Voor meester Bouter komt de nieuwe school te laat KON JULIANASCHOOLalles onder één dak Weer geringe deelname aan Avondvierdaagse Als na jarenlang tobben - nieuw gebouw er komt gaat schoolhoofd met pensioen Jeugdtoer 1967 is van start Inbraak bij groothandel Beziimingsavond in Taborkerk aan de Princesselaan Na aanrijding met kind weggereden Sportraad ontvangt kampioenen der verenigingen Eendracht wandelt naar Wageningen Geslaagd OPKN APPE1S VITAAL Brandweer op pad met collectebus DINSDAG 13 JUNI 1967 EDERVEEN Een telefoontje naar het huis van schoolhoofd P. Bouter (64). Aan de andere kant van de lijn zegt een bedachtzame stem: „O, is 't voor de Vallei, nou, ik kom wel even bij jullie langs..". Ruim 'n kwartier later staat er een grijze man in het redactiekantoor. Hij maakt de bovenste knoop van zijn zeildoek- regenjas los. Zijn hoed krijgt een plaatsje in de vensterbank. Na een paar minuten praten met hoofdon derwijzer Bouter wordt het al duide lijk; hier is een man aan het woord, die zich zo aan het onderwijs heeft vastgekleefd, dat hij het ook na zijn pensioen niet zal kunnen loslaten. Hij zegt: „Onlangs op een maandag morgen stond ik voor de klas en ik voelde me plotseling ze bovenmatig vitaal, dat ik dacht; het is toch ver drietig dat je er straks uitgeschopt wordt. Ik voel me niet versleten.... en toen de mensen tegen me zeiden dat ze 't jammer zouden vinden als ik weg zou gaan, heb ik me be dacht..." EDE Door de Culturele Raad voor Ede is in het kader van de in deze week te houden hulpactie voor Israël een korte voor iedereen toegankelijke bij eenkomst belegd, die het karakter zal dragen van een bezinningsavond en a.s. vrijdag om 9 uur zal worden gehouden in de voor dit doel spontaan beschik baar gestelde Taborkerk aan de Prin- sesselaan. Muzikale medewerking wordt verleend door een ensemble, bestaande uit Jan H. Hazelaar, fluit, drs. J. H. van Waart, viool, Jaap van der Draft, viola da gam ba .Mariët van Laar, cello en Gert van Surksum, klavecimbel en orgel. Ds. J. Wiersma, lid van de Culturele Raad, zal een bezinningswoord spreken, terwijl de leiding in handen is van prof. mr. J. N. Polak, voorzitter van de Culturele Raad. De heer D. Slager, kazernecommandant in Ede en voorzitter van de onlangs in gestelde Culturele Commissie, zal de bij eenkomst sluiten. De Culturele Raad verwacht een goed gevulde kerk. De aan het einde van de bijeenkomst te houden inzameling is uiteraard bestemd voor Israël. Vanaf half negen zullen aan de ingang van de kerk programma's wor den uitgereikt. EDE De vierjarige Van G. uit Ede moest zaterdag met letsel aan hoofd en ledematen in het Julianaziekenhuis wor den opgenomen, nadat het kind op de Proosdijerveldweg was aangereden door een motor. De bestuurder hiervan, De B. uit Lunteren, was niet in het bezit van een rijbewijs, hij had alleen een oefen vergunning. Bovendien was De B., na te zijn gestopt, met hoge snelheid wegge reden uit angst voor de gevolgen van het rijden zonder rijbewijs. Een auto mobilist zette de achtervolging in, maar raakte het spoor bijster. Naderhand echter kon de politie, dankzij het signa lement van een ooggetuige, de dader toch opsporen. EDE Woensdag 21 juni zal de Sportraad Ede in restaurant „De Ree horst" een kampioensreceptie houden. De bijeenkomst, die alleen toegankelijk is voor genodigden, begint om 20.00 uur. Verwacht worden alle spelers van de uit genodigde sportverenigingen