Veenendaals dagblad President neemt schuld op zich van nederlaag Egyptenareri willen hun leider niet missen Buiten EEG-kansen voor Israël Israëliërs al voor Damascus ss Israël wil zélf onderhandelen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei „De strijd was krachtiger dan verwacht" buitenlands geld reisverzekering Meer zon Ook Syrië moest zwichten voor eis V-raad „Werkloosheid zal toenemen" denkt regering ONMISBAAR bij zomerse genoegens Oude geschenken voor Deens bruidspaar Bij Palthe 150 man eruit door nieuwbouw CAÏRO (Reuter) - Nauwelijks twee uur nadat hij als president was afgetreden herzag Nasser zijn besluit. Hij blijft president van Egypte. Om kwart voor zes gisteravond begon Nasser een lange rede waarin hij de schuld op zich nam van de nederlaag tegen Israël. Hij was zichtbaar diep ontroerd en had tra nen in zijn ogen. PRESIDENT NASSER: PRECIES Tuinzanger W* horen de tuinfluiter veel meer dan we hem zien, want hij sluipt gaarne door het dichte gebladerte van heesters en boomkruinen en dan kun je van zo'n vogeltje met een vrij een tonig bruin-grauwe kleur weinig op merken. Door de hardnekkig voorge dragen zang van vroeg tot laat maakt hij zich evenwel genoeg be merkbaar, als hij zich door onze be groeide hof en die der buren beweegt Het is een krachtige volklinkende flui tende voordracht, samenhangend met korte pauzes tussen de ineengescha- kelde strofen. We behoeven dit ge moduleerd vogelgezang om ons huis nog niet spoedig te derven, want het duurt wel tot in augustus. Soms horen we er zwartkop en merel in, maar in 't algemeen draagt hij zijn lied in snel ler tempo voor. Reeds in de eerste helft van mei keerden onze tuinbe- woners het mannetje 't eerst uit de verrre winterherberg terug; dit kwartier ligt over de middenmoot van tropisch Afrika, wel tot Natal toe. Zo'n vogeltje ziet meer dan wij! Oude vogelbeschrijvers noemden hem tuin zanger, maar, aldus filosofeert J. G. Keulemans een eeuw geleden, eigen lijk is hij zanger noch fluiter, doch we hebben geen toepasselijke naam.. Zan gers zijn z.i. nachtegalen, lijsters, leeu weriken enz., de goudvinken noemen we fluiters. Het liefst zou hij ons on derwerp, naar Engels voorbeeld „Warbler" noemen, want hij heeft veel in Gr.-Brittanië gewerkt en vindt het een toepasselijke naam, maar ik zou zeggen, dat die van tuinzanger uit stekend aangewend kan worden en we hem van vreemde smetten moeten vrijhouden. TELEGRAMMEN HERZIEN GETROFFEN TOPCONFERENTIE Dader Alkmaarse overval bij grens gegrepen PRESIDENT NASSER toch maar aanblijven HANDELSVERDRAG DOUANE-UNIE ASSOCIATIE PARACHUTISTEN NAGELEEFD FELLE RUS P m z z 5 cc Orga-800 en Orga-Ripel zijn onschadelijk voor mens en dier. VRAAG DE DROGIST! Rechtstreeks overleg met Arabische landen MET ELKAAR JERUZALEM NUTSSPAARBANK INKRIMPING IN ZWOLLE Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.)t 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 10 JUNI I967 4le JAARGANG NASSER ZAL TOCH AANBLIJVEN CAÏRO (Reuter) Nasser begon zijn radio- en tv-rede, die 35 minu ten duurde, met te zeggen dat hij openhartig zou spreken en niets zou verzwijgen. „Wij kunnen voor onszelf niet het feit verhullen dat wij in de afgelopen dagen een ernstige tegenslag te verwerken hebben gehad, maar ik vertrouw erop dat wij allen onze moeilijke toestand binnen korte tijd te boven kunnen komen. Daarvoor hebben wij veel ge duld, veel wijsheid, veel moed en toe gewijde arbeid nodig. „Wij weten allen hoe de crisis begon in de eerste helft van de vorige maand mei. Er was een plan van de vijand om Syrië binnen te vallen en dat bleek duidelijk uit de verklaringen van zijn politici en al zijn militaire bevelheb bers. Het bewijs was overstelpend. „Onze schattingen van de kracht van de vijand waren precies. Zij toonden ons dat