Zijn ster schoot als komeet naar het succesfirmament Spencer Tracy overleden VPRO heeft slecht jaar achter de rug Schilderij gestolen uit Singer-museum Kunst in dienst Vein Israël Pearl Buck schonk jeugdcentrum Drie Nederlandse films naar Berlijn Verhoging Laatste rol Kassa-trekker VANAVOND MORGEN Reiss en Co geeft 9% dividend Japan maakt meer auto's Huistelefoon uitgebreid Grontmij ziet stijging DAPHNE DU MAURIER PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart Pagina 2 MAANDAG 12 JUNI 1967 JANET 85 De lucht was al dik van de rook, die uit het trappehuis naar bove kwam van de beneden-hal. Zij zag vuur smeulen op de traptreden en vlammen, die langs het behang om hoog kropen. Terstond dacht ze aan de twee dienstboden, die op de bo venste verdieping sliepen. Toen duw de haar oom haar in de kamer terug en draaide dt deur in het slot. „Nee, je moet hier bij me blijven!" riep hij. „Als ik alleen ben, vallen ze me aan en wurgen ze mij. We moe ten ze buiten de deur houden. Je moet me daarbij helpen". Hij greep een tang en pakte daar mee een brandend blok hout uit het vuur, waarmee hij het behang en de gordijnen vlam deed vatten. Het vloer kleed, de papieren op tafel, alles stak hij aan. Jennie stond als versteend, niet in staat een geluid voort te bren gen. De rook werd weldra verstikkend. Het vuur verspreidde zich door het vertrek. Philip liep heen en weer, lachend, huilend, steeds meer bran dend materiaal rondstrooiend. Hoes tend van de rook kroop Jennie over de grond om de steutel van de deur te zoeken, die haar oom ergens in een hoek had gegooid. Het duurde ein deloos lang, voordat zij hem had ge vonden. Toen snelde ze ermee naar de deur, die zij openwierp. Maar te gelijk werd zij teruggedreven door 'n warrelende, voortjagende rook, buiten op de gang, en de hitte van de bran dende trap. Achter zich hoorde zij een kraken de slag in de kamer. Het ouderwetse kabinet was omgevallen en in de vuurhaard terecht gekomen. „Oom Philip!" schreeuwde ze, zo hard ze kon, „Oom Philip, kom vlug, wij moe ten hier weg, kom mee!" Hij hoorde haar roepen en strom pelde, half verstikt van de rook, naar haar toe. „Achteruit, Joseph, achter uit, zeg ik je!" gilde Philip, die een stoel boven zijn hoofd zwaaide en de ze naar haar toe slingerde. Jennie werd op zij getroffen en wankelde naar buiten, de gang op. Ze holde de trap op naar de bovenverdieping. Ze hoorde achter zich een angstkreet. Voor het laatst keek ze over de trap leuning achterom, zij zag nog door de open deur, hoe oom Philip, met kle ren, die vlam hadden gevat en uitge spreide armen, in het rond liep en in de rook verdween Zij klemde zich aan de leuning vast, duizelig en bevend over al haar le den, vluchtend voor het onder zich brandende huis, in het vage besef, dat haar geen enkele ontvluchtingsmo- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiniiuiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiii|i gelijkheid was gelaten, dat het ner gens meer veilig was. Een deel van de overloop beneden haar zakte reeds krakend in elkaar. De vloer zag ze wegzinken in de vlammen. Het leek of zij zelf in een opstijgende rookwolk werd verstikt. Zij kon geen adem krijgen, haar ogen raakten verblind en zij voelde zich vallen, tegelijk met krakend houtwerk, onder het loeien van de brand o Toen John de huisdeur in het slot hoorde vallen, wist hij dat er niets meer aan te doen viel. Hij draaide zich om en liep langzaam het terras af, boos op Jennie dat zij niet naar hem had willen luisteren. Hij voelde zich onrustig en diep on gelukkig. Toen hij op de werf kwam