ANGST GRIJPT TOP NAZI'S NAAR DE KEEL Juni 1942 Lidice totaal uitgeroeid ►vanluchti VIER MILJARD Hearing is ernstige zaak Feilloos Slaven Midway Code Oerhartstocht Crisis TWINTIG JAAR MARSHALL HULP In Auschwitz wordt de eerste selectie gehouden. De Nederlandse Joden worden in het Amsterdam se ghetto gedreven. De eerste groep Neder landers wordt gedwongen in Duitsland te werk ge steld. Amerika wint de Slag om de Midway. Economische druk door Vietnam f TARVO OP TAFEL - GEZONDHEID IN HUIS ALTIJD IM DE ORIGINELE VERPAKKING DORP GESLACHT VOOR DOOD VAN EEN BEUL De Duitse topnazi's waren duidelijk bang na 27 mei 1942, toen bij het Tsjechische dorpje Lidici een aanslag op hun medemisdadiger Heydrich was gepleegd. Tot dan toe was de grote groep topmisdadigers onschendbaar geweest. In de begintijd hadden ze elkaar vermoord, maar tot 27 mei 1942 had nog nooit een kogel van hun ontelbare vijanden doel getroffen. De topnazi's hadden al wat menselijk was getart en zij wisten zich door miljoenen gehaat. Maar zij hadden kunnen glimlachen, want het was duidelijk geweest, dat de miljoenen geterg- den machteloos waren. Op 27 mei 1942 werd deze mythe door een klein groepje Tsjechische verzets strijders vernietigd: de 38-jarige topnazi Heydrich, die zich met ongekende wreedheid inspande om de Joden en de Slavische volkeren te vernietigen, werd dodelijk getroffen door een bom van het verzet. Heydrich stierf op 6 juni 1942. De Duitsers reageerden met een delirium van woede en terreur. NEW YORK De trotse beweringen die men zo dikwijls verneemt dat de oorlog in Viëtnam door de enorme Ame rikaanse economie met weinig moeite kan worden opgevangen moeten meer en meer als hoogst dubieus worden be schouwd. Het is een kleine oorlog in verhouding tot een grote economie, maar niettemin heeft hij gevolgen. Het a.s. begrotingsjaar zal de oorlog iets meer kosten dan 22 miljard dollar, minder dan drie pet. van het bruto na tionale produkt van ongeveer 765 mil jard dollar. Maar deze financieel „ge makkelijke" oorlog heeft het vorig jaar bijgedragen tot inflatie en hij kan dit jaar tot algemene belastingverhoging leiden. Het begrotingstekort zal, zoals de za ken er nu voor staan, groter zijn dan elk vorig tekort en misschien in totaal 30 miljard dollar gaan bedragen, en een groot deel hiervan is het gevolg van de Viëtnamese oorlog. En aangezien het begrotingstekort po tentieel inflationair zal zijn, neemt de druk toe voor de besnoeiing van federale binnenlandse uitgaven. KOREA In de Koreaanse oorlog toen de de fensie-uitgaven lager waren, vertegen woordigden zij een veel hoger percenta ge van het bruto nationale produkt, dat toen ongeveer 265 miljard dollar be droeg. Nog eens, hoewel Viëtnam groot is vergeleken met Korea, is het kleiner dan Korea in verhouding tot het bruto nationale produkt. Waar wel over te discussiëren valt is de grootte van de druk op de economie. Sommigen die de regering kritiseren, beweren dat de druk minder had kun nen zijn indien de kosten voorzien wa ren en indien reeds vroeger regelingen waren getroffen om de rekeningen te betalen. Maar sommige economisten die de re gering verdedigen, zeggen dat het feit dat de economie nog steeds de Amerika nen steunt op een manier, die noch zij de Amerikanen noch enig ander volk ooit eerder hebben gekend een vol doende compliment is voor de wijsheid van de regering. Zelfs in jaren zonder oorlog, zeggen die economisten hebben wij hoge belastingen en rente, inflatie en woningproblemen gehad. De economisten maken er zich ech ter zorgen over, dat, zo de oorlog in Viëtnam zich verder uitbreidt of er een oplaaiing komt in Korea of het Midden- Oosten, door de staging van de defen sie-uitgaven de productiviteit steeds meer in de verdrukking komt. Zodra hij het bericht van Heydrichs dood vernam, liet Goering in de Ber- lijnse straten 152 Joden oppakken en