N oordzeekanaal werd verbreed 'is Zondag Rekening bij Ned. Bank voor Israël Kamer kritisch over werklozensteun Niet voor alle woningen geldt huurverhoging per 1 juli a.s. UITGANGSPUNT IS „KALE HUURPRIJS" Plannen voor nog grotere sluizen Geldnood Zuivelzorgen Merkwaardig Eis half jaar voor overval VAN ONZE LEESTAFEL SCHEPEN TOT 90.000 TON KUNNEN NAAR AMSTERDAM Raffinaderij moet sluiten Korter werken hij Inventum WANDELING A.N.W.B. GEEFT TOURUNITS UIT IVele modellen en kleuren iVanaf 5.95 ONDERGROND VERDUBBELEN OVERHEID DUIZENDJE De verruimde havenmond van IJmuiden. BEDREIGEN ONVOLDOENDE BELASTING WONINGBOUW JEUGD INVESTERINGEN STANK WERD TE ERG Jongeman per auto over Schiphol Jachtopziener loste waarschuwingsschot NOODWONINGEN NIEUWE HUIZEN SINAASAPPELEN VOOR PRINSES BEATRIX WOENSDAG 14 JUNI 1967 NIEUWE HAVENMOND IJMUIDEN Van onze Amsterdamse redactie IJMUIDEN Koningin Juliana opent morgen de nieuwe havenmond van IJmuiden en het verbrede Noordzeekanaal, waardoor Amsterdam zich met meer recht een zeehaven kan noemen. Schepen tot 90.000 ton kunnen voort aan Amsterdam aandoen. Om dit te bereiken is sinds 1961 225 miljoen geïnvesteerd in de haven mond en 125 miljoen in de verbetering van het Noordzeekanaal. De bodem breedte moet 170 meter worden. Het werk aan de zuidelijke oever is nu klaar, de bodembreedte is nu 135 meter. Er wordt nog gewerkt aan de ver breding op de noordelijke oever. Voor dit resterende werk en de bouw van de Hemtunnel staat 225 miljoen op de begroting. Het belang van al deze investeringen Is dat hierdoor de toekomst van het Noordzeekanaalgebied als Nederlands belangrijkste industriekern wordt ge waarborgd. Van alle werkende Neder landers vindt veertien procent een bestaan in dit gebied, dat zeventieh percent van de nationale industriële produktiewaarde opbrengt, (tien mil jard gulden). Amsterdam, Hoogovens (zestienduizend industriewerkers) en de Zaanstreek vormen de zwaartepunten. Koning Willem III opende op een stormachtige dag (1 november 1876) het Noordzeekanaal. De industriële ont wikkeling langs het kanaal heeft altijd dit stormachtige karakter behouden. Voor een achtste gedeelte van het Nederlandse volk dat in dit gebied woont, is het Noordzeekanaal de slag ader die het leven in stand houdt. Tienduizend zeeschepen maken jaar lijks gebruik van het kanaal voor aan- en afvoer van grondstoffen en produk- ten Nu er plannen zijn zelfs tankers van 500.000 ton te bouwen, is het van belang dat het Noorzeekanaalgebied de ontwikkeling zo goed mogelijk blijft volgen, zonder dat de illusie kan bestaan deze ooit in te halen. Omdat een „verzanding" fataal zou zijn voor een gebied dat een van de groeipolen van de economie is, nam Rijkswater staat het gecompliceerde karwei gron dig ter hand. Het havenhoofd werd aan de zuidzij de met ruim twee kilometer verlengd tot drie kilometer en de Noorderpier werd elfhonderd meter langer. Binnen de omarming in open zee hebben de schepen weinig hinder van getijstro men en is er voldoende ruimte om naar de sluizen te manoeuvreren. Het werk op de zeebodem heeft veel van de vindingrijkheid geëist van de inge nieurs, maar ze zijn erin geslaagd alles nauwkeurig volgens plan te laten ver lopen. (Dm de omvang van zo'n kat^wéi té illustreren wat getallen. De pieren rusten op 134.000 vierkante meter zink- stukken. Hierop is 630.000 ton grind gestort. Met speciale treinen is 1.500.000 ton natuursteen uit Belgische groeven aangevoerd. Met zevenhonderd ton te gelijk hebben onderlossers de steen klompen nauwkeurig in zee gestort tot de Belgische keien de golfslag braken, het hoofd boven water staken en aldus langzaam maar zeker het gewenste havenhoofd vormden. Een zeven meter breed betonnen wegdek maakt dat men nu gerieflijk drie