Meer leefbaarheid is t parool Bewoners Engelenburg in actie voor hun wijk VIA CIRCULAIRE AL VEEL ENTHOUSIASTE REACTIES Kantongerecht Wageningen Verdachte hekelde gedrag van jachtopzieners Geld. Mij. van Landbouw na gesprek met Waterstaat Rijnkanalisatie leidt niet tot verdrassing van de uiterwaarden Hoge waterstand gevolg van het orillige klimaat Veel belangstelling voor NATO-taptoe 3550 4079 Scheepjeswoltoernooi begint op 17 juni BOVENSTE BESTE BOILER AGENDA 126 geslaagden toelatingsexamen Chr. Lyceum Officiële Bekendmaking „Irene" weer naar concours MIST u uw R.M.C.-ballon is wel gratis Macro spekt uitga anspot van bejaarden Ervaring Onvoor waardelijk Bewusteloos Kennis Haastig Handel Kanalisatie Prijzen wachten winnaars Inpoldering Afvoer R.-K. kerk wijzigt aanvangsuren van de missen dagblad DE VALLEI? Bel: Bijzondere dienst van Vrije Evang. gem. Grasgazon sproeien moet met beleid geschieden op DAALDEROP-TIEL Bakfietsbestuurder naar 't ziekenhuis ZATERDAG 10 JUNI 1967 - <■- w, V Xx J W.* WINKELCENTRUM VEENENDAAL Winkels zijn tot 6 uur 's avonds open. 0 Vrijdagsavonds KOOPAVOND tot 9 uur. 0 's Woensdagsmiddags z(jn de win kels na 1 uur gesloten. 0 Kappers zijn 's maandags de gehele dag gesloten. 0 Markt: dinsdagsmorgens tot 1 uur, 's zaterdags de gehele dag. i0 VW-Inlichtingenkantoor: Hoofd- straat 84. Heden, zaterdag RHENEN Stichtse Oever, 10.00 uur: Watersport- op de Rijn. rb 12.30 uur: Muziekoptocht door Rhe- nen. Gemeentehuis, plm. 13.00 uur: Défilé voor gemeentehuis. Candia sportterrein, 14.00 uur: Opening „Arena" festijn door Rhenen's burge meester. Café H. P. van Noort 14.30 uur: Hengel- wedstrijd „De Voorn". EDE Café „De Waldhoorn", Otterlo, 19.00 uur: Oriëntatierit OMAC. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „Gespuis in Arizona"; 21.30 uur, speciale voorstelling: „Bekentenis van 'n prosti- tuée". Morgen, zondag BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 15.00 uur: „Gespuis in Arizona"; 19.30 uur: „La Ronde". VEENENDAAL Aan het toelatings examen voor het Christelijk Lyceum (Veenendaal) hebben dit jaar 126 kan didaten deelgenomen. Veertien kandi- didaten deelgenomen. Veertien kandi- het lyceum in september 112 nieuwe leerlingen krijgt. De geslaagden zijn: Uit Veenendaal: Sjanie Achterberg, Heiny Achterberg, Willemien Annot, Ria van Appeldoorn, Ad Blankestijn, Cor Bobbeldijk, Durk Boelens, Nelleke Bos, Cor Bouman, Aly Bouwland, Henk van de Bovenkamp, Attie Braafhart, Rein Bres, Ben van den Brink, Reinder Bijkerk, Frits van Dam, Petra de Doel- der. Rob Doeve, Frida van Doorn, Gijs- bert van Doorn, Nelie van Dijk, Bart Ebskamp, Donny van der Ende, Her man van Enter, Joost Flohil, Maggy Haanschoten, Jaap Hage, Nico van Hal, Arris Hardeman, Mieke Hardeman, Ca roline Havinga, Aart Hiensch, Arnold Hoekstra, Hans Hollander, Pieter van der Hoog, Gerlinde Hopman, Johan Hui- bers, Elsje de Jong, Hans Karsten, Herman ten Kate, Bert de Kleuver, Wieske Koning, Arie van de Kraats, Helmie van de Kraats, Willy Kuypers, Melis Lansing, Bart van Leeuwen, Mar- jo van Leeuwen, Ingrid Leeuwenburgh, Ferry Lemmen, Tiny van Loon, Ger- brand van Manen, Jan van Manen, Jan Willem v. Manen, Otto Jan de Nooy, Jan van Offeren, Frans Pilon, Bob van de Pol, Patty van Riemsdijk, Lies van Royen, Coby Rozemeijer, Caty Ruarus, Bert de Ruyter, Harry Slieker, Randy Topp, Jan Verdurmen, Jacob Vink, Hans Visscher, Wim van Vlastuin, Jan Vroman, Edith Willems, Gerrit de Win kel. Henent Witters, Herma Wormgoor, Henk Wijnberger, Han Wijnberger, Ria Zuidema, Marianne Zwankhuizen. Uit De Klomp: Dick Bos. Uit Ederveen: Bennie van Ginkel, Jaap