GEWELDIGE KLAP, MAAR... DE KROTTEN BLEVEN STAAN Nederland behartigt belangen van Israël Problemen met werkgelegenheid in Deventer zijn overwonnen Fischböck overleden KRITIEK VAN PRINS OP HANDELSMISSIE Uitbreiding hulp aan Indonesië Prins Bernhard gebruikte explosieven Scheepswand op bureau boekhouder OVEREIND TROOST Arnhemse politie naar hoofdstad 7 kinderen uit een gezin gedood Militairen niet met verlof naar Midden-Oosten Kapitein voer te dicht langs kust Beruchte nazidie Nederland leegplunderde Advertentie in Westduits blad Beleidsfout kost Heino flink geld Frankrijk wil ons vlees weer NEDERLAND OVERWEEGT Blind meisje geslaagd voor eindexamen Italiaan wilde met „R.M.S.-pas" grens passeren WADDINXVEEN (ANP) Wad- dinxveen zat gisteren niet met de stukken waarvoor prins Bernhard had moeten zorgen door twaalf krotten op te blazen In de portiek van de gereformeerde kerk had de Prins de ontsteking in werking gebrachtEr volgden een geweldige klap en een massa rook9 waardoor niemand iets van het resultaat kon zien Dat was er overigens ook niet9 want toen de rook was opgetrokken en de genodig den het stof van hun pak hadden ge schud9 bleken alle krotten nog recht over eind te staan. De bewoners van huizen en exploitanten van winkels in de buurt zaten wel met de stukken. Hun ruiten waren gesneuveld. De Prins had zelfs de Koningin Juliana- school niet ontzien. Als troost kreeg de Prins een voorlees boek voor zijn kleinzoon. Ook kreeg hij twee opvouwbare tuin bedden en twee overgebleven tegeltjes die bij de geboorte van prins Willem-Alexan der aan de schoolkinderen werden uit gereikt. GLASSCHERVEN GRANATEN Na sluiting ambassade in Moskou BORDJE Raad Scheepvaart over 99Prins der Nederlanden99 VOLLE KRACHT Russen in Rotterdam JODENVERVOLGING VALSE NAAM HANS FISCHBÖCK GROEP NAAR INDONESIË TE OMVANGRIJK PAUSELIJKE GIFT VOOR MIDDEN-OOSTEN Nederlandse tanker in oliehaven van Koeweit AMERIKA DEELNEMERS GARANTIE DINSDAG 13 JUNI 1967 Aan het lawaai van de ploj heeft het niet gelegen. „Het is ook zijn dagelijkse werk niet.'* Prinselijk plezier toen het werk vergeefs bleek. Het moment waarop de prins de explosieven ont stak. Twaalf krotten moesten er toen instorten, maar het gebeurde niet.... Vervolg van pag. 1. De schade aan gebouwen in de buurt van de Kernhaven loopt In de miljoe nen guldens. Bij de veevoederhandel Hooghiemstra ongeveer 500 m van de plek waar het schip lag gemeerd, werd het dak van een betonnen loods over een afstand van 50 m door de luchtdruk opgetild. Een stuk scheepswand van ongeveer een meter lengte sloeg door de voorge vel en kwam terecht op het bureau van de boekhouder, die heer J .Mooring, die juist even naar huis was om te eten. Zijn assistent, die een meter verder aan het bureau zat, werd tegen de grond ge smeten. Met ernstige hoofdwonden en bewusteloos werd hij naar het zieken huis gebracht. De 21-jarige facturiste mej. K. Heere, die in hetzelfde kantoor zat, werd met een gebroken schouder naar het ziekenhuis gebracht. Het bedrijf lag gistermiddag stil. „Ik schat onze totale schade op ongeveer een ton. Het veevoeder dat wij hier heb ben opgeslagen, ongeveer 300 ton, durf ik niet meer af te leveren. Ik ben bang dat er glas in zit. Een deel van de ge vel is ingestort. Alle ramen van het bedrijf zijn kapot en het dak is door zeefd", aldus de heer Mooring. Bij de Pegus, het gemeentelijke be drijf dat door de stadsverwarming zorgt werden een 15 mensen door rondvlie gende glasscherven gewond. Ook daar bleef geen ruit heel. „Op leveranties heeft deze schade geen invloed. Ons machinepark is nog intact", verzeker de de directie. De glasstavenfabriek van Philips die vlak bij 't kruitschip stond, was er het ernstigst aan toe. Het hele gebouwen complex werd ontzet en gistermiddag leverde een vluchtige inspectie het ver moeden op dat alle gebouwen moeten worden gesloopt. Tot in de verre omtrek lagen na de explosie de granaten in het gras en op de weg. Niemand mocht in het