ile appek bloeien Boeiend filmfeest met veel variaties Claus en Beatrix bedanken volk Zwolse docenten muzieklyceum tegen groepsles mm Beter Amsterdam krijgt theaterschool Nederland had leeuwendeel VANAVOND MORGEN WISSELMARKT Vaag thema Geen ontslag Omscholing Regiecursus Keerzijde Portret Sprankelend Stokvis zal conservatief handelen FILMWEEK-ARNHEM Vanavond voor radio en televisie PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG 1ERM MAAKT" DOUW VOLK ONDERLING RUZIE? Johnny Hart i NEEN.ZERANStLEN MEKAAR AF Meer uitvoer naar Amerika ,...d 2 WOENSDAG 14 JUNI 1967 Er was zeker geweest, dan vrouwen, die Want ja, in Wat treffen wij het: de hekken staan wijd open. De hoge, oude, smeed-ijzeren hek-deuren met de krulletters van de naam erop: „Wy- nendael". Ga met me mee, lezer; voorbij het kleine, met wingerd begroeide por tiers-huisje, langs de grote witte bor den: „Verboden toegang" „Geen vrije wandeling toegestaan", de wij de, groene laan in. En laat ik je mo gen vertellen, hier, tussen die rijzige stammen, van de familie. Van haar deftigheid. En van haar ondeftigheid. Van het bloed, dat kruipt waar 't niet gaan kan. Van de appels, die bloeien; niet alleen op het wapen. Nee, laat ik je vooral, vertellen van Coen. Aan weerszijden die grasvelden en boomgroepen! Wat een geluk, niet? Wat een geluk! De bermen zijn wit van welwillende madelieven. Dat zijn zulke aardige bloempjes, ze willen overal dienst doen. Zelfs hier, in de ze voorname tuin; terwijl ze toch ze ker behoorden ervaren te hebben, dat de drie dames en de welopgevoe de, doch steeds gejaagde bedienden op hun aanwezigheid niet letten wil len. De bloempjes worden hoogstens afgemaaid, in *t begin van de maand, als de tuinman zijn salaris ontvangen heeft. Alles heeft zo zijn samenhang. Maar madelieven zijn net als klei ne kinderen: ze bloeien ook, als wij, grote mensen, hen niet met onze be wondering vereren. Doen ze het voor iemand anders? of puur voor zich zelf...? Jaren geleden heeft een klein jon getje, even vrolijk en gulhartig als de madelieven, er eens een grote bos van geplukt. Een reusachtige bos was het! Hij kon hem niet met bei de handen omvatten, en bond 'm ro mantisch bij elkaar met een rood sigarenlintje. Daarna legde hij de ruiker in het bed van zijn tante, Freule Agneta. Dat was de oudste en de zuurste van de drie dames. En toen zij 's avonds in bed stapte om als fatsoenlijk mens te gaan slapen in een keperen nachtjapon met stikseltjes, plette ze vele, vrolijke gezichtjes in één secon de. Hoe kon ze ook weten, dat ze in haar liefdeloos ledikant een boeket bloemen zou ontmoeten? Dat kwam dertig jaar te laat. Ze zei: „O, tjas- ses! Dat ellèndige kind!..." want de madelieven stonken, volgens haar puntige neus naar mest- En van ach teren op haar pon zat een vlek. Van die bloemetjes. Tja... maar dat is lang geleden. Wat is het leven een haastige molen, een snelle oogster, om in een eeuw vier of vijf generaties af te maaien en in schoven te bundelen op het be trekkelijke veld van een portretten galerij... Coen deed zijn intrede op „Wynen- dael", toen hij vijf jaar oud was. Hij kwam aan de hand van een oude me neer, die hem tot kort daarvoor on bekend was geweest, en die hij ook nooit weer zag. Er bleef van die me neer niets over dan de herinnering aan een rood gezicht, een zware stem en een zak pepermuntjes. Als Coen in zijn latere leven pepermunt rook of proefde, werd hij melancholiek; terwijl die meneer het toch goed be doeld had. De kleine jongen