kilometer de zee in kan wandelen. Het tweede probleem werd gevormd door de scheepswrakken die de Duit sers in de oorlog lieten zinken om de havenmond te versperren. Ze moesten worden verwijderd om de grotere schepen vrije vaart te garanderen. Het bleek ondoenlijk de wrakken weg te Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De ANWB gaat Tour- units uitgeven. De Tourunit wordt een internationale „munteenheid", waar mee toeristen in veertien landen hun hotels zullen kunnen betalen. In Nederland zullen volgens de ANWB tientallen hotels de Tourunit accepteren. In totaal zullen in de veer tien landen zeker vijftienhonderd ho tels aan dit betalingssysteem meewer ken. De Tourunit wordt uitgegeven door de Alliance Touristique Internationale. Wie ermee betaalt profiteert van sterk verlaagde prijzen. Voorlopig is de uit gifte nog beperkt tot de periode bui ten het hoogseizoen. De Touringclub de France begint met de uitgifte in september. Bij de Horecaf. de nationale bond van werkgevers in hotel-restaurant-ca fé- en aanverwante bedrijven, was gis teren nog niets bekend over de nieuwe munteenheid. De waarnemend voorzit ter, de heer H. B. Althof, zei „Ik hoor die naam nu voor het eerst". ADVERTENTIE O VOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA N.V.. IKERKSTR. 25, AMSTERDAM. TEL 23 27 271 slepen. Daarom is 25 miljoen kubieke meter zand onder de gezonken schepen weggezogen, zodat de gevaarten op twintig meter onder de zeespiegel kwamen te liggen, waar niemand er meer last van heeft Hiervoor zorgde een van de grootste sleepzuigers ter wereld, die terecht Seaway heet Dit zandtransport was om nog een reden van betekenis voor de economie van het gebied. Een gedeelte van het zand werd gebruikt om nieuwe indus triegebieden in Amsterdam een stevige ondergrond te bezorgen. Tenslotte moest het Noordzeekanaal worden ver breed, zodat twee grote tankers elkaar gemakkelijk kunnen passeren. De helft van dit werk, waarbij de waterspiegel wordt verbreed tot driehonderd meter, is inmiddels klaar. Het is een natuurlijke ontwikkeling dat reeds nu plannen worden gesmeed om een nog grotere sluis in IJmuiden te bouwen, zodat nog grotere schepen het Noordzeekanaal zullen kunnen ge bruiken. Voorlopig is er echter alle reden de prestaties van Rijkswater staat in het belang van het Noordzee gebied af te ronden met een feestelijke rustdag. AMSTERDAM Voor het eerst zal bij de Nederlandsche Bank een parti culiere rekening worden geopend. De houder is het Comité landelijke eco nomische en sociale hulpactie Neder- land-Israël. Tot dusver hadden alleen banken (verplichte) rekeningen bij de Nederlandsche Bank. Het is niet de bedoeling dat parti culieren de rekening gebruiken om giften voor Israël te storten. Zij dient als verzamelpunt van wat bij andere banken aan giften binnenkomt. De voozitter van het comité, oud minister prof. dr. J. E. Andriessen, kan niet bij benadering zeggen hoe veel het comité denkt te vergaren door de drie-uur-loonactie, waartoe de Stichting van de Arbeid alle werk nemers in loondienst heeft opgeroe pen- De werkgevers zouden de bijdra gen van hun personeel moeten ver dubbelen. Prof. Andriessen schat dat één uur loon van alle werknemers in loondienst vijftien tot twintig miljoen gulden zal opleveren. De rijksambtenaren krijgen volgen de week een formulier thuis, waarop zij zich akkoord kunnen verklaren met de inhouding van een half pet. van hun maandsalaris (ongeveer één uur loon) in augustus, september en okto ber. De overheid zal dit bedrag niet kunnen verdubbelen met het oog op de fiscale faciliteiten die zij de amb tenaren al verleent. Ook de andere werknemers in loondienst zullen hun werkgevers moeten machtigen de drie uur loon van hun salaris in te houden. Het geld