Veenendaals dagblad Laatste 100 miljoen voor werkgelegenheid, daarna... Eisen van Roemers en Boersma verworpen Vrijdag besluit over benoeming Samkalden Buiten Nieuw feuilleton Rijk zal schade explosie betalen WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei BELANGSTELLING VOOR DEBAT FREULE TROUWT LORD inde KOSYGIN IN VN VERWACHT Twee schoten op Venus GEEN RUST IN TAMPA NEDERLANDER VIEL IN RAVIJN Kamer ingelicht over ontploffing Staking bedreigt koopvaardij KLEIN BEETJE „SPIONEREN..." VELE MILJOENEN GULDENS Maatschappijen in Algerije vrijgegeven STORING Naar genoegen Sfeerverbetering Hanepoot VERDELING NEGATIEF EVENEMENT ERFENIS LAADPLAATS KIKVORSMAN Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Valler, opge richt in 1926. Ultg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent WOENSDAG 14 JUNI I967 4le JAARGANG GEEN GELD VOOR EXTRA HULP DEN HAAG Als de werkloosheidscijfers in juni niet duidelijk gunstiger zullen zijn, worden de door minister Witteveen (Financiën) in het vooruit zicht gestelde honderd miljoen gulden aangesproken. Dit deelde minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) gis teravond in de Tweede Kamer mee tijdens de debatten over de werkgelegen heid. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het kabinet zal vrij de g beslissen over de voordracht voor de benoeming van dr. I. Samkalden tot burgemeester van Amsterdam. Mr. F. J. Kranenburg, de commis saris der Koningin in Noord-Holland, heeft zijn rapport over de besprekin gen met dr. Samkalden ingeleverd bij de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Beernink. Deze heeft ook al een gesprek met de „aanstaande" burge meester van de hoofdstad gevoerd. In Den Haag wordt aangenomen dat de zaak in kannen en kruiken is. Vooral omdat wel is komen vast te staan, dat de in de Tweede Kamer door minister Beernink gedane toe zeggingen inzake financiële en ande re steun aan Amsterdafn naar genoe gen van alle partijen zullen worden verwezenlijkt. Dit was een van de punten die in enkele gesprekken tussen mr. Kranen burg, dr. Samkalden, de wethouders en de Amsterdamse fractievoorzitters golden als voorwaarde waarop dr. Samkalden zijn benoeming zou wil len aanvaarden. Behalve de rijksbijdrage, waarvoor wordt gedacht aan een bedrag van on geveer honderd miljoen, is in de ge voerde onderhandelingen de vraag besproken op welke andere manieren de „bestuurskracht" van de Amster damse overheid kan worden vergroot. Daarover zal mr. Beernink nog voor dat het kabinet tot zijn besluit komt, een afrondend gesprek met dr. Sam kalden hebben. De rijksbijdrage is niet uitsluitend bedoeld om het personeelstekort bij de Amsterdamse politie op te heffen. Daartoe worden ook andere middelen beraamd, waarbij behalve tijdelijke bijstand van Rijkspolitie of marchaus- see ook wordt gedacht aan verbete ring van de algemene sfeer in Amster dam, zodat het gebrek aan animo bij de hoofdstedelijke politie te gaan werken, zal worden weggenomen. ROTTERDAM Vijf Rotterdam mers zijn in ziekenhuizen geopereerd aan hun darmen, nadat zij ziek waren geworden door het eten van onvoldoen de gezouten haring. De haring was aan getast door de larve van de haring- worm, een gevreesde parasiet. HFo noemen de boerenkinderen de scherpe boterbloem, alom bekend van wei- en hooilanden, maar er be staan over de hele wereld ettelijke honderden soorten (in Nederland een stuk of tien) en ik betwijfel of ieder een de grote-, de blaartrekkende-, de kruipende en de knoldragende boter bloem uit elkaar kan houden. De vol doening, hen met het goudglanzend gele bloeisel