Piraten oriënteren zich op Nederland Winst KLM steeg met 56 procent FI NAM :iële f» NOTITIES Britse commerciële zenders willen naar Amsterdam UIT DE KERKEN VANAVOND MORGEN Koersstijging PfJefuitzendingen Antwoord Veronica DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE l EKKO TAKS 1 101 Hl 0- eft I wÊÊSÊm El .EVISIEPROGRAMMA'S TELEVISIE T.V. LANGENBERG >ERM Johnny Hart NABEURS DIVIDEND VOORSTELLEN Pagina 2 DONDERDAG 8 JUNI 1967 JANET 82 „Ze zouden je gauw genoeg in de gaten krijgen." „Nee, mij niet, ik ben sterk en heel mager.... ik lijk helemaal geen meisje." „Wie zegt dat?" „Dat zeg ik!" „Je bent gek!" „Maar John!" „Spijt me... laten we het ergens an ders over hebben. Lees me die brief van je moeder maar eens voor." Jennie deed het, maar liet het P.S. achterwege. „Het is duidelijk, dat hij haar vol komen heeft weten te boeien." „Je had hem moeten zien!" „O, dat zegt niets. Vrouwen zijn soms helemaal weg van mannen, die er onmogelijk uitzien." „Je ziet er zelf onmogelijk uit, op het ogenblik, dat moet ik zeggen. Hoe kom je zo onder het stof?" „O, dat zijn krullen en wat zaag sel." Zij veegde zijn pak schoon met haar handen. „John... gaan we weer naar het wrak, zondag'" „Natuurlijk." „Het is wel fijn, vind je ook niet?" „Hm-hm!" „John.... denk je, dat Janet met Tho mas gelukkig geweest is?" „Ik weet 't niet. Ze ging geloof ik te veel op in Joseph, om nog veel te kunnen geven om iemand anders." „En Joseph heeft waarschijnlijk nooit veel gegeven om zijn beide vrou wen. Hij dacht aan Janet of tobde over zijn zoon." „Maar jouw vader was zo vervuld van zijn gedachten voor jou, dat hij zijn vrouw een beetje verwaarloosde." „Is dat niet ellendig John? Al die mensen hielden van elkaar en toch was er iets, dat hen belette zich vol komen aan elkaar te geven, waar door ze iets van eenzaamheid behiel den. Ik kan dat meevoelenik zal pappie altijd blijven missen." „Dacht je dat werkelijk?" „Eerlijk. ik geloof van wel." „Je voelt je gelukkig in Plyn, ié 't niet?" „O, ja, geweldig.... ik wil hier nooit meer weg." „Wat ontbreekt je dan?" „Dat kan ik niet zeggen.... een on bestemd gevoel van angst is het, van vrees om bang te zijn, het klinkt krankjorem hè? Soms word ik des nachts wakker en voel ik leegte, niets dan leegte. En overdag lach ik erom en doe ik net of het me niets kan schelen, maar in werkelijkheid hun- I llllll lllll II ker ik naar een gevoel van zekerheid, van veiligheid." „Jennie.... beloof me één ding." „Wat dan?" „Beloof me, dat je me altijd derge lijke dingen zult vertellen. Als je je bang voelt of eenzaam... of als je gelukkig bent.... kom het me dan zeg gen." „Ik geloof, dat ik jou alles zou kun nen zeggen, John." „Je hoeft nooit bang te zijn Jennie. Dat komt alleen doordat je als kind eenzaam bent geweest. Jennie, voel je maar nooit meer bang of eenzaam." Zij wreef haar gezichtje langs de mouw van zijn jas. „Het is fijn, dat ik jou ken, John. Jij bent een fijne steun voor me". „Denk dat maar altijd, wil je?" „Hm-hm." „Kom je zondag weer op het wrak?" „Hm-hm." „De hele dag.... breng maar cro- quetjes mee en appelcider." „Hm-hm." „Niet meer ongelukkig, hè?" „Nee." „Nu, waarom stop je dan je ge zichtje zo weg?" „Weet ik niet." Zij wipte van het hek «n liep heen, zonder ook maar één keer om te zien. Hoofdstuk 11 PHILIP COOMBE ging nu nog maar zelden naar kantoor. Hij liet de za ken tegenwoordig helemaal over aan zijn eerste bediende, precies zoals on geveer vijf-en-veertig jaren vroeger de oude firmant Hogg had gedaan. Philip was nu zevenentachtig. Hij zat de hele dag in zijn