char les Urbanus, die de Nederlandse top- ploeg voor de eerste keer leidde, verving Ton Terneuzen door Herman Beidschat, die weliswaar met behulp van zijn velders achtereenvolgens Ri naldi en Faraone uitschakelde, doch in deze situatie een homerun van Gandini moest laten passeren. Dat was 66. En onmiddellijk daarop volgde een fout van derde honkman Arindell, waarna Moreeli met een honkslag de Italiaanse triomf tot een feit maakte. Nederland 12001020 0=6 Italië 30000103 x=7 Werpersresultaten Nederland: Terneuzen 7 innings 624. Beidschat 1 inning 002. Nederland maakte 2 fouten. Homeruns: Maat, Terneuzen, Richard son, John. Slaggemiddelde: 0.151. Werpersresultaten Italië: Pachetto 6 innings 424. Silva 3 innings 001. Italië maakte 4 fouten. Homeruns: Rinaldi (2x) en Gantini. Slaggemiddelde: 0.193. Terneuzen: snel drie punten toege staan. MOSKOU Rusland heeft woens dag in Moskou tegen Chili met 2-0 de leiding genomen in de halve eindstrijd van het toernooi om de Davis Cup Europese zone, groep A door de beide enkelspelen op de eerste dag te winnen. De Russische kampioen Alex ander Metreveli nam de openingssing le voor zijn rekening. Met 6-3, 6-3, 5-7, 6-1 versloeg hij de 26-jarige Pinto Bravo. De Rus speelde de eerste drie sets in een voor hem ongebruikelijke stijl, nl. hoofdzakelijk van de baseline af en hij kwam slechts een enkele maal naar het net. Hij was erop uit het eerste punt voor zijn ploeg te ver dienen en nam daarom geen enkel risico tegen de Chileense nummer twee. Tomas Lejus vergrootte de Rus sische voorsprong door in het tweede enkelspel de Chileense nummer een, Pedro Rodriguez, eveneens in vier sets (6-4, 6-1, 6-8, 6-0) te verslaan. AMSTERDAM Aan de ronde van Luxemburg, die van 16 t/m 19 juni wordt gereden, zal een volledige Ca balleroploeg deelnemen. Onder leiding van Gerard Peters komen aan de start: Wim Schepers (vorig jaar vierde), Harry Steevens, Gerard Vianen, Piet Braspenninckx, Cor Schuuring, Jan van der Horst en de Australische-Ne- derlander Henk Vogels. Grote kruideniers met cijfers nogal karig (Van onze economische medewerker) De jaarverslagen van onze drie grootste kruideniers zjjn verschenen: Simon de Wit, Piet de Gruyter en Albert Hejjn. Er zjjn zeker nog andere groten op dit ter rein. Wy denken aan de Coöperatie, aan de vrywillige flliaalbedryven. Wq laten die echter nu buiten beschouwing omdat nog niet van alle de cqfers over 1966 bekend zijn terwql die van Simon, Piet en Albert voor ons liggen. zToch is de vergeiyking tussen deze reuzen in levensmiddelenland niet gemak- keiyk, omdat in de jaarverslagen geen volledige voorlichting wordt gegeven. Maar bovendien zeggen ze alle drie niet hezelfde. Het best informeert ons ove rigens nog Albert Heyn, wellicht in de veronderstelling dat er niets te verdoeze len valt en dat openhartigheid daarom alleen maar gunstig op de buitenwereld inwerkt. Waar zij wel alle drie mee in de openbaarheid treden, dat is het aan tal winkels. En die geven een duidelij ke indruk van de onderlinge verhou dingen op het eind van 1966: A. H. P. de G. S. de W. Totaal 410 526 141 Bedieningsw. 54 80 1 Zelfbed.w. 295 400 110 Supermarkets 61 46 30 Het verschil tussen een zelfbedie ningswinkel en een supermarket zou den wij zo willen uitdrukken, dat een supermarket een zelfbedieningswinkel van grotere omvang is waarin naast de normale kruideniersartikelen ook vers vlees, groenten, drogisterij-arti kelen en niet-levensmiddelen (men spreekt van non-foods) zoals textiel, huishoudelijke artikelen, tuinartikelen pocketboeken enz. worden verkocht. Het aantal bedieningswinkels is erg in de minderheid. Het neemt ook re gelmatig af. Simon de Wit had eind 65 nog 17 bedieningswinkels en eind '66 nog maar 1. Dit jaar is ook die laat- PARIJS Een Franse estafette ploeg, bestaande uit Mare Berger, Josselin Delecour, Claude Piquemal en Roger Bambuck heeft woensdagavond in Parijs het Europees record op de 4 x 100 meter verbeterd en gebracht op 39.1 sec. Het oude record stond met 39.2 sec op naam van Frankrijk, Rus land en Polen, dat nu met 39.7 sec beslag legde op de tweede plaats. Benjamin Kogo (Kenia) won de 3.000 meter steeple chase in 8.31.6, de beste wereldprestatie van dit jaar. Achter hem legden Jony (Hong) en Bonteux (Fr.) in 8.39.6 beslag op de tweede en derde plaats. De honderd meter dames werd in 11.6 sec gewonnen door de Frangaise Telliez. MADRID Celtic Glasgow heeft de woensdagavond in Madrid gespeel de benefiet wedstrijd ten gunste van de 40-jarige Alfredo di Stefano, tegen Real Madrid met 10 gewonnen. Linksbui