als de paardebloem haar heerschappij heeft opgegeven de slootkant en het grasveld te zien tooien, is veelal voldoende. Mijn oude plantenboek zegt, dat de boterbloem de eer heeft, door iedereen met name te worden genoemd, ook „door wie van 't onderscheiden der talrijke Flo rakinderen geen flauw begrip heeft en die zich dus ook niet begeeft in een nadere kennismaking met de bloemen des velds". De scherpe boterbloem dankt haar volksnaam van hanepoot aan de bladvorm, die met een beetje goede wil aan de gespreide tenen van een haan herinnert, terwijl de Latijnse benaming Ranunculus„klein kik kertje" betekent, waarschijnlijk omdat we de plant in een kikvors milieu aan treffen. We herkennen deze soort aan de kamferachtige, scherpe geur, die een bepaalde gifwerking bezit. Bij het indrogen gaat deze evenwel volkomen verloren, zodat het vee er later geen hinder van ondervindt, dat er boter bloemen tussen het hooi zitten. Als het maaien gedaan is en troepen spreeuwen op het groen tussen het zwad lopen, vinden wij deze boter bloem een meter hoog veilig tussen de oeverruigte; ze houdt het nog wel tot september uit. 14-6-'67 A. B. WIGMAN De minister ging niet in op eisen van de socialist drs. D. Roemers en van de anti-revolutionair drs. J. Boersma, die respectievelijk vijfhonderd en driehon derd tot 450 miljoen gulden extra had den gevraagd voor aanvullende werk gelegenheid. Hij verwees alleen naar zijn laatste nota, waarin hij een onder zoek naar het te voeren werkgelegen heidsbeleid in het vooruitzicht heeft ge steld. „De intentie van het kabinet is goed", zo zei de heer Roolvink, „maar men kan natuurlijk twisten over de omvang van de tot hu toe genomen maatregelen". Minister De Block (Economische Za ken) was even later concreter. „De re gering kan de suggesties van de heren Roemers en Boersma niet overnemen. Er is geen geld voor. Extra bedragen van vijfhonderd of 450 miljoen voor aan vullende werkgelegenheid zouden de be talingsbalans met een driehonderd tot 250 miljoen verslechteren". Mr. De Block wees er bovendien op dat het kabinet rekening houdt met de omstandigheid dat het dieptepunt in de werkloosheid al voorbij is. Hij zei ten slotte dat de kabinetten Zijlstra en De Jong tot nu toe ongeveer driehonderd miljoen gulden voor de bestrijding van de werkloosheid beschikbaar hebben gesteld. Van de laatste honderd miljoen zal ruim achttien miljoen worden gebruikt voor de bouw van woningwetwoningen, ruim 34 miljoen' voor andere bouwwer ken, bijna veertien miljoen voor cul tuurtechnische werken, ruim twaalf- eneenhalf miljoen voor de aanleg van wegen, bruggen, etc,, ruim zeven mil joen voor rijkswerken en eveneens ruim zeven roiljWi# voor aanvullende werken. Oud-premier Zijlstra had reeds 104 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de bestrijding van de werkloosheid .De plannen die met dit bedrag moeten worden betaald, waren op 1 mei be- steksklaar, zo deelde minister Roolvink mee. Het effect ervan op de werkgele genheid is echter nog nauwelijks te merken. Straks zullen als gevolg van dit extra geld de werkloosheidcijfers ze ker gaan dalen. De heer Roolvink zei dat de jeugd werkloosheid de „zeer bijzondere aan dacht" van het kabinet zal krijgen. De werving van buitenlandse arbeiders staat vrijwel stil. Er wordt slechts in enkele gevallen vergunning gegeven voor het aanwerven van mensen uit 't buitenland. „De Nederlandse werklozen en de werkloze buitenlanders in ons land gaan voor", zo zei minister Rool vink. Minister De Block wees er nog op, dat de betalingsbalans ten opzichte van het vorig jaar weliswaar is verbeterd, maar dat zij nog steeds een negatief saldo heeft. Het tekort over de eerste vijf maanden van dit jaar bedroeg en kele miljoenen. „Het is niet waar schijnlijk", zo zei mr. De Block, „dat het overschot van vijfhonderd miljoen dat werd verwacht, dit jaar zal worden gehaald". 