NOG VEEL DREMPELVREES BIJ SOCIALE ZAKEN Bij huwelijksbureaus soms vreemde praktijken „Geef deel van bouwsector vrij" PARADE PATER STRIJBOS ZAL RUPSEN MISSEN HET VREEMDSTE KERKJE VAN NEDERLAND PA pakt Kapel, huis of kerk? Tips voor toeristen Enquête brengt aan het licht: Monument voor pionier van persbureau Nij Taalstrijd in jmegen gesust C.N.V.-voorzitter v. Eibergen Toeloop naar kleding voor vakantie Van der WERFF HUBREGHT Na 33 maanden gevangenschap Kerken roepen op tot leniging oorlogsleed Commentator zette aan tot vernieling GEVAL RAPPORT CONCLUSIE NIET VOOR MIJ CONTACT Jongetje verongelukt Dief liep in de val via een advertentie RAPPORT VAN DE GEZINSRAAD Weer lijndiensten op Tel Aviv Prot. Nederland: Weg naar eenheid geblokkeerd Eisen Vijftigduizend BEJAARDE DAME DOOR AUTO AANGEREDEN Hoog water op Philippijnen 14e EEUW AFRIKA MOLENDAG Boiler ontplofte ZATERDAG 10 JUNI 1967 AMSTERDAM Op 12 juni wordt een gedenteken voor de persbureau pionier M. S. Vaz Dias in Amsterdam onthuld. Ongeveer honderd personen hebben aangekondigd hierbij aanwe zig te zullen zijn. Onder hen bevinden zich niet alleen directeuren en hoofd redacteuren van kranten en persbu reaus, doch ook oud-minister-presi- dent dr. W. Drees, vertegenwoordi gers van verscheidene ministeries en grote afvaardigingen van tal van or ganisaties. Het monument, dat op de hoek van de verbrede Weesperstraat en de Nieuwe Herengracht te Amsterdam staat, wordt maandagmiddag door de Nederlandse vereniging van persbu reaus overgedragen aan de burge meester van Amsterdam. Willem Vogt zal de persoon van M. S. Vaz Dias belichten en de heer P. J. van Gelder, secretaris van de Nederlandse vereni ging van persbureaus, zal het kunst werk toelichten. Aan mevr. R. Vaz Dias-Speyer is verzocht de onhulling te willen verrichten. Op speciaal verzoek van de NVP spreekt de opperrabbijn van de Por- tugees-Israëlietische gemeente, S. Ro- driques de Pereira, een slotwoord. Het gedenkteken past volkomen bij het sierwerk van de nieuwe M. S. Vaz Diasbrug en verkreeg een symbolische plaats aan de IJ-tunneltraverse, vlak bij de Portugees-Israëlietische syna goge en in het hart van de stad, waar Vaz Dias woonde en werkte en onder dook in de oorlog. Bovendien is deze plek ook niet ver van de diamantslij perijen, waar destijds de wereldpri meur vandaan kwam over de Britse Cullinandiamant, die het persbureau Vaz Dias tot een erkend internatio naal nieuwsbureau maakte. NIJMEGEN Eén van de twee hoogleraren, die bij de sectie Frans van de Nijmeegse universiteit al langer dan een jaar op voet van oorlog met elkaar leefden, prof. P. Golliet, is twee jaar (betaald) verlof verleend. Prof. Golliet zal zich in deze periode wijden aan studietaken in Frankrijk. Prof. Golliet heeft zelf de verlofaan- vragi ingediend, zo is door de curato ren medegedeeld. Eerder hebben cura toren aan prof. Golliet voorgesteld, zelf ontslag te nemen. Dit werd echter door de hoogleraar, die zeer populair is bij zijn studenten, geweigerd. Tegen de tijd dat prof. Golliet terug keert, is zijn opponent, prof. B. Vidos, bijna aan emeritaat toe. Dan zal inmid dels ook een nieuw faculteitsbestuur zijn gekozen. Het verlof van prof. Golliet maakt 'n voorlopig einde aan een tweestrijd, die in toenemende mate in de openbaar heid werd uitgevochten en waarvan de studenten beweerden de dupe te wor den. De strijd werd gevoerd over de al of niet vermeende te zware eisen die ge steld werden aan studenten in de Fran se taal. Curatoren hebben medegedeeld thans een tweede hoogleraar in de Franse letterkunde te zullen benoemen. UTRECHT De Wereldraad van ker ken in Genève heeft een dringende op roep doen uitgaan voor hulp aan alle oorlogsslachtoffers in het Nabije Oosten. Naar een zo