voorkamer, die uitzicht bood op de haven. Dit was de kamer, waar Annie hem tweemaal per week in de laatste maanden van haar leven had bezocht en waar Jo seph hem tegen de grond had gesla gen. Dezelfde kamer ook, waar Chris- toffel hem zou hebben gevonden, toen hij die avond met moordplannen had rondgelopen, terwijl de stormwind gierde en de regen tegen de ruiten kletterde. Er waren sedertdien vijftien jaren verstreken en nu zat er een meisje te genover hem, dat sprekend geleek op Janet, met het haar en de ogen van Joseph. Een meisje, dat geen moment bang voor hem was, dat lachte en zong. Dat, naar hij dacht, kalm op zijn dood zat te wachten om dan al zijn geld op te strijken, voor zover ze het niet al bij zijn leven met handen vol had weggesmeten. Zo beschouwde hij Jennie. Als een, die hem dag en nacht in het oog hield, wier tegenwoor digheid een voortdurend verwijt bete kende, een marteling voor zijn geheu gen, een ware kwelgeest. Toch dorst hij haar niet meer uit huis te doen. Want dan zou hij eerst recht aan alle boze geesten zijn overgeleverd, die met hun fluisterstemmen en onhoorbare voetstappen om hem rondwaarden. Vaak draaide hij zich om op zijn stoel, omdat hij schaduwen om zich heen zag. Dan was een levende verschijning, die hij haatte, toch nog altijd beter dan een onzichtbare dreiging. Op deze wijze klemde Philip zich toch nog vast aan het leven en Jennie's nabijheid. Zij van haar kant zag een oude, bevende grijsaard voor zich, die de hele dag voor de haard gedoken zat. Zelden sprak hij haar aan. Maar dan deed hij altijd uiterst beleefd, in formeerde naar haar gezondheid en sprak de wens uit, dat alles naar haar genoegen was. Maar bij zichzelf dacht hij: „Ze is benieuwd wanneer ik dood ga en of ik een testament heb gemaakt. En waar ik het heb verstopt." Dan dacht Philip erover, hoe hij haar zou kunnen onterven. Hij had namelijk helemaal geen testa ment gemaakt. Als hij dus kwam te overlijden ging zijn hele vermogen naar zijn naaste bloedverwanten. Jennie... of al die andere Coombes, die over Plyn verspreid woonden. Da genlang was hij ervan vervuld. Jennie dacht geen ogenblik aan al die dingen. Zij keek uit het raam en zag niets anders dan een hoofd met verwarde blonde haren en een paar lange benen, die haar richting uitlie pen. Ze hoorde niets anders dan een fluitje of een roep in de verte, zijn stem, die riep: „Jennie, kom bene den!" Ze verlangde niets anders dan hand in hand met hem te wandelen, een paar refreinen van liedjes te zin gen of op de rotsen te staan, met haar wang tegen zijn schouder. (Wordt vervolgd) iMiimiiiiiiiiiiiiii 3524. Regelmatig stegen er van verschillende punten op Aarde ruimtevaartuigen op, maar dan gold het meestal wetenschappelijke observatievluchten of norma le dienstverbindingen met de snelgroeiende Maanbasis. Een tocht naar een der nabije planeten werd echter nog steeds als topnieuws beschouwd en via radio of TV waren miljoenen dan getuigen van zo'n spectaculaire afvaart. Ongetwijfeld waren er, die nog altijd het nut van „al dat ruimtegedoe" in twijfel trokken. Hun ste reotype uitdrukking was dan meestal: „Voor mij hoeft het echt niet, hoor! Dat geld konden ze heel wat be ter gebruiken voor de hongerige kindertjes in Azië!" Of iets van dien aard. Ook piloot Storm wist, dat het Ruimteprogramma niet bij iedereen in goede aarde viel, maar hij was er persoonlijk vast van overtuigd, dat de toekomst der mensheid beslist zou worden door het welslagen van dat Ruimteprogramma. En daarbij dacht hij dan nog niet eens aan de oplossing van het overbevolkingsvraagstuk of de uiteindelijke onbewoon baarheid van de Aarde, wanneer de Zon onherroepee- lijk ging afkoelen. Zijn bespiegelingen over dit verre toekomstbeeld werden ruw verstoord door een ver schrikte kreet van Sandra: „Ooooh! Wat erg! Nu heb ik iets vergeten!!" 