Zwakke financiële positie stond grote kapitaalswerken niet in de weg li, 4 Gloeiend Gedicongen Verbaasd Tank ontplofte Dienen Ook ouderen zijn welkom BEATJEUGD ZET ZICH IN VOOR ISRAËL THE AMERICAN SHOP Mart stak sigaret aan 0 p E L CHEVROLET VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. met Johan Cruyff I Kritiek op Van Embden l Grondverkoop aan Esso l Vrees voor belasting 3550 4079 fr VAN MANEN „Elck wat wils"' in Luxor op zaterdag 10 juni, om 3 uur in VAN WOUT BLAUWKOUS WMF f SOLA elite 4$ KELTUM v V.A.B. KIRPESTEIN Oplichter werkt met ongedekte cheques MIST u uw Bel: Permanent FORD-show in showroom VRIJDAG 9 JUNI 1967 RAAD GEEFT TIEN MILJOEN UIT ADVERTENTIE Markt 7 - tel. 3120 - Veenendaal Doorgaans kan ik veel kritiek op mijn woonplaats verdragen ik kan per soonlijk over de stedebouwkundige ontwikkeling ook niet altijd hoera roe pen maar van één ding moet men afblijven. Van ons asfalt. Langzaam maar dégelijk zijn wij in het bezit gekomen van een prachtig, gladge streken, wegennet, dat in de loop van een aantal jaren hier is neergevleid door een modern uitgerust legertje wegenbouwers onder aanvoering van ene heer Bruil. Ik geloof wel, dat ze de enige vinger in ons asfalt heb ben gehad. En met de andere vinger het nodige hebben opgestreken. Maar daar hebben we dan ook een plavei sel voor, dat er mag wezen. Dat ge zien mag worden en waarop gereden kan worden. Dat ervaar ik ook altijd weer, als ik iemand uit den vreemde mag rond leiden door onze plaats. Het wegdek zingt onder de banden van welk voer tuig dan ook. Het zingt de lof voor de legger. „Ho", zegt mijn vriend in zijn woning aan de weinige klinkertjes, die in Veenendaal nog zijn overgebleven. Bij hem is het nog dagelijks dende ren en hobbelen. „Beste vriend", zeg ik dan, „wacht je beurt af. Misschien komt ie ook eens en komt ie nooit dan woon je aan een straat die vanwege zijn bijzonde re misschien rustieke karakter nimmer in aanmerking zal komen voor zo'n egaal bovenlaagje". Van zelfsprekend moeten we hier en daar, voor de afwisseling, een antiek kei tje laten liggen. Maar voor de rest is het uit de mo derne kunst. Of was het zo? Want er is in de loop van de jaren ook veel aan ons asfalt verknutseld. Ik kan niet beoordelen of het allemaal noodzakelijk is, maar ik kan er niet tegen. Voor mij is het alsof de een of andere onverlaat een stuk uit de broek van mijn beste pak snijdt. Op gezette tijden zie je het gebeuren. Dan laat een ploeg de mensen doen hun plicht, maar voor mij zijn het onverlaten zich op het asfalt neer. Er worden enkele rood-witte hekken opgesteld en men gaat zijn arbeidsvitaminen uitvieren op het asfalt. In de aldus ontstane wond gaat men dan iets uitvoeren, dat op zichzelf waarschijnlijk wel nodig zal zijn. Vervolgens komt er een vervoer middel met een hoopje tweede keus asfalt erop en daar wordt het gat bij wijze van „doe-het-zelf" mee dicht gesmeerd. Ter vergelijking: als mijn Driek zo mijn sokken zou stoppen uiteindelijk ook het dichten van gaten verwees ik ze naar de vod denzak. Met één lap is voor mij zo'n hele straat verlaiold. Maar, hoewel mij dat iedere keer als ik het zie, steekt, het is nog niet het ergste. Het meest miserabele kunstje hebben ze uitgehaald met het puikje van on ze wegen, de Kerkewijk. Deze voor name straat was voor de behandeling nog zo glad als bij wijze van spre ken een kale kop na de wasbeurt. Na deskundig aandoende voor lichting evenwel bleek mij, dat we bijna door de bovenlaag gesleten wa ren. Dat kan. Ook vloerbedekking gaat na een aantal jaren naar de zo geheten knoppen. Op de Kerkewijk werd dit slijtagepro ces een halt toegeroepen door een kolossale