ten Bobby Lennox scoorde het enige doelpunt 24 minuten na rust voor de Europese bekerhouder. ste bedieningswinkel verdwenen. De achtergrond van deze ontwikke ling is de voorkeur van de huisvrouw voor de winkel waar zij niet achter de toonbank behoeft te wachten, maar waar zij kan rondkijken en kopen, 't Nadeel voor haar portemonnaie is al leen dat zq daardoor verleid wordt tot meer aankopen dan zij thuis van plan was. Deze impulsaankopen zijn voor de levensmiddelenbedrijven natuur lijk juist aantrekkelijk. In de supermarket komen deze voor de verkoop belangrijke voordelen nog meer tot hun recht. Wij hebben hier het „one-stop-shopping"-systeem dat al gauw na de tweede wereldoorlog in de V.S. opgang maakte. De huisvrouw veelal vergezeld door haar man, wil voor de inkopen eenmaal stoppen en dan onder een dak alles voor het dagelijkse levensonderhoud kunnen kopen. Er zitten aan deze ontwikke ling overigens nog andere bedrijfseco nomische aspecten vast, die wij ver der maar buiten beschouwing laten. Tellen wij het aantal zelfbedienings winkels en supermarkets bij onze 3 groten op, dan komen wij op een aan tal van 942 in totaal. Dat lijkt heel wat. Maar eind 1966 waren er in ons land 6.719 zelfbedieningswinkels. Dat verschil moeten wij zoeken bij de vrijwillige filiaalbedrijven, de co- operatieve winkels en bij de zelfstan dige kruideniers. Slechts een cijfer ter vergeiyking. Eind 1966 had het vrijwillige filiaalbedrijf De Spar 934 zelfbedieningswinkels waarvan 390 su permarkets. Na het aantal verkooppunten komt de verkoop aan de orde. Hier laten twee van de drie verslagen ons in de steek. Alleen Albert Heijn vermeldt breeduit dat de omzet in de filiaalbe drijven f 5351/» miljoen was (de tota le omzet, incl. restaurant- en melkbe- drijven was f 610 miljoen). Dat Is 28 pet. meer dan in 1965. Van De Gruyter weten wij niets. Angstvallig wordt dat verzwegen. We hebben echter wel eens een omzetcij fer van f 500 a f 525 miljoen gelezen. Dit zou er in elk geval op duiden dat Albert Heijn de blauwe wimpel voor de grootste omzet heeft veroverd. Van Simon de Wit weten wij alleen dat de omzet in 1966 met circa 17 pet. kon worden opgevoerd. Vermoedelijk zal de omzet f 125 a f 175 miljoen groot zijn, waarmee dit bedrijf de kleinste van de drie is. Weer even ter vergelijking om de krachtsverhoudingen te bepalen: de omzet van de bij de Spar aangeslo ten kruideniersbedrijven was in 1966 f 520 miljoen. Maar dat waren 1739 winkels, waarmee we dan komen op een gemiddelde omzet per winkel van circa f 300.000,-. Bij Albert Heijn komt er een gemiddelde omzet per winkel van f 1,3 miljoen uit de bus. ADVERTENTIE 1002b genot De winstcijfers zijn wel bekend zo als trouwens ook de cijfers van het eigen vermogen. Dat kan ook niet an ders want deze cijfers moeten op zijn minst in het jaarverslag worden op genomen. Wij laten hieronder de winst volgen die aan aandeelhouders toe komt, zodat wij de bedragen aan tan tièmes reeds hebben afgetrokken: In milj. gld A. H. P. de G. S. de W. Winst v. aand.h. 9.90 4.45 1.60 Div. in pet. 18 8 12 Eigen verm. 53,78 56,60 14.94 In de eerste plaats de winst die voor aandeelhouders beschikbaar is, wordt niet helemaal aan hen uitgekeerd. Ze krijgen slechts een deel, de rest blijft in bedrijf voor versterking van de eco nomische positie. Op die manier is ook het eigen ver mogen opgebouwd. Dat bestaat uit 't aandelenkapitaal en uit de reserves, die in de loop der jaren zijn gevormd ten laste van de winst. Bovenstaande cijfers leren ons dat AH het hoogste dividend geeft, 18 pet. Dat was zelfs 2 pet. meer dan over 1965. Daarna komt S. de W. met 11 pet., ook 2 pet. meer dan over 1965. De Gruyter geeft niet alleen het minst maar dat was ook nog 2 pet. minder dan over 1965. Het was ook het eni ge bedrijf van de drie waar de netto winst iets was gezakt (van 4,74 tot 4,45 miljoen) terwijl de winst bij AH was gestegen van 6,72 tot 9,90 miljoen gulden en bij S de W. van 0,99 tot 1,60 miljoen gulden. De conclusie is dat AH en S de W. sterk van de gestegen koopkracht heb ben kunnen profiteren waardoor om zet, winst en dividend konden worden opgevoerd. Bij De G. is de omzet vol gens het verslag wel gestegen ws weten niet hoeveel doch de kosten stegen nog sterker met het uiteinde lijke resultaat (er moest ook veel meer interest worden betaald) dat de winst iets terugliep. Het rendement van het eigen vermogen was bij A.K. het hoogst (bijna 19 pet.) Bij de G. het laagst (8 pet.) terwijl het bij S. de W. bijna 11 pet. was.

De Vallei | 1967 | | pagina 15