Tweede front in V.N. van Russen tegen Israëli's West-Jordanië thans een apart bezet gebied SOVJET-HAND VOOR DUITSER (B> BRITTEN GAAN IN RHODE SIE WEER POOLSHOOGTE NEMEN Nieuw voorstel van Kiesinger X Ruimtelijke Ordening met Duitsland samen Rusk ziet voor niemand in M.-Oost. voordeel koelkasten Algemene Bank Nederland Thuis sparen met rente? Girosparen OP REIS? Kremlin hoopt op Algemene Vergadering Kopenhagen feesten blijft KROMMENIE VINYL Y.N.-commissie voor Z.W.-Afrika Sjoekairy net ontsnapt WITTE KRUIS T\ AVO-conferentie in Luxemburg lekkerrrr koud KLACHTEN HILP Snel Troepen Conservatief naar Salisbury MEEWERKEN Geen centje P'in/C alsu poeders meeneemt! VOORDEEL GARANTIES ONENIGHEID Franse visserijgrens uitgebreid WOENSDAG 14 JUNI 1967 NEW YORK De Sovjet-Unie heeft gisteren een soort tweede front tegen Israël geopend door een diplomatiek offensief te lanceren dat tot doel heeft de Algemene ver gadering van de V.N. in spoedzit ting bijeen te doen komen om Israël mores te leren. De Sovjet-Unie hoopt in die bijeenkomst van de meerder heid van de leden gedaan te krij gen, dat zij Israël dwingen zich te rug te trekken binnen de grenzen die het tot begin vorige week had. De Sovjet-Unie heeft, samen met haar Europese bondgenoten en de Arabische landen, overwogen dat het geen zin heeft de Veiligheidsraad te vragen om een bevel aan Israël om de veroveringen van vorige week op te geven. In de Veiligheidsraad geldt het recht van veto van de grote mo gendheden. Amerika, Engeland of Frankrijk zou in geval van veroorde ling van Israël zeker van dat recht gebruik maken. In de Algemene vergadering geldt dat recht niet. Daar worden besluiten genomen met twee-derden meerder heid. Rusland hoopt daar zoveel landen voor zijn standpunt (het standpunt ook van de Arabische lan den) te kunnen winnen dat Israël be volen wordt zich onmiddellijk uit Sinai, uit de strook van Gaza, uit Jordanië ten westen van de Jordaan en uit Zuid-Syrië terug te trekken. Oe Thant, de secretaris-generaal van de VN, heeft de Russische rege ring laten weten dat hij de leden van de VN op de hoogte zal stellen van het Russische verlangen. Wanneer 62 van de 122 leden met het Russische verzoek instemmen (de helft plus één) kan de algemene vergadering binnen een etmaal bijeen worden geroepen. Intussen had de Sovjet-Unie giste ren ook weer om een spoedbijeen- komst van de veiligheidsraad ver zocht. Er waren opnieuw Russische klachten over het gedrag van Israël. Eergisteren ging de Raad op een soortgelijk Russisch verzoek niet in omdat het niet dringend genoeg was. Intussen is de VN in Palestina be gonnen met het oplossen van het vraag stuk van de krijgsgevangenen en de vluchtelingen. Generaal Buil, de Ca nadese leider van het korps waarne mers van de VN, heeft naar het hoofdkwartier van de volkerenorga nisatie in New York geseind dat hij met de Israëlische autoriteiten over leg had gepleegd over de uitwisse ling van gevangenen. Israël had laten weten dat het daarover ook reeds in verbinding was getreden met het Inter nationale Rode Kruis. Onze correspondent in Londen tele foneerde ons gisteravond: Engeland zal onmiddellijk hulp ver lenen aan Jordanië voor de Arabische vluchtelingen die daar uit het bezette deel van het land binnenstromen. In de eerste plaats wordt bekeken wat er gemist kan worden van de Britse voorraden op Cyprus. Dit is gisteren in het Lagerhuis bekendgemaakt door de Britse onderminister van buiten landse zaken Thomson. De Britse regering maakt intussen in en buiten de VN gebruik van alle diplomatieke en andere middelen om de beschuldigingen te ontzenuwen, dat Engeland steun heeft gegeven aan Is raël, zoals de Arabische landen blijven volhouden. Daarbij concentreert Engeland zich vooral op die Arabische landen, waarmee