Veenendaals dagblad Wankele wapenrust aan het front in Syrië Diplomatiek offensief van Moskou tegen Israël Buiten NASSERS MACHT NOG UITGEBREID Regeling wederzijdse dooperkenning 3 Ned. ondernemingen in Algerië onder staatstoezicht Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Demonstratie voor Nasser Botsing met politie-auto Relletjes in Florida Tonnen voor Israëliërs Nog koel SÜr MAXIMUM 45 Nn genoeg vrijwilligers voor Israël Voor katholieken en hervormden: Tanker in brand na aanvaring VERLIESLIJST YAN ISRAëL Boemedienne in Moskou SUEZ-KANAAL NOG DICHT hulp vluchtelingen Bij de rogge top vier gewonden Jongetje verdronken gedragslijn nooddoop gemengd huwen druk Meer olie uit het Caraïbisch gebied hulpacties in vele steden cijfers artiesten Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. DE VALL Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 12 JUNI I967 4le JAARGANG NEW YORK In het Midden-Oosten is een onder toezicht van de Verenig de Naties staande wapenstilstand van kracht geworden. V.N.-diplomaten ver wachten een grootscheepse Russische campagne in de volkerenorganisatie, om Israël te dwingen tot een militaire terugtocht uit het in de jongste oorlog ver overde gebied. De Russen hebben als inleiding tezamen met enkele Oosteuro- pese satellieten de diplomatieke betrekkingen met Israël verbroken. De Israëli hebben in Syrië de uitgangsstellingen tegen hun land van het Syrische leger bezet en vernield. De Veiligheidsraad is vanochtend voor de zestiende maal sedert het uitbre ken van de crisis in het Midden-Oosten bijeengeweest om op verzoek van Sy rië te beraadslagen over een nieuwe schending van het bestand, waaraan Israël zich zou hebben schuldig gemaakt. Volgens Syrië zou Israël de plaats Rafid na het van kracht worden van het bestand hebben bezet en van daar uit zijn troepen verder het land in sturen. De raad werd verdaagd om boodschappen aan beide partijen op te stellen. Secretaris-generaal Thant legde de leden van de raad een rapport voor dat hij had ontvangen van generaal Buil, bevelhebber van de V N-be- standsorganisatie, waarin werd ge zegd, dat zondag ter plaatse gearri veerde waarnemers Israëlische tanks hadden gezien in het gebied van Ra fid en Hakhadan, die zich oostwaarts bewogen en later naar het zuiden af sloegen. Aangezizen deze waarnemers bij het ingaan van het bestand niet ter plaatse waren konden zij geen uit sluitsel geven over de kern van de Syrische klacht, namelijk of Rafid voor of na het bestand was bezet. De Israëlische gedelegeerde, Ra fael, zei dat de gewraakte tankbewe gingen zich binnen de bestandslijnen hadden voltrokken, dat er na het van kracht worden van het bestand geen gevechten in de buurt van Raffid wa ren geweest en dat de Israëliërs zich volledig aan de bepalingen van het be stand hielden. De Rus Fedorenko was van mening, dat de raad niet uiteen kon gaan al vorens maatregelen te nemen ter be scherming van Syrië. Israël mocht volgens hem geen voordelen plukken van zijn „agressie". Hij beschuldigde Israël ervan de raad te tarten en het voorbeeld te volgen van „zijn be schermers, die m Zijidoost-Azië ste den en onschuldige burgers bombar deren". De regering der Ver. Staten is be gonnen met voorbereidingen om aan Israël en de Arabische landen hulp te verlenen ter verlichting van gebrek dat door de oorlog is ontstaan en voor de wederopbouw. De regering wil dit zo veel mogelijk via de Ver. Naties doen en de pro gramma's, voor zover dit uitvoerbaar is, samenstellen op een „gebiedsba- sis". Dit kan er toe bijdragen landen