wist hij, dat hij toch geen oog zou kunnen dichtdoen. Daarom stapte hij in de roeiboot, die altijd aan de scheepshelling klaar lag. Hij hoopte door flinke lichaamsbeweging iets van zijn gemoedsrust te herwinnen, als hij er eindelijk moe en slaperig van werd. Maar behalve 't verlangen naar Jennie, dat hem niet losliet, bleef er diep in zijn ziel dat gevoel van be vreesdheid om harentwil. Er dreigde haar groot gevaar, waar van hij niet wist wat het kon zijn. Iets afschuwelijks zou hun beider geluk kunnen verstoren. Tegen zijn wil wa ren die voorgevoelens weer in hem wakker geworden en nu was hij ten prooi gevallen aan een onverklaarba re angst, die Jennie hem niet uit het hoofd had kunnen praten. Zonder te weten wat hij deed roei de hij naar de Polmearbaai, waar de donkere silhouet van de schoener haar schaduw op het water wierp. Langs de valreep klom hij aan boord. Hij betrad de stikdonkere kajuit, waar hij op de bank aan tafel ging zitten, met het hoofd in de handen .Hier had hij Jennie voor de eerste maal ont moet. Verschrikt had ze opgekeken, haar donkere hoofdje achterover gooi end, boos dat zij gestoord werd, met de tranen op haar wangen. Hier had den zij sam?n de brieven van haar vader zitten lezen, schouder aan schouder, terwijl haar haren zijn wang raakten. Hij zag ook weer met een vreemd gevoel van pijn en geluk, dat hij haar hier voor de eerste maal had gekust, toen zij op de kajuitstrap stond en ze over haar schouder naar hem om gekeken had. Hij was toen verblind door iets, waarvoor hij geen woorden wist, en had haar in zijn armen ge nomen en de kajuit weer binnengedra gen en daar hadden zij elkaar om- AMSTERDAM De Amerikaanse filmacteur Spencer Tracy is zaterdag in zijn huis in Beverly Hills op 67-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Drie weken geleden had Tracy, die ruim zestig hoofdrollen op zijn naam heeft staan en twee Oscars verwierf, zijn door Stanley Kramer geregisseerde film „Gast voar het diner" beëindigd. helsd, helemaal van streek, onttogen s aan de aarde, terwijl hij, dicht bij fj haar mondje, niets anders had kun- nen zeggen dan: „O, JennieJen- nie!" Toen waren zij naast elkaar op de- ze bank gaan zitten, ij hadden el- 5 kaar met heel andere ogen aangezien, 5 Jennie nieuwsgierig en zwijgend. Hij i triomfantelijk en tegelijk ongelukkig, 5 geen ogenblik zijn handen en lippen jj van haar aflatend. Naderhand, toen zij elkaar beter kenden, hadden zij samen gelachen om die eerste ogen- 5 blikken van koortsachtige vervoering. 5 Ze waren het er over eens geweest, E dat zij het eerste minnende paar wa- 5 ren, daar in de kajuit van de „Janet E Coombe" John moest even hebben geslapen, want hij werd koud en huiverig wak- ker. Hij begreep, dat hij hier weg S moest. Hij daalde weer af in zijn boot. Terwijl hij opkeek naar het wit te schegbeeld, was het hem alsof het hem een opdracht toefluisterde, dat hij voort moest maken, als hij Jennie nog redden wilde, omdat het gevaar haar nu nabij was en zij zijn hulp no dig had. Hij keerde zich naar Plyn, dat ge huld lag in de schaduwen van de nacht. Toen zijn oog in de richting dwaalde van het Marineterras, wist hij het. Daar zag hij, in de zwarte duisternis, de lekkende tong van een vlam. Op het ogenblik, dat John het huis bereikte, moest hij zich reeds door een dichte mensenmenigte, die stond te roepen en te schreeuwen, een door tocht banen. De brandspuit kon blik baar weinig uitrichten tegen deze poel van vuur. Het was een grote brand. De spuitgasten werkten als paarden. Stralen water vlogen sissend in het brandende huis, maar