was waarschijnlijk de moeilijkste erfenis, welke hij als notaris ooit overgedra gen had. Toen ze door de lange laan stap ten, zei Coen: „Wat is het hier mooi! Zou ik op dat gras mogen dansen?" Want dat leek hem heel belangrijk. Doch daarna kwam hem een vier kant huis in 't vizier, met hoge ra men en een statige voordeur-met-bor des. Bij het begin van de lage trap, waarachter de deur opengleed als een hongerige mond, stond een grau we, stenen man. Hij had geen hoofd meer, en hield in zijn ene hand een raar stompje het leek Coen een glaasje toe, of een vaas. Aan zijn arm leunde een groot vlak ding met wat vale bobbels erop. „Waarom heeft 'ie geen hoofd?" vroeg Coen aan de ouwe heer. „Dat is vermoedelijk afgevroren", zei die. Hij vond het bezwaarlijk, een zo klein kind iets uit te leggen van een ridder met een zwaard en een schild. Trouwens was de situatie in wer kelijkheid niet precies zo? De laat ste ridder uit dit geslacht had zijn hoofd verloren (tegelijk met zijn hart). Het zwaard van^ de familie was gebroken, 't blazoen verdwaald. nooit schraler oogst de drie ongetrouwde daarbinnen wachtten, de hal van het huis wachtten een massa mensen. Het dui zelde Coen een ogenblik, na alle ge beurtenissen van de laatste weken, en hij bekeek de aanwezigen bleek jes, met de handen op de rug. Het waren drie tantes, een neef en een nicht en een man met een prach tig pak aan. „Ben jij de huisknecht?", infor meerde Coen bij hem; want je moet toch énig aanknopings-punt hebben. „Jazeker, jonker", zei de man, en hij boog heel licht. „In de „Kleine Lord" hadden ze d'r net zoéén", verklaarde Coen met een blij gezicht. „Anders zou ik 't niet geweten hebben, hè?" „Nee, zeker niet, jonker", zei de man, en knikte. Maar een van de tantes, die erg zure, trok haar mondhoeken neer en zei: „Zou je ons niet eens een hand geven, Coenraad?" „Ja", zei Coen, met een gloeiend- rode blos, en hij begon bij de huis knecht. Daar waren dan de tantes: Agne ta, Chrisje en Lientje. Zij van hun kant bezagen deze half- adellijke wees. Hun broer had zich in alles het verwende na-komertje getoond: hij had zijn studie niet voltooid; hij had de drie oudere zusters in de steek gelaten; hij had een actrice ge trouwd. Hij had bij dat mens een kind verwekt, en zijn geld opgemaakt aan haar slepende ziekte. En tot slot ging hij zelf dood, en liet deze arm zalige zoon na, die onverdiend hun schitterende naam droeg: Coenraad Willem Anthonie Borgh van Wynen- dael. Ze keurden hem met koele blikken: zijn schuwe, blauwe ogen, de kleine mond en het smalle gezichtje. Agneta nam zich voor, hem streng op te voeden. Chrisje overwoog, dat ze zich door de aanwezigheid van dit vriendelijke blonde jongetje niet zou laten storen in haar dagverdeling. En Lientje dacht, eensklaps getroffen in haar ongebruikt, verleppend moederhart: „We moeten goed voor hem zijn..." Maar hij kwam zo laat in hun le ven! Daarom viel het hun misschien niet op, dat hij minstens net zoveel waard was als neef Barend, die daar met zijn vrouw stond te wenkbrauw fronsen. Neef Barend was de zoon van een tante, die veel te vroeg gehuwd was, en ook veel te vroeg dood ging. 