Israël moet Gaza en W-Jordanië niet zo maar teruggeven Jitzhak Rabin, het brein van de zege Groots welkom voor pater Strijbosch Meisje (4) op slag dood DEENSE KROONPRINSES HAD ZATERDAG SPROOKJESHUWELIJK Fokker Friendship voor Ver. Naties naar Israël Gedenkteken voor lid Pelikaan-bemanning POLITIEKE EN MILITAIRE LEIDERS ZIJN HET EENS Arabieren moeten zelf onderhandelen NAAST MOSJE DAJAN Grote brand in Georgia Matrozen slaags met beatfans Ontroerde bruid vertrok Regen in India FEEST GERED Grote brand in Amsterdam Dode Zee-rollen in Jeruzalem KARDINAAL RITTER OVERLEDEN GEWEND GEVANGENE STUDIE President Haïti leidde executies MOEILIJK Vader en dochters tijdens wandeling aangereden TEGEN HUIS OVER DE KOP ANDEREN NEE KRIJGSGEVANGENEN IN ROERMOND MET EMBLEEM ROYAAL Humphrey geopereerd ONTROERD MAANDAG 12 JUNI 1967 G ener aal-majoor Jitzhak Rabin, links, en de Israëlische minister van Defensie, Mosje Dajan, rechts, kunnen beiden bogen op een geslaagde militaire loop baan. Beide mannen hebben een belangrijk aandeel gehad in de Israëlische strijd tegen de vijandige Arabische landen. Zowel Rabin als Dajan, wier levens lopen opvallende gelijkenis vertonen, bracht de Arabieren een verpletteren de nederlaag toe. TEL AVIV De indrukwekkende militaire overwinning van Israël op de Ara bische landen is voor een belangrijk deel het werk van één man: generaal-ma- joor Jitzhak Rabin. In nauwe samenwerking met de minister v. Defensie, Moshe Dayan, leidde hij zijn troepen naar een zege, die een gptrouwe kopie was van de overwinning die Dajan in 1956 op de Arabieren behaalde. Maar niet alleen de militaire succes sen van Rabin en Dayan vertonen overeenkomst. Ook in hun privélevens zijn opvallende parallellen aan te wij zen. Beiden werden in Palestina gebo ren, beiden werden opgeleid voor de landbouw en tenslotte leerden ze bei- HELMOND Vele duizenden men sen hebben gisteren in het Noordbra bantse plaatsje Erp pater Alfons Strijbosch verwelkomd. Pater Strij- bosch, aanvankelijk doodgewaand, heeft ruim 33 maanden in gevangen schap verkeerd. Vrijdag kwam hij in Brussel aan, gisteren In de namiddag in zijn geboorteplaats. Heel Erp en omringende dorpen lie pen om vijf uur uit om de pater te zien. In de parochiekerk van Erp, waar destijds een rouwmis was ge houden, werd nu een mis uit dank baarheid opgedragen. Het dorp offerde spontaan voor een zakcentje voor de vermoeide missio naris. De burgerij schonk hem voorts een horloge en een forse kist sigaren tijdens een plechtige bijeenkomst, waarop de harmonie de boventoon voerde. Pater Strijbosch gaat binnenkort naar Engeland voor een bezoek aan de 85-jarige vader van de Britse zen delinge Winifred Davies. De pater deelde zijn gevangenschap met deze 51-jarige zendelinge. Enkele minuten voordat de rege ringstroepen de opstandelingen be reikten om de twee gevangenen te be vrijden, vermoordden de rebellen haar. AMMAN De Jordaanse autoritei ten hebben de „Dode-Zee"-rollen niet uit het Palestijns museum wegge haald voor de Israëliërs de oude stad van Jeruzalem bezetten, aldus een Jordaanse woordvoerder in Amman. De regeringsfunctionaris, Abdel Re- him Moerib, adj.