bleken onmach tig de felle, omhoogschietende vlam men te doven. Na afloop verklaarde de acteur dat hij er voor goed mee wilde ophouden. In Hollywood kon men dat nauwelijks geloven, maar Kramer bevestigde het: „Wanneer Tracy zoiets zegt, meent hij het". De cineast heeft snel gelijk ge kregen. Het is inderdaad Tracy's laat ste rol geworden. HILVERSUM Het bestuur van de VPRO heeft zaterdag tijdens een alge mene ledenvergadering veel woorden gewijd aan zijn financieel-kritische si tuatie en weinig aan het omroepbestel, waarmee het nog steeds niet gelukkig is. Voorzitter ir. K. Kooij liet zich kri tisch uit over de toewijzing van zend tijd aan instellingen als de NVSH en Morele Herbewapening. „We zien nu al tot welke ontkoppelingen die om roepwet leidt. Van structuur durf ik niet meer te spreken", zei hij. De 41-jarige VPRO heeft een slecht jaar achter de rug met een eigenlijk te kostbare jubileumviering. Het tekort voor dit jaar is geraamd op 114.00 gul den. (Slot volgt). S 3527. Hoewel piloot Storm, Buck en de professor niet bepaald tot de echte vrouwenkenners behoorden, be grepen zij toch wel zóveel van de diepere roerselen van de vrouwenziel, dat het soms heel onverstandig was om de gek te steken met hun uiterlijk schoon. Daarom beperkten zij zich tot tactvolle opmerkingen, toen Sandra om hun oordeel over haar nieuwe kapsel vroeg: ,,'t Zit prachtig! Hoe hbe je dat zo gauw voor elkaar gekregen!?" prees Buck. „Nou, ik heb er met een de schaar maar ingezet. Wil je geloven, dat ik me een heel stuk lichter voel?" kirde het meisje ver rast door de onverwachte belangstelling van de heren. Ook haar verloofde putte zich uit in loftuitingen, hoewel hij altijd een verstokt voorstander van golvende lokken, vlechten en paardestaarten geweest was. „En waar heb je nu die mooie, afgeknipte krullen gelaten?" vroeg hij 'n beetje spijtig. „Overboord, m'n liefje! Die zweven her en derwaarts door de ruimte!" Sandra maakte een weids gebaar. „Het was gewoon een historisch ogenblik. De lancering van de eerste afgeknipte vrouwenlokken in het heel al! Zeg, brave jongens, ik wil mij niet met jullie za ken bemoeien, maar wordt 't geen tijd voor de hyper drive?" De „brave jongens" keken elkaar eens aan, alsof zij zeggen wilden: „Jaja, het is me d'r eentje! Zonder haar waren we verloren!" 86. Onder in de crypt, midden op de met stof en vuil bedekte vloer, ligt een hoop glinsterende goudstaven. Vlak daarbij is een stuk van dt muur van de crypt naar binnen gedraaid. Klaarblijkelijk was dat de deur van een geheime kluis. Boven de kluis ziet men het vier kante gat van de luchtkoker, die onder de achtermuur van de tempel leidt. Rechts staat een wrakke oude ta fel met antieke dozen en potten, dik onder het stof en een totaal leeggebrande kandelaar. Bij de tafel ligt het stoffelijk overschot van een man. Het skelet is in een vergaan bruin gewaad gehuld. Aan de andere kant van de crypt liggen de stoffelijke resten van een vrouw. Ook dit lijk verkeert in een verregaande staat van ontbin ding en het gebloemde kleed is aan flarden. Maar zij is herkenbaar aan de lange haardos die als een aureool om het hoofd ligt uitgespreid. Een muffe lucht van be derf stijgt op uit de halfdonkere ruimte. Plotseling grijpt Lentebloesem de abdis bij haar arni. „Jij wist van deze crypt!" roept het meisje. „Jij was het die ik hier 's nachts zag rondscharrelen. Ik dacht dat je een spook was, maar..." „Jij hebt me dus verraden, valse slet!" schreeuwt de abdis. Bliksemsnel haalt ze een lang mes uit haar boezem. 