dat deze uurloonactie op brengt zal worden besteed voor pro jecten op langere termijn om de eco nomie in Israël op de been te houden. Het geld wordt gescheiden gehouden van het geld dat de afgelopen week voor de Collectieve Israël-actie is bij eengebracht. Dat geld is bestemd voor uitgaven op korte termijn. Intussen is nog niet bekend hoeveel de bliksemactie van maandagavond heeft opgebracht. Alleen Den Haag is klaar met tellen; 106.000 gulden- Er zaten ook een briefje van duizend gul den, een kinderspaarbankboekje, een gouden pauselijke herdenkingspen ning, Engelse ponden, dollars en Duit se marken bij. Ook de medische hulpactie duurt onverminderd voort. Van Schiphol ver trok gisteren een vliegtuig met 12 ton bloedplasma, verbandmiddelen, ope- ratieschorten en geneesmiddelen naar Israël. Morgen vertrekt nog een vlieg tuig met 12 ton medicamenten en me dische hulpmiddelen. Koningin Juliana zal vrijdag een delegatie van medewerkers aan de Collectieve Israël-actie ontvangen. Zij wil zich op de hoogte stellen van de aard en de omvang van de acties voor Israël. Van onze correspondenet ROERMOND Een half jaar gevan genisstraf eiste de officier van justitie bij de Roermondse rechtbank gisteren tegen de schippers J. H. (24) uit Gro ningen en N. J. (28) uit Rotterdam. De schippers hadden in de nacht van 4 op 5 april de taxichauffeur Sef Smeets (49) uit Maasbracht overvallen en beroofd van bijna honderd gulden. Aanvankelijk had J. H. ontkend bij de overval betrokken te zijn geweest. Voor de rechtbank gaf hij echter grif toe. De schippers hadden op 4 ripal hun schepen afgemeerd bij Ohe en Laak. Het weerzien werd gevierd met een tocht langs café's in Nederland en de Belgische grensstreek. De taxichauf feur reed hen van het ene café naar het andere en deelde ruimschoots in het feest. Laat in de nacht bracht de taxibe stuurder zijn twee klanten naar hun schepen terug. Die waren toen platzak eh hadden in het laatste café afgespro ken de Maasbrachtenaar zijn geld af te pakken. Op een stille plaats bij Ohe en Laak sommeerden ze de chauffeur te stoppen voor sanitaire doeleinden. H. greep Smeets echter vast en beiden sloegen ze de chauffeur tien keer in het ge zicht. Ze dreigden met een revolver (die ze naar later bleek niet bij zich hadden) als Smeets zijn geld niet vlug wilde afgeven. Voor die daaraan gevolg gaf, moffelde hij nog 150 gulden weg. Met bijna honderd gulden gingen de schippers aan de haal. Nog diezelfde morgen werden ze door de Rijkspolitie van Echt in hun kooien van bed gelicht. DEN HAAG De Tweede Kamer stond gistermiddag welwillend, maar niettemin vrij kritisch tegenover de maatregelen die de kabinetten Zijlstra en De Jong hebben genomen om de werkloosheid te bestrijden. „Er is re den om meer te doen dan de regering tot nu toe in het vooruitzicht heeft ge steld", zei de socialist drs. D. Roe mers, die vijfhonderd miljoen gulden extra vroeg voor aanvullende werkge legenheid. De anti-revolutionair drs. J. Boers- ma was bescheidener in zijn eisen. Hij vroeg een extra bedrag van drie honderd tot 450 miljoen gulden. Hier in is dan wel begrepen de honderd miljoen gulden, die minister Witte- veen (Financiën) in het vooruitzicht heeft gesteld als de werkloosheid zou toenemen. De minister zal gistermid dag wel hebben begrepen, dat hij dit bedrag in elk geval kwijt is. De K.V.P.'er J. H. J. Maenen en de chris telijk historische afgevaardigde H. Kikkert vroegen ook om dit bedrag maar meteen beschikbaar te stellen. De pacifist dr. B. van der Lek en de communist H. J. Hoekstra vonden de tot nu toe genomen maatregelen volstrekt onvoldoende. Drs. E. Ny- pels (D'66) overwoog de eisen van drs. Roemers of van drs. Boersma te steu nen. De liberaal mr. J. G. Rietkerk wilde eerst weten