Veenendaals dagblad GEEN INKOMSTEN EN GEEN ETEN Egyptenaren moeten buikriem aanhalen Buiten Vrede wordt moeizame zaak KRUITSCHIP EXPLODEERDE Militaire autoriteiten speuren naar oorzaak WL J ■H li 11 Bliksemactie voor Israël in vele gemeenten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Algerije wil oorlogskas inde BI Landen op de Autobahn Voor f 70.000,- aan obligaties gestolen BROMFIETSER VERONGELUKT Russen in Syrië gevangen Twee doden en vele gewonden op Utrechts industrieterrein Directeuren zijn hoos BABYLIJKJE GEVONDEN Raketbasis in handen van Israël Hongarije en Polen breken met Israël m DROOG Ander graangebruik KREDIET ETEN OORLOGSKAS JAREJS DE GAULLE ALGERIJE IN KARTON ROOK Restitutie belasting pluimvee-exporteurs RESULTATEN GIRO 777 Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VA Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 13 JUNI I967 4le JAARGANG CAIRO De Egyptenaren is vandaag verteld dat zij harder moeten werken en de buikriem moeten aanhalen, om het hoofd te kunnen bieden aan „im perialistische economische druk" na de nederlaag tegen Israël. De Arabische Socialistische Unie, de enige politieke partij in Egypte, heeft voor het gehele land vergaderingen uitgeschreven om de bevolking de les te Ieren, van „de verloren eerste ronde in de oorlog". Piloten van de Westduitse lucht strijdkrachten oefenen bij Bremen met zware transporttoestellen en straal jagers in het landen en opstijgen van een „Autobahn". Het vorig jaar zijn dergelijke oefeningen ook gehouden en het is gebleken, dat de snelwegen ge schikt zijn als landingsbaanook voor zware machines. BERGEN OP ZOOM Inbrekers hebben in een fabriek van Joodse graf- zenden en granietwerken in Putte voor 70.000 gulden aan obligaties gestolen. Uit een geldkist werd zeshonderd gul den meegenomen. Ook werden een ra dio, een fototoestel en enkele walki- talkies gestolen. De directeur van de fabriek, de heer Joseph Glatt, ontdekte de inbraak gis terochtend. De inbrekers zullen weinig plezier be leven aan hun buit. De meeste obliga. ties staan op naam. "EV zijn niet veel gewassen, die als groenvoer meetellen; ik kan u wel spurrie, haver, maïs en lupine noemen, maar ze worden weinig meer aan het vee gevoederd. De rogge, die we 's winters op de akkers zien, wordt als zg. snijrogge zelden meer geteeld. Vroeger zag men dit meer; dan werd in het voorjaar het gewas groen af gesneden voor dagelijkse stalvoede- ring, of kinderen „tuurden" er een koe op. Niet zelden probeerde men als tweede vrucht nog zomerspurrie, mangelwortels of koolrapen. De dieren eten zulk jong-gemaaid graan graag, doch later wordt het stengelig, droog en hard. De ouderwetse boer wist wel, dat het laatst van april of begin mei vóór 't verschijnen der aren de beste tijd was. Vooral de bekende St.-Jansrogge was in trek wegens haar sterk uitstoelend vermogen en zelfs nog tot in de herfst kon worden geweid of gemaaid. Paarden, hoorn vee, schapen of varkens dl om 't even dient de snijrogge als uit nemend toe-voer. Modern agrarisch inzicht kan zich echter moeilijk ver enigen met de teelt ervan in 't groot, want de voedermassa is niet van de beste kwaliteit en de verkrijging on economisch, tenzij men gaat ensileren, inkuilen of persen, maar de kleine zandboer haalt die drukte niet gauw aan. Hij ziet voorts, dat de achter blijvende stoppel te dor en droog is voor het opvolgend gewas en alles- met-alles kan het zich in de verste verte niet meten met de rogge, die thans allerwegen op de akkers golft 13 juni '67 A. B. WIGMAN De vergaderingen zijn ook bedoeld om „de grondslag voor de scholing van het volksverzet en de burger- verdediging te verbreden". Het orgaan van de unie Al Goem- hariya schreef vandaag op de voor pagina: „Ter verhoging van de waak zaamheid tegen de imperialistische economische druk, moeten de Egyp tenaren werken voor de verhoging van de produktie en vermindering van de consumptie". De oproep kwam nadat Westerse deskundigen tot de conclusie waren gekomen, dat het met de Egyptische economie, welke