Hazeleger, Joost Heij. Uit Eist (U): Alex van der Klift, Ag nes Roks, Heieen van Rotterdam. Uit Kesteren: Ina van Ballegoyen, Son ja den Hartog. Uit Opheusden: Mieke Duijzer. Uit Renswoude: Lia van Eist, Kees Eskps Uit Rhenen: Derkjan Bolt, Riet van Dodeweerd, Hedy van Doornum, René van Doornum, Ties van Dijk, Herman Heijn, Bert Honders, Marijke Janssen, Guus van Ommeren, Bart van Oort, Marjo van der Spek, Wim Vos, Anne- lies Westdijk, Daan van Winsen. Uit Scherpenzeel: Wim van den Berg, Joop Blanken, Henk Boom, Tonny Ger ritsen, Wim Maltha, Evert Schimmel, Janny Velthuizen. Uit Wageningen: Bernard de Jong. Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend: I. dat zij heden hun besluit van 28 no vember 1966, nr. 34.816, houdende on der meer vaststelling van een verbod stilstaan voor de noordzijde van de Hoogstraat vanaf het pand plaatselijk gemerkt Hoogstraat nr. 5 in westelijke richting tot de kruising met de Hoofd straat, zodanig hebben gewijzigd, dat voor het pand plaatselijk gemerkt Hoogstraat nr. 5 dient te worden gele zen: het pand thans plaatselijk ge merkt Hoogstraat nr- 7; II. dat zij van hun desbetreffende wij- zigingsbesluit afschrift hebben gezon den aan: 1. de Hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat te Utrecht; 2. gedeputeerde staten der provincie Utrecht; 3. de Koninklijke Nederlandsche Automobielclub KNAC, Sophialaan 4 te 's-Gravenhage; de Koninklijke Nederlandsche Mo torrijders Vereniging, Bezuidenhout- seweg 185 te 's-Gravenhage; de Koninklijke Nederlandsche Toe ristenbond ANWB, Wassenaarseweg 220 te 's-Gravenhage. Veenendaal, 29 mei 1967. Burgemeester en wethouders voornoemd: de secretaris, Van Manen de burgemeester, J. Hazenberg 4. 5. VEENENDAAL Een aantal bewoners van de Engelenburg heeft door middel van een circulaire die huis-aan-huis in de wijk is verspreid het initiatief genomen tot een soort enquête, die aan het licht zal moeten brengen in hoe verre de bewoners de leefbaarheid van hun directe omgeving willen bevorde ren. Er is, zij het nog niet officieel een actie-comité opgericht, dat volgende week maandag zal vergaderen om tot een concrete opzet van eventuele plan nen te komen. Men streeft naar een algehele verbetering en verfraaiing van de Engelenburg, in die zin, dat men vooral voorzieningen wil treffen op het gebied van recreatie, met name voor de jeugd. Volgens de heer M. G. H. Hendriks, een van de initiatiefnemers zijn er al van vele kanten enthousiaste reacties en bruikbare suggesties binnen gekomen. De circulaire is van een strook voor zien, waarop men eventuele ideeën kenbaar kan maken. Binnenkort zal er een bijeenkomst worden belegd, waarvoor alle bewoners zullen wor den uitgenodigd. Uit de reacties, die zijn binnengekomen valt nu al af te leiden dat het initiatief veel bijval zal ontmoeten. Er leven ook klach ten bij de bewoners van de Engelen burg. In de gemeenteraadsvergade ring van donderdagavond lichtte de heer Hendriks, raadslid voor de KVP, al een tip van de sluier op. Hij wees er op, dat de nieuwe wijk nu al met •een tekort aan parkeerruimte kampt en dat zich dit, ondanks de voorzie ningen die de gemeente zal treffen, ook in de toekomst zal manifesteren. Hij vestigde ook de aandacht op de wegen, die volgens een aantal Enge lenburgbewoners te smal zouden zijn. In de circulaire wordt gewezen op de wenselijkheid van een speeltuin. Overigens is dit een gedachte die ook bij het gemeentebestuur leeft. De wet houder van sport, jeugd en recreatie, de heer C. N. van Kuyk, heeft dit on langs meegedeeld. Hij zei ook, dat er in de Engelenburg nog wel „een hoek je" over zou zijn om een speelgele- genheid te realiseren. EDERVEEN Het fanfarekorps „Irene" zal op zaterdag 17 juni deel nemen aan het muziekconcours van de gemeente Ede, dat elk jaar plaats vindt. Dit jaar is Lunteren aan de beurt om het muziekfestijn te organiseren. De deelnemende muziekkorpsen zijn: „De Harmonie", Ede; „Kunst na Arbeid", Lunteren; „Irene", Ederveen; OBK, Bennekom: „Excelsior", Harskamp; OBK, Otterlo en de Edese Harmonie, Ede. tot 17.