83. „Ja, eerwaarde", zegt Rechter Tie ernstig, „de dief Tau werd verleden jaar inderdaad om het leven ge bracht, hier vlak voor deze altaartafel. Maar ik neem aan dat hij niet opzettelijk gedood werd, en dat het eer der manslag was dan moord. Tau had zijn handlangers immers nog niet onthuld waar hij het goud verborgen had. Ik veronderstel dat Tau's vennoot en diens vrien din Tau martelden en dat hij daaronder bezweken is. Jade was getuige van die misdaad. Dadrom moest zij verdwijnen. Zij wierpen haar in de diepe crypt die zich onder deze altaartafel bevindt, tezamen met het lijk van Tau". „Waar is die crypt?" roept de prefekt. „Ik zie niets van een crypt! Wat is uw bedoeling met dit sinistere verhaal, meneer?" „Dat zal u spoedig genoeg blijken, meneer Woe! Nu Tau dood was en ze Jade uit de weg hadden geruimd, kon de vennoot samen met zijn vriendin, op zijn gemak naar de schat gaan zoeken. Ze hadden alle tijd, want de autoriteiten hadden geen enkel spoor ontdekt. Het schuldige liefdespaar wist ech ter niet dat de student Yang, die inmiddels door Woe was ontslagen, verdenking tegen hen had opgevat. Yang was sluw maar laf. Daarom nam hij de beroepskracht patser Seng-san in de arm om samen met hem hen te chanteren. Hebt u niets op te merken, eerwaarde?" LONDEN Nederland wordt steeds belangrijker voor piratenzenders op schepen voor de Britse kust. Wanneer binnenkort de regering maatregelen gaat nemen om hun bevoorrading vanuit Engeland strafbaar te stellen zullen Ra dio Caroline, Radio 227 (vroeger Dolfijn) en Radio 355 hun administratie naar Amsterdam verhuizen. Radio Caroline heeft plannen vol gende maand met een Nederlands programma in de lucht te komen naast haar Engelse programma. De tweede zender op het schip Caroline South (Caroline exploiteert twee schepen) is al bijna gereed. Radio Londen, Engelands grootste piraten zender, gaat ons land steeds meer gebruiken voor haar bevoorrading. In november van het vorig jaar begon Radio Dolfijn, oorspronkelijk Radio Britain geheten, met een Ne derlands programma. Sindsdien is ge probeerd reclamemarkt te krijgen, hetgeen nog weinig resultaat heeft opgeleverd. Radio Dolfijn ging eni ge maanden geleden over in andere handen: het station heet sindsdien Radio. 227„ De vroegere vertegenwoordiger van Dolfijn in Nederland, de heer Van Rensburg, blijkt, nu vertegen woordiger van Radio Caroline in ons land te zijn. Hij heeft laten weten dat wellicht nog deze maand begon nen wordt met proefuitzendingen. Radio Caroline koestert al enkele ja ren plannen om Nederlandse recla me uit te zenden. Er worden nu be sprekingen gehouden met adverteer ders. De parlementaire behandeling van het wetsontwerp tot uitbanning van de radiopiraten verloopt veel langza mer dan de Britse regering had ge hoopt. De reclamezenders blijken een veel grotere aanhang in het land te hebben dan was voorzien; vooral onder de conservatieve tegenstan ders van de regering. Toch hoopt het ministerie van posterijen de „pira- tenzaak" in juli of augustus voor elkaar te hebben. Eind september begint de BBC met het officiële antwoord op de pi raten, die dan ondanks het verbod Ned. Herv. Kerk Beroepen te Moerdijk B. J. Riemersma te Parrega en Hielsum; te Opheusden A. Muylwijk te Garderen; te Balk F. Moll te Welsum. Aangenomen naar Ruurlo (toez.) J. Rienstra te Ureterp en Siegerswoude; naar Utrecht (als studentenpredikant) (2e pred.plaats) dr. N. van Egmond te Haarlem. Bedankt voor Strqen (wijkgem. 