volledig mogelijke coördi natie met andere hulpverleningsorgani saties wordt gestreefd, om op doeltref fende wijze hulp te kunnen bieden. Voldoende aan het verzoek van de We reldraad van kerken heeft de „Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluch telingen" te Utrech t haar giro nummer opengesteld voor het ontvangen van giften AMERSFOORT De „omroepen" bij de Amersfoortse wielervierdaagse, de heer J. M. S. uit Achterveld, maakte vreemde propaganda voor de wieler sport, hetgeen hem op een proces-ver baal kwam te staan Tijdens de wedstrijden kondigde hij via de luidspreker langs het parcours aan, dat de jeugd „met goedvinden van de politie" zich zou mogen uitleven op een leegstaand huis aan de Leusderweg vlak bij de finish, als een bepaalde re..- ner won. Het toeval wilde, dat de genoemde renner inderdaad als eerste over de eindstreep ging, zodat zich onmiddellijk een grote groep jongens in beweging zet te in de richting van het leegstaande pand. Er werden diverse grote spiegel ruiten ingegooid en andere vernielingen aangericht. Aangezien S. weigerde zijn medede ling tijdig te herroepen, werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt, we gens opruiing een strafbaar feit ten gevolgde hebbende". De politie van Amersfoort verklaarde volledig in het duister te tasten omtrent het motief van deze „sportminnaar". Aangezien echter geen termed aanwe zig waren de man in te sluiten, zal de politie verder met bijzondere aandacht de wedstrijdcommentaren uit de luid sprekers volgen, waar dezelfde man wederom de functie van omroeper zal vervullen. ADVERTENTIE wijn is niet duur DEN HAAG Er bestaat een grote weerstand, een grote drempelvrees tegen het om hulp vragen bij de diensten voor sociale zaken op grond van een zeker verlies aan zelfrespect. Aldus blijkt uit een onderzoek, in 1966 uitgevoerd, in opdracht van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, naar „kennis en beeld van de sociale dienstverlening". Meer dan de helft van het aantal ondervraagden bij dit onderzoek heeft een grote weerstand tegen het zelf om hulp bij Sociale Zaken aankloppen. „Tus sen potentiële cliënten en Sociale Zaken bevindt zich duidelijk een emotionele barrière", aldus een conclusie uit het rapport. Desgevraagd verklaarde elf per cent van de ondervraagden, dat zij nooit naar de dienst voor Sociale Za ken om hulp zouden gaan. Indien het mogelijk was, zou 58 percent wel gaan, maar het zou voor hen „een hele stap" betekenen en 18 pet zou het niet moei lijk vinden om hulp te vragen, terwijl 4 pet van de ondervraagden geen ant woord wist te geven. De twee belangrijkste redenen om nimmer, of niet gemakkelijk om hulp naar de dienst voor Sociale Zaken te gaan zyn de wéns de eigen onafhan kelijkheid te bewaren en een schaam te om hulp te vragen. Deze wens tot het bewaren van de onafhankelijkheid komt naar voren in antwoorden als bijvoorbeeld „Ik ben ge wend mijn eigen boontjes te doppen". Het streven naar het bewaren van de eigen onafhankelijkheid hangt het be waren van eigen gezins-privacy samen: „Ze vragen je de oren van het hoofd"- De vrees om alles te moeten vertel len en het feit, dat men „een geval" wordt dat „onderzocht" moet worden, is voor velen de reden, dat men zeer huiverig staat tegenover de gedachte bij Sociale Zaken aan te kloppen..De on dervraagden zeggen zich te schamen om bij Sociale Zaken aan te komen. Zij stellen het om hulp vragen in veel ge vallen gelijk aan bedelarij, aan het vragen om aalmoezen en aan steun- trekkerij. Geconcludeerd wordt, dat het voor een goede functionering van de sociale dat 't beeld dat men van maatschappe lijk werk heeft in meer positieve zin om gebogen wordt. Thans heerst nog de me ning dat de dienst voor Sociale Zaken vooral