die aan gebiedsprojecten deelnemen dichter bij elkaar te brengen. Regeringsfunctionarissen menen, dat er op korte termijn ongetwijfeld grote behoefte zal zijn aan voedsel- verschepingen uit Amerika en andere landen zowel ten behoeve van de oor logsvluchtelingen als voor de volkeren van landen, welker economie door de oorlog heeft geleden. Koning Hoessein heeft zondag voor geheel Jordanië om kalmte en orde gevraagd. Hij drong er bij zijn land genoten op aan zich te concentreren Tri de overgang van mei op juni zagen we op vele korenakkers van de Achterhoek de rogge over vloedig bloeien en als dit geschrijf in de krant staat, zal dit gewas stui ven of wellicht reeds gestoven hebben Er hangt dan een lichte nevel boven de velden, vooral in de ochtend bij warme koestering en weinig wind, mensen, gevoelig voor hooikoorts, kunnen er niet tegen. Dra beginnen de vruchtbeginsels te zwellen en de boer zegt, dat de korrel zich begint te zetten; in juli wordt de rogge ge oogst en mensen van de oude stem pel houden zich daarbij aan Sint- Jacob (25 juli), zijnde de heilige van de roggebouw; maar als het weer tegenwerkt, wordt het begin augus tus of nóg wel later. We zien tegen woordig geen sikkels meer klinken en blinken, strikhaak noch bindsters; het gezellige getinkel van 't „haren" kent men nauwelijks meer, wie spreekt er nog van schoolbouwen, gasten, gar ven en wie zift er in onze tijd het roggemeel tot bloem? De moderne tijd heeft op het land, in huis en op het erf alle oude gebruiken achterhaald. De rogge, die we thans op de akkers zien rijpen, is de zg. winterrogge, die we zo mooi zeegroen van de herfst tot de lente de velden zien kleuren en het eerst van onze graangewassen in de aren schiet („april moet mei een rog-aar geven"). Een andere soort is de snijrogge, die als groenvoer nog hier en daar toepassing vindt. Mor gen kijken we er samen op deze plaats ook even naar. 12 juni '67 A. B. WIGMAN wvw^yw/vwwwwvwwv op de wederopbouw van onze kracht. Vluchtelingen stromen de hoofdstad Amman binnen. In vier dagen tyd zyn 80.000 vluch telingen in Amman aangekomen. De meesten hunner zijn afkomstig uit Tulkarm, Nabloes en Jenin op de wes telijke oever van de Jordaan. De meesten hunner hebben huis en hof aan de Israëlische zijde van de bestandslijn verlaten met alleen hun kleren aan. Sommigen verklaarden door de Israëlische autoriteiten ge dwongen te zijn weg te gaan. Ande ren zeiden daartoe aangemoedigd te zijn. De Jordaanse autoriteiten worste len met het probleem van de voe ding, kleding en huisvesting van de I vluchtelingen. Bij Amman en in de stad Zerka zijn nieuwe vluchtelingen kampen ingericht. Honderden daklo zen hebben een toevlucht gezocht in moskeeën, schoolgebouwen en zelfs in holen. Egypte en Soedan hebben voorge steld een Arabische topconferentie te houden ter verspreking van gezamen lijke stappen ter oplossing van de problemen, die dcor de oorlog in het Midden-Oosten zijn ontstaan, zo meldt het semi-officiële dagblad Al Achram vandaag. Syrië, dat in de oorlog met Israël als laatste terrein verloor, zendt op het ogenblik veel rustiger radiopro gramma's uit. Rekening wordt gehou den met de mogelijkheid, dat zich te Damascus politieke troebelen begin nen te manifesteren. Grote vreugde in de straten van de Egyptische hoofdstad Caïro nadat be kend was geworden dat President Nas ser zyn besluit om af te treden had in getrokken. JERUZALEM. Het laatste grapje over de oorlog in het Nabye-Oosten is als volgt: Tydens de campagne in Sinaï, stuitten de Israëlische tankcolonnes op een