neerschieten. Op 31 augustus 1946 zou deze zelfde Goering voor het Interna tionale Militaire Gerechtshof in Neu renberg verklaren: „Ik zou het nog maals duidelijk voor de rechtbank willen uitspreken: ik heb nimmer, op geen mens en bij geen gelegenheid, een moord bevolen." Het Duitse leger leverde na de dood van Heydrich ook zijn bijdrage: sterke legereenheden vielen op 9 juni 1942 Lidice binnen. Alle 199 mannen van het dorp werden ter plaatse doodge schoten; de 195 vrouwen van het dorp werden naar concentratiekampen ge bracht, waar de meesten een ellendige dood zouden sterven; de zeventig kin deren van Lidice werden naar Duits land gedeporteerd. Na deze massale moord kwamen Duitse genietroepen het dorp binnen en zij maakten met springladingen en bulldozers Lidice letterlijk met de grond gelijk. Tenslotte nam Himmler wraak om de dood van zijn trouwste knecht. Hij liet uit het concentratiekamp Teresien- stadt drieduizend Joodse Tsjechen wegvoeren naar het Oosten, waar alle drieduizend tijdens een „Sonderaktion" werden vermoord. Pas toen waren de Duitse moorde naars tevreden gesteld. Zij hadden hun almacht getoond: Laat niemand het nogmaals wagen een vinger naar hen uit te steken, want zij zullen weer toeslaan. Het doden is hun taak, hun recht en laat niemand nogmaals pogen hun hierbij te hinderen. Dit is in wezen de oplossing van het afzichtelijke raadsel, zoals een na-oor- logse Westduitse rechter het zei: „Zij hebben gemoord, omdat zij meenden dat zij nooit ter verantwoording kon den worden geroepen." De moordmachine van de Duitsers begon in juni 1942 volgens een bijna feilloos systeem te draaien. Op 23 juni 1942 werd in Auschwitz de eerste „selectie" gehouden: een trein van beestenwagens reed volgepropt met mensen het kamp van Auschwitz bin nen en stopte langs het verhoogde bordes, waar onmensen, die zich arts durfden noemen, gereed stonden. Bloeddronken bewakers sloegen met lange zwepen de uitgeputte, verhon gerde mensen uit de wagons. De mensen werden in een j ij gedreven en deze rij moest langs de artsen lopen. Een gebaar met de duim naar links of naar rechts, de groep die links kwam te staan, werd vrachtwagens opgejaagd en de auto's reden naar grote hallen, waar gifgas een einde aan de levens maakte. De groep rechts werd naar het kamp gedreven. Deze mensen moesten nog blijven leven om te zwoegen, om te worden getrapt en uitgehongerd, totdat zij van geen waarde meer werden geacht, waarna ook voor hen het gas barmhartig zou zijn. De grote Duitse industrieën roken de winst en om de stank bekommerden de directies en de aandeelhouders zich niet. Krupp, I. G. Farben en tientallen andere grote Duitse concerns bouwden fabriekshallen bij de vernietigings kampen. Voor vier mark per dag per stuk konden zij in de vernietigings kampen slaven huren. De bedrijfslei ders van de keurige Duitse fabrieken mochten de slaven trappen en zij mochten hen laten verhongeren, en als de produktie van een groep daalde wegens algehele uitputting mocht de bedrijfsleider de verdorde mensen de toegang tot zijn fabriek ontzeggen, waarna de poorten van de gaskamers automatisch opengingen. De bedrijfsleiders werd duidelijk gemaakt, dat zij op de arbeiders uit de vernietigingskampen niet zuinig be hoefden te zijn, want volgens het staatje van de gestorven Heydrich had Europa een voorraad van elf miljoen Joden. De miljoenen Russische krijgs gevangenen dienden als reservevoor- raad. De Duitse bedrijfsleiders hebben de instructies volledig begrepen en uitge voerd: de ter dood veroordeelde joden moesten hun laatste krachten geven aan de Duitse oorlogsindustrie en zo wel overheid als fabrikant voer er wel bijvier mark per dag. Na de oorlog zou Krupp weigeren eisen tot schadeloosstelling voor deze Reinhardt Heydrich beul, zelf slachtoffer slavenarbeid te voldoen. Het zou een fel juridisch gevecht van jaren wor den. dat