het altijd goede en vriend schappelijke betrekkingen heeft ge had. „Wij proberen hen ervan te overtuigen," aldus minister Thomson, „dat zij in deze zaak zijn misleid." zijn hu- Ko- KOPENHAGEN Nauwelijks de grote festiviteiten rondom het welijk van de troonopvolgster in penhagen afgelopen of een nieuw groot feest dient zich aan. Aanleiding daar toe is het achthonderd jarig bestaan van Kopenhagen als stad en vesting. De vesting stond op de plaats waar nu het parlementsgebouw ligt. Onder de vele officiële gasten bevinden zich burgemeesters van steden uit de hele wereld. Zij zijn woensdag aangekomen en zijn nu de gasten van Kopenhagen. Onder dë vele feestelijkheden neemt er één wegens haar originaliteit wel een bijzondere plaats in. Langs een voor voetgangers aangelegde zestien honderd meter lange passage door de binnenstad is het langste restaurant van de wereld opgesteld, waar de hele vrijdag 40.000 kopjes koffie en thee, 40.000 milkshakes en 60.000 flesjes bier verstrekt zullen worden. Alle keukens en buffetten staan met elkaar in radioverbinding. Een door de Sovjet-Unie aan Egypte geleverde raketbatterij, bestemd voor de luchtverdediging, is bij de opmars in Sinai in handen van de Israëliërs ge vallen. De raketten en de lanceerinstallatie waren onbeschadigd. Deze ver overing betekent meer tegenslag voor de Russen dan voor de Egyptenaren. Rusland heeft dezelfde raketten ook aan Noord-Viëtnam geleverd, waar vele Amerikaanse vliegtuigen eraan ten offer zijn gevallen. De Amerikaanse regering zal Israël nu vragen de buitgemaakte batterij te mogen komen inspecteren. JERUZALEM Israël is begonnen het veroverde gebied ten westen van de Jor daan te beheren als een apart geheel met eigen valuta en bestuur. Een strenge militaire afzetting sluit de oude stad en de westelijke oever van de Jordaan van Israël af. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat een net werk van douane- en grensposten, de Arabieren in het veroverde deel van Jor danië zullen afsluiten, tot er een definitieve regeling is getroffen. De Arabieren worden door Israëli's bestuurd en zullen zich niet vrijelijk naar Israël mogen be geven. Hoewel de oude stad Jeruzalem bij het eigenlijke Israël zal komen en toe ristenbussen met airconditioning er vandaag reeds door reden, krijgen de vroegere Jordaanse gebieden een spe ciale status. De Jordaanse dinar, die aan het Britse pond is gekoppeld en 2.80 dol lar waard is, werd tot de officiële va luta verklaard, maar op een enigs zins lagere waarde 2.47 dollar. Dit zou ongeveer overeen komen met de waarde op de vrije markt in Zwitser land. De Jordaanse dinar is omwissel- baar in Israëlische ponden. Generaal Haim Herzog, militair gou verneur van de westelijke oever, heeft de pers meegedeeld, dat zijn militair bewind om te voorkomen dat de oude stad een ziektehaard zou worden vier dagen heeft gewerkt aan het herstel van de gemeentelijke diensten: water, elektriciteit, het ophalen van vuilnis en andere. De telefoons aan de Arabische zijde gaan vandaag werken, maar zijn niet verbonden met Israël. Het Jordaanse bestuur was ineenge stort, zei de generaal. Er lagen over al honderden lijken, maar de meeste zijn nu geborgen. De bevolking werkt volledig mee en sommigen van de au toriteiten aan beide zijden van de stad die elkaar bijna 20 jaar niet hadden ge zien, hebben elkaar weer ontmoet en omhelsd nadat de Israëli's aan de macht waren gekomen. Herzog ontmoette de pers in de oude conferentiezaal van koning Hoessein in het gemeentelijk centrum. De Arabi sche gouverneur had hem gezegd nooit te hebben verwacht, dat het leven weer zo snel normaal zou worden. De Israëlische bevelhebber voegde hieraan toe: „Ik vroeg hem, of zij ver wacht hadden dat wij hen net zo zou den behandelen als