85. Toen Prins Lum-Bia zijn vreugde en dankbaarheid over 't terugbrengen van de parel genoegzaam geuit had, zei hij tegen Tekko: „Het zouden wel leuk zijnho- ge onverschrokken Taks, wanneer gij parel persoonlijk naar vader zouden willen brengen. Ik weten zeker hij dit zee op prijs zullen stellen!" „Oh, dat is een goed idee!" lachtte Tekko. „Zeg maar waar ik hem vinden kan! Zit hij soms op zijn troon te regeren?" „Neen!" haaste de Prins hem te antwoorden. Arme vader lig gen te bed. Hij laten Ba-Mih dynastie uitsterven!" Hij is toch niet dood?" schrok Tekko. „Gelukkig niet!" lachte Prins Lum-Bia minzaam, terwijl hij Tekko een ruim vertrek binnen leidde waar achter een gazen gor dijn de keizer op zijn praalbed uitgestrekt lag. Niet zo dra zag Keizer Sek-San-Bon de parel die Tekko hem eerbiedig aanbood of hij rees snel overeind, sprong uit zijn bed en bedankte Tekko onstuimig. Hij verzocht on ze vriend hem te volgen om te zien hoe de parel in de kroon van Pansjoerije tot zijn recht kwam. Tekko volgde vader en zoon naar een onmetelijke ruimte waar een reusachtige afgodsbeeld stond. In 't voetstuk van 't beeld was op vernuftige wijze een schrijn verborgen waaruit Sjek-San-Bon de keizerskroon te voorschijn haalde. Voorzichtig plaatste hij de parel in de daar voor aangebrachte holte en toen toonde hij Tekko vol torots een schitterende gouden met edelstenen en ve ren versierde kroon. Omdat de kleine omroep feitelijk geen andere middelen heeft om zich fi nancieel te redden, zal op uiterlijk 1 ja nuari 1968 het abonnementsgeld op Vrije Geluiden opnieuw moeten worden verhoogd. Toch heeft deze omroep vo rig jaar nog dertigduizend gulden uit eigen middelen op de programma's toe gelegd. De heren Laurens ten Cate, hoofdre dacteur van de Friese Courier en H. Schaafsma, adjunct-directeur van de School voor Journalistiek, zijn zaterdag op voorstel van een aantal leden in het algemeen bestuur van de VPRO opgenomen. Mevrouw drs. A. E. A. Went-van der Vring, sociologe, werd gekozen als vijfde vrouw in het bestuur van de VPRO. LAREN/N.H. Zondagmiddag tus sen één uur en half drie is uit het Singer-museum te Laren een schilderij ontvreemd, getiteld „Vrouw met sjaal", van de Franse schilder Th. Dule Ribot. Het schilderij was voor een waarde van 20.000 gulden verzekerd. De diefstal moet zijn gepleegd door een van de be zoekers. Het schilderij is een portret van de moeder van de schilder, gekleed in een grijsgroene japon met op het hoofd een zwarte sjaal. Het is gesigneerd 11 au gustus 1891 te Parijs. Het schilderij be hoort tot de eigen collectie van het Sin- ger-museum. Het doek werd uit de lijst gelicht. Het is een donker schilderij met grijze achtergrond. Het meet 24 bij 19 cm. Het is de eerste maal dat er uit het Singer-museum een schilderij is ge stolen. AMSTERDAM. Een groot aantal artiesten heeft in de nacht van za terdag op zondag belangeloos meege werkt aan een voorstelling die, op initia tief van de leden van het Lurelei-Caba- ret, in het RAI-congrescentrum in Am sterdam is gegeven ten bate van Israël. Aan het einde van de voorstelling kon de zanger Leo Fuld de opbrengst van f 10.900.overhandigen aan oud-minis ter van Economische Zaken dr. J. A. Andriessen, voorzitter van de landelijke economische hulpactie Nederland-Israël. Aan het programma werkten o.a. mee Wim lbo, Hetty Blok, Willem Nijholt, Frans Halsema, Ank van der Moer, Rien van Nuenen, Piet Römer, Ramses Shaf- fy, Enny Molsde Leeuwe, de verenig de joodse koren o.l.v. Hans Krieg en het Tuschinsky-Theaterorkest, dirigent Jan Mekkes. AMSTERDAM. Belangstellenden die zaterdagavond gratis toegang had den tot een