detachement geheel bestaande uit po litiemannen uit Caïro. Toen de tanks naderden, sloeg het de tachement op de vlucht, behalve een politieagent. Hij ging midden op de straatweg staan en beboette de tanks wegens te snel ryden op Egyptisch ge bied. „Maximum is 45 km toegestaan", zei hij. „U reed minstens 60". Overstelpend was de vreugde onder burgers en militairen de eerste dagen na de inneming van de oude stad van Jeruzalem, die sinds twintig jaar voor de joden onbereikbaar was geweest. Tonelen zoals dit, waren vorige week aan de orde van de dag. De regering van Israël heeft verklaard dat zij dat deel van Jeruzalem, dat de meeste heilige plaatsen bevat, nooit meer zal afstaan. AMSTERDAM De Nederland se Zionistenbond in Amsterdam heeft de inschrijving gestaakt van vrijwilligers die in Israël willen gaan werken. Er zijn nu ruim vierhonderd Nederlanders inge schreven, een „overweldigend ge tal", aldus de Zionistenbond- Tot nu toe zijn zeventig vrijwil ligers, onder wie acht artsen en 25 verpleegsters, naar Israël ver trokken. In de komende dagen zul len nog tien verpleegsters volgen. Daarna zal met de uitzending wor den gewacht, totdat Israël erom vraagt. De medische hulpactie voor Is raël heeft zoveel medicamenten en andere goederen naar het Centraal Israëlisch Ziekenhuis in Amster dam doen stromen, dat het zieken huis de hoeveelheid nauwelijks kan verwerken. Daarom zullen al leen nog goederen worden aange nomen na voorafgaand overleg. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft zaterdagmiddag meer dan duizend eenheden bloedplasma naar Genève gestuurd. Dit bloed zal door het Internationale comité van het Rode Kruis ter beschik king worden gesteld van de zwaar gewonden in een aantal Arabische landen. ROTTERDAM Twee Rotterdam se politiemannen zijn gistermiddag tijdens een achtervolging van twee Surinamers in een gestolen auto, door deze auto aangereden en met ernstige verwondingen in een zieken huis opgenomen. Ook de twee Surina mers zijn ernstig gewond naar een ziekenhuis gebracht. De agenten E. H. Kuipers (19) en H. Sta (20) achtervolgden de gesto len auto met Duits kenteken, die gis termorgen op de Statensingel in Rot terdam was gesignaleerd. Na een wilde rit door het westelijk deel van de stad reden de Surinamers de snel weg Rotterdam-Schiedam op. Zij keerden bij de eerstvolgende stoplich ten en reden terug richting Rotter dam, waar ze op de kruising Hoge- banweg-Horvathweg op de achtervol gende politiemannen inreden. Naar schatting reden de autodieven op dat moment met een snelheid van 100 km/u. De politiewagen werd in de flank geraakt; de agenten werden er uit geslingerd en kwamen toen onder de ook in de lucht geslingerde auto terecht. URECHT De vierjarige F. Min jon uit Utrecht is gistermiddag met zijn autoped in het Amsterdam-Rijnkanaal gereden en verdronken. Een duiker vond pas enkele uren later het lijkje. UTRECHT Tussen de katholieke kerk en de Nederlands hervormde kerk is overeenstemming bereikt over de we derzijdse dooperkenning, aldus blijkt uit het jaarverslag, dat de St. Willi- bordvereniging heeft uitgebracht aan haar algemene ledenvergadering. Deze overeenstemming is het resul taat van een gemengde commissie, wel ke op verzoek van kardinaal Alfrink in 1964 werd ingesteld, mede naar aanlei ding van de overgang van prinses Ire ne naar de katholieke kerk- Uit het jaarverslag van dr. H. A. M. Fiolet, studie-secretaris van de Wil- librord-vereniging voor de sectie oecu mene, blijkt verder, dat bij over gang naar een andere kerk zowel de katholieke kerk