0 Eind mei van dit jaar had Neder land 4144 werkloze mannen beneden 19 jaar. Dat kwam neer op een lande lijk gemiddelde voor jeugdwerkloos heid van 6,5 In de provincies was het beeld als volgt: Groningen 273; Friesland 160; Dren te 384; Overijssel 482; Gelderland 608; Utrecht 91; Noord-Holland 186; Zuid- Holland 299; Zeeland 78; Noord-Bra bant 988; Limburg 595. (Zie ook elders in dit blad). A De publieke tribune in de Tweede Kamer was gistermiddag tijdens het debat over de werkgelegenheid flink bezet Vier de van links de burgemeester van Enschede, de heer J. A. Vleer, daarachter, tweede van links, de burgemeester van Hellendoorn, de heer F. R. Crommelen, daarnaast de burgemeester van Hengelo, de heer L. M. E. Fessenne; naast hem de heer H. Rijpstra, burgemeester van Almelo. *Y7andaag beginnen w\j in ons blad de publikatie van een nieuw feuilleton: „De appels bloeien" van de bekende schrijver Olaf J. de Lan- dell. Het is de geschiedenis van jonkheer Coenraad Willem Anthonie Borgh van Wynendael, wiens leven niet is voorbestemd om in statige blazoenkleuren te worden geschil derd. Het bloed van z(jn moeder een actrice tart de wapenschilden, waardoor h(j gedurende vele jaren door strengheid en onbegrip wordt geschaad. Maar by z(jn geboorte bloeiden de wilde appelbomen achter in het park. Volgens een oud bijgeloof zou dat geluk brengen NEW YORK De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Staten landingsrechten ge vraagd voor een speciaal straalver- keersvllegtuig dat donderdag op het John F. Kennedy-vliegveld te New York zal aankomen. Er wordt druk gespecu leerd over de mogelijke aankomst van premier Kosygin in de Verenigde Sta ten met het toestel. Een Arabische di plomaat zei dat er gegronde reden is aan te nemen dat de Russische leider zelf naar New York komt voor de spe ciale zitting van de algemene vergade ring, waarom door de Sovjet-Unie is gevraagd. In Russische kringen in New York wilde men de geruchten tegenspreken noch bevestigen. Het zou Kosygins eer ste reis naar de Verenigde Staten zijn. KAAP KENNEDY Amerika heeft „Mariner V", voor een verkennings vlucht naar de planeet Venus gezon den. Maandag hebben de Russen hun vier de sonde in de richting van Venus ge lanceerd, die bijna vijfmaal zwaarder is dan de „Mariner V". Rotterdams burgemeester W. Thomassen heeft het er gisteren in Amster dam even van genomen. Tijdens het bezoek dat h(j met zijn gast, de bur gemeester van Leningrad, aan de hoofdstad bracht, fotografeerde h(j enkele Amsterdamse havenprojecten. Burgemeester Van Hall en zijn vrouw lieten de spionage gewillig toe. De Russische burgemeester brengt een tegenbezoek aan Rotterdam. Vorig jaar bracht burgemeester Thomassen een bezoek aan Lenin grad. Israël poogt dorst in Sinaï te lessen LONDEN De Israëlische ambassade in Londen deelt mee dat de Israëlische troepen hun uiterste best doen om de Egyptische militairen die door de Sinal- woestijn dwalen, op te sporen en van het nodige te voorzien. Alleen de Egypti sche officieren en onder-officieren zijn in kampen ondergebracht, de andere ge vangenen werden naar de Kanaalzone gebracht vanwaar zij naar hun land kun nen terugkeren. De van dorst razende Egyptenaren doen wanhoopsaanvallen op ieder die water bij zich heeft. Een stralende bruid in een zon