reeds Jaren voor dat de oorlog begon, aan het afgleden was, treurig is gesteld. De materiële schade veroorzaakt door de militaire operaties aan het economische leven zal niet zo groot z(jn. Het ergste zal echter z(jn, dat Egypte, dat reeds een buitenlandse schuld van 4.3 miljard dollar heeft, het uiterst moeilijk zal krijgen om nieuwe buitenlandse kredieten los te krijgen. Twee van de voornaamste deviezen- bronnen het Suez-Kanaal en het toerisme zijn door de oorlog droog gevallen. Het vorig jaar heeft de staat 170 miljoen dollar uit de opbrengsten van het Suez-Kanaal ontvangen. Er wordt rekening mee gehouden dat het Kanaal twee tot twaalf maanden ge sloten zal blijven, al naar gelang pre sident Nasser het Kanaal wil gebrui ken voor zijn politieke spel. Het toerisme heeft in de afgelopen jaren 20 a 40 miljoen Pond Sterling opgebracht. Verwacht wordt dat het nog wel even zal duren voordat de toeloop van toeristen weer op gang zal komen. Harde deviezen kunnen echter voor de 30 miljoen Egyptenaren een kwes tie van leven en dood worden. Als ge volg van de snelle stijging van de be volking begint het land steeds meer afhankelijk te worden van de invoer van levensmiddelen. Tot het midden van 1966 hebben de V.S. de kloof overbrugd door het grootste gedeelte te leveren van de 200.000 ton aan tarwe welke Egypte maandelijks moet invoeren. De Egyptische goud- en deviezenre serves worden geschat op slechts 55 miljard Pond Sterling (ongeveer 130 miljard dollars). Waarnemers ver wachten dat de regering geen andere keus zal hebben dan de beschikbare deviezen te gebruiken voor de invoer van levensmiddelen en de noodzakelij ke invoer voor de industrialisatiepro gramma's stop te zetten. „Egypte zal wel blijven voortgaan te dromen", zo verzekerde een diplo maat. Na de nederlaag tegen Israël zal de economische sanering wel weer uitgesteld worden tot de dag dat de honger zich overal voelbaar maakt. De ambassadeurs van de Arabische landen in Algiers hebben ondertussen een plan bekendgemaakt voor de stichting van een gemeenschappelijke „oorlogskas" om door te kunnen gaan met „de strijd waarvan het lot der Arabieren afhangt". Uit goede bron wordt vernomen dat de Arabische lan den zal worden aanbevolen hun beleg gingen in Amerika en Engeland onge daan te maken. De ambassadeurs hebben zich voorts aangesloten bij de oproep van de Algerijnse president Boemedienne tot een strijd „op leven en dood tegen Israël en het imperialisme". De Egyptische schatkist had dit jaar 230 miljoen dollar uit het Suez-Kanaal moeten ontvangen. Zelfs voor de crisis in het Midden-Oosten, moest Egypte reeds zijn goudreserves verkopen en moesten een aantal van de genaaste fa brieken worden gesloten bij gebrek aan grondstoffen. Het dreigement van Nasser in maart jl., dat Egypte zou weigeren veel van zijn internationale leningen af te beta len, zal het nog moeilijker maken kre dieten te verkrijgen. Voor Jordanië waren de 2.000 toeris ten die per dag een bezoek aan het Hei lige. Land brachten de voornaamste bron van inkomsten. Jeruzalem en Beth lehem, de twee belangrijkste pleister plaatsen, zijn in Israëlische handen, 't Is onwaarschijnlijk dat nog veel bezoe kers naar Jordanië zullen komen, voor al ook gezien de sterk anti-Westerse stemming daar. DIEREN Gistermiddag is te Dieren (gemeente Rheden) op de voorrangsweg Arnhem-Zutphen de 70-jarige bromfietser W. B., oud-on derwijzer te Gouda verongelukt. Zon der acht te slaan op het verkeer stak de bejaarde bromfietser plotseling de autoweg over. Hij werd aangereden door een uit de richting Zutphen ko mende personenauto. Op weg naar het ziekenhuis te Velp overleed de heer B. aan zijn vewondingen. TEL AVIV Van twee kanten zijn er gisteren waarschuwingen geuit waaruit blijkt dat de crisis in het Midden-Oosten, ook al rusten nu de wapens, nog lang niet uit de weg is geruimd: 1 De Israëlische premier Eshkol liet de wereld weten dat er geen sprake van is dat Israël zal terugkeren naar de toestand van voor het uitbreken van de vijandelijkheden. De