gras lo pen. Onmiddellijk na de ramp zetten marechaussee, rijks- en gemeentepoli tie alle toevoerwegen af om belangstel lenden op een afstand te houden. Een detachement van de mijnopruimings- dienst arriveerde om ongeveer 3 uur, o.a. om alle weggeslingerde granaten te verzamelen. „Het is een wonder dat dit ongeluk nog zo goed is afgelopen. Het is onbe grijpelijk dat de gashouder van het gasbedrijf „Centraal Nederland55, die op 100 meter van het schip stond, niet werd geraakt. Wanneer dat was ge beurd dan waren de gevolgen niet te overzien geweest", zegt de politie. DEN HAAG Nederland zal in Mos kou de Israëlische belangen behartigen. Zaterdag had de Sovjet-Unie de di- matieke betrekkingen met Israël ver broken. Nederland neemt de Israëlische zaken in de Russische hoofdstad waar op verzoek van de regering in Je- ARNHEM Tien Arnhemse politie mannen moeten de hele maand juli in Amsterdam politiële bijstand verlenen. Politiekorpsen uit heel Nederland staan op toerbeurten agenten af aan de hoofd stad. Daardoor zal voor de eerste keer in de geschiedenis geen Arnhems poli- tiedetachement kunnen deelnemen aan de Vierdaagse van Nijmegen. Vijftien man hadden zich voor de wan delmars opgegeven .„Ons personeelsge brek is echter zo nijpend, dat wij onmo gelijk in één maand 25 man kunnen mis sen", zegt men bij de Arnhemse politie. ANTRIM Zeven kinderen en hun 21-jarige tante zijn om het leven geko men bij een autobotsing op een kruis punt bij Antrim in Canada. De kinde ren reden in een auto, die werd be stuurd door de tante, tegen een trek ker met oplegger met een laadvermo gen van 34 ton. Deze vrachtwagencom binatie vervoerde patronen voor jacht geweren, waarvan een deel ontplofte. De lichamen van dp slachtoffers negen tot achttien jaar oud werden weggeslingerd over een afstand van driehonderd meter. De kinderen kwa men uit een gezin van twaalf kinderen uit Kinburn. De twee inzittenden van de vrachtauto bleven ongedeerd. HEERENVEEN De 37-jarige P. C. A. Hogesteger uit Papendrecht is gistermorgen op het bouwwerk voor de nieuwe rijks-h.b.s. in Heerenveen om gekomen. Bij het hijsen van een zeven tienhonderd kilo wegende stalen bak brak een kabel. De heer Hogesteger werd door het gevaarte vermorzeld. Een andere bouwvakarbeider, de heer J. van der Aa uit Papendrecht, is met rugklachten in eea Heerenveens zieken huis opgenomen. ruzalem. De Sovjet-Unie heeft met het behartigen van de belangen door Ne derland ingestemd. Voor de Nederlandse regering zal de ze stap geen politieke consequenties hebben. Het is gebruikelijk dat een land dat zijn diplomatieke betrekkingen ver broken ziet naar een ander land zoekt dat in staat is de achtergelaten belan gen zo goed mogelijk in het oog te hou den. Voorwaarde daarbij is dat een land wordt uitgezocht waarvan kan worden verwacht dat het bij de verbrekende partij geen weerstanden opwekt. Het bordje „Israëlische ambassade" zal nu van het Joodse gebouw in Mos kou worden verwijderd. Daarvoor in de plaats zal een bordje komen met het opschrift „Nederlandse ambassade, be last met de zaken van Israël". Voor on ze ambassadeur in Moskou, jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, zal het een ex tra, zij het in de diplomatieke wereld niet ongewone belasting zijn. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Militairen mogen niet met verlof naar het Midden- Oosten. Soldaten, vliegers of matrozen die van plan waren hun vakantie in het oostelijk gebied van de Middel landse Zee door te brengen. Zq krygen, als zij daarvoor al kosten hadden gemaakt, geen vergoeding van het ministerie van defensie. Minister Den Toom heeft dat de commandanten van alle onderdelen van landmacht, marine en luchtmacht in een order laten weten. De order geldt tot nadere datum. De minister heeft geen nadere detail lering van het begrip Midden-Oosten gegeven. Aangenomen moet worden dat hij in de eerste plaats bedoelt landen die onmiddellijk bij de strijd betrokken