Arrestatie van inbreker? Opbrengst overschreed de „tiend ui zen d gr e ns" Ook in Overberg werd het record gebroken Veiling Septer Tiel Ds. Van Enk: Ritmeester werd maar op het nippertje gered Met de rug tegen de muur Villa's gingen de lucht in 3550 4079 WIE WIL DAHLIA's WIEDEN AGENDA Botsing door defecte rem Nieuw record voor Roode Kruis Geslaagd voor EHBO-examen Voet verbrijzeld bij ongeluk Ook Rhenen offerde voor Israël-actie MIST u uw Opgetekend door Rik Valkenburg Foto Taak Verzet Tank Bewijs Staking BRUTALE ROOF IN AMERONGEN wijn is niet duur! Geslaagd De Luchtreiziger Opbrengst collecte voor Rode Kruis Drieduizend gulden voor Israël Leersum schonk royaal voor Israël Orgeldemonstratie in de Johanneskerk Auto op rijksweg tegen de vangrail Motorrijder brak bij val een been Bel: DINSDAG 13 JUNI 1967 AMERONGEN De brutale in- braak bij de Amerongse fruitkweker J. Keiman aan de Kersweg, waarbij een bedrag van ongeveer vijftiendui zend gulden werd ontvreemd, heeft 'n intensief politieel onderzoek tot ge volg gehad, dat waarschijnlijk al tot arrestatie heeft geleid. Hoewel de po litie spaarzaam is met mededelingen en deze arrestatie niet officieel toe geeft, wordt algemeen in het dorp aangenomen, dat een inwoner van Amerongen in verband hiermee is aangehouden. De buit van de inbraak bestond uit een geldkistje en drie spaarbank boekjes. Via een raampje heeft men het huis weten binnen te dringen. Het geld en de spaarbankboekjes bevon den zich in een linnenkast, die niet was afgesloten. Dinsdagmorgen deel de de politie mee, dat het onderzoek nog in volle gang is. ADVERTENTIE RHENEN Voor het toelatings examen van het Chr. Lyceum te Vee- nendaal slaagden de volgende leerlingen van de School met den Bijbel aan de AchterbergBestraat te Rhenen; Rietje van Dodeweerd. Marijke Janssen, Anne- lies Westdijk, Herman Heijn en Daan /van Winsen. RHENEN Aan de rijkskweekschool te Arnhem slaagden voor onderwijzer de Rhenenaren I. Koudstraal, W. Holtman en G. Ziermans. SCHERPENZEEL Dezer dagen werd aan de Chr. Lagere Landbouw school het melkexamen afgenomen. Voor de onderdelen handmelken en machi naal melken slaagden de volgende leer lingen; B. van Beek, Woudenberg; R. van Bennekom, Leersum; E. Blaauwen- draat, Overberg; A. Plomp, Zeist; J. Ruiter, Leusden; D. v. d. Vliest, Scher- penzeel; J. van Vulpen, Renswoude en D. Willemsen, Woudenberg Een leerling werd voor het diploma machinaal melke afgewezen. LEERSUM Het Floralia-bestuur heeft de startgelden voor de praalwa gens verhoogd tot f 150,—. Een stimu lans voor de deelnemers is ook dat de prijzen nog wat verhoogd zullen wor den. Bovendien zullen de bloemen goedkoper zijn n.L anderhalve cent. Dit is mogelijk doordat nu in Leersum een groot aantal dahlia's wordt ge kweekt- Ruim 8000 knollen zijn er ge poot en groeien goed. Elke week zijn een aantal vrijwilligers bezig om de dahlia's schoon te houden van onkruid. Een gedeelte van het land zit echter vol puingras. Dit moet nodig worden schoongemaakt. Het bestuur van Cres cendo verzoekt vrijwilligers om zich beschikbaar te «tellen het land te ont doen van het hardnekkige puingras. mgKKggi®m ismm WINKELCENTRUM VEENENDAAL Winkels zijn tot 6 uur avonds open. Vrijdagsavonds KOOPAVOND tot 9 uur. 