concert ten bate van Israël in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam hebben f 1600.geschon ken ten bate van Israël. Aan dit concert werkten mede de Amerikaanse violist Isidor Laeiner, zijn echtgenote de pia niste Edith Grosz, de zangeres Marily Tyler en haar begeleider Tom Bouwller en het Syntagna Musicon onder leiding van Kees Otten. AMSTERDAM. De kunstveiling, die voor het Joods Cultureel Cen trum „Bet Ami" in het gebouw Frascati te Amsterdam ten bate van Israël is ge houden, heeft in totaal 82.000 gulden op gebracht. Het hoogste bod voor 'n schil derij was 12.000 gulden. De kunstenaar van dit werk was Melle. Een tekening van Paul Citroen, voorstellende Ben Goerion, werd aanvankelijk verkocht voor 1500 gulden. De nieuwe eigenaar gaf het werk terug om opnieuw geveild te worden. Het bracht toen nogmaals 900 gulden op. Onder de kunstenaars, die zich voor deze veiling werken beschikbaar hebben ge steld, bevonden zich ondermeer Eugene Brands, Wessel Couzijn, Lucebert, Friso ten Holt en Charles Eyk. Met de dood van Spencer Tracy heeft Hollywood een monumentaal acteur verloren, die 37 jaar lang in de wereld van de Amerikaanse film een belang rijke rol heeft gespeeld. Hij werd op 5 april 1900 in Milwaukee geboren. Stam mend uit niet-artistiek milieu ging zijn belangstelling aanvankelijk naar de medische wetenschap uit. Zijn univer sitaire studie boeide hem zeer, maar Tracy had zoals hij het later zelf eens verklaarde te weinig zitvlees om arts te worden. De vriendschap met enkele acteurs dreef hem de richting van het toneel uit. Zijn natuurlijk talent op de plan ken van het amateurtoneel was trou wens reeds tot een paar vakmensen doorgedrongen en in 1922 kreeg hij zijn eerste echte kans op Broadway. Hij oogstte er snel succes en binnen enkele jaren stond hij geboekt als een geheide kassa-trekker". Hollywood haalde hem in 1930 de filmstudio's bin nen. Tot zijn aller belangrijkste voor oorlogse films behoren: „Het kasteel van een man", „Furie", „De grote stad", „Testpiloot", „De jongensstad" en „Noord-west passage". Na 1945 zagen we hem vergrijsd en met een steeds dieper gelijnd gezicht terug in een aantal opmerkelijke cre aties. Als rechter in de film „Het tri bunaal van Neurenberg", toonde hij zich, met Mariene Dietrich als tegen speelster, de acteur aan wie de tekst van de rol volledig ondergeschikt is geworden. Het was vooral in die fi guur dat Tracy naar een eigen waar heid en een persoonlijke levensfiloso fie leek te zoeken. In de eerste cinema-produktie „Hoe het Westen werd overwonnen", zagen we hem niet, maar wel klonk zijn door dringende stem in het door hem uitge sproken commentaar. De laatste rol, die bij ons in herinnering zal blijven, was die van de politieman in „Het is een gekke, dwaze wereld". In die fi guur mengde Spencer Tracy de ernst met de humor en de melancholie met een stevige portie ironie. SEOEL. Pearl Buck, de beroemde Amerikaanse schrijfster, heeft ter gele genheid van haar 75ste verjaardag een miljoen dollar geschonken voor een centrum voor Koreaans-Amerikaanse kinderen in Seoel. De Nobel-prijswinnares die op dit moment ondanks haar leeftijd een reis door verschillende Aziatische landen maakt, heeft in Seoel gezegd dat zij soortgelijke centra wil openen in ande re steden in het Verre Oosten te we ten in Thailand, de Filippijnen, Japan, Okinawa, Zuid-Viëtnam en Nationalis tisch China. DEN HAAG „Een film voor Luce bert" van Johan van der Keuken en de speelfilm „Paranoia" van Adriaan van Ditvoorst zijn door de minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk, mejuffrouw M. Klompé, aange meld voor het filmfestival van Berlijn. De leiding van het Berlijnse film feest, dat van 23 juni tot 4 juli wordt gehouden, had zelf al de film „Het gangstermeisje" van Frans Weisz voor deelneming uitgenodigd. Nederland zal dus met drie films in Berlijn zijn ver tegenwoordigd. HILVERSUM I 18.00 'Stereo: Meisjeskoor met' irtSti*. sextet 18.20 Uitz. v.d. B.P. Spreker: De heer N. Verlaan 18.30 L- gr.muz. v tieners. 