pekwagen en een aantal auto's met grind. Als volslagen leken dachten Bram en ik, die het stonden aan te kijken: „daar komt niet ene barst van terecht". Het was ons te provisorisch om enige kans van sla gen te hebben. Helaas is het gelijk aan onze kant te recht gekomen. Onze statige Kerke wijk is op dit moment gedegradeerd tot een wasbord. Een ribbelig geval, wat onder de boer nog een klaag schrift aan de plaatselijke overheid teweeg zou brengen. Ik weet niet of de pek- en grindstrooier nog over deze ellende aan te spieken is. Misschien kunnen we de helft van de kosten van 't karwei nog terug krijgen. Ik zou 't maar gauw doen. Dan hebben we tenminste wat. Wout Blauwkous ADVERTENTIE VEENENDAAL De gemeenteraad heeft gisteravond medewerking ver leend aan de realisering van een aantal belangrijke kapitaalswerken, waar voor in totaal een bedrag van meer dan tien miljoen aan kredieten beschik baar werd gesteld. De rioolwaterzuiveringsinstallatie (ruim achteneenhalf miljoen), het overdekte zwembad (bijna een miljoen) en het raadhuisplein met enkele bijbehorende wegen ongeveer zes ton), vormden de belangrijk ste uitgaven, waarvoor de raad zich zag gesteld. Vrij algemeen was het stand punt, dat ondanks de lang niet rooskleurige financiële positie van de ge meente, deze voorzieningen niet op de lange baan geschoven konden worden. Zo nu en dan klonk desondanks in de debatten toch de vrees door, dat de in woners van de aanslagen op de gemeentekas het slachtoffer zouden worden Verscheidene raadsleden spraken met zorg over de mogelijke verhoging van een aantal plaatselijke belastingen in de toekomst. Treffend in dit verband was een uitspraak van wethouder C. N. van Kuyk (AR). „De financiële po sitie van de gemeente is zo lang ik wethouder ben al niet sterk geweest en desondanks is er al veel tot stand gekomen. We kunnen nu eenmaal niet stil gaan staan". De heer G. J. van Deelen (SGP) opende de rij van sprekers toen de bouw van het overdekte zwembad aan de Sportlaan aan de orde kwam. Volgens de ramingen zouden dp bouwkosten hiervan f 995.000,- gaan bedragen en in het voorstel van het college werd geadviseerd het bad door dezelfde aannemer te laten bou wen (Gebr. Van den Belt N.V. te Twello), die ook het instructiebad heeft gerealiseerd. „Het college heeft met dit project te hoog gegrepen", vond de heer Van Deelen. Hij wees op de zwakke finan ciële positie van de gemeente en vond dit feit zonder meer aanleiding tegen te stemmen. „Het gaat mij niet om principiële redenen, maar de kosten die gemaakt moeten worden zullen op de bevolking neerkomen in de vorm van belastingen. Bovendien hebben we al een instructiebad en wie wil gaan zwemmen kan ook nog in het Berg- bad terecht..." De visie van de heer H- van Ma nen (AR) stond daar lijnrecht tegen over. Hij was van mening dat de bouw vaji het bad financieel wel haal baar zou zijn en daarnaast wees hij op het grote belang voor de bevol king van een dergelijke voorziening. „Ik zou wel graag een andere vorm van aanbesteding willen hebben", merkte hij tenslotte op. Hij vond een medestander in de heer H. van Wagensveld (CHU). „De totale kosten zijn in vergelijking tot het vroegere plan betrekkelijk laag te noemen. Het blijft echter jammer dat de gemeente f 75.000,- uit de alge mene middelen zal moeten bijpassen. Dit bedrag zal toch op een of andere manier op de bevolking verhaald moeten worden". CHU-raadslid P. G. van Ojik kon digde al bij voorbaat aan tegen te zullen stemmen. Naast de financiële bezwaren die hij aanvoerde, zei hij er nu al van overtuigd te zijn dat het bad op zondag geopend zal worden. „Dat staat voor mij vast en daarom ben ik tegen". Voorts geloofde hij dat pleet f en staal 1/7 HORLOGERIE I- 1 HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL H. van Manen (A.R.) tegen de gemeente met het bedrag van de raming nog maar op de helft zou zijn. „Er zal nog best een miljoen bijkomen... 