wat God heeft verhoed zij ons zouden hebben be handeld. Hij antwoordde bevestigend." De stad is schoongemaakt en opge ruimd ,op het puin na in de gebieden die buiten de muren waren gebombar deerd. Maar het grootste deel van de Qude stad, dat aan bombardementen is ontsnapt, zag er netter uit, dan de Is raëlische krottenwijk aan de andere kant van de grens. De Arabische inwo ners waren op hun best gekleed en sommige winkels voor etenswaren wa ren open. Andere waren nog dicht in afwachting van de bekendmaking over de pariteitswaarde van de nieuwe valu ta. Overal bevonden zich troepen. Ara bische politiemannen patrouilleerden tezamen met de Israëlische politie, maar zij waren ongewapend en hun uniformen vertoonden niet meer de ou de Jordaanse Hasjemitische, insignes. Alle godsdienstige plaatsen werden door Israëlische troepen bewaakt en de toegang ertoe was zo moeilyk, dat de officier die met de heilige plaatsen is belast, zijn gezag moest laten gel den om de wachten te passeren. Buiten hingen borden in het Engels, Hebreeuws en Arabisch, met de woor den: „Heilige plaatsen, toegang zonder machtiging is verboden." De toekomst van de vluchtelingen is nog onzeker. Er waren geen definitieve cijfers van het aantal dat is achtergebleven. Maar een functionaris meende, dat het er tussen de 350.000 en 400.000 waren. Sommigen zijn naar Jordanië vertrok ken, maar velen zijn gebleven en Her zog zei, dat in het algemeen hun rich- ti-ig naar Jeruzalem was. Wie weg wilde, werd naar de Jordaan per bus gebracht, maar wie de grens was ge passeerd kon niet terug- Velen heb ben gevraagd te mogen blijven. Het hulpbureau van de Ver. Naties voor Palestijnse vluchtelingen in het Nabije Oosten (UNRWA) dat voor de oorlog van de vorige week op de vluch telingen had toegezien, heeft een uitno diging van Israël om zijn werk voort te zetten aanvaard. BONN In gevechten bij Kief in 1943 kreeg de tank van de Duitse reserve-luitenant Helmut Bazille (22) een Russische voltreffer. Bazille werd zwaar verminkt; onder meer verbrand de zijn linkerhand grotendeels. Van daag, 24 jaar later, reist Bazille (nu 46, en inmiddels sociaal-democratisch par lementslid) naar Moskou, waar Russi sche chirurgen zullen proberen hem een linkerhand van een pasgestorvene aan te naaien. TWAALF In een Russisch veldhospitaal werd Bazille's leven destijds op het nippertje gered. De onherkenbaar mismaakte man onderging na de orlog 23 opera ties, waarbij hij onder meer een nieuw gezicht kreeg. Ook nu heeft hij nog zeker twaalf operaties voor de boeg. Kort geleden las hij een reportage over de Moskouse chirurg prof. Wladi- mir Demichow (51), die buitengewone successen met overplantingen heeft geboekt. Later raakte Bazille daarover in gesprek met de Russische ambassa deur in Bonn, Zarapkin en deze ver raste hem daarop met een uitnodiging van de Moskouse kliniek. WACHTEN Voorlopig zal Bazille in Moskou alleen worden bestudeerd. Daarna is het wachten op een geschikte donor, die een linkerhand wil afstaan. Deze hand moet van dezelfde bloedgroep en been- en celstructuur zijn. De „nieu we" linkerhand zal worden geampu teerd onmiddellijk na de dood van de donor, of wellicht voor overlijden als het zou gaan om een ten dode opge schreven zieke. Na deze amputatie hebben de chirurgen vier uur de tijd om Bazille's linkerhand af te zetten en de „nieuwe" hand aan te naaien. Na het verlopen van die tijd zou de over te ijlanten hand afsterven. ADVERTENTIE - IBSI WgÊÊÊÊÊÊk IETS NIEUWS OR DE VLOER f NEW YORK (AP) - De Algemene Vergadering van de Uno heeft gisteren elf landen aangewezen als leden van een speciale commissie voor Zuidwest- Afrika. De Griek Konstantijn Stravro- poulos is benoemd tot tijdelijke Hoge Commissaris voor dit gebied. De gisteren genomen besluiten