1) (toez.) J. L. W. Koppenhol te Haasten; voor Tiel (vac. H. van 't Hof) en voor Mèppel (5e pred.plaats) J. A. Poelman te Terneuzen. Geref. Kerken Beroepen te Nieuw-Loosdrecht W. C. van der Brink te Renkum-Heelsum; te Wilmstad en te Wirdum R. Kleinsma (kand. te Wéesp). Geref. Kerken vrijgemaakt Beroepen te Diever-Smilde en te Dro- geham H. J. Begemann (kand. te Gou da). Aangenomen naar Harlingen D. Nieu- wenhuis te IJmuiden. Chr. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravendeel H. Biesma te Stadskanaal. Geref. Gemeenten Beroepen te Oudemirdum M. G. Mouw te Middelharnis. en dankzij bevoorrading uit Neder land. waarschijnlijk toch actief zul len blijven. De BBC komt dan met haar eigen pop-programma in de lucht op de golflengte 247 meter. Het lichte radioprogramma van nu ver huist dan naar de lange golf (1500 meter). Met maatregelen tegen „illegale" radiozenders geeft Engeland uitvoe ring aan het besluit van de Raad van Europa om het bestaan van deze zenders onmogelijk te maken. Ande re landen, waaronder Nederland, BUSSUM: Kitty Jansen (Emma) en Roger Coorens (Tom) in een scène uit de eenakter „De Ring" van Wynyard Browne, welke vanavond door de NCRV via Nederland I zal worden uitgezonden. Regie Willy van Hemert, vertaling Jelle de Vries. hebben soortgelijke maatregelen toe gezegd. Engeland verwacht dat Ne derland ook zal ingrijpen. De voorbereiding van de twee Ne derlandse wetsontwerpen tegen Ra dio Veronica moeten nu welhaast zijn afgerond. Een optreden tegen Veronica houdt nauw verband met de moeilijke financiële situatie van de radio-omroep. Minister Klompé had in maart al een beslissing over de invoering van radio-reclame wil len nemen. Invoering daarvan is zin loos zolang Veronica in de lucht is, meent men in de reclame-wereld. In Den Haag wordt al drie jaar gewerkt aan de technische voorbe reiding van de wetsontwerpen. Het gaat om de ratificatie van het Ver drag van Straatsburg en om een wij ziging van de Telegraaf- en Telefoon- wet (uitvoeringsbepalingen). mmmmWSm HILVERSUM I 18.10 Sportrubr. 18.30 Halte: progr. voor twintigers. 19.00 Nws en weer- praatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Vocaal ensemble met orgelbegeliding: geeste lijke liederen. 20.00 Lichte grammo- foonmuz. 20.10 De wilde vaart, detecti ve-hoorspel (dl. 5 - herh. van woensdag jl.) 20.35 Avondpermissie: gevarieerd programma voor de militairen. 22.15 Dagsluiting. 22.30 Nws. 22.40 Boekbe spreking. 22.45 Kerkorgelconcert: klass. muz. 23.15 Semi-klassieke en klassieke kamermuz. (opn.). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Stereo: Metropole ork. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Stereo: Pianorecital: klass. en mod. muz. IKOR: 19.30 Een God die leeft en werkt: gedichten rondom God. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Kunstkroniek. 20.35 Samson, oratorium. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Discotaria: nieuwe gramm.-platen. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.45 Voor de kleuters: De Mi- nimolen. 18.50 Journ. STER: 18.55 Re clame. NTS: 19.00 De Verrekijker, in ternationaal jeugdjournaal. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 Mensen in de sport: documentair-informatieg progr. 19.53 Toeristische tips. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16. Reclame. NCRV: 20.20 Attentie. 20.45* De Ring (The ring of Truth), blij spel. 22.15 Jazz met Jacobs. NTS: 22.45- 22.50 Journ. 