't zal wel net zo gaan als met het sportpark". Zijn fractiegenoot A. Visser achtte de financiële consequenties niet van dien aard dat deze hem ernstige zor gen baarden. „We moeten er mee doorgaan om de sport te dienen. Ik hoop dat de bevolking van Veenen daal de handen uit de mouwen steekt, zodat de plannen volledig zullen sla gen..." De PvdA'ers C. G. van Hall en B. van Remmerden spraken hun waar dering uit voor de bouw van het zwembad. De heer Van Hall drong erop aan dat de jeugd in actie zou komen om geld bijeen te brengen- „Laat ze maar tonen wat ze er voor over hebben", zo luidde een van zijn stelregels. „Gloeiend voor", zei de heer M. G. H. Hendriks (KVP) en mevrouw H. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) voerde aan dat ze geen heil zag in een onderhandse aanbesteding, maar zich verder wel volledig achter het plan kon scharen. Wethouder C. N. van Kuyk hield een warm pleidooi voor de realisatie van het bad. Hij legde de nadruk op de belangrijke functie die het straks zal gaan vervullen. De wethouder is bezig een actie op touw te zetten, om de plannen financieel kracht bij te zetten. Er is daartoe een voorlopig comité gevormd en er zal onder meer te zijner tijd een huis-aan-huis-collec- te worden gehouden. Van openbare aanbesteding kon volgens hem geen sprake zijn. „Het ontwerp is van de aannemer. Hij heeft het bad ontwik keld, wij zijn aan hem gebonden..." De vaststelling van een doorstro mingsverordening, een onderwerp, dat de vorige vergadering al uitvoe rig was besproken en toen door het Mevr. Buddingh (V.V.D.) niet onderhands college was teruggenomen met de mededeling dat er enkele wijzigingen in zouden worden gebracht, overeen komstig de wensen van de raad, kwam er nu wel door. De heer B. Vrieling (AR) wees op de bepaling die in de verordening is opgenomen en die inhoudt, dat er geen tegemoetkoming zal worden ver leend als het doorstromingsfonds daartoe de middelen niet meer bezit. Hij pleitte in dit verband voor een wachtlijst. „Voor mij is het onbevre digend, dat iemand achter het net kan vissen als er geen geld meer is, ik zie dat als een vorm van discrimi natie", zei de heer Van Hall. Wet houder M. Bastmeijer (CHU) gaf als geruststelling dat er dit jaar voldoen de middelen aanwezig zijn om dè re geling te laten fungeren. De onbewoonbaarverklaring van de woning Prins Bernhardlaan 89 had vele voeten in de aarde. Ook dit voorstel was vorige keer al aan de orde geweest en was toen eveneens gestrand en ook nu was de raad er niet erg gelukkig mee- Met name de heer Van Wagensveld zag de nood zaak er niet van in de woning onbe woonbaar te verklaren. Ook de heer Van Manen dacht er zo over en hij wilde bovendien het rapport afwach ten dat zal worden uitgebracht over de toestand van de aangrenzende wo ningen. Burgemeester Hazenberg re ageerde fel: „Ik wijs u op uw ver antwoordelijkheid als raad", zo sprak hij. „Een rapport van deskundigen heeft aangetoond dat de woning on bewoonbaar moet worden verklaard en dan blijft er geen andere weg meer over". „Als wij gaan zeggen dat het huis wel goed is, kunnen we de deskundigen wel naar huis stu ren", vulde wethouder Bastmeijer aan. aan. Nadat er nog geruime tijd over en weer gekaatst was met argumenten, werd het voorstel aangenomen. De heren Van Deelen, Van Wagensveld, De Kievid en mevrouw Buddingh wensten aantekening te hebben tegen gestemd. De