als de hervormde de volgende gedragslijnen heeft aan vaard: a. desverlangd zal een schriftelijk doopbewijs worden gevraagd en door de betreffende gemeente of parochie worden afgegeven. b. bij twijfel omtrent de geldigheid van de eerder ontvangen doop zal bij bevoegde kerkelijke organen een ernstig onderzoek worden ingesteld naar de wijze waarop deze heeft plaats gehad. c. de betrokken kerk of gemeente dan wel parochie, waar deze doop is ontvan gen, zal bij zulk een onderzoek mede werking verlenen in de vorm van in lichtingen. d. bij eventueel nog blijvende twijfel omtrent de geldigheid van een eerder ontvangen doop zullen de argumenten waarom men de eerste doop ongeldig acht, indien gewenst, schriftelijk worden meegedeeld aan de betrokken kerk of gemeente dan wel parochie. De Nederlands hervormde kerk er kent de z.g. nooddoop die in de katho lieke kerk is bediend, wanneer is vol daan aan de volgende twee voorwaar den: a. dat deze doop is geschied op verlan gen van de ouders. b. dat deze doop in een liturgische handeling door de katholieke kerk is ge confirmeerd. De commissie, die deze overeenstem ming tussen beide kerken heeft voorbe reid, is niet ontbonden, maar heeft op dracht gekregen om nog andere hete hangijzers aan te pakken, nl. het ge mengde huwelijk en de intercommunie. De commissie zal haar onderzoekingen uitstrekken tot de huwelijkssluiting van de gemengd huwenden en de pastorale begeleiding van de gemengd huwenden- CAIRO (Reuter). Vrywel de gehe le Egyptische legerleiding is zondag gezuiverd. Enige tientallen generaals en kolonels zijn vanwege de verloren oorlog met Israël vervangen. De op perbevelhebber, Abdoel Hakim Amcr, was al eigener beweging afgetreden toen Nasser, vrijdagavond het volk meedeelde dat hij zijn functie van president zou neerleggen en even later meedeelde dat hy er nog eens over zou denken. Dat denken heeft niet lang geduurd. Zaterdagochtend al deelde hij het ka binet en het parlement meer dat hij onder de overweldigende vloed van sympathiebetuigingen had besloten te blijven. Beteen daarop liet hij zich vrijwel onbeperkte volmachten geven om Egypte als dictator te kunnen besturen. Zijn volmachten liggen met name op militair gebied. Hij mag mensen vorde ren en aan het werk zetten waar het hem goeddunkt. Maar ook op bestuur lijk gebied is zijn macht praktisch onbeperkt. In mei al gaf het parlement hem volmacht om besluiten te nemen die kracht van wet zouden hebben. Nassers aanblijven is wellicht ook het gevolg van een sterke druk van de communistische landen, die hem i n de oorlogsdagen in de steek hadden gela ten. Zij hebben nu Nasser verzekerd dat hij in het belang van zijn volk en van de Arabische eenheid beter kon aanblijven. Hij heeft ook uit Moskou te horen gekregen dat de Sowjet-Unie en de andere communistische landen bezig zijn een nieuw programma op te stellen voor hulp aan de Arabische wereld. TAMPA In de negerwyk van Tam pa zijn in de nacht van zondag op maandag relletjes uitgebroken. Het kwam tot hevige gevechten tussen negers en de politie, die trachtte te voorkomen dat men winkels plunderde. De brandweer moest in actie komen om verscheidene branden, die door de negers waren aangestoken, te blussen. Men brengt de onlusten in verband met de dood van een neger, die door een politieman werd neergeschoten, toen hij bij een inbraak werd betrapt en hij weigerde zich te laten arresteren. Later is meegedeeld, dat de naar het ziekenhuis vervoerde politieman aan een hartaanval is overleden- De oproerige negers hebben een blank echtpaar