onze strijdkrachten een zodanig niveau hadden bereikt dat zij in staat waren de vijand af te schrikken en terug te slaan. „We beseften dat de mogelijkheid be stond van een gewapend conflict en wij aanvaardden dat risico. „Op de ochtend van de vijfde juni sloeg de vijand toe. Als wij nu zeggen dat het een krachtiger slag was dan wy verwacht hadden moeten wij tege lijkertijd zeggen dat hij veel sterker was dan zijn eigen hulpbronnen toe lieten. „Het was van het allereerste begin duidelijk dat er andere machten ach ter hem stonden die hun rekening met de Arabische nationalistische beweging kwamen vereffenen". Daarna ging Nasser diep in op het beweerde optreden van de Engelse en de Amerikaanse luchtmacht ten gunste van Israël. Daarin zag hij oorzaak van de nederlaag der Arabieren. Vervolgens noemde hij alle fazen van de strijd op en analyseerde de ne derlaag. Aan het slot van zijn rede be toogde hij dat alles geheel zijn schuld was. Daarom wenste hij af te treden en zijn leven als gewoon burger in dienst van zijn land verder te slijten. 10-6-'67 A. B. WIGMAN ■w^vvv»,w^>»»^wwwvvvvvvvvvvv 0 Hjj deelde het volk mee dat h\j niet langer kon aanblijven als president en stelde voor ztfn vice-president Mo- hiddin als opvolger te benoemen. Nauwelijks was Nasser uitgesproken of het parlement en het kabinet kwa men in bijzondere vergadering bijeen om over zijn besluit te spreken. Het bleek toen dat ook de minister van De fensie, Badran en de opperbevelheb ber, Abdel Hakim Amer, waren afge treden. 4 Ook stroomden binnen enkele minu ten de mensen de straat op. Duizenden en duizenden vulden de straten en pleinen van Cairo om te demonstreren voor Nassers aanblijven. Tientallen coöperaties en verenigingen begaven zich in gesloten gelederen naar Nas sers woning om hem te vragen presi dent te blijven. Tenslotte weigerde Mohiddin Nasser op te volgen. 0 Ook uit Syrië, Irak en andere Ara bische landen kwamen de verzoe- kenom niet af te treden. Telegrammen en radio-boodschappen stroomden bin nen. De verloren oorlog scheen geheel vergeten en Nasser werd geroemd als de grote architect van de Arabische eenheid alsof hij niet zo juist had be kend verantwoordelijk te zijn voor de grootste nederlaag uit de Egyptische geschiedenis. 0 Onder de druk van al die betuigin gen van sympathie deelde Nasser daarop mee dat hij zijn besluit herzag. Hij zou zich in de loop van vandaag naar de Nationale vergadering bege ven om nog eens over de zaak te pra ten. Maar er is geen twijfel aan dat men hem zonder geringste moeite ertoe zal brengen aan te blijven. In één Arabisch land werd helemaal niet gereageerd op Nassers besluit om af te treden en nog minder op zijn her roeping van dat besluit. Dat was in Jordanië. En in Saoedisch Arabië stak men zijn vreugde over zijn aftreden niet onder stoelen of banken terwijl men over zijn aanblijven zweeg. De verklaring waarin Nasser zijn eerste besluit introk luidde: „De ge voelens die het volk jegens mij heeft betoond hebben mij in het diepst van mijn hart getroffen. Morgen ga ik met Allah's wil naar de Nationale vergade ring om daar te praten over de beslis sing die ik in mijn verklaring bekend heb gemaakt". 0 Vanmorgen kwamen er berichten uit Egypte binnen, die melding maakten van betogingen in Cairo, die gericht wa ren tegen de Russen. Woedende Egypte- naren zouden geprobeerd hebben de Russische ambassade te bestormen. Er is geschoten op de demonstranten. 