dienst van gemeentewerken had de kosten voor de aanleg van het raadhuisplein op f 330.000 geraamd zo als uit het desbetreffende voorstel bleek* De stedebouwkundige van de gemeente, het bureau Van Ambden te Delft, had voor de uitvoering van dit werk een plan ontworpen. Het college steld voor de aanleg onderhands aan te besteden. De heer Van Wagensveld protesteer- H. van Wagenveld (C.H.) protest de met klem tegen de wijze waarop de stedebouwkundige te werk was ge gaan. „Van Embden is bijzonder laat geweest met het indienen van het plan en de gemeente is nu gedwongen tot een onderhandse aanbesteding wil men het plein op tijd klaar heb ben. Tegen deze nonchalante manier van handelen teken ik protest aan, het bureau heeft ruimschoots de tiid ge had...." „Waarom moeten we weer met v. Embden in zee gaan?" vroeg mevr. Buddingh zich af. ,We hebben toch wel een eigen dienst die zo'n plan kan maken?' Zy was verder tegen een on derhandse aanbesteding. De heer Hendriks had de indruk dat de werkzaamheden al begonnen waren en ook de heer De Kievid drong aan op een openbare aanbesteding. Wethouder Ant. de Ruiter (CHU) ver dedigde de gedachtengang van het col lege aldus: „Het plein moet gereed zijn bij de opening van het raadhuis, dat tenslotte het visitekaartje van de gemeente is. We hebben eerst prijsop gave gevraagd omdat onderhandse aanbesteding sneller in zijn werk zou gaan en in verband daarmee ook nog voordeliger zou zijn. Bovendien, bij 'n openbare aanbesteding weet je niet wie je krijgt..." Hij beantwoordde hiermee tevens de vraag van de heer Van Ojik, die had geïnformeerd of het „de gewoonte was geworden om eerst de raming bekend te maken en dan pas aan te besteden." Tevreden was de heer Van Ojik al lerminst: „De raad wordt nu de mo gelijkheid ontnomen tot openbare aan besteding over te gaan. want de prij zen liggen al op laièi." „De wethou der kan niet aantonen dat onderhands voordeliger is", aldus mevrouw Bud dingh. „We hebben al genoeg lering getrokken bij de aanbesteding van het politiebureau", zei zij om ook haar voorkeur voor openbare aanbesteding te demonstreren. „Het college wil het allemaal zo mooi mogelijk hebben", luidde een van haar argumenten ver volgens en zij verweet B. en W. dan ook een zekere mate van ijdelheid. De burgemeester zei tenslotte dat de meerderheid an het college de voorkeur geeft aan openbare aanbe steding, maar dat het gezien de urgen tie van dit geval niet mogelijk was geweest. Mevrouw Buddingh en de heer A de Kievid (Boerenpartij) wensten tenslotte aantekening tegen te zijn, evenals tegen het voorstel de J. G. Sandbrinckstraat en de Raad huisstraat via onderhandse aanbeste ding te laten verbeteren. (kosten f 268.250.-) Voor de uitbreiding van het aantal parkeerhavens in de Engelenburg werd een krediet beschikbaar gesteld van f 70.500.— De verhoging van de vulnisemmerretributie bracht de de batten opnieuw op gang. Volgens het voorstel zou er tien gulden bij komen en daarmee komt het bedrag op f25.- per emmer per jaar. De heer De Kievid wilde vrijstel ling van de retributie voor AOW- trekkers en vermindering van het ta rief voor minder-draagkrachtigen. Ook de heer Van Wagensveld pleitte voor soepele normen voor inwoners met lagere inkomens. De heer Van Ojik riep uit bijzon der verbaasd te zijn over de houding van het merendeel van de raadsle den. „Ik snap er niets meer van; men vindt het goed dat er veel geld aan het zwembad wordt uitgegeven, maar men maakt bezwaar tegen de ze verhoging..." Wethouder R. Koppenberg (PvdA) zei in zijn antwoord dat de vuilnis tarieven ook omhoog zouden zijn ge gaan, als de bouw van het zwembad niet op de nominatie