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 uur RHENEN De voorzitter van de Rhe- nense Middenstands Centrale deelt me de, dat het niet in de bedoeling heeft gelegen van zijn bestuur, dat kinderen, die aan de ballonwedstrijd deelnemen in het kader van het vijfjarig bestaan van de korfbalvereniging „Arena", hiervoor f 0,50 betalen. Dat op de scholen tóch dit bedrag aan de kinderen is gevraagd berust op een organisatorische maatregel van de offi cials van „Arena". Het genoemde be drag is namelijk bedoeld als entreeprijs voor het gemeentelijk sportcomplex op zaterdag 10 juni. RHENEN De bijdrage aan de auto bustocht voor Rhenense bejaarden van de Macro zal zijn het voor haar reke ning nemen van de kosten van twee touringcars. Dit besluit werd donder dagavond tijdens een ledenvergadering genomen. Tijdens dezelfde vergadering kwam een overzicht ter tafel van de op He melvaartsdag gehouden Leccius de Rid der cross op de Grebbeberg. Daaruit bleek, dat ook deze laatste cross weer een gunstig verloop heeft gehad. WAGENINGEN De foxterrier van meneer Willem J. van R. uit Ede had achter een haasje aangelopen en dat was, zoals hij het noemde, „gezien door de vliegen de brigade". De brigade had hier proces-verbaal van op gemaakt en dit bracht meneer Willem dan voor het ge recht. Dit gebeurde vrijdagmorgen bij een zitting van het kantongerecht waar meneer Willem aan kantonrechter mr. A. C. van den Brand zijn relaas over het overtreden van de jachtwet mocht doen. De verdachte vertelde dat er van jagen absoluut geen sprake was geweest en dat hij enkel een haasje had opgejaagd waarna zijn hond het even achterna had gezeten. Dat nazitten, zo vertelde de 64-jarige verdachte, kon helemaal geen kwaad omdat de hond zo was afgericht dat hij op een gegeven moment vanzelf stopt. De komst van de Edenaar naar het Wage- ningse kantongerecht gold echter, zoals hij aan de rech ter bekende, niet bepaald het verdedigen van zijn zaak dan wel het openbaar maken van zijn misnoegen over jachtopzieners. Van R. beklaagde zich erover dat veel jachtopzieners maar weinig be grip hebben voor mensen die hun hond je willen laten loslopen. En, zo zei hij, ik vind het prettig om dat eens hier te komen vertellen. De substituut-officier van Justitie, mr. J. Reinders, kwam nog even op het haasje terug en zei van mening te zijn, dat het dier het zeker niet zo leuk zou hebben gevon den om achterna gezeten te worden. Verdachte vond dat maar de vraag en ging weer vlug over op de jachtopzie ners, die volgens hem niet het minste begrip bezitten hoe met mensen om te gaan. Na dit alles aangehoord te heb ben kwam de officier tot zijn eis. Hij kon wel wat begrip voor de situatie op brengen en kwam tot een geldboete van f 10,-, subsidiair één dag hechtenis. De kantonrechter vonniste conform de eis. De in Veenendaal geboren Amster damse fabrikant David S. was op de Nieuwe Wageningseweg gaan inhalen terwijl een tegenligger te dicht gena derd was, waardoor hij het verkeer in gevaar had gebracht. Verdachte vond dat allemaal nogal overdreven gesteld, bestreed verschillende uitspraken die van hem afkomstig zouden zijn en in het proces-verbaal waren opgenomen