Rhenen en Veenendaal verwende varende zieken op Henri Dunant O tuinb k k r Geen hoger wethouders salaris voor de van Renswoude Raadslid Stoer: „De anderen zeggen nó oe Mobiel bestralings apparaat naar Wapeningen RAAD AANVAARDT BEGROTING EN VERZWAART DE BELASTINGDRUK,MAAR BESLUIT OOK Traag Sparta '57 door Bennekom verslagen Uitslagen wedvlucht „De Ordonnans" Bliksemactie bracht f 2600,- op BURGERLIJKE STAND Oriëntatierit van 't Sticht Stadssparren worden groter SCHANDELIJK OUIAJ KESTEREN LEERSUM Officiële Bekendmaking Rhenen leidt in hengeleompetitie VERKEER Goed resultaat van avondscholieren Bestuurslid belast met uitgifte materiaal RESERVEREN WOENSDAG 14 JUNI 1967 Overigens toonde hij zich er nogal verontwaardigd over, dat hij vrijwel de gehele avond alleen aan het woord was. „Misschien word ik wel vervelend, meneer de voorzitter, maar van de andere raadsleden doet niemand zijn mond open", zo sprak hij dan ook enigszins verontschuldi gend. De heren Van Ekris, Van Huigen- bos, Zweers en Van den Brandhof voelden er niets voor de wethouders- salarissen met f 175,- per jaar te ver hogen tot f 1925,-. De voorzitter raakte nog even in debat met de heer Van Ekris toen deze stelde dat „het toch maar om een neven-baantje ging". Burgemeester Hosang achtte deze zienswijze van weinig waardering voor de wethoudersfunctie getuigen en even kwam het woord „schande lijk" over de lippen. De heer Stoer gaf zijn volle mede werking aan het voorstel, dat de fi nish echter niet haalde. „Ik betreur dit zeer", zei de burgemeester voor dat hij tot de rondvraag overging, die overigens geen interessante in houd had. H. VERMEULEN (A.R.) beter Een kijkje op de Henri Dunant, waar leden van „Weerklank" voor een muzikaal onthaal zorgden. RHENEN Met aan boord 72 chro nisch patinten afkomstig uit talryke plaatsen uit het Westland meerde het Rode-Kruishospitaalschip „Henri Du nant" gistermiddag omstreeks half vijf af voor de gemeentelijke loswal in Rhenen. Het prachtige schip was maandagochtend uit Maassluis ver trokken. 's Avonds werd Gouda be zocht en daarna werd koers gezet naar de Grebbestad. RHENEN De maandagavond gehou den bliksemactie voor hulp aan Israël heeft in Rhenen bijna f2600,opge bracht. In het middaguur werd de actie per geluidswagen aangekondigd, 's Avonds van 8 tot 10 konden de in woners hun giften op verschillende plaatsen in de gemeente kwijt. Het juiste resultaat was f 2564,31. Daar van kwam uit Rhenen-stad f 1261,16, uit Eist f996,10 en uit Achterberg f307,05. Een bijzonder sympathieke geste kwam van de leerlingen van de „Berg- school", die f 15,66 van hun zakgeld af stonden. Aan de ingang van Ouwehands Die renpark heeft het comité uit Wagenin- gen een offerbus geplaatst, die er een week zal blijven staan. De kalender wijst „juni" aan en hoewel deze maand niet de gras maand is van de almanak, is het toch eigenlijk de grasmaand in de na tuur, want het is de bloeitijd van de grassen. In deze maand bereikt haar door zovelen nog veronachtzaamde schoonheid de hoogste ontwikkeling. Grasbloempjes afzonderlijk zijn klein, zo klein, dat hij, die ze niet zoekt en ze niet weet te vinden, ze ook niet te zien krijgt. Over de schoonheid van het wei land te praten, het mollige grastapijt en het weelderig groen er van te be zingen, dat is als aan de orde van de dag en niemand blijft daarin ten ach ter, maar.... hoe weinigen zijn er die een weiland een werkelijk aandachti ge blik waard keuren? Het gras, het echte gras verschilt van het merendeel van onze andere planten, dat zij met enige zeer na verwante gewassen een grote als door de natuur zelf bepaalde hoofdgroep in het plantenrijk vormt. Van de ongeveer honderden twintig in ons land in 't wild voorkomende grassoorten is er geen enkele die een houten stengel heeft en dus langer dan één zomer leeft. Niet een die zich door een andere dan de