Hoogleraren wijzen nieuwe spelling geheel van de hand GROTE MISVERSTANDEN KUNNEN HET GEVOEG ZIJN Werkbaas bij Philips langzaam vergiftigd Ontslagen in Zwolle en Drachten Voor wurgpoging I1/* jaar geëist Sibe Nederlandse vrijwilligers arriveerden in Israël GEDROSTE DUITSE ZEELUI BOUWDEN PLAGGENHUT ALLEMAAL IJS? Verzoekschrift aan minister om voorstellen van commissie niet te aanvaarden Nachtelijke wraak op vriendin die hem had verstoten Voor welvaart in 2000 moeten we nu sparen en werken POLITIE VERDENKT PERSONEEL WRIJVINGEN OPVALLEND ONMOGELIJK LEVEN OF DOOD FNUIKEND MARINE HOUDT WEER „RAID" OP CHATHAM SHELL VERGROOT OLÏEPRODUKTÏE IN VENEZUELA V. N Zo fijn ...zo lekker Hilversum houdt demonstratie tegen afkeuren uitbreidingsplan GEEN POST NAAR MIDDEN-OOSTEN Man gepakt wegens steken meisje VERSUFT PROF. BROERE: LEVENSSTANDAARD BASISOPLEIDING OVERHEID VROUW DOOD DAAR MAN DOKTER NIET WAARSCHUWDE VRIJDAG 9 JUNI 1967 DEN HAAG De grote meerderheid van de Nederlandse hoogleraren lapt de voorstellen van de Belgisch-Nederlandse spellingscommissie, de eomniissie- Wesselink, aan haar laars. Deze hoogleraren zullen de huidige spelling blijven schrijven, ook als de nieuwste spelling officieel wordt ingevoerd. Het actiecomité tegen de vérgaande vernederlandsing van de bastaardwoor den heeft dat gisteren in Den Haag duidelijk gezegd. De voornaamste woord voerder, de redacteur van Van Dale's woordenboek, dr. C. Kruyskamp, bood namens het comité aan minister Veringa (Onderwijs en Wetenschappen) een verzoekschrift aan, dat was ondertekend door 128 hoogleraren en ruim 800 wetenschappelijke medewerkers aan een groot aantal universiteiten en andere instituten. In het verzoekschrift werd de minister gevraagd de voorstellen van de spellingscommissie niet te aanvaarden. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Samen met de be drijfsrecherche van Philips onderzoekt de Eindhovense politie een geraffi neerde poging tot vergiftiging in de zogenaamde lichtgroep van de Philips- fabrieken in Eindhoven. De 45-jarige A. S., werkbaas van de produktieafdeling waar een bijzonder soort lampen wordt gemaakt, is hier van het slachtoffer geworden. Vermoed wordt dat als gevolg van 'n nogal gespannen verhouding tussen de werkbaas en zijn ondergeschikten een of meer mensen hebben geprobeerd de werkbaas met thallium te vergiftigen. Enkele weken geleden werd de heer A. S. onwel. Hij is nu ernstig ziek. De slijmvliezen in de mond en keel zijn ernstig aangetast. Ook ging zijn haar uitvallen. Enkele dagen geleden bleek uit laboratoriumproeven dat de heer S. aan thalliumvergiftiging leed. In de af deling waarvan hij sinds kort baas is, wordt dit reuk- en smaakloze vergif ge bruikt als bijvulling in een bijzonder soort lampen. Op deze afdeling bleek een gespannen verhouding te bestaan tussen de werk baas en zijn personeel. De heer S. werkt al 31 jaar op de Philipsfabrieken. Tot voor kort was hij baas van een lampen afdeling. Toen die naar Turnhout in België werd overgeplaatst werd hij aan gesteld als werkbaas van de bijzondere lampenafdeling om orde op zaken te stellen. Het personeel op deze afdeling zag hem wellicht daarom ongaarne ko men. In ieder geval accepteerden zij 't strengere regime van de nieuwe baas niet Er waren voortdurend spanningen en wrijvingen. De bedrijfsrecherche van Philips en de Eindhovense politie zijn er zeker van dat een of meer mensen uit de fabriek thallium op het brood van de werkbaas hebben gedaan. Zijn trommeltje met brood stond altijd ln zijn kantoortje. Hij was echter vaak weg voor controlewerk in de fabriek, Kwaadwilligen hadden zodoende alle gelegenheid. De