overgoten Londen: freule Henriët- ta Bentinck van Schoonbeten, de achttienjarige dochter van de Ne derlandse ambassadeur in Parijs die gisteren in Londen is getrouwd met de Engelse lord Compton (21). Het huwelijk werd voltrokken in de kerk van St. Margaret pal bij het Engelse parlementsgebouw. Princes Alice, gravin van Athlone, oud-tante van koningin Juliana, was een van de genodigden even als de leider van de oppositie Ed ward Heath. Het huwelijk was een society- gebeurtenis van de eerste orde. Het bracht tal van leden uit het be kende geslacht Thyssen samen: baronesse Bentinck is geboren Thyssen. Ook Paul Getty, de rijk ste man ter wereld en de Perzi sche oliemagnaat Nubar Gulben- kian waren in de kerk. Na afloop was er een receptie in het Savoy- hotel, waar zeker achthonderd mensen waren. De bruid droeg een japon van Dior, de bruidsmeisjes hadden wit te mini-jurkjes aan. Baron mr. Adolf Bentinck van Schoonheten is voor hij naar Pa rijs ging ambassadeur in Londen geweest. Daar heeft zijn dochter lord Compton leren kennen, die bij een bekende Londense han delsbank wordt opgeleid. Zijn va der van 81 jaar, de markies van Northampton, heeft enkele maan den geleden een deel van de bezit tingen van zijn geslacht overge maakt aan de jonge lord. De waar de van zijn bezit wordt geschat op veertig miljoen gulden. Het Australische Rode Kruis heeft telegrafisch hulp aangeboden voor de duizenden Egyptische soldaten. Secretaris-generaal Leon Stubbing van het Australische Rode Kruis heeft het hoofdkwartier van het internationa le Rode Kruis te Genève woensdag avond telegrafisch steun aan een even tuele actie ten behoeve van de lijdende Arabische soldaten toegezegd. Tientallen lezers hebben de redactie- burelen van de dagbladen te Melbour ne opgebeld met voorstellen om water boven de woestijn te droppen, nadat correspondenten verteld hadden van de beproevingen der gestrande soldaten. De nationale organisatie van Joodse studenten in Frankrijk heeft een alge meen beroep gedaan om hulp voor dui zenden Egyptische militairen, die vol gens de berichten over het schiereiland Sinai zwerven en dorst lijden. De orga nisatie zegt te hopen, dat politieke en ideologische geschillen en de zucht naar wraak op zij zullen worden gezet voor naastenliefde. TAMPA (Florida) De autoritei ten in Tampa, waar sinds enkele da gen plunderende, brandstichtende en vuurwapens hanterende negers de po litie voor welhaast onoplosbare pro blemen stelden, hebben de Nationale Garde en de meeste politieversterkin- gen uit de afgesloten negerwijk terug getrokken. Zij kwamen tot dit besluit, na een bijeenkomst met een honderd tal bewoners van dit stadsdeel, die beloofden dat de ongeregeldheden zou den ophouden wanneer de politie zou worden teruggetrokken,, Sindsdien is toch weer brand gesticfht. In Cincinnati (Ohio) duren de moei lijkheden nog voort. In de neger- wijk, die maandagavond al het toneel van relletjes was waarbij de politie vijftien arrestaties verrichtte en zes personen gewond werden, trokken ook dinsdagavond groepen negers door de straten, ruiten verbrijzelend en win kels plunderend. De gouverneur van Ohio stuurde achthonderd leden van de Nationale Garde- In Watts, voorstad van Los Angeles, waar vijfhonderd negers maandag brandweerlieden en politiemannen aanvielen, was het dinsdag rustig. INNSBRUCK De Nederlander Pieter Peteroff, oud 37 jaar, is om 't leven gekomen bij een ongeluk in de bergen van Tirol. Het ongeluk is gis teren gebeurd. De heer Peteroff komt uit Hoogvliet. Zijn zesjarig zoontje Rudolf is op het laatste ogenblik ge red door de