die deel uit maken van kampioensteams, alsmede maximaal twee reserves, trainer of coach en twee bestuursleden. EDE. Zaterdag organiseert de Wan delsport Vereniging Eendracht een tocht naar de Wageningse W.S.V. Sempre Avanti. Om kwart voor een vindt de start van deze wandeltocht plaats bij de Kolkakkerweg 37. EDE. Voor het eindexamen HBS-A van het Christelijk Streeklyceum in Ede slaagden dezer dagen alle dertien kan didaten, n.l. Henk Bos, Elly Harteveld, Jan van Voorst, Niek de Vries, Meike v. d. Weele uit Ede, Peter van Deute- kom, Leen Lamens uit Bennekom, Jan de Bruin uit Lunteren, Evert van Milli- gen uit Otterlo, Jaap Riemens uit We- kerom, Binne Roorda uit Voorthuizen, Dina van Schothorst uit Barneveld en Janneke Witvliet uit Wolfheze. BARNEVELD Gisteravond was er de start van de eerste ronde van de Barneveldse jeugdtour 1967, die voor de achtste maal wordt verreden, zo tegen half zeven was het b(j de Pluimveehal al een gezellige drukte. Deze avond was de rit 15 km lang, h(j was uitgezet door de heren Van de Kemp en Hazeleger. Alles verliep vlot en ging best op tijd. Door het schoolreisje van de Pr. Juliana- school kon een viertal rennertjes van deze school niet meerijden. Door een speciale telling kunnen ze de verdere ritten wel meedoen. Uitslagen. Dagklassement 1. Corrie Blankespoor 11 strafp.; 2. Evelien Ruttenberg 11; 3. Lia v. d. Lin den 12; 4. Ria Stijf 14; 5. Jenneke Gjj- sens 14; 6. Betsy Geytenbeek 14; 7. Ria v. d. Top 14; 8. Maaike v. Roekei 15; 9. Aly v. d. Hengel 15; 10. Martien Petersen 16; 11. Rietje van Til 16; 12. Henk Dam 16; 13. Fenny ter Stege 17; 14. Els Ploeger 17; 15. Lydia ter Harm- sel 17; 16. Alex Sneevliet 17; 17. Cees v. Boven 18; 18. Rietje van de Brink 18; 19. Henk Ruitendaal 19; 20. Robbie Berk hof 19; 21. Tom Bijkerk 19; 22. Gerry Bos N B.straat 19; 23. Louis van Maa- nen 19; 24. Gijs van Beek 19; 25. Jan Ruizendaal 19; 26. Arie Koolmees 19. Ploegklassement: De Woerd A.Z. 67; Denkavit 70, Van Geet 64, Barcon 67. Drost Bloemen 65, v. Ginkel motoren 67, Spaarbank 57. Dat wil niet zeggen dat hij volgend jaar maart niet men pensioen zal gaan. Dat wel, maar het is daarnaast zeker dat hij de school niet los zal la ten. Het schoolbestuur heeft hem aan vaard als „algemeen reserve". „Ik heb beloofd alle vacatures te zullen waarnemen, omdat ik weet dat het de pest is voor een school als het onder wijs stagneert door personeelsproble men Vierendertig jaar heeft „meester Bouter" in Ederveen voor de klas ge staan. Hij had een school tot zijn be schikking, die ondanks alle vertimme ringen, zo slecht en zo verouderd was, dat hij met recht het woord „levens gevaarlijk" kan bezigen. „De balken die de plafonds dragen z(jn oude boom stammen, verpakt in gips. Ze steunen op- de ramen. Ik heb wel eens ge dacht dat het hele zaakje met wei nig moeite naar beneden zou kunnen storten..." Nu komt er een nieuwe school. De plannen zijn klaar, het wachten is op een bouwvergunning. Meester Bouter heeft zich al van de eerste jaren na de bevrijding af, in gezet voor een nieuw gebouw.... maar de eerste steen zal gelegd worden, als hij zijn functie heeft neergelegd. De School met den Bijbel aan de Schras in Ederveen moet meer dan 140 jaar oud zijn en bestond aanvan kelijk uit een groot klaslokaal. Van tijd tot tijd werden er lokalen bijge bouwd, zoals bijvoorbeeld in 1861. De toenmalige burgemeester van de ge meente Ede, baron