bekende lan ge smalle bladeren onderscheidt en ook geen die andere dan eenvoudige kapbloempjes heëft. Samen vormen ze een getrouwe broederkring, waar van geen enkel lid zich door uiterlijk praalvertoon hoogmoedig boven de an dere tracht te verheffen. Ze blijven elkaar zo trouw, dat het een woord in onie taal deed ontstaan, een woord, beste lezer(es), dat we allen kennen, namelijk de „weide", evenals de groeiende bomen het woord „bos" deden ontstaan. Zeer eigenaardig, wat de samen stellende delen betreft, zijn in het bij zonder de bloemen der grassen, hoogst eenvoudig en alle grootdoenerij en opschik missende, hebben ze vol gens mijn opvatting juist te meer aanspraak op onze bijzondere aan dacht, omdat zij zoveel afwisseling en vormverscheidenheid te zien geven. Bezie eens de verschillende schikkin gen der afzonderlijke bloempjes, het zij tot een enkelvoudige of een sa mengestelde aar, een tros of een pluim of tot een bloemhoofdoje. Rogge, tarwe, gerst en het kweekgras zijn al gemeen bekende voorbeelden van de grasaar, terwijl onder meer door de haver de bloempluim vertegenwoor digd wordt. Ik neem aan dat u bij lezing van bovenstaand praatje mij niet voor een dwaallicht aanziet. Ik durf rustig te zeggen, dat er vele grassoorten voor komen die in schoonheid voor hun el ders meer bevoorrechte zusters niet onderdoen, al dragen ze dan ook het kenmerk van hun nederige geboorte. Het gemis aan grote bladeren en bloe men wordt door de samenstellende delen der grasbloempjes ruimschoots vergoed. Vele echte natuurliefhebbers (sters), zelfs menig plantenverza meiaar, schrikt terug voor de moeilijkheden die hij meent bij de onderscheiding der verschillende grassoorten te moe ten overwinnen. Geloof me, met een weinig moeite en volharding overwint men de ene schans na de andere en die kleine overwinningen doen hun vrij spoedig op het veroverde gebied weg wijs maken en volkomen thuis voe len. Echter moet men zich er niet on gewapend aan wagen. Dit geldt trou wens voor de beoefening van de bio logie en natuurwetenschap in het al gemeen. Een enkel wapen is voldoen de en wel een goede enkelvoudige loep. Ik meen het nuttig te vinden om te zeggen, dat een loep uit één of twee juist voor elkaar draaiende ver- grootglaasjes bestaat. Bij het nauw keurig bezien van een klein voorwerp (bloempjes, kafjes, splintertjes of mosjes), houdt men het glas zeer dicht bij het ene oog terwijl men het ande re sluit, en het voorwerp, al naar het brandpunt van het glas dit meebrengt en dus naar de zwakkere of sterkere vergroting op 2, 1 of Vt cm afstand er van af. Beste lezer(es), ik hoop met dit „praatje" en geschrijf in ruime kring belangstelling op te wekken voor het onmetelijk schone plantenrijk in de schone flora, opdat men steeds nieu we krachten mag putten uit die on uitputtelijke bron, die overal en over al vloeit, op de weiden, op de weg bermen, in sloten, in bossen, op heu vels en dalen. Wil het in deze zin vriendelijk opnemen. In onze tuinen zijn nu volop snij bloemen. Voor de kamerplanten is er vaak plaats te kort. Verschillende soorten kamerplanten kunnen heel goed naar buiten. Clivia's, Kamerlin de, Oleander, Geraniums, Fuchsia's, Aronskelken, etc. kunnen buiten in de tuin worden ingegraven. Tropische planten blijven zowel 's zomers als 's winters binnen. De planten die uit de kamer komen, mag men niet ge heel in de volle zon zetten. Het is be ter dat voor hen een licht schaduw plekje wordt uitgezocht. Een groot ge deelte van de dag staan de planten in het volle licht. Indien ze maar op het heetst van de dag tegen de felle zon beschermd zijn, is het voldoende. De planten moeten in de potten blijven staan. Zet de potten niet boven op de grond, ze waaien dan vaak om en bo vendien verdroogt de potgrond. Met alle nare gevolgen van dien. Dus op een beschut plekje worden de potten ingegraven. Cactussen