werkbaas heeft de poli tie gezegd dat hij er zeker van is dat enkele mensen uit de fabriek „vuilig heid" met hem hebben uitgehaald. Hij kan echter niemand aanwijzen. Vast staat dat de poging tot vergifti ging enige tijd heeft geduurd. Dagen achtereen is er telkens een beetje thal lium aan de heer S. toegediend. De negentien mensen die direct onder hem werken, zijn allen verhoord- Het onder zoek strekt zich nu ook uit tot hen die buiten de kring van ondergeschikten van de heer S. vallen. Hoewel men heeft geprobeerd degenen die waren ver- verhoord niet meer in contact te laten komen met hen die nog een gesprek met de politie moeten hebben, is deze opzet mislukt. De politie wil 32 mensen verhoren. ADVERTENTIE Tot de ondertekenaars behoren zes tien hoogleraren in de taalkunde, on der wie de hoogleraren voor Neder landse taalkunde van de universiteiten van Amsterdam, Utrecht en Groningen, verder hoogleraren in de rechten» so ciologie, psychologie, theologie, kunst geschiedenis en oudheidkunde, de hoogleraren-directeuren van de op voedkundige instituten van Leiden en Utrecht en verscheidene leraren en docenten in de didactiek. Voor de b- faculteiten hebben hoogleraren van vrijwel alle studierichtingen hun hand tekening gezet. Onder hen zijn opvallend veel hoog leraren van de Technische Hogeschool in Delft. Ook tekenden de directeuren van de Koninklijke Bibliotheek en van andere bibliotheken, de directeur van het Wilhelminagasthuis in Amsterdam en die van enige academische zieken huizen, de algemene rijksarchivaris en vele anderen. De hoogleraren vinden het bijzonder kwalijk Mat de spellingcommissie het heeft aangedurfd om in de weten schappelijke terminologie in te grijpen. Het vernederlandsen van wetenschap pelijke termen leidt volgens de onder tekenaars tot volledig onhanteerbare en onaanvaardbare voorbeelden, ook al door het samenvallen van woorden van geheel verschillende oorsprong en be tekenis (bijvoorbeeld: cytologie - cel- leer - zou worden: sitologie, maar dat woord bestaat al, het is de leer der voedingsmiddelen). Daardoor kunnen» grote misverstanden ontstaan. Wetenschappelijke en technische vormen zijn in hun bepaalde vorm middelen om informatie over te bren gen, zo legt het comité in het verzoek schrift uit. Men kan de vorm niet aantasten zonder ook de functie te raken. Het zal dan onmogelijk worden om in de voorgestelde spelling nog Nederlandse leerboeken voor de meeste wetenschappen te schrijven. Dat leidt ertoe dat in wetenschappelijke kringen in toenemende mate een afkeer zal gaan bestaan om in het Nederlands te publiceren. Als de spelling alleen voor de scho len wordt aanvaard, ontstaat een ver wijdering tussen het wetenschappelijke en verdere culturele taalgebruik en de opgroeiende generatie. Er zal dan een spelling worden onderwezen die niet is afgestemd op de behoeften van de maatschappij. „De Commissie-Wesselink had inder tijd de opdracht van minister Cals en minister Van Elslande nooit mogen aanvaarden", zei dr. Kruyskamp. Hij betreurde het ook dat in de spelling commissie geen enkele vertegenwoor diger van de b-wetenschappen was opgenomen. Een klacht die het hele comité ondersteunt Dr. J. Hamerlynck uit Gent, mede werker aan het Kankerinstituut in Amsterdam, noemde de voorgestelde spelling ook een gevaar voor de medi sche diagnostiek. Hij gaf een voor beeld: „Myxoma is een goedaardige tumor, een slijmgezwel, mixoma een menggezwel met kwaadaardige inslag. Als we beide woorden nu als mixoma gaan schrijven kunnen er moeilijkhe den ontstaan. Nu al kan het voorko men dat slecht geschreven recepten kwalijke gevolgen kunnen hebberu Met de