is voor hen, die problemen van financiële aard hebben. De geconsta teerde drempelvrees heeft extra bete kenis, nu inmiddels de algemene bij standswet van kracht is geworden en deze wet, welke door de dienst voor Sociale Zaken wordt uitgevoerd, het initiatief voor het vragen van hulp bij de burger legt. Een ombuigen van het beeld is te meer van belang, omdat bij de jongeren het percentage dat maat schappelijk werk met hulp voor a-socia len associeert, aanzienlijk groter is dan bij de ouderen. In het rapport over „kennis en beeld van de sociale dienstverlening" wordt achtereenvolgens ingegaan op de be kendheid van de Nederlander met de mogelijkheden die de verschillende vor men van sociale dienstverlening bieden; op het beeld dat men heeft van die verschillende vormen en op de mate, waarin men van dit hulpbiedende in stellingen gebruik maakt. Mej. dr. M. A. M. Klompé, minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, zegt in een „ten geleide" te hopen, dat de discussie over de plaats van de so ciale dienstverlening in ons land mede door het nu verschenen rapport aan ge fundeerdheid zal gaan winnen. Zij wijst er op, dat het bij het onderzoek verza melde materiaal zo veelomvattend is en zoveel mogelijkheden biedt tot ana lyse, dat een volgende publikatie over hetzelfde onderzoek niet tot de onmo gelijkheden behoort. Het was de eerste maal, dat op dit terrein een omvangrijk landelijk onder zoek (bijna 3.000 ondervraagde perso nen van 21 jaar en ouder) werd inge steld. De resultaten van het onderzoek zijn representatief voor de gehele Ne derlandse bevolking. Enkele conclusies uit het onderzoek: Het begrip „Maatschappelijk Opbouw werk" bleek 2/3 der ondervraagden niets te zeggen en bij de overigen vaak vage voorstellingen op te roe pen. Van de gemeentelijke diensten voor So ciale Zaken blijken negen van de tien volwassen Nederlanders wel eens gehoord te hebben. De Medisch Opvoedkundige Bureaus en de bureaus voor levens- en gezins moeilijkheden, zijn beiden bij zes op iedere tien volwassen Nederlanders bekend, maar de meesten hebben geen idee van de diensten welke de MOB's kunnen verlenen. Slechts twee percent meent, dat er te veel aan maatschappelijk werk wordt gedaan. Bijna de helft van de onder vraagden meent, dat er te weinig wordt gedaan. Ongeveer een kwart van de ondervraagden (26 pet) meent, dat er genoeg wordt gedaan en nog maals 26 pet heeft hierover geen me ning. Uit het rapport blijkt voorts o.m., DR. MARGA KLOMPê meer gefundeerd dat alhoewel de term „Maatschappelijk Werk" wel met hulpverlening in ver band gebracht wordt, er zeer verschil lende meningen bestaan over de groe pen, waarop deze hulpverlening zich zou richten. Zo zien de groepen met middelbare en hogere opleiding, het maatschappelijk werk vooral in relatie met diegenen die maatschappelijk „bui ten spel staan": a-socialen, ongehuwde moeders, misdadigers. Zij „plaatsen het maatschappelijk werk buiten de eigen kring". Mensen met een lager opleidingsni veau daarentegen geven het maatschap pelijk werk een plaats binnen de eigen kring: „dat is voor diegenen onder ons die in moelijkheden verkeren: bejaar den, zieken, ouders met problemen". Acht van de tien volwassen Neder landers weten van het bestaan van het algemeen maatschappelijk werk, uit gaande van levensbeschouwelijke rich tingen. Al hebben de meesten er „niet veel" of „haast nooit iets" over ge hoord, toch ziet men als arbeidsterrein van dit werk naast het verlenen van financiële hulp toch ook vooral de hulpverlening bij niet materiële proble men. Vrij vaak wordt als restrictie ge noemd, dat men wil men voor hulp in aanmerking komen - „van dat ge loof" moet zijn- Terwijl de maatschappelijk werkster, in vergelijking met andere