wat het effect van de genomen maatregelen is alvorens te besluiten extra geld te vragen. Drs. Roemers dreigde nog met een tweede motie als de regering zou wei geren hulp in de vorm van rentesub sidie en kredieten te geven aan be- ADVERTENT1E staande bedrijven die invloed hebben op de bestrijding van de werkloosheid. Drs. Boersma vroeg niet alleen om extra miljoenen, maar ook om extra aandacht voor het noorden van het land, om een coördinator tussen de onderscheidene departementen op het punt van de werkgelegenheid, om een bevordering van de premiebouw en om drieduizend extra woningwetwo ningen. Hij wilde hiervoor zelfs een belastingverhoging aanvaarden. De werkloosheid in de bouw stond gistermiddag tijdens de debatten in de Kamer centraal. De maatregel van het kabinet om de subsidie voor de particuliere woningbouw met ingang van 1 juli af te schaffen, kreeg wei nig waardering. Deze premie zou juist moeten worden verhoogd, vond de heer Maenen. Als het kabinet voor twee miljoen gulden aan subsidies voor dit doel zou uittrekken, krijgen vijftienhonderd bouwvakarbeiders weer werk. Eigenlijk was alleen mr. Rietkerk tegen deze premies. Hij zag er geen heil om, omdat juist in stre ken met grote werkloosheid geen be hoefte aan die particuliere bouw meer bestaat. Algemeen was ook, behalve de zorg voor een uitbreiding van de werkloos heid aan het einde van dit en aan het begin van het volgend jaar, de zorg om de jonge werklozen. De regering heeft maatregelen genomen voor jeugdbouwplaatsen, zei drs. Roemers. Kunnen gelijke voorzieningen niet worden getroffen voor jonge mensen in andere bedrijfstakken? De heer Maenen wilde de werkloze jeugd la ten deelnemen aan cursussen voor vormingsinstituten, die hiervoor ex tra zouden moeten worden gesubsidi eerd. Er waren gistermiddag nog twee onderwerpen, die de algemene aan dacht kregen: de fiscale tegemoetko mingen bij het doen van investeringen en het verplaatsen van de rijksdien sten uit Den Haag naar elders. „Een langere schorsing van de in vesteringsfaciliteiten is niet gerecht vaardigd", vond de heer Maenen. Mr. Rietkerk en drs. Nypels sloten zich hierbij aan. Drs. Boersma twij felde echter nog. „Ik durf hierop nu niet aan te dringen". De heer Kikkert zei, dat het kabinet-De Jong heeft ge toond beslissingen te durven nemen. „Laat het dat nu ook doen met de verplaatsing van de rijksdiensten." Van onze correspondent WORMERVEER De oliefabriek De Toekomst in Wormerveer heeft gis termiddag haar raffinaderij gesloten, nadat een commissie had geconcludeerd dat klachten van omwonenden over de stank uit de fabriek gerechtvaardigd waren. In de commissie zaten een wet houder, de directeur van de GGD in Zaandam en twee leden van de Zaanse Commissie voor de hygiëne van het milieu. De fabriek was bezig met de verwer king van honderden tonnen visolie. On der d ehuidige weersomstandigheden kan de verwerking van visolie niet 24 uur aan één stuk voortduren, meende de commissie. De fabriek had nog een produktie van een etmaal nodig om door de partij visolie heen te komen. Pas daarna kan aan andere oliesoor ten worden begonnen. Halfjaar geeist. Van onze redactie economie. WOLVEGA Bij de Koninklijke fabriek Inventum N.V. in Wolvega gaan 81 mensen korter werken. De zachte winter en de niet zo beste gang van zaken in het bedrijfsleven, maken het voor dit bedrijf noodzakelijk de werktijd van een deel van het perso neel korter te maken. Het bedrijf maakt instrumenten en elektrische ap paraten. In de drie noordelijke provincies is een overzicht gemaakt van werken, die voor 1 september aanbesteed zouden kunnen worden. Het gaat daarbij hoofdzakelijk om gemeentelijke wer ken. De lijst omvat werken voor een totaalbedrag van 68,2 miljoen gulden die zondermeer