nieuwe spelling werkt men alleen maar de verwarring in de hand. Cy aankali zou worden siaankali. Een beetje minder duidelijk schrift en het is een kwestie van leven of dood geworden". Een ander lid van het actiecomité, de Rotterdamse leraar dr. G. W. Huygens, zei dat er jaren nodig zullen zijn om de spelling er op de scholen „in te stampen". Te veel veranderingen in de taal binnen één generatie werken fnui kend", meende hij. (Van onze correspondent) DRACHTEN De N.V. Sluis Machi nefabrieken in Drachten moet 24 van de 240 personeelsleden ontslaan. De ver scherpte concurrentie in binnen- en buitenland dwingt de onderneming tot reorganisatie. De verkorting van de werktijd wordt per 23 juni beëindigd. De haardenfabriek Bronco in Zwolle heeft 16 van de 60 werknemers ontslag aangezegd. Het betreft voornamelijk seizoenwerkers, waarvoor wegens de te genvallende orderontvangst geen em plooi meer was. 0 Gistermiddag om één uur lichtte de jager Holland de ankers en richtte da staven naar de rivier de Medway. Het schip werd uitgewuifd door Helderse schonen in historische kledij. Op de kade werd alvast de Brit se marine-attaché in Den Haag. kapi tein-ter-zee S. W. Claydon, in boeien geslagen. Rechts: een nazaat van De Ruyter: de Hilversumse bankdirecteur J. de Ruyter de Wildt. ROTTERDAM Delia had hem verstoten. Cornelis A. M. zag haar in een café met een ander en van dit tijdstip af bleef nog maar één gedachte door zijn hoofd hameren: „Zij is niet voor mij, maar dan ook niet voor hem". Bo ven aan de trap van haar ouderlijk huis zette hij Delia de handen op de keel, maar de wurgpoging faalde. Delia rochelde wel en verloor haar bewustzijn, maar dood was zij niet. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM De groepen vrijwilligers die maandag en dinsdag uit Neder land naar Parijs vertrokken, zijn in Israël. Ze zijn gistermiddag in Parijs opge haald, op ongeveer hetzelfde tijdstip waarop een nieuwe groep uit Amsterdam in de Franse hoofdstad aankwam. Wanneer deze vrijwilligers naar Israël wor den gebracht, stond gisteren nog niet vast. Van onze scheepvaartredactie ROTTERDAM De Shell heeft giste ren besloten de produktie van de olievelden in Venezuela met vijf tot tien procent te verhogen. Dit is gedaan omdat de maatschappij ernstig reke ning houdt met de mogelijkheid dat de aanvoer van ruwe olie uit het Midden- Oosten zal komen stil te liggen. De Shell haalt jaarlijks vijftig miljoen ton olie uit Venezuela. De aangekon digde produktieverhoging betekent een hoeveelheid van 2,5 tot 5 miljoen ton olie extra, die waarschijnlijk ter beschikking zal komen van raffinade rijen in Europa. Mochten de Arabische landen inder daad een embargo leggen op de uitvoer van olie naar Nederland dan zal daar door vooral de raffinaderij van de Shell in Pernis worden getroffen. Shell- Pernis betrok de laatste twaalf maan den 63,8 procent van zijn ruwe olie uit landen, die in het conflict met Israël zijn betrokken. Dit percentage verte genwoordigt ongeveer elf miljoen ton, zodat dit verlies slechts zeer gedeelte lijk door de produktieverhoging in Venezuela wordt gedekt. Overigens is nog niet duidelijk of het exportverbod van een aantal Arabische landen ook voor Nederland geldt, hoe wel ons land openlijk belangrijk meer steun heeft gegeven aan Israël dan de Verenigde Staten en Engeland, die wel van olielevering zijn uitgesloten. Kosmos-164 is gisteren door de Sovjet- Unie gelanceerd. Volgens het Russische persbureau Tass was het het jongste on bemande ruimtevaartuig in de Kosmos- serie. ADVERTENTIE SIBEMA-VERKOOP, bel 04490-5055 Er worden nu alleen nog artsen en verpleegsters naar