's Woensdagsmiddags zijn de win kels na 1 uur gesloten. Kappers zijn 's maandags de gehele dag gesloten, l# Markt: dinsdagsmorgens tot 1 uur, 's zaterdags de gehele dag. rVW-Inlichtingenkantoor: Hoofd straat 84. VEENENDAAL De Luchtreiziger te Veenendaal nam deel aan de wed vlucht vanaf Orléans. Afstand 532 km. De duiven werden om 6 uur losgelaten. De eerste duif meldde zich bij de heer B. H. C. Schuurman om 14.18 uur. De verdere uitslag is B. H. C. Schuurman 1, 2, 3, 5, 8, 20, 22; W. J. v. Dam 4, 11, 12; O. Nekeman 6, 19; G. Fasse 10, 14; H. Beijk 9, 16, 21; A. v.d. Bovenkamp 10; H. v. Barneveld 13; H. v. Kooten Bijna vijftien mille voor Israèl-actie VEENENDAAL De Veenendaalse bevolking heeft tijdens de in het afgelopen weekeinde gehouden actie voor hulp aan de bevolking in Israël een bedrag bij eengebracht, dat zeker de f 15.000,te boven gaat. Alle cijfers waren maandag avond laat nog niet bekend, maar het bovengenoemde bedrag is uit de gegevens van dat moment verkregen. Overigens is de actie ook nog niet afgesloten, want voor iedereen blijft nog de mogelijkheid om een gift te storten by een van de plaatseiyke banken. Aan deze actie wordt door alle banken meegewerkt. De door het comité-Israël georganiseerde inzameling van geld heeft f 7.805,84 opgebracht, als resultaat van giften op de lijsten en in de stembussen, die hier en daar geplaatst waren. Het uiteindelijke resultaat van deze collecte is nog niet bekend, omdat op het moment van het vrijgeven van dit cijfer alle lijsten nog niet ingeleverd waren. Het is niet onwaarschijnlijk dat deze collecte op één dag f 8.000,heeft opgebracht. Vermeldenswaard is, dat in één der stembussen een gift aangetroffen werd van f 500, Behalve de ruim f 7.800 van de collecte werd van de Hollantor N.V. een be drag van f 4.300 ontvangen. Het personeel van dit bedrijf heeft in 24 uur tijds een bedrag van f 2.140,— bijeengebracht, welk bedrag door de directie meer dan verdubbeld werd. In alle hervormde kerken in Veenendaal uitgezonderd in het gebouw van de buitengewone wijkgeraeente werd zondag een extra collecte voor steun aan Israël gehouden. Doordat er maandagavond een vergadering van diakenen was bleek het onmogelijk de juiste opbrengsten mee te delen. Er kon slechts worden meegedeeld, dat in de Oude Kerk rond f 800,was gecollecteerd en in de Julianakerk rond f 2.500. Van de opbrengst van de collecten in de beide an dere kerkgebouwen was nog niets bekend. Het totaal van de bekende opbrengsten van de collecten, de actie bij Hollan tor en de collectes in de hervormde kerken bedraagt momenteel f 14.605,84. ADVERTENTIE VEENENDAAL. De personenauto van de heer De K. werd maandagmid dag voor een technisch onderzoek in- beslaggenomen, nadat zijn zoon met dit voertuig een aanrijding had veroor zaakt op de Kerke wijk, ter hoogte van de oude Ritmeesterfabriek. De botsing gebeurde toen de heer C. v.d. P. uit Veenendaal voorgesorteerd stond om linksaf de Eikenlaan in te gaan. De heer De K. jr. reed hem ach terop en doordat zijn remmen weiger den botste Hij tegen de wagen van de heer Van de P. aan. Beide wagens lie pen deuken op. VEENENDAAL Tijdens een gezellige bijeenkomst in het Rode-Kruisgebouw- tje aan de Sandbrinkstraat werd maandagavond de opbrengst van de jaarlijkse collecte voor het Nederlandsche