19.00 Nws. en weerpr. 19.10 Ra diokrant 19.30 Muz. uit uw vakantieland: Oostenrijk - Griekenland - Hongarije 20.15 Some day my prince will come, of: Doornroosje anno 1967, hoorsp. 21.10 Japanse ork.muz. 21.25 Muz. en dienst: Utrechtse Orgelweek 1967: klass. muz. 22.15 Avondoverdenking 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. 22.40 Literama: radiokr. over boeken, schrijvers en toneel 23.00 Serenade: gevar. pl.pr. 23-55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Ik verbind u door....: praatje 18.30 Stereo: A la carte: 1. gevar. muz- pr. 19.40 Human. Verbond: Tegenstellingen, een toespr. door dr. A. J. Wichers NRU: 19.50 Open baar Kunstbezit 20.00 Nws. 20.05 Klass. kamermuz. (opn.) 21.30 De zee als Al ma Mater van het recht, lezing 22.00 Let the peoples sing (VIII): internat, competitie voor amateurkoren 22.30 Nws. 22-40 IKS, een sprong in het duis ter: report., act. en 1. gr.muz. 23.55- 24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 19.45 Voor de kleuters. 18.50 Journaal STER: 18.55 Reel. CVK/IKOR /RKK: 19.00 Kenmerk, de wekelijkse att.rubr. over kerk en samenleving. NCRV: 19.30 Paulus v. Tarsus tv-film (dl 4-BBC-prod.) STER: 19-56 Reclame NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. NCRV: 20.20 Lege handen...., document, over de crisis uit de dertiger jaren 20.50 Pick-Up: platenpr. 21.25 Nu! en Dan?, tv-film NTS: 22.30-22.35 Journ. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort STER: 20.01 Reel. VARA: 20.05 Tik Tak Tor, wedstr.pr. 20.35 Dieven hebben het ook moeilijk (I Soliti Ignoti), tragie-komedie met sterk criminele inslag STER: 22.20 Reel. NTS: 22.25 Journ. 22-40-23.10 Te- leac: Automatisering (14). HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte gr. muz. (7.30-7.32 Nws). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. muz. 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: vakan- tietips. 8.45 Voor de huisvrouw. (Om 9.25 Conciliepostbus; 9.35 Waterstan den). 10.00 Stereo: Aubade: mod. muz. (gr). 11.00 Voor de zieken. 12.00 Stereo: Musette-orkest met zangsoliste. 12.18 Marktber. voor schipper. 12.20 Voor de landbouwers. 12.27 Med. voor land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Licht ensemble en sol. 14.40 Stereo: Licht in strumentaal ensemble (opn). 15.00 Pizzi cato: muz. middagmagazine. 17.00 Over- heidsvoorl.: Suriname en de Ned. Antil len. „De nieuwe roman van Tip Ma- rugg". Spreker: Henk Dennert. 17.10 Voor de jeugd. 18.00 Licht pianospel (gr). 18.20 Uitzending van de A.R.P. Spreker: mr. W. de Kwaadsteniet, se cretaris van de A.R.P. 18.30 De Spring plank: jonge artiesten met ork. begel. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr. muz. 7.55 VPRO: Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gr. muz. (8.30-8.35 De groente man). 8.50 Morgenw. 9.00 Stereo: Klank juwelen (gr). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr)populair verzoekplatenpr. (11.00-11.02 Nws). 11.55 Beursber. 12.00 Promenade-ork.: amu- sementsmuz. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Overheidsvoorl.:Uitz. voor de landbouw. 