zwager van de heer Pe teroff, Weiier. De politie heeft meegedeeld dat het drietal op een bergtocht was op de Untersberg in het Wilder Kaiser-ge- bied, toen Peteroff, die zijn zoontje aan de hand had, uitgleed. Hij viel driehonderd meter diep in een ravijn en was onmiddellijk dood. Weiier kon het jongetje nog net grijpen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Alle schade die de explosie van het kruitschip maandag in Utrecht heeft veroorzaakt en die niet door verzekeringen wordt gedekt, komt voor rekening van het Ministerie van Defensie. Dit was gistermiddag het resultaat van een gesprek tussen het bestuur van de Vereniging Industrieterrein Lage Weide, de schadecommissaris van het ministerie majoor De Geus, het bestuur van de Kamer van koop handel en fabrieken en de gemeente. Tijdens een vergadering van de direc ties van de bij de vereniging aange sloten industrieën werd dit gister avond bekendgemaakt. De schade die particulieren hebben geleden, moet worden opgegeven bij de marchaus- see. Ook deze schade zal door het mi nisterie worden betaald. Over de vraag wie voor de explo sie verantwoordelijk is, wilde het mi nisterie van Defensie zich gisteren nog niet uitlaten. Dat zal worden uit gevochten, nadat de resultaten be kend zijn geworden, van het onder zoek dat een commissie zal instellen naar de achtergronden van de ramp. De gemeente beloofde de getroffen industrieën materiaal voor het wind en regendicht maken van de fabrie ken. Voorts werd verwacht, dat de ge meente een nieuwe los- en laadplaats voor munitie zal maken buiten de be bouwde kom. Bij het Utrechtse bedrijfsleven heerst grote verontwaardiging om dat geen enkele industrie er van op de hoogste was dat regelmatig explo sieven in de buurt van het industrie terrein werden geladen. De Kamer van koophandel en fabrieken heeft heeft daarom een protesttelegram ge stuurd naar de minister van Defen sie, met afschriften aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Eco nomische Zaken. In dit telegram wordt de ministers gevraagd om definitief te stoppen met het laden en lossen van munitie in woon- en industriecentra. Voorts heeft de Kamer bekendgemaakt, dat zij voor de gedupeerde industrieën zal bemiddelen bij het regelen van de schadevergoedingen. De secretaris van de Kamer, drs. E. H. Scherts, schatte de schade gistermiddag op et telijke miljoenen guldens. De militaire autoriteiten die zijn be last met het opruimen van weggeslin gerde explosieven, riepen gistermid dag de hulp in van 12 kikvorsmannen van de Vaar- en Duikerschool in Vught. De militairen die maandag op het schip hebben gewerkt, kregen gis teren verlof. Zij namen deel aan de Avondvierdaagse. De duikers kregen opdracht na te gaan hoeveel granaten op de bodem van de Kernhaven lagen en in welke positie te delen van het geëxplodeer de kruitschip onder water liggen. Geen van de 33 gewonden, die na de explosie naar het ziekenhuis in de stad werden gebracht, was gister avond in levensgevaar. Vijf mensen werden naar huis gestuurd. De toe stand van de 28 overige gewonden was gisteren goed. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Naar de oorzaak van de ontploffing van het Utrechtse kruit schip en de gevolgde werkwijze bij de overslag van munitie wordt een onder zoek ingesteld door de inspecteur van de technische dienst van de Koninklijke Landmacht. Daarbij wordt tevens TNO betrokken. Bovendien is de Koninklijke Marechaussee belast met een onder zoek naar eventuele strafbare feiten die de oorzaak zouden kunnen zijn van de ontploffing. Dit deelt minister Den Toom (defen sie) schriftelijk mee aan de voorzitter van Tweede Kamer. De gemeenteraad van Renswoude heeft de begroting voor het lopende dienstjaar goedgekeurd. Het kwam niet uit de verf waarom de gemeentelijke rekening pas nu aan de vroede vaderen werd voorgelegd. Er werd wel over ge mopperd in de zin van: de room is er toch al af en misschien daarom ook ging men vlot akkoord met de verhoging van verschillende belastingen. De raad acht te het daarentegen niet wenselijk in deze tyd van geldschaarste de wethouders- salarissen te verhogen. 0 De Veenendaalse bouwmaatschappy Van Eist kreeg gisteren van de gemeen- telijke overheid een pluim op de hoed voor de snelle maar vooral ook goede wyce van bouwen. Dit gebeurde b(j het gereedkomen van de duizendste woning. 0 De afdelingen Veenendaal en Rhenen van het Rode Kruis hebben de passa giers van de Henri Dunant, die gisteren in Rhenen afmeerde, een vroiyke avond bezorgd. 0 Het bestuur van het Groene Kruis te Veenendaal zal zich in de eerstvolgende vergadering beraden over de daling van het ledental. Dat deelde de voorzitter, de heer H. E. G. Pilon, mede tydens de gisteravond gehouden algemene leden vergadering, die overigens weer slecht werd bezocht. Ook geringe belangstelling was er voor het eerste van een serie van vier orgelconcerten die in de komende maan den In de Amerongse Andrieskerk wor den gegeven. 0 De politie in Rhenen is bezig met het onderzoek naar een aantal inbraken, waarby echter weinig van waarde werd vermist. ALGIERS Bij twee in meerder heid Nederlandse maatschappijen, Unilever Algérie en Compagnie des Petroles d'Algérie is het werk giste ren na een grondige inspectie door Algerijnse regeringsambtenaren her vat. Over de toekomstige rol van Shell Algérie, die voor 60 pet. Nederlands en 40 pet. Brits is, zouden echter nog onderhandelingen gaande zijn. Van onze scheepvaartredactie ROTTERDAM In de Nederlandse koopvaardij dreigen ernstige moeilijk heden. De onderhandelingen over de wijzigingen in de loon- en arbeidsvoor waarden zijn vastgelopen. De Federa tie van werknemersorganisaties in de zeevaart heeft de CAO met de werkge vers de Raad van bestuur voor de zeevaart opgezegd. De opzeggingstermijn bedraagt twee maanden. „Mochten wij binnen deze periode niet tot overeenstemming met de reders komen dan kan een ernstige conflictsituatie ontstaan", aldus de secretaris van de federatie, de heer J. E. P. M. Gerritse. „Het is bepaald niet uitgesloten dat er een staking op de vloot zal uitbreken." Ook in rederskringen wordt al met de mogelijkheid van een staking reke ning gehouden. „Wij hebben er geen behoefte aan, maar als het op vechten aankomt zijn wij niet bang," betoogde de heer G. Vermeulen, de voorzitter van de Raad van bestuur voor de zee vaart. DE BILT In de afgelopen 24 uur is een hogedrukgebied boven de Britse eilanden iets in betekenis afgenomen. Aan de oostflank van dit hogedruk gebied stroomde aanvankelijk met noordelijke tot noordwestelijke win den droge lucht met flinke opklarin gen ons land binnen, maar in de nacht en ochtend werd van het noor den uit bewolking aangevoerd. Deze hangt samen met een kleine storing die van Denemarken naar Noordwest- Duitsland trok. De storing zal 'zich over de Bondsrepubliek naar het zuiden verplaatsen, waarbij de moge lijkheid aanwezig is, dat ook in het oosten van ons land plaatselijk enkele buien zullen vallen. Na het voorbijtrekken van de storing ruimt de wind bij ons naar noord, waarbij later weer enkele opklaringen worden verwacht In het temperatuur- verloop komt maar weinig verande ring.

De Vallei | 1967 | | pagina 1