had gestaan. Hij achtte een differentiatie in de tarieven niet mogelijk, omdat dit in de praktijk vrij wel onmogelijk te realiseren zou zijn. Het duurste hamerstuk, de riool waterzuiveringsinstallatie (stich- tingskosten f 8.651.000) leverde naar verhouding weinig gesprekstof op, De heer Van Manen pleitte voor de Veenendaalse aannemers en de heer Van Hall stelde voor, nu er diverse grote investeringen aan de orde zijn, een zekere temporisering in acht te nemen. „Laten we de consequen ties van al die grote uitgaven eens rustig onder ogen zien". Enkele leden informeerden naar de mogelijkheid om de installatie in sa menwerking met de gemeente Ede te bouwen, maar de burgemeester stelde, dat de adviseurs van de ge meente dit als onmogelijk hadden voorgesteld en dat dit bovendien geen voordeel zou opleveren. Met het gevraagde krediet ging men una niem akkoord. De burgemeester deelde halverwe ge de vergadering mee, dat de ge meente in onderhandeling was getre den met de benzinemaatschappij Es so over de verkoop van een perceel grond ter grootte van 1800 m2 in de Engelenburg tegen een bedrag van f 250.000.—. De raad verleende goed keuring tot deze transactie over te gaan, al vond de heer Hendriks het jammer dat er straks dicht in de na bijheid van de flats een benzinesta tion zal worden gebouwd. Het per ceel grond zou anders aan Patrimo niums Bouwvereniging verkocht zijn. VEENENDAAL Gistermorgen ontplofte in het Achterstraatje te Vee nendaal een ondergrondse tank van de firma G. H. van L. doordat een schoon maker in de tank een sigaret opstak. De schoonmaker, de heer J. T. uit Stroe, werd met ernstige brandwonden naar het Julianaziekenhuis overgebracht. De heer J. T., werkzaam bij de firma H. V. uit Barneveld, kroop door het mangat de ondergrondse tank in. Daar aangekomen stak hij een lucifer aan voor zijn sigaret. Daardoor ontploften de aanwezige gassen. De heer T. was nog niet met zijn schoonmaakwerkzaamheden begonnen. Het slachtoffer bleek na een onderzoek in het Julianaziekenhuis brandwonden tot in de tweede graad te hebben opgelopen. De eigenaar van de tank, de Veenendaalse heer v. L., beweerde, dat de zeven jaar oude ondergrondse tank nog nooit gebruikt is. De politie stelt samen met de arbeidsinspectie een onderzoek in. ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS EDB De VW kreeg de gevraagde f2000 subsidie en de heer Visser verbond daar de wens aan dat de vereniging zich in de toekomst niet zal ontwikke len tot een sooft middenstandsvereni ging. „Het gaat om een dienende taak en niet om een verdienende", aldus het CHU-raadslid. Het voorstel om de HEMA toe stemming te verlenen op maandag morgen te sluiten in plaats van op maandagmiddag had vele reacties tot gevolg. Bijna alle fracties lieten hun mening horen. De heer Visser „Ik begrijp niet, waar men hiermee op den duur naar toe wil". De heer Van Remmerden: „Jammer, dat het personeel geen enkele invloed kan uitoefenen" Mevr. Buddingh: „Geef de middenstand een grotere vrijheid, anders krijgen we hier geen grote warenhuizen". De heer Van Deelen: „Ik ben er tegen dat grote zaken de kleintjes de kop indruk ken". Wethouder Van Kuyk zei dat met dit voorstel het belang van de consu ment gediend zou zijn en dat dit te vens het geval is met het (zakelijke) belang van het desbetreffende wa renhuis. „De Kamer van Koophandel schept deze mogelijkheid nu een maal", zo stelde hij eenvoudig. Zijn collega Ant. de Ruiter was het niet met hem eens. Hij geloofde dat er een chaos zou ontstaan als de win kels niet dezelfde sluitingsdagen zou den aanhouden. Alleen de heer Van Deelen wilde tenslotte zijn stem aan het voorstel