HERTOG VAN WINDSOR TOEGEJUICHT Verzoening na dertig jaren Man wurgt zijn moeder '^ImëM^ËggMiïi- Van der Rijnprijs tweemaal toegekend TOMADO TOMADO ZEER VEEL DONORS Onze radio en tv waren het beste NOOIT MEER AARDAPPELEN SCHILLEN! Op mars Sites minder snel Prins bood in VS I Brandstichter in leerstoel aan België gepakt SUEZKANAAL GROOT SUCCES Van Gilze-Rijen: Laatste transport wapens naar Israël vertrokken LONDEN De hertog van Windsor73, is gisteren in Londen hartelijk toege juicht toen hij voor het eerst met zijn vrouw een plechtigheid bijwoonde sa men met leden van de Brit se koninklijke familie. Dit gebeurde bij het vroegere paleis in Londen van wijlen koningin Mary, moeder van de hertog en grootmoe der van koningin Eliza beth. De koningin onthul de daar een gedenkplaat. De grootmoeder van de te genwoordige Koningin is honderd jaar geleden ge boren. BREUK CONTACTEN Australië wil ons opsporingssysteem verkopen BP 'ers ontstemd over beleid van hun Kamerleden Dr. Einaar in Zeeland Ind i a an se „soepien" komt van „zuipen" Tip voor handiger huishouden Ik heb haar alleen het zwijgen willen opleggen SANTPOORT HARTPATIËNTE DONDERDAG 8 JUNI 1967 i<ii.4i4U«iMi>i«i5HhHi annr*--* '•'••«•mrtfi, ^iftiS?' •*«l»l |nfKW«nH*«Hut-«> nt*»*«««» 5 -..-I—«- sgiÉÜli 'Oll^'ll JORDAANS VERZET IS GEBROKEN TEL AVIV (Reuter) Zware slagen heeft het Israëlische leger gisteren de hele dag de Arabieren toegebracht. Het voornaamste doel, het bereiken van de Jordaan, die oorspronkelijk de oostgrens van Israël vormde, werd praktisch geheel bereikt. De stad Jericho viel in de middag en spoedig daar op maakte het Israëlische opperbevel bekend dat het hele leger van Jordanië ontwricht was en als tegenstander weinig betekenis meer had. Duizenden Jordaanse soldaten, die heel wat dapperder hadden gestreden dan hun Egyptische bondgenoten, wer den gevangen genomen. Met grote geheimzinnigheid was de opmars in Sinai omgeven: het berei ken van het Suez-kanaal en het ophef fen van de Egyptische blokkade van de Israëlitische haven Eilath. Sharm el Sheik, het Egyptische fort, dat de Golf van Akaba afsloot van de Rode Zee, viel gistermiddag. Het werd ingenomen door parachutisten, die van zee uit werden gesteund door troepen die met landingsvaartuigen wareri aan gevoerd. Enkele uren later gaf 't Egyp tische opperbevel de val van het fort toe. De opmars naar het Suezkanaal vor derde minder snel dan was verwacht, wat wellicht werd veroorzaakt door het toenemen van de afstanden waarover versterkingen, brandstof en drinkwater moesten worden aangevoerd. De stad Gaza, in de strook van Gaza, die al 2 dagen in Israëlisch handen is, werd gis teren door Egyptische oorlogsschepen van de Middellandse Zee uit beschoten. Net als in 1956 toen de Joden de Ara bieren voor zich uit dreven in de woes tijn van Sinai, laten de vluchtende Egyptische soldaten bergen schoenen achter, die zij uittrappen om sneller te kunnen lopen. Overal liggen de bran dende wrakken van vrachtauto's en tanks, in brand gestoken door de Is raëlische luchtmacht. In Israëlische ogen was misschien wel het grootste succes van gisteren de definitieve verovering van het Jordaan se deel van Jeruzalem. De stad was dinsdag al bezet, maar er braken tel kens opnieuw gevechten uit. Pas gister ochtend werd alle verzet gebroken. Premier Esjkol verklaarde dat Isra el, hoe de strijd ook zou eindigen, in geen geval ooit meer afstand van 't be zit van geheel Jeruzalem zou doen. Van de vijandelijke luchtmacht heeft men in Israël gisteren niets meer be speurd. Ook het Jordaanse geschut, dat eergisteren nog de kust van Israël be schoot, heeft gisteren geen schot meer gelost. Het is gebleken dat de Israëliërs 441 DEN HAAG De Van der Rijnprijs 1967 is toegekend aan Johan van der Keuken voor de film „Herman Slobbe" en aan Jan Boon voor diens film „Incident". De prijs tweemaal tweeduizend gul den is bedoeld als aanmoedigingsprijs voor jonge filmers De twee bekroonde films gekozen uit 22 inzendingen zul len op zaterdag 17 juni in het Rem- brandttheater te Arnhem worden ver toond Daarna zullen de prijzen wor den uitgereikt door dr J Hulsker de