Nasser moest hopeloze strijd opgeven Bommen op Cairo hielpen bij besluit hengelos bier r r Reacties op bestand WOEDENDE MENIGTE Laatste poging in Sinaï „Jeruzalem, hier heb ik 2000 jaar op gewacht" VIER DAGEN OORLOG WEINIG TEGENSTAND Verbitterde gevechten BOLSBERRY t SODA Holland-Festival bespreken bij YW msmmnsmwrn évw W V wl Olie dichter bij huis betrekken" Weer Starfighter neergestort In Bethlehem hidden voor de vrede Aanslag op V.S.- ambassadeur Veiligheidsraad hoekte belangrijk succes OOK BELGEN NAAR ISRAËL Nederlaag voor Johnson Aanvulling Theatercheque STUIPTREKKEN SYRIË RAKETTEN VOKLSWOEDE verkoelend - dorstlessend per hele liter 9,45 U.S. OVER VIETNAM: IN WEST DUITSLAND Shermn-tanks Witte was TANKSLAGEN VERGISSING VOORJAARSBEURS GAAT EXPOSITIES SCHEIDEN VROUW VERDRONKEN BIJ AUTO-ONGELUK SOVJET-SCHIP DOOR STRAAT VAN TIRAN Jeruzalem 1 VRIJDAG 9 JUNI 1967 RUSSISCHE DRUK OP EGYPTE TEL AVIV Er is ook gisteren nog de gehele dag bloedig ge vochten. *s Ochtends nog had de Egyptische regering laten weten dat zij, noch haar bondgenoten, zouden capituleren. Het was een heilige oorlog en daar mee zou men niet ophouden eer het doel was bereikt. Zo spraken ook de radiostations van Beiroet, Damascus, Algiers en Bagdad. Inderdaad heeft het er gisteren even op geleken dat de Egyptenaren die aanzienlijke hulp aan manschap pen, tanks en vliegtuigen hadden ge kregen van het Algerijnse leger, het initiatief in Sinaï weer in handen hadden. Zij deden wanhopige pogin gen om de Joodse opmars naar het Suezkanaal te vertragen. Achter de colonnes van het Israëli sche leger verzamelden zij zich voor een laatste aanval. Daarbij werden zij gesteund door de Algerijnse luchtmacht vooral door in Rusland gebouwde jacht vliegtuigen. Het was kennelijk een laatste stuip trekking. Hoewel nog om zeven uur in de avond radio-Cairo bekend maakte, dat er bij Bir Gifgafa, bij de Mitla-pas, en bij Kantara fel werd gevochten, had de Egyptische regering toen al uren geleden besloten zich te voegen naar de eisen van de Veiligheidsraad. Omdat er de hele dag gesprekken wa ren gevoerd tussen Arabische ministers en Russische diplomaten, moet men wel aannemen, dat juist de Russen de Egyptische regering ertoe hébben ge bracht hun hopeloze strijd op te geven. Er was intussen gisteren ook voor het eerst sprake van een Israëlisch offen sief tegen Syrië, het land dat zo vaak incidenten had veroorzaakt. Tot dusverre had het Israëlische le ger het te druk gehad met de strijd te gen Jordanië. Maar de wapenstilstand aan het Jordaanse front maakte strijd krachten vrij. Voorafgegaan door bom bardementen uit de lucht trokken de Israëlische colonnes op niet met name genoemde punten over de grens. Het is een raadsel wat er is gewor den van de raketten waarover Nasser zo graag opschepte. Die waren in Egyp te vervaardigd met de hulp van Duitse technici. Verscheidene batterijen ervan stonden in de Suezkanaalzone. Het is mogelijk geweest dat zij het doelwit geweest van de grote luchtaanvallen, die de Israëlische luchtmacht in de buurt van Ismailia heeft ondernomen. Cairo is gisteren driemaal door Isra ëlische vliegtuigen gebombardeerd. Dat heeft wellicht bijgedragen tot het be sluit van de Egyptische regering om 't bestand te aanvaarden. Vluchtelingen, burgers zowel als tien duizenden militairen, bereikten gisteren in de loop van de dag Cairo. Zij wa ren afkomstig uit nederzettingen en garnizoenen in de woestijn van Sinai en hadden geen bagage of wapens meer bij zich. Zij maakten