Veenendaals dagblad Syrië en Egypte zijn bereid wapens neer te leggen Toch nog gevechten bij Ismailia en Galilea BESLUIT NASSER KWAM NA HEVIGE STRIJD Tankslag bij Suezkanaal Buiten SJAZAR KUST KLAAGMUUR RUSSISCHE SCHRIJVERSIN VERZET TEGEN CENSUUR Na regeling in Midden-Oosten Vietnam ter tafel brengen WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei inde - VS-schip per ongeluk getroffen T elefoongesprek Nasser-Hoessein over westelijke militaire hulp Aanhoudend koel weer NEW YORK/CAÏRO/TEL AVIV - Egypte en.Syrië heb ben respectievelijk gisteravond en vanmorgen vroeg de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, laten weten, dat zij de eis van de Veiligheidsraad voor het staken van de gevechten zullen aanvaarden. Hierdoor is een ontspanning in het conflict binnen bereik gekomen. De Syrische regering heeft nog enige uren geaarzeld zich achter het hesluit van president Nasser te scharep. Van morgen echter onderbrak de Syrische radio-zender het programma (van marsmuziek) om bekend te maken, dat de republiek Syrië Oe Thant had meegedeeld, de be- standsoproep te accepteren, „mits de andere partij, Is raël, hetzelfde doet". 0 Het Israëlische leger heeft van morgen Syrische grensstellingen nabij Galilea aangevallen, van waar uit op Israël werd geschoten. Bos op landbouwgrond AANVAL RADIO RESTANTEN Prins Claus bij Neder 1 and-Fin 1 and Voorschriften voor brandbeveiliging in België verouderd Muis in fles melk LEERLINGEN ULO IN ULFT GOOIDEN CIJFERLIJSTEN IN RIVIER V.S.-senatoren hopen: Regeling Aanpak Debat gevraagd over ontwikkel ingshul p Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.* bureau J. Baars. VRIJDAG 9 JUNI I967 VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. 4le JAARGANG VERWOESTE EGYPTISCHE TANK IN SINAÏ BESTAND NIET OVERAL NAGELEEFD 0 Bij Ismailia zijn vanochtend hevi- vige gevechten uitgebroken, waar Egyptische infantie en tanks een „laat ste wanhopige poging" ondernemen uit te breken om over het Suezkanaal te ontsnappen, aldus een Israëlische militaire woordvoerder in Tel Aviv. Radio-Caïro meldde vanochtend dat „Israëlische luchtaanvallen oj; de ka naalzone voortduren". De uitzending werd opgevangen in Beiroet. „Ondanks het bevel het vuren te staken, dat voor de Verenigde Arabi sche Republiek wordt opgevolgd, zet ten de Israëlische vijanden met steun van de imperialistische strijdkrachten hun aanvallen op onze troepen ten westen van het Suez-kanaal voort", aldus een communiqué dat door de Egyptische radio werd omgeroepen. Direct na het begin van een nieu we spoedzitting van de Veiligheids raad in New York liet Egypte via secretaris-generaal Oe Thant weten dat het akkoord ging met een be stand, mits Israël hezelfde deed. De bereidheid daartoe was de avond te voren reeds door de Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, Ab ba Eban, te kennen gegeven, toen de ze de tweede oproep van de raad tot een staakt-het-vuren „welkom" heet- Tn de sterk op de praktijk gerichte A Mededelingen van het Staats bosbeheer" worden nu reeds vijf jaar tal van voor ieder begrijpelijke advie zen, uiteenzettingen en berichten ge publiceerd, die een doelmatig, ratio neel en deskundig bosbeheer bevor deren, dus een populaire wegwijzer voor boseigenaar en -baas, beheerder en andere belangstellenden. Thans worden deze mededelingen van de consulent voortgezet onder de naam „Bosbouwvoorlichting" en de oplaag gaat aardig naar de 4000. In de slot aflevering wordt o.m. de keuze der houtsoorten bij het bebossen van land bouwgronden behandeld. Dit komt uiteraard niet veel voor, maar wie er toe overgaat, vindt een belangrijk probleem op zijn weg bij het kiezerv van 't meest geschikte naald- en loof hout. Het blijkt, dat de keus vooral wordt bepaald door de vochthuishou ding. Zo kunnen op