geven. Aan het begin van de vergadering werd uitvoerig gedebatteerd over het woonwagenkamp. In een nota had de gemeente Rhenen laten weten, dat men er weinig voor voelde nog meer aan dit kamp ten koste te leggen, een standpunt dat door het Veenen daalse college ten volle werd onder schreven. De heer Hendriks, die de woonwa genkamp-kwestie al in de voorgaan de vergaderingen aan het rollen had gebracht, noemde de inhoud van de nota „stuntelig". B. en W. van Rhe nen voerden diverse punten aan die de wenselijkheid van opheffing van het kamp volgens hun visie aantoon den. De heer Hendriks bestreed deze argumenten stuk voor stuk, al vond hij wel dat de nota duidelijkheid had gebracht. Over de wenselijkheid van een re gionaal kamp zei de burgemeester: „Ik weet niet of dit wel de oplossing is. We willen de woonwagenbewo ners immers in de gemeenschap op nemen en in een regionaal kamp blij ven ze weer apart". Voordat de vergadering begon werd er een korte tijd stilte in acht genomen ter nagedachtenis aan de onlangs overleden oud-burgemeester van Veenendaal, de heer A. Bakker. VEENENDAAL De directeur van een Veenendaals garagebedrijf heeft bij de politie aangifte gedaan van oplich ting. Bij zijn garage is al herhaalde malen benzine getankt door een per soon, die betaalde met cheques, welke niet gedekt bleken te zijn. De politie stelt een nader onderzoek in. ADVERTENTIE dagblad DE VALLEI tot 17.30 u. van 17.30 tot 19.30 u Zaterdags 16.30—17.30 uur ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385) 2244 VEENENDAAL Vanavond wordt in de Veenendaalse beatclub „N.V. 't Dinge tje" een show- en dansavond gehouden waarvan de opbrengst bestemd is voor het actiecomité-Israël. De avond wordt verzorgd door de Veenendaalse beatgroep AS2O3, die samen met het bestuur van „N.V. 't Dingetje" volkomen belangeloos tot de organisatie van dit festijn is overgegaan. Hans Hiensch, de zanger van de band, liep al enkele dagen rond met i het idee iets voor Israël te doen. Gis teravond kwam hij, samen met de manager van de beatgroep, Jaap Bud- ding, plotseling op het idee een show te geven waarvan de opbrengst ten goede zou komen aan Israël. Onmid dellijk hebben zij contact opgenomen met het bestuur van beatclub „NV 't Dingetje", dat spontaan met het idee instemde. De beatgroep speelt voor niets en het bestuur van de beat club stelt de zaal gratis ter beschik king. De entree prijs kan ieder voor zich bepalen. Wel is er een minimum prijs van f 0,75. Ook ouderen zijn welkom: „Al is het alleen maar om de entree te komen betalen", zei Hans. Gisteravond laat zijn de jongens nog begonnen met het maken van 'n aantal affiches, om zoveel mogelijk mensen van de actie op de hoogte te stellen. Vandaag hoopten de leden van de band vrij van school te kun nen krijgen om nog eens goed te re peteren en een speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd nummer in te studeren. De avond begint om half acht en gaat net zolang door, tot er genoeg geld is binnengekomen naar de zin van de organisatoren. De ASO» band heeft zich al eerder een spontane beatgroep getoond. Bij de geboorte van prins Willem-Alexan der speelden zij op dè markt in Vee nendaal, vlak nadat het nieuws van j de geboorte bekend was gemaakt. ADVERTENTIE exclusief in bonneterie Markt 7 - tel. 3120 - Veenendaal Hopelijk wordt hun spontaniteit be loond met een grote opkomst niet al leen van beatliefhebbers, maar ook van ouderen. „Die krijgen ook waar voor hun geld", aldus solo-gitarist J. d. Wolff, want die kunnen gelijk es zien hoe het er in een beatclub aan oegaat. Het is echt wel de moeite vaard". De beatgroep speelt van- ivond niet alleen gratis, As203 laat t zelfs een optreden voor schieten. Jok van de beatclub „N.V. 