een uitge putte indruk. De bevolking staarde on verschillig naar hen. Heel anders werd gereageerd op de Israëlische krijgsgevangenen die giste ren in Cairo werden binnengebracht. Het zouden er 4500 zijn. Zij arriveer den per trein in de hoofdstad en werden met vrachtauto's naar een onbekende bestemming gebracht. De gevangenen moesten tegen de volkswoede worden beschermd. Toen de avond viel werd er in de Sinai hier en daar nog gevochten. Van een bestand was niets te merken. De voornaamste route waarlangs de Egyp tenaren nog over het Suezkanaal kon den ontsnappen was toen al in Joodse handen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ,1? ,1? 0 WASHINGTON President John son heeft de bekendmaking van Egypte, dat het bereid is een bestand te aanvaarden, met voldoening ontvan gen en de hoop uitgesproken, dat alle staten in het Midden-Oosten nieuwe wegen zullen zoeken om hun geschil len op vreedzame wyze te regelen. 0 TEL AVIV „Er is een nieuwe situatie in het Midden-Oosten ge schapen", zo verklaarde premier Esj- kol van Israël. „Wij willen geen oor log, wij willen echter dat alles wordt gedaan om de vrede in de toekomst te bewaren". 0 ALGIERS - De V.N.-resolutie voor een staken van het vuren is in Al gerije met ontstemming ontvangen. Of ficiële kringen merkten op, dat Alge rije een krachtiger houding van de „So cialistische landen" had verwacht. 0 BONN - Regeringskringen in Bonn toonden zich verheugd, dat „ver stand en zin voor realiteit" hebben ge zegevierd. 0 LONDEN Ook in Londen klon ken opgeluchte geluiden. •>1 WASHINGTON (Reuter) De brandstof voorziening van de Ameri kaanse strijdkrachten in Vietnam zal beter worden verzekerd, ongeacht de ontwikkelingen in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van defen sie, Robert McNamara, heeft bekend gemaakt dat de olie-aankopen in het gebied aan de Golf van Mexico, de Amerikaanse westkust en het Carajbi- sche gebied zullen* worden vergroot, naarmate die uit het Midden-Oosten verminderen. BONN (AFP) De Westduitse luchtmacht heeft gisteren haar 72ste Starfighter verloren. Het toestel stortte neer bij een poging te lafhden op een vliegveld bij Ingolstadt, Beieren. De piloot kon zich met behulp van zijn schietstoel in veiligheid brengen. Egyptenaren begroeten met woedende gebaren Israëlische krijgsgevange nen bij aankomst op het station van Cairo. Robert Musel, correspondent van het persbureau United Press internatio nal, trok met de zegevierende Israëlische soldaten Bethlehem binnen. Hier* onder volgen zijn indrukken. Vandaag bereikte de oorlog de geboorteplaats van de Vorst van de Vrede. Ironisch genoeg worden hier mensen door Jordaanse mortieren gedood op enkele meters van de plaats waar Hij werd gekruisigd. Woensdagavond werden de mortier stellingen tot zwijgen gebracht door twee Israëlische Sherman-tanks, die zich als grommende kolossen tegen 'n heuvel opwerkten Het gevecht was kort maar dodelijk. Achter de tanks liepen Israëlische schutters. Met felle vuurstoten uit hun Uzi's brachten ze dertig tot veertig Jordaniërs om het leven. De anderen vluchtten in de nacht, die zon der maanlicht was. Vroeg in de morgen wierpen ook de laatste sluipschutters in paniek hun geweren van zich af. Ze ontkwamen in de heuvels of zochten een goed heenkomen bij vrienden waar ze hun uniform voor burgerkleding verwissel den. De kerk, die zestienhonderd jaar ge leden werd gebouwd op de plaats waar Christus werd geboren, was niet beschadigd. „We hadden de plaats veel eerder