Roode Kruis in Veenendaal, bekend gemaakt. Voor het eerst in de geschiedenis van Veenendaal werd tijdens deze collecte de „magische" grens van f 10.000,overschreden. De verhoogde opbrengsten kwamen uit alle onderdelen van de collecte: de huis-aan-huis-collecte, de straatcollec te en een collecte bij bedrijven en gros- RHENEN Donderdag 8 juni en ma. 12 juni jl. deden 26 cursisten van de afd. Rhenen-Achterberg van de Kon. Ver. EHBO hun examen. De uitslag was overweldigend: allen slaagden. Het EHBO-examen werd op bijzonder prettige wijze afgenomen door dr. M. H. J. van Andel uit Maurik, die de kan didaten aan de tand voelde op theore tische en praktische kennis. Geslaagd zijn: de dames J. Teunis- sen, H. van Dijk, J. de Leeuw, N. Aal- mers, D. V. v. d. Bovenkamp, J. Bar- wegen, A. Essenstam, B. de Groot, S. T. Ley, F. v. d. Berg, F. M. Ver- weys, J. van Riemsdijk, J. Aalbers, C. van Veen, K. Hamstra, P. Jansen-Rijk- sen, C. v. d. Wardt, Bonnet, J. H. de Bruin, M. v. d. Stouw, C. van Zan ten. De heren: T. Snijders, A. H. Op perman, P. Bochane, G. van Dijk, J. Ivens. De gediplomeerden kunnen terugzien op een leerzaam cursusjaar. Voor hen kwamen verschillende gast-docenten. Reeds nu hebben zich alweer nieuwe cursisten opgegeven voor het komende cursusjaar, dat 1 jaar duurt en 1 les- avond per week omvat Aanmeldingen of inlichtingen voor de cursus kunnen worden verkregen op onderstaande adressen: Dr. H. P. Deys, Fred. v.d. Paltszhof 25, Rhenen, tel. 2481; mevr. Zr. C. H. van Dijk-van Baak, Emmal. 6 Rhenen, tel. 2744; D. J. Rijksen, Nieu we Veenendaalseweg 126, Rhenen, tel. 2337: J. v. d. Heuvel, Achterbergse- straat 34, Rhenen; P. W. Onink, Julia- nastraat 26, Rhenen. KESTEREN De 21-jarige dienst plichtige militair uit Ommeren, de heer Zaayer, kwam op het Waldeck Pyr- montplein in botsing met een hem tege moetkomende auto, bestuurd door de heer A. M. B., die linksaf wilde slaan. Het vermoeden bestaat, dat de heer B. de militair niet opgemerkt heeft. Tengevolge van het ongeluk werd de linkervoet van de heer Zaayer verbrij zeld. De voertuigen liepen schade op. Opgave na klasse mm maat Appelen 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 Golden Delicious k.l 148—150 142—144 Golden Delicious k.2 139—143 122—142 105—136 104—123 Goudreinet k.2 140—143 Jonathan k.2 121—126 120—125 119—121 92—139 Glasaardbeien per doosje van 2 ons 5479, 4057. Koude-grondaardbeien per doosje van 250 gram: Glasa 5167, 3856; idem Gorilla 4970, 3654; idem Mach jYuehernte 5065, 3456; idem Senga Sen- gana 4760, 4252; idem Talisman 5966; idem Vola 5863, 4051. Kersen: vroege van de markt per doosje van 250 gram 2830, 2527; vroege van de markt per kg 100190. Groenten: bloemkool per stuk 5287, 2353; kroten per bosje 2527; Rabar ber 2729, 2325; savooiekool 1626; spitskool 1723; spinazie 5457, 4253; sla per 100 krop 10.5012.10, 3.806.40; peulen 230340; wortelen per bosje 6167. Bloemen: asters per stuk 1012; afrikanen 912; begonia's 1622; lobelia's 1921; petunia's 1518; salvia's 1517, 610. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. siers en grote zaken. De straatcollecte, die op de laatste dag van de collecte periode gehouden werd bracht het be drag van f 739,69 op (waarvan f 177,- in 1 bus) tegen vorig jaar f 345,-. Het totaalbedrag voor Veenendaal lag (in clusief f 540,- voor Overberg) op f 10.769,95 tegen vorig jaar bijna f 9300,-. Tijdens deze avond werd aan het colonnelid de heer J. Heikamp de medaille wegens tienjarig lidmaatschap van de colonne door de voorzitter de heer A. M. van Pijpen uitgereikt. De heer Van Pijpen deelde mee, dat ook het colonnelid mevr. M. Monhemius- Twigt een dergelijke medaille was toe gekend. In zijn toespraakje, voordat de offi ciële uitslag bekend gemaakt werd, zei de heer Van Pijpen onder meer: „Het Rode Kruis bestaat dit jaar 100 jaar. Allemaal blijkt u aangevoeld te heb ben, dat het daarom voor de afdeling een bijzondere avond is, want nog nooit zijn hier zoveel collectanten aanwezig geweest op een avond, dat de uitslag bekend gemaakt werd. Vorig jaar heb ik in een overmoedige bui gezegd toen de f 9.000,- zo ruim overschreden was, dat het dit jaar f 10.000,- zou moeten worden. Ondanks berichten over een teruglopen van de conjunctuur heb ik de mogelijkheid van het bereiken van deze mijlpaal steeds voor mogelijk gehouden. Ik geloof ech ter, dat het overschrijden van de tien- RHENEN Gisteravond werden de inwoners van Rhenen, Eist en Achter berg in de gelegenheid gesteld hun bij drage te offeren voor steun aan het zwaar getroffen Israël. In Rhenen-stad stonden stembussen op het gemeentehuis, in de Cunera- kerk, de R.-K. Gedachteniskerk, de Halschool en de Bergschool. In Eist konden de ingezetenen terecht in de Hervormde kerk en in de open bare en bijzondere school. In Achterberg werd gelegenheid ge geven een bijdrage te storten in de stembus, die daar was opgesteld in de Hervormde kerk. In de loop van vandaag zal de op brengst bekend worden gemaakt. OVERBERG. De bevolking van Overberg heeft tijdens de laatst gehou den collecte voor het Nederlandsche Roode Kruis de som van f 540,- bijeen gebracht. Dat is beduidend meer dan het vorige jaar, toen een bedrag van f 460,- gecollecteerd werd. Het gehele bedrag is door een collectant opge haald. AMERONGEN. De bliksemactie, die op initiatief van de Nederl. Vereni ging van Huisvrouwen en de E.H.B.O. werd gehouden, is een groot succes ge worden. In totaal kwam de ronde som van f 3000,binnen. Dit bedrag werd met spoed overgemaakt aan de Centrale hulpactie voor Israël. De inwoners wer den van de collecte op de hoogte ge steld door een geluidswagen, die door de gemeente reed en door h"+ luiden van de kerkklokken. duizendgrens geen reden iS om bij de de pakken neer te gaan zitten, maar ik vind, dat we er op moeten werken, dat we het volgend jaar de f 11.000,- passeren. Voordat de totale uitslag door de penningmeester, de heer H. M. Zilstra werd bekend gemaakt kregen de aan wezigen de gelegenheid te raden naar de totaal-opbrengst. De drie die het dichtst bij het juiste bedrag waren, de dames Hollericht en Van Ojen en de heer Methorst, ontvingen een leuk prijsje. Als herinnering aan de collecte 1967 ontvingen de collectanten de jubileum lepel, die het Nederlandsche Roode Kruis heeft laten ontwerpen. LEERSUM Zaterdag werd in Leersum een huis-aan-huis-collecte ge. houden voor de actie Israël. Zeer veel Leersumers hadden zich als collec- tante of collectant aangemeld, zodat 's morgens ongeveer 50 collectanten hun werk begonnen. Om 12 uur waren bijna alle