Van Borssele met selde in dat jaar eigenhandig een her denkingssteen in het nu aftandse ge bouw. In 1933 toen de heer Bouter van Delft naar Ederveen kwam, was de school uitgebreid tot vijf klassen. Nu zijn het er zeven. Er is lange tijd sprake van geweest dat een algehele verbouwing de school weer in een goede staat zou kunnen brengen. „Jarenlang hebben we ge wikt en gewogen. Of 'n nieuwe school of de oude opknappen. Intussen zijn we zelf begonnen de zaak wat op te knappen, maar dat liep nogal in de financiën en op een gegeven moment was al het geld, dat we ervoor ter beschikking hadden, besteed. Ondanks al die werkzaamhden bleef het een vieze boel. Een-steens-muurtjes... daar valt zo weinig aan op te knappen. Ze slaan nat door, ze zijn vergaan Na een lijdensweg van jaren groei de er een plan, dat de gemeenteraad vorige week heeft goedgekeurd. Men kwam tot de conclusie dat een afdoen de restauratie ongeveer twee ton zou gaan kosten .vandaar dat de voorkeur aan nieuwbouw gegeven werd. Dat was vier maal zo veel dat het school bestuur oorspronkelijk had geraamd. In overleg met de onderwijs-inspectie is toen, ongeveer een jaar geleden be sloten, een architect opdracht te ge ven een geheel nieuw gebouw op papier zetten. Eigenlijk is 't sneu voor de heer Bouter, dat de nieuwe school er zal staan als hij vertokken is. Desondanks ziet hij de nieuwbouw van straks toch als een kroon op zijn carrière. Hoe het gebouw er precies uit zal gaan zien, is voor hem ook nog een open vraag, al voegt hij daar snel aan toe „dat het geen luxe zou zijn als er nu eens een luxe school zou komen". De School met den Bijbel in Eder veen telt 184 leerlingen. Het bestuur is samengesteld uit twee leden van de Oud Gereformeerde Gemeente, drie leden van de Gereformeerde Gemeen te en twee van de Ned. Hervormde Kerk. De school trekt leerlingen uit de wijde omgeving. Uit Veenendaal en Ede, maar ook uit Maarsbergen. Schoolhoofd Bouter is op dat laatste feit nogal trots. Hij houdt van de streek, van het dorp waarin hij werkt. „Ederveen", zo bekent hij, „is een In een van de buitenmuren is deze herdenkingssteen gemetseld. dorp met een kalme inslag. Elke on derwijzer die hier komt, merkt het. Toen ik hier pas kwam had ik even zin weer weg te gaan. Ik ben driftig en de mensen in Ederveen zijn kalm, dat verdroeg elkaar aanvankelijk niet best..." De heer Bouter werd in Streefkerk geboren. Op aandrang van zijn moeder koos hij een loopbaan in het onder wijs. Hij was de enige in het grote gezin Bouter („we waren met z'n el ven"), die ging studeren. Op negen tienjarige leeftijd stond hij voor het eerst voor de klas. „Toen ik al die kinderen binnen zag hobbelen, dacht ik, lieve help, wat ben ik begonnen..." H(j ontdekte bij zich zelf de gave van de vertelkunst en deze factor heeft er zeker toe bijgedragen, dat hij nu op 64 jarige leeftijd nog zo vitaal is. Vitaal? „Soms vergeet ik mijn leef tijd. Ik wil altijd maar doorwerken. Ik ben bezig een bungalowtje te ko pen, want de dokter heeft me verze- RENSWOUDE Om ongeveer 20.15 uur werd heel Renswoude opgeschrikt door het geluid van loeiende sirenes, afkomstig van de plaatselijke brand weerauto's. Ieder die uit nieuwsgierigheid ging kijken, kon zien dat deze brandweer auto's waren voorzien van een bord met het opschrift: Helpt Israël. De le den van de vrijwillige brandweer hiel den een huis aan huis collecte waarvan de opbrengst