vrouwelijke beroepen, meer bij het hoger personeel wordt gerangschikt, plaatst men de maatschappelijk werker duidelijk op een middelbaar niveau. De status die aan beide categorieën wordt toege kend, hangt duidelijk samen met het feit dat de meesten het maatschappe lijk werk duidelijk zien of kennen als een typische beroepsarbeid, waarvoor een speciale vakopleiding vereist is. Bij de tien onderzochte beroepen die door mannen kunnen worden uitge- fend, komt de maatschappelijk werker, samen met de leraar L.T.S. op een ge deelde derde plaats. Een en twee zijn resp. de kinderarts en de leraar op een middelbare school. Bij de tien onderzochte vrouwelijke werkster op de tweede plaats, achter de vrouwelijke kinderarts. Volgens de eigen opgave van de on dervraagden heeft 7 pet van de gezin nen in de laatste twee jaar contact ge had met de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken. Ditzelfde percentage geldt voor contacten met het bedrijfs- en ziekenhuismaatschappelijk werk te zamen. Het algemeen maatschappelijk werk en de medisch opvoedkundige bu reaus liggen lager, nl- op 3 pet Er ligt een ruim verschil tussen het landelijk gemiddelde van het gebruik van „Sociale Zaken" (7 pet) en het ge bruik dat alleen de laagste inkomens groepen hiervan maken. Voor hen ligt het percentage driemaal zo hoog, jnl. op 22 pet. Bij de Medisch Opvoedkundige Bu reaus zien we het omgekeerde. Hier zijn het de hoogste inkomensgroepen die er meer dan gemiddeld gebruik van maken: 5 pet t.o.v. 3 pet gemiddeld. SCHOONREWOERD In de gemeen te Schoonrewoerd is de 7-jarige Albert Oldenhuis verongelukt. Het jongetje had terwijl het met zijn fietsje overstak, een personenauto geen voorrang verleend. AMERSFOORT Dank zij een ad vertentie in een Amersfoorts dagblad heeft een fotograaf uit Amersfoort 'n groot deel van de onlangs bij hem ge stolen fototoestellen terug gekregen. De fotograaf reageerde op een ad vertentie, waarin een fototoestel te koop werd aangeboden. Hij kwam te recht bij de zeventienjarige scholier H. R., die tot verrassing van de foto graaf een van diens eigen toestellen te koop aanbood. Bij huiszoeking door de politie kwam nog een hoeveelheid foto-apparatuur ter waarde van ongeveer f 3000 tevoor schijn. R. kon de herkomst hiervan niet naar genoegen verklaren. DEN HAAG Volgens een rapport van de Gezinsraad is van deskundig heid nauwelijks sprake bij commercieel ingestelde huwelijksbureaus. De me thode die wordt gevolgd om de kandidaat-huwelijkspartners bijeen te brengen vindt de voorzitter van de gezinsraad, dr. G. A. Jansen op de Haar, vaag, ter wijl de tarieven moeilijk zijn te berekenen. Bedragen tussen tweehonderd en bij na zesduizend gulden worden herhaal delijk berekend. De bereidheid meer TREEBEEK Ongeveer 50 procent van het totale aantal werklozen is het slachtoffer van de verminderde werkgelegenheid in het bouwbedrijf. Daarom rjjst nu al de vraag of een deel van de bouwsector zij het onder bepaalde voorwaarden niet moet worden vrijgegeven. Met name denken wij aan de bouw van fabrieken, kantoren, havenloodsen etc. bouwwerken die nodig zijn om de produktie van handel en nijverheid te vergro ten. Dit zei de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer J. van Eibergen, in Treebeek op de algemene vergadering van de Protestants Christelijke Mijnwerkersbond. Het is volgens de CNV-voorzitter dui delijk, dat er veel meer moet gebeuren op het gebied van de werkloosheidsbe strijding dan er tot nu toe is gedaan. Er moet naar zijn oordeel meer geld beschikbaar komen voor de directe be strijding van de werkloosheid, maar vooral ook zal er een eind moeten ko men aan allerlei onzekerheden. Duizen den menden zijn zonder werk, maar nog steeds heeft de regering verzuimd ons