en vetplanten kunnen ook 's zomers buiten ingegra ven worden, de fijnere soorten moet men binnen laten, o.a. de witbehaar de cactussen en de vetplanten die met wit poeder overdekte bladeren heb ben. Door de regen zou de mooie kleur spoedig verdwijenen en boven dien is het voor die soorten ook te koud. In kleine tuinen worden niet veel komkommers gekweekt, over het al gemeen is het succes niet zo heel groot. In vele gevallen worden ver keerde soorten genomen. Voor de cul tuur in volle grond komt alleen de geelvruchtige soort in aanmerking. De witte soort is niet zo geschikt en de groene laat het helemaal afweten. Men kan nu het best een paar planten bij een kweker kopen. Plant deze uit op een zonnige plaats en in voedzame grond. E. J. GRIJSEN-RHENEN Dr. Stoop uit Vlaardingen, voor de ze reis scheeparts, vertelde gister avond aan boord dat er 24 mannen en 48 vrouwen de reis meemaken. Ze zijn allen buitengewoon enthousiast en dat terwijl men pas twee dagen onderweg is. Maar als men ook ziet op welk een voortreffelijke wijze de patiënten wor den verzorgd en en hoe ze vanaf hun plaatsen op het schip rondom zich heen kunnen kijken naar alles wat er aan de wal te doen, is, dan kan het niet anders of deze mensen, die hun leven lang aan huis zijn gekluisterd, moeten het wel naar hun zin hebben. Vanochtend vertrok de „Henri Du nant" richting Amsterdam. Vandaar gaat de reis naar Sliedrecht om ten slotte weer in Vlaardingen af te me ren, vanwaar het Rode Kruis zorgt voor het transport naar huis in Maas sluis, Hoek van Holland, Delft en tal rijke andere plaatsen in deze streek. Er is een overeenkomst tussen de afdelingen Rhenen en Veenendaal van het Rode Kruis om bij toerbeurt voor een gezellige ontvangst van de patiën- KESTEREN Ondertrouwd: W. J. Vervat en D. van Dam; J. Timmerman en P. van Dam; A. Geurts en J. Louter. Geboren: Hendrik, z.v. A. van Veldhuizen en G. A. Termaaten; Gerrit Hermannus, z. v. E. Kolthof en B. W. Meddeler. Gehuwd: A. H. van Veen, 20 jaar (Almelo) en J. van Veenendaal, 17 jaar. Ondertrouwd: C. Loef, 24 jaar en A. van Triest, 24 jaar; W. Bakhuizen, 21 jaar (Doorn) en W. G. Meerbeek, 16 jaar. Bevolkingsregister Vestigingen: Fam. W. K. D. Caron, Scherpenzeelse- weg 43, gekomen uit Utrecht; mw. C. van Ling, Rijksstraatweg 45, gekomen uit De Bilt; dhr. J. G. Brouwer, Ma- joorsweg 1 gekomen uit Arnhem- dhr. A. Brouwer, Majoorsweg 1 gekomen uit Arnhem; fam. C. van de Schaft, Buurtweg 36 a gekomen uit Doorn; dhr. A. van Capelle, Engelberg 22 gekomen uit Deventer; mw. T. A. Lokhorst-van Tuil, Gooijerdijk 14 gekomen uit Lien- den; fam. J. A. van Lunteren, Mid delweg 54 gekomen uit Stoutenburg. Vertrokken: Mej. B. M. Hakvoort, Hoogstraat 8 naar Purmerend, Emmakade 4; dhr. M. Haddouch, Rijksstraatweg 4, naar Doorn; fam. E. J. Brouwer, Bovenpad 13 naar Arnhem, Waterlelielaan 23 11. Verhuisd: Fam. J. van Dolderen, Engweg 7 naar Bergweg 8. BRUSSEL In het Instituut voor Toepassing van Kernenergie in de Landbouw (ITAL) te Wageningen be gint morgen een groot mobiel bestra lingsapparaat van Euratom, het groot ste in zijn soort ter wereld, een serie proefbestralingen op levensmiddelen. Dit zal de start zijn van een voor- lichtingsreis met deze apparatuur, die het bureau Eurisotop van Euratom organiseert om de toepassing van be stralingstechnieken aan te moedigen. Het bestralingsapparaat, dat is ge plaatst op een oplegger van 9,5 meter lang, zal op een reis van een half jaar door de gemeenschap aan industrieën die chemische stoffen, voedingsmid delen, farmaceutische artikelen, tex- tielstoffen, landbouwprodukten en me dische instrumenten vervaardigen, de gelegenheid bieden om bestralings- proeven te nemen, waardoor zij hun procédés of produkten kunnen ver beteren. In het ITAL-centrum te Wagenin gen zullen aardbeien, champignons, bananen, bonen, vis en vlees worden