waren. In geval van twijfel, zoals voor verlof naar Algerije, Tunis of Turkije, moet contact met het ministerie worden opgenomen. Minister Den Toom heeft geen in vloed op de vakantieplannen van het burgerpersoneel van het ministerie van defensie. Hij heeft dat personeel wel sterk ontraden het verlof in het Mid den-Oosten door te brengen. Van onze correspondent DEVENTER De moeilijkheden met de werkgelegenheid in Deventer zijn overwonnen. Bij de opening van een nieuw bedrijf zei burgemeester mr. dr. N. Bolkestein gisteren, dat de om vang van de werkgelegenheid groten deels Is hersteld. Dank zij de snelle en doeltreffende medewerking van het ministerie van Economische Zaken werd dit gunstig resultaat bereikt. Bitter gestemd toonde de burgemeester zich echter tegenover het gebrek aan eenheid in het beleid van de verschillende ministeries, tegenwerking die Deventer ondervindt Mr. Bolkestein doelde daarbij op de tegenwerking die Deventer ondevindt van de planologen. Die zijn het vaak niet eens met veel van wat het gemeen tebestuur in samenwerking met een mi nisterie voorbereidt. Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft in Almelo ge zegd, dat hij er over denkt de regeling voor omscholing en herscholing in be drijven te herzien. De overheidgeeft daarvoor looncompensaties aan de werkgevers. De minister overweegt ook 'n tegemoetkoming te geven in materi- aan- en machinekosten en in de kosten van instructie. De minister sprak bij de uitreiking van het diploma aan de 70.000ste cur sist van een centrum voor vakopleiding in Almelo. AMSTERDAM Kapitein J. J. R. van het m.s. Prins der Nederlanden is op 31 augustus vorig jaar zonder nood zaak te dicht langs de kust van Flores, een eiland in de Azoren, gevaren om zijn passagiers een plezier te doen. Dit zegt de Raad voor de Scheep vaart over het stranden van de Prins der Nederlanden op ondiepten aan de zuidkust van Flores. De kapitein zal een maand lang niet als kapitein op 'n zeeschip mogen varen. „Het is helaas in het verleden meer malen gebeurd dat de wens om passa giers een plezier te doen, tot een ern stige scheepsramp heeft geleid. Moge deze ramp het einde zijn van het ne men van zulke risico's", aldus de raad in zijn vonnis. De Prins der Nederlanden was op volle kracht vlak langs de kust van Flores gevaren. Na het stoten was het schip zwaar beschadigd. De machine kamer liep vol water. De voortstu wingsmiddelen en de stuurmachine vie len uit. De 210 passagiers werden op Flores aan land gezet, waar ze bijna niet werden verzorgd. Het schip bleef na het ongeluk met slagzij drijven. Of het schip was gestoten op een on diepte die niet op de kaart stond, deed er volgens de raad niet toe. SCHIPHOL (ANP) Een uit drie leden bestaande afvaardiging van het stadsbestuur van Leningrad is gisteren op Schiphol aangekomen. De delegatie zal drie dagen de gast zijn van het gemeentebestuur van Rotterdam. Het is een tegenbezoek. Een Rotterdamse de legatie reisde vorig jaar naar Lenin grad. Van een onzer redacteuren ROTTERDAM Via buitensporig grote overlijdens advertenties in het Westduitse blad Die Welt laten fami lie en vrienden weten, dat in Argentinië is gestorven dr. Hans Fischböck, een van de beruchtste nazimisdadigers tijdens de bezetting in Nederland. Fischböck is dus ruim een jaar geleden, toen hij door ir. Wiesenthal werd ont dekt in Essen, toch weer uitgeweken naar Argentinië, waar hij tien jaar na de oorlog al eens eerder zijn toe vlucht had gezocht. De laatste vlucht lykt wat overbodig, want een jaar geleden concludeerde de Westduitse justitie dat de oor logsmisdaden van Fischböck waren verjaard, omdat zy slechts van economische aard waren geweest. Fischböck zelf moet echter hebben gevreesd, dat hy ook kon worden beschuldigd van niet-verjaarde oorlogsmisdaden en hy wist ook dat onder meer het Nederlandse Ryksinstituut voor oorlogsdocumentatie al jaren bezig was om bewyzen tegen hem te verzamelen. Fischböck was een felle Oostenrijk