ontvoerd, waarvan de vrouw wist te ontsnappen. De man zou als gijzelaar worden vastgehouden. Zij wer den uit hun auto gesleept en naar de oproerig ewijk gebracht. De vrouw was ontsnapt en vertelde de politie, dat zij haar man vasthielden en mishandel den. Nadat ze dit gezegd had viel ze flauw. De politie gebruikt honden om de rust te herstellen. ROTTERDAM. De Liberiaanse tan ker Russel H. Green dreef gisteravond op vijftig kilometer ten westen van Gi braltar nog steeds fel brandend rond. Het schip, dat vijftigduizend ton olie aan boord had, werd zaterdag aange varen door de Griekse vrachtvaarder Irini van ongeveer tienduizend ton. TEL AVIV. De Israëlische rege ring heeft de voorlopige verlieslijst gepubliceerd van de jongste oorlog met de Arabische landen: 672 Israëli sche soldaten sneuvelden. Er werden 2563 man gewond. Van hen zyn er 355 ernstig aan t<)e. WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft de oliemaatschappijen toestemming gegeven de olietranspor ten uit het Caraïbische gebied en uit de Verenigde Staten op te voeren. Men wil hiermee voorkomen dat in Europa tekorten ontstaan als gevolg van de cri sis in het Midden-Oosten. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM In vele steden en dorpen zijn het afgelopen weekeinde acties voor Israël gehouden. In alle Nederlandse kerken is gisteren gecol lecteerd, in verscheidene plaatsen werd zaterdag een straatcollecte ge houden. Vandaag zal een landelijke inzame ling worden gehouden. In vrijwel al le kerken en stembureaus zullen stembussen worden neergezet waarin de giften kunnen worden gestort. De directeur van de Collectieve Is raël Actie ,de heer I. L. Palache, durfde gisteravond nog niet te schat ten hoeveel er voor Israël was ge schonken. Hij gaf wel enkele voorlo pige cijfers: uit Noord-Friesland was gisteravond 295.000 gulden het re sultaat van een vorige week gevoer de actie naar Amsterdam onder weg. In de hoofdstad werd zaterdag een straatcollecte gehouden, die meer dan een ton opleverde. In Breda le verde een eerste actie 25.000 gulden op. De Nederlandse Hervormde Kerk maakte gisteravond al enkele bedra gen bekend: de collecten in de ker ken van Dordrecht brachten 33.000 gulden op, die in Dieren, Rhenen en Rozendaal brachten het elk tot zeven tienduizend gulden. Uit Tiel werd een bedrag van tienduizend gulden ge meld, uit Winterswijk zevenduizend gulden. In het Rai-congrescentrum werd gisternacht een voorstelling gegeven, waaraan talrijke artiesten meewerk ten. Na afloop droeg de zanger Leo Fuld ruim twaalfduizend gulden over aan dr. J. E. Andriessen, de vroege re minister van economische zaken, nu voorzitter van de landelijke econo mische hulpacties Nederland-Israël. Enkele uren eerder werd in de Kleine Zaal van het Amsterdamse Concertgebouw een gratis concert ge geven. De toehoorders brachten zes tienhonderd gulden bijeen. In Bergen op Zoom zal de hele ko mende week een actie worden ge voerd ten bate van Israël. Systema tisch zullen alle scholen, bedrijven en fabrieken door collectanten worden bezocht. Bovendien zullen in verschei dene plaatsen in de stad stembussen worden neergezet, waarin men geld kan deponeren. Op de Markt zal iede re avond de dagopbrengst van de ac tie op een bord bekend worden ge maakt. Prinses Margriet bij huwelijksplechtigheid HAARLEM Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven hebben zaterdagmorgen in Haarlem de huwe lijksplechtigheid bijgewoond van mej. M. Rambonnet en mr. M. van Empel. De plechtigheid had plaats in de Waalse kerk in het Begijnhof. Tegen