Israël uitgezonden. Aan deze mensen heeft het land de grootste behoefte. Bij de Nederlandse Zionistenbond in Amsterdam hebben zich inmiddels zoveel vrijwilligers ge meld, dat men de toeloop wil afremmen. Degenen die zich als vrijwilliger willen aanmelden, doen er goed aan eerst met de Zionistenbond te bellen om te vragen of de melding nog zin heeft. Aan donors is geen behoefde meer. Er zijn zoveel gegadigden voor bloedafgifte dat ook hier de toeloop moet worden af geremd. Alle aangekondigde acties voor bloedafgifte zoals vanavond in het Schiedamse Rode-Kruisgebouw gaan normaal door. De geldinzameling voor Israël loopt geweldig. Bij de Collectieve Israël-actie is de tien miljoen gulden gisteren ge passeerd. Nog steeds worden nieuwe ac ties voor Israël op touw gezet: 0 In alle stemlokalen en kerken in Den Haag zullen maandagavond collecte bussen worden neergezet. 0 In De Rustende Jager in Bergen (Noord-Holland) wordt 24 juni een kunstveiling gehouden. De opbrengst is voor Israël. 0 In het Amsterdamse Concertgebouw treden zaterdagavond de Amerikaan se violist Isidoor Lateiner en zijn vrouw belangeloos op. De zaal is gratis be schikbaar gesteld. 0 De straatcollecte die vandaag en mor gen in Amsterdam zou worden ge houden voor het club- en buurthuiswerk, is nu voor Israël. 0 Het moderamen van de generale sy node van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft alle predikanten en kerkera den opgeroepen zondag in de hervormde kerken te collecteren voor de oorlogs slachtoffers, ook die in Viëtnam. De Wereldraad van Kerken heeft al zijn leden aangespoord er bij hun rege ringen op aan te dringen dat ze al het mogelijke doen om een eind te maken aan de oorlog in het Midden-Oosten en om een basis te leggen voor een recht vaardige en duurzame vrede. Van onze correspondent. HILVERSUM Inwoners van Hil versum gaan morgen met instemming van het gemeentebestuur demonstreren tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Deze hebben het uitbreidingsplan Hilversumse Meent niet goedgekeurd en daarmee hebben zij volgens burgemeester J. J. G. Boot, Hilversum de enige mogelijk heid om enigszins uit de woningnood te komen ontnomen. De Hilversumse raad besloot vorige week tegen de beslissing van Gedepu teerden bij de Kroon in beroep te gaan en vroeg tevens steun van de burgerij. Gedeputeerden hebben overigens ge heel overeenkomstig de richtlijnen van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gehandeld, dat tussèn Hilversum en Bussum een groe ne zoom van ongeveer zes kilometer wil handhaven. Burgemeester Boot zegt hierover: „Deze frustrerende en in vele opzich ten beledigende politiek van hogerhand is te wijten aan een overtrokken beleid om het natuurschoon te beschermen." De demonstratie, die morgen om elf uur bij het Hilversumse stadhuis be gint, is georganiseerd door de Federa tie van jongerengroepen van de Partij van de Arbeid. De deelnemers zullen de nacht in tenten doorbrengen aan de voet van een heuvel tussen Hilversum en Baarn. Zondag lopen ze weer naar Hilversum terug. Van een onzer verslaggevers AAN BOORD HARER MAJESTEITS JAGER HOLLAND. Voor de tweede maal in de geschiedenis is Michiel Adriaenszoon de Ruyter onderweg naar Engeland voor een raid op Chat ham. Driehonderd jaar nadat hij voor het eerst het stoute stukje had uitge haald. vertrok hij gistermiddag met zeventig man krijgsvolk uit de marine haven van Den Helder. Vermoedelijk om de vijand te mislei den ontpopte hij zi ch kort na de afvaart in volle zee als de 27-jarige luitenant-ter-zee der tweede klasse oudste categorie J. P. de Klerk. Pas bij de landing in Engeland morgen ochtend zal