se nazi, die Seyss Inquart in 1938 hielp Oostenrijk aan Duitsland uit te leveren. Goed bevriend met Himmler en Goering, werd Fischböck in mei 1940 „commissaris-generaal voor fi nanciën en economische zaken" in 't bezette Nederland. In deze functie heeft hij niet alleen ons land leeggeplunderd, maar toon de hij zich vooral specialist in het be roven van de Joodse Nederlanders. Fischböck ging echter verder: hoe wel het zijn werk niet was, bemoei de hij zich zeer actief met de vervol ging van de Joden. Vele malen be zocht hij het doorgangskamp voor de Joden in Westerbork en hq kon zich tijdens deze bezoeken vreselijk op winden als de ter dood veroordeelde mensen naar zijn inzicht te goed wer den behandeld of niet snel genoeg werden doorgezonden naar de ver nietigingskampen in Polen. Tenslotte had Fischböck een groot aandeel in de slavenjacht op niet- joodse Nederlanders, die in Duits land moesten werken. Hij heeft mee geholpen om honderdduizenden Ne derlanders naar Duitsland te depor teren ruim vijfduizend van deze slavenarbeiders stierven in gevangen schap. Na de oorlog was Fischböck ver dwenen. Voordat hij uit Nederland wegging vernietigde hij alle docu menten die op zijn werk betrekking hadden. Toen intensieve speurtochten van Nederlandse en Amerikaanse diensten zonder resultaat bleven, nam men aan dat Fischböck in de laatste oorlogs- weken het leven had verloren. De oorlogsmisdadiger leefde echter onder valse naam in West-Duitsland en pas toen in 1955 de opsporing van oorlogsmisdadigers in West-Duitsland serieus ter hand werd genomen, nam Fischböck de vlucht naar Argentinië. Vijf jaar later keerde hij onge merkt naar West-Duitsland terug en hij aanvaardde onder zijn eigen naam een functie in Essen, die hem zoveel opleverde dat hij in welstand kon le ven. Eind 1965 vond ir. Wiesenthal hem in Essen. Hoewel zijn economi sche misdaden toen reeds waren ver jaard, was Fischböck zich kennelijk bewust dat er ook andere, nog niet verjaarde misdrijven tegen hem kon den worden ingebracht. Naar eerst nu is gebleken vluchtte hij na de ontdek king van ir. Wiesenthal voor de twee de maal naar Argentinië, waar hij op 3 juni, bijna 72 jaar oud, overleed. Dr. jur. gc-'rt. 24.1.1895 «esl. 5 1967 ixier rhrpktor Oftterr. Vwslth*rtnntx A. O. I>. ö*twr. ïUinilpXTTimisUr 1>. Vorsitr.ez in Vorstand*1* iev CreditaniUlt-Bankrrrein a. O- Wiwi Prfcddrnt it.x TudOJtric- and Ban<teHk»mmw Wfc» R*irit*k<ttnrnf»$ar ftir dit PteisWldunf Hortin Alle, die ihm nahestefceo durhexy wisaen, weid» hervorrsgeoder Y MoascJv makellosKa Charaktera. un$ verlassen xnuÖte. Wir hsben Shr» sehr verehri und geiiebt In unseren Herzer. v.».rd *r so rmterfeben. wie-er in Wahrhett war SEINE FREÜNDE A Dr. HANS FISCHBÖCK A De advertentie in Die Welt". HEINO Een in 1958 en 1955 gemaakte beleidsfout komt de Overijs selse gemeente Heino, die financieel toch al krap zit, op een tegenvaller van 263.000 gulden te staan. De gemeente had verzuimd de kosten van de rioolaanleg in een uitbreidings plan door te berekenen in de prijs van het bouwterrein. De kosten zouden wel worden betaald door het Gemeente fonds, dacht het gemeentebestuur. Die verwachting is blijkens een brief van B. en W. aan de raad niet uitgekomen. De gemeente moet nu zelf voor de kosten opdraaien. DEN HAAG Prins Bernhard heeft gisteren kritiek laten horen op de om vang van de meer dan vyftig mensen tellende handelsmissie naar Indonesië. „Misschien zou het beter geweest zyn eerst een paar mensen uit te zenden om het land te verkennen", zei de Prins. Hq had ook nogal wat aanmerkingen op wat de bedryven doen om de export te bevorderen. Prins Bernhard die gisteren de ver nieuwde bibliotheek van de Economi sche voorlichtingsdienst in Den Haag in gebruik stelde, zei op zijn vele missies naar het buitenland altijd het gevoel te hebben gehad, dat de meeste middelgrote bedrijven onvoldoende aandacht besteden aan wat er na zo'n bezoek aan het buitenland moet gebeuren. Hij