van de Uno zijn in overeenstemming met een op 19 maart aangenomen resolutie waarin voorstellen waren gedaan voor de overdracht van Zuiawest-Afrika aan het gezag van de Uno. Bij de geheime stemming van giste ren zijn vertegenwoordigers van Nige ria, Pakistan, Egypte, Zuidslavië, Co lumbia, Zambia, Turkije, Guyana, In donesië, India en Chili tot leden van de Raad voor Zuidwest-Afrika gekozen. De grote mogendheden de Verenig de Staten, de Sowjetunie, Engeland en Frankrijk wensten geen deel uit te maken van de Raad. Zuid-Afrika en Portugal, die op 19 maart tegen de resolutie stemden, hebben gisteren niet aan de stemming voor de commissie deelgenomen. Zuid- Afrika heeft laten weten dat het de Raad niet in Zuidwest-Afrika zal toelaten. Het- is op dit ogenblik nog niet duidelijk hoe de nieuwe Raad zijn taak denkt uit te voeren LONDEN. Na maanden van Im passe is er weer een lichte beweging in de verhouding tussen Engeland en Rhodesië, de Britse kolonie in Afrika, die anderhalf jaar geleden zonder toestemming van de Britse regering haar zelfstandigheid uitriep. Binnen enkele dagen gaat er een nieuwe af gezant van de Britse regering naar Rhodesië om daar, zoals premier Wilson het gisteren uitdrukte, „de temperatuur op te nemen". Wilson heeft daar dit keer een ge wezen conservatieve minister voor gevraagd, Lord Alport, die o.m. Ho ge Commissaris is geweest in Rhode sië. Hij gaat erheen om met de Brit se gouverneur te praten, die nog steeds trouw is aan de Britse rege ring en om overleg te plegen met vertegenwoordigers van alle schake ringen van de openbare mening. Hij zal in geen geval onderhandelen, ver zekerde Wilson. „Als hij terug komt zullen wij zien", zo vervolgde de premier, „of er een werkelijke aanwijzing is dat er pogingen kunnen worden gedaan om een aanvaardbare oplossing te bereiken". Daarbij moet Engeland dan de ver zekering krijgen dat de blanke min derheidsregering van Rhodesië wil meewerken aan het zo spoedig mo gelijk rijp maken van de zwarte meerderheid, zodat die de zeggen schap in eigen land kan krijgen. Eer der verleent Engeland de onafhanke lijkheid niet. De laatste dagen zijn er uit Rhode sië aanwijzingen gekomen dat Smith weer wil praten. De economische toe stand in Rhodesië schijnt daar de voornaamste reden van te zijn, al hebben de Britse economische sanc ties lang niet de uitwerking die men in Londen had gehoopt. BEIROET Ahmed Sjoekairy, de leider van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie die in Jeruzalem op het nip pertje aan gevangenneming door de Is raëlische troepen is ontsnapt, is giste ren weer komen opdagen. Meteen na aankomst belegde hij een persconferen tie, welke enige uren later afgelast werd. Van de zijde van de „bevrijdings organisatie" wordt vernomen, dat „ze kere stromingen" binnen de beweging, Sjoekairy bewogen hadden voor onbe paalde tijd van een persconferentie af te zien. Duizenden leden van zijn bevrijdings leger van 15.000 man zijn in de Sinal- woestijn en in de landstrook van Gaza door de Israëli's gevangen genomen. In de laatste fasen van de strijd is Sjoe kairy gedurende korte tijd in Amman en Damascus in kaki-uniform gezien. A Een batterij van het Eerste Veldregiment Rhodesische Artillerie vuurt saluut schoten af ter gelegenheid van de officiële verjaardag van Koningin Elizabeth II van Engeland. De verjaardag van de vorstin is nog steeds een officiële feest dag in Rhodesië, maar de Dag van het Gemenebest wordt niet meer gevierd. ADVERTENTIE BONN. In de Duitse hoofdstad Bonn is gistermiddag de installatie vergadering gehouden van een Duits- Nederlandse commissie voor de ruim telijke ordening. De Nederlandse mi nister voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, ir. W. F. LUXEMBURG „Niemand heeft enig voordeel behaald