12.40 Licht ork. 13.00 Nws. 13.10 Act .13.30 Radiophilharm. orkest (opn.): semi-klass. en mod. muz. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Stereo: Strijkkwintet: kl. muz. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Pianorecital (gr): kl. muz. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York calling. 17.20 Lichte gr. muz voor de tieners. HILVERSUM III TROS: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.07 Pr-r- r-r-t: platenpr. VARA: 10.00 Nws. 10.02 Pop- en cabaretmuz. (Om 10.30 Geen ja, geen nee; 11.00 Nws). 12.00 Nws. 12-02 Express: platen bij de lunch. (13.00 Nws). 14.00 Nws. 14.02 Voor de huisvrouw: verzoekpl. 15.00 Nws. 15.02 Mix... gev. platenpr. (16-00 Nws) 1700 Nws. 17.02-18.00 555555-en en 66666-en. MAANDAG 12 JUNI 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (v. gisteren) 10.20 Sportjourn 10.50 Berlijns mode- journ- 11.35 Pr. over verkeersopvoed. voor kinderen 12.00-13.30 Act.kron. 16.40 Nws. 16.45 Filmdocument 17.15 Film report. 18.00-18.05 Nws. (Region pr.: NDR: 18.05 Act. 18.16 Sportjourn. 18.50 Zandmannetje 19.00 Act. 19.21 Film 19.59 Pr. overz. WDR: 18.05 Nws uit Noordrijn-Westfalen 18.10 Theo Lingen presenteert Max Linder 18.25 Hier und Heute (I) 18.50 Goedenavond 19.00 Hier und Heute (II) 19.10 TV-film 19.40 TV- film) 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Act- filmreport. 21.00 Amusementspr. 22.05 Discussie 22.50 Journ. en weerber. Aansl.: commentaar 23.05 Franse speel film 1.05 Nws. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18-20 Act. en muz. 18.55 Amus.pr. 19.27 Weerbericht 19.30 Nws. en thema's v-d. dag. 2.00 Dagboek uit de katholieke kerk 20.15 Medische rubr- Aansl.: nws. 21.00 Ita liaanse speelfilm (Niet geschikt voor jeugdige kijkers) 23.00 Nws., weerber. en thema's v.d. dag. HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUII lllllllllllllltlUIIIII ■llllllllllllllllllllllllllllll MAGIIOEHANDTÏKE- NINGJH0R? (NEE MAAR... T SCHRUF MAAR VAN TH0R,DE UITVIN DER VAN HET WIEL EN DAN DE HANDTEKENING. ALS 'K NIET TE ONBESCHEIDEN BEN- WAAR HANG IN HET MUSEUM VOOR NATUURLUKE STOMMITEIT. AMSTERDAM De resultaten bij NV Handelsvereeniging v/h Reiss en Co waren in 1966 wederom tevreden stellend, ofschoon, zoals in de ver wachting lag, de exceptioneel gunsti ge bedrijfsuitkomsten van 1965 niet konden worden geëvenaard, zo meldt het verslag. Wijzigingen in de politie ke en financieel-economische toe stand in enkele overzeese afzetgebie den waren er oorzaak van, dat in de exporthandel met een geringere omzet genoegen moest worden genomen. Op zichzelf beschouwd waren in deze sec tor de resultaten echter zeer bevredi gend. Vergeleken met 1964 zijn zij zelfs belangrijk gunstiger. De uitkom sten van de produktenafdeling ver toonden een flinke verbetering ten op zichte van 1965. Volgens de geconsoli deerde cijfers is de winst op goede ren en commissies gedaald tot 2,6 min (3,4). De onkosten verminderden eveneens en wel tot 2,4 min (2,7). Als netto winst resteert tenslotte 127.000 gulden (130.000). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 9 pet. De tot nu toe behaalde resultaten zijn niet bij die van de overeenkomstige periode van 1965 achtergebleven. Op grond van de steeds verdergaande spreiding in de activiteiten, meent de directie de toekomst met vertrouwen tegemoet te kunnen zien. TOKIO Naar de Japanse vereni ging van autofabrikanten volgens het Japanse persbureau Kyodo heeft be kendgemaakt, is het vrijwel zeker, dat Japan met zijn autoproduktie dit jaar op de tweede plaats zal komen na de Verenigde Staten. Vorig jaar kwam Japan op de derde plaats