'n Mens kan niet alles hebben. Ze liet als erfenis aan de wereld een brom merige weduwnaar achter, met neef Barend. Dat was meer dan voldoen de. (Wordt vervolgd) ARNHEM De Nederlandse, Franse, Tsjechische en Italiaanse cinema vul den gisteren de tweede dag van de filmweek in Arnhem. Kwantitatief gespro ken kreeg ons land de grootste portie in het programma toebedeeld. Het mi nisterie van C., R en M droeg om te beginnen een aantal nieuwe, door de subsidiepot gespekte, korte films aan. i2-*7juon9ö? Een fraai, zij het traditioneel werkje van Corinne van Moorselaar was ken nelijk met veel bewondering voor de dichter Pierre Kemp gewijd. In 't film pje zijn zowel zakelijke als romantische beelden rondom de figuur van deze spitse poëet geschikt. E Minder overtuigend leek ons de voor namelijk op enkele fotografische effec ten afgestemde impressie van Paul Schneider „Trein anoniem". In dit ge dicht van een reiziger dienen we waar- HILVERSUM Prinses Beatrix en prins Claus zullen vanavond om 19.00 uur via radio (beide zenders) en televisie (eerste net) bedanken voor het medeleven en de gelukwen sen bij de geboorte van prins Willem Alexander. De televisie herhaalt het program ma om 20.05 uur op het tweede net. Het prinselijk paar heeft gisteren op kasteel Drakensteyn deputaties van verenigingen, organisaties en in stellingen ontvangen die gelukwen sen en geschenken kwamen aanbie den ter gelegenheid van de geboorte van het prinsje. Tot de cadeaus be hoorden babykleertjes, een zandbak, een baby uitzet enz. iiiiiiiiiiiiiiiun illinium 3529. De Naald verplaatste zich nu door het luchtledi ge met een snelheid die onvoorstelbaar leek. De Aarde was reeds tot een onbetekenend klein, glinsterend bal letje gereduceerd. Professor Dubois en Piloot Storm waren als eersten over de nare ervaringen heen, die de hyperdrive nu eenmaal met zich meebracht en onmid dellijk verdiepten zij zich in de mysteries van de hen omringende sterren-zwermen en de verrassende onvol komenheden van hun sterrenkaarten. Zij toonden zich zeer tevreden over de hyper drive, die een reis van ja ren in „normal-drive" terugbracht tot even zovele we ken! Geleidelijk schikten de reizigers zich in de sleur van een emotieloze opeenvolging der uren. Alle voor zorgen tegen vijand no. 1, Verveling, ten spijt, viel het niet steeds mee om er een vrolijk humeur bij te be waren. Buck moest er altijd de hulp van luidruchtige bandrecorder-muziek bij hebben om niet „ongeneeslijk- knetter" te worden, zoals hij zei. Overigens tot groot verdriet van de professor, die de stilte minde! Een maal voorbij de Mars-baan kunnen zij echter genoeg sensatie beleven bij het passeren van de Asteroïden- gordel 88. Rechter Tie wijst naar de goudsmid Lie Mai en be veelt de soldaten: „Arresteer die man!" Lie Mai draait zich vlug om, hij wil naar de deur rennen maar de twee soldaten springen hem achterna, grijpen hem vast en slepen hem voor de rechter. „Lie Mai", zegt Rech ter Tie op barse toon, „nu uw minnares haar nek ge broken heeft, zult u alleen terecht staan voor de vre selijke misdaden, die u tezamen met die verdorven vrouw hebt gedaan." „Die vrouw... zij..." stottert de goudsmid. „Zij moet mij hebben belasterd, edelachtba re. Zij was een liederlijk schepsel* zij bedroog haar man Tau voortdurend„U bekent dus dat u Tau en zijn vrouw goed kende!" roept Rechter Tie uit. „Als goudmakelaar hebt u van de een of andere doortrekkende goudsmid uit het buurdistrict gehoord, dat de Schat meester zoveel goud bij zich had en het in een rood- leren koffertje bewaarde. En gij hebt toen Tau opgedra gen het goud te stelen. Yang probeerde u te chanteren. Ik weet dat Yang, kort voordat u hem tezamen met Seng-san hier in deze tempel vermoordde, nog bij u op bezoek is geweest. Ik vond namelijk goudstof in de zoom van zijn kleren. Beken Lie Mai!"