hij zich opnieuw in zijn ware gedaante vertonen. De Ruyter is vergezeld van de luitenant-admiraal Willem Joseph ba ron van Ghent, die in 1667 het vuile werk op de Thames en de Medway opknapte en van de gedeputeerde der Staten-Generaal Cornelis de Witt. De laatste doet zich voorlopig voor als luitenant-ter-zee tweede klas R.B.H.D. Schrijver, 25 jaar. bevindt zich ook de Hilversumse bank directeur F. P. J. de Ruyter de Wildt,' 31 jaar, afstammeling van de grote zeeheld. De laatste reist mee op uitnodiging van het ministerie van defensie in Den Haag en van de oeverbewoners van de Medway, die hem nog warmer willen onthalen dan driehonderd jaar geleden zijn voorvader. DEN HAAG Als gevolg van de toestand in het Midden-Oosten kan op het openblik geen r —orden verstuur naar Egypte, Irak, Jordanië, Li banon, Koeweit, Saoeui-Arabië en Sy rië. AMSTERDAM In Amsterdam is de 27-jarige Turkse kleurmaker J. S. aangehouden. Hij zou in de nacht van zondag p- maandag de 22-jarige Minke Hoek met een mes in de buik hebben gestoken. Hij had haar eerst op straat aange sproken en vastgepakt. Toen zij naar huis vluchtte had de Turk haar inge haald en gestoken. „Ik ben blij, dat het zo is afgelopen. Ik dacht werkelijk dat ze dood was en daarom heb ik mond-op-mond-beade ming op haar toegepast", zei Cornelis gisteren voor de Rotterdamse recht bank, waar hij terechtstond, verdacht van poging tot moord, subsidiair po ging tot doodslag of zware mishande ling. De officier van justitie, mr. A. Nies- sen kwalificeerde Cornelis' daad als poging tot doodslag en eiste anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. In 1964 was Cornelis, nu 25 jaar en kelner van beroep, geschei den en een jaar later had hij op 'n ka mertje in R'dam-Zuid zijn intrek geno men met Delia, een vrouw „uit het leven", die de jonge kelner tot zijn grote verbazing herhaaldelijk had aan gespoord haar te slaan. „Ik stond er van te kijken, maar zij vond het prettig", zei Cornelis over deze maso chistische inslag van zijn vroegere vriendin. Het samenleven was niet gelukkig geweest. Voortdurende conflicten spits ten zich- toe in het besluit van de vrouw haar vriend de bons te geven en hem de toegang tot de kamer te ontzeggen. Zaterdag 21 januari, een dag nadat hij haar definitieve „nee" had gehoord, signaleerde de Rotterdamse kelner zijn vroegere minnares met een andere man in een café. Stil droop hij midden in de nacht af naar haar ouderlijk huis, zat versuft en half slapend op de trap en schrok wakker door het geluid van dichtslaande autoportieren. Cornelis stelde zich verdekt op de overloop op en toen hij Delia de trap op hoorde komen, sprong hij toe, knelde met beide handen haar keel dicht en fluisterde haar toe: „Hou je mond, ik ben het, Cor." De vrouw was intussen gevallen. Nogmaals drukte Cornelis haar de keel dicht tot zij onbeweeglijk bleef liggen. De in paniek toegepaste mond-op- mond-beademing van haar vroegere vriend bracht haar niet bij bewustzijn en Cornelis liep naar een telefooncel en meldde de politie, dat hij „zijn vrouw" had vermoord. Ofschoon Cornelis eerder had toege geven de vrouw te hebben willen doden, achtte de officier van justitie poging tot moord niet bewezen. „Hij was verslingerd die vrouw, die hem niet waard was.