twaalf uur vertrokken zij huiswaarts. ALGIERS Algerije heeft drie on dernemingen met Nederlandse belan gen onder staatscontrole gesteld. Zater dag zijn de boeken gecontroleerd en de kantoren verzegeld. Het gaat om Unilever Algiers dat voor 95 procent Nederlands en voor vijf procent Zwitsers bezit is, om Shell- Algerije dat voor zestig procent Brits en voor veertig procent Nederlands ei gendom is en om de Compagnie des pétroles d'Algérie, waarvan het kapi taal voor 65 procent Nederlands en 35 procent Frans bezit is. De maatregelen zijn genomen na de instelling van staatscontrole op Britse en Amerikaanse ondernemingen. Enge land en de Verenigde Staten zijn be schuldigd van rechtstreekse steun aan Israël. De Nederlandse belangen vielen aan vankelijk niet onder deze maatrege len. De maatschappijen hebben respec tievelijk een fabriek voor zeep- en rei nigingsmiddelen, een reeks benzinesta tions die onder andere Algerijnse straal jagers bevoorraden en olieboorinstalla ties in de Sahara. In Algiers veronderstelt men dat de autoriteiten tot hun besluit zijn geko men, nadat zij hebben vernomen dat Is raëlische vliegtuigen materiaal in Ne derland hebben gehaald. Dat materiaal was overigens al besteld, voordat de vijandelijkheden in het Midden-Oosten uitbraken. ALGIERS Het staatshoofd van Al gerije, Hoeari Boemedienne, is van daag per vliegtuig naar Moskou ver trokken om het Kremlin te polsen over zijn bedoelingen ten aanzien van het Midden-Oosten- Boemedienne riep zaterdag in een toe spraak de communistische landen op een krachtige houding aan te nemen en hun verantwoordelijkheid tegenover de Arabische wereld te aanvaarden. In zijn rede klonk de algemene teleurstel ling door, die in Algerije heerst over het gebrek aan steun van de Sovjet- Unie jegens de Arabische landen in het conflict met Israël. Boemedienne wordt vergezeld door verscheidene hoge func tionarissen, onder wie de minister van Buitenlandse Zaken, Boeteflikka. CAIRO Het Suezkanaal zal gedu rende enige tijd voor alle scheepvaart gesloten blijven. Volgens de kanaalau toriteiten wordt de doorvaart belem merd door een aantal schepen, die door Israëlische vliegtuigen tot zinken zijn gebracht. Er werd niet bij gezegd wat voor schepen dit zijn. Het Suezkanaal werd dinsdag voor alle scheepvaart geslo ten. Gisteren is voor het eerst sinds de opheffing van de blokkade een Israë lisch schip door de Straat van Tiran en de Golf van Akaba naar de Israëlische haven Eilat gevaren. Het was het vrachtschop Dolphin dat met stukgoed uit Afrikaanse havens kwam. mm.mmmmm i DE BILT, maandag 10 uur: Het i KNMI deelt mede: i Gedurende het weekeinde verplaats- i te het centrum van een hogedruk- gebied zich van Ierland naar Mid- j den-Noorwegen Op de flank van dit j hogedrukgebied werd met noordelijke tot noordoostelijke winden koele en tamelijk droge lucht naar ons land gevoerd. In deze lucht kwamen wol- i i kenvelden voor, die afgewisseld wer- den door zonnige perioden. i Afgezien van het oosten en zuid- i i oosten van het land, waar zondag- i i avond en in de afgelopen nacht plaat- i selijk 2 tot 9 millimeter regen viel, I i bleef het in de rest van 't land over- i j wegend droog weer. Deze regen hing i i samen met een depressie in de bo- j venlucht boven Midden-Europa, die j j vooral in Polen en Duitsland het i weer verstoort. Het laat zich aanzien, dat vooral aanvankelijk met noord- i oostelijke winden droge lucht aange- i voerd zal worden, waarin flinke op- i klaringen zullen voorkomen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1