kunnen veroveren als we niet zo voorzichtig waren geweest", zei een Israëlische officier. Zoals het in de Bijbel wordt be schreven, zo gaat het ook in het le ven. Een klein kind komt nieuwsgierig naar buiten gelopen. Ik geef het een pepermuntje. Even later verschijnen er achter alle ramen gezichten. Ang stig en nieuwsgierig tegelijk. Maar ze hebben niets te vrezen. Is raëlische officieren hebben het stads bestuur verzekerd dat de mensen niets zal worden gedaan. Het nieuws is snel rond. Daar komen ze aan. Mensen van Bethlehem. Zwijgend, maar nieuws gierig kijken ze naar de veroveraars. Een van hen heeft zich onmiddellijk met de nieuwe toestand verzoend. Hij gooit de deuren van zijn snoepwinkel tje wijd open in de hoop wat te kun nen verdienen. Witte vlaggen wapperen aan bijna elke gevel. Een huismoeder, blijkbaar praktischer dan de anderen, hangt heel haar witte was buiten, zodat die niet alleen dienst als een teken van overgave maar tegelijkertijd kan dro gen in de warme zon. Er komt een jonge Arabier op me af. Hij maakt een lichte buiging. „Mijn heer, ik ben gids geweest. Mag ik u de oude kerk van het christendom la ten zien?" We dalen af in de crypte. Het bin nenste wordt verlicht door een paar kaarsen. Hier begon het Grote Ver haal. Beneden staat een Italiaanse priester. „We bidden voortdurend 0 In weerwil van de ei» van de Vei ligheidsraad om de strfjd te staken zjjn gisteren in de woestijn Sinaï nog verbitterde gevechten geleverd tus sen Israëlische en Egyptische troe pen. In een laatste» poging de opruk kende Israëlische legers tot staan te brengen trokken de Egyptenaren troepen samen by enkele strategische punten. De hele dag heeft gisteren een zware tankslag gewoed by Bir Gif gafa, een belangrijk knooppunt op ongeveer 75 kilometer van het Suez kanaal. Gisteravond meldde het Is raëlische leger dat de Egyptenaren beslissend waren verslagen. Kort daarna kwam het bericht uit New York dat Egypte de oproep tot een staakt-het-vuren aanvaardde. Een tweede tankslag is gisteren uit gevochten by de Milta-pas, op nau welijks 25 kilometer van het Suezka naal. De pijlen op de kaart geven de plaatsen aan waar de tankslagen zijn gevoerd. Het Egyptische leger meldde gis teren enige verspreide successen, o.a. in de buurt van El Arish en bij Kitia ten zuiden van Roemana in het noor den van de Sinaï. In 't zuiden, bij de belangrijke plaats Sjarm el Sjeik, die de toegang beheerst tot de Golf van Akaba, is het gisteren rustig ge bleven. De Israëlische troepen heb ben dit gebied vast in handen. Egyptische oorlogsschepen hebben gisteren Israëlische stellingen bescho ten in het noorden van Sinaï. Bij een tegenactie van Israëlische vliegtui gen is een Amerikaans oorlogsschip getroffen. Israëlische schepen had den het schip de Liberty voor een Egyptisch vaartuig aangezien. PARIJS De Amerikaanse ambas sadeur in Parijs, Charles E. Bohlen, is op het nippertje ontsnapt aan een moordaanslag. De auto van Bohlen werd besprongen door een man met een lang mes, toen de ambassadeur zijn ambtswoning verliet. De chauffeur wist de moordenaar af te schudden door snel weg te rijden. De dader, een zekere Maurice Gor don (59), werd onmiddellijk gearres teerd door de politieman die de ambts woning bewaakt. De arrestant bekende dat hij Bohlen had willen vermoorden, maar verklaarde: „Ik heb niets tegen hem persoonlijk. Het is slechts een zaak tussen de Verenigde Staten en mij." BRUSSEL Van de Brusselse lucht haven Zaventem is gistermiddag een groep van 