bussen ingeleverd en nadat het geld was geteld bleek dat de Leer- sumse bevolking gul had gegeven. Het totaalbedrag is nog niet helemaal bin nen, maar reeds nu kan f3500,— wor den overgemaakt aan de penningmees ter van het actie-comité Israël-Leer- sum, de heer Buningh. AMERONGEN. Op vrijdag 16 en zaterdag 17 juni a.s. zal in de Johannes kerk te Leersum, aan de Lomboklaan een demonstratie gehouden worden van elektronische orgels. Het verkoopkantoor Voluma-Excel- lent, demonstreert op vrijdag van 15 tot 22 uur en zaterdag van 10 tot 19 uur met enkele elektronische orgels, welke het hart van elke orgelliefhebber zullen veroveren. De tweemaal 4- tot 5-octaafs klavieren staan recht boven elkaar en bovendien bezit elk orgel een volledig pedaal. Vrijblijvend zal men kunnen kijken en luisteren naar deze prachtige EDE Op rijksweg 12 is zondag avond omstreeks 11.15 uur een personen auto verongelukt, nadat de bestuurder, Van V. uit Utrecht, de macht over het stuur had verloren. De auto botste eerst tegen de vangrail in de middenberm en kwam tenslotte totaal vernield in de buitenberm tot stilstand. De vier in zittenden, allen uit Utrecht, konden na een medisch onderzoek in het streek ziekenhuis, per taxi naar huis worden gebracht. EDE Op het kruispunt Kreelseweg- Bospoort reed F. uit Ede met zijn motor tegen de trottoirrand, waardoor hij kwam te vallen en een beenbreuk en een aantal schaafwonden opliep. Het ongeluk gebeurde doordat een van links komende auto hem geen voorrang gaf en F. genoodzaakt was, gas te geven. De automobilist is doorgereden. Mogelijk heeft deze niets van het ongeluk ge merkt. dagblad DE VALLEI? tot 17.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. Zaterdags 16.30—17.30 uur Dezer dagen vroegen wij ds. Van Enk, voor de lezers van de Vallei, iets te vertellen over zijn belevenis sen in de oorlog van 1940-1945. De pastor was hiertoe spoedig bereid en stak, toen wij hem bezochten al heel gauw van wal. „Tja, dat was wat, toen wij in mei 1940 terugkwamen van onze evacuatietocht. (Noordwijk). Een leeg dorp is een vreemde aanblik. Woensdags na de capitulatie was ik reeds weer in 't Veen. Burgemees ter Van Kuyk was er toen ook al en nog een enkele figuur. Het was echt een merkwaardige toestand. Enkele oude Veenendalers waren hier gebleven. Die waren met geen stok weg te krijgen geweest. Ik herinner mee, dat daar ook de ou de Klaas Hey en de oude Chris An- beek bij hoorden. Volgens zeggen heeft de laatste er nog voor ge zorgd, dat de sigarenfabriek „De Ritmeester" niet met de grond ge lijk gemaakt werd. De genie had namelijk opdracht om aan de Kerkewijk een groot schootsveld te maken. Deze opdracht werd inderdaad uitgevoerd. Diverse villa's gingen de lucht in. Ook de Ritmeester kwam aan de beurt. Toen moet Chris Anbeek tegen deze Nederlandse militairen gezegd heb ben: Jongens, wat heb je eraan? De oorlog is toch al verloren. Doe het maar niet. En zo is de Ritmeester blijven staan"ü 'studeerde voor arts. Later is hij als zodanig ingezet bij de politile ac tie in Indonesië. Hij reed met zijn auto op een mijn en overleed. „Het eigenlijke verzet, als organisatie, moest ik veel aan anderen overlaten, daar ik een eigen taak had als pre dikant, en van mij gevergd werd, dat ik de mensen op hun