directeur-generaal van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk. vijandelijke vliegtuigen buiten gevecht hebben gesteld. Daarvan 410 op de eerste dag, zeventien op de tweede en veertien op de derde dag. Dat houdt in dat de Israëliërs voor lopig niets meer uit de lucht te duchten hebben. Praktisch de gehele door de Sovjet-Unie aan de Arabische landen geleverde luchtvloot is vernield. Het zelfde geldt voor een groot deel van de vijandelijke pantserstrijdkrachten, eveneens voor een groot deel door Rus land (en Tsjechoslowakije) geleverd. Intussen hebben opnieuw enkele olie producerende landen in het Midden-Oos ten de levering van olie stopgezet „aan landen die Isral steunen". Het zijn Saoedisch Arabië, Lybië, Bahrein en Quatar aan de Perzische Golf. De Ara bische ministers van buitenlandse za ken zouden vandaag in Koeweit bijeen komen, op verzoek van Irak, om ver dere maatregelen te bespreken tegen Amerika en Engeland, die nog steeds worden beschuldigd van actieve mili taire sten aan Israël. Koeweit, Alge rije en Irak hadden hun olieveringen al eerder stopgezet. Hoewel er door Radio-Cairo oproepen zijn gedaan tot sabotage aan olieleidin gen, is er gisteren nergens van sabo tage melding gemaakt. GILZE-RIJEN Het ziet ernaar uit, dat voorlopig een einde is gekomen aan de Nederlandse leveranties van militair materieel aan Israël. Gistermiddag zijn vier afgeladen Israëlische vliegtuigen vanaf de basis Gilze-Rijen met bestem ming Israël vertrokken. Nieuwe vluch ten werden toen niet meer verwacht. Daarmee kwam een eind aan zeer inspannende dagen en nachten voor het personeel van de Nederlandse vliegba sis. De Israëlische vliegtuigen, zowel militaire toestellen als machines van El Al, zijn sinds zaterdag dagelijks op de basis Gilze-Rijen neergestreken. Het transport kreeg een hoogtepunt in de nacht van dinsdag op woensdag. Angstvallig geheim gehouden wordt' de precieze aard van de verschepin gen in de toestellen. Aan het eind van de startbaan zijn prikkeldraad en een tent neergezet, die er voorheen niet stonden. Wat vanaf de openbare weg zichtbaar is geweest gedurende de af gelopen dagen waren alleen de af- en aanvliegende toestellen. Een personeelslid van de basis zei over de bemanningen van de vliegtui gen: „Die jongens hebben soms tussen aankomst en vertrek maar een uurtje geslapen; dan was het douchen, snel iets eten en dan de lucht maar weer in." De verkeerstoren was gistermiddag echter verlaten, de lichten op de baan waren gedoofd en algemeen werd aan genomen dat Israël nu beschikt over de militaire uitrustingsstukken waarop het krachtens overeenkomst met de Neder landse regering recht heeft. Een zeer intensief bevlogen luchtbrug tussen Gil ze-Rijen en Israël heeft voor een snelle overtocht gezorgd. De hertog van Windsor trad dertig jaar geleden af als koning van Enge land, toen hij wilde trouwen met een Amerikaanse vrouw die gescheiden was, de tegenwoordige hertogin van Windsor. De Engelse staatskerk staat geen echtscheidingen toe. De koning was als vorst hoofd van die kerk. Het huwelijk betekende meteen een breuk tussen de in Engeland zeer ge liefde hertog van Windsor die, op kor te bezoeken aan Engeland na, steeds in het buitenland heeft gewoond en zijn vaderland. Gistermiddag vertrok hij weer met zijn vrouw naar Parijs waar zij meestal verblijven. Toen de hertog van Windsor twee jaar geleden in Londen een oogopera tie onderging heeft koningin Elizabeth voor het eerst ook zijn vrouw ontmoet. Dat was dus informeel. Gisteren was het dus de eerste officiële ontmoeting. In Engeland vonden velen het al lang en zeer terecht hoog tijd voor een verzoening met de Windsors. Tij dens hun korte bezoek aan Engeland hebben de hertog en zijn vrouw veel contact gehad met hun familie. «■- Een grote menigte Engelsen keek gisteren toe hoe koningin Elizabeth, gevolgd door prins Philip, langs de hertog van Windsor en z'n echtgenote, naar de plaats liep waar ze een gedenkplaat voor haar grootmoeder, wiflen koningin Mary, zou onthullen. Koningin Mary was de moeder van de hertog van Windsor. ADVERTENTIE 0 Verheugd over de officiële verzoening