uiteindelijk door Krupp werd gewonnen. Terwijl in Auschwitz dit helse proces op gang kwam, werden overal elders in bezet Europa de mensenvoorraden bijeengedreven. De Joodse Nederlanders woonden opgepropt in het Amsterdamse ghetto en zij moesten met ingang van 30 juni 1942 's avonds na 8 uur binnenshuis blijven tot 's morgens 6 uur. Dit was noodzakelijk om de jacht die op het punt stond los te branden, zo soepel mogelijk te laten verlopen. Om 8 uur 's avonds moest iedere jood in zijn eigen huis zijn. Alle adressen waren zorgvuldig geregistreerd door de Joodse Raad. De Duitsers behoefden na 30 juni 1942 slechts „voorraadlijsten" te pak ken om te zien waar zij hun weerloze prooi konden ophalen. Het vermalen van de laatste werk krachten van elf miljoen Joden was echter niet voldoende voor de Duitse oorlogsindustrie. De fronten kraakten en iedere dag kon de eerste vloedgolf van mensen en materiaal uit Amerika in Europa aankomen. De Duitsers moesten steeds meer soldaten en materiaal hebben. Hun domme propaganda in de bezette ge bieden: „Kom fijn werken in Duitsland voor een goed loon in een prachtige ADVERTENTIE A Jan Kubis (links) en Joszef Gabchik, Heydrich pleegden, in Engeland. omgeving" had slechts enkele onnozele halzen verleid. Niet goedschiks, dan kwaadschiks: op 13 juni 1942 werd de eerste grote groep Nederlandse arbeiders gedwon gen naar Duitsland gebracht. Het was nog slechts een begin, want ook voor het bijeenschrapen van arbeiders in.de bezette gebieden, zouden de Duitsers een duivelse organisatie opbouwen. De eerste duidelijke nederlaag voor De As Duitsland, Italië, Japan kwam niet in Europa, waar men in '42 al bijna drie jaar Hitiers overwinnin gen had moeten dulden. Op 7 juni 1942 precies een half jaar nadat Japan in Azië de oorlog was begonnen, behaalde de Amerikaanse marine een indrukwek kende overwinning op de Japanse vloot in een zeegevecht, dat bekend zou wor den als „De slag om Midway". Aan het begin van de slag leek het duidelijk dat de Amerikanen kansloos waren. De Japanners waren met een zeer sterke vloot uitgevaren om twee doelen te bereiken: de Japanners wil den de eilandengroep Midway halver wege de Westkust van Noord-Amerika en de Filippijnen veroveren en te vens wilden zij door een schijnaanval op de onder Alaska gelegen eilanden groep Aleoeten de Amerikaanse Paci- fic-vloot tot een gevecht uitdagen. De Japanse vloot was ruim tweemaal zo sterk als de Amerikaanse en de Ja panners waren niet alleen overtuigd van de overwinning, zij voelden zich in staat de hele Amerikaanse vloot voor jaren vleugellam te maken. De uitslag leek aan het begin van het gevecht vast te staan, te meer omdat de Japanse vliegdekschepen waren ge vuld met hypermoderne Zero-jagers, terwijl de Amerikanen slechts over be duidend minder, trage, verouderde Buf falo's beschikten. De Amerikanen hadden twee voorde len: hun experts hadden de Japanse radiocode achterhaald en zij hadden door razend knap te manoeuvreren voor de Japanners geheim weten te houden, dat zij drie vliegdekschepen in de strijd brachten. Op het beslissende ogenblik namen de Japanners één foute beslissing, die hun fataal zou worden. Op 4 juni 1942, 's morgens om half negen gaven de Ja panners hun jagers toestemming aan boord van de vliegdekschepen te landen omdat zij anders mogelijk benzinege brek zouden krijgen. Dit kwetsbare ogenblik werd door bij toeval aanwezi ge Amerikaanse jagers en bommenwer pers ten volle benut. Hoewel hun trage toestellen niet op gewassen waren tegen het vuurspuwen de afweergeschut op de Japanse sche pen, vielen de Amerikanen de met zo juist gelande jagers gevulde Japanse schepen aan. Bijna alle Amerikaanse vliegtuigen werden neergeschoten voor dat ze de vliegdekschepen ook maar konden naderen, maar enkele wisten 't doel te bereiken: de Japanse vliegdek schepen werden gebombardeerd. Verscheurende