163 Israëlische vrijwilligers, merendeels afkomstig uit België, ver trokken naar Tel Aviv. Begin deze week was al een groep van vijftig man uit Antwerpen afgereisd. Het vliegtuig van gisteren nam ook geneesmiddelen mee. De Belgische vereniging voor Israël organiseerde gisteravond een grote op tocht door de Brusselse binnenstad, waaraan onder meer politici van de drie grote Belgische politieke partijen deelnamen. Een vereniging van Arabische studen ten had voor vanavond een demonstratie willen organiseren, maar het gemeente bestuur heeft hun verzocht thuis te blij ven. UTRECHT De voorjaarsbeurs in Utrecht zal worden gesplitst. Voortaan zal een aparte beurs worden gehouden voor gebruiksgoederen, en een voor ka pitaalgoederen. De directie zag zich geplaatst voor steeds langer wordende wachtlijsten van kandidaat-exposanten. De jaarbeurs heeft nog gebrek aan ruimte. In maart zullen de gebruiksgoederen tenbeurze verschijnen, half mei wordt een beurs voor kapitaalgoederen gehouden. Een tweede resultaat van die schei ding is, dat een stap verder is gezet op de reeds lang ingeslagen weg naar con centratie van een gelijkgericht aanbod. De directie meent dat daarmee de aan trekkingskracht van de beurs wordt ver groot. De jaarbeurshallen krijgen bo vendien een hogere bezettingsgraad. WASHINGTON >(AFP) De Ameri kaanse regering heeft een ernstige nederlaag geleden. Het Huis van Afge vaardigden wees namelijk met 210 tegen 197 stemmen een verzoek van het ministerie van financiën af om het plafond van de staatsschuld met 29 miljoen dollar te verhogen tot 365 miljard dollar. De regering is nu verplicht met spoed een nieuw verzoek in te dienen om het plafond met een geringer bedrag te verhogen. Als dit niet voor 30 juni zou worden ingewilligd bestaat de kans dat de regering niet aan haar verplichtingen zal kunnen voldoen. Maandag 5 juni: Opmars van Is raëlische troepen in de Sinaï bij Gaza en Koentilla. De Israëliërs maken snelle vorderingen. De Israëlische luchtmacht stelt de luchtmachten van Egypte, Jordanië en Syrië buiten ge vecht door hevige bombardementen op alle vliegvelden in die landen. Artillerieduels tussen Jordanië en Israël in Jeruzalem. Dinsdag 6 juni: Israëlische troepen veroveren de Egyptische plaatsen El Arish, Gaza, Abu Egueila en Koentilla in de Sinaï. In de buurt van Jeruzalem vallen een aantal Jordaanse dorpen in Israëlische handen, bovendien de plaat sen Latroen en Janin. Nasser sluit Suezkanaal. De Veilig heidsraad roept de strijdende partijen op het vuren te staken. Woensdag 7 juni: Israëlische troe pen veroveren het grootste deel van de Sinaï. Het bolwerk Sjarm el Sjeik, dat de toegang beheerst tot de Golf van Akaba, valt in Israëlische han den. Israëlische troepen veroveren het Jordaanse deel van Jeruzalem en de steden Bethlehem, Hebron en Jericho. De Veiligheidsraad eist stopzetting van de vijandelijkheden. Donderdag 8 juni: Jordanië aan vaardt evenals Israël de resolutie van de Veiligheidsraad en legt de wapens neer. Egyptische troepen beginnen een wanhoopsoffensief tegen de opruk kende Israëlische legers. Israël wint de beslissende slag in Sinaï. Egypte aanvaardt wapenstilstand. AMSTERDAM De 36-jarige mejuf frouw A. Estarippa is gisternacht bij de Berlagebrug over de Amstel in Am sterdam verdronken. De berlagebrug, was gisternacht geopend wegens her stelwerk de vrouw moet met haar auto door de van knipperlichten voorziene afsluitboom zijn gereden en in het wa ter zijn gedoken. De brandweer haalde eerst de