overwin ning van Israël moet men zien als be wijs dat Israël niet langer is gebonden aan een van de oude verdragen of overeenkomsten, zei hij. 2 De Arabische landen gaven in hun hoofdsteden en in de V.N. te ken nen dat zij nooit enig verdrag zullen tekenen, waarbij aan Israël meer grondgebied of grotere vrijheden wor den toegestaan, dan het had voor het uitbreken van de vijandelijkheden vo rige week. De communistische landen die de af gelopen dagen hun diplomatieke betrek kingen met Israël verbraken „wegens de voortgezette agressie" van dat land, hebben laten weten dat zij de betrekkin gen zullen herstellen wanneer Israël zijn troepen zal hebben teruggetrokken binnen de oude bestandslijnen. Bij die landen hebben zich gisteren ook Honga rije en Polen gevoegd. Uit alles blijkt dus dat het vinden van een werkelijk permanente oplossing voor die moeilijkheden tussen Israël en zijn Arabische buurlanden een kwestie van maanden, zo geen jaren kan wor den. Ook in de V.N. is dat al gebleken. Gisteren werd opnieuw de Veiligheids raad bijeengeroepen. Twee landen had den klachten over het gedrag van Is raël: Egypte en de Sovjet-Unie. Beide vroegen om een spoedbijeenkomst. De gedelegeerden van de Veiligheids raad zijn nu al doodop. Zij weten dat zij nog zeer vaak door dit soort klach ten uit hun bed gehouden zullen wor den, want de communistische landen hebben gezworen dat zij de wereld geen rust zullen schenken zolang niet de Arabieren tevreden zijn gesteld. Of de Arabieren met die houding van de communisten tevreden zullen zijn is de vraag, want zij kunnen het de Rus sen niet vergeven dat zij geen gewapen de hulp hebben verleend toen de Israë liërs de sterksten bleken m de strijd. De Arabische landen zelf hebben zich intussen gewend tot Frankrijk om de mogelijkheid te onderzoeken van Fran se bemiddeling tussen Joden en Arabie ren. Frankrijk is de enige grote mo gendheid die zowel van de Arabieren als van de Joden het vertrouwen ge niet. Dat zou Frankrijk een grotere invloed in het Midden-Oosten geven dan het sinds lang heeft gehad. De invloed van Engeland en Amerika is nu snel da lend. In alle Arabische landen worden maatregelen genomen om Britse en Amerikaanse eigendommen in beslag te nemen. Ook Algerije schijnt de Engelsen dwars te willen zitten. Zoals de Arabi sche oliestaten nu weigeren olie te le veren aan Engeland en Amerika, zo weigert nu Algerije de levering van aardgas, dat tot nu toe per tanker in vloeibare vorm naar Engeland werd uit gevoerd. TEL AVIV (Israël) Israëlische militaire zegslieden hebben bekendge maakt, dat aan het Syrische front vijf Russische officieren gevangen geno men zijn. Een wooitfvoerder voor het Israëlische leger heeft echter ontkend, dat Russische gevangenen zijn ge maakt. Volgens de eerste mededelingen van militaire zegslieden zouden de Russen zijn opgetreden als adviseurs van een Syrische artillerie-eenheid te El Taw- fik, een belangrijke Syrische artille riestelling, die het dal van Galilea be heerst. De officiële woordvoerder voor het leger zei niets te weten van Rus sische officieren, die Syrische artille risten zouden adviseren. De zegslieden zeiden, dat de Russi sche officieren zaterdag gevangen ge nomen werden toen Israëlische stoot troepen, de bergtop namen na een zware artillerieslag. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De hoogde militaire autoriteiten zochten gisteravond koorts achtig naar de oorzaak van een explosie op het Utrechtse industrieterrein Lage Weide, waar gistermiddag omstreeks één uur een kruitschip de lucht invloog. Na urenlang onderzoek bekenden zij gisteravond: „Wij staan voor een raadsel. Het is ons nog steeds niet duidelijk hoe deze ramp kon gebeu ren". Twee mensen vonden de dood: de 21-jarige Cornelis de Goede en de even oude Adriaan Verbeek uit Utrecht. Zij zaten te vissen in 't wa ter van de Kernhaven, waar het kruitschip lag gemeerd. Bij de ramp werden 142 mensen gewond; 33 van hen liggen ernstig gewond in zieken huizen. Alle verdere transporten van ex plosieven uit