-directeur van het ministerie van Cultuur in Jordanië, heeft in Amman verklaard dat de mensen van het museum alleen de Dode-Zeerollen „in kisten" hebben kunnen pakken om ze voor eventuele vernietiging te behoeden. „De kisten wilden we in de kluizen van het museum zetten, maar daar was al geen tijd meer voor", aldus Moerib. De „Dode-Zee"-rollen, Bijbelse do cumenten van onschatbare waarde, zijn in 1947 in grotten langs de Dode Zee gevonden. Zij waren het voor naamste bezit van het Palestijnse museum, dat tot voor kort door de Amerikaanse Rockefeller Torendation gefinancierd werd. Uit Jeruzalem is tot dusver niets bekend geworden over eventuele schade die het museum en zijn schat ten zouden hebben geleden bij de harde gevechten in de oude stad van Jeru zalem. Het museum bezat de oudste overblijfselen van menselijke bescha ving in het Heilige Land. ST. LOUIS De aartsbisschop van St. Louis, kard. Joseph Ritter, is op 74- jarige leeftijd overleden. Kardinaal Ritter had in 1947 de volledige integra tie op alle katholieke scholen in zijn aartsbisdom bevolen. Hij bedreigde daarbij al die parochianen met ex communicatie, die zich daartegen zou den verzetten. den wat vechten was toen ze zich als jongelui aansloten bij ,de verzetsbewe ging in de tijd dat hun geboorteland nog Brits mandaatgebied was. Zowel Dayan als Rabin werd ten slotte symbool van een generatie jonge Israëliërs die opgroeiden in het besef dat ze werden bedreigd door de Arabieren tegen wie ze van tijd tot tijd dan ook de wapens moesten opne men. Jitzhak Rabin, 45 jaar en 1.80 meter lang, is gewend tegen de Egyptenaren te vechten. In de Israëlisch-Arabische oorlog van 1948 - 1949 was hij plaats vervangend commandant aan het zui delijke front. Gamal Abdel Nasser, de Egyptische president, die ook nu het onderspit moest delven, was toen kolo nel in het Egyptische lger. Rabin is als militair een self-made man. Geboren op 1 maart 1922 in Jeruzalem, volgde hij aanvankelijk on derwijs aan een landbouwschool. Zijn eerste militaire oefening kreeg hij toen hij negentien was, maar hij begon pas laat in 1953 werkelijk krijgskun de te studeren. In de zomer van 1941 sloot hij zich, nadat hij een tijdlang in een kibboets had gewerkt, aan bij de Haganah, de militaire afdeling van de joodse ver zetsbeweging. Evenals Moshe Dayan vocht hij later in de Britse gelederen tegen de troepen van de Franse rege ring in Vichy. Hij klom op tot plaats vervangend bataljonscommandant. Dezelfde Britten, die hij eerst had gediend, zetten hem in 1945 echter gevangen toen hij illegale immigranten uit een kamp had bevrijd. Hij bracht enkele maanden achter prikkeldraad door. Na zijn vrijlating kwam hij opnieuw in het leger en na de uitroeping van de staat Israël in 1948 nam hij aan het front bij Jeruzalem deel aan de bloedi ge gevechten tegen de Arabieren. Hij was er ook bij toen de Negeb-woestijn werd bevrijd en hij vocht eveneens in de eerste linies bij de verovering van Eilath, de havenstad die ook afgelopen week een sleutelpositie innam in het conflict met de Arabieren. Van 1950 tot 1952 leidde Rabin de operationale afdeling van de Israëli sche generale staf, waarna hij in 1953 de tijd gekomen achtte om krijgskunde te gaan studeren. Daarvoor bracht hij een jaar door op een militaire staf school in Engeland. Op 32-jarige leeftijd werd hij in 1954 benoemd tot brigade-generaal. In die functie werd hij commandant van de noordelijke afdeling van het leger, dat gelegerd was langs de grens met Syrië. Voor hij in 1960 tot plaatsvervangend chef van de generale staf werd bevor derd volgde hij opnieuw een cursus in moderne oorlogvoering. Deze keer in Fort Bliss, Amerika. In 1964 bereikte hij tenslotte de hoogste militaire functie, die van chef van de generale staf. Dat hij voor die functie geknipt is bewees hij deze week door zijn éclatante overwinning op zijn Arabische vijanden. WASHINTON De president van Haïti, Frangois „papa doe" Duvalier zou afgelopen donderdag zelf het com mando hebben gevoerd