in de koninklijke familie kuste de hertog van Windsor na de onthulling van de gedenkplaat zijn schoonzuster, de konin gin-moeder. De hertogin van Windsor, rechts, kijkt glimlachend toe. SCHIPHOL (ANP). De Australi sche minister van defensie Allan Fair- hall is gisteren op Schiphol aangeko men. Hij kwam op uitnodiging van de Philips fabrieken, die een goede klant hebben aan het Australische ministerie van defensie. Minister Fair hall blijft drie dagen in Nederland. Hij hoopt Nederland een Australisch systeem voor opsporing en vernietiging van duikboten te kunnen verkopen. Het bestaat uit een raket met een zelf zijn weg zoekende torpe do. „Een dure installatie", zei minister Fairhall, „maar wat zegt dat als je het vergelijkt met de totale defensiekos- ten". ADVERTENTIE Het geheim van het onvergelijkelijke karakter dat aan alle Tabac Original creaties eigen is, berust op het volgende principe: van het beste hebben wij het meest edele gekozen en voor u uitgebalanceerd. De individuele geur van Tabac Original vormt 'n onmiskenbare bijdrage tot versterking van uw strikt persoonlijke accent. Alleen onze creaties mogen dit teken jy dragen. Het is internationaal gedeponeerd en staat garant voor geur en kwaliteit. after shave, pre shave, scheerzepen ea -crème», deodorants, talkpoeder, eau de cologne, haarerème, haarlotit», hoe zepen MASSACHUSETTS (ANP). Prins Bernhard heeft gisteren in Massachu setts een leerstoel in de Nederlandse beschaving aangeboden aan de Har- varduniversiteit. De benodigde 200.000 dollar waren bijeengebracht door Ame rikanen van Nederlandse afkomst, en kele industriëlen, Kamers van Koop handel en door de vakbeweging. De Nederlandse regering had tien procent in de kosten bijgedragen. De Prins noemde de leerstoel een symbool van de vriendschap tussen de Verenigde Staten en Nederland: „Wij zijn bijzonder trots op bescheiden wijze bij te dragen tot het unieke talent dat hier op enkele vierkante kilometers is geconcentreerd. Dat wij dit konden doen spruit voort uit de dankbaarheid van Nederland voor de Marshallhulp", aldus de Prins. BUSSUM. Het afdelingsbestuur en de raadsleden van de Boerenpartij in Bussum en Naarden zijn boos op de boeren in de Tweede Kamer die dins dag tegen de motie-Schmelzer stemden. Daarin werd de regering gevraagd al het mogelijke te doen om de vrede in het Midden-Oosten te herstellen. De motie steunde het beleid van de rege ring inzake de oorlog. De Bussumse boeren vinden dat te genstemmen hier in beginsel onjuist was. Het in de Kamer aangevoerde be zwaar tegen de motie het eventueel sturen van Nederlandse dienstplichtigen was helemaal niet aan de orde, BRUSSEL (ANP). De politie van Carlsbourg in de Belgische provincie Limburg heeft een man gearresteerd die na urenlange ondervragingen be kende de brand te hebben gesticht, die zaterdag woedde in het St. Jozefinsti tuut in Carlsbourg. MIDDELBURG (ANP) „Het enige Nederlandse woord dat de indianen in Suriname hebben overgehouden van de verovering van het land door de Zeeuwen in 1667 is „soepien" dat zuipen betekent". Dit vertelde dr. J. F. E. Einaar, gevolmachtigd minister van Suriname, gisteren in Middelburg bij de opening van de tentoonstelling Zeeland en de West. „Omdat de Zeeuwen geen glim mende kraaltjes bij zich hadden heb ben ze maar het bekende Schiedamse vocht als ruilmiddel gebruikt." Dr. Einaar vertelde dat de Zeeuwen Suriname later voor 260.000 gulden verkochten aan de Westindische Com pagnie, de stad Amsterdam en aan een rijke koopman. „De Westindische Compagnie was Nederlands beste kaper. We zingen nu wel dat Piet Hein de Zilvervloot heeft gewonnen, maar in dit gezelschap kan ik gerust zeggen dat hij een doodge wone rover was", aldus dr. Einaar. Hij had het ook over de slavenhan del. „Dat was een normaal verschijnsel dat wij onze voorouders niet kwalijk mogen nemen", meende hij. (laat de Tornado schrapmachine dat voor u doen!) Als vrouw heeft u recht op mooie, gave handen. Waarom zou u ze bederven met aardappelen schillen, wortels schrappen, het echte vuile- handen-werk! Daarvoor is er nu de Moulinex Tornado schrapmachine! Aardappelen