wees daarbij op het nut van de economische voorlichting. Enkele jaren geleden, zei de Prins, is in Mexico een comité opgericht ter bevordering van de export naar Neder land. De directeur van dit comité is nu in ons land en hij had gehoopt, dat hier een soortgelijk comité opgericht zou zijn, maar dit is niet het geval. Ook heeft de directeur van het Mexi caanse comité zich afgevraagd, zei de Prins, waarom er in Mexico nog geen Nederlandse bank is gevestigd. Als men in Nederland zegt dat buiten landse banken niet in Mexico mogen werken, hoe komt het dan dat in dit land twintig buitenlandse bankonder nemingen zijn gevestigd, vroeg, vol gens prins Bernhard, de Mexicaan zich af. VATICAANSTAD Paus Paulua VI heeft maandag een bedrag van 50.000 dollar (180.000 gulden) ter beschikking gesteld voor kleding en voeding van Pa lestijnse vluchtelingen. Het is de twee de geldelijke bijdrage van de Paus voor de oorlogsslachtoffers in vijf dagen. Op 8 juni heeft hij een bedrag van 25.000 dollar (90.000 gulden) gezonden aan de r.-k. organisatie Caritas Inter nationale. Zijn bijdrage van vandaag gaat naar de pauselijke missie voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen. DEN HAAG Frankrijk heeft de importbeperkingen voor Nederlands vee en vlees ingetrokken. Ook de invoer van kalveren en kalfsvlees is in Frank rijk weer toegestaan. Het vlees dat naar Frankrijk wordt uitgevoerd moet voorzien zijn van een datumstempel. Bij de invoer van kal veren en kalfsvlees moet een gezond heidsverklaring van de dieren worden overlegd. Van onze scheepvaartredactie ROTTERDAM. Voor 't eerst sinds het uitbreken van de vijandelijkheden in het Midden-Oosten is een Nederland se tanker in een Arabische haven aan gekomen. Het is de Philippa van Shell Tankers, die sinds zondag werkeloos in Mena al Ahmadi, de oliehaven van Koeweit ligt. Hoewel Nederland kennelijk niet wordt getroffen door een olie-embargo wordt de Philippa niet geladen. In Koeweit is een algemene staking uitgebroken als protest tegen de wapenstilstand tussen Israël en de Arabische landen. Het na tionale vakverbond in Koeweit heeft in tussen het stopzetten van de olieproduk- tie geëist. De Sepia van Shell Tankers wordt morgen in Mena Al Ahmadi verwacht. Van onze Haagse redactie DEN, HAAG Wat betreft de conferentie van de zogeheten donorlanden voor Indonesië die volgende week in Scheveningen begint, zijn twee zaken duidelijk geworden: 1. Van de 66 miljoen gulden die Nederland op de begroting 1966 voor economische hulp aan Indonesië had uitgetrokken, heeft dit land tot nu toe al 52 miljoen gulden opgenomen die voor het overgrote deel weer in ons land in de vorm van bestellingen wor den uitgegeven. 2. Voor dit jaar denkt Nederland voorlopig aan een bedrag van ten min ste tien miljoen dollar (36 miljoen gul den). De algemene verwachting in Den Haag is dat de Nederlandse bij drage hoger zal zqn. Op de begroting 1967 is voor dit doel ruimte openge laten. Nagegaan wordt nu of die ruimte nog kan worden vergroot. Naar in Den Haag verluidt zal het met het oog op de moeilijke binnen landse financiële positie van ons land geen eenvoudige beslissing zijn. Ne derland zal niet graag te laag inzet ten, te minder omdat ons land in het gezelschap van de andere donorlanden een zekere rol heeft toebedeeld gekre gen en die ook heeft aanvaard. Aan gezameniyke toezeggingen is nu een bedrag van 147,5 miljoen dol lar binnen. Daarbij komt dan nog een overloop van veertig miljoen dollar van vorig jaar. De Verenigde Staten hebben al laten weten dat zij voor 1967 een bedrag van 65 miljoen dollar aan Indonesië zullen verstrekken. Delegaties van tien donorlanden en van vier landen die alleen waarnemen, gaan van maandag tot en met woens dag in het Kurhaus in Scheveningen met elkaar over de Indonesische eco nomie overleggen. Daarna brengen zij aan de onderscheidene regeringen verslag uit, al of niet vergezeld van aanbevelingen. De tien direct deelnemende landen