en zei al twintig jaar te rijden waar door hij een grote ervaring bezat. Aan de hand van een schets mocht de 44-jarige David toen komen wijzen hoe hij gereden had en op welke plaats hij precies had ingehaald. De officier van Justitie zei in zijn requisitoir dat het maar een gevaarlijke inhaalma noeuvre was geweest die David ge maakt had en vond het geheel een „naar feit". Hij eiste een geldboete van f 500,- of vijftig dagen hechtenis en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Ook de kantonrechter vond dat ver dachte maar hoogst roekeloos had ge reden en eiste hetzelfde geldbedrag, maar een onvoorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. De Amsterdam mer klaagde hierop zijn nood en zei dat hij door een dergelijk vonnis ge doemd was „brodeloos" te worden. De kantonrechter vond dat hij daar maar eerder aan had moeten denken en deed de zaak af met: „Mensen als u op de weg kunnen we niet gebruiken". Met een „dank u", en een buiging en- ho ger beroepplannen verliet de heer S. vervolgens de zaal om plaats te ma ken voor de 22-jarige Heelsumse labo rant Hendrik van D. D. was met zijn auto van de weg geraakt, had ver schillende dingen geramd en was ten slotte in een sloot terecht gekomen. Hendrik vertelde aan de kantonrech ter dat hij uitgeweken was voor een kat op de weg, hetgeen de oorzaak was van de „slootrit". Er werd weinig meer over gezegd, de officier verweet Hendrik onoplettendheid, noemde het geval een ernstige zaak en eiste een geldboete van f 100,- of tien dagen met een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden en dat onvoorwaardelijk. De conformeerde zich met kantonrechter de eis. De 19-jarige Edese scholier Albert N. was aan het inhalen gegaan toen een tegenligger al wat erg dichtbij was. Daarvoor was hij nu gedaagd, maar zijn reisje naar Wageningen le verde niet veel op omdat Albert enkel kon verklaren niets te kunnen vertel len, omdat hij eigenlijk meteen buiten westen was geraakt. Zonder nieuwe gegevens kon de zaak ook wel behan deld worden en was toch nog wel f 40,- waard. De kantonrechter vonniste het zelfde bedrag. De Bennekomse chauffeur G. E. E. had zich goed voorbereid op de dingen die komen gingen. E. stond terecht, omdat hij op de Wageningse Lawicks Allee een rijwiel met hulpmotor ge sneden zou hebben. Volgens zijn eigen redenering was hij niet fout, hetgeen h(j probeerde te bewijzen met een aantal, letterlijk uit het hoofd geleer de, artikelen uit het verkeersregle ment. De officier liet zich niet uit het veld slaan en eiste een geldboete van f 75,- of zeven dagen. Nog gaf de Ben- nekommer het niet op en opnieuw ra telde hij zijn kennis af. Een klein beet je oog leek de kantonrechter hiervoor toch wel te hebben. Hij haalde vijftien guldentjes van de eis af en vonniste met f 60,- of zes dagen. De Doorwerthse Gerard D., 22 jaar oud, had een voorgesorteerde auto aan de linkerkant ingehaald waardoor nog al wat moeilijkheden waren ontstaan. De kantonrechter vond het maar ver velend dat Gerard dat had gedaan en in zijn dossier bladerend vond hij nog meer vervelende dingetjes, wat hem deed opmerken: „U bent nogal haas tig in het verkeer. Ik zie dat u al drie maal een proces-verbaal hebt gehad voor te snel rijden en „drie maal een verbaal gehad, maar natuurlijk het veelvoud van drie keer gedaan". De officier achtte de feiten wel bewezen en ook strafbaar, zodat hij f 30,- of drie dagen eiste, waar de kantonrech ter f 25,- of twee dagen van maakte. De Ederveense onderhoudsmonteur VEENENDAAL. Het zo langzamer hand traditioneel geworden Scheepjes- woljeugdtoemooi wordt dit jaar gehou den