behandeld, die in bestraalde toestand langer kunnen worden geconserveerd zonder in kwaliteit achteruit te gaan DOORN De motor- en autoclub 't Sticht te Doorn organiseert zondag 18 juni een oriëntatierit over een afstand van circa 43 km. De start vindt plaats vanaf café „Flora" aan de Oude Rijks straatweg te Doorn vanaf 's middags twee uur. Behoudens wijzigingen van de uitzetters wordt deze rit gereden volgens de bepalingen in het KNMV- reglement. ten te zorgen. Gisteravond was de beurt aan Veenendaal. Er werden zak jes gevuld met fruit, snoeü en een ansichtkaart van Veenendaal aan boord gebracht, terwijl enkele leden van „Weerklank" zorgden voor een vrolijk stukje muziek met accordeon, zingende zaag en gitaar. Zes meisjes van het jeugd Rode Kruis deelden de zakjes uit, tot groot plezier van de op varenden, die deze geste en het muzi kale onthaal bijzonder op prijs bleken te stellen. Ds. Terlouw, industriepre dikant te Veenendaal, zorgde op ver zoek van het Rode Kruis uit het West- land voor de avondsluiting. Het werd in Rhenen een onvergete lijke ontvangst. HINDERWET. RHENEN Op de secretarie van de gemeente Rhenen ligt ter inzage 'n verzoek met bijlagen van Esso Neder land N.V., Zuid-Hollandlaan 7 te Den Haag om vergunning tot het in wer king houden van een ondergrondse pe troleum- en gasoliebewaarplaats met aftapinrichting, aan de Rijksstraatweg 75, kadastraal gemeente Rhenen, sec tie H, nummers 3693. Schriftelijke bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij 't gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaar schriften worden mede ter inzage ge legd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbren gen op een openbare zitting te houden op dinsdag, 27 juni 1967 om 11 uur in het gemeentehuis te Rhenen. Beroep tegen een beschikking kan la ter o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente, waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij ge machtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schrifte lijk bezwaren heeft ingebracht. datum: 9 juni 1967, Burgemeester en wethouders van de gemeente Rhenen, De secretaris, W. C. PieterS De burgemeester L. Bosch van Rosenthal. Rhenen Op de secretarie van de gemeente Rhenen ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van E. van Wa- veren, Herenstraat 42 te Rhenen, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor de opslag van 11 flessen butaan- en propaangas aan de Heren straat 42 kadastraal gemeente Rhenen, sectie F, nummer 1202. Schriftelijke bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dagtekening inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De in gekomen bezwaarschriften worden me de ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbren gen op een openbare vergadering te houden op dinsdag 27 juni 1967 om 11 uur in het gemeentehuis te Rhenen. Beroep tegen een beschikking kan la ter o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente, waar deze openbare kennisgeving is ge schied, mits hij in persoon of bij ge machtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schrifte lijk bezwaren heeft ingebracht. datum: 9 juni 1967 Burgemeester en wethouders van de gemeente Rhenen, De secretaris, W. C. Pieters, De burgemeester L. Bosch van Rosenthal. RENEN De streekcompetitie hen gelen, waaraan dit seizoen deelnemen de hengelaarsverenigingen uit Rhenen, Wageningen, Ede, Renkum, Oosterbeek en Veenendaal, is weer begonnen. De eerste wedstrijd werd gevist in Ede. Het resultaat was bedroevend. Er werden twee visjes verschalkt en die kwamen in Rhenense handen. Het gewicht was 45 gram. Dat wil tevens zeggen dat de Rhenenaren de leiding hebben genomen. Of het van lange duur zal zijn kan niemand voorspellen. Op de tweede plaats staat Oosterbeek met 40 gram. Een door Rhenen georganiseerde, on derlinge wedstrijd trok 70 deelnemers. De vangst