na de Verenigde Staten en West-Duits- land. Verwacht wordt, dat de Japanse produktie dit jaar de grens van de 3 miljoen auto's zal passeren. Vorig jaar produceerde Japan 2.280.000 auto's, de Verenigde Staten 10.370.000. West-Duitsland 3.050.000 en Engeland 2.040.000. Voor dit jaar wordt een Westduitse produktie van 2,7 k 2,8 miljoen stuks verwacht. De Japanse produktie is in de eer ste vier maanden van dit jaar met 34,4 procent gestegen tot 934.600, de Westduitse produktie met 28,2 procent gedaald tot 772.000 auto's. DEN HAAG. De snelle vooruit gang van de techniek heeft ook de nv Nederlandsche Huistelefoon Maat schappij in de laatste jaren voortge zette groei en expansie gebracht, zo meldt het verslag. De omzet van fa briek en installatie-afdeling steeg be langrijk in 1966. De eveneens bedui dend gestegen onkosten hebben de volle aandacht. Ook de orderporte feuille per 1 januari 1967 vertoont een stijging to.v. 1966. Verwacht wordt dat 1967 weer een behoorlijk resultaat zal opleveren. Volgens de resultaten rekening bedroeg het saldo exploita tierekening f 1,07 min. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 20 pet. DE BILT In 1966 steeg de bouw som van de werken waarbij Grond verbetering- en Ontginningmaat schappij nv (Grontmij) is betrokken in belangrijke mate, en wel van f 112 min tot f 124,5 min, een verhoging van ruim 11 pet, zo meldt het ver slag. Daartegenover deden zich enke le minder gunstige invloeden gelden. De regenval was in verschillende de len van het jaar extreem groot, waar door zowel de omzet als de produkti- viteit nadelig werd beïnvloed. Een an dere nagatieve factor was de aanbe stedingsstop die de overheid voor de maanden augustus t/m oktober af kondigde, wat eveneens een disconti nuïteit veroorzaakte in de produktivi- teit van het personeel Bovendien zijn de lonen en prijzen weer sterk gestegen. Volgens de ver lies- en winstrekening steeg de bruto- opbrengst tot f 23.7 min (f 21.7 min). De salarissen en overige bedrijfskos ten namen echter eveneens toe tot f 21,9 min (f 19,1 min). Na afschrij vingen enz. komt de lagere winst uit op f 746.000 (f 1,08 min). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 9 pet. Het boekjaar 1967 wordt met vertrouwen tegemoet gezien. De om- zetprognoses wijzen opnieuw op een verdere stijging van de bouwsom, hoe wel de schaarste op de kapitaalmarkt de gemeentelijke overheid zal rem men in haar activiteiten. Daartegen over staat echter dat extra-middelen die de regering beschikbaar stelt ter bestrijding van de groeiende werk loosheid de uitvoering van diverse werken mogelijk zal maken. Op het gebied van de ruilverkaveling is een verdergaande uitbreiding te verwach ten. Een verdere groei bij de deelne mingen en dochtermaatschappijen wordt verwacht. De stijging van de bouwsom had zo wel betrekking op ruilverkavelings- en waterschapswerken, als op de sec tor recreatie en werken ten behoeve van uitbreidingsplannen. Het beleid op langere termijn in Nederland, blijft in het bijzonder ge richt op de mogelijkheden bij de cul tuurtechniek en civieltechniek, en de ruimtelijke ordening. Voor de NV Nederlandse Gasunie werden door de landmeetkundige dienst van Grontmij voorbereidende werkzaamheden verricht voor de ver dubbeling van het hoofdtransportnet voor het traject Slochteren-Ommen. De samenwerking met Rijkswater staat en diverse prov. waterstaats diensten leidt tot verheugende resul taten. De werkzaamheden in Tunesië breidden zich uit. In verschillende an dere Afrikaanse landen zijn opdrach ten in voorbereiding.

De Vallei | 1967 | | pagina 2