uitgevoerd zouden kunnen worden als de gemeenten daarvoor het nodige geld kregen. Voorts staan er werken op tot een bedrag van 299,6 miljoen, die door de gemeenten niet tot stand kunnen wor den gebracht omdat ze de lasten niet kunnen dragen die daaraan verbonden zijn. Met het uitvoeren van de werken zijn 280.000 manweken gemoeid.jongen SCHIPHOL (ANP) Een 21-jarige jongen uit Abcoude heeft gistermorgen voor enige opschudding gezorgd op Schiphol. De jongen was met zijn auto het voor het publiek streng verboden platform opgereden en had zich ver stopt in een Dakota van Martinair. Personeel van deze maatschappij vond hem gistermorgen om vijf uur in het vliegtuig. De jongen nam de benen, sprong in zijn auto en reed dwars over de taxi- en startbanen naar het oude Schiphol. De ordedienst van het vliegveld en de Rijkspolitie zetten de achtervolging in, maar de jongen werd niet gevonden. Om half tien kwam de melding dat hij zich had verschanst in het toilet van een vliegtuig dat in een hangar op het oude Schiphol stond. Tegen de Rijkspolitie deed hij eerst alsof hij een Fransman was, maar door het nummer van zijn auto wist de politie al lang wie hij was. Uit een telefoontje met zijn vader bleek dat de jongen nogal onevenwichtig was en een grote belangstelling voor vliegtui gen had. Hij zei tegen de politie dat hij maandagmiddag op Schiphol was aan gekomen van een vakantie in Nice en dat hij zich uit heimwee naar die stad had willen verstoppen in een vliegtuig naar Frankrijk. Van onze correspondent. HOLTEN De districtscommandant van de Rijkspolitie Almelo heeft in overleg met de officier van justitie mr. C. H. Neus een onderzoek ingesteld naar de toedracht van een schermutse ling tussen een jachtopziener en enkele wandelaars op een landgoed in Holten. De jachtopziener zou daarbij een waarschuwingsschot met zijn pistool hebben afgevuurd. Het incident gebeurde zondagmiddag in de bossen bij de Canadese begraaf plaats in Holten. De jachtopziener S. zag twee echtparen met kinderen op verboden terrein zitten. Toen hij de mensen wilde bekeuren, ontstond een schermutseling waarbij de jachtopziener een schot loste. Daar mee ging hij buiten zijn boekje. In de richtlijnen voor het gebruik van vuur wapenen door de politie staat o.m. dat een waarschuwingsschot alleen mag worden afgevuurd in een situatie waarin ook gericht mag worden ge schoten. Van onze Haagse redactie. DEN HAAG. De huurverhoging die 1 juli ingaat, zal niet voor alle pan den gelden. De huizen die voor 1921 zijn gebouwd en waarvan de huurprijs op 31 december 1965 lager was dan zestig gulden per maand vallen niet onder de verhoging. Voor de panden waarvan de huur wel zal worden ver hoogd, is het percentage van de stij ging afhankelijk van verschillende fac toren. De huurverhoging moet steeds worden berekend over de „kale huur prijs" die geldt op 30 juni 1967. Woningen gebouwd voor 1921, gaan in huur met tien procent omhoog als de huurprijs op 31 december 1965 ten minste bedroeg: A. 75 gulden per maand voor huizen in de gemeenten Amsterdam, Rotter dam en Den Haag (eerste gemeente klasse) B. 70 gulden per maand voor huizen in de overige gemeenten in de eerste gemeenteklasse en voor woningen in de tweede gemeenteklasse. WWWWVAAAAAAiAAAAAAAAAA/SAA/WVS/V\A^WVNA/WA^^^WA/VS/VW\/WWWS/VWVA/WWW\ C. 60 gulden per maand voor huizen in de derde, vierde en vijfde gemeen teklasse. Bij woningen gebouwd tussen 1 januari 1921 en 5 mei 1945 ligt de zaak wat ingewikkelder De huur van deze huizen wordt verhoogd: 0 Met 7,5 procent als de huurprijs op 31 december 1965 lager was dan in de gevallen a. b en c die hierboven zijn genoemd; Met tien procent als de huurprijs op 31 december 1965, naar gelang van de gemeenteklasse, ten minste bedroeg 75, 