bij de crisis in het Midden-Oosten", meent Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Hij maakte deze opmerking tijdens de conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de NAVO in Luxemburg. Hoewel het Atlantisch bondgenootschap niet rechtstreeks betrokken is bij de moei lijkheden tussen Israël en de Arabi sche landen, is de crisis in 't Midden- Oosten veruit het belangrijkste onder werp van gesprek geweest tussen de vijftien ministers. De officiële en vriendelijke openings woorden in de moderne Luxemburgse schouwburg waren amper verklonken of de werkelijke conferentie in het to- hoge Europese centrum begon al met een opmerkelijk incident. Brosio, de Italiaanse secretaris-gene raal van de NAVO, die volgens sommi ge delegatieleden zijn Engels spreekt, zoals een Fransman slecht Italiaans spreekt, had in uitlatingen tegenover tientallen journalisten het Israëlisch ADVERTENTIE 72220 D optreden tegen de „omsingeling door de Arabieren" moedig genoemd. Voordat de Deense premier Krag, die voorzitter is van de conferentie, een woord had kunnen zeggen, viel de Fransman Couve de Murville uit: „Brosio heeft slechts zijn persoonlijke mening weergegeven en wel voor zijn persoonlijke rekening. Hij heeft zeker niet de mening van alle ministers vertolkt". De belangrijkste redevoering was uiteraard die van de Amerikaanse mi nister Dean Rusk. Hij liet merken dat Amerika eigenlijk ook overvallen was door de snelheid, waarmee het conflict in het Midden-Oosten zich had ontwik keld. Nu vroeg hij zich af of „we wel krachtig genoeg zijn opgetreden". Maar volgens Rusk zou president Nas ser zelf ook overdonderd zijn geweest door de vlotheid waarmee de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, de veiligheidstroepen van de V.N. had teruggetrokken. Niemand had trouwens een goed woord over voor het toegeven van Oe Thant aan de Egyptenaren. Rusk vertelde zijn collega's dat Amerika en de Sovjet-Unie al voor het uitbreken van de vijandelijkheden con tact met elkaar hadden gehad. Het zag er toen niet naar uit dat de twee grote mogendheden op elkaar afstemde acties zouden ondernemen. De sluiting van de Straat van Tiran bracht Ameri ka en Rusland nader tot elkaar. Niemand heeft overigens enig voor deel aan dit conflict behaald. Dean Rusk legde uit: Israël niet, omdat het op den duur toch moet samenwerken met zijn Arabische buurlanden; Nas ser niet omdat zijn positie is onder mijnd; de gematigde Arabische lan den niet, omdat zij naar de extremisti sche kant zijn gedreven; de Russen niet omdat hun invloed is verminderd; terwijl de Amerikaanse positie is ver slechterd omdat de Arabieren, hoe dan ook, menen dat Amerika zich rechtstreeks met het conflict heeft in gelaten. Toch moet er een oplossing komen. Israël heeft recht op bestaan, op toe gang tot de internationale wateren, al dus Rusk. Misschien kunnen we nieuwe moeilijkheden voorkomen door de be wapeningswedloop in het Midden-Oos ten te beperken door de leveranties van wapens in de hand te houden. Minister Luns vreesde dat de Rus sische politiek na de nederlaag van de Arabieren harder zal worden, maar hij vond niet dat de NAVO zich daar door moest laten intimideren. „Er moet nu een betere vorm van garan ties worden gevonden, die automatisch in werking treden, wanneer zich weer iets voordoet als nu in Palestina. Het vluchtelingenprobleem in Palestina zal in ieder geval door alle betrokken landen moeten worden opgelost", meende de Nederlandse minister. Schut, wees op de noodzaak om te komen tot een nauwere internatio nale samenwerking bij de ruimtelijke ordening. De doeleinden die in dit op zicht door staten afzonderlijk worden nagestreefd, moeten op elkaar wor den afgestemd. Minister Schut somde enkele onder werpen op waarmee de commissie