explosies daverden over de Stille Oceaan. De vier Japanse vliegdekschepen met alle vliegtuigen aan boord, gingen in enkele uren bran dend ten onder. De invasie op Midway werd afgelast; de Japanse vloot was de ruggegraat gebroken. Zes maanden na het bombardement op Pearl Harbour hadden de Amerika nen de Japanners in de verdediging ge drongen, maar in die zes maanden had den de Japanners zich op de duizenden eilandjes van de Stille Oceaan genes teld. Het zou een brede stroom van bloed vragen voordat de Amerikanen, van eilandje naar eilandje springend, de Japanse aanvaller uit de Pacific hadden verdreven. Voorlopig behielden de Japanners ook na 7 juni 1942 nog het initiatief in de Stille Oceaan. Op 13 juni landden zij op de Aleoeten en ook de Duitsers wierpen hun volle gewicht in de strijd tegen Amerika. Hun U-boten stroopten alle wereldzeeën af en zij kwamen tot onder de Amerikaanse kusten, waar tientallen koopvaardijschepen, gevuld met troepen en materiaal voor Europa, tot zinken werden gebracht. Het had er dikwijls de schijn van dat de mens aan beide zijden het dunne laagje vernis, dat hij ooit trots „be schaving" had genoemd, had afgelegd. Men vocht als voorwereldlijke mon sters en het was duidelijk dat de krank zinnige strijd nooit kon worden beëin digd met glimlachende generaals die el kaar een hand gaven. Als een schip was getorpedeerd, de mannen die de eigenlijke aanslag op kwam de onderzeeër boven water om de drenkelingen te mitrailleren. Wie in handen van de vijand viel, wist dat Volkenrecht en Oorlogsreglementen waardeloze stukjes papier waren. Later, toen zij zeker van de overwin ning waren, keerden de Britten en Ame rikanen terug naar menselijkheid en oorlogsrecht, maar geplaatst tegenover de bijna almachtige en bijzonder wre de Duitse en Japanse machten in 1942, vocht men op een wijze die men na 'n eeuwenlange beschaving voor onmoge lijk had gehouden, met oerhartstochten die diep in de menselijke ziel hadden gesluimerd en die plotseling als logisch en doeltreffend naar boven kwamen. Men ontzag zichzelf niet en nog min der de vijand: één minuut, één ver keerd bevel, één zwakheid kan de oor log beslissen. Op 18 juni 1942 arriveerde Churchill in Washington om daar met Roosevelt te praten over een onderwerp, waar over in topkringen van de Amerikaan se oorlogsvoering zelfs niet gefluisterd mocht worden: in de woestijn van New Mexico werd, afgegrendeld van de bui tenwereld, een stad gebouwd. Los Ala mos, waar in 1943 begonnen zou worden met de samenstelling van een wapen, dat de mensheid een ander tijdperk zou binnenvoeren: de atoombom. Tijdens deze bespreking werd Chur chill plotseling teruggeroepen naar Lon den: in Noord-Afrika was een ernstige crisis uitgebroken. Wekenlang hadden de Britse en Duits- Italiaanse troepen daar in schijnbare evenredigheid van kracht tegenover el kaar gelegen, maar Rommel had het initiatief weten te hernemen. De Duitse aanval was op 26 mei be gonnen. Aanvankelijk leek de toestand niet bijzonder ernstig, maar half juni brak Rommel onweerstaanbaar door. De Britse linie bezweek en de Duitsers hadden vrij spel: Egypte lag open voor hen. Op 21 juni veranderde Tobroek weer eens van bezetter en drie dagen later trokken de Duitse legers de Egyptische grens over. Rommel werd door een op getogen Hitier tot maarschalk bevor derd. De nieuwe maarschalk waande de oorlog in Noord-Afrika gewonnen. In 'n dagorder zei hij: „Op naar El Ala- mein, Alexandrië en de Nijldelta. Op 30 juni marcheren we Cairo binnen". Mussolini in Rome liet onmiddellijk zijn koffers vullen met de prachtigste paradeuniformen. De Italiaanse dictator meende, dat eindelijk zijn grote dag was aangebroken. Hitler had het te druk met zijn zomeroffensief in Rusland, nu kon hij, Mussolini, de overwinningspa rade in Cairo afnemen. Mussolini spoedde zich naar Noord-Afrika en in het plaatsje Derna