0 Het Oosteuropese blok heeft gisteren in Moskou een topconferentie gehou den, waarop de deelnemende landen hun bezorgdheid hebben uitgesproken over de situatie in het Midden-Oosten. Aan de Arabische landen werd steun toege zegd. De vergadering werd bijgewoond door de partijleiders van Bulgarije, Hon garije, Oost-Duitsland, Polen, de Sovjet- Unie, Tsjecho-Slowaklje en Joegoslavië. Roemenië ontbrak in deze opsomming voor radio-Moskou, maar later werd meegedeeld, dat ook van dit land een vertegenwoordiger bij het gesprek aan wezig was geweest. ALKMAAR Bij zyn terugkeer in Nederland na een verbiyf van twee weken in Parijs heeft de politie de 21-jarige J. C. H. B. uit Alkmaar aan gehouden die op vrijdag 26 mei in zijn woonplaats een overval heeft gepleegd op de 64-jarige mevrouw G. A. Winkel. Bij deze overval onder bedreiging van een stiletto zou B. volgens zijn verkla ringen een bedrag van 1.400 gulden hebben buitgemaakt, maar de familie Winkel mist een bedrag van 3.200 gul den. B. gaf zich tegenover de vrouw ten onrechte uit als verzekeringsagent in gehoorapparaten. Plotseling wierp hij de Alkmaarse, die zenuwpatiënte is, tegen de grond en bedreigde haar met een stiletto. In paniek wees zij toen de plaats aan waar het geld lag. Dank zij het feit dat de vrouw een goede persoonsbeschrijving had kunnen geven, wist de politie al wie de dader was. In Roozendaal werd B. gearres teerd en naar Alkmaar overgebracht waar hij een bekentenis aflegde. (Van onze redactie economie) BRUSSEL De Commissie van de Europese Economische Gemeenschap heeft drie mogelijkheden aangegeven, waarop Israël economische banden met de gemeenschap kan aangaan. Op 1 juli loopt 't overigens weinig om het lijf hebbende handelsverdrag (het gaat vrijwel uitsluitend om bikini's) af. Israël gaat niet akkoord met een ver lenging van dit verdrag. In haar rapport aan de ministerraad stelt de Commissie voor: 1 Een normaal handelsverdrag, waar- bij enkele nieuwe produkten aan de bestaande overeenkomst kunnen worden toegevoegd. Men denkt daarbij met na me aan gereedschappen, suèdekleding, en kunststoffen. Het zou gaan om veer tig procent van de handel tussen de E.E.G. en Israël. O Een vrijhandelszone of een douane- unie voor industriële goederen en een regeling voor de landbouw. Israël heef laten weten dat het geen behoefte heeft aan een speciale regeling voor het citrusfruit, zolang andere landen in het gebied rond de Middellandse Zee geen voorrechten krijgen. Een volledige associatie, die een wat uitgebreider karakter heeft dan een vrijhandelszone. Bezwaar daarbij is dat allerlei organen en instellingen moeten worden opgericht met alle politieke moeilijkheden, die daaraan zijn verbon den. De ministers zullen nu een keuze uit de drie mogelijkheden moeten doen. NEW YORK (Reuter) Ook Syrië heeft gisteravond het hoofd gebogen voor het bevel van de Veiligheidsraad om onmiddellijk de strijd te staken. Het deed dat echter niet dan nadat was gebleken dat een onverhoeds Israëlisch offensief was gevorderd tot „voor de poorten van Damascus", de Syrische hoofdstad. 0 Een grote menigte Arabische studen ten heeft gisteren bij de Britse am bassade in Moskou gedemonstreerd te gen de beweerde Engelse interventie in het Midden-Oosten. De demonstratie werd door de politie goed onder controle ge houden. De Veiligheidsraad was gistermid dag plotseling weer bijeengeroepen, ditmaal op dringend verzoek van Sy rië. Israëlische troepen hadden, in weerwil van de Israëlische verklaring dat het bestand in acht zou worden genomen, de strijd voortgezet omdat Syrische troepen Israëlisch gebied bleven beschieten. De hele militaire macht van Israël werd gedurende enkele uren op Syrië gericht. Er werden parachutisten af geworpen boven Koneitra en een tank-, colonne trok de grens over. Volgens de Syrische afgevaardigde waren de Joodse troepen om half negen in de avond gevorderd tot vlak bij Damas cus. Dit alles bleek echter pas tijdens de bijeenkomst van de Veiligheidsraad. Voor de zitting begon was men het eens geworden over een nieuwe reso lutie waarin de strijdende partijen (Is raël en Syrië) werd bevolen binnen twee uur