natuurlijk voor Israël be stemd was. Na afloop werd door de plaatselijke brandweercommandant meegedeeld dat de opbrengst rond ƒ850,bedroeg. VEENENDAAL. Maandagmorgen werd de politie ervan in kennis ge steld, dat er ingebroken was in een van de ruimten die toebehoren aan de groothandel Kraan en Van Kuyk aan de Leinweberstraat. De daders had den zich toegang verschaft door het verbreken van een ruit. Hoewel het gehele magazijn overhoop gehaald is schijnt er niet veel vermist te worden. De politie stelt een onder zoek in. Schoolhoofd Bouten ar.tief in Ederveen. al 34 jaar SCHERPENZEEL In het afgelopen weekeinde werd er een puzzel-wandel tocht georganiseerd voor het Scherpen- zeelse gemeentepersoneel. Men werd eerst in een gesloten auto vervoerd naar een onbekende plaats. Na het vertrek van het gemeentehuis reed de auto langs een omweg en na enkele afleidings manoeuvres om het richtingsgevoel van de deelnemers in de war te sturen, naar de Amerongse berg. Daar was een wan deling uitgezet van ongeveer anderhalf uur. De deelnemers, uitgerust met een zaklantaarn, gingen in groepen van vier personen om de vijf minuten van start. Alleen met behulp van een plattegrond van de te volgen route, zonder verdere aanduidingen, moest men in de kortst mogelijke tijd het eindpunt zien te be reiken. Dat het allemaal nog niet zo eenvou dig was, bleek uit het resultaat van de deelnemers. Eén groep, als enige uitge rust met een kompas, kwam pas na 2V* uur aan de finish in het „Berghuis" in Amerongen aan, toen iedereen al binnen was en er al gesproken werd van een opsporingsactie. Bij de finish werd iedereen een kop soep aangeboden om weer wat op verhaal te komen. De or ganisatie van de hele tocht was in goe de handen van de heer P. J. van Vol lenhoven. O Julianaschool zou men met recht 'n scholengemeenschap' kunnen noe men. Kleuter-, lagere en Ulo-school vindt men daar namelijk onder één dak. De leiding van de lagere en de Ulo-school ligt in handen van het enige Nederlandse „schoolhoofd" met een doctorstitel en dan nog wel in de godgeleerdheid name lijk dr. J. C. Thoomes. Een derge lijke scholengemeenschap is in het kader van de Mammoetwet een ge woon verschijnsel, terwijl de heer Thoomes vertelde, dat het vroeger ook heel normaal was, als aan een lagere school ook een Ulo verbon den was, maar „toen ik in 1952 een lagere school aan de Ulo verbond noemde men dat „de klok terugzet ten", glimlachte hij. In de zesde klas van de lagere school zitten mo menteel 41 leerlingen waarvan er 5 naar de L.T.S. gaan, 3 naar de Huishoudschool en de rest, resp. 19 en 14 gaat naar de Ulo en het Ly ceum. De Ulo-kandidaten blijven allen in hetzelfde schoolgebouw, hoewel de heer Thoomes uitdrukke lijk stelde, dat hij op de keuze van de vervolgschool geen enkele druk uitoefende bij de ouders. „Vroeger had men veel grotere scholen dan tegenwoordig", weet de heer Thoomes te vertellen. „De Pa- trimoniumschool was toen met onge veer 900 leerlingen de grootste van het land. Later kreeg men de ten dens om de scholen klein te houden, ongeveer 100-125 leerlingen. Van dat systeem komt men nu weer terug, met de Mammoetwet, waarbij de scholengemeenschappen gepropa geerd worden van kleuterschool tot veel vormen van voortgezet onder wijs, inclusief het lyceum. Deze kun nen leerlingenaantallen van 1000 tot 1200 bereiken. Trouwens ook de ge wone scholen breiden zich uit als een lintworm, telkens