op 17 en 24 juni. De deelnemende verenigingen zijn Oosterbeek, GWV, DOVO, Musketiers, Veenendaal, De Me rino's, VRC en CJW uit Amersfoort. Het Scheep jes wol-jeugdtoernooi trekt altijd bijzonder veel belangstelling, ze ker ook van clubbesturen en trainers. De reden hiervan is dat men uit deze elftallen vaak enkele spelers kan rekru teren voor het eerste elftal van de se nioren. Vandaar ook dat de spelers zich van hun beste kant laten zien en zich ten volle geven. De wedstrijden be ginnen om 1 uur. Jan W. B. had op een kruispunt geen voorrang verleend. Veel discus siestof leverde de overtreding niet op en de officier van Justitie kwam al snel tot zijn eis van f 100,- of tien dagen. De kantonrechter vond de zaak ern stiger want hij zag ook ergens nog iets over een aantal door Jan genuttigde pilsjes staan. Daarom leek hem dan ook een ontzegging van de bevoegd heid „tot het besturen van een motor rijtuig" op zijn plaats en dat onvoor waardelijk voor de tijd van drie maan den plus de geëiste geldboete van f 100,-. Jan zei dat wel erg veel te vin den en probeerde er nog even iets over te zeggen, hetgeen door de kan tonrechter werd beantwoord met: „Over een uitgesproken vonnis kan niet worden onderhandeld", en „we zijn hier niet op de markt." De hoge waterstanden in onze grote rivieren R\jn, Waal en IJssel, die gedu rende de laatste jaren veel veehouders in moeilijkheden hebben gebracht, zijn hoofdzakelijk het gevolg van de extreem slechte weersomstandigheden geweest en slechts in geringe mate en dan alleen op de IJssel van de snellere af voer van het water van de Oude IJssel, Berkel en Schipbeek. De uitvoering van de Deltawerken zal geen gevolgen hebben voor de water stand op de Rijn, Waal en IJssel, terwijl de Rijnkanalisatie zodanig is geprojec teerd, dat de uiterwaarden niet mogen verdrassen. Wel is gebleken, dat tengevol ge van het uitdiepen van de Nieuwe Waterweg en riviermonden de getijdenwer king (eb en vloed) de laatste jaren steeds verder oostwaarts doordringt en wel nu tot voorbij Tiel, vroeger tot Gorkum. Ook de snellere afvoer van Rijnwater als gevolg van waterbeheersingswerken in Duitsland heeft geen invloed. Deze geruststellende mededelingen werden het hoofdbestuur van de Geldersche Maatschappij van Landbouw verstrekt tijdens een bespreking met de Directie Bovenrivierén van de Rijkswaterstaat. Het hoofdbestuur van de Geldersche Maatschappij van Landbouw heeft zich door de Directie Bovenrivieren van de Rijkswaterstaat uitvoerig laten inlich ten over de oorzaken van de hoge wa terstanden in onze grote rivieren gedu rende de laatste jaren. Deze hoge waterstanden deden zich namelijk ook in het voorjaar en de zo mer voor en zetten in die perioden de uiterwaarden onder water, waardoor met name in de provincie Gelderland vele veehouders in hun bedrijfsvoering ernstige gedupeerd werden. Doordat de waterstanden de afgelo pen jaren al maar hoog bleven, was er onder de betrokken veehouders onge rustheid ontstaan over de vraag of de ze hoge waterstanden voor de toekomst meer permanent zouden optreden. Dit zou namelijk betekenen, dat deze vee houders in de uitoefening van hun be drijf zouden worden geschaad. Van daar dat door veel leden en afdelingen verzocht is aan deze situatie nader aan dacht te besteden. Als factoren, die van invloed waren op deze hoge waterstanden, hoorde men veelvuldig noemen: Rijnkanalisatie; verdere inpoldering van het IJsselmeer; uitvoering van de Deltawerken; snellere afvoer van Rijn water uit Duitsland; snellere afvoer zij rivieren IJssel tussen Doesburg en De venter en grilligheid van het kleimaat. De Rij