- ZWOLLE De docentenvereniging van het Stedelijk muzieklyceum in Zwolle is verontwaardigd over een be sluit van de gemeenteraad om voor het volgende leerjaar groepslessen op de amateurafdeling in te gaan voeren. De reorganisatie die op het muziek lyceum wordt doorgevoerd, zal volgens de vereniging tot gevolg hebben dat 6 leraren zonder werk zullen komen en dat het salaris van de andere docenten met een derde wordt verminderd. Het invoeren van groepslessen zal een besparing van ongeveer veertigdui zend gulden betekenen, aldus B. en W. van Zwolle. Dit betekent voor de veer tig docenten gemiddeld duizend gulden per jaar minder inkomsten. Er zullen op korte termijn geen leraren worden ontslagen. Het lerarenkorps is echter van me ning dat het invoeren van groepsonder- wijs ook kosten met zich meebrengt, zoals die van omscholing. Bovendien is de accommodatie van de school totaal onvoldoende voor het geven van groeps- onderwijs. AMSTERDAM Amsterdam krijgt binnen afzienbare tijd een algemene theaterschool. Daarin zullen opgaan de Toneelschool, de Academie voor klein kunst en alle andere opleidingen voor onder meer dans en muziekdrama. Met de gemeente Amsterdam wordt op het ogenblik onderhandeld over een terrein voor de vestiging van deze nieuwe school. Volgens de directeur van de Toneelschool, de heer Jan Kas- sies, is Amsterdam bereid een geschikt terrein voor dit doel in de binnenstad te reserveren in ruil voor een stuk grond in Buitenveldert, dat aanvanke lijk was toegewezen voor de noodzake lijke uitbreiding van de Toneelschool. De Toneelschool krijgt zo spoedig mogelijk opleidingen voor regisseurs, toneelschrijvers, decorateurs, costu miers en toneeltechnici. Ton Lutz zal meewerken aan de regiecursus die dit najaar als volledige dagopleiding be gint. Geref. Kerken: Beroepen: te Slootdorp: R. Klijnsmate Weesp. Ds. E. J. F. Nawijn (aanst. em. pred. te Hattum) is benoemd tot bijstand in het pastoraat te Barchem, welke benoe ming hij ook aannam. f* i schijnlijk de symboliek van het .„alles stroomt, niets staat stil" te proeven. In die richting is het filmpje echter wel in een poging tot het verduidelijken van een vaag thema blijven steken. Interessant en alleszins geslaagd bleek „Lichaam en ziel" van René Daalder. In deze tweede aflevering van het inmiddels ook buiten onze grenzen bekende „Body and Soul" heeft de ci neast zijn satirische bespiegelingen over het contact tussen de geest en het vlees en het gebrek aan communicatie tussen beide begrippen nogmaals doorgezet. In dit geval zelfs tot op het randje van het absurde. „Holland terra fertilis" van Ronny Erends kon na het succes van Daalder zonder bezwaar de keerzijde van de filmmedaille worden genoemd. Aan 't keurig door de camera gevangen film pje over onze vaderlandse koetjes en kalfjes ontbreekt iedere durf en visie. Na afloop werd er in de zaal als reac tie op een hier en daar opklaterend ap plaus dan ook fiks boe geroepen. Als alles goed was gegaan hadden de Arnhemse filmbezoekers gisteren Jean- Luc Godard in hun midden gehad. Het mocht echter niet wezen. Nadat hij de uitnodiging aanvankelijk had aangeno men, liet Godard weten dat zijn werk hem toch verhinderde naar de Gelderse filmstad te komen. Daarom keek men zonder de aanwezigheid van de Franse meester naar zijn dertiende film „Twee of drie dingen die ik van haar weet". Van deze indringende, wederom op de actualiteit van ons dagelijks leven gerichte, film heeft Godard zelf gezegd dat het geen verhaal maar een docu ment wil zijn: „Al