elke gevechtsactie te staken. Syrië gaf daaraan binnen een uur ge hoor. Het was toen dat de Syrische afgevaardigde verklaarde dat de Is raëlische troepen, de oproepen van de Veiligheidsraad negerend, waren op gerukt tot bij de Syrische hoofdstad. Van Israëlische kant werd dat ten stelligste ontkend. Oe Thant, de secretaris-generaal van de UNO kreeg van de Veiligheids raad bevel om na twee uur te rappor teren of nu de opdrachten van de raad werden nageleefd. Binnen die termijn echter hadden Syrië en Israël laten weten dat zij zouden gehoorzamen. Zij maakten daar bij de gebruikelijke beperking: „Mits de andere partij hetzelfde doet". Alle andere Arabische landen had den al eerder laten weten dat zij de opdrachten van de raad zouden uit voeren. 0 De Russische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, Fedorenko, was gisteravond feller dan ooit tevoren in z'n aanval op Israël. „De Israëlische lei ders moeten voor een internationaal tri bunaal worden gebracht, net als de nazi leiders na de tweede wereldoorlog", zo zei hjj. „Zij hebben misdaden tegen de vrede en de mensheid gepleegd en daar voor moeten ze streng worden gestraft. De V.-raad kan niet langer de daden van Israël door de vingers zien. Het zijn schendingen van alle bepalingen van het internationale recht", aldus Fedorenko. Vanmiddag om half vier komt de raad weer bijeen. Ondertussen zal een onder zoek worden ingesteld door VN-waar nemers naar de gevechtshandelingen. DEN HAAG De regering houdt er rekening mee dat de werkloosheid nog zal toenemen. Er ligt dan ook een plan bij het kabinet om honderd miljoen gul den beschikbaar te stellen voor de uit voering van werken van het Rijk. Dit delen de ministers Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid), De Block (Economische Zaken) en Witte- veen (Financiën) mee in een nota over de werkgelegenheid. Deze nota is het uitgangspunt voor de debatten die de Tweede Kamer de volgende week over dit onderwerp zal houden. Het programma voor deze wer ken zal, naar gelang de verdere ontwik keling van de arbeidsmarkt geheel of gedeeltelijk kunnen worden uitgevoerd. AMSTERDAM (ANP) - Met het oog op de toegenomen ontspanning in de cojuncturele ontwikkeling heeft De Nederlandse Bank de restrictie voor de kredietverlening van de banken aan par- tuculieren en bedrijfsleven opgeheven. ADVERTENTIE o o o 55 2 i O 2 O LU O LU h- UJ CO UJ Q Z UJ CO N O UJ O -i GQ UJ UJ UJ H11 LONDEN Israël neemt ditmaal geen genoegen met halve maatregelen en halfbakken wapenstilstandsakkoor den, waardoor het voortbestaan van de joodse staat voortdurend bedreigd zou blijven. Het wil, nu het voor de derde keer sinds 1948 zijn Arabische buur landen op de knieën heeft gedwongen, hun erkenning van Israëls soevereini teit.. En ditmaal willen de Israëliërs direct onderhandelen met de Arabische landen en niet via de UNO. Dit alles viel gisteren op te maken uit wat Abba Eban, de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken zei toen hij op doorreis van New York naar zijn land een tussenlanding maakte in Londen. Nu Israël en de Arabische landen in direct contact zijn geweest in de oor log, moeten zij in de toekomst zeker ook direct met elkaar onderhandelen over een permanente regeling. „Wij moeten de kans om een nieuwe en be tere structuur op te bouwen niet weg gooien", zei de welsprekende Eban, die, als steeds, uiterst diplomatiek en zelfverzekerd was. „Een betere struc tuur dan de vorige, die Nasser zo wreed heeft verpletterd". „Wij moeten de klok vooruit zetten en niet achteruit", ging Eban verder. Of Israël vindt dat de Uno moet of kan helpen bij het tot stand brengen van een nieuwe regeling, liet hij in het midden, maar hij maakte er geen geheim van, dat Israël bittere herinne ringen heeft aan het falen van de