over een exe cutiepeloton dat een eind maakte aan het leven van 19 ter dood veroordeelde officieren. Dit is meegedeeld door Raymond Joseph, secretaris-generaal van de in New York gevestigde „Ha- itiaanse Coalitie", een tegen het be wind van Duvalier gerichte organisa tie. De officieren zouden hun doodvonnis en executie te danken hebben gehad aan een strijd om de macht in het pre sidentieel paleis. WASHINGTON De Israëlische minister van Defensie, generaal Moshe Dayan, heeft in een interview voor de Amerikaanse televisie verklaard, dat zijn land de strook van Gaza en de Westelijke Jordaanoever nooit meer zal mo gen afstaan. Het interview werd hem vrijdag in Tel Aviv door drie Ameri kaanse journalisten afgenomen en zondag door het radiostation C.B.S. uitge zonden. De minister beklemtoonde dat alle problemen tussen Israël en de Arabi sche landen nu zullen moeten worden geregeld via rechtstreekse onderlinge besprekingen. Elke gedachte van be middeling of interventie van de grote mogendheden hierbij wees hij van de hand. De zaken staan in ieder geval zo, aldus generaal Dajan, dat wan neer de Arabieren niet aan de confe rentietafel willen plaatsnemen, „wij eenvoudig blijven waar we zijn". De minister merkte op dat voor Is raël het doel van de oorlog was, de vrije doorvaart in de straat van Ti ran te verzekeren. Israël moest vol gens hem het bij die toegang tot de golf van Akaba gelegen bolwerk Sjarm El Sjeik bezet houden, zolang het niet waterdichte garanties heeft verkregen voor de vrije doorvaart van zijn schepen naar en van de haven stad Eilat. Generaal Dajan zei voorts nog dat president Nasser de oorlog werkelijk heeft gewild, omdat hij dacht dat hij die kon winnen. De Arabische eenheid was ook inderdaad groter dan tijdens de Sinai-campagne in 1956, maar de de grote fout van de Arabieren was geweest dat ze er zich geen reken schap van hadden gegeven dat Israël over betere troepen en een betere be wapening beschikte dan destijds. Wat het bezet houden van de door Israël veroverde gebieden betreft was er in militair opzicht geen vuiltje aan de lucht. Daarentegen zou men wel met sociale en economische proble- LEEUWARDEN Een vader en zijn vier dochters zyn gisteravond bjj een wandeling door het Friese Tzum- marum door een auto aangereden. De vierjarige Loekie Ennema was op slag dood; de vader en de andere drie zus jes werden gewond. De automobilist, de 51-jarige B. de V. uit Leeuwarden, is opgesloten. HU verkeerde waar schijnlijk onder invloed. ROSMALEN De 77-jarige C. P .V. Brok uit Kaatsheuvel stak gisteravond in Rosmalen de rijksweg over. Hij werd aangereden door een auto en was op slag dood. DILLAND-BATH De dertigjarige mevrouw E. R. M van de Goorberg- van de Bogaert uit Breda is gistermor gen bij Rilland-Bath uit een Volkswa genbusje geslingerd. Zij was op slag dood. Haar man werd zwaar gewond. NIEUW VEEN De zeventienjarige C. C. Kaldenbach uit Nieuwkoop is gis termiddag met een auto tegen een huis gereden in Nieuwveen. Zijn broer, de vijftienjarige Th. M. R. Kaldenbach, was op slag dood. ZEVENAAR De vijfjarige Brigitta G. J. M. van Wessel uit Zevenaar speel de gistermiddag in Zevenaar met haar autoped op straat, toen zij door een bus werd gegrepen. Zij was op slag dood. LEEUWARDEN De 22-jarige E. W. J. M. ter Louw uit Rotterdam is gistermorgen in Herbayum in Friesland met zijn auto tegen een boom gereden. Hij werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. Zij schoonzuster, mevrouw A. J L. ter Louw-Hoekstra, moest uit het wrak worden gezaagd. Zij is even later overleden. ZWOLLE