mijn films zijn sa mengesteld uit rapporten, die de situa tie van ons land behandelen, verse ge gevens, misschien vertolkt op een per soonlijk manier, maar toch met een he dendaagse moderne functie". De film, die tegelijk met „Made in USA" werd gemaakt, kan als het nuch tere portret van een grote stad (Parijs) worden beschouwd. Hoofdrolspeelster Marina Vlady is een vrouw, die met haar gezin echtgenoot en twee kinde ren in een te dure flat in een buiten wijk woont. Om haar eigen kleren te kunnen kopen en haar autootje te be kostigen geeft ze zich zo nu en dan aan de prostitutie over. Godard bedoelt dit als symbool voor de doorsnee-conces sies die vrijwel alle mensen in hun le ven en werk moeten doen. Voordat er 's nachts naar het reeds vorig jaar op het festival in Cannes ver toonde, „Uccellacci, uccellini" van Pa- solini werd gekeken, beleefde het Rem brandt theater in de avondvoorstelling nog de Tsjechische filmkomedie „Sla nooit een vrouw, zelfs niet met een bloem". In tegenstelling tot de filmfilosofie van Godard keert regisseur Podskalsky zich in dit sprankelend verbeelde verhaal over een alsmaar verliefde musicus van iedere werkelijkheid af. Waarmee gezegd wil zijn dat er dus geen gebrek was aan variatie. Om de uitersten te noemen: het Arnhemse filmfeest zat gisteren tussen het Hol landse binnenhuisje en het Italiaanse gewetensconflict van Pasolini inge klemd. En dat leverde een boeiende dag op. HILVERSUM I. 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: I. Klassieke gewijde muziek; II. Fanfare-orkest: mod. gewijde muziek. 18.30 Spectrum: nieuws uit de protes- tantsch chr. org. 18.50 Stereo: Li. instr. trio. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Leger des Heilskwar- tier. 19.45 Het probleem Aden, lezing. 19.55 Stereo: Li. instr. kwintet. 20.15 Stereo: Omroepork.: mod. muz. 21.20 Wonen zonder midden: klankbeeld over wonen en samenleven in een stadsge bied. 21.40 Li. ork.muz. en koorzang. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nws en herhaling SOS-berichten. 22.40 Stereo: Vocaal ensemble: Oudengelse madri galen. 23.00 Wonen zonder midden: ge sprek over wonen en samenleven in 'n stadsgebied. 23.15 Li. gr.muz. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de Christelijk Histori sche Unie. 18.30 Stereo: Licht ensem ble met zangsolist- 18.55 Voor de kinde ren. 19.20 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Akkoord: een program ma om mee in te stemmen. 20.30 Ne- derland-Finland (amateurs): recht streeks verslag van de slotfase van de tweede kwalificatiewedstrijd voor het Olympisch voetbaltoernooi. 20.45 Spreekt U maar.-.!: prijsbellen naar de studio. 21.15 Samen uit zelden thuis, cabaretprogr. 22.00 Accent: actuele fei ten van nabij bekeken. 22.15 Franse chansons. 22.30 Nws. 22.40 Act- 22.55 Contrasten: klassieke en moderne mu ziek (gr.). 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NCRV: 17.00-17-30 Voor de kinderen. NTS: 18.45 Voor de kleuters. 18.50 Jour naal. STER: 18.55 Reclame. NTS: 19.00 Vakantie in Lipizza, TV-film (dl. 8). 19.25 Openbaar Kunstbez- 19.40 Schnurf het egelvrouwtje, filmpje. 19.51 Uitzen ding Stichting Socutera. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. STER: 20.16 Reclame. NTS: 20.20 Uitzending van de Partij van de Arbeid. 20.30 De poort naar Amster dam, filmdoc. 21.00 Les Tricheurs (Zon daars in spijkerbroek), speelfilm (bei de keuringen 18 jaar). NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. STER: 20.01 Reclame. NCRV: 20.05 Eén hori zontaal, quizprogramma. 