zeer vochtige bodem populier en sitkaspar worden aangebracht, terwijl op normaal voch tige grond eik, beuk, iep, es, esdoorn, fijnspart en Abiës-soorten op hun plaats zijn. Op matig droog land zien we onze mogelijkheden van loofhout sterk beperkt (bijv. tot berk, balsem populier, abeel en esp), en moet men zijn toevlucht nemen tot fijnspar, Abiës, pinus; de droge gronden zijn alleen voor naaldhout geschikt, doch bij alles moet rekening worden ge houden met snelle verwildering en men vaart bij zulke nieuwigheden steeds het veiligst op de adviezen der deskundigen. 9 juni '67 A. B. WIGMAN te. Jordanië had woensdag al ver klaard een bestand te zullen aan vaarden. Terwijl Oe Thant de Egyptische verklaring voorlas, zat de Egyptische afgevaardigde El Kony zonder een spoor van emotie op zijn gelaat tus sen de vertegenwoordigers van ande re Arabische landen die geen lid zijn van de raad. Onmiddellijk nadat Oe Thant had gesproken deed de Rus Fedorenko een felle aanval op Israël, dat zich volgens hem schul dig maakte aan agressie, tarting van de VN en schending van het VN- handvest, maar waarnemers meen den dat zijn iede dooi* de gebeurte nissen was achterhaald. Kort voor Oe Thants aankondiging had Rus land een ontwerp-resolutie ingediend waarin de Israëlische agressie werd veroordeeld en van dat land werd ge- eist dat 't de wapens onmiddellijk zou neerleggen en zijn troepen zou te rugtrekken tot achter de bestandslij nen. De Israëlische minister Abba Eban sprak tegenover de raad de wens uit dat de andere Arabische landen het voorbeeld van Egypte en Jordanië zullen volgen. Volgens Eban is door 't Egyptische besluit een „onmiddel lijk uitzicht" op een effectief bestand ontstaan. Radio-Cairo maakte in zijn eerste nieuwsuitzendingen na de senatione- le mededeling in de Veiligheidsraad nog geen melding van de aanvaar ding van het bestand. Luttele minu ten nadat het nieuws in New York bekend was geworden riep de Egyp tische radio nog een communiqué van het opperbevel om, waarin werd meegedeeld dat „in alle sectoren van het Egyptische front in de Sinai de strijd voortduurt". De Egyptische troepen hadden gisteren „ongekend hevige gevechten geleverd tegen de agressors die over een luchtdekking beschikten welke hun capaciteit ver te boven ging", zo werd gezegd. „Tij dens deze gevechten gaven onze troe pen blijk van voorbeeldige moed en vastberadenheid tegenover een vij and die zonder een schijn van twij fel wordt gesteund door twee grote mogendheden, die hun medeplichtig heid op sluwe wijze proberen te ver hullen". 0 President Johnson heeft bekendge maakt dat h\j deze week voor het eerst de directe telefoonlijn met Mos kou heeft gebruikt om met de Rus sische premier Kosigin te spreken over de crisis in het Midden-Oosten. Deze lijn verbindt 't Witte Huis in Washing ton, waar de president woont, met het Kremlin in Moskou, waar de Russische regering zetelt. Israël maakte gisteravond bekend, dat de restanten van twee Egyptische pantserdivisies en vier infanteriedivi sies in het westelijk deel van de Si- nai-woestijn zaten ingesloten na wat een woordvoerder drie van de felste tankslagen van de oorlog noemde. Al le vluchtwegen voor de Egyptenaren waren afgesneden. De totale verlie zen aan Egyptische kant konden on mogelijk worden geschat, maar bij een van de gevechten waren min- TEL AVIV Israël heeft een op de band opgenomen telefoongesprek laten beluisteren, waarin president Nasser en koning Hoessein overeen zouden ko men de Arabische nederlagen te wij ten aan Britse en Amerikaanse inter ventie. De bandopname werd afgedraaid op een persconferentie in Tel Aviv. Op de band, die van slechte kwaliteit was, kon men twee mannen tegen elkaar horen schreeuwen. Een stem, toegeschreven aan Nas ser, zei in het Arabisch: „Hallo, zul len