Veenendaals dagblad Egyptenaren trekken zich niets van de Y.-raad aan JOHNSON BENOEMT VREUGDE VERO VERING SPECIALE COMMISSIE Buiten JORDANIË ONTKENT WESTELIJKE STEUN Stangl wordt uitgeleverd Overzicht Israëlische successen „f600 milj. voor nieuwe vliegtuigen is erg veel" ih J mm n H m VOORZICHTIG OPTIMISME OVER DE CONJUNCTUUR Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Syrië: „oorlog is pas begonnen Bestand tussen Israël en Jordanië nde Bevelhebber aan zuidelijk front Wijziging in standpunt Heel dorp zocht twee vermiste jongetjes Chichester ziek V.N.-officier in Syrië gedood In verslag van EEG-commissie Minder buien CAÏRO/TEL AVIV Egyptische en Israëlische strijd krachten zijn op het ogenblik opnieuw in zware gevech ten gewikkeld op het schiereiland Sinaï. De strijd brak enige uren na het bevel van de Veiligheidsraad om het vuren te staken uit. Israël heeft zich gisteravond bereid verklaard de oor log te beëindigen mits de Arabische landen dat ook zul len doen. Het handelde daarmee overeenkomstig een re solutie van de Veiligheidsraad, waarin de strijdende par tijen werd bevolen de gevechten om uiterlijk negen uur gisteravond te staken. Ons bosbezit SUEZ OPROEP VEILIGHEIDSRAAD MAATREGELEN GEEIS DEBAT EBA1S „Westen had Joden Saarland maar als vaderland moeten geven" KAMERLEDETS: Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Telef. 08385-3550 (adm.). 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel." bureau J. Baars. DONDERDAG 8 JUNI I967 VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine "annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. 4le JAARGANG Mirages van de Israëlische luchtmacht op weg naar vijande lijke doelen. STRIJD IN SIN AI LAAIT HEVIG OP Generaal Gavish, bevelhebber van de Israëlische legereenheden aan het zui delijk front TVTa de zo geslaagde manifestatie „Bos en Mens", in de eerste juni dagen te Apeldoorn, wil ik belang hebbenden er in mijn hoekje op wij zen, dat thans de inventarisatie van houtopstanden en woeste gronden in de „Nederlandse Bosstatistiek" ge completeerd is. Zij omvat de eind- publikatie der samenvatting van de sedert 1955 bij het Centraal Bureau van de Statistiek verschenen ver slagen. Er blijkt o.m. uit, dat ons vaderlandse bosbezit sterk versnip perd is. Er bestaan pl.m. 20.000 be- zitseenheden, kleiner dan 10 ha en dit betekent ruim 24% van het totale bos-areaal. Globaal bezien zouden wij niet zeggen, dat de oppervlakte aan afzonderlijk gelegen bosjes kleiner dan 10 ha maar behorend tot een bos bezit, groter dan 10 ha, ruim 8300 ha bedraagt. Liggend op betrekkelijk kor te afstand van elkaar, zijn ze voor het recreatie-zoekend publiek van veel betekenis. Wat ik evenwel wilde zeggen is, dat het thans zóver is, dat wij voor ons hele land beschikken over de meest recente en meest be trouwbare gegevens, vervat in tabel len, staten en grafieken (gesteund door een up-to-date boskaart van Nederland in kleur) en men derhalve niet meer afhankelijk is van schattin gen, verouderde kaarten e.d. Voor f 8,50 kan elke boekhandel u deze aardige, leerzame en praktische pu- blikatie leveren; zij verscheen bij de Staatsuitgeverij te 's-Gravenhage on der bestelno. J 60 (1952'63) no. 9. 8 juni '67 A. B. WIGMAN De Arabische landen hebben zich tot vanmorgen nog niet gestoord aan de ze eis van de V-raad. Integendeel, het lijkt erop, dat Egypte zich klaar maakt voor een laatste .rav^pachti-, ge poging de Israëliërs terug te drin gen. Het Egyptische opperbevel heeft vanmorgen via radio-Cairo gemeld, dat de Egyptische luchtmacht Israë lische tankeenheden met raketten be stookt heeft ten westen van El Arisj. Daar zou ook een aantal tanks van Israël zijn ingesloten door vijandelij ke troepen. Ook zijn er door Egypte- naren weer Amerikaanse vliegtuigen gesignaleerd in de buurt van het Suez- kanaal. In een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad heeft Israël laten weten, dat het een kwartier voor het aflopen van de termijn tot stopzetting van de oorlogshandelingen om gister avond negen uur, aan Oe Thant heeft bericht, dat Israël bereid was aan het bevel van de V.