de Kernhaven zijn opge schort. Voor de doden, gewonden en materieel gedupeerden was dat een schrale troost. Alle bedrijven in de omtrek lagen na de explosie stil. De gemeente maakte bekend dat zij alle medewerking zal geven bij het wind en regendicht maken van alle fabrie ken, kantoren en woningen. Het kruitschip werd door elf militai ren van de 566e Renovatie Compagnie uit Gorkum geladen met dumpvoorra- den, munitie uit het fort Rhijnauwen die bij Zierikzee in zee hadden moe ten worden gelost. Het was de vijfde keer dat een mi litair kruitschip hier dergelijke voor raden kwam ophalen. De munitie zat in stalen kisten. Iedere granaat was in karton verpakt om rammelen te voorkomen. „Wij instrueren ons per soneel dat niet met de kisten mag worden gesmeten", zo werd gister avond namens het leger gezegd. Sergeant J. A. Groenveld (27) had de leiding bij het laden. Over de vei ligheidsmaatregelen zei hij: Er is niet met de kisten gesmeten, in de buurt van het schip werd niet ge rookt, in het schip waren vier schuimblusapparaten aanwezig, tus sen kade en schip hing een vangnet om eventueel overboord vallende kis ten op te vangen en de omgeving van het schip was afgezet met borden: „Verboden te roken." De explosie volgde op een brand melding van een soldaat, die rook had zien komen uit een van de kisten in het achterschip. Met een schuim, blusser heeft sergeant Groeneveld nog geprobeerd het vuur te blussen. Op dat moment waren 45 ton explo sieven aan boord. Totaal moest een hoeveelheid van zeventig ton worden geladen. De lading bestond uit bri- santgranaten voor houwitsers en mor tieren, anti-personeelsmijnen, bazoo ka-granaten, rookladingen en grana ten voor zware kanonnen. De gevolgen van de explosie wa ren ruïneus. In een straal van vijf kilometer sprongen de ruiten. Een deel van het schip werd uit het wa ter opgetild en kwam tientallen me ters verderop tegen de wal terecht, waar het enkele goederenwagons verpletterde. Een ander stuk werd omhoogge tild en sloeg weer terug in het water, waar het een stuk kademuur en een loods wegvaagde en vervolgens zonk. Stukken van de stalen scheepswand SERGEANT GROENEVELD niet gesmeten O en granaten werden kilometers ver weggeslingerd en perforeerden gevels en daken. In alle kantoren en fabrieken in de omtrek lag het werk onmiddellijk stil. Tientallen mensen werden meer of min gewond Even later hielp ieder een iedereen bij 't verbinden van de wonden die men bij het sneuvelen van de duizenden ruiten had opgelopen. „Niemand van ons wist, dat hier regelmatig explosieven werden ge lost en geladen. Waarom worden wij daarvan niet tevoren op de hoogte ge bracht?" Dat was na de explosie de reactie van enige directeuren van be drijven op het industrieterrein Lage Weide. (Zie ook elders in dit blad). HOOFDDORP In de Ringvaart in Haarlemmermeer nabij Badhoeve dorp werd gisterochtend een lijkje gevonden van een pasgeboren baby. Uit de sectie bleek dat de baby enke le uren geleefd moet hebben en reeds een aantal dagen in het water lag. UTRECHT Volgens een medede ling van het produktschap voor pluimvee en eieren zou de regering van plan zijn om uiterlijk met in gang van 1 augustus over te gaan tot restitutie van de omzetbelasting op voeder bij de uitvoer van eieren en slachtpluimvee naar alle landen. Dit brengt tegelijkertijd mee dat dan bij de import van deze produkten in ons land uit alle landen een analoge hef fing zal worden opgelegd. TEL AVIV In Sinai is vorige week een Egyptische raketbasis gaaf in han den van de Israëliërs gevallen, zo is in Tel Aviv meegedeeld door generaal Ga- visj, commandant van het zuidelijke front. Men vond er negen luchtafweer- raketten van het Russische type SA-2. De basis lag tussen de Mitla-pas en het Suez-Kanaal. De generaal vertelde verder, dat er tussen de 7.000 en 10.000 Egyptische militairen in de strijd zijn gesneuveld Egypte had zeven divisies in het veld tegen Israël vier. Israël had in Sinai 3.000 gevangenen gemaakt. Tienduizen den Egyptische militairen lopen nog in de Sinai-woestijn