^p een zeker moment is haar afwijzing voor deze labiele man te veel geweest." „Hij zegt nu in een opwelling te hebben gehandeld en haar keel is blijven dichtknijpen, omdat hij bang was dat de rest van de familie wakker zou worden. Volgens mij kan hier niet van poging tot moord worden gespro ken. Delia niet als getuige op de zitting aanwezig had direct na de wurgpo ging een politieman verteld: „Ik kon nog best ademhalen. Ik ben maar even buiten kennis geweest. Ik wist niet wat hij van plan was." „Dat zijn onzinnige reacties op een moordpoging", vond Cornelis' raads man mr. J. P. M. Mastboom. Volgens hem was het Cornelis' bedoeling ge weest die nacht met de vrouw te praten en haar te overreden weer bij hem terug te komen. „Delia heeft typisch een kat-en-muis spelletje met hem gespeeld", aldus de advocaat. Hij pleitte voor een straf gelijk aan de tijd waarin zijn cliënt in voorarrest zit. Cornelis had met Delia sinds het gebeurde geen contact meer gehad. Hij had er geen idee van of zij nog wel iets voor hem voelde. „Ik wacht maar af", zei hij na het pleidooi van zijn raadsman, timide. Mr. Mastboom re ageerde beslist: „Hij moet een goede reclasseerder hebben, die hem van die vrouw af helpt. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Twee Duitse jonge lui, de 22-jarige G. B. uit Neurenberg en de twintig-jarige E. S. uit Emden, hebben de Rotterdamse politie gister avond urenlang over de Maasvlakte la ten zoeken. De jongelui waren 's middags door een dijkwerker op de Maasvlakte achter de Zuiderpier van Hoek van Holland gesignaleerd. Bij hoog water lopen daar bepaalde gebieden onder water. Hoewel de man de Duitsers daar op attent maakte, weigeden zij echter terug te keren naar de bewoonde wereld. Beiden zochten hun toevlucht in een plaggen hut in een duinpan. De dijkwerker, die het gedrag van de jongelui nogal vreemd vond, waarschuw de tenslotte teruggekeerd aan de rand van de vlakte via een permanente mobilofoonpost de Rotterdamse politie. De agenten Visser en Van der Kool van het bureau Slinge trokken om half zeven met een patrouillewagen de Maasvlakte op. Om acht uur stuitten zij daarbij echter op zoveel zandber gen, dat de hulp werd ingeroepen van het personeel van een aannemer. Met 0 De beide jongelui onder de veilige hoede van de Rotterdamse politie. Links Eddie Szustak, rechts Godfried Brüggemann. O een Landrover van dit bedrijf zochten de politiemannen de vlakte af. Om half negen vonden de politieman nen de jongelui bij de monding van de Nieuwe Waterweg. Zij vertelden dat zij gedrost waren van hun schepen, de Va lentin en de John, beide afkomstig uit Hamburg. De jongelui, hoewel afkom stig uit verschillende woonplaatsen in West-Duitsland, kenden elkaar van vroe ger. Woensdagavond bezocht het twee tal een aantal cafés in de Rotterdamse binnenstad. „We hebben daarbij veels te veel gedronken", aldU3 de oudste van de twee. „We zijn wat overmoedig ge worden, wilden met vakantie en beslo ten ten slotte dat de kapiteins het maar zonder ons moesten doen. Per auto en deels lopend zijn we toen naar de Maas vlakte gegaan." De plaggenhut waarin zij zich hebben schuilgehouden heeft het tweetal van wrakhout, riet en grasplaggen gemaakt. „Hij was werkelijk nauwelijks te zien", aldus de agenten Visser en Van der Kooi. AMSTERDAM „Of we in 2000 meer welvaart willen hebben, is een vraag waar het Nederlandse volk ant woord op moet geven. Willen we niet zo hard in welvaart groeien, dan moet dit duidelijk worden gezegd. We moe ten niet zeuren". Met deze kernachtige uitspraak maakte gisteren prof. ir. I. J. Broezc duidelijk dat het van de Nederlanders afhangt of zij in de komende 33 jaar wel of geen uitbreiding van de bedrij vigheid willen. De .hoogleraar deed dit op de 184ste algemene vergadering van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, die ging over het onderwerp „De Nederlanders in het jaar 2000". Nederland moet een zeer actieve in dustriepolitiek voeren. Voor ons land is de volautomatische industrie geens zins