volgde hij koorts achtig de frontberichten. Rommel was echter wat voorbarig geweest in zijn dagorder. Op 30 juni was hij niet in Cairo, maar wel in El Alamein. In Derna wachtte Mussolini tever geefs op verdere berichten. Rommel had bij El Alamein zijn verste punt be reikt. Mussolini had geduld. Hij wacht te drie weken. Op 20 juli keerde hij diep ontgoocheld met onuitgepakte kof fers naar Rome terug. Dezer dagen was het twintig jaar geleden dat de toenmalige Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall, in een rede voor de universiteit van Harvard het grootse en unieke plan ontvouwde om het verpauperde Europa weer op de been te helpen. Voorwaarde was dat de Europese landen zelf de wederopbouw ter hand zouden nemen, zelf het programma zouden ontwerpen en uitvoeren, zelf ook zoveel mogelijk hin derpalen op de weg naar herstel zouden wegruimen. Ruim 61 miljard gulden werd in Europa gepompt. Nederland ontving bjjna vier miljard gulden. Van dat geld konden de noodzakelijke importen worden betaald, onder andere voedsel. De KLM kon haar luchtvloot op bouwen. Breedband in IJmuiden kon worden gesticht. In Scheveningen verrees het Grand Hotel. Het zijn slechts enkele projecten, voorbeelden van de vele economische injecties. De man die zeer nauw bij de uitvoering van het Marshall-plan betrok ken was, is prof. dr. E. H. van der Breugel. Hoe hij nu over dit hulppro gramma denkt blijkt uit bijgaand artikel. De hulp die ons op de been hield TAe Marshall-hulp heeft de basis ge- legd voor het economisch herstel van Europa, in ieder geval van een zo snel herstel. Het plan is tevens de ba sis geweest voor de Europese samen werking, die later de Europese Econo mische Gemeenschap mogelijk heeft ge maakt. In alle opzichten is 't Marshall plan een uniek succes geworden. Prof. dr. E. H. van der Beugel meent dat er zes belangrijke motieven waren, waarom Amerika besloot Europa te hulp te komen. J De Verenigde Staten voelden zich gevoelsmatig sterk aan Europa ver bonden. 2 De Amerikanen die al tweemaal tussenbeide moesten komen in een door Europeanen ontketende oorlog, wilden een poging doen de oorzaken voor een volgende oorlog weg te ne men. Men besefte in Washington dat de problemen zo'n grote omvang had den gekregen, dat kleine en middelgro te naties niet meer in staat waren die alleen op te lossen. In de toen heersende koude oorlog wilde Amerika tegen 't communis me in een gezond Europa een dam op werpen. Het Duitse probleem moest cen traal worden gesteld in de Euro pese samenwerking. Amerika had er behoefte aan de be trekkingen met Europa te vereen voudigen. Door deze redenen ook viel zo sterk in het Marshall-Plan de nadruk op on derlinge samenwerking. De Europese landen moesten zelf de handen uit de mouwen steken. Daarom ook werd de Organisatie voor Europese economische samen werking gesticht, waarin de hulp ont vangende landen samengingen. Y^aak wordt het streven naar herstel van Europa afgeschilderd als puur Amerikaans eigenbelang. Prof. Van der Beugel noemt dat „flauw". Hij zegt: „Natuurlijk is een nationale politiek uit op behartiging van de eigen belangen. Maar het maakt wel enig verschil of men een bekrompen politiek op korte termjjn voert of dat men, zoals in dit geval, vooral een politiek constructieve bjjdrage levert aan het herstel van Eu ropa". „tfet is een initiatief zonder precedent. -*-®De Amerikanen hebben steeds ge streefd naar een krachtige partner, maar dan niet een die zich afzet tegen de Verenigde Staten, maar een die in Atlantisch verband samenwerkt. Som migen menen dat zulks een illusie is. Ik zou dat nu nog niet durven zeggen". De heer Van der Beugel gelooft niet dat Amerika zijn handen van ons we relddeel heeft afgetrokken. „Wel zijn er prioriteiten verschoven. Daar zijn ver schillende oorzaken voor: j De Verenigde Staten menen dat Europa nu zelf wel zijn eigen boon tjes kan doppen. 