volk en dan met name al deze werk lozen duidelijk te maken wat zij te gen de werkloosheid wil gaan doen. De toestand is ernstig genoeg voor een krachtige, doelbewuste aanpak. Het wordt hoog tijd dat de regering nu eens duidelijk gaat maken wat zij zowel op korte als op langere termijn denkt te gaan doen. Aan de kwellende onzekerheid waarin wij nu verkeren, moet zo snel mogelijk een einde wor den gemaakt, aldus de heer Van Eiber gen Over het vraagstuk van de medezeg genschap zei hij, dat het er soms op lijkt of men de redelijke wensen van de vakbeweging doelbewust zo ver wil overdrijven, dat zij op onzin gaan lij ken en zodoende in de ogen van ande ren belachelijk worden. Daartegen ma ken wij zo zei hij ernstig be zwaar. De C.N.V.-voorzitter legde er de na druk op dat hij wel degelijk veel respect heeft voor de ondernemers, die in vaak moeilijke omstandigheden een bloeiend bedrijfsleven hebben opgebouwd. Het kost ons geen moeite te erkennen, dat winst maken voor liet bedrijfsleven vol strekt noodzakelijk is, en natuurlijk is gezag in een onderneming onmisbaar, omdat zonder gezag geen goed beleid mogelijk is. Het is beslist niet waar dat de vakbe weging erop uit zou zijn het bedrijfsle ven om zeepte helnep.ie oWe ht ven om zeep te helpen. Wie het zo voorstelt, vervalst de discussie. Wij willen geen aantasting van het gezag, maar een gezag op democratische leest. Dat is de achtergrond en het doel van onze voorstellen. Wij wensen oprechte samenwerking ook binnen het bedrijf. In deze gedachtengang past volko men aldus vervolgde de heer Van Eibergen dat er eind moet komen aan de houding van verscheidene werknemers, die alleen maar werken omdat 't nu eenmaal moet en 's maan dags al weer uitzien naar 't volgende vrije weekeinde. Dat is funest, niet al leen voor 't bedrijfsleven, maar veel meer nog voor die mensen zelf. De heer Van Eibergen vond het te leurstellend dat vele werkgevers alleen maar willen praten over een deel van de veranderingen die nodig zijn. Veel werkgevers zijn bereid tot overleg over allerlei veranderingen, maar aan hun in het verleden veroverde machtsposi ties mag niet worden getornd. Juist de machtsverhoudingen zijn scheef getrok ken. Ook daarover moeten wij kunnen praten, met wederzijdse goede wil. Zo lang dat niet kan, zullen wezenlijke verbeteringen in de onderlinge verhou dingen onmogelijk zijn, aldus de voor zitter van het CNV. SCHIPHOL De KLM en de Ita liaanse luchtvaartmaatschappij Alita lia en Olympic Airways zullen de lijn diensten resp. tussen Amsterdam-Tel Aviv en Rome-Tel Aviv hervatten. De KLM-persdienst deelde desgevraagd mede, dat het eerste lijnvliegtuig a.s. zondag om 12 uur van Schiphol zal vertreken. De KLM onderhoudt 3 wekelijkse vluchten tussen Nederland en Israël. Een woordvoerder van het Amster damse kantoor van Alitalia heeft be kend gemaakt dat het eerste lijnvlieg tuig uit Rome naar Tel Aviv is ver trokken. Alitalia maakt per week ne gen vluchten tussen Israël en Italië. UTRECHT De weg naar de een heid met de kerk van Rome zien wij geblokkeerd door twee grote struikel blokken namelijk een nieuwe vrijzinnig heid, die zich breed maakt binnen de r.-k. kerk en waarvan de nieuwe cate chismus de sporen vertoont en de her nieuwde aansporing tot de Maria-ver- ering. Dit zei de voorzitter van de vereni ging „Protestant Nederland", ds. L. La- gerwey, vanavond in Utrecht op de jaarlijkse algemene ledenvergadering van zijn vereniging. Die aansporing tot Maria-verering, zo zei ds. Lagerwey, heeft onlangs een hoogtepunt gevonden in het bezoek van de Paus aan Fatima. Deze pauselijke aansporing heeft volgens hem bij velen ook binnen de r.