kanalisatie beoogt een verbe tering van de vaardiepten ten behoeve van de scheepvaart op de Neder-Rijn, Lek en Gelderse IJssel en een verbete ring van de waterhuishouding. Vooral in droge jaren is de vaardiep- SCHERPENZEEL De Vrije Evang. gemeente te Scherpenzeel belegt maan dagavond om acht uur een bijzondere kerkdienst. Spreker is ds. W. E. van Petegem. Onderwerp van gesprek is „Wat betekent het gebeuren in Israël voor nu en in de toekomst". De dienst wordt gehouden in het verenigingsge bouw aan de Molenweg. ARNHEM De internationale publi citeit rond de Nato Taptoe, is plotse ling in een stroomversnelling geko men. Van alle kanten zijn bij het Nato Taptoe Stichtingsbestuur verzoeken binnen gekomen om film-, radio- en te levisiereportages te mogen maken. Het Stichtingsbestuur heeft er zelf ook wel toe bijgedragen. Voorzitter Verbeek en penningmeester overste Kortbeek zijn naar Londen geweest om bij de BBC belangstelling te wekken. De komst van de Grenadier Guards heeft ook in Engeland meer dan ge wone interesse voor de Nato Taptoe ge wekt. Het gevolg is geweest, dat deze week het hoofd van de Outside-Broad cast Television van de BBC, de heer Ken Griffin twee dagen in Arnhem is geweest om hier eens rond te kijken. Hij heeft besloten een film van onge veer een half uur voor de Engelse t.v- uit te zenden. Hierin wordt de Nato Tap toe midden in de stad Arnhem gesitu eerd, midden in het leven van de stad met flitsen uit het Arnhem van van daag, maar ook met een terugblik op het verleden, toen parachutisten uit Engeland hier daalden en de stad ern stig geschonden aantroffen. De film van de taptoe zelf zal in sa menwerking met AVRO-Televisie wor den gemaakt; de opnamen er om heen worden door een cameraploeg van de BBC opgenomen. Op 19 juni zal Ken Griffin opnieuw naar Arnhem komen om de repetities en daarna de eerste voorstelling te zien. Op 28 juni zal dan de heer Stephe Race, muziekdeskundige van de BBC arriveren om het muzikale gedeelte te beoordelen en aan te wijzen welke flit sen van de Nato Taptoe zullen worden uitgezonden. Men verwacht in Enge land een grote belangstelling, omdat de Nato Taptoe voor de Engelsen iets nieuws is. De Engelse „tattoo" is ge heel anders en heeft meer met militai re oefeningen te maken dan met mili taire muziek. Naast de BBC hebben ook de Engel se en Amerikaanse radiostations in Duitsland, de BFBS en de AFN inte resse getoond. Zij zullen klankbeelden opnemen en die t.z.t- uitzenden. Van de taptoe zullen voorts opnamen worden gemaakt voor NATO en SHAPE, die over de gehele wereld zul len worden vertoond, in bioscopen, te^ levisie-joumaals, in legerkampen etc. Ook vanuit België en Duitsland is reeds belangstelling getoond. Het derde pro gramma van de Westduitse televisie wil voor de rubriek „Hierzulande - Heutzutage" enkele flitsen komen opne men. Uiteraard is de Nederlandse radio ook hevig geïnteresseerd in dit jaarlijk se klankenfeest, dat op 22 juni voor de tiende maal wordt ingezet. Op de Markt voor het Huis der Pro vincie is intussen de bouw van de tri bunes al een goed eind gevorderd. Het is weer een groots gezicht daar tussen door te dwalen en de enorme gevaar tes vanaf de begane grond nog leeg te zien. Vast staat, dat door de grote belang stelling van internationale publiciteits media de Nato Taptoe een belangrijke bijdrage levert tot „Holland-Promo tion" in de goede zin van het woord. te voor de scheepvaart gering. Om de vaardiepte voor de scheepvaart te ver beteren werd een stuwproject ontwik keld. De stuwen nabij Hagestein en Amerongen zijn al klaar. Het stuwcom- plex bij Driel komt over enkele