zijn: Australië, België, Frankrijk, W. Duitsland, Italië, Japan, Nederland, Engeland, de Verenigde Staten en In donesië; de waarnemende landen: Oos tenrijk, Canada, Nieuw-Zeeland en Zwitserland. (Noorwegen, dat wel mee deed aan de februari-conferentie, heeft zich nu niet gemeld). De conferentie in Scheveningen is een vervolg van de conferentie die de intergouvernementele groep voor In donesië op 23 en 24 februari van dit jaar in Amsterdam heeft gehouden. De afgevaardigden zullen zich in de eerste plaats gaan bezighouden met de resultaten van de monetaire maat regelen en het weer op gang brengen van de economische krachten in In donesië. In Den Haag bestaat de in druk dat de verwerkehjking van de plannen volgens de voorspellingen ver loopt. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat op geldelijk gebied met strakke hand wordt gewerkt. Met name de prqzen schijnen steeds beter in toom te worden gehouden. Enkele cijfers: de stijging van de prys was in januari tien procent, in febru- arie 25 procent, in maart nog maar vijf procent en in april zelfs minder dan één procent. Ook bij de uitvoer wflzen de berichten op een gunstige ontwikkeling. Indonesië voerde in 't eerste kwartaal voor een bedrag van 115 A 150 miljoen dollar uit, dat is ongeveer een kwart van het geschatte jaarbedrag. In april van dit jaar had de Indonesische export een waarde van 45 miljoen gul den. Verwacht wordt dat de discussie van de veertien landen op de eerste dag van de conferentie sterk om de cijfers zal draaien, Het ligt voor da hand dat de ianden op tal van punten zekerheid verlangen. Verder zullen de delegaties praten over de vooruitzichten voor volgend jaar en op langere termijn. Tussen de bedrijven door zo wordt veronder steld zal gelegenheid bestaan om ook nog over de schuldenlast van In donesië van gedachten te wisselen. De conferentie wint aan waarde omdat onder meer ook vertegenwoordigers van het Internationaal Monetair Fonds, de Wereldbank en het Aziatisch Ont wikkelingsfonds aan de besprekingen zullen deelnemen. De Nederlandse delegatie zal onder leiding staan van de minister van ontwikkelingshulp, drs. B. J. Udink. ZEIST Dank zij een goed verstand en een groot doorzettingsver mogen is de blinde achttienjarige Nel lie van der Heijden uit Spijkenisse in Zeist geslaagd voor het eindexamen gymnasium alpha. Haar gemiddeld cij fer op de puntenlijst was een acht. Ze gaat nu aan de Utrechtse rijksuniversi teit psychologie studeren. Klasgenoten en leraren hadden haar in haar studie tijd veel gesteund. Enkele leraren hadden om haar te helpen brailleschrift geleerd. Nellie was op tienjarige leeftijd door een ernstige oogziekte blind geworden. DEN HAAG (ANP) Aan de Zwit sers-Italiaanse grens zyn de Italiaan Luciano Bachelli en zijn vrouw aange houden, omdat zij bij de douane een paspoort lieten zien dat zou zijn afge geven door de Republiek der Zuid- Molukken. De douanier had nog nooit van dat land gehoord. De rechtbank evenmin. Zij veroordeelde het echtpaar omdat het zonder deugdelijke papieren Italië had willen verlaten tot twee maanden gevangenisstraf en een boete van 170 gulden. Bachelli hield vol dat hy met het paspoort van de R.M.S in verscheidene landen is geweest. De heer B. Lokollo uit Den Haag, die lid is van het driemanschap dat de „regering in ballingschap" vormt van de niet-erkende Republiek der Zuid- Molukken, heeft gezegd dat de R.M.S. geen paspoorten uitgeeft. Bachelli, die de R.M.S in Italië vertegenwoordigt, beschikt wel over een legitimatiebewijs dat door de R.M.S. is uitgegeven. Het is volgens de heer Lokollo onmogelijk met dit „diplomatieke paspoort" gren zen over te gaan. „Bachelli is een stuntman", aldus de heer Lokollo. „Enkele jaren geleden is hij in Nederland geweest zonder een geldig paspoort bij zich te hebben. Hij kreeg toen echter toestemming twee maal 24 uur in Den Haag te verblijven om een bijeenkomst van de R.MS. bij te wonen".

De Vallei | 1967 | | pagina 6