De twintigjarige J. W. van Halderen uit Meppel is gisternacht in het ziekenhuis van Zwolle overleden. Hij was zaterdagavond in Meppel met zijn bromfiets over de kop geslagen en tegen een boom terechtgekomen. NEDERWEERT De 23-jarige W. Verkooyen uit Nederweert is gister nacht met zijn scooter tegen een be tonnen afrasteringspaal bij Nederweert gebotst. Hij overleed vrijwel onmiddel lijk. DEVENTER De 82-jarige A. H. Brugman uit Deventer is zaterdagmid dag toen hij de rijksweg overstak door een auto gegrepen, 's Avonds is hij in het ziekenhuis overleden. LAREN De vijftienjarige G. C. M. Post uit Eemnes is gistermorgen in een ziekenhuis in Laren overleden. Hij was zaterdagmiddag op de trekstang tussen twee hooiwagens gaan zitten, er afge vallen en onder het voorwiel van de achterste hooiwagen terechtgekomen. ROSSVILLE (GEORGIA) Door een grote brand in een industriecom plex aan de rand van Rossville in de Amerikaanse staat Georgia zijn zon dag twee fabrieken verwoest en vier ernstig beschadigd- De schade wordt op meer dan tien miljoen dollar geschat. Drie brandweerlieden liepen lichte verwondingen op. In een der fabrieken explodeerden chemicaliën. De brand is waarschijnlijk door een ontploffing ont staan. men te kampen krijgen, vooral door de aanwezigheid van ruim anderhalf miljoen Arabieren op de westelijke oever van de Jordaan. Om die op te lossen zou medewerking van andere landen noodzakelijk zijn. Er zouden regelingen moeten worden getroffen voor de toekomst van de Arabieren in genoemd gebied, want, aldus Dajan, er kan geen sprake van zijn dat ze door Israël worden opgenomen. Er zou dan een Joods-Arabische staat dreigen te ontstaan, terwijl alle Is raëliërs een Joodse staat wensen. Dajan, die zijn persoonlijke opvat tingen weergaf, noemde het verover de gebied ten westen van de Jordaan „geen grote schat met uitzondering van Jeruzalem". De Jordaan zou in de toekomst als militaire grens kun nen gelden en mogelijk zou de in het gebied levende Arabieren autonomie kunnen worden verleend. Deze uit spraak komt overeen met de steeds vaker gehoorde geluiden van de laat ste dagen in Israëlische kringen over een autonome Arabische staat ten westen van de Jordaan, die met Is raël in een federatie of confederatie zou kunnen samengaan. Ook andere Israëlische leiders heb ben er dit weekeinde in toespraken de nadruk op gelegd dat de verover de gebieden niet mogen worden prijs gegeven zolang de veiligheid van Is raël niet is gewaarborgd. De minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, verklaarde op een bijeenkomst van de Mapai-partij, dat Israël alles in het werk zal stellen om de vruchten van de overwinning niet te verspelen en „via directe onderhandelingen met onze buren vrede en veiligheid te ver zekeren." Daaruit zou een nieuw Mid den-Oosten ontstaan. „Het doel van dergelijke onderhan delingen zal zijn, enkele van Israëls historische problemen op te lossen en de stabiliteit van het land te vergro ten", zei hij. „We zijn vastbesloten de militaire overwinning om te zetten in een nieuwe realiteit van vrede en veiligheid." De minister van Arbeid, Jigal Allon, verklaarde op dezelfde bijeenkomst, dat de wapenstilstands overeenkomsten van 1949 nu van geen enkele waarde meer zijn. De toestand had een complete verandering onder gaan. Elk land had nu de gelegenheid „omstandigheden te scheppen voor coëxistentie, vooruitgaan en vrede in het gebied". Bijna de hele bevolking van het vroegere Palestina bevond zich in de door het Israëlische leger bezette gebieden, wat „ons de moge lijkheid biedt het probleem