23.00-23.30 Teleac: Auto matisering (14 A her. van maandag jl.). NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nws in 't kort. STER: 20.01 Reclame. VARA: 20.05 Corona tion Street, TV-film. 20.55 Achter het nws 21.20 Werk in liedjes. 21.45 Avon tuur: Een vulkaan verbergt zich, film reportage over de vulkaan Mount Bur- ney. STER: 22.10 Reclame. NTS. 22.15 Journ. CVK/IKOR: 22.30-23.00 Dichter bij: programma over de Bijbel. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Lichte muziek voor strijk orkest (gr.). 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Stereo: Lichte ork.muz. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muziek. 8.30 Nieuws 8.32 Touringclub: informaties voor vakan tiegangers. 8.45 Lichte gramm. muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Klassie ke gramm. muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Stereo: Lichte gramm. muz. 12.00 Stereo: Licht piano- en orgelspel (gr.). 12.27 Mededelingen voor land- en tuin bouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Act. event, gramm. muz. 12.50 Balletmuziek (gr.). 13.45 Orgelconcert: amus. muz. 14.05 Schoolradio. 14.25 Promenade-ork. en Radio-koor: operettemuziek. 15.10 Voordracht. 15.30 Stereo: Alt en piano klass. liederen. 16.00 In 't zilver: pro gramma voor oudere luisteraars. 17.00 Stereo: Klanken uit Zuid-Amerika. 17.30 Nederlandse militaire orkesten: militair concert. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gramm', muz. (7.30-7.35 Van de voorpag., persoverz.). VPRO: 7.55 De ze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.10 Lich te grammofoonmuziek. 9.00 Stereo: 10.00 VPRO: Schoolradio: VARA: 10.20 Lichte grammof oonmuz. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. AVRO: 11.30 Kerkorgelconcert: klass. en mo derne muziek. 11.55 Beursberichten. 12.00 Licht orkest. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Over heidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 Schakeringen: cultureel progr. in Woord en Muziek. 14.20 Tot uw orders: gevar. program ma voor de militairen. VPRO: 15.30 Thuis: progr. voor thuiszittenden. 16.00 Nws. 16.02 Radiophilharmonisch orkest en zangsoliste: moderne muziek. 17.00 Voor de kinderen. 17.10 Stereo: Muzi kale aanwinsten. 17.45 Act. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Plaat maar raak vrolijk ochtend- progr. 10.00 Nieuws. 10.02 Arbeidsvita minen: verzoekpl. programma (11.00 Nws.) VPRO: 12.00 Nieuws. 12.02 Uit de buitenlandse pers. 13.05 El pée: ge varieerd platenprogr. 14.00 Nws. 14.02 Uit de buitenlandse pers. 14.05 2x Top 10. AVRO: 15.00 Nieuws. 15.02 Muziek- kantjes: licht muziekprogr. 16.00 Nws. 16.02 Oud plaatwerk. 16.30 Sorbet: lich te platen. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05 18.00 Pop-Party. DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herhaling van gisteren). 10.20 Sportspiegel. 10.50 Reisreportage. 11.35 Act. en muz. 12.00- 13.30 Act. kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Voor de kinderen. 18.00-18.05 Nws. (Regio naal progr. NDR: 18.05 Act. 18.16 Cul tuurspiegel. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.21 Amus. progr. 19.59 Program- ma-overz. WDR: Nws. uit Nordrhein- Westfalen. 18.10 Programma-overzicht voor de komende week. 18.12 Documen taire. 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II) 19.10 TV-film. 19.40 Dierenfilm.). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Mr. Arcula- tis, TV-spel. 21.35 Documentaire. 22.20 Journ. en weerber. Aansluitend: com mentaar. DUITSLAND II. 17.30 Reportage wielrennen: de Ron de van Italië (Eurovisie). 