zich gaat bezighouden: Coördinatie van de stedelijke ont wikkelingen van Arnhem-Nijmegen en van Midden- en Zuid-Limburg enerzijds en die van het Rijn-Ruhr- gebied anderzijds; Uitwisseling van de ervaringen met de maatregelen die zijn genomen in Noord-Nederland, een deel van Overijssel en het daaraan grenzende Nedersaksen de ontwikkeling van die gebieden te stimuleren; Overleg bij het streven naar be houd van een gaaf landschap en bij het bevorderen van de recreatieve ontwikkeling in Gelderland en Over ijssel en in het Noordwesten van N oor dri jnland-W estf alen. De commissie voor de ruimtelijke ordening bestaat uit negen Nederlan ders en negen Duitsers. Voor Neder land hebben o.a. zitting dr. ir. Z. IJ. van der Meer (voorzitter van de Rijksplanologische commissie), ir. J. van de Kerk (directeur-generaal van Rijkswaterstaat) en ir. Th. Quene (directeur van de Rijksplanologische dienst). BONN. Na ruim een maand heeft Bondskanselier Kiesinger ge antwoord op de brief van de Oost- duitse premier Stoph. Hij deed dat in de vorm van een brief die gister middag door een diplomatieke koerier werd bezorgd in Oost-Berlijn. Over de inhoud werd officieel alleen bekend gemaakt dat h(j nieuwe voorstellen bevat „ter verlichting van de mense lijke noden" die voortvloeien uit de verdeling van Duitsland. Reeds in april had Kiesinger een beroep gedaan op Oost-Duitsland om tot zulke menselijke verbeteringen te komen. Stoph antwoordde met een brief waarin hij voornamelijk aan drong op onderhandelingen op basis van erkenning van het Oostduitse re gime. Juist daarvan kan voor de Bondsregering geen sprake zijn. Het was voor Bonn al een hele stap dat men de brief van de Oostduitse machthebbers openlijk in ontvangst wildé riemen. Wekenlang heerste er onenigheid in het Westduitse kabinet en de parle- mentsfracties over de vraag hoe men op de geste van Oost-Berlijn moest reageren. De grote vraag was: hoe kunnen wij de dialoog voortzetten zonder de schijn van erkenning van Oost-Duitsland te wekken? Men brak zich zelfs het hoofd over de vraag hoe de aanhef van de ant woordbrief zou moeten luiden: „Ge achte heer Stoph" of „Mijnheer de minister-president" of tussenweg „Mijnheer de voorzitter", waarbij de woorden „van de ministerraad" dan zouden worden weggelaten Gisteren eindelijk hechtte het kabi net zijn zegel aan het antwoord en werd het epistel bezorgd aan de over zijde van de Berlijnse Muur. Daar door heeft Kiesinger vandaag de vrij heid erover te spreken in de Bonds dag. PARIJS Frankrijk heeft zijn visse rijgrens uitgebreid van drie tot twaalf zeemijlen. Enkele andere Europese lan den deden dit al eerder. Buitenlandse vissers, die hun netten tot nu toe gewoonlijk uitwierpen tussen drie en zes zeemijlen buiten de Franse kust, mogen dit voorlopig blijven doen. Vissers van landen, die een machtiging hebben, houden permanente visrechten, tussen zes en twaalf zeemijlen uit de Franse kust. Zij moeten echter voldoen aan bepaalde voorwaarden, zoals het niet gebruiken van fijn gemaasde net ten. ADVERTENTIE U kunt storten op postgirorekening no. 757800 t.n.v. Spaarrekening Algemene Bank Nederland, Amsterdam, onder vermelding van de gekozen spaarvorm: Spaarrekening of een der vijf Spaardeposito's. 4% - Spaarrekening Direct beschikbaar f 2.000,per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Minimum storting en -saldo f 10,—- 4% Spaardeposito Drie maanden opzegging Minimum storting en -saldo f100, 41/2%- Spaardeposito Zes maanden opzegging Minimum storting en -saldo f 100, 5% - Spaardeposito Eén jaar opzegging Minimum storting en -saldo f100, SY2 Spaardeposito Achttien maanden vast Minimum storting en -saldo f100, 6% - Spaardeposito Twee jaren vast Minimum storting en -saldo f100,

De Vallei | 1967 | | pagina 6