van de Palestijnse vluchtelingen op te los sen", aldus Allon, die daarover ver der niet uitweidde. Amerikaanse functionarissen in Washington hebben al duidelijk te kennen gegeven dat de Ver. Staten niet hun goedkeuring zullen hechten aan een belangrijke eenzijdige an nexatie door Israël van Egyptisch, Syrisch of Jordaans gebied. Waarne mers zeggen dat er weinig twijfel over bestaat dat de Israëlische hou ding in strijd is met de officiële Ame rikaanse opvatting, inzake de „territo riale onschendbaarheid" van alle lan den in het Midden-Oosten, zelfs al voe ren de Israëliërs aan, dat zij het slachtoffer waren van agressie. Ge zaghebbende kringen verklaren dat Amerika het volgende zou toejuichen: Permanente Arabische erkenning van Israël als staat met normale in ternationale rechten voor de door vaart door de Golf van Akaba en het Een einde van de oorlogstoestand die al bjjna twintig jaar tussen Ara bieren en de Israëliërs bestaat. Een oplossing van het Palestijnse vluchtelingenprobleem en samenwerking tussen de grote mogendheden om de wapenleveran ties aan het Midden-Oosten te beper ken. Verder schijnt men als enige oplos sing voor Jeruzalem internationalisa tie te zien. Dan is er ook nog het vraagstuk van de krijgsgevangenen. Alleen al in Sinai heeft het Israëlische leger vijf tienduizend Egyptenaren gevangen genomen. Om geen onoplosbaar pro bleem te scheppen heeft men bewust tienduizenden over het Suezkanaal la ten ontsnappen. HAVELTE In de Drentse gemeen te Havelte zal een gedenkteken wor den opgericht voor Piet Soer, één van de deelnemers aan de kerstvlucht van de Pelikaan van Amsterdam naar Djakarta en terug in december 1933. Piet Soer, die in 1903 in Havelte werd geboren, bracht het van loop jongen tot gezagvoerder bij de KLM. Hij was één van Nederlands vliegers van het eerste uur. In het voorjaar van 1935 kwam hij om het leven toen zijn vliegtuig tijdens een hevige sneeuwstorm in Duitsland neerstortte. Het monument zal op 27 juni wor den onthuld door mevrouw W. Soer- van der Glas en de heer J. H. H. M- Grosveld, de enige van de legendari sche Pelikaanbemanning die nog in le ven is. O EINDHOVEN De luitenant-vlie ger P. C. A. Schuur (25), die vorige week maandag tijdens een oefenvlucht van het stuntteam Whisky Four 1967 met zijn toestel neerstortte, is gister avond in een ziekenhuis in Eindhoven overleden. Van onze correspondent ROERMOND Zondagavond laat is het in Roermond tot een handge meen gekomen tussen een handvol matrozen van het 205de eskader Mij nenvegers en een grote groep Roer- mondse jongelui. De slaande ruzie be tekende een voortijdig einde van een beatfestijn in de feesttenten bij de nieuwe haven van Roermond. Enkele Roermondenaren hebben bij de poli tie een klacht wegens mishandeling ingediend. Tegen elf uur gaven enkele jon gens en meisjes wat al te rumoerig blijk van hun passie voor de beatmu- ziek. De organisatoren maanden tot kalmte en dreigden de feesttent door de matrozen te laten ontruimen. Onmiddellijk daarop gingen de ma trozen al tot daden over, trokken jongens aan hun haren naar buiten en deelden met stoelpoten forse tikken uit. De politie heeft daarop de zaal ordelijk ontruimd. Joelend trok de jeugd van Roermond langs het eska der de stad in naar het politiebureau. Daar eisten ze een „teach in" met de korpschef. A Zwaaiend met een grote bos rode rozen stapte prinses Margrethe van Denemarken in de nacht van zater dag op zondag samen met haar man prins Henrik aan boord van 't jacht van haar vader, de 1100 ton meten de Dannebrog. KOPENHAGEN In de 16de-eeuwse