-raad gehoor te geven, mits de andere partijen dat ook doen. Later was meegedeeld, dat Jordanië zich aan het bevel heeft gehouden en dat daarom met ingang van gisteravond negen uur een bestand van kracht is tussen Jordanië en Israël. De Israëlische troepen zyn tot zeer dicht bij het Suezkanaal ge naderd. Mosje Dajan, de minister van Defensie in Israël, heeft over dit punt in zijn strategie verklaard, dat de legereenheden het kanaal gemak kelijk hadden kunnen bezetten, maar dat dit niet het doel van Israël was. „Wij willen niet betrokken raken in internationale moeilijkheden", zo zei hij. In Rome circuleerden gisteravond geruchten over een vluchtpoging van koning Hoessein van Jordanië. Hij zou naar Londen willen reizen. Deze vage berichten zijn inmiddels tegen gesproken. Radio-Cairo heeft vanmorgen opge roepen tot de vernietiging van alle spo ren van Britse en Amerikaanse aan wezigheid in de Arabische wereld. In Damascus is men van mening, dat de oorlog in het Midden-Oosten nog maar pas is begonnen. Het Syrische leger zal de strijd voortzetten. Ook Irak schijnt de eis van de V.-raad naast zich neer te hebben gelegd, zo mag worden opgemaakt uit de uitzendin gen van Radio-Bagdad. President Johnson heeft een spe ciale commissie op regeringsni veau ingesteld, die met spoed 'n plan zal opstellen voor het regelen van de spanningen in het Midden-Oosten. De leiding van de commissie heeft Rusk. In Washington is men van mening dat het herstel van de betrekkingen met de Arabische landen vele jaren kan duren. De Veiligheidsraad was op verzoek van de Sovjetunie bijeengekomen, na dat een oproep tot wapenstilstand, die dinsdag was aanvaard, zonder effect was gebleven. Nog voordat de Raad bijeen was had de Sovjetunie Israël gedreigd met verbreking van de di plomatieke betrekkingen wanneer dat land niet onmiddellijk tot het staken van zijn aanval zou overgaan. In een officiële Russische regerings verklaring werd gezegd dat „zonodig andere maatregelen zullen worden overwogen en toegepast". Welke maat regelen dat zouden zijn werd er niet bij gezegd. De Russische regering zweeg erover dat de Arabische staten met uitzondering slechts van Jorda nië, de resolutie van de hand hadden gewezen. Onmiddellijk nadat de Veiligheids raad om half zes Nederlandse tijd bij een was gekomen., diende de Russi sche afgevaardigde Nikolai Federen- ko zijn resolutie in, waarin van alle partijen in het conflict wérd geëist, dat zij om negen uur Nederlandse tijd de wapens zouden neerleggen. De tekst van deze resolutie was krachti ger dan die van dinsdagavond, waar in alleen een „oproep" was gedaan tot de partijen. Er is over de resolutie niet gede batteerd. De zitting werd alleen voor een half uur onderbroken om de dele gaties in de gelegenheid te stellen de tekst van de resolutie te bestuderen. Onmiddellijk na de hervatting van de bijeenkomst werd de Russische re solutie in stemming gebracht. De Raad steunde unaniem het voorstel tot een wapenstilstand. Vlak na de stemming kreeg de Egyp tische afgevaardigde, Mohammed el Kony, het woord, maar hij ontweek een antwoord op de vraag of zijn land de resolutie zou aanvaarden. Hij zei dat Egypte de resolutie van dinsdag opvatte als een veroordeling van Is raël als agressor en als een bevel aan dat land om de strijd te staken en zijn troepen terug te trekken op de stellingen die zij voor de strijd inna men. Met de weigering van Israël om ge volg te geven aan de eerste resolutie en de omstandigheid dat dit land de len van Egypte en Jordanië bezet houd heeft de resolutie haar waarde ver loren, meende el Kony. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Eban, herhaalde dat Is raël een bestand aanvaardt, maar dat het alleen van kracht kan worden als de Arabische landen het ook aanvaar den. Hij zei dat zijn regering de eer ste was geweest die de eerder aange nomen resolutie wilde accepteren, maar dat er geen officiële verklaring van Egyptische zijde was gekomen. Israël moest daarom wel geloof hech ten aan de verklaring van Radio Cai ro dat Egypte de resolutie had ver worpen, zo zei Eban. Hij merkte ver der op dat Jordanië weliswaar te ken nen had gegeven het bestand te wil len aanvaarden, maar dat dit de mi litaire situatie verward maakte om dat het Jordaanse leger immers on der Egyptisch opperbevel staat. ALGIERS Radio-Algiers heeft bekendgemaakt, dat een derde contin gent Algerijnse Mig-toestellen naar het front in het Midden-Oosten is vertrok ken. Het zou om een tiental toestellen gaan. Algerije bezit ongeveer jagers en bommenwerpers. Een foto uit de strook van Gaza, gemaakt in de plaats Rah; Israëlische mili tairen zijn in opperbeste stemming nadat zij opnieuw succes hebben geboekt, door een Egyptische stad te veroveren. AMMAN (Jordanië) Een welingelichte zegsman voor de Britse ambas sade heeft gisteren verklaard, dat de Jordaanse regering de Britse en Ameri kaanse ambassades heeft doen weten dat tijdens de recente strijd met Israël boven Jordanië Britse noch Amerikaanse vliegtuigen zijn waargenomen. Volgens de woordvoerder is deze in formatie gisteren aan de militaire at tachés verstrekt, die werden ontbo den voor een officiële Jordaanse toe lichting op de huidige militaire situa tie. Een hooggeplaatste Jordaanse rege ringsfunctionaris heeft dit bericht be vestigd. Een officiële openbare beves tiging ontbreekt echter nog. In een dinsdag uitgegeven rege ringscommuniqué werd indirect de Egyptische beschuldiging gesteund, dat de Israëlische luchtmacht steun genoot van Britse en Amerikaanse vliegtuigen. De nieuwe verklaring kan een be langrijke wijziging in de Jordaans- Egyptische betrekkingen betekenen, aangezien Cairo volhoudt dat de Ara bische strijdkrachten door Britse en Amerikaanse vliegtuigen zijn aange vallen. BRUSSEL. De Libanese ambassa-' deur in Brussel, Kesroean Labaki, heeft woensdag verklaard, dat het Westen de Arabieren niet mag laten boeten voor de door Hitier begane misdaden. Als men de Joden per se een vaderland wil de geven, waarom dan niet Saarland, zo zei hij op een persconferentie in Brussel, die werd bijgewoond door di plomatieke vertegenwoordigers van tien Arabische landen. Het Zionisme is een gevolg van Euro pees antisemitisme, aldus de ambassa deur, doch de Arabische landen hebben de Joden nooit vervólgd. Wij verzetten ons ertegen, dat Pales tina als Joods gebied wordt beschouwd, zo zei hij. De Joden hebben zich daar 2000 jaar geleden reeds als veroveraars gevestigd. Als men zich op dit verove- ringsrecht baseert, zouden Engeland, Schotland en Wales Libanees moeten zijn, omdat de Feniciërs daar 6000 jaar geleden reeds aan wal gingen. MIERLO Zonder zich bewust te zijn van de opschudding die hun ver dwijnen had veroorzaakt zijn vanmor gen om ongeveer tien voor zeven twee kleine jongetjes, Tonnie en John ny van Hoof de ouderlijke woning in Mierlo binnengewandeld. Zij hadden de nacht doorgebracht in een niet ver van hun huis gelegen roggeveld. De gehele nacht waren ca. 250 bur gers en mensen van rijks- en gemeen tepolitie, zelfs uitgerust met honden, op zoek geweest naar het tweetal. Men had ook nog tevergeefs