18.10 Nws. en weerbericht. 18.20 Act. en muz. 18.55 TV-spel. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en thema van de dag. 20.00 Anastasia, do cumentair spel. 21.30 Discussie. 22.00 Nws, weerber. en thema van de dag. 22.25 Concert. iiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH niiiiiiiiiHiimin 82. Terwijl de schilder nog. over 't tot leven gekomen afgodsbeeldje zat te mijmeren en de soldaten 't tem peltje van onder tot boven doorzochten vloog Tekko als een gouden vlinder over 't terrein. „Hè hè, dat was een spannend moment!" hijgde hij, terwijl hij zijn vaart wat minderde maar toch met gezwinde pas ver der stapte. „Nu moet ik dat gouden omhulsel zien kwijt te raken, want 't belemmert mij in mijn bewe gingen naarmate het droogt. Straks ga ik nog slechts piepend en knarsend vooruit! Het staat me anders wel zo'n vernisje, hoewel ik 't eigenlijk niet nodig heb. Wij Taksen lopen nu eenmaal niet graag in de gaten en daaromvort er mee!" Tekko vond een klein ri viertje en begon zich schoon te wassen. Het was een heel werk want 't verguldsel zat er dik op, maar met behulp van wat rivierzand lukte 't hem toch zijn oude gedaante weer te voorschijn te toveren. „Ja, mijn jon gen! Het is niet alles goud wat er blinkt!" lachte Tek ko tegen een klein vogeltje dat belangstellend zat toe te kijken. „Het enige van waarde is... oh eh over waarde gesproken, waar is mijn parel?" Hij sprong op, stapte uit het water en keek in zijn handschoen. Ge lukkig de parel was er nog. Hij nam 't kostbare klein ood in de hand en kuierde met een voldaan gevoel ver der in de richting van 't Ba-Mih Paleis T IS OF EEN SOORT- RADAR OF EEN MOTORKAPVERSIERING. AMSTERDAM De spectaculaire overwinningen van de Israëliërs en de eensgezindheid in de Veiligheidsraad leidden op de Amsterdamse effecten beurs tot een zeer sterke koersstijging over een breed front. Bij de internatio nale fondsen kwam Koninklijke Olie met een sprong van 6,50 weer dicht bij de 130, alsof de oliebronnen van het Midden-Oosten niet nog steeds groot gevaar lopen. Met Philips en Unilever ging het iets rustiger met winsten van respectievelijk f 4,50 en f 4. Bij de laatste twee fondsen was de handel niet groot. KLM sprong f 28 omhoog. De scheepvaartwaarden reageerden vrijwel niet verder op de sluiting van het Suezkanaal. De kosten van de omweg zullen hier vermoedelijk wor den gecompenseerd door betere prij zen. Bij de cultures viel enige belang stelling te constateren voor HVA, die ca. 5 punten opliep. Ook de obligatiemark t was in her stel, ofschoon de jongste ö1/* pet. lening Gemeentebank met 98 5/8 nog niet aan de emissiekoers kon tippen. De 7 pet. staatsleningen waren ongeveer een punt beter en de jongste staatslening veerde ca. V» punt op. De waslijst van koersstijgingen op de lokale markt vermeldde een paar bijzonderheden. De rechtszaak van de E.M.S. heeft door het positieve karak ter gezorgd voor vraag, waardoor de koers in het eerste tijdvak f 6 hoger kwam. Later ging er weer f 0,90 af. Tot de laatste dag blijft het hier echter knopen tellen. Een tweede uitschieter was Albert Heijn, die met een biedkoers prijkte van 1010 en daarmee 40 punten om hoog sprong. Van de grote winsten van 15 punten of meer noemen wij nog Kwatta, Zout, Zwanenberg, Simon de Wit, Brocades, Bols (plm. f 7), Billiton, Spaarnestad, Amev. Wyers, Nationale Nederlanden en De Bijenkorf. Iets kalmer aan deden het Verenigde Bredero, Bensdorp, Oranjeboom, Nutri- cia en Blaauwhoed, die 12-14 punten opliepen. In vele gevallen