we de Verenigde Staten en Enge land zeggen of alleen de Verenigde Staten?" Het aan Hoessein toegeschreven ant woord luidde: „De Verenigde Staten en Engeland". Het gesprek werd vervolgd met de vraag van Nasser of Engeland vlieg dekschepen had. Hoesseins antwoord was onverstaanbaar. Nasser zou daarop gezegd hebben: „Gaat Zijne Majesteit een verklaring afleggen over de deelneming van de Amerikanen en Britten?" Opnieuw was het antwoord onduidelijk. Nasser: „Bij Allah, ik leg een ver klaring af, en u doet het en we zor gen ervoor dat de Syriërs zullen ver klaren dat Amerikaanse en Britse vliegtuigen vanaf vliegdekschepen deelnemen aan de strijd tegen ons. We leggen de nadruk op de zaak en zorgen ervoor dat het erin wordt ge hamerd." Het aan Hoessein toegeschreven antwoord luidde: „Goed, in orde". Het gesprek eindigde met de verze kering van Nasser, dat Egyptische vliegtuigen op dat moment Israëli sche vliegbasis aanvielen. Volgens de Israëlische woordvoer der vond het telefoongesprek op 6 ju ni 4.50 uur 's ochtends plaats, op de tweede dag van de oorlog. Vier uur later maakte radio-Cairo bekend, dat Britse en Amerikaanse vliegtuigen Is raël steunden, aldus de woordvoer der. PURMEREND De 20-jarige mili tair R. Copini uit Haarlem, die 1 mei betrokken raakte bij een verkeersonge luk in Wijde Wormer is donderdagavond zonder bij kennis te zijn gekomen in het stadsziekenhuis te Purmerend aan zijn verwondingen bezweken. Het slachtof fer zat in een busje met nog drie mili tairen, dat tegen een boom botste. Een van hen werd op slag gedood. stens dertig vijandelijke tanks ver nietigd. „De vier voornaamste toe gangspunten tot het Suez-kanaal zijn nu in onze handen", zei de woord voerder. De gevechten duurden gis teravond nog voort, maar schenen toch ten einde te lopen. De Israëliërs stonden volgens de laatste berichten op slechts 15 km ten oosten van de stad Ismailia. De Israëliërs hebben gisteren een tragische vergissing begaan. Een aanval door Israëlische marinevaar tuigen en vliegtuigen op het Ameri kaanse verbindingsschip „U.S. Li berty", ter hoogte van de kust van Sinai in de Middellandse Zee, kostte het leven aan tien Amerikaanse ma rinemannen, terwijl er 75 werden ge wond. Vijftien gewonden zijn er ern stig aan toe. Het schip werd o.a. door een torpedo geraakt. Israël bood onmiddellijk zijn verontschuldi gingen aan. In Washington liet de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rusk, een formeel pro test horen bij de Israëlische ambas sadeur. ARNHEM. Prins Claus heeft het voornemen aanwezig te zijn bij de amateur-voetbalwedstrijd Nederland - Finland, die in de voorronde voor de Olympische Spelen op woensdag 14 ju ni te Arnhem zal worden gespeeld. Op woensdag 21 juni zal Prins Claus een bezoek brengen aan de T.H. Twen te en aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Enschede. Het Amerikaanse hulpschip Liberty dat gisteren voor de kust van het schier eiland Sinai bij ver gissing het doelwit werd van Israëlische vliegtuigen. Tien op varenden kwamen om het leven. De Li berty werd bescha digd, maar kon op eigen kracht de reis voortzetten. De Israëlische president. Zal- man Sjazar, behoorde tot de velen die onmiddellijk naar de klaagmuur gingen toen de oude stad van Jeruzalem in Israëlische handen was gevallen. „Hier hebben we tweeduizend jaar opgewacht" zei een oude vrome Jood, toen hij zag hoe president Sjazar, nog met zijn helm op, tegen de klaagmuur zijn gebeden zegde. BRUSSEL De Belgische minis ter van Openbare Werken, De Saeger heeft in de kamer van volksvertegen woordigers verklaard, de vele Bel gische voorschriften inzake brandbe veiliging en brandbestrijding verou derd zijn. De minister die was geïnterpelleerd over de ramp in het warenhuis L'In- novation te Brussel, deelde mee, dat