was hier heel wat beter. Er werden 149 visjes verschalkt. De eerste prijs was voor de heer J. Albers, tweede werd de heer J. van Zanten, derde de heer Schreuders. Op zaterdag 24 juni is er weer een wedstrijd in de onderlinge sfeer, en wel bij H. P. van Noort, café „Centrum". Het inleggeld bedraagt f 1,50 en men kan zich als vanouds aanmelden bij de verschillende bestuursleden tot en met 23 juni. RENSWOUDE De verhoging van enkele plaatselijke belastingen, die het college in verband met het begrotingstekort over 1967 had voorgesteld, heeft de eindstreep in de gemeenteraadsvergadering van gisteravond met gemak gehaald. Slechts toen een verhoging van de personele belasting aan de orde kwam tekenden er zich wat rimpels op de voorhoofden van de raadsleden af en de heer H. Stoer (C.H.U.) ging zelfs zo ver te stellen, dat hij deze vorm van belasting zonder meer „uit de tijd" achtte. De instelling van de raad ver anderde echter bij toverslag toen 't voorstel om de wethouderssalarissen met f 175,per jaar te verhogen aan de orde kwam. De heer C. van Ekris (Boerenpartij) gooide de knuppel in het hoenderhok, toen hij in alle be scheidenheid aanvoerde: „We hebben al zo veel geld uitgegeven., ik ben er tegen om de wethouders meer te betalen". Hij vond steun bij zijn fractiege noot E. van Huigenbos en bij de heren E. Zweers (P.v.d.A.) en Joh. van den Brandhof (C.H.U.). Het voorstel werd verworpen en burgemeester J. A. Ho sang zei ronduit, dat hij hierdoor bijzonder teleurgesteld was. „Heren, dit betreur ik zeer", was zijn reactie, alvorens hij de hamer liet vallen. Burgemeester J. A. HOSANG schandelijk O bouwen, laten we het geld dan lie ver in het onderhoud van de woning wetwoningen steken", zo luidde zijn suggestie. „We blijven vanwege de noodzaak naar de bouw van 't gemeentehuis streven", antwoordde de burgemees ter. „Het is niet mogelijk geld daar voor over te hevelen naar het onder houd van woningen". Geen der raadsleden had bezwaar tegen de invoering van reinigings rechten, die voor ieder die aan de vuilnisophaaldienst deelneemt f 20,- per jaar zullen gaan bedragen. Wet houder H. Vermeulen (AR) en de heer Stoer voerden een pleidooi voor een afzonderlijke, billijker regeling voor minder-draagkrachtigen, al vond de wethouder dat men hierbij de leef tijdsgrens van 65 jaar nooit als maat staf mag laten gelden, zoals de heer Stoer had voorgesteld. De burgemees ter zag weinig heil in deze gedachte, omdat „de hogere instanties er toch niet meer akkoord zouden gaan". De straatbelasting werd verhoogd; niemand was er op tegen. De nieuwe tarieven werden vastgesteld op 13 pet. voor gebouwde en 7 pet. voor ongebouwde eigendommen. Ook de verhoging van de rioolbe lasting ging vlot onder de hamer door. De aanslag zal met vijf gulden verhoogd worden tot f 30,- per aan gesloten gebouw. De personele belasting werd door de heer Stoer betiteld als een „on ding". De raad besloot zonder ver dere discussie ook hier met de ge vraagde verhoging akkoord te gaan. OPHEUSDEN Het is het Opheus- dense Sparta '57 niet gelukt in de eer ste wedstrijd om de Frans Beijer-cup een overwinning te behalen; t°gen Ben nekom, ex-3e-klasser en Cuphouder kreeg Sparta een nederlaag. Bennekom was de gehele wedstrijd door iets ster ker en wist sneller te spelen. Bij Spar ta had vooral de rechtervleugel teveel tijd nodig om een bal te spelen. Benne kom begon al meteen met goede aan vallen op het Sparta-doel en binnen 5 minuten had Weideman succes, toen hij na een pass van v. d. Brink Sparta's keeper Van Eist passeerde 01. Hoe wel Bennekom bleef aanvallen kreeg de achterhoede van Sparta meer vat op het spel en bleven voorlopig doel punten uit. Sparta kon iets meer in de aanval komen en in de 30e minuut wist de linksbuiten van Sparta uit een voorzet van D. v. d. Kolk in te schie ten en de stand gelijk te maken: 11. Even