zwaar beschadigde auto boven water. De foto journalist W. Wolters, die amateur-kik vorsman is, was even eerder de Am- stel ingedoken, had de auto op de bo dem van de rivier gevonden, maar had er niemand in gezien. Later werd het lijk van de bestuursters opgedregd. Vermoedelijk was zij bij het ongeluk uit de auto geslingerd. EILAT Het eerste schip dat in de straat van Tiran is gesignaleerd (na de Israëlitische verklaring van woensdag dat deze straat een interna tionale waterweg is) is een Rus. Het schip, een vrachtboot, zet op 't ogen blik koers naar de Jordaanse haven Akaba. voor de vrede", zegt hij. „zal het ooit vrede zijn?" In Jeruzalem, zo bericht Patrick Massey, medewerker van het persbu reau Reuter, verwijderden Israëliërs lijken van de straat, terwijl een lan ge rij mensen naar de klaagmuur stroomde. De verovering van de oude stad leidde tot ontroerende taferelen. „Hier heb ik tweeduizend jaar op gewacht" zei een oude vrome Jood met een lange baard. Terwijl de Israëlische troepen op al le fronten in zware gevechten waren gewikkeld sprak de Israëlische opper- rabijn, Untermann, voor de klaagmuur in de oude stad van Jeruzalem gebe den uit. Iedereen in Israël voelt de verove ring van de oude stad als een van de belangrijkste gebeurtenissen in de dui zenden jaren oude geschiedenis van 't jodendom. De heilige grond waar de tempel van koning Salomo heeft ge staan, is weer Israëlisch grondgebied. Staande voor de klaagmuur zei Is- rals premier, Levi Eskjol, via de ra dio: „Het is een grote historische ge beurtenis, dat ik ben uitverkoren hier bij de klaagmuur te staan, het laatste overblijfsel van onze heilige tempel. Ik beschouw me als vertegenwoordi ger van het hele Joodse volk en van de ontelbare Joodse geslachten wier ziel altijd naar de heilige stad Jeruza lem heeft verlangd." HILVERSUM De kantoren van de VW in Amsterdam, Rotterdam, en Haag, Hilversum, Haarlem en Leiden zullen, te beginnen met de evenemen ten van het Holland Festival, als thea terbespreekbureaus dienst gaan doen. Van maandag 12 juni af zal het moge lijk zijn op deze kantoren vooraf plaat sen te bespreken voor voorstellingen van het Holland Festival in Amster dam, Den Haag, Scheveningen en Rot terdam. Het ligt in de bedoeling deze dienstverlening ook na 't Holland Fes tival voort te zetten en uit te breiden over het hele land. De VVV treedt niet in de plaats van de bespreekbureaus van de theaters; de nu geschapen mogelijkheid is een aanvulling van de bestaande regelin gen. Het is dus niet mogelijk om voor voorstellingen die grote belangstelling wekken en aan de kassa uitverkocht raken, het staan in de rij te ontlopen door bij de VVV aan te kloppen. De theaters zullen zelf beoordelen of en in hoeverre zij bij de VVV plaatsen ter reservering zullen deponeren. Het nieuwe systeem is vooral be doeld voor buitenlandse toeristen en voor degenen die plaatsen willen be spreken voor voorstellingen die buiten hun woonplaats worden gegeverf. Het is in feite een uitbreiding van het al enige tijd bestaande systeem dat het Amster damse theater Carré toepast. Het reserveren kan niet telefonisch geschieden. Men moet naar het kan toor van de VVV gaan waar men een theatercheque kan kopen die later aan de zaal tegen een plaatsbewijs wordl ingewisseld. Israëlische troepen in Bethlehem, de geboorteplaats van Christus. De stad viel woensdag in Israëlische handen. De Israëliërs onder vonden slechts weinig tegenstand van de Jordaanse troepen

De Vallei | 1967 | | pagina 9