een paradijs. Op zijn minst is de invlechting in de wereldmarkt een sub tiel proces, waarbij het slachten van de kip, die een tijdlang gouden eieren scheen te leggen, wel eens duur kan komen te staan. Prof. Broeze zei: Om onze nog steeds snel groeiende bevolking tevens aan een hoge levensstandaard te helpen, is meer. begrip nodig voor het probleem hoe de industrie tegelijk welvaartschep- pend en in hoge mate werkverschaffend te maken. Dat probleem is op gelost, meende prof. Broeze die samen vattend zei: „Minder recreatie, minder procreatie, meer creatie". De vergadering, de hele dag bijge woond door prins Claus, hield zich uit voerig bezig met discussies over de pre-adviezen, uitgebracht door prof. C. A. van den Beid, directeur van het Centraal Planbureau, prof. ir. I. J. Broeze, hoogleraar in de energievoor ziening, dr. C. de Galan, directeur van de dr. Wiardi Beekman Stichting en prof. dr. A. de Froe, hoogleraar in de antropobiologie. Het forum onder lei ding van prof. P. Kuin, bestaande uit de pre-adviseurs, aangevuld met enke le andere deskundigen, ging in op de gevolgen van de automatisering, de wens van mobiliteit van de werkne mers en het onderwijs. Ir. J. Smid, adviseur voor vraag stukken inzake de organisatie van de rijksdienst, zei dat het de verkeerde kant opgaat als de schoolopleiding als maar langer wordt. De leeftijd waarop mensen de school verlaten wordt steeds hoger. Dat geeft moeilijkheden als later eens van beroep gewisseld moet worden. Algemeen was het forum het erover eens, dat de school meer een basisopleiding moet geven, die de leerlingen kansen geeft verschillende kanten op te gaan. Over het speurwerk dat de industrie verricht, zei prof Broeze, dat Neder land niet achter ligt bij andere landen van gelijke grootte. Door de wat in dustriële structuur van ons land, is het speurwerk echter teveel geconcentreerd in enkele grote ondernemingen met het onderzoek wat te veel tussen de wal en het schip. De gemeenschapsvoorzieningen (zo als wegen e.d.) die Nederland bewoon baar moeten houden zullen steeds meer geld vragen. Dr. de Galan zei, dat met het groeien van de welvaart, de overheid ook meer middelen zal krijgen om die voorzieningen tot stand te brengen. Daarbij zal ook geprofi teerd kunnen worden van het geld dat de staat krijgt uit het winnen van het aardgas. Het geven van voorrang aan bepaal de voorzieningen door de staat, is een moeilijke zaak. Ir. Smid betoogdè, dat men nu al in heel veel landen niet meer in staat is te beoordelen, welke voorzieningen voor de bevolking voor rang moeten hebben. De vraag waar het daarbij om gaat is: Zijn we bereid minder uit te geven aan voorzieningen voor betrekkelijk weinig mensen (in de sfeer van de justitiële en de medische zorg) om daardoor meer te k unnen doen voor zaken, die sterk de hele ge meenschap raken. Prof. dr. E. Zahn, directeur van het instituut voor economische sociologie aan de universiteit van Amsterdam, was van mening dat op het terrein van de dienstverlening een onderzoek op lange termijn moet komen, zoals dit ook wordt gedaan bij de ontwikkeling van produkten. AMERSFOORT De 47-jarige W.B. uit Amersfoort is gisteren gearresteerd Hij had nagelaten medische hulp in te roepen voor zijn vrouw, die bewuste loos was geraakt nadat zij zondagavond te veel slaaptabletten had ingenomen. Zij was zenuwpatiënte: Pas dinsdagmid dag had B. de G. G. D. erbij gehaald. Die dag was zijn vrouw overleden. De man ook een zenuwpatiënt voerde tegenover de politie aan dat hij zijn vrouw eerst zelf had willen helpen en niemand iets had verteld om geruch ten te voorkomen.

De Vallei | 1967 | | pagina 7