later was het J. v. Kleef die een goede kopbal losliet, maar even keu rig werd deze gestopt. Toch kwam Sparta dat nu meer aanviel voor te staan. B. v. d. Pol kreeg van J. van Kleef de bal goed aangegeven, omspeel de zijn tegenstander en scoorde 21 voor Sparta. Lang plezier had Sparta van deze voorsprong niet, want v. d .Brink pas seerde de gehele Sparta-achterhoede en scoorde de gelijkmaker 22, waar mee de rust inging. Na rust begon Sparta fel aan te val len en Van Kleef kreeg al in de 5e mi nuut 'n prachtige kans. Hij kwam al leen voor de keeper maar zijn schot ging naast, te haastig gericht. Een kop bal van v. d. Brink moest de Sparta- spil uit het lege doel koppen om een achterstand te voorkomen. Bennokom kwam nu weer opzetten en weer moest keeper Van Eist van Sparta al zijn kun nen tonen bij een terugspeelbal van v. d. Wardt, maar in de 35e minuut was het dan raak, v. d. Brink ondernam een solo, kon niet gestopt worden en scoor de het winnende doelpunt 23 uit een voorzetje van Weideman. Zo heeft Ben nekom weer de leiding genomen in het Frans Beijer-toernooi. OPHEUSDEN De leden van de Opheusdense postduivenvereniging „De Ordonnans" hadden hun duiven meege geven voor een vlucht vanaf Crail over een afstand van plm. 375 km. „De Or donnans" had 147 duiven in de koers, die gelost werden om 6.20 uur. De eerste duif die geklokt werd was van de heer D. Lindner in de tijd van 13.03.31 uur, met een snelheid van 938,89 m per mi nuut. Het werd een vlotte vlucht, want de tweede aankomende duif, eveneens van de heer Lindner, kwam pas een half uur later binnen. De afdeling Oost-rayon 3 had in to taal 762 duiven meegegeven en hierin kwam D. Lindner op een 7e plaats. De uitslag van de vereniging was als volgt: 1, 2, 9, 13, 15, 17, 24, 30 D. Lindner; 3, 4, 8 G. Kerkstra; 5, 6, 28 J. Roelofse; 7 T. v. d. Bosch; 10, 22, 29 T. Verowert; Het begrotingstekort (f 21.863,-) werd overigens door de raad niet als alarmerend beschouwd. De commis sie, bestaande uit alle raadsleden, die zich met het onderzoek van de be groting had belast, had dan ook be trekkelijk weinig kritiek. De heer H. Stoer trad als rappor teur van de commissie op. Hij sprak enigszins bezorgd over het onderhoud van de woningwetwoningen. Het be drag dat het rijk in de exploitatie bijdraagt (f 150,- per jaar) achtte hij niet voldoende. „Vorig jaar stond het licht nog op groen, nu zijn we bij het oranjelicht aangekomen, al is het tekort op de begroting geen reden tot paniek. Van het bedrag dat wij te kort komen subsidiëren ze elders de provo-activi teiten", zo sprak hij de begroting in zijn algemeenheid beschouwend. De commissie was tot de conclusie gekomen, zo zei de heer Stoer, dat enkele verkeerssituaties in de ge meente verbeterd dienden te worden. Hij noemde met name de kruispunten Oude Holleweg - Dorpsstraat en Kerkstraat - Dorpsstraat. De reservering van gelden voor de bouw van een nieuw gemeentehuis had wel de instemming van de com missie, maar daarnaast was men van mening, dat dit momenteel niet erg gelegen kwam. Voor de bouw van de kleuterschool was nog steeds geen vergunning af gekomen en bij monde van de heer Stoer vroeg de commissie zich dan ook af, of er sprake was van finan cieringsmoeilijkheden. Hij besloot zijn betoog aldus: „Wij betreuren het dat de begroting over 1967 nu pas aan de orde komt. Het jaar is al bijna voor de helft om en de room is er nu toch wel af..." Namens het college zei de burge meester dat het bedrag van f 150,- dat het rijk jaarlijks voor onder houdskosten van een woningwetwo ning bijdraagt, inderdaad aan de la ge kant is. Hij sprak de hoop uit, dat de huurverhoging die op 1 juli van dit jaar van kracht zal worden hier verandering in brengt. Het begrotingstekort en de geringe omvang van de post „onvoorziene uitgaven" waren, aldus de burge meester, van ernstige invloed op het financiële