het ko renveld doorzocht. Hoewel beiden naar het oordeel van de dokter er gezond bij zijn gebleven, zijn ze toch maar in bed gestopt. BRASILIA Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft beslist Franz Paul Stangl, „de beul van Treblinka", naar West-Duitsland Uit te leveren, dat hierom, naast andere landen, had verzocht. De 59-jarige Stangl, die verantwoor delijk wordt geacht voor de dood van meer dan zevenhonderdduizend joden in nazi-vernietigingskampen, werd in februari in Sao Paulo gearresteerd. Het hof nam het besluit met alge mene stemmen. PLYMOUTH Sir Francis Chiches ter, die kort geleden een solovaart om de wereld heeft voltooid in zijn zeil boot, is in een ziekenhuis opgenomen. Hij lijdt aan een zweer aan de 12- vingerige darm. Sir Francis kreeg een bloedtransfusie. TEL AVIV (Reuter) Met ge rechtvaardigde trots heeft Israels chef-staf, generaal Rabin, gister avond de successen opgesomd die z'n troepen op de derde dag van de oor log hebben behaald: 1 De blokkade van de Golf van Aka- ba is gebroken. Het Egyptische fort Sharm el Sheik, dat de toegang tot de golf beheerste, is gisteren geval len. Het Suezkanaal ligt binnen het on- middellijke bereik van de Israëli sche legers. Die staan op minder dan vijftig kilometer van Suez en op min der dan negentig kilometer van Ismai- lia. Berichten dat het kanaal al was bereikt werden gisteravond niet be vestigd. Heel Jeruzalem Levinöt zich in Is- raëlische handen, A Een groot deel van Jordanië is be- zet met de steden Bethlehem en Je richo. Het Jordaanse leger is versla gen en bevindt zich voor het grootste deel in Israëlische gevangenschap. „Het gros van het Egyptische leger zoekt een goed heenkomen", zei gene raal Rabin. „De gehele vijandelijke luchtmacht is vernietigd. De Egypte- naren proberen zich terug te trekken achter het Suezkanaal, maar er wordt in Sinaï nog altijd gevochten". Generaal Rabin verklaarde dat ook Israël natuurlijk verliezen had gele den. Gezien de omvang van de suc cessen waren die echter niet groot. LONDEN De 48-jarige comman dant van Thomas Wickham van het Ierse leger en lid van de strijdmacht van de VN is gisteren in Syrië om het leven gekomen. Dit heeft de Ierse re geringsvoorlichtingsdienst in Dublin bekendgemaakt. DEN HAAG Vele Tweede-Ka merleden vinden zeshonderd miljoen gulden voor de aankoop van vliegtui gen van het type Northrop-F5 voor de Koninklijke Luchtmacht een bij zonder zware belasting voor een be groting waarvan het budget voor aan schaffing de laatste jaren duidelijk te rugloopt. De Kamerleden zeggen dat in het voorlopige verslag over de voor genomen aankoop. Ze kunnen zich moeilijk een oordeel vormen over de vraag of een dergelij ke uitgave verantwoord is zonder een breder inzicht te hebben in het defen siebeleid voor de komende jaren en in de financiële middelen die voor dat be leid beschikbaar zijn. Zij vinden het daarom verstandiger geen beslissing over het besteden van de middelen te nemen voordat het alge mene beleid van de regering nader uit de doeken zal zijn gedaan. Bij alle acties die in den lande worden gevoerd om Israël financieel te steunen, willen verschillende plaatsen uit de Gelderse Vallei niet achter blijven. Uit Veenendaai, Ame- rongen en Leersum kwamen al be richten binnen over de oprichting van comités die met veel enthousiasme aan het werk zijn gegaan. Wat Vee nendaai betreft, personeel van de Al gemene Bank Nederland N.V. zal vrijdagavond aan het tellen gaan om de totale opbrengst van de acties nog diezelfde avond bekend te maken. Het slopersbedrijf Heuvelman in Veenendaai is al geruime tijd het doelwit van een of meer actieve in breker (s). Nu werd er weer voor dui zenden guldens aan koper ontvreemd. De heer Heuvelman vermoedt