Lutherse Holmenkerk in Kopenhagen is zaterdagmiddag het huwelyk ingezegend van de 27-jarige Deense kroonprinses Margrethe met de Franse graaf Henri de Monpezat (33). Tot de gasten behoor den 3 koningen, (België, Noorwegen en Zweden) 2 Koninginnen (Nederland en België) 14 prinsessen en 13 prinsen (o.w. prinses Beatrix en prins Claus), als mede de presidenten van Finland en IJsland. De prinses droeg een klassieke witte japon met een zes meter lange De Fokker Friendship wordt witgespoten en van het opschrift United Nations" voorzien. DEN HAAG Een witgeschilderde Fokker Friendship van de Koninklijke Luchtmacht is tegen elf uur gister avond van de vliegbasis Ypenburg naar Israël vertrokken. De Nederlandse regering heeft het toestel ter beschikking gesteld van de chef-staf van de bestandscommissie der Verenigde Naties in Jeruzalem. Oe Thant had daar zaterdagavond om gevraagd. De ontwikkelingen voltrokken zich toen in snel tempo. Vijf uur nadat de strijd ook aan het Syrische front was gestaakt, vroeg de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties de Ne derlandse regering met spoed een vlieetuig met bemanning uit te rusten voor de chef-staf van de bestandscom missie. Het kabinet voldeed onmiddel lijk aan het verzoek. Het liet Oe Thant weten dat zaterdag om middernacht een vliegtuig beschikbaar was. De Verenigde Naties gaven vervol gens aanwijzingen waaraan het vlieg tuig zou moeten voldoen. Op het witgeschilderde vliegtuig moesten aan boven- en onderkant van de vleu gel, aan weerskanten van de romp en aan beide zijden van het kielvlak de woorden „United Nations" worden aangebracht. Daarboven moest op beide kanten van het kielvlak het em bleem van de Verenigde Naties zicht baar zijn. Om half twee gisternacht werden vijf vliegtuigschilders van de basis Ypenburg gewaarschuwd. Een uur la ter was het werk begonnen. Toen bleek dat de voorraad niet toe reikend zou zijn, werd de directie van de verffabriek Sikkens uit bed gebeld met het verzoek of om zeven uur des morgens een partij witte verf klaar kon staan. Dat kon. Minister Den Toom (Defensie) be zocht gistermiddag Ypenburg om het vorderen van het schilderwerk mee te maken. Royaal beloofde hij de schilders drie dagen extra prestatie verlof als zij het werk zondag voor middernacht klaar konden hebben- Ook dat was mogelijk. Gisteravond om tien minuten voor elf vertrok het toestel naar Jeruza lem, met aan boord gezagvoerder ma joor H. Westra, eerste vlieger kapi tein M. C. Hanegraaf, adjudant W. J. Kosters, boordwerktuigkundige adju dant A. C. den Beider en boordtele- grafist sergeant-majoor W. Leiwaka- bassy. Doel van de vlucht was de voorma lige Jordaanse luchthaven in Jeruza lem. De Friendship zal worden ge bruikt door Odd Bull, chef-staf van de bestandscommissie, en zijn colle ga's. De Dakota waarvan zij oor spronkelijk gebruik zouden maken, werd beschadigd toen hij op het vlieg veld in Jeruzalem stond. NEW DELHI Op de Indische westkust ten zuiden van Bombay zijn de eerste moessonregens gevallen. Ook in West-Bengalen en Assam in het oosten viel hier en daar een bui. Weerkundigen voorspellen, dat er in de periode tot september in het door droogte getroffen centrum van India een normale hoeveelheid regen zal val len. Voor het noordwesten wordt een meer dan gemiddelde hoeveelheid re gen verwacht. WASHINGTON Vicepresident Hu- bert Humphrey van de Veren. Staten is zaterdag geopereerd aan een „goed aardig gezwel aan de blaas". In een medisch-bulletin van het Bethesda-ma- rinehospitaal in Washington wordt ge zegd, dat de patiënt de operatie goed