2 Er bestaat een zekere teleurstelling over het doen en laten van Europa. Hoewel ook Washington de Gaulle niet beschouwt als „de rtem van Europa", bestaat er toch licht de neiging Euro pa te vereenzelvigen met de luidste en meest gerichte stem. 2 Amerika wordt sterk in beslag ge nomen door de ontwikkeling in an dere delen van de wereld. In Amerika zal prins Bernhard aan de universiteit van Harvard, waar Marshall zijn beroemde rede uitsprak, 'n leerstoel in de Nederlandse beschaving zal aanbieden. Het is de dank van een land dat per hoofd van de bevolking de grootste bijdrage uit het Marshall plan heeft gekregen. Een verfijnde vorm van waardering aan een geheel volk. Wijlen generaal George Marshall W/anneer er een vraagstuk is dat de gemoederen van het publiek zo zeer bezig houdt dat de autoriteiten 't niet meer binnenskamers kunnen be spreken, wijden zjj er tegenwoordig graag een „hearing" aan of wat daar voor moet doorgaan. Men zal zich de „hearing" herinne ren die was belegd door een Kamer commissie in een door economische tegenslagen getroffen stad in het oos ten van ons land. Naar Amerikaans voorbeeld stelden zij die deskundigen vragen, in de hoop dat zij zich zo een beter beeld van de toestand zouden kunnen vormen. Indien men hij het houden van deze hearing geheel het Amerikaanse voor beeld had gevolgd, zou thans bij de Staatsdrukkerij al het volledige ge drukte verslag van de hearing in het oosten van het land zijn verschenen. In dat geval zou, naar Amerikaans voorbeeld, een ieder die belangstel ling heeft voor het streven naar het keren van de gevaren van een groei ende werkloosheid, het woordelijke verslag van die hearing kunnen bestu deren. Bovendien zou elk lid van bedoelde commissie dan gratis een bepaald aantal van die gedrukte verslagen ter beschikking hebben gekregen om ze aan hem bekende belangstellenden te kunnen sturen. Zover is men, als wij goed ziin in gelicht, bij het houden van parlemen taire hearings in ons land nog niet Dat is jammer, want een ruime ver spreiding van snel in druk versche nen woordelijke verslagen van derge lijke hearings zou de sterk geslonken belangstelling bij het publiek voor de handelingen van onze volksvertegen woordigers wat kunnen stimuleren. In de Ver. Staten is er onder het publiek al jaren meer vraag naar de gedrukte verslagen van hearings over belangrijke politieke en andere vraag stukken dan naar de verslagen van de beraadslagingen in het Congres. Wanneer het publiek ook hier snei de beschikking kan krijgen over de verslagen van parlementaire hearings zou daarmee een brug zijn geslagen over de kloof tussen parlement en kiezer. Wellicht zouden dergelijke ver slagen meer invloed ten goede hebben dan lange televisiereportages uit de Tweede Kamer. Wij wijzen hierop, omdat het voor ons land nog kersverse vegrip hearing al aan het verwateren is. In enkele gemeenten zijn onder de naam hea ring al bijeenkomsten gehouden die deze naam niet verdienen. In Bergen (N.H.) bijvoorbeeld, belegde het ge meentebestuur onlangs een bijeen komst van burgers om te vernemen welke wensen en verlangens er onder hen leefden ter zake van het gemeen tebeleid. Die bijeenkomst was nu juist geen hearing, omdat er geen ge kozen vertegenwoordigers van volk waren die zich over één bepaalde kwestie lieten voorlichten door des kundigen. De hearing die wij, zij het onvolle dig, van de Amerikanen hebben over genomen, is iets geheel anders dan 't aanhoren van de burgerij door de overheid. In het Bergense geval was het eigenlijk het omgekeerde van het Amerikaanse voorbeeld, juist omdat het daar de overheid was die aan hoorde. Willen wij ons voordeel met de hea ring doen, dan moeten wij er wel voor zorgen, dat dit moderne hulpmiddel bij voorkeur en uitsluitend een doel treffend parlementair instrument wordt en blijft.

De Vallei | 1967 | | pagina 9