nieuwe voorschriften worden voorbe reid, zowel voor woonhuizen en flat gebouwen als voor ziekenhuizen, bio scopen e.d. Hij sprak de hoop uit, dat de ramp tot gevolg zal hebben dat dit werk wordt bespoedigd. De minister van Arbeid, Servais, deelde in de kamer mee, dat bij het verlenen van een exploitatievergun ning aan l'Innovation strenge voor waarden waren gesteld voor de brand beveiliging en dat die voorwaarden later nog zijn aangevuld. De instal laties voor brandbestrijding in l'Inno vation zijn regelmatig door de inspec tiediensten gecontroleerd, zo zei hij. De minister deelde overigens ook mee, dat het nog te vroeg was om te kunnen vaststellen of de omvang van de ramp geweten moest worden aan onvoldoende naleving van de voor schriften of aan onteoereikendheid er van. HEERLEN. Bij het uitschenken van een fles melk voor haar vijftienja rige zoon ontdekte mevrouw S. uit Wij- nandsrade dat de melk nogal troebel was. Er bleek zich in de fles een dode muis te bevinden. MOSKOU Een groep van 79 Russische schrijvers heeft geëist dat de autori teiten in overweging nemen een einde te maken aan de literaire censuur in het land. Dit hebben welingelichte zegslieden in Moskou meegedeeld. Er zjjn beken de namen bij de groep. De schrijvers zouden een petitie hebben ingediend van vier pagina's bij het presidium (bestuur) van het nationale schrijverscongres dat vorige maand in Mos kou is gehouden. In de petitie wordt de eis gesteld dat de bond van schrijvers in een open debat de kwesties aan de orde stelt die de schrijver Aleksander I. Solzjenitsyn aan de orde heeft gesteld in een brief die onder schrijvers in de Sovjet-Unie circuleert. Een van de punten is de op heffing van de censuur. Solzjenitsyn zegt in zijn brief dat hij deze kwesties wel op het congres naar voren zou hebben gebracht als hij maar een kans had gekregen het woord te krijgen. Hij eist verder dat de bond van schrijvers die door de conser vatieve communisten wordt beheerst schrijvers verdedigt tegen aanvallen van partij- en regeringsfunctionarissen. Hij beschuldigt de geheime politie van het in beslag nemen van zijn manu scripten en het verhinderen van publi- katie van zijn werken. Solzjenitsyn is de schrijver van de novelle „Een dag in het leven van Iwan Denisowitsj", waarin het leven in de Stalinistische dwangarbeiders kampen aan de kaak wordt gesteld. Hij beticht verder Russische autoriteiten van laster tegen hem en van het wei geren van weerwoord. De petitie is bedoeld, aldus de zegs lieden, om de bond van schrijvers te laten weten dat het bestuur niet kan doen of de brief van Solzjenitsyn niet bestaat. Onder de ondertekenaars is Aleksander T. Twardowsky, hoofdre dacteur van het liberale literaire tijd schrift Nowy Mir. Volgens de zegslieden heeft de dich ter Jëwgeny Jewtoesjenko een tele gram gestuurd, waarin zich achter de petitie stelt. ULFT Van zeven klassen van de R.-K. Uloschool te Ulft zijn de pun- tenlijsten ontvreemd en in de Oude IJssel geworpen. Drie leerlingen, va riërend van veertien tot zestien jaar, hebben zich via een raam toegang weten te verschaffen tot de plaats waar de puntenljjsten met cijfers, die in het gehele schooljaar zijn gegeven, zich bevonden en hebben ze daarna in de Oude IJssel, die achter de school langs loopt, geworpen. De jongelui schijnen op niet al te beste voet met een aantal leraren te hebben gestaan endaardoor tot hun daad te zijn ge komen. Voor het geval de lijsten niet moch ten worden teruggevonden (men heeft ze echter #^er weten op te vissen), was reeds overwogen de leerlingen veertien dagen langer op school te houden om de prestaties nog eens na te gaan en te kunnen beoordelen wie er wel of niet bevorderd zou kunnen worden. De rijkspolitie die bjj het on derzoek werd ingeschakeld kon de da ders snel