er in, waier er bjj en inschakelen. Dan 2 tot 4 minuten draaien, even pitten en uw aardap pelen zijn panklaar.Schraptrommel en plaat afspoelen. Meer niet. De Moulinex Tornado schrapmachine schrapt oude zowel als nieuwe aardappelen (en...worteltjes!). Voor 1 kg f 79,75. Voor 2 kg f 98,50 voor 3 kg f 115,50. Volledige Tornado-garantie. Wilt u méér tips? Vraag uw winkelier om de uitzoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohuis, afdeling K., Dordrecht. AMSTERDAM In het Cen traal Laboratorium van de Bloed transfusiedienst van het Nederland- sche Roode Kruis meldden zich gis teravond vele donors, om bloed te geven voor gewonden uit de strijd in het Midden-Oosten. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM „Mijn moeder Is dood, maar ik ben geen moordenaar. Ik heb haar alleen het zwijgen willen opleggen". Met deze mededeling kwam gisterochtend de 47-jarige D.F. hei oosthuis van de politie aan de Stadion- weg in Amsterdam binnenlopen, na dat hij zijn 81-jarige moeder in haar woning aan de Olympiakade had ge dood. De dader, die controleur voor de Ziektewet is, zou gisterochtend op eigen verzoek in het Provinciaal Zie kenhuis in Santpoort-worden opgenor men. Geestelijk was hij niet in orde. Al lang leed hij aan achtervolgings waanzin. Deze afwijking had hem dinsdag al in aanraking gebracht met de politie. Hij meende toen dat een man die met een auto voor zijn deur was gestopt, hem wilde vermoorden. Via het balkon aan de achterkant van het huis was F. naar het huis van de buren gevlucht en de straat opgerend. De politie had de man daar opgevan gen en naar het posthuis aan de Stadionweg gebracht. Een dokter had hem onderzocht en daarna overleg gepleegd met F.'s huisarts. F. was doodkalm, tegen het apathische aan. Hij wilde graag worden opgenomen in een inrichting. „In een veilige omgeving", zoals hij zelf zei. Omdat uit niets bleek dat hij een gevaar of een bedreiging voor zijn omgeving kon zijn, had men hem naar huis laten gaan. Omdat men een poging tot zelfmoord vreesde, werd afgesproken dat hij de volgende och tend dat was gisterochtend door de G.G.D. zou worden opgehaald om naar Santpoort te worden gebracht. 's Avonds probeerde de moeder van de man de dokter te overreden van het plan af te zien en haar zoon thuis te laten. Al zijn hele leven lang had zij voor hem gezorgd en dat zou zij nu ook nog wel kunnen, meende ze. Altijd had ze alles voor hem bedisseld. De man was nooit getrouwd geweest en had altijd bij zijn moeder gewoond. De controleur zelf drong er echter bij de dokter nogmaals op aan, dat hij naar de inrichting, zou gaan. Toen het uur van vertrek gisteroch tend naderde, moeten moeder en zoon ruzie hebben gekregen. Om half negen stapte de controleur bij de politie binnen met de mededeling dat zijn moeder dood was. Haar hals vertoonde sporen van wurging, haar hoofd was gewond. Vermoedelijk heeft de zoon zjjn moe der bij de keel gegrepen en haar met het hoofd tegen de muur of op de grond geslagen. De vrouw, die boven dien hartpatiënte was, was snel dood. De man is opgenomen in de bijzon dere (psychiatrische) afdeling van het huis van bewaring aan het Kléine Gartmanplantsoen in Amsterdam. Van onze radio- en tv-redactie BUSSUM. De wereldorganisatie van radio- en televisie-vakmensen, de International Broadcasters Union, heeft bekend gemaakt, dat de Nederlandse omroep het objectiefste en volledigste beeld heeft gegeven van de toestand in het Midden-Oosten gedurende de eer ste 48 uur. De organisatie heeft direct na het uitbreken van de oorlog de nieuwsuitzendingen van een groot aan tal radio-stations in Europa gevolgd. Na een informele studie van de verzamelde gegevens sprong de Neder landse omroep er uit als nummer-1. De directie van het Algemeen Nederlands Persbureau en de voorzitters van NRU en NTS ontvingen gisteren gelukstele grammen. Onder de gevolgde uitzendingen wa ren die van de BBC, AFN (Amerikaan se stations in Duitsland), ORTF (Frankrijk), BRT en RTB (België), Radio Europe-1, WDR (West-Duits- land), Radio Luxemburg, enkele pira tenzenders en Oosteuropese omroepen.

De Vallei | 1967 | | pagina 7