in de richting van het Suez-Kanaal. Israël had in Sinai maar 61 tanks verloren, Egypte meer dan 700. Daarvan waren er 100 onbescha digd in Israëlische handen gevallen. WARSCHAU Polen heeft maandag, in navolging van de Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowakije, de diplomatieke be trekking met Israël verbroken. Dit is officieel bekendgemaakt in Warschau. Ook Hongarije heeft de diplomatieke betrekkingen met Israël verbroken, zo deelt het Hongaarse persbureau MTI mee. De Veenendalers hebben in de afge lopen week diep in de beurs getast voor de noodlijdende medemens. De collecte voor de leniging van de nood in Israël leverde een bedrag van 15.000,op en het plaatselijk comité hoopt, dat nog veel mensen gebruik zullen maken van de rekeningen die bij de diverse banken voor dit doel geopend zijn. Ook het Rode Kruis kwam goed uit de bus. De jaar lijkse collecte overschreed voor het eerst de tienduizend-guldengrens. 0 Ederveen krijgt een nieuwe school. Het hoofd de heer Bouter is hier van zelfsprekend zeer mee ingenomen, maar anderzyds betreurt nij het wel, dat hij in die functie de opening niet meer zal meemaken aangezien hij binnenkort wordt gepensioneerd. 0 In Veenendaal ging gisteravond de 49e Avondvierdaagse van start. Het wandelfestijii trekt echter niet meer die belangstelling van een aantal jaren ge leden, want het aantal deelnemers was weer lager dan vorig jaar. Het achterschip van het geëxplo deerde kruitschip werd tachtig meter weggeslagen. De verscheurde wrak stukken werden tegen een dijk ge worpen. AMSTERDAM In alle kerken en stemlokalen van tenminste vijfhonderd gemeenten stonden gisteravond tussen acht en tien uur de stembussen te wachten op giften voor Israël. Via radio en televisie werden vooral zij die niet in loondienst zjjn, opgeroepen flink uit de bus te komen. Van degenen die wel in loondienst zijn, wordt verwacht dat zij drie uur loon zullen afstaan, daarmee gevolg ge vend aan een oproep van de Stichtinp van de Arbeid. De bliksemactie van gisteravor bleef beperkt tot de kleinere gemeer ten. In de grote gemeenten zijn de ai gelopen dagen al acties voor Israël ge houden. Alleen Den Haag deed gister avond mee. Vandaag zullen de eerst' resultaten van de actie van gisteravonc bekend worden gemaakt. Los van de landelijke inzameling is er voor Israël nog geld gestort door: het Joods Cultureel Centrum Bet Ami dat een kunstveiling had ge houden. Opbrengst: 82.000 gulden; het Comité van Graanhandelaren dat gisteren op de graanbeurs in Rotterdam 112.876 gulden inzamel de; een Utrechts actiecomité dat zater dag een straatcollecte hield die 23.902,66 gulden opleverde. Intussen duurt de financiële hulpac tie voort: Haagse kunstenaars zullen vanaf morgen tot en met zondag in de Pulchri-studio een verkooptentoon stelling van de gratis beschikbaar gestelde werken houden. Het Rode Kruis heeft zijn giroreke ning 777 opengesteld voor giften. Daarvan zal hulp worden verleend aan Israël en aan de Arabische lan den die bij de oorlog in het Midden- Oosten betrokken zijn geweest. (Van onze weerkundige medewerker) l^en hogedrukgebied van 1030 milli bar boven het noordelijk deel van de Noordzee doet het droge en zonnige weer, uitermate gunstig voor de hooioogst, aanhouden. Uit noor delijke en noordoostelijke richting wordt koele lucht aangevoerd; de temperatuur zal nu overigens in Gel derland tijdens de middaguren op lopen tot waarden van ongeveer twintig graden. Het gevaar voor zonnebrand is mo menteel groot. Geholpen door de dro gende wind en het opblinkende witte zand kan de zon fel doorbranden. Vooral jonge kinderen en blonde men sen zijn er gevoelig voor. De koude storing voor Duitsland, die zondagavond laat Ootmarsum onaan genaam verraste met 24 mm onweers regen, is naar het Alpengebied weg getrokken. Blijkens de laatste weerkaarten ont wikkelt zich boven Zuid-Zweden en Denemarken een nieuwe storing, die in zuidwestelijke richting gaat Deze wordt vergezeld van slechts enkele verspreide buien.

De Vallei | 1967 | | pagina 1