worden er nieuwe lokalen bijgebouwd". De heer Thoomes heeft op deze ontwik keling niets tegen, temeer, omdat het met een school van 100 leerlin gen niet mogelijk is voor iedere klas een eigen onderwijzer te hebben en dat vindt de heer Thoomes toch wel noodzakelijk. Het grote aantal leerlingen, dat naar een Ulo of lyceum gaat is voor de Koningin Julianaschool ongeveer normaal. Wel is er een verminde ring te constateren in het aantal ly- ceïsten, ten gunste van de Mulo. Dat vindt de heer Thoomes wel ver heugend, want, zo zegt hij, „de hoofdmoot van de ouders is nog niet voldoende doordrongen van het be lang dat een juiste schoolkeuze voor de kinderen zeer belangrijk is. Nog te veel acht men het lyceum meer waardig aan de Mulo, dan dat men rekening houdt met de capaciteiten van het kind. Overigens speelt ook de „status" in de beslissing mee. Het is natuurlijk leuk dat een kind naar het lyceum mag, maar het moet het kunnen ook. Veel te veel kinderen worden echter gedwongen in een „concentratiekampsysteem", ofschoon de ouders hun voor houden, dat het een „voorrecht is, te mogen studeren". Met die kinde ren heb ik een diep meelij, want ze zijn permanent zenuwachtig over proefwerken en repetities", aldus de heer Thoomes. Het vormen van een brugklas, zoals dat bij de Mammoet wet geregeld is, is de heer Thoomes op het lijf geschreven. Bovendien vertelde hij, dat er volgens de Mam moetwet in de toekomst nog meer mogelijkheden zijn. Het zal niet meer nodig zijn, dat iemand blijft zitten, omdat de mogelijkheid van bevordering naar de volgende klas in een „lichter schooltype" aanwe zig is. Zo kan men dus bijvoorbeeld van de derde klas van nu (nu nog zo genoemde) hbs naar de vierde van de (ook nog oude benaming) mms bevorderd worden. „Zittenblij ven is natuurlijk niet verboden on der de nieuwe wet", aldus de heer Thoomes. „Indien een leerling per se een bepaalde opleiding wil of moet halen, kan dat natuurlijk, en dan is ook zitten blijven mogelijk, maar in principe zal het dus in de komende jaren steeds minder voor komen". De heer Thoomes is er gelukkig mee, dat het toelatingsexamen overigens al teruggebracht tot de vakken rekenen en taal waar schijnlijk in de toekomst via een „schoolvorderingstest" gehouden zal worden. Het is de bedoeling, dat op alle scholen in Veenendaal de zelfde stof onderwezen zal worden en dat daarover enkele malen tij dens het schooljaar een proefwerk afgenomen wordt. Aan de hand van de resultaten beoordeelt men dan of een kind geschikt is voor het ly ceum, de Ulo of dat het naar een andere richting van onderwijs moet gaan. Lieneke van Schuppen gaat naar de Ulo. Haar broer zit daar al en nu kan hij haar goed helpen met de lessen en kan zij de boeken van hem gebruiken een economische oplossing dus. Na haar Mulo-tijd wil Lieneke, een groot liefhebster van paarden in een manege gaan werken. Hiervoor is tegenwoordig wel een Mulo-diploma gewenst, zo als de heer Thoomes opmerkte: „Een jongen uit de derde klas hielp in Ede op zo'n manege, tijdens de zomervakantie, maar hij kon pas in vaste dienst komen, als hij zijn di ploma had", 's Avonds kijkt Lieneke nog wel eens naar de TV. Haar lie velingsprogramma's zijn (hoe kan het ook anders bij een dierenlief- hebster) Lassie en Flipper. Met Batman heeft ze niet veel op. Janny Sukkel gaat naar de huis houdschool. Ze wil in een winkel gaan werken of verpleegster wor den. Haar liefste