dat de daders goede bekenden zijn en het zou hem een hele zorg minder zijn als de politie er in slaagde aan de inbraken een einde te maken. Overi gens heeft hij er best een paar cen ten voor over als de daders ingere kend zullen worden. Duizend gulden beloning heeft hij al in het vooruit zicht gestéld. In Rhenen werd wijlen de heer N. Souwerbren in leven comman dant van de brandweer, nog eens op passende wijze in herinnering ge bracht, toen er gisteravond in de brandweerkazerne een geschilderd portret van hem werd onthuld. Ederveen gaat een nieuwe chris telijke lagere school aan de Schras bouwen. Gisteravond besloot de ge meenteraad van Ede de gevraagde medewerking te verlenen. De kersenoogst in de Betuwe dreigde te mislukken, althans wan neer men zou afgaan op de geruch ten die er circuleren. Deskundigen van „Boom en Vruchthebben ech ter ter geruststelling meegedeeld, dat de schade die door de nacht vorst werd aangericht, niet van alar merende omvang is. BRUSSEL De produktievooruitzichten van de industrie in de EEG zjjn nog vrjj ongunstig, doch er valt een zekere verbetering te constateren. Het jongste verslag van de EEG-commissie over de conjunctuurenquêtes bjj het bedrijfsleven in de gemeenschap in de periode oktober 1966maart 1967 (uitge zonderd Nederland) verklaart, dat de ondernemers over het algemeen van weinig optimisme blijk gaven. De jongste enquêtes hebben evenwel toch een positief element opgeleverd: de vooruitzichten inzake de produktie z(jn, hoewel nog vrij ongunstig, verbeterd. De verandering in de houding van de ondernemers laat hopen dat de toe stand niet meer zal verslechteren en dat een zekere herleving in een niet al te veraf gelegen toekomst zal plaats vinden, aldus het verslag. Bij een opleving ondergaan de pro- duktieverwachtingen namelijk als eer ste enige wijziging. De beoordelingen van het orderbestand zijn daarentegen in een dergelijk geval minder soepel. In een overizcht van de periode van oktober tot maart verklaart het ver slag, dat in de gemeenschap als geheel de conjuncturele groei vrij matig was. De vertraging die sinds de lente van 1966 werd opgetekend en die als voor naamste oorzaak een daling van het expansietempo (eerst in Duitsland en later in Nederland) had, blijkt zich enigszins te hebben versterkt geduren de het eerste trimester van 1967 als ge volg van een lichte verzwakking van de groei in Frankrijk. D ebeoordelingen van de totale or- dervoorraad ondergingen een zekere verslechtering sedert eind 1966, terwijl de ontwikkeling van de buitenlandse vraag als weinig bevredigend werd be schouwd. De voorraden werden door een groot aantal ondernemers te ruim geacht, terwijl de verzekerde ac- tiviteitsduur nog verlaagd zou zijn tus sen december en maart. (Van onze weerkundige medewerker) Met winden uit Noordwest tot Noord wordt onstabiele polaire lucht over West-Europa gevoerd. Deze stroming wordt in stand gehouden door een de pressie, die over Scandinavië noord oost wegtrekt en een hogedrukgebied dat zich van het zeegebied tussen Por tugal en de Azoren ten westen van Ierland langs noordwaarts uitstrekt. De polaire lucht is de afgelopen 24 uur verder over Frankrijk en Duits land naar het zuiden uitgestroomd en heeft nu de Pyreneeën en de Alpen bereikt, hetgeen daar vrijwel overal regen veroorzaakt. Het hogedrukgebied ten westen van Ierland verplaatst zich het komende etmaal over de Britse eilanden naar de Noordzee, met een zwakke tot ma tige wind, in hoofdzaak uit richtingen tussen west en noord duurt de aan voer van polaire lucht hierbij voort, maar de buiigheid neemt af. Na een vrij koude nacht zullen morgen over dag dezelfde temperaturen worden be reikt als vandaag of iets hogere.

De Vallei | 1967 | | pagina 1