70 of 60 gulden, maar niet meer dan 135, 125 of 110 gulden per maand; Met vijftien procent als de huur prijs op 31 december 1965, naar gelang de gemeenteklasse, meer dan 135, 125 of 110 gulden per maand was. De huren van de woningen gebouwd tussen 5 mei 1945 en 1 januari 1961 gaan met tien procent omhoog. Uitzon deringen vormen de zogeheten noodwo ningen en de huizen in de vrije sector. De huur van de noodwoningen blijft dezelfde als op 30 juni 1967, die van de vrije-sectorwoningen (na-oorlogse wo ningen die zonder overheidssubsidie zijn gebouwd) kan vrij tussen huurder en verhuurder worden overeengeko men. De huren van de na 1 januari 1961 gebouwde woningen worden in begin sel niet verhoogd. Een uitzondering wordt gemaakt voor: Zogeheten herbouwpanden (huizen die gebouwd zijn met steun van het Rijk wegens geleden oorlogsschade) Woningwetwoningen, gebouwd met rijkssteun volgens de beschikking bij dragen woningwetbouw 1950, echter alleen als de huurprijs al eerder bij een algemene huurverhoging werd ver hoogd; Premiewoningen gebouwd met rijkssubsidie volgens de premiebe schikking woningbouw 1957 of 1958, voorzover de huurprijs al eerder bij een algemene huurronde omhoog ging; Premiewoningen gebouwd met rijkssubsidie volgens de Premie- en bijdragenbeschikking woningbouw 1960, echter alleen als de subsidie is toege kend tussen 1 april 1960 en 1 april 1964. 1964. Voor al deze uitzonderingen wordt een huurverhoging van tien procent berekend. De huur van de na 1 januari 1961 in de vrije sector gebouwde woningen kan ook vrij tussen huurder en ver huurder worden overeengekomen. In het blad van de Katholieke Boe ren- en Tuindersbond wordt teleurstel ling geuit over de weigering van mi nister Roolvink om meer kleine zelf standigen voor kinderbijslag in aan merking te laten komen. Dat zou kun nen door de inkomensgrenzen van de kinderbijslagwet voor kleine zelfstan digen te verruimen. De landbouw- en middenstandsorganisatie» hebben daar al een jaar geleden om gevraagd. Dat verzoek was en blijft billijk, aldus „De Volkskrant" (r.k.). „De kleine zelfstandigen vormen 'n categorie die het zeer moeilijk h^eft- Bij het tot stand komen van de wet kleine zelfstandigen zat de bedoeling voor, deze mensen althans enigszins tegemoet te komen met een uit de schatkist betaalde kinderbijslag. Ge hoopt moet worden, dat de ontwikke- lings- en saneringsfondsen voor land bouw en middenstand tot gevolg zul len hebben dat bedrijven die geen re delijke bestaansmogelijkheid bieden, steeds meer gaan verdwijnen. Zolang er echter nog zoveel kleine zelfstandi gen met zeer lage inkomens zijn heeft de regeling onvoldoende effect. Alleen kleine zelfstandigen met de allerlaag ste inkomens komen er nu voor in aan merking. De landbouw- en midden standsorganisaties gaan er van uit, dat de inkomensgrenzen tot het voor het minimumloon geldende niveau zouden moeten worden opgetrokken. Maar nu komt de moeilijkheid. Meer kleine zelfstandigen kinderbij slag geven kost de schatkist meer geld. En een dergelijke lastenverzwa ring voor het rijk acht minister Rool vink thans onaanvaardbaar. De Ka tholieke Boeren- en Tuindersbond heeft wel oog voor de financiële moei lijkheden van de minister, maar voegt daar aan toe, dat het toch niet aan gaat „de kleine zelfstandigen daar van de dupe te laten worden". De agrariërs willen nu een beroep op het parlement doen. Ook daar zal men ech ter niet langs de moeilijkheid van miniter Roolvink heen kunnen. Bij deze zaak en alle andere zaken, die meer geld kosten, heeft men alleen recht van spreken als er bereidheid is om de overheid ook de benodigde mid delen te verschaffen. Als die bereid heid er niet is, wordt er altijd iets of iemand „de dupe"- De zorgen die er in de zuivelwereld