werd het geleden verlies meer dan goedgemaakt. Een grote sprong maakte verder nog Nyma, die van 42 op 50 kwam. Een flink verlies leed Hollandsche Con structie, die f 2,50 terugliep. Over het algemeen achtte de beurs de stijging wel aan de forse kant, gezien de toch altijd nog aanwezige politieke risico's. Kon. Olie I 129,50 gb. 130,60, II 129 130, Unilever I 91,80 92,20, II 91,30 91,40, Philips I 90,50 91, II 90,20 90,60, K.L.M. I 383 390, II 391. Het vermogen van Holland Fund is in mei gedaald van f 15,84 miljoen tot f 15,72 miljoen. Het aantal participaties bleef 36.800. Hierdoor daalde de afgifte- prijs van f 447,72 tot f 444,19. DEN HAAG De K.L.M. heeft over het boekjaar 1966'67, dat loopt van 1 april tot 81 maart, een winststij ging geboekt van 56 procent. De winst steeg van f 52,1 miljoen tot f 81,5 mil joen. De winst per aandeel kwam op f 35,36 tegen vorig boekjaar f 30,44. Deze geringere staging is het gevolg van een vergroting van het aandelen kapitaal van 1.713.090 tot 2.305.866 aandelen door een aandelenemissie in november 1966. Het jaarverslag zal op 5 juli verschijnen. De algemene verga dering van aandeelhouders zal op 27 juli worden gehouden. Uit de cijfers die de directie, voor uitlopende op het jaarverslag, reeds heeft bekendgemaakt, blijkt dat de ver- voersinkomsten met tien procent zijn gestegen en de totale inkomsten met 11 procent van f 736,1 tot f 819,1 miljoen. De stijging van de bedrijfs kosten, inclusief de afschrijvingen, kon goed in de hand worden gehouden. De ze bedroeg slechts negen procent van f 677,9 tot f 739,8 miljoen. Bij deze cijfers tekenen wij aan dat de K.L.M. in het eerste kwartaal van dit jaar, doorgaans het slechtste in re sultaten, een verlies heeft geleden van f 10,1 miljoen. Immers over de eerste negen maanden van het afgelopen boekjaar, d.w.z. de periode van 1 april 1966 tot en met 31 december 1966, waarin het gunstige zomerseizoen valt, werd een winst geboekt van f 91,6 mil joen. Vorig boekjaar toonde dat laatste kwartaal een verlies van 6,5 miljoen. Nog op 31 maart 1965 was de toe stand zo dat tegenover een geplaatst aandelenkapitaal van f 145,56 miljoen een verliessaldo stond van f 152,11 mil joen, zodat op dat ogenblik het gehele aandelenkapitaal was verloren en de maatschappij geen enkele reserve meer bezat, behalve dan een geringe reserve van f 8,18 miljoen als voorziening as surantie eigen risico. Het is jammer dat het laatste kwar taal van het boekjaar 1966'67 de periode van 1 januari 1967 tot en met 31 maart 1967 een verlies toonde. Thans zal, bij een gunstige gang van zaken, eerst in dit boekjaar het hele verlies zijn ingehaald, waardoor dan tevens het gehele aandelenkapitaal zal zijn terugverdiend en de maatschappij aan de opbouw van haar reservepositie kan gaan beginnen. Over een dividend is bij dit voorlopi ge bericht nog niet gesproken. Rede lijkerwijs zou dat ook niet kunnen wor den verwacht, maar er spelen hierbij nog meer belangen, namelijk het grote Amerikaanse bezit van aandelen K.L.M. Onze luchtvaartmaatschappij heeft in de Verenigde Staten een grote goodwill. Met nog een enkele andere maatschappij heeft de K.L.M. de roep de beste verzorging onderweg te geven. Het zou de goodwill van het aandeel K.L.M. in de Verenigde Staten nog aanzienlijk versterken wanneer uit die ov^-wegingen alsnog een dividend uit de bus zou kunnen komen, al zou het maar een interimdividend zijn over het nu lopende boekjaar 1967'68. EUROMAST Over 1966 een onveranderd dividend van 7 procent. De jaarvergadering is op 12 juli.

De Vallei | 1967 | | pagina 2