heeft doorstaan en tot half volgende week in het ziekenhuis zal blijven. kanten sluiter. Zij betrad aan de arm van haar vader de kerk, waar de brui degom reeds enige tijd aanwezig was. Het bruidsboeket bestond voor een deel uit margrieten, haar lievelings bloem. Graaf de Laborde de Monpe zat is sedert zijn huwelijk prins Hen- rik van Denenmarken. Het bruids paar werd buiten door ca. 10.000 men sen toegejuicht. Er waren 2.000 politiemannen op de been om te waken tegen mogelijke demonstraties van provo's. Deze had den gedreigd rookbommen te zullen gooien, witte muizen in de kerk te zul len loslaten of vanuit de lucht een bom op de kerk te zullen gooien. In verband daarmee was de kerk in de afgelopen week volkomen afgesloten, werd het autoverkeer in het grootste deel van de stad verboden en mochten geen burgers vandaag boven Kopen hagen vliegen. De huwelijksplechtigheid in 't in tieme kerkje was een waarlijk ontroe rende plechtigheid. Bruid en bruide gom namen elkanders rechterhand, en daarop sprak de hofkapelaan bis schop Erik Jensen (60) de volgende woorden tot hen: „Aangezien gij op de voorgeschre ven wijze de trouwbelofte hebt af gelegd aan elkander, en uw wil hebt laten blijken samen te leven in huwelijkse staat, en daarvan openlijk getuigd hebt voor God en de hierverzamelde gemeente, en dit bevestigd hebt door uw handen ineen te leggen, verklaar ik u nu tot man en vrouw voor God en de Na een tocht per rijtuig door de oude straten van Kopenhagen ver scheen het bruidspaar op een balkon van het paleis om de 25.000 wachten den te bedanken. Toen de prinses be gon te spreken, brak zij echter in tra nen uit waarna zij niet verder kon spreken en naar binnen ging. Een half uur na middernacht in de nacht van zaterdag op zondag zijn kroonprinses Margrethe van Dene marken en haar echtgenoot prins Henrik begonnen aan hun huwelijks reis met onbekende bestemming. Het paar verliet het slot Fredens- borg waar het huwelijksbanket was gehouden. Enkele honderden Denen deden hun juichend uitgeleide. De prinses en prins vertrokken naar El- senör, waar het koninklijke jacht Dannebrog reeds op hen lag te wach ten. De bestemming van het jacht is geheim, maar volgens een Deens dag blad gaat het naar het Mexicaanse eiland Cozumel. KOPENHAGEN Hoogst dank baar is de Deense politie jegens een van haar Nederlandse collega's, die als rechercheur koningin Juliana be geleidde. Dank zij de oplettendheid van deze rechercheur zijn de festivi teiten in de Deense hoofdstad zonder relletjes verlopen. Dat zou niet het geval geweest zijn, indien hij niet zes Hollandse provo's herkend had, die bij de brui loft van prinses Beatrix en prins Claus voor ordeverstoringen gezorgd hadden. Twee van de provo's werden door de Deense politie gearesteerd. De vier anderen konden vluchten. De twee gearresteerden zijn zondag als ongewenste vreemdelingen uitge wezen. De Nederlandse rechercheur meld de zijn ontdekking kort nadat prin ses Margrethe in de kerk haar ja woord had gegeven. Daarna zou het bruidspaar met een calèche een rondrit door de stad maken. De Ne derlandse provo's hadden zich uitge rust met grote papierrollen, die zij onder de arm droegen. Het was hun bedoeling die voor de koets uit te rol len. AMSTERDAM Aan de Diemers- dijk in Amsterdam zijn zaterdagmid dag enkele loodsen en een houten bungalow uitgebrand. De gebouwen waren eigendom van de aannemer H. J. Griffioen. Bij de brand ging ook het machine park van zijn bedrijf verloren. De aan nemer werd, bedwelmd door de rook, in het ziekenhuis opgenomen.

De Vallei | 1967 | | pagina 9