wens is echter een winkel: „Ik wil graag in een super markt werken, aan de kassa bij voorbeeld". Buitenspelen, de hond uitlaten of gewoon een straatje om lopen, zijn de bezigheden, waarmee Janny haar vrije tijd vult. Theo van Kranenburg gaat naar de lagere technische school, want hij wil elektricien worden, „dat heb ik altijd graag gewild". Een reden voor zijn beroepskeuze kan hij niet geven. Zijn grote hartstocht is le zen, voornamelijk over Ivanhoe, cowboy-boeken en de leesportefeuil le. Pieter van de Hoog gaat naar het lyceum. „Ik wil naar het gym, alfa of bèta, dat kan ik nog niet zeggen", preciseert hij zijn keus. Hij wil scheikunde of geologie gaan stude ren, vooral het laatste lijkt hem „een erg interessant beroep". Zijn vrije tijd brengt hij voor een groot deel door met zijn neus in een boek vooral reisbeschrijvingen. Ook TV-kijken doet hij graag („maar ik mag het niet al te vaak"). Zijn fa voriete onderwerpen op de beeldbuis zijn detectives en politiefilms. Dit zijn ze alle 41: Amoud Ande- weg, Louis van Beek, Bart Boom gaard ,Edo Budding, Rein Bijkerk, Petra de Doelder, Wouter van Gin kel, Jan de Haas, Jaap Hage, Dirk Heijkamp, Aart Hiensch, Arnold Hoekstra, Pieter van de Hoog, Ag nes van de Horst, Harry de Jong, Wim Keman, Bert de Kleuver, Ben Konsbroek, Theo van Kranenburg, Henk-Wim Lammers, Sander Lager- wey, Kees van Leeuwen, Otto-Jan de Nooy, Frans Pilon, Albert Rod- stoch, Caty Ruarus, Bart de Ruiter, Bert de Ruiter, Rita Schoemaker, Lieneke van Schuppen, Janneke van Stuyvenberg, Janny Sukkel, Adrie Veldhuizen, Jaap van de Vendel, Jan Voorthuizen, Gerrit de Winkel, Hent Witters, Audry Zilstra, Nellie Zoeteman, Evert Wijgerts en Caro line Havinga kerd, dat ik me heus nog niet in een bejaardencentrum hoef te laten opslui tenWat meester Bouter betreft mag dat bungalowtje vlak bij de school komen te staan. De School met de Bijbel aan de Schras, gefotografeerd op een zomerse dag. „Het gebouw is niet 'meer op te knappen", zegt hoofdonderwijzer Bouter. VEENENDAAL Gisteravond start te in de Sandbrinkstraat bij het gebouw „de Instuif" om 6 uur precies de 49ste avondvierdaagse. De zingende wandel- verenigingen werden aangemoedigd door een vrolijk schijnend zonnetje. De organisatoren waren een beetje teleur gesteld. De laatste jaren is het aantal deelnemers van de avondvierdaagse sterk teruggelopen. Dat hoopte men dit jaar te kunnen corrigeren door de avondvierdaagse in 't begin van de week te houden, zodat niemand zijn vrije zaterdag ervoor behoefde op te offeren. Op zaterdag werd n.l. altijd de intocht gehouden. Dit jaar vindt dit evenement echter op donderdag plaats. Bovendien hiel den de organisatoren bij het bepalen van de af te leggen afstanden rekening met de aanvangstijden van populaire televisieprogramma's, zodat vrijwel niemand het wandelfestijn door week end of televisie hoefde te missen. On danks deze organisatie viel het aantal deelnemers ook dit jaar weer tegen. Men hoopte op ongeveer 750 wande laars, het waren er slechts een kleine 600. De deelnemers die kwamen opda gen bleken ook enthousiaste wande laars. Opgewekt zingend gingen de ver schillende groepen van start en vastbe raden marcheerden de individuele deel nemers langs de prachtige en afwisse lende route. Er deden zich deze eerste avond geen moeilijkheden voor, zodat ze allemaal morgen weer met frisse moed zullen verschijnen.

De Vallei | 1967 | | pagina 5