20.20 Attentie voor sport: reportage v. d- tweede helft van de returnmatch Nederland-Finland in de voorronde van het Olympisch voetbaltoernooi 1968. 21.10 Van nul uur één tot middernacht, TV-feuilleton. 21.35 Meditatie. 21.40 Attentie. STER: 22.15 Reclame. NTS: 22.20-22-35 Jour naal. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Med. 7.15 Li. gr. muz. (7.30-7.32 Nws.). 7.55 Overweginf. 8.00 Nws. 8.10 Li. gr.muz. 830 Nws 8-32 Touringclub: vak. trip 845 Voorde huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolrad. 10.00 Stereo: Aubade: klass. muz. (gr.) 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.30 Klas. gr.muz. 12.27 Med. voor land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Pro memorie, praatje. 12.45 Genoeg hebben, een relig. lunch-bijdrage. 13.00 Klassieke gr.muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Mod. gr.muz. TROS: 14.45 Van 1685 tot vandaag, muz. lez. 15.15 Sphinx: pr. voor de vrouw- NCRV: 15.45 Pianorecital (gr.): klass. muz. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 In strumentaal trio: populaire kamermnz. 16.55 Stereo: Li. 17.50 Stereo: Koorzang. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Li. gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Li. gr. muz. (8.30-8.35 De groenteman). 8 50 Morgenwijding. 9.00 Klass. gr.muz. 9.30 Toppers van toen (gr.). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbiedsvit.: populair verzoekplatenpr. (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursber. 12.00 Li. ork. 12.27 Med. t.b. v. land- en tuinbouw. 12.30 Stereo: Li. ork. 12.50 Draaiorg.klanken (gr.). 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Stereo: Sopr. en piano: klass. en mod. lied. 14.00 Bei aardconcert. 14.15 Filips de Goede, ge storven 15 juni 1467: Cul. beschouwing in woord en muz. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Latijns-Am.muz. (opn.). 16.30 Jeugd en ritme. 17.00 Bereisde Roel zag op zijn tochten.-..: pr. over Slochteren. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Li. voc. muz. 10.00 Nws. 10.02 Nieuwe langspeelpla ten. 11.00 Nws. 11.02 Muz. bij de koffie: li. platen pr. 12.00 Nws. 12.02 Transis tor: gev. pr. met een toeristische in slag. 13.00 Nws. 13.02 Top dertig: Ned. hitparade v.d. week. (14.00 Nws.). 14.03 Lagelanders: Li. muz. door Ned. arties ten. KRO: 15.00 Nws. 15.02 Act. 15.05 Klein chanson. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 lORRRRrrrtienershow. 17.00 Nws' 1702 Act. 17.05-18.00 Verzoekpla tenpr. WOENSDAG 14 JUNI 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (van giste ren). 10.20 Italiaanse speelfilm. 11.40 Klass- muz. 12.00-13.30 Act. kroniek 16.40 Nws. 16.45 Reis-doc 17.15 Docu mentaire. 17.35 Filmreportage. 18.00- 18.05 Nieuws. (Region, progr-: NDR: 18.05 Act. 18.16 Von Nachbar zu Nach- bar. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Actuali teiten. 19.21 TV-spel- 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.05 Nws. uit Noordrijn-Westfa- len 18.10 Film. 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 Film. 19.40 Documen taire). 20.00 Journaal, weerber.. 20.15 Filmreportage over Griekse gastarbei ders. 21.00 Intern, stedentoernooi. 22.20 Journaal en weerbericht. Aansl-: com mentaar. 22.35 Voetbalwedstrijd. DUITSLAND II 18.10 Nieuws en weerbericht. 18.20 Act. en muz. 18.55 TV-film. 19-27 Weerber. 19.30 Nws. en thema's van de dag. 20.00 Ballet. 