Uno door het onverhoeds terugtrekken van het politieleger van de volkerenorga nisatie uit de strook van Gaza. Het politieleger was een soort paraplu, al dus Eban, die werd weggenomen zodra het begon te regenen. Dit is een erva ring die Israël niet kan vergeten. Op een vraag wat er met Jeruzalem moet gebeuren antwoordde hij: „De eenheid van de stad is hersteld en onze regering heeft met nadruk gezegd, dat het haar bedoeling is om de eenheid van de heilige plaatsen te bevorderen KOPENHAGEN Koningin Julia na, prinses Beatrix en prins Claus zijn gistermiddag in Kopenhagen aange komen, waar ze vandaag de huwelijks voltrekking zullen bjjwonen van de Deense troonopvolgster prinses Mar- grethe en de Franse graaf Henri de Monpezat. Met haar rechterhand op een schou der van koningin Ingrid en haar lin kerhand geklemd in die van koning Frederik, zo wandelde koningin Julia na gistermiddag over het vliegveld Kastrup. Prins Claus was bijzonder snel in een gesprek verwikkeld met zijn oude vriend prins Richard zu Sayn-Witt- genstein, de verloofde van de Deense prinses Benedikte. Prinses Margrethe en prins Henri (die vanaf vandaag Deens -taatsbur ger zal zijn en prins Hendrik zal he ten) hebben zeer veel geschenken ge kregen, zowel van vorsten als van pro vo's. Deze laatsten boden twee witte fietsen aan, versierd met harten met het opschrift „Witte liefde voor Mar- grete" en „Witte liefde voor Henri". Veel geschenken hebben te maken met de hobby's van prinses Margrethe, namelijk reizen en archeologie. Zo zijn o.m. aangeboden Argentijns materiaal voor de jacht op struisvogels, strijdbij len uit het Deense stenen tijdperk, een gouden broche met daarin een stukje 3000 jaar oud Zuidamerikaans doek. President De Gaulle echter zond een praktisch geschenk: een luxueus dik karpet. ADVERTENTIE a>^VVV,WVVVVVVVVSAA'NA/^/VAA/VVS^/SAA((VVVVVN VOOr en BONDSPAARBANK KERKEWIJK 6 - VEENENDAAL. wvwwwwwwwwwwvs/w^ ALMELO Van de 400 mensen die werken bij Palthe's Textielveredelings- bedrijven N.V. in Almelo zullen er 150 moeten afvloeien, in verband met het bouwen van een nieuwe fabriek. Het oude fabriekscomplex in de binnenstad is in z'n geheeel overgedragen aan de gemeente Almelo. Palthe heeft de laatste jaren miljoe nen guldens verlies geleden, doordat het veredelingsbedrijf moest werken in een heel onpraktische ruimte. Er wordt nu een moderne, praktisch ingerichte fa briek gebouwd die aan minder mensen werk zal bieden. De N.V. Emailleerfabriek „De IJssel" in Spankeren gaat dit jaar het personeel inkrimpen met honderd mensen. De in krimping vloeit voort uit het besluit, de produktie van wasmachines wegens te grote voorraad vorming te verminderen. In het buitenland heeft een grote con centratie plaats gevonden van bedrijven, die in grote series automatische was machines maken en in landen van de Europese Economische Gemeenschap af zetten. De emailleerfabriek heeft con tacten gelegd met enkele van de groot ste bedrijven op dit gebied. De Barber-Greene Company, een Ame rikaanse onderneming die machines maakt voor 4e wegenbouw, begint een bedrijf in Zwolle. In september wordt begonnen met de bouw. Het bedrijf gaat onderdelen maken voor asfaltmengma- chines en zal daarmee de hele Europese Economische Gemeenschap bestrijken. Op korte termijn biedt het werk aan 50 vakmensen. (Van onze weerkundige medewerker) TYe vooruitzichten voor dit week- einde zijn goed. Een hogedruk- gebied ten Z.W. van Ierland breidt zich in de richting Centraal-Europa 5 uit en daar zullen wij vooral zondag profijt van hebben. Na de passage van een front met wolken en een plaatselijk buitje klaart het zaterdagmiddag op. Zondag ver- wachten wij droog weer met zonnige 5 perioden en een iets hogere tempera tuur die naar 20 graden streeft.

De Vallei | 1967 | | pagina 1