-k. kerk ergernis en ver bijstering opgewekt. Wij hopen dat deze verbijstering een heilzame en ontnuchterende uitwerking zal hebben bij hen die in een ongeremd en onbezonnen streven naar eenheid al te ver zijn gegaan en daardoor alleen maar ernstige verwarring hebben ge sticht, met name op het terrein van de zogenaamde oecumenische huwelijks sluiting. Hierdoor, en eveneens door de zogenaamde oecumenische liefdemaal tijden wordt eene enheid gesuggereerd die in werkelijkheid niet bestaat. Als kinderen van de reformatie verwachten wij de ware eenheid slechts van het primaat van Jezus Christus als het eni ge hoofd van zijn kerk en van de er kenning van het absoluut gezag van de H. Schrift als het v/oord van God, aldus ds. Lagerwey. Dr. H. Goedhart, hervormd predikant uit Rotterdam, sprak over reformatori sche heroriëntering. Hij constateerde, dati n vele landen binnen de r.k. kerk een avant-garde opereert, maar de vernieuwingen die door haar invloed tot stand komen, zijn gebonden aan gren zen binnen die kerk. De r.k. kerk is al tijd een complex van tegenstellingen geweest. Nieuwe stromingen dringen nu in een andere, vrijere richting, maar men mag aldus dr. Goedhart de r.k. kerk niet uitsluitend beoordelen naar de ideeën van de progressieven, noch naar het conservatisme van de curie. te betalen dan de aangeboden diensten eigenlijk waard zijn, is volgens de voor zitter hiervan de voornaamste oorzaak. De inkomsten van commerciële bureaus zijn naar schatting zes a acht miljoen gulden per jaar. Het rapport, aangeboden aan de mi nisters van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk en van Sociale Zaken en Volksgezondheid, bevat een aantal conclusies en aanbevelingen. Een van de conclusies is dat aan het zoeken van persoonlijke contacten naar aanleiding van huwelijksadvertenties risico's zijn verbonden die moeilijk zijn te overzien. Individueel en sociaal gezien is de bete kenis van een huwelijksbureau zo groot dat zij die ervan gebruik maken mogen verlangen, dat de bureaus aan eisen van betrouwbaarheid voldoen. Volgens het rapport is het de taak van de overheid om in samenwerking met particuliere organisaties te streven naar het stellen van eisen om de kwa liteit van de huwelijksbureaus te verbe teren. Het rapport zegt in een reeks wensen dat een erkenningssysteem is aan te bevelen. De vaststelling van. de erken- ningsvoorwaarden zou kunnen worden opgedragen aan de Stichting nationale contactcommissie voor gezinsbelangen. In deze stichting hebben vertegenwoor digers zitting van de minister van Cul tuur, van de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid en van alle na tionale organisaties op het terrein van de geestelijke volksgezondheid en maat schappelijk werk. De Gezinsraad heeft becijferd dat er jaarlijks in ons land ongeveer vijftigdui zend huwelijksadvertenties worden ge plaatst. Bij enkele bureaus was het aan tal ingeschreven vrouwen tienmaal gro ter dan het aantal mannen. Bij bureaus op levensbeschouwelijke grondslag, waarvan er in Nederland vier zijn, va rieerde de leeftijd van ingeschreven mannen tussen de 25 en 50 jaar en van vrouwen tussen de 22 en 50 jaar. Een groot deel betrof plattelandsmannen, zeevarenden en geëmigreerde jongelui, die in hun geboorteland een huwelijks partner zoeken. BERKEL EN RODENRIJS De zestigjarige mevr. L. van Dam-Dekker uit Berkel en Rodenrijs is bij een ver keersongeval zo ernstig gewond ge raakt, dat ze korte tijd later overleed. Met haar fiets kwam ze uit het pad bij' haar woning en werd op de weg aangereden door een passerende bestel auto. Met ernstige hoofdwonden werd ze naar het „Dijkzigt ziekenhuis" in Rotterdam vervoerd. Bij aankomst bleek ze' reeds te zijn overleden. UTRECHT De aanhoudend goede weersomstandigheden hebben in de af gelopen weken gezorgd voor een rede lijk drukke toeloop naar