jaren klaar. De stuwcomplexen zijn zodanig geprojecteerd, dat de uiterwaarden niet verdrassen. De Rijnkanalisatie bevordert geen extreem hoge waterstanden. Bij hoge waterstanden gaan de stuwen helemaal open. Het wordt dan een vrij afstromen de rivier. Op hoge waterstanden in 1965 en 1966 heeft de Rijnkanalisatie geen enkele invloed gehad, omdat de stuwen toen nog niet klaar waren. Het IJsselmeer vervult een belangrij ke functie ten behoeve van de zoetwa tervoorziening in Noord-Holland en de noordelijke provincies Friesland en Groningen. Daarnaast dient het water reservoir in het IJsselmeer de verzil EDE Het is opmerkelijk dat tal van bezitters van grote tuinen met grasga zons er een gewoonte van hebben ge maakt om zodra het zonnetje een dag heeft geschenen dat uitvoerig te gaan besproeien. Dat is eigenlijk niet alleen niet nodig, maar zelfs ongewenst. Door direct en regelmatig te sproeien gaat het gras dan ondiep wortelen, met alle na delen van dien. De planten behoeven zich dan name lijk helemaal niet meer in te spannen om in diepere grondlagen vocht te be machtigen en vormen dus dan geen lan ge wortels meer die als waterhalers fungeren. Een gazon met korte wortels wordt daardoor extra gevoelig wanneer het besproeien om een of andere reden enige tijd achterwege moet worden ge laten zoals in de vakantieperiode het ge val kan zijn. Het komt dan ook geregeld voor dat tuinbezitters, die gewend wa ren hun gazons geregeld en goed te be sproeien na hun thuiskomst van vakan tie bemerkten dat vele droge en zelfs kale plekken zich vertoonden. Wan neer 'n dergelijk verwend gazon een langere periode zonder water moet doormaken komt 't vooral op lichtere gronden die hier veel worden aange troffen, voor dat het gazon gewoon verbrandt. Begin dus niet al te vlug met sproeien, maar als het nodig is geef dan veel wa ter ineens en wacht dan met sproeien weer zo lang als maar enigszins moge lijk is. Op deze wijze zal men op de lichtere grond betere resultaten met zijn gazon bereiken. ELST De bazaar, gehouden op 26 en 27 mei in garage Van Lienden ten bate van Bouwfonds Woning, hoofd bij zondere school aan de Beatrixstr., heeft een batig saldo opgeleverd van f 4060, De prijzen van de grote verloting zijn voor het merendeel afgehaald. Er wordt echter nog steeds gewacht op lot no. 403. Op dit nummer viel de koelkast, Van de kleine verloting op zaterdag avond is nog niet binnen no. 870. De bezitter van dit lot mag kiezen tussen een gasstel en een stoel. ADVERTENTIE V ELEKTRISCHE BOILERS ting in west-Nederland tegen te gaan. Zie PUEM-advertentie achterpagina. Na de inpoldering van het IJssel meer is de gemiddelde waterstand la ger dan in de tijd voor dat de afsluit dijk er was. Het is denkbaar dat bij een nw-wind de afvoer op het IJsselmeer ongunstiger is. In 1953 werd Nederland getroffen door de watersnoodramp in Zeeland. Daar na is het Deltaplan ontworpen en is mo menteel volop in uitvoering. Als de wer ken klaar zijn geven ze een grotere be veiliging tegen stormvloeden. Deze be veiliging is zodanig, dat de waterkerin gen 1 keer per 10.000 jaar geen weer stand tegen het door storm opgezweep te water kunnen bieden. Voor zover de Deltawerken klaar zijn kunnen ze geen invloed hebben gehad op de hoge rivierwaterstanden van 1965 en 1966. Met uitzondering van de bouw put was het Haringvliet nog helemaal open. Dit is ook zo met de afsluiting van het Volkerak. Als de Deltawerken klaar zijn is de getijbeweging ver zwakt. Verwacht mag worden, dat de Deltawerken na de uitvoering niet of nauwelijks invloed zullen hebben op de hoogte van de rivierwaterstanden. Vaak