't Dinge- je" is het een bijzonder mooi ge- jaar. Normaal is de club op vrijdag- ivond niet alleen gratis, ASsO laat zij zonder meer hun ruimte beschik baar voor deze actie. De opbrengst zal worden overgemaakt aan de heer Palache, voorzitter van de Collectieve Isral Bond. VEENENDAAL Tot en met zater dag draait in het Luxor Theater een western van hoge klasse. Het is een film die moed en trouw afschildert te gen een achtergrond van haat en leu gen- De film is hard en schokkend. Toch zijn de harde scènes er niet om het pu bliek eens een staaltje van wreedheid voor te schotelen. De scènes komen al leen voor als ze nodig zijn en vormen een goed evenwicht met de boeiende verfilming van het landschap en de ro mantische scènes. Die romantische scè nes zijn ook schokkend en niet senti menteel. De held van de film trouwt aan het eind niet met de heldin. Er is een volkomen onverwachte en ach teraf toch logische wending in de laat ste minuut. Juist door deze voortdu rende wendingen is de film boeiend. De rode lijn van het verhaal blijft ech ter onaangetast. Een roversbende trekt, juist na de burgeroorlog, door de Amerikaanse staat Arizona, plunderend en moordend. Op een gegeven moment wordt een deel van de bende gegrepen. Twee bendele den winnen echter de sympathie van de leider der „Rangers" (Audie Mur phy), een soort bereden politie. De twee gevangenen blijken namelijk louter door desillusie en wrok, overgehouden uit de burgeroorlog, lid van de bende te zijn geworden. Bovendien blijken ze in de oorlog goede soldaten te zijn geweest- De twee mannen krijgen dank zij de leider van de bereden politie niet de doodstraf, maar 20 jaar zware dwang arbeid. De leider van de bereden poli tie ensceneert een half jaar later een ontsnapping van de twee veroordeelden, omdat hij ze kan gebruiken. Zij kunnen helpen de inmiddels weer aangegroeide roversbende op te rollen. Als hun dat lukt, zullen ze onvoorwaardelijk in vrij heid worden gesteld. De twee nemen het aan, dringen zich weer in de bende, die het verhaal van de ontsnapping ge looft en trachten op die manier de we reld van het gespuis in Arizona te ver lossen. De titel van de film is inder daad: „Gespuis in Arizona". Naar on ze mening verdient de film een wat minder goedkoop opschrift. De film is opgenomen in cinemascope en kleuren, de keuring laat personen van veertien jaar en ouder toe. Behalve Audie Mur phy spelen in de film mee: Michel Dan te, Ben Cooper en Gloria Talbot. De laatste speelt op een voortreffelijk wij ze de rol van een indianenvrouw. De regie van de film berustte bij William Witney. Zaterdag a-s. begint om 21.30 een speciale voorstelling in het Luxor Thea ter. Dan draait de Zweedse film: „Ga de uden ende", die de Nederlandse ti tel meekreeg van „Bekentenis van een prostituée". De hoofdrollen worden vertolkt door Sunny Neilsen, Zellita Torki en Conny Ohlsen. Regie: Mogens Vemmer. Toe gang 18 jaar. Tot en met volgende week woensdag draait de sprankelende Franse film „La Ronde". De beroemde regisseur Roger Vadim geeft in deze film op ironische wijze de eeuwige cirkel van de liefde weer. Om de woorden van Ramses Shaffy te gebruiken: „De één wil een ander maar die ander wil de ene niet, die ander wil een ander en de ene heeft verdriet". Ook deze film laat slechts personen van achtten jaar en ouder toe. De spelers zijn: Claude Giraud, Anna Karina, Jane Fonda, Catherine Spaak en vele andere grootheden uit de Franse filmwereld. ADVERTENTIE ..en Nuninga komt mee HOOFDSTRAAT 15 - VEENENDAAL P. G. van Ojik (C.H.) haalbaar

De Vallei | 1967 | | pagina 3