taak zou wijzen tegenover de Duitsers, de Jo den, de kerkelijke inmenging van de bezetters, enzovoorts"... Het was in die tijd inderdaad een hele opgave om alle facetten van het leven onder vreemde heerschap pij, te overzien. Er waren zoveel on voorziene omstandigheden. Telkens werden de Nederlanders weer voor nieuwe feiten gesteld. Dan was het in krijgsgevangenschap gaan van de oud-militairen. Dan was het weer een verzwaarde druk op het volk van de Joden. Alleen dat punt, de Jodenvervol ging, gaf al zo enorm veel proble- De bezetter kwam op 10 mei 1940 let terlijk uit de lucht vallen. toren, winkels, boeren legden het werk neer. In Gelderland was de staking algemeen. Ook Veenendaal vertikte het om te arbeiden. Het was een geheel enige dag. Het verzet lag op ieders gezicht te lezen. Overal waren samenscholingen van mensen. Het onderwerp was steeds hetzelfde: krijgsgevangenschap en staking. Een vreemde aanblik: Het nijvere Veenendaal werkeloos Ds. Van Enk vertelde verder, dat hij met nog iemand de Berg opging, naar het frontgebied, om daar wat poolshoogte te gaan nemen, ,,'t Was erg" herinnert hij zich. „Overal lagen gesneuvelde soldaten. In korte tijd zagen we er wel een stuk of 20-30. Plotseling zag ik een militair die in een eigenaardige houding lag. Ik ging er op af en merkte aan het uni form, dat het een officier was. In zijn ene hand hield hij zijn geweer geklemd. In de andere hand bevond zich zijn zakbijbeltje... Dan gaat er wel wat door je heen als je zoiets ziet. Toen ik een eindje doorliep vond ik een soldaat die nog kans had gezien een foto te voorschijn te halen waar zijn vrouw en kinderen opstonden. De foto lag dicht bij zijn hart. Op zo'n moment denk je je in, hoe zijn gebroken oog zal ge staard hebben naar wat hem het liefste op aarde was, voor hij zijn laatste adem uitblies. Dat is de oor log"... „Na enkele dagen stroomde Vee nendaal weer vol. Het liep allemaal nog een beetje stroef, maar toch werd alles weer betrekkelijk gauw in geregelde banen geleid. De tijd van de bezetting brak aan. Slechts langzaam ontdekten we wat er gaan de was. Er waren veel vragen. Je moest een antwoord vinden op wat ja taak was als Nederlander, als christen en in mijn geval, tevens als dominee. Richtlijnen waren er niet. Immers wie kende een dergelijke si tuatie? Met eerbied denk ik terug aan enkele grote, leidende figuren. Pioniers. Mensen met een verziende blik. En dan noem ik vooral prof. Schilder, die ons wakker maakte. Hij schreef een artikel in „De Re formatie": De schuilkelders uit en de uniformen aan. Hij wees erop dat we niet meer bang moesten zijn, maar onze taak hadden te verstaan In Veenendaal ging vooral ds. Kok met mijn persoontje in oppositie te gen alles wat naar het nationaal-so- cialisme rook. Ik bedoel hier natuur- ïyk op 't kerkelyk terrein. Ds. Kok was lichamelijk en geestelijk een rots. Angst kende hij niet, geloof ik. We hebben samen heel wat avon tuurtjes beleefd"... Ds. D. van Enk nog niet men. Op welke wijze moest Neder land zijn solidariteit met het volk van Israëël op de juiste wijze tot uiting brengen?... Allemaal problemen waar nu mak kelijk een antwoord op te geven is, maar toen moest het concreet en acuut uitgedokterd en opgelost wor den, zonder voorafgegane ervaring. Dominee