hoort men de klacht, dat door uitvoering van cultuurtechnische wer ken, ontbossing, kanalisatie, stedebouw, etc. in Duitsland dit een snellere afvoer in onze rivieren te weeg brengt. De Di rectie Bovenrivieren van Rijkswater staat is van mening, dat hiervan nau welijks sprake is en dat dit zeker geen factoren geweest zijn, die de oorzaak zijn van hoge rivierwaterstanden in 1965 en 1966. Wanneer de waterstand in de IJssel aan de hoge kant is, kan een snelle af voer van de Oude IJssel, Berkel en Schipbeek tussen Deventer en Does burg in deze rivier een ongunstige in vloed op de hoogte van het rivierwater hebben. Wanneer de Rijnkanalisaatie is vol tooid, is het de bedoeling met' de stuw bij Driel corrigerend op te treden. Naar de mening van de Directie Bo venrivieren van Rijkswaterstaat zijn de abnormaal hoge rivierwaterstanden in 1965 en 1966 uitsluitend een gevolg van klimatologische omstandigheden. In bei de jaren werd in Nederland en in nabu rige landen, o.a. in Duitsland, een hoge neerslag geregistreerd. Vanaf 1927 zijn geen twee opeenvolgende jaren te vin den, waarin de landelijke neerslag zo groot is geweest. VEENENDAAL De parochie-ad viescommissie van de R.K. kerk heeft een onderzoek ingesteld naar het kerk bezoek van de parochianen. Daarbij is men tot de conclusie gekomen dat de missen die 's morgens op een later tijdstip aanvangen het winnen van de vroegmissen. Dit leverde problemen op want hierdoor werd de Willibrord- kerk veel drukker bezocht dan de Sal- vatorkerk, die veel meer plaatsruimte biedt. Om een verschuiving te krijgen zullen de aanvangstijden van de mis sen met ingang van 18 juni als volgt worden vastgesteld: Willibrordkerk acht en tien uur en Salvatorkerk 9 en 11 uur. De parochie-adviesraad schrijft in het parochieblad „De Schakel": „Naar onze mening is uit de tellingen de con clusie te trekken, dat vele parochianen die eigenlijk aangewezen zijn op de Salvatorkerk toch kerken in de Willi brordkerk. Indien men mag veronder stellen, dat men in de parochie de dien sten in de 2 kerken gelijkelijk waar deert, moet dit zijn oorzaak vinden in de aanvangstijden". Om twee redenen achtte de advies raad een wisseling van de aanvangstij den in de twee kerken logisch. „Aller eerst", aldus de raad, „wordt in de hui dige situatie de aanwezige plaatsruim te in de Salvatorkerk niet volledig be nut, terwijl anderzijds de Willibrord kerk dikwijls kampt met een tekort aan beschikbare plaatsen. Vervolgens brengt deze situatie voor diverse pa rochianen moeilijkheden met zich mee met betrekking tot de afstand. De parochie-adviesraad hoopt met de wisseling van de aanvangstijden veel mensen tegemoet te komen. Het feit, dat het kerkbezoek op een later tijd stip meer in trek is ligt volgens de pas toor niet aan de sfeer van het kerk gebouw maar komt alleen maar omdat men 's zondagsmorgens wil uitslapen. Dit verschijnsel doet zich vooral 's win ters voor. VEENENDAAL Gistermiddag botste om ongeveer vier uur op de Een- voudlaan te Veenendaal een bakfiets met hulpmotor tegen een vrachtauto. De heer Van D. uit Veenendaal reed in zijn vrachtauto door het verbindings straatje tussen de Vijgendam en de Eenvoudlaan. Hij wilde de Eenvoud- laan oprijden, toen hem juist in de bocht een bakfiets met hulpmotor tegemoet reed. Deze verleende de vrachtauto geen voorrang waardoor een aanrijding volg de. De bestuurder van de bakfiets, de heer S. eveneens uit Veenendaal, werd met hoofdwonden naar het Juliana- ziekenhuis overgebracht. De bak werd volledig van z(jn voertuig afgerukt. De vrachtauto was aan de voorkant be schadigd.

De Vallei | 1967 | | pagina 3