de textielza ken, zo is de indruk van de in de Mi- tex samenwerkende textielbonden. De sector vakantie- en vrijetijdskleding loopt op dit moment het best, hoewel er ook typische „achterblijvers" zijn. Zo is de verkoop van damesbadpak ken minder groot geweest dan men had verwacht. Hetzelfde geldt voor de „weekenders" in de herensector. De topdag was in de afgelopen week weer de zaterdag. De belangstelling voor huishoudtex- tiel loopt thans terug. De klanten wachten op de uitverkoop die over on geveer een maand begint. Ook het deken- en beddenvak blijft thans achter bij de verkoopresultaten van de laatste weken. In de damessector zijn het best ren derend de afdeling japonnen en foun dations. De belangstelling van de jon geren gaat op het ogenblik vooral uit naar strand jurken, sets en pullovers uit badstof in fellere en frisse tinten. ADVERTENTIE 9 80 per liter De Zachte Hollandse KONJAK MANILLA De afgelopen twee da gen zijn bij overstromingen in Manilla en Midden-Luzon 20 mensen omgeko men. Velen worden vermist. De mate riële schade wordt op 15 miljoen gulden geschat. ADVERTENTIE Postbus 3446, Amsterdam-C Telefoon020-222053 Beursoverzicht no. 426 IHC-HOLLAND - SIMON DE WIT BRUSSEL Pater Alfons Strijbos, die pas is bevrijd uit een gevangen schap van 33 maanden bij de Kongole se rebellen, piekert erover, dat hij mis schien nooit meer het geliefkoosde ge recht uit de tijd van zijn gevangenschap, rupsen, te eten zal krijgen. Pater Strijbos, afkomstig uit Erp in '1 T\e vreemdste kerk van Nederland staat in het gehucht Ooy btf Ub- bergen. Het is een hoogst merkwaar dig gebouw, dat uit 3 delen bestaat: een toren, een woonhuis als plomp middenstuk en een kleine kapel. Een onderling verband tussen deze drie brokken is er nagenoeg niet meer. Ze zijn hecht aaneen gemetseld, dat is alles en verder vloeken ze nogal met elkaar. Het kapelletje wordt één keer in de twee weken gebruikt voor een kerk dienst. Het is dagelijks te bezichtigen. De heer of mevr. Schuurman, die het middenstuk van de (Nederlandse Her vormde) kerk bewonen, leiden toeris ten graag rond in het kleine optrekje, waarin een eeuwenoude muursteen opvalt. De kerk in Ooy wordt al in archief stukken uit de veertiende eeuw ge- noemd. Zij kreeg haar huidige gestal te in 1860, toen het bouwvallige mid denstuk het schip werd vervan gen door een predikantenwoning. Ook het koor werd in dat jaar verbouwd. Iedereen spreekt nu van „ons kapel letje". Ooy, vast verankerd in een laag pol derland van plassen, rietvelden, klei ne wegen, boerderijen en stokoude grillig gevormde bomen, is niet alleen interessant omdat het deze vreemde kerk binnen zijn enge grenzen heeft staan. Het herbergt ook de ruïne van één van de kastelen van de graven van Gelder en verder ligt het niet ver van de beboste heuvelrug, die dwars door het Rijk van Nijmegen loopt. Wie het er voor over heeft om des avonds naar Ooy te gaan, heeft van daag een fascinerend uitzicht over 't lage land van de Ooypolder en op de heuvelrug in de verte, die dan met duizenden lichtjes (van de her en der verspreide gebouwen) is bezaaid. TVTiet ver van Ooy en Ubbergen, in Berg en Dal, ligt het Afrika-mu- seum, dat een week geleden aan zienlijk uitgebreid is heropend. In en om de gebouwen staan tal van aan winsten, zoals een getrduwe kopie van een Angoladorp, een aantal nieuwe negerhutten en vele Afrikaanse kunst en gebruiksvoorwerpen van stammen uit het zuidelijke deel van de Sahara. Er is ook een tentoonstelling te be zichtigen over Angola. Er wordt in het Afrika-museum ver der veel aandacht besteed aan het ge bruik van spreekwoorden in Afrika. In hout uitgesneden afbeeldingen laten zien dat één spreekwoord hier vaak veelzeggender is dan duizend woor den. Een voorbeeld: Als een vrouw van mening is, dat haar echtgenoot te lui is, dan heeft zij het (oeroude) recht hem daarover in het openbaar aan te klagen. Dat gaat zo: Zij biedt haar man (die met de andere mannen in een aparte „eetkamer" zit) een pan met eten aan, waarop een ander dek- sel ligt dan normaal het geval is. Er staat een afbeelding op van een kip, die NAAST drie eieren zit. Alle aan wezigen, de echtgenoot incluis, weten wat dit wil zeggen: „Zoals een kip haar kinderen doodt naast de eieren te gaan zitten, zo doodt jij met je lui heid je vrouw en kinderen". In de meeste gevallen mist het spreekwoord zijn uitwerking niet. De man in kwestie belooft beterschap. ITeden is het (weer) „molendag" De Stichting Vrienden van de Gel derse Molen heeft een tocht per auto bus uitgestippeld, die begon bij de (dan in bedrijf zijnde) waterradmolen aan de Zijpendaalseweg in Arnhem en die vervolgens langs een groot aantal molens gaat, zoals: de wateroliemolen in Eerbeek, de waterpapiermolen in Loenen, de windkorenmolen De Hoop in Klarenbeek en de juist gerestau reerde windkorenmolen in Voorst. Al le molens, die in de route zijn opge nomen, hebben de vlaggetjes en de guirlandes buiten hangen. Nederland is aangekomen na door op standige Simba's 33 maanden gevangen te zijn gehouden in de omgeving van Opienge, ongeveer 250 km ten oosten van Ki Angani. Men gelooft, dat hij de laatste Euro peaan is, die zich nog in handen van de rebellen bevond. Een protestantse zendelinge, de 51- jarige miss Winnifred Davies, wier woonplaats niet bekend is, werd kort voor de komst van het Kongolese natio nale leger vermoord, vertelde de pater. Haar 85-jarige vader leeft nog in Wales en zij had een zuster in Australië. Gedurende zijn gevangenschap moest pater Strijbos leven van drie lepels rijst per dag, gedroogd olifantenvlees en rupsen. „Rupsen smaken erg lekker en ik ben bang dat ik ze nooit meer te eten zal krijgen. Tot zekere hoogte spijt me dat. Het was werkelijk heel goed eten", aldus de pater. Pater Strijbos moest Kongolese kin deren van zeven jaar Latijn en Engels leren. „Ze begrepen er natuurlijk niet veel van, maar het hield me bezig" zei hij. „Kort voor de aankomst van het Kon golese leger", zo vertelde hij, „werd miss Davies in een vrachtauto gezet." Later vernam hij, dat men haar de keel had afgesneden. Hy vertelde dat in het kamp van de Simba's veel honger werd geleden en dat generaal Gaston N'Galoe met zijn tien vrouwen en ongeveer 50 partisa- nen naar de wildernis was getrokken. „Zij hebben geweren, maar hun am munitie en levensmiddelen worden schaars en hun moreel is slecht", voeg de de pater hieraan toe. In de conversatiezaal van het Brus selse vliegveld, waar hij journalisten te woord stond, trok pater Strijbos een deel van zijn Europese kleding uit en hield alleen zijn broek en half open overhemd aan. „Na al die maanden in de wildernis met slechts een gescheur de broek en zonder hemd, voel ik me slecht op mijn gemak in goede kleren", zei hij. Pater Strijbos zal voorlopig naar zijn familie te Erp terugkeren. DALFSEN Met een daverende knal, die tot ver in de omtrek hoor baar was, is in een boerderij in Dalf- sen een boiler ontploft. De boiler, die een capaciteit had van dertig liter en die een dag tevoren was geïnstalleerd, werd van de muur gerukt, schoot dwars door het dak naar buiten en kwam geheel vernield enkele tientallen meters van de boerderij neer. De ravage in de boerderij, die juist geheel was opgeknapt is groot. Mu ren scheurden en werden ontzet, rui ten sprongen en balken werden ver nield. De schade loopt in de duizenden guldens. Op het ogenblik van de ontploffing was er niemand thuis. Over de oor zaak van het ongeluk staat nog niet: vast.

De Vallei | 1967 | | pagina 6