beleid dat de gemeente nu zou moeten gaan vormen, vandaar dat de voorgestelde belastingverho gingen zonder meer noodzakelijk wa ren. De meeropbrengst die hieruit over 1967 verkregen zou worden be droeg volgens zijn mededelingen f 10.677,-. De reservering van f 15.000,- voor de bouw van een nieuw gemeente huis bracht het totaal van het des betreffende fonds op f 184.794,28. De burgemeester zei verder dat het college een plan had opgesteld om de verkeersveiligheid in de Taets van Amerongenweg en omgeving te vergroten. In een gedeelte van deze weg zal eenrichtingsverkeer worden ingevoerd en er zal tevens een par keerverbod worden ingesteld. Ook voor de Kerkstraat zal een dergelijke maatregel worden genomen. Het aan leggen van riolering in de Dorps straat dat al eens eerder op de be groting was gezet en later weer was geschrapt, omdat men het wenselijker achtte het daarvoor bestemde geld in de woningbouw te steken, werd toch niet op de lange baan geschoven, al dus de burgemeester. Hij zei dat het tijdstip waarop de werkzaamheden zouden kunnen be ginnen mede afhangt van de verkoop C. VAN EKRIS (B.P.) bijbaantje RHENEN In de „Wilhelmina- school" werden de examenuitslagen be kend gemaakt van de driejarige han delsavondschool, waarvan de heer H. Moret, hoofd van de christelijke mulo „Bergschool", directeur is. Niemand van de examenkandidaten behoefde te wor den afgewezen. Z(j hadden bovendien allemaal cijfers behaald, die boven het landelijk gemiddelde zijn gelegen. Nadat de directeur zijn gelukwensen had aangeboden, voerden nog het woord de heren mr. J. Deen, als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur; W. Klaassen, namens de commissie van ge committeerden en D. J. Bovenschen als vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel voor Utrecht en omstreken. De heer Bovenschen overhandigde namens de Kamer aan de kandidaat met het beste resultaat een prachtig boek werk, getiteld „Encyclopedie voor ieder een". De gelukkige was Teunis van de Pol uit Opheusden. In totaal werden aan 8 kandidaten de einddiploma's uitgereikt. RHENEN Samen met nog enkele andere recreatie-objecten in de provin cie gaat het provinciale bestuur van Utrecht een flink bedrag besteden aan een uitbreiding van de picknickplaats „Stadssparren" aan de toeristische autoweg te Rhenen. In 1962 kwam met behulp van rijks subsidie de picknickplaats tot stand. Het bezoek aan deze picknickplaats is inmiddels zo toegenomen, dat de capa citeit van de parkeeraccommodatie on toereikend is geworden. Hierdoor acht men het noodzakelijk de parkeercapaci- teit te verdubbelen, waarmee een be drag van f 22.000,is gemoeid. Door de gemeente Rhenen werd voor dit doel inmiddels een groter stuk grond verhuurd aan de Stichting Utrechtse Heuvelrug. OPHEUSDEN In een vergadering van het Groene Kruis te Opheusden heeft het nieuw benoemde bestuurslid mevr. Van Zoest-Walraven, Lijsterbes straat 1 te Opheusden op zich genomen voor uitreiking van materiaal van het Groene Kruis te zorgen. Belanghebbenden kunnen zich tot haar wenden met het briefje van de huisarts voor het in ontvangst nemen van materiaal tussen 1 en 2 uur des namiddags aan het wijkgebouw als de wijkverpleegster niet aanwezig is. van de premiewoningen. Hij noemde het een teleurstelling dat er nog geen vergunning is afge geven voor de bouw van de christelij ke kleuterschool. Het late indienen van de begrotingen vond zijn oorzaak in het personeelstekort, waarmee men op de secretarie heeft te kam pen. „Dat probleem achtervolgt ons nog steeds", zo zei hij tenslotte. De heer Stoer was van de nood zaak van reservering voor de bouw van het gemeentehuis niet voor hon derd procent overtuigd. Hij vond dat op deze wijze de geldontwaarding wordt opgevangen. „Als er toch geen kans is om op korte termijn te gaan H. STOER (C.H.U.) alleen

De Vallei | 1967 | | pagina 3