20.45 Doe. Aansl.: Nws. 21.15 TV-spel. 22.40 Nws., weerber. en the ma's van de dag. =iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiuiii S i 87. Eén minuut is gauw voorbij en zo kwam het dat, toen Tekko zich eenmaal goed en wel op de troon ge ïnstalleerd had, Keizer Sjek-San-Bon weer riep: „Tijd zijn verstreken hoogverheven heer Taks. Geven kroon maar weer gauw hier! Teruggebrachte parel glanzen nog schoner dan voorheen als om geluk der Ba-Mih dy nastie te vieren en te bestendigen Voorzichtig reikte Tekko de pompeuze kroon over aan de oude Keizer die hem glimlachend in ontvangst nam en 't kostbare voorwerp weer zorgvuldig in de schrijn onder 't af godsbeeld wegborg. Toen zij even later aan tafel zaten en zich te goed deden aan Lum-Bia's met knappende goudgele korstjes en allerlei overheerlijke bamigerech ten sprak de oude Keizer waardig: „Ik weten onvolpre zen Taks, dat ik ook uit naam van mijn zoon en van 't hele volk van Pansjoerije spreken wanneer ik u ver zoeken om niet meer naar Avondland te keren. Het zou den voor ons één grote eer en één bijzonder genoegen zijn wanneer gij voortaan bij ons zouden willen blijven wonen. Mijn huis, mijn tuin en heel mijn Rijk staan te uwer beschikking en... „Genoeg, genoeg!" viel Tek ko Sjek-San-Bon in de rede. Het spijt mij meer dan ik zeggen kan dat ik aan uw uitnodiging geen gehoor kan geven, maar werkelijk mijn waarde. Keizer, ik moet naar huis. Ik moet zo spoedig mogelijk mijn tuintje opknappen en daarom heb ik besloten om mor gen bij zonopgang al te vertrekken!" «HlHn rwaw ito lllllllllllllllllUlltlllll iiiiiiiuiiiiiiiiiiiimiMiniiiiiiiiM iimiiiiiiiiiiiiiiiimii uuiiiiiinniiiiuiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii IIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII AMSTERDAM De hoofdfondsen waren geneigd het patroon van Wall Street enigermate te volgen en trokken daardoor licht omhoog. Veel had het niet om het lijf in elk geval de handel niet maar het merendeel kon toch een winstje binnenhalen. Hoewel Olies niet op het hoogste niveau sloten en ook de openingskoers niet helemaal werd behouden, werd hier toch een winst van ruim 1,- binnengehaald evenals voor Philips en Unilever. De lokale markt was weer verdeeld maar de koersverbeteringen hadden toch de overhand. Als uitschieters traden op Elsevier met een winst van ƒ10 of 50 punten op oude basis, en Amev die 25 punten boven de vorige biedkoers uitkwam. Hier gelden echter uiterst dunne markten waar het moei lijk is materiaal te vinden. Hoger waren voorts weer Carp Ga ren, Leeuwarder Papier, Albert Heijn 25) en Billiton terwijl voorts in herstel waren: Kon. Zout, Wessanen, Bijenkorf en Kemo. Hollandsche Con structie kon zijn koersverbetering van de vorige dag nog verder uitdiepen. In reactie waren daarentegen: Kwat- ta, Bataafsche aanneming, Spaarnestad, Bols en Utermöhlen. Lager eveneens EMS, Naarden, A.S.W. en R.V.S. De scheepvaartsector was verdeeld met kleine verschillen. De obligatiemarkt lag andermaal ge drukt. Ditmaal moesten het vooral weer de leningen van het B.N.G. ont gelden maar toch ook de staatsfondsen lieten verliezen zien. De lijn is hier nog altijd neerwaarts gericht. In de incourante handel lagen aande len Europese Pluimvee Unie weer vast in de markt. Deze stukken zijn in enkele dagen van ruim 50 op 80 beland. Een verklaring kon men er niet voor geven aangezien de vennoot schap buiten jaarverslag en vergade ring nimmer iets van zich laat horen. ROTTERDAM Het bestuur van R.S. Stokvis en Zonen durft niet te be loven, dat het