achterhalen en maakte te gen het drietal dat nog meer op zijn kerfstok schijnt te hebben, proces verbaal op. Als hoofddader wordt be schouwd de 15-jarige F. WASHINGTON Vooraanstaan de Amerikaanse senatoren hopen, dat de Amerikaans-Russische samen werking voor de order tot het staken van het vuren in het Midden-Oosten ook tot een regeling voor Vietnam zal kunnen leiden. „Er heerst natuurlijk veel scepticis me", zei een senator, „maar er is een gevoel. Misschien is het alleen maar de hoop". De democratische senator Mike Mansfield zei zeer zeker te hopen dat uit de samenwerking in het Midden- Oosten enig overleg over de moeilijk heden in Viëtnam zou voortvloeien. President Johnson, zei hij, „zou het niet onaangenaam vinden wanneer de Verenigde Naties na een regeling van de crisis in het Midden-Oosten de blik ken op Viëtnam richtten". „Het lijkt me toe", zo zei Mansfield in een vraaggesprek, „dat bewezen is, dat de Verenigde Naties met de Vei ligheidsraad alleen doeltreffend kunnen werken indien de twee grote mogend heden de handen ineenslaan". Hij voegde hieraan toe, dat „het er op lijkt alsof wij ons in de richting van een gezamenlijk optreden van de top- mogendheden bewegen". „Wij zullen wellicht een nieuwe aan pak van het Viëtnamese probleem zien", 'aldus Mansfield. „Misschien een vermindering van de bombardementen. Het zou mij niet verbazen als dat ge beurde". Ook de Republikeinse senator John Sherman Cooper acht de kans op Ame rikaans-Russische stappen groot, „in dien de Russen blijven medewerken zullen die stappen wellicht in de rich ting van een regeling voor Viëtnam gaan". De Verenigde Staten, aldus Cooper, „moeten deze atmosfeer van samenwerking aanmoedigen". Ten westen van de Golf van Bis- caye bevindt zich de kern van een krachtig en omvangrijk gebied van ho ge luchtdruk, waarvan een noord waarts gerichte uitloper zich via IJs land tot over Oost-Groenland uit strekt. Met winden tussen noord en west stroomde koude en tamelijk droge lucht ons land binnen, waarin gedu rende de nacht tijdens flinke opkla ringen, vooral in de oostelijke provin cies lage minimumtemperaturen voor kwamen met waarden van 1 tot 4 graden. De koude lucht is het afgelopen et maal over het Europese vasteland naar het zuiden uitgestroomd en daar bij ook de Alpen gepasseerd. Boven Noord-Italië vormde zich hierbij een depressie welke aanleiding gaf tot he vige onweersbuien die op vele plaat sen zware slagregens hebben ge bracht. Het komende etmaal trekt een depressie over Scandinavië naar het zuidoosten. Een bijbehorend front, dat ver de Noordzee naar ons land doordringt, kan ons morgen met wat regen of en kele buien passeren .In het tempera- tuurverloop komt weinig verandering. De Veenendaalse gemeenteraad stel de tijdens de raadsvergadering van gisteravond een bedrag van ruim tien miljoen gulden beschikbaar voor de uitvoering van verschillende kapitaals- werken. De bouw van een rioolwater zuiveringsinstallatie speelde de grootste rol in de miljoenendans, maar de bouw van een overdekte zweminrich ting leverde de meeste gesprekstof op. De raad stelde deze avond spontaan 't presentatiegeld beschikbaar ten bate van de nood in Israël. In Rhenen wordt hedenavond een in terkerkelijke gebedsdienst in de R.K. Gedachteniskerk georganiseerd waar aan zowel R.K. als protestante geeste lijken hun medewerking verlenen. In Resteren opende burgemeester D. J. Pott een onderwijsexpositie die ten doel heeft de jeugd een handje te hel pen bij de keuze van een beroep. De expositie is ook voor ouderen toeganke lijk. DEN HAAG. De vaste commissie voor Buitenlandse Zaken heeft de voor zitter van de Tweede Kamer voorge steld op donderdag 22 juni een debat over de hoofdpunten van het ontwikke- lingshulp-beleid te houden.

De Vallei | 1967 | | pagina 1