Van Enk neemt de draad weer op: „Op de avond van de sta kingsdag was er toevallig een kerk dienst in de Geref. Gemeente aan de Hoofdstraat. De kerk van ds. Kok dus. Er sprak daar op uitnodiging van de J.V. „Ora et Labora" dr. Steenblok, over een bepaald gods dienstig onderwerp. Omdat hij een oude studievriend van mij was, ging ik er ook heen. De kerkdienst was nog maar nauwelijks begonnen of de heer H. Bekker kwam me uit de kerk halen. Hij vertelde mij dat de stakers in de grote zaal van de D.S. bij elkaar gekomen waren, om te beraadslagen. Er werd gevraagd of ik ze wou toespreken, om ze tot kalmte te manen. Ik antwoordde: Als Kok meegaat. Het werd ds. Kok gevraagd en hij antwoordde: We gaan! Ds. Kok ging voorop als een grote tank en ik volgde in zijn kielzog, door de enorme massa. Eerst sprak ds. Kok een kort woord. Hij zei op zijn typische, langzame, maar over tuigende wijze van spreken: „Men sen, wees toch rustig. Als het mo gelijk is, met de rust des geloofs"... Toen was het mijn beurt. Ik ge loof wel dat ik mijn mond voorbij praatte. Ik zei: Mensen de tijd is nog niet aangebroken. Dit woordje „nog" werd gelijk overgebriefd naar de SD in Utrecht. Ik zou hiermee gesuggereerd hebben dat de tijd van afrekenen met de Duitsers, dus wel een keer zou aanbreken En dat mocht natuurlijk niet. Ds. Van Enk kreeg contacten met het landelijk verzet. Er kwam een vergadering op „Middelwijk". Daar waren o.a. Ad van Schuppen, Van Beek, ds. Slomp (Frits de Zwerver), Arie Soeelman. e.a. Arie Speelman Op 29 april werd het Nederlandse leger opgeroepen voor krijgsgevan genschap. Het gaf een grote beroe ring in het gehele land. Er werd in vele bedrijven gestaakt, zomaar spontaanweg. Mussert had de treuri ge moed,* deze spontane beweging te verklaren als een gewetenloze ophit sing uit Londen. Het tegengestelde was waar. Ieder was verrast door de maatregelen van Rauter. Wat moest er gebeuren? Londen gaf geen aan wijzingen. Radio Oranje zweeg. Er lag hier geen plan klaar en inder haast moesten koeriers worden uit gestuurd om de stemming te peilen. Op 30 april was de verjaardag van prinses Juliana. Dan zouden er wel instructies gegeven worden. De ra dio zweeg. Toch werd spontaan doorgestaakt, zonder leiding, met al le risico's van dien. Fabrieken, kan- Aan de andere kant kreeg ik van anderen op mijn kop, dat ik hen bit ter was tegengevallen. Ik had de staking moeten aanmoedigen. Ik antwoordde, dat dat op dit moment vechten was tegen de bierkaai en dat we ons gezonde verstand moes ten gebruiken. Juist toen we hier over in discussie waren, hoorden we een hevig mitrailleurvuur door de straten van Veenendaal. Duitse een heden kwamen afrekenen met de Veenendaalse bevolking. Een Duit ser dreef ons naar buiten, waar we met de handen omhoog tegen de muur gezet werden. Ieder werd ge fouilleerd. Een beter bewijs van het geen ik gezegd had, kon ik me moei lijk wensen. Gelukkig mochten allen weer naar huis. De stakingsdag was voorbij en de staking was met geweld de kop in gedrukt, helaas. Hoe het verder gaan zou? Niemand die het wist. Maar dat ik door de SD te Utrecht, op het matje zou worden geroepen, was ze ker".. Een afbeelding van de Kerkewijk vlak voor het uitbreken van de tweede we reldoorlog.

De Vallei | 1967 | | pagina 3