bestaan over de toeneming van de kaasproduktie en de groei van de kaasvoorraden, zijn ook de zorgen van de melkveehouders. De melkprijs is een richtprijs en geen garantieprijs. Te lage kaasprijzen vindt de boer op zijn melkbriefje terug. In een tijd van stijgende kosten en een richtprijs die tot 1970 nog slechts één keer met 0,3 cent kan worden verhoogd is dat alle maal niet zo bemoedigend, aldus „De Landbode" (alg. agr. weekblad). Daar komt nog bij dat na april 1968 ons land zich aan de gemeen schappelijke EEG-richtlijnen inzake het zuivelbeleid moet houden. Dat be tekent dat na deze datum alleen nog maar voor boter en slechts bij uitzqn- dering voor de kaas interventiemaat regelen mogen worden toegepast. Wel iswaar zal het in jaren met grote jjjei- zoenoverschotten zijn toegestaan om de opslag van kaas door particulieren te bevorderen maar aan een inleve- ringsprijs wordt niet meer gedacht. Uit dien hoofde zal de zuivelindustrie toch wel naar een ander beleid moe ten. In tegenstelling met het verleden toen een bedrijf de gevolgen van een te hoge produktie op de inleverings regeling kon afwentelen, komt men nu in sterke mate zelf voor de gevol gen te staan. Daarmede wordt het voor de leiding van de zuivelindustrie niet gemakkelijker. Voor een deel wreekt zich hier een ontwikkeling waarbij de kaasproduk tie vooral op opbrengst en niet op de hoogste kwaliteit wordt gericht. In dit laatste zoeke men niet in de allereer ste plaats een verwijt aan de zuivel industrie. Want in ons land wordt de kwaliteit onvoldoende betaald. Dat is mede een van de redenen dat wij onze buitenlandse concurrenten volop de kans hebben gegeven om zich met hun Goudse en Edammer op onze tra ditionele afzetmarkten te nestelen. Achter de schermen is men druk aan het zoeken naar mogelijkheden om weer meer inhoud te geven aan de kwaliteit. Dat is overigens allemaal veel moeilijker dan men op het eer ste gezicht denkt. Niet in het minst door de tegenstrijdige be jangen die er binnen de zuivelindustrie zelf heer sen". Op 12 juli zal de Boerenpartij een extra tv-uitzending van tien minuten verzorgen in het kader van de door de regering ter beschikking van de politieke partijen gevorderde zendtijd. Deze extra-uitzending is de Boerenpar tij door het ministerie van CRM ge geven. omdat de partij van de heer Koekoek op 22 februari vergat, dat ze een uitzending had dienen te verzor gen. „Vrijheid en Democratie" (VVD) acht dit een bijzonder vreemde gang van zaken. „Vergeetachtigheid ten aanzien van een voorlichting in het openbaar, dat wil onder meer zeggen met betrekking tot de kiezers, die op deze partij stem den wordt aldus beloond met een re geling, die in wezen neerkomt op een extra-uitzending. Een dergelijke rege ling doet naar onze smaak afbreuk aan het gevoel van verantwoordelijk heid, dat een politieke partij jegens haar kiezers behoort te hebben. Hier was van de zijde van de Boerenpar tij sprake van een volkomen negatie van degenen, die tjjdens de verkiezin gen aan haar de nodige steun verleen den. De normale stelregel, dat hij wie een zeker lichaamsdeel brandt dan ook maar op de blaren moet zitten, doet hier bepaald geen opgeld. Het kwaad wordt aldus niet gestraft, ech ter gehonoreerd, hetgeen wij een merkwaardig standpunt vinden". DEN HAAG (ANP) Prinses Bea trix heeft na de geboorte van prins Willem-Alexander van de gouverneur van de Amerikaanse staat Florida tienduizend sinaasappelen gekregen. De Prinses heeft de partij ter beschik king gesteld van het Prinses Beatrix- fonds. Een deel ervan zal vandaag worden uitgedeeld aan de 650 kinderen die de toogdag van de afdeling Den Haag van het fonds bijwonen. Het resterende deel gaat naar de revalidatiecentra voor kinderen.

De Vallei | 1967 | | pagina 9