lopende boekjaar reeds een verbetering in de resultaten zal tonen. „Het is echter niet uitgeslo ten", aldus de president-commissaris mr. dr. K. P. van der Mandele, in de jaarvergadering, „dat wij daarna tot een beter resultaat zullen komen". „Waarom schrijven we zoveel af?" vroeg een aandeelhouder, evenals an deren teleurgesteld over de dividend verlaging van 9 tot 5 pet. „Het hele beeld van het bedrijf dwingt tot een conservatief beleid", was het ant woord. „Wij moeten een paar jaar zeer conservatief regeren om de oude toestand te herstellen. Ook vanwege de grote kredieten is het verstandig deze koers te voren," zei de heer Van der Mandele. Er zijn arbeidsbesparende maatre gelen ingevoerd. Het concentreren van de magazijnvoorraden in Alphen aan den Rijn heeft geleid tot een ver mindering van het aantal personeels leden van 2850 op 1 januari tot 2600. Met uitzondering van Maastricht is het gelukt het afvloeien van personeel op te vangen door het normale ver loop. De afschrijvingen zullen dit jaar vermoedelijk enkele tonnen hoger lig gen dan de f 3,5 miljoen van 1966. Er zal voor ongeveer f 3 miljoen worden geïnvesteerd. Vorig jaara was dat tweemaal zoveel. Dit jaar zal nog een half miljoen nodig zijn voor het nieu we magazijn tegen f 4,5 miljoen in 1966. De verkoop van auto's, bromfietsen en radio- en televisietoestellen, die vo rig jaar teleurstelde, maakt een min derheid van de omzet uit. De afzet van auto's en brommers is thans weer beter. De voorraden radio- en TV-toestel- len, die met verlies worden afgesto ten, zijn binnenkort uitgeput. Van de kleuren-TV verwacht het bestuur een belangrijke versterking van de positie van de onderneming. Groot vertrouwen heeft Stokvis nog steeds in de Solex. Er zijn onderhan delingen gaande deze brommer te gaan betrekken van de grote Franse fabrikant in plaats van Indoheem. De Franse fabriek kan voordeliger fabri ceren. ROTTERDAM De Nederlandse export naar de Verenigde Staten was de eerste vier maanden van dit jaar veertien procent hoger dan in dezelf de periode van 1966, zo heeft jhr. P. R. Feith, voorzitter van de Neder landse Kamer van Koophandel voor Amerika meegedeeld op de jaarver gadering van deze organisatie in Rot terdam. De export is in waarde ge stegen van 342 miljoen gulden tot bij na 390 miljoen. De invoer uit de Verenigde Staten in Nederland is daarentegen gedaald. In de eerste 4 maanden van 1967 van 1184 miljoen gulden tot 1038 miljoen gulden, hetgeen neerkomt op een te ruggang van 12 procent. Jhr. Feith zei dat Nederland met de export naar de Verenigde Staten op de goede weg is, hoewel nog maar slechts 4,7 procent van onze totale uitvoer naar de Verenigde Staten wordt verscheept. Thans zal moeten blijken of het mogelijk zal zijn ook onder iets minder gunstige omstan digheden de conjunctuur van de Verenigde Staten het Nederlandse marktaandeel te vergroten of op zijn minst te handhaven, wanneer de con junctuur in de Verenigde Staten nog meer zou teruglopen. Het is gebleken, aldus jhr. Feith dat de invoer in de Verenigde Staten nogal conjunctuur gevoelig is en in tijden van recessie de neiging vertoont te dalen. AMSTERDAM, 13 juni '67. - Lon den 10.05%-10.00%; New York 3.60%- 3.60V*; Montreal 3.33%-3.33i/2; Parijs 73.41-73.46; Brussel 7.25V2-7.26; Frank fort 90.481/2-90.53i/2; Stockholm 69.97%